Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Archiwum wiadomości 2013


Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że w okresie świąteczno-noworocznym,
poza dniami ustawowo wolnymi od pracy,
Biblioteka będzie NIECZYNNA 24 grudnia 2013 r., w Wigilię,
zaś 31 grudnia 2013 r., w Sylwestra, będzie czynna w godz. 9.00-14.00

27 grudnia 2013 r. (piątek) Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży będzie nieczynna.






Życzenia dla wszystkich gorliczan od praktykantki MBP z Norymbergii




20 grudnia — aktualny wykaz książek na platformie IBUK LIBRA

Prezentujemy aktualny wykaz 1162 książek z zasobu "Małopolskie Biblioteki Publiczne", dostępnych BEZPŁATNIE pod adresem: libra.ibuk.pl
Książki dostępne są z komputerów bibliotecznych lub — po uzyskaniu hasła dostępowego — z domu. Zapraszamy do czytania!

18 grudnia — droga książki do czytelnika

Zapraszamy do obejrzenia humorystycznej prezentacji i infografiki, ukazującej w przystępny sposób drogę, jaką musi przebyć książka od autora do czytelnika. Dowiecie się z niej Państwo, jaką rolę pełni w tej podróży Biblioteka.


Animacja wykonana przy pomocy programu Prezi, dostępna również tutaj.


Infografika prezentująca drogę książki do czytelnika, dostępna w wysokiej rozdzielczości również tutaj.


16 grudnia — Nowoczesne czytanie Tuwima

Dla osób, które chciały, lecz z różnych względów nie mogły przybyć na konferencję "Nowoczesne czytanie Tuwima. Poezja Juliana Tuwima dla dzieci wobec wyzwań nowoczesności w ujęciu literaturoznawczym i metodycznym" prezentujemy nagrania wszystkich wygłoszonych wykładów! Niechaj każdy zakątek Polski się dowie, że wiersze Tuwima żyją!

Nagrania dostępne są na stronie http://tuwim.czasdzieci.pl/aktualnosci/id,33-konferencja_kazdego.html


13 grudnia — zapraszamy do czytania online w serwisie ibuk.libra.pl. Do dyspozycji 1150 tytułów!!!

Oferujemy darmowy dostęp do 1150 publikacji znajdujących się w serwisie libra.ibuk.pl Dostęp do książek możliwy jest zarówno na stanowiskach komputerowych na terenie Biblioteki (oraz filiach), ale i po otrzymaniu hasła dostępu, również z domu.

Czym jest serwis libra.ibuk.pl?
Serwis IBUK LIBRA to czytelnia online podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Znajdziesz tutaj elektroniczne wersje książek z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców. Umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw. Możesz czytać książki kiedy tylko chcesz, na dowolnym urządzeniu bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Wszystkie książki możesz czytać także na tablecie i smartfonie.


Zapraszamy do czytania i do biblioteki (MBP, Jagiełły 1, Czytelnia Komputerowa, I p. sala nr 7, Daniel Sokolowski — wyłączny dysponent kodów!) po indywidualne hasła dostępowe, dzięki którym będą Państwo mogli korzystać z serwisu w domu.

Jeżeli masz problemy z obsługą zajrzyj tutaj lub skontaktuj się z nami.


12 grudnia — Fotorelacja ze spotkania Obraz współczesnej literatury niemieckiej po 1989 roku. Przegląd autorów.

Spotkanie poświęcone najnowszej literaturze niemieckiej przygotowała i poprowadziła (przy pomocy tłumaczki) Marion Voigt, slawistka, edytorka, agentka literacka z Norymbergii, stypendystka międzynarodowego programu "Leonardo da Vinci", która przez ostatnie sześć tygodni gościła i pracowała w naszej Bibliotece. Trudnego, bo symultanicznego tłumaczenia podjęła się, jako wolontariuszka, Zofia Waląg, za co jeszcze raz składamy serdecznie podziękowania.

Fotografie:  © MBP Gorlice


12 grudnia — Obraz współczesnej literatury niemieckiej po 1989 roku. Przegląd autorów.

Obraz współczesnej literatury niemieckiej
po 1989 roku.
Przegląd autorów.
Spotkanie odbędzie się 12.12.2013 r. o godz. 18.00 w sali odczytowej "Pod Sową" w MBP w Gorlicach.


10 grudnia — Świąteczne opowieści dla przedszkolaków

Drugie spotkanie zorganizowane w ramach akcji Na Mikołajki Włącz Książkę Włącz Czytanie ze względu na niesprzyjającą aurę odbyło się dzień później niż planowałyśmy. Naszymi gośćmi były dzieci z Klasy "O" z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Tematem naszego czytelniczego spotkania były świąteczne opowieści. Przedszkolaki poznały nowe oblicza książki. Teraz już wiedzą, że książki to nie tylko szelest papieru. Czytać można praktycznie wszędzie i o każdej porze. Umożliwiają nam to właśnie audiobooki i e-booki. Pokazałyśmy dzieciom kilka audiobooków oraz ich papierowe odpowiedniki. Na własne uszy mogły się przekonać, że ich treść nie różni się niczym od treści zawartej w tradycyjnej książce. Reakcje młodych czytelników na nowe formy książek były entuzjastyczne, z audiobooków najbardziej ucieszyły się dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać. Z przyjemnością wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. Miejsce pod choinką ze zbioru Opowiadania dla przedszkolaków.
Coraz bliżej święta... jak święta to i choinka. A jak z tą choinką było i jaka jest jej historia dzieci dowiedziały się z prezentacji multimedialnej. Same też miały okazję wykonać i przystroić świąteczne drzewko. Co prawda za oknem nie widać białego puchu, za to w naszej czytelni uzbierało się go co niemiara. W trakcie naszej wspólnej zabawy ruchowej "utoczyliśmy" wielką kulę śniegu, tak dużą jak nasza chusta animacyjna Nie zabrakło nam sił i energii na pieczenie ciasta oraz rozwiązywanie krzyżówki i świątecznych łamigłówek. A zatem było coś dla ciała i dla ducha.
Audiobooki i ebooki to książki przyszłości, warto po nie sięgać. Książka w formie słuchowiska to świetna propozycja spędzania czasu dla całej rodziny oraz prosty sposób na szybkie i przyjemne przyswajanie literatury i wiedzy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


5 grudnia — Papierowe inspiracje — cz. 1 — ozdoby świąteczne

Chcesz się dowiedzieć, co można zrobić ze starą książką, która miała trafić na makulaturę? Nic prostszego. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części Papierowych inspiracji, sześcioodcinkowego cyklu, jaki dla Państwa przygotowujemy. W tym odcinku pokażemy jak w prosty sposób ze sfatygowanej książki wykonać ozdoby świąteczne. Następna część w styczniu. Owocnych inspiracji!



4 grudnia — Mikołajek i jego Święty imiennik

"Mikołajek i jego Święty imiennik" to pierwsze spotkanie czytelnicze z cyklu Posłuchajki, poczytajki — audiobooki i inne książki w wersji elektronicznej, zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach akcji Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie. Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłyśmy klasę I A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach. Naszym młodym czytelnikom chciałyśmy pokazać, że książka niejedno ma imię. Pomogła nam w tym prezentacja multimedialna ukazująca różne formy książki: audiobooki, e-booki. Choć kształtem i wyglądem nie przypominają tradycyjnych, to jednak są książkami w pełnym tego słowa znaczeniu. Mikołajki tuż tuż, a zatem nic dziwnego, że bohaterami naszego spotkania byli... oczywiście Mikołaje.
Książka w XXI wieku ma nowe wymiary, dziś już nie tylko czytamy, ale również słuchamy wciągających historii. Audiobooki pomagają odkrywać różne światy w najdziwniejszych warunkach, nawet tych niesprzyjających czytaniu. Możemy je zabrać ze sobą wszędzie! By poznać treść książki wystarczy odtwarzacz mp3. Na naszym spotkaniu mali czytelnicy wysłuchali fragmentu książki "Nowe Przygody Mikołajka" pt. "Kochany Święty Mikołaju". "Mikołajek" zarówno w wersji do słuchania, jak i do czytania, sprawdza się znakomicie i potrafi rozśmieszyć wszystkich, nie tylko dzieci. Dodatkową atrakcją zajęć były prezentacje multimedialne o Mikołajku i jego Świętym imienniku oraz praca plastyczna. Pierwszaki wykonywały mikołajkowe zawieszki na choinkę. Były też zabawy ruchowe: piekliśmy ciasto, zamienialiśmy się w Mikołaja, który wyrusza w daleką podróż, by rozdać prezenty dzieciom. Spotkanie, jak na mikołajki przystało, zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem. Mamy nadzieję, że zaszczepiliśmy w młodych czytelnikach chęć sięgnięcia po nowe, nie tylko tradycyjne, formy książek. Mikołaju, podaruj dzieciom pod choinkę książkę do... słuchania lub czytania.

Fotografie:  © MBP Gorlice


2-21 grudnia — Adwentowe zagadki



4 i 9 grudnia — MBP włącza się do akcji Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie

W ramach tej akcji organizujemy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży dwa Mikołajkowe spotkania dla najmłodszych czytelników z cyklu "Posłuchajki, poczytajki — audiobooki i inne książki w wersji elektronicznej."
4 grudnia na godzinę 10.30 do zapraszamy dzieci w wieku 7 — 8 lat na zajęcia pt. Mikołajek i jego Święty imiennik,
9 grudnia na godzinę 10.30 zapraszamy dzieci w wieku 5 — 6 lat na zajęcia pt. Świąteczne opowieści dla przedszkolaków.

Więcej o akcji można poczytać tutaj...


Październik-listopad — Pasowanie na Czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


28-29 listopada — Biblioteki wielokulturowe na start!

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


Rozpoczynamy realizację projektu "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur"

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


24 listopada-25 grudnia — MBP bierze udział w konkursie Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart

Celem akcji jest wyłonienie zwycięzcy, który zaprezentuje w dowolnej formie pisemnej wraz ze zdjęciem pracę z tłem historycznym dotyczącą znalezienia jakiegoś przedmiotu w książce, czyli tytułowej "Zakładki z przeszłości".



Dołącz do Szlachetnej Paczki!
Przyłącz się do nas!
Biblioteka po raz trzeci bierze udział w akcji "Szlachetna Paczka". I Ty możesz pomóc. Listę potrzebnych rzeczy dla wybranej przez nas rodziny znajdziesz we wszystkich agendach Biblioteki.
Wspólnie możemy więcej!
Spraw, by potrzebujący mieli radosne Święta. Tak może się stać — dzięki Tobie!
Liczy się każdy dar, nie zwlekaj, już dziś zostań Darczyńcą! Paczka musi być gotowa do 6 grudnia.
Czekamy na Ciebie!
Razem zmieniajmy świat na lepsze!


7 listopada — fotorelacja z wieczoru

Drugie spotkanie z Panią Małgorzatą Grocholską, Kierownikiem Pracowni Konserwatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich — Ossolineum we Wrocławiu, podobnie jak poprzednie, sprzed ponad roku, było okazją do zagłębienia się w tajniki warsztatu konserwatora papieru, skóry i metalu. Rzadka to profesja i nadzwyczaj cenna. Wymagająca wiedzy z rozległych dziedzin, zarówno nauk ścisłych, jak i humanistyki, oraz — rzecz niebagatelna — zdolności plastycznych. Nauką stała się ponad 40 lat temu i nieliczne uczelnie w Europie posiadają takie kierunki. Kunszt polskich konserwatorów jest wysoko ceniony.
Podczas spotkania Goście mieli okazję obejrzeć — opatrzony komentarzem Małgorzaty Grocholskiej — film prezentujący proces konserwacji starodruków, obejrzeć niewielką wystawę dokumentującą prace konserwatorskie przeprowadzone na starodrukach cerkiewnych — co stało się możliwe dzięki grantowi pozyskanemu przez ks. Romana Dubeca oraz "na żywo" obejrzeć niewiarygodne wręcz wyniki prac.
Za najcenniejszy z poddanych konserwacji woluminów ks. Dubec uznał starodruk będący jedynym dziś dowodem istnienia cerkwi w Grybowie, z ciekawymi wpisami donacyjnymi.
Wielkim walorem wieczoru była żywa reakcja dyskutujących i dopytujących o szczegóły Gości.

Fotografie:  © MBP Gorlice


7 listopada — W trosce o zbiory biblioteczne — refleksje konserwatora książki cz. 2


Tym razem będziemy mogli obejrzeć efekty prac nad starodrukami cerkiewnymi przekazanymi do konserwacji Pracowni Konserwatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich — Ossolineum we Wrocławiu. Spotkanie jest podsumowaniem zapoczątkowanego w maju ubiegłego roku procesu ratowania i odnawiania cennych zbiorów cerkiewnych, które bez ingerencji konserwatorskiej uległyby bezpowrotnemu zniszczeniu.
Gościem specjalnym będzie Pani Małgorzata Grocholska, Kierownik Pracowni Konserwatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich — Ossolineum we Wrocławiu.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zrekonstruowanych woluminów.
Serdecznie zapraszamy!


28 października — Zabawy językowe

Dbaj o swój język i mów poprawnie,
Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
Bo kto nie ćwiczy często języka,
Ten się w mówieniu potem potyka.


Obowiązkiem każdego Polaka jest doskonała znajomość języka polskiego. Teoretyczne podstawy poprawnego wysławiania się poznajemy w szkole, ale praca nad językiem powinna trwać całe życie. Warto więc choć trochę się wysilić, by świat, w którym żyjemy, był dzięki prawidłowo używanemu słowu, lepszy i ładniejszy. Trzeba tylko chcieć. Tematem zajęć, na które do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę II B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach były właśnie zabawy językowe. Na uczniów chcących sprawdzić swoje czytelnicze umiejętności czekały krótkie "łamańce językowe" oraz teksty Agnieszki Frączek ze zbioru Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek. A na zakończenie zajęć przeprowadziłam językowe zabawy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


25 października
W piątkowy, mglisty, wczesny poranek wyruszyliśmy do Krakowa. Ten dzień jest dla nas wielkim świętem, czekamy nań cały rok. Choć jednocześnie to ciężka praca. Jak mawiał Witkacy — do zdechu. Z wyćwiczonymi bicepsami oraz zaopatrzeni w walizki na kółkach, torby i żywą gotówkę, wyruszamy na wielkie polowanie. Bus, którym podróżujemy, cierpliwie czekający na parkingu, kilkakrotnie podjeżdża bezpośrednio pod halę targową, by odebrać żniwo naszych łowów. Nowości — jeszcze gorące, świeżutkie i pachnące.
Teraz powędrują do Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, by już niedługo ustawić się na półkach wszystkich wypożyczalni, czytelni i filii i CZEKAĆ NA WAS!
Tegoroczne polowanie było wyjątkowo udane, będziecie mieli w czym wybierać!


21-22 października

IV Kongres Bibliotek Publicznych za nami. W nowoczesnych, inspirujących i prestiżowych wnętrzach Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na tym najważniejszym bibliotekarskim wydarzeniu roku spotkało się blisko 400 osób. Poza gośćmi z Polski przyjechali bibliotekarze m.in. z Austrii, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy.
Gorlicka Biblioteka była reprezentowana przez siedem osób, w tym prowadzącą jeden z warsztatów dyrektor Magdę Miller. Jej warsztat "Murale — mobile — stabile. Książki niecodziennego użytku" okazał się dla uczestników inspirujący. Zaś prowadząca wystąpiła nie tylko w roli mówcy, ale także performera i żywego przykładu ambient mediów, o których mówiła, reklamując z poświęceniem program liderski LABIB, którego jest uczestniczką, wymyślony i realizowany od roku przez FRSI.
Uczestniczyłyśmy w sumie w kilkunastu warsztatach, wszystkie przyjechałyśmy naładowane energią, pomysłami, gotowe do zaproponowania nowych, ciekawych wydarzeń, warsztatów, inicjatyw, i zaproszenia do nich naszych użytkowników, czyli WAS! Bo tylko z WAMI nasze działania mają sens!
Po Kongresie mogłyśmy bezpłatnie zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Co poniektórym włosy stanęły z wrażenia. I to była — przyznacie sami — piękna wartość dodana

Fotografie:  © Marta Kostecka, Elżbieta Maruszczak, MBP Gorlice

Oto kilka wartych odwiedzenia linków:
zdjęcia:    http://www.flickr.com/photos/frsi_org/sets/72157636895810764
fotokast:    http://www.youtube.com/watch?v=bTdqG2dzvwE&feature=youtu.be
materiały z kongresu:    http://www.biblioteki.org/pl/kongresy/kongres/opis/2630
relacja z kongresu:    http://www.lustrobiblioteki.pl/2013/10/biblioteka-pena-ludzi-iv-kongres.html
podziękowanie:    http://www.facebook.com/mbplublin
kalendarium:    http://bibliosfera.net/kalendarz/wydarzenie/739/kongres-bibliotek-publicznych-2013-biblioteka-pelna-ludzi/
wideo:    http://bibliosfera.tv/wideo/226/iv-kongres-bibliotek-publicznych-relacja-bibliosfery/
wideo:    http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/panorama/reportaze/biblioteka-pelna-ludzi/12791737
SPROSTOWANIE!
Nasza Biblioteka NIE JEST autorką pokazanych w materiale "Panoramy" filmików animowanych. Są one autorstwa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, co na naszej stronie internetowej jest wyraźnie zaznaczone logotypem FRSI! Gorlickie bibliotekarki są autorkami animacji również zamieszczonej na bibliotecznej stronie, a ich autorstwo jest także wyraźnie zaznaczone!


18 października — "Ludzie listy piszą."

"Świat ma co najmniej tysiąc wiosek i miast
List w życiu człowiek pisze co najmniej raz."


Ludzie od tysięcy lat piszą i wysyłają listy. Nie od razu jednak przybrały one taki kształt, jaki mają dzisiaj. Treść korespondencji wypisywano na glinianych skorupkach, na woskowych i glinianych tabliczkach, na liściach palmowych, na jedwabnych wstęgach lub na papirusie — w zależności od tego kiedy i w jakim kraju żył autor listu. Do momentu wynalezienia telegrafu, a później telefonu i Internetu listy były jedynym sposobem na porozumiewanie się ludzi na odległość. Obecnie pisanie listów praktycznie zanikło. Nadeszła epoka telefonu komórkowego i komputera. Na zajęcia na temat epistolografii i nie tylko zaprosiłam uczniów z klasy III B z MZS Nr 5 w Gorlicach. Na początku wspólnie staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie: "Jakie były dawniej, a jakie są dziś sposoby przekazywania informacji między ludźmi?". Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Historia pisma i wysyłania listów". Później krótka rozmowa o listach, a potem uczniowie w grupach układali drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Dużo pozytywnych emocji wyzwoliła zabawa w listonosza, bawiliśmy się też w głuchy telefon. Mam nadzieję, że urok listów nigdy nie przeminie, a najprzyjemniejszym momentem zawsze pozostanie niecierpliwe otwieranie koperty...

Fotografie:  © MBP Gorlice


16 października — relacja ze spotkania autorskiego z Krzysztofem Koziołkiem

"Ktoś, kto nie znosi kryminałów jest durniem" z tym stwierdzeniem Raymonda Chandlera nie zgadza się nasz gość Krzysztof Koziołek — dziennikarz, wydawca, politolog, a przede wszystkim autor świetnych kryminałów, powieści sensacyjnych i thrillerów. Według autora "dobrze jest czytać cokolwiek, nie sposób wymienić korzyści wypływających z czytania".
Pisarz z wielkim entuzjazmem opowiadał o sobie, o tym jak pisze i skąd czerpie tematy. Dało się zauważyć, że to, czym się zajmuje sprawia mu dużo satysfakcji. Bardzo ciekawie przedstawił młodym czytelnikom tajniki swojego warsztatu pisarskiego i dziennikarskiego. Lubi te dwie profesje, jednak od kilku lat pisanie powieści jest u niego na pierwszym miejscu; tym bardziej, że jego kryminały cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Autor zdradził nam "przepis na dobry kryminał" — jak u Hitchcocka — trzeba zacząć od mocnego uderzenia, a potem napięcie cały czas powinno rosnąć. Pomysły na pisanie powieści przychodzą autorowi znienacka, np. o czwartej nad ranem lub podczas jazdy samochodem, a tematów dostarcza... niestety samo życie.
Krzysztof Koziołek w momencie pisania stara się być jednocześnie pisarzem i czytelnikiem. Stroni od długich i makabrycznych opisów zbrodni, skupia się bardziej na wartkiej i dynamicznej akcji, w jego powieściach, kryminałach wyraźnie widać kto jest dobry, a kto zły, nie ma usprawiedliwiania dla zła. Ale przebieg akcji już taki oczywisty nie jest. Bywa i tak, że sam autor w połowie pisania tekstu nie wie, kim jest morderca.
Krzysztof Koziołek wzoruje się na twórczości najlepszych pisarzach literatury sensacyjno-kryminalnej. Jego ulubionymi autorami są John Grisham, Tom Clancy, Harlan Coben, Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Jacek Skowroński.
Spotkanie z naszym gościem było bardzo udane. Krzysztof Koziołek skutecznie promuje czytelnictwo. Sam, dzięki miłości do książek, wiele osiągnął. W stu procentach zgadzamy się z nim, że czytanie naprawdę się opłaca!

Fotografie:  © MBP Gorlice

Nasze bibliofanki skomentowały spotkanie:
Katarzyna Pietraszek
Aleksandra Siorek
Antonina Markowicz

16 października — spotkanie autorskie


8-9 października — Dzień Głośnego Czytania

Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach — tak niegdyś twierdził Marcus Tullius Cicero. Jak jest dziś z czytaniem? Czy społeczeństwo chce czytać? Czy warto czytać? Prawdę mówiąc powodów do czytania jest tyle, ile jest dobrych książek. By uczcić Dzień Głośnego Czytania do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam klasę III A i III B z MZS nr 6. Najpierw krótka pogadanka o zaletach czytania, a potem... głośne czytanie czas zacząć! Młodzi miłośnicy literatury zmierzyli się z tekstami Agnieszki Frączek ze zbioru "Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek", "Berek Literek" oraz z wierszami ze zbioru "Gimnastyka dla języka" Małgorzaty Strzałkowskiej. Następnie, by nieco odpocząć po lekturze przeprowadziłam slalom z książką na głowie. Kto ćwiczy się w wymowie znajdzie radość w każdym słowie, przecież: "Czytać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi"

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 października — I Gorlicka Pecha Kucha Night

Jest szansa na następne!

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 października — Pecha Kucha Night



27 września — 7 października — Prosimy o Twój głos!



Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur

Bierzemy udział w projekcie Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur.
Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


Konkurs "Czego życzysz człowiekowi myślącemu? — Wyślij wiadomość do Pana Cogito"

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


Lem.fm — Idzie nowe

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


Niespodzianka dla wszystkich zapominalskich czytelników Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży!!!
Nie oddałeś książek w terminie?
Od 16 do 30 września możesz je zwrócić,
bez ponoszenia kary finansowej.

Czekamy na Ciebie!


Informacja dla czytelników MBP w Gorlicach:
Z dniem 30 września 2013 r. MBP w Gorlicach przestaje aktualizować kartkowy (papierowy) katalog centralny. Od tego dnia w pełni aktualny będzie tylko katalog online!


23, 24 września — to już niemal rok wspólnych spotkań! Pora na nowe zajęcia z Latarnikami Polski Cyfrowej

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


7 września — fotorelacja z Narodowego Czytania'2013. Aleksander Fredro

W sobotnie południe skwer obok Miejskiej Biblioteki Publicznej zamienił się w scenę teatralną, pracownię plastyczną, mobilną księgarnię i ciastkarnię pod lipami, która przyjęła doraźnie nazwę "Cześnikówka". A wszystko to na cześć Aleksandra hrabiego Fredry, który był bohaterem II Narodowego Czytania — wydarzenia artystycznego, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski.
W ponad 500 miejscowościach Polacy czytali utwory niezrównanego dramatopisarza, bajkopisarza, pamiętnikarza. Tak było i u nas. W Narodowe Czytanie Fredry włączyli się przedstawiciele Rady Miasta i Urzędu Miejskiego, dzieci, młodzież, dorośli.
Nie tylko czytaliśmy. Były zabawy i konkursy dla najmłodszych, były okolicznościowe karty i pieczęcie (prezydencka i gorlicka), był konkurs na hasło propagujące twórczość Fredry, a także możliwość zakupu jego utworów i zjedzenia ciast o zabawnych nazwach, nawiązujących do fredrowskich bohaterów i dialogów.
Udało się? Oceńcie Państwo sami!
Za rok — Henryk Sienkiewicz.

Prezentujemy nagrodzone prace dziecięce, autorstwa Julii ("Osiołkowi w żłoby dano"), Małgosi ("Małpa w kąpieli") i Liwii ("Motyl"):


oraz hasła, jakie wygrały w konkursie dla dorosłych:

Kochajmy Fredrę,
Co pisał komedie!

Gdy cię twoje towarzystwo nuży
To weź Fredrę, on rozchmurzy
On jest specem od humoru
I dla ludu i dla dworu
Dla dorosłych oraz dzieci
On uśmiechem wszystkim świeci

Fredro w niebie się raduje
Radna Dobek go cytuje
Jest pogoda, słońce świeci
Są tu starsi oraz dzieci
W strojach damy paradują
Inni też Fredrę cytują!


Fotografie:  © MBP Gorlice, © J. Fiega


7 września — zapraszamy na Narodowe Czytanie Fredry

zapraszamy na

Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro
FREDRO ŁĄCZY POKOLENIA
7 września 2013 r. (sobota) o godz. 12.00—14.00,
Skwer przy MBP, ul. Jagiełły (w przypadku niepogody — akcja odbędzie się w budynku Biblioteki)

Fredro łączy pokolenia
nawet w naszych plakatach!

Dla dorosłych zaprojektowaliśmy
plakat klasyczny, wręcz nobliwy,
dla młodzieży — w innej, mamy nadzieję,
że podobającej się Wam stylistyce

Ale wydarzenie jest WSPÓLNE
i czytanie jest WSPÓLNE.
NARODOWE.
Gorliczanie! Czekamy na Was!

"Narodowe Czytanie" to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.


5 września — fotorelacja z wernisażu i spotkania

Biblioteka prezentuje drugą w tym roku wystawę z Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie. I podobne, jak w maju, także temu wernisażowi towarzyszyło spotkanie. Gościliśmy ks. prałata Stanisława Dziedzica, wieloletniego proboszcza parafii w Sękowej, któremu parafia i gmina zawdzięczają, że dziś są bodaj jedynymi posiadającymi dwa obiekty wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
Wzruszająca, zabawna, czasem nieco przewrotna opowieść ks. Dziedzica przybliżyła zebranym kulisy remontów obu świątyni — kościoła pw. św. Filipa i św. Jakupa w Sękowej oraz cerkwi greckokatolickiej pw. Opieki Bogarodzicy w Owczarach.
Do zwiedzania wystawy fotografii Stanisława Markowskiego, celnie ukazującej piękno drewnianych kościołów w Polsce, zapraszamy do 28 września.

Fotografie:  © MBP Gorlice


5 września — otwarcie wystawy fotografii

zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii

STANISŁAW MARKOWSKI
PEJZAŻ ŚWIĘTY
POLSKIE KOŚCIOŁY DREWNIANE


Wystawie będzie towarzyszyć spotkanie z ks. prałatem Stanisławem Dziedzicem, który opowie o renowacji zabytkowego kościoła pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO

5 września 2013 r. (czwartek) o godz. 18.00, "Sala pod Sową", II p., ul. Jagiełły 1


Lato z Biblioteką — Filia Magdalena

Dzieci, które nie wyjechały na wakacje, mogły spędzić wolny czas w bibliotece. Bibliotekarki przygotowały cykl wakacyjnych zajęć. W każdą środę odbywały się warsztaty plastyczne. Dzieci malowały kamienie, wykonywały ozdoby z makaronu, uczyły się techniki decoupage. Dla "tęgich głów" nie zabrakło różnych gier i quizów. Czytelnię komputerową odwiedziły 372 osoby — dzieci, młodzież i dorośli. Zapraszamy również na strony: w.bibliotece.pl oraz www.facebook.com/MBPGorlice

Fotografie:  © MBP Gorlice


Wakacje w "Zatoce Tęczy" 2013 — Lato z Biblioteką'2013

A mnie jest szkoda lata
I letnich złotych wspomnień.


Dla amatorów mocnych wrażeń i nie tylko, Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży przygotowała masę atrakcji, które złożyły się na "Strrrrasznie fajne wakacje — słowem wakacje z dreszczykiem". Aż strach się bać Zaczęliśmy w lipcu i od razu mocnym akcentem — jak u Hitchcocka, zgodnie z najlepszą regułą gatunku — najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie cały czas rośnie. Najpierw poznaliśmy znane i mniej znane, okryte niekiedy mroczną tajemnicą, polskie zamki. Odbyliśmy multimedialną podróż po tych, w których straszy — tworzyliśmy makietę nawiedzonego dworu, spotkaliśmy rycerzy, walczących ze smokami. Stąd był już tylko krok do historii o duchach i "kina z dreszczykiem" — a tam Scooby doo i koszmarne opowieści. Ale że do odważnych świat należy, chętnych do straszenia nie brakowało.
Nie zapomniałam o najmłodszych czytelnikach — dla nich było zaproszenie do krainy baśni i bajek w dniu Czerwonego Kapturka, a że śmiech to zdrowie, śmialiśmy się do rozpuku z najlepszych gagów Koszmarnego Karolka.
Odbyły się także zajęcia "O Kornelu Makuszyńskim" w 60. rocznicę śmierci. Jednak to duchy okazały się "strzałem w dziesiątkę" — te zajęcia zgromadziły najwięcej uczestników. Dzieci dowiedziały się np. gdzie straszy Żółta Dama, a po obejrzeniu prezentacji śmiało mogły sobie zaplanować na następny rok prawdziwe "wakacje z duchami". Stworzyliśmy też ducha z origami i "straszną" kartkę oraz projektowaliśmy kostiumy duchów z gazet, zaś żeby się przekonać, kto jest najlepszym pogromcą duchów zagraliśmy w "Scooby doo — polowanie na upiory".
W sierpniu nie zwalnialiśmy tempa, na dzieci czekały "Potwory" — stworzyliśmy własnego stworka-potworka. W naszym strasznym menu nie mogło zabraknąć "Czarownic". Zajrzeliśmy do "Księgi Czarownic" i stworzyliśmy własną wiedźmę i jej pupila.
Odbyliśmy też podróż w czasie, przenieśliśmy się do starożytnego Egiptu, tam zamieniliśmy się w skrybów i wykonywaliśmy tabliczkę z imieniem pisanym hieroglifami, dziewczyny zaś, zainspirowane najsłynniejszą władczynią, zrobiły sobie makaronowy naszyjnik Kleopatry. Dla miłośników techniki skierowane były zajęcia poświęcone wynalazkom i tworzeniu własnego samolotu. Zaś ci, którzy kochają baśnie i bajki, mogli sprawdzić swoją wiedzę w drugiej edycji "Bajkowej Olimpiady". Wakacyjne zajęcia w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zakończyły się III Turniejem Gier Planszowych.
Młodzi uczestnicy "Wakacji z dreszczykiem" to przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, były też przedszkolaki. Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie; bowiem zajęcia w Czytelni to doskonała okazja by wypełnić wakacyjny czas twórczą zabawą dzieciom, zwłaszcza tym pozostającym w domach. Przecież wystarczy fantazja i pomysłowość, aby świetnie się bawić, a zaangażowanie, dobry humor i uśmiech na twarzy sprzyjają powstawaniu niezwykłych prac plastycznych czy literackich, będących efektem dziecięcej wyobraźni i odzwierciedleniem przeczytanej literatury, a także wynikiem grupowego współdziałania i wzajemnej inspiracji.
Do zobaczenia za rok .

Fotografie:  © MBP Gorlice


Lato z Biblioteką — Filia Zawodzie

Hej wakacje!
Hej wakacje, hej zabawa
z nami zając, żuk i żaba
z nami bocian i skowronek
i 25 biedronek.
Hej wakacje, hej wycieczka
z nami chmurka jak owieczka
z nami kwiaty, zieleń młoda
rzeka, słońce i pogoda.


Wspaniałe chwile, ciekawe wycieczki, wymarzona pogoda, a przede wszystkim dobra zabawa... wszystko to już za nami. Tegoroczne spotkania z cyklu "Lato w Bibliotece" zostaną na długo w naszej pamięci. Po pierwsze robiliśmy mnóstwo interesujących rzeczy, a każde spotkanie nauczyło nas czegoś nowego, po drugie nie zabrakło rywalizacji, a po trzecie mogliśmy odwiedzić wiele ciekawych miejsc.
Wakacyjne zajęcia w Bibliotece rozpoczęliśmy " spotkaniem ze sztuką" i jak przystało na prawdziwych artystów tworzyliśmy niezwykłe dzieła, wykorzystując do tego odpowiednie techniki. Z kolei "Bajkowa olimpiada" i "Turniej Gier Planszowych" to spora dawka emocji i zdrowej rywalizacji. Tradycyjnie miejscem tych spotkań była Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Podróże, ach podróże! Zarówno te dalsze, jak i bliższe okazały się niezwykle interesujące. Pierwsza, daleka, na dodatek — Cudowna podróż... do Skandynawii, wprawdzie tylko na kartach atlasów i skandynawskich powieści Kolejna, bliższa, do Skansenu Ropy Naftowej na gorlickiej Magdalenie. Ta wspólna wyprawa zorganizowana ze Świetlicą Osiedlową OK3M, to świetny pomysł na poznanie bogactwa ziemi gorlickiej. J
ak Wojtek został strażakiem? odpowiedź na to i wiele innych pytań przyniosła nam wizyta w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Tutaj również mogliśmy zaspokoić swoją ciekawość, pytając, oglądając... Zarówno w Skansenie jak i w Straży Pożarnej mogliśmy również wysłuchać wielu ciekawych opowieści i anegdot, a przede wszystkim wyczerpujących i profesjonalnych odpowiedzi na — często niezwykłe — pytania Dziękujemy za cierpliwość i czas nam poświęcony
Zwieńczeniem naszych spotkań były zajęcia "Żegnaj lato na rok...", podczas których nie zabrakło dobrej zabawy. Konkurs literacko-artystyczny dotyczący wakacyjnych wspomnień nie wyłonił jednego zwycięzcy, wszyscy uczestnicy zdobyli pierwsze miejsce. Koniec wakacji, za nami wspaniałe chwile i wspomnienia, które na długo będą w naszej pamięci
Pamiętajcie jednak, że w Bibliotece na Zawodziu czekamy na Was cały rok, więc do zobaczenia

Fotografie:  © MBP Gorlice


23 sierpnia

Biblioteka jak co roku uczestniczy w programie Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. W tym roku otrzymaliśmy 33 019 zł. Zakup jest w trakcie realizacji, a nowe książki sukcesywnie trafiają na regały. O programie można przeczytać po tym adresem: www.bn.org.pl/programy-i-uslugi/program-zakup-nowosci-wydawniczych-do-bibliotek/2013/

Zakup zbiorów 2006-2013 w egz.
Zakup zbiorów 2006-2013 w zł

14 sierpnia — III Turniej Gier Planszowych

Jesteś znudzony tradycyjnym spędzaniem wolnego czasu przed komputerem czy telewizorem?! Brakuje Ci pomysłu na ciekawe zajęcie?! Turniej Gier Planszowych wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Tak więc "turniej czas zacząć"!

O turnieju słów kilka ...
100% świetnej zabawy
100% rywalizacji
100% przyjemności


Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność... wszystko to odnaleźć można było podczas kolejnej edycji Turnieju Gier Planszowych. Na III Turnieju Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach spotkali się entuzjaści gier, którzy chętnie i często uczestniczą w rozgrywkach organizowanych w Filii Zawodzie, a także w MBP — w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Jak poprzednio, i tym razem nie zabrakło wielu emocji i wrażeń. Tradycyjnie miejscem rozgrywek była Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży. Podczas tegorocznego spotkania liczba uczestników była naprawdę imponująca, 20 osób rywalizowało ze sobą o tytuł Mistrza Gry Wszyscy uczestnicy mogli znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Najmłodsi grali w Pędzące żółwie, Basia łap kolory i Faunę junior, starsi gracze, podzieleni na grupy, zajęli się rozpracowaniem gry Dixit i Poszukiwacze Skarbów. Młodzi mistrzowie rozegrali 2 rundy gry Dixit oraz Poszukiwacze Skarbów. Trudno było wyłonić zwycięzców — potrzebna była dogrywka.
Zwycięzcy III Turnieju Gier Planszowych to:
Anna Krzysztoń w grze Poszukiwacze Skarbów
Gabriela Grobelny w grze Dixit

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, bowiem wszyscy aktywnie uczestniczyli we wspólnych zmaganiach.
Granie jest jedną z podstawowych form rozrywki, a rozrywka, jak chce Johan Huizinga, podstawą wszelkiego działania człowieka, stąd też pojęcie, które autor ten wymyślił, opisujące naszą skłonność do współzawodnictwa, gier i uciech — homo ludens. "Planszówki" uczą gry fair, zdrowej rywalizacji, zabawy z innymi, pracy w grupie, wspomagają logiczne myślenie, pamięć, analizę wzrokową, spostrzegawczość, koncentrację, refleks, kreatywność, wyobraźnię. Gry planszowe nie wymagają źródła zasilania, Internetu, czy też dostępu do komputera. Wystarczy po prostu spakować je do samochodu czy plecaka i zabrać na wakacje, ferie, wycieczkę, biwak. Sprawdzają się zarówno na plaży, w górach, w parku, nad jeziorem czy w ogrodzie. Mamy wolne popołudnie, a za oknem zimno i aż nie chcę się wychodzić? Nie musimy się nudzić! Gry planszowe pozytywnie wpływają na nasz umysł, rozwijają i pogłębiają pamięć oraz koncentrację. Są świetną odskocznią od świata pełnego komputerów i telewizji...

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla. Czekamy na Was! Uwaga!!! To wciąga!

Fotografie:  © MBP Gorlice
Agnieszka Labut-Biel
Katarzyna Marchwica


9 sierpnia — Bajkowa Olimpiada

Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe A dzieci, wiem coś o tym, latają samolotem. W świecie bajek wszystko jest możliwe, o czym każdy mały i duży doskonale wie. Dlatego możliwe stało się również zorganizowanie II edycji naszej bibliotecznej "Bajkowej Olimpiady". Strudzeni, ale pełni zapału wędrowcy przybyli do Czytelni dla dzieci i Młodzieży, by wytrwale pogłębiać bajkową wiedzę. Rebusy, łamigłówki, zagadki, pogubione tytuły, test ze znajomości baśni, prezentacja — to tylko niektóre z form wykorzystanych w trakcie tego spotkania. Oczywiście dla każdego coś innego, dla starszych uczestników nieco trudniejsze zadania, dla młodszych zaś odrobinkę łatwiejsze. Wszyscy świetnie sobie poradzili w poszczególnych bajkowych konkurencjach. Poziom był bardzo wyrównany, a olimpijskie zmagania wyłoniły zwycięzców.
W grupie starszej I miejsce zajęła Gabrysia Grobelny, w grupie młodszej Weronika Czyżykiewicz.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Kolejna edycja "Bajkowej Olimpiady" już za rok My ją znajdziemy sami, my chłopcy z dziewczętami. A wtedy daję słowo, że będzie kolorowo.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Agnieszka Labut-Biel
Katarzyna Marchwica


Lato z Biblioteką '2013




4 lipca — fotorelacja z wernisażu i spotkania z Leszkiem Wojtasiewiczem

Licznie, bardzo licznie przybyli na wernisaż zarówno stali bywalcy bibliotecznych wydarzeń, jak i przyjaciele Gospodarza wieczoru — Leszka Wojtasiewicza. Nic dziwnego. Ten z krwi i kości gorliczanin ("chwilowo" zamieszkały w Krakowie), nie po raz pierwszy prezentuje w rodzinnym mieście swoje zbiory, a jest co oglądać! Nie po raz pierwszy też mieliśmy okazję podziwiać rozległą wiedzę kolekcjonera i słuchać ze swadą wygłoszonej gawędy. Nie odbiegnę chyba od prawdy twierdząc, że dla większości obecnych ta "lekcja" historii światowego kolonializmu była czymś nowym, wcześniej nieznanym.
Niespodzianką dla gości były, przygotowane specjalnie na tę okazję, okolicznościowe karty korespondencyjne, o co zadbał przyjaciel kolekcjonera Bogusław Kuciakowski, sam także kolekcjoner i niestrudzony dokumentalista życia kulturalnego Gorlic.
Wystawę niezwykłego, bardzo rzadkiego zbioru banknotów kolonialnych można oglądać do 14 sierpnia w godzinach pracy Biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Wiosenny sezon Czwartków w Bibliotece zakończony. Zapraszamy po wakacjach. Będzie niespodzianka. Coś nowego, czego jeszcze w Gorlicach nie próbowaliśmy. Trwają przygotowania.

4 lipca — Banknoty kolonialne ze zbiorów Leszka Wojtasiewicza — wernisaż, spotkanie z kolekcjonerem i prelekcja




24-26 czerwca — Wakacyjny czas
Już czerwone otwiera lato bramy,
A tam czeka na nas las,
W chłodnym mroku lśnią słońca polany
I strumyk na kamykach gra.
Już czeka piaszczysta plaża i morskiej wody smak,
Czekają na nas dalekie drogi
I bujna zieleń łąk — po prostu świat"
"Zatokę Tęczy" w Czytelni dla dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Było to nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami. Podczas wakacyjnego wypoczynku na pewno będzie wiele okazji do wspaniałej zabawy, ale zawsze trzeba pamiętać, aby zachowywać się odpowiedzialnie, czy to nad wodą, w lesie, na łące, na placu zabaw, na rowerze, czy też w domu. Właśnie bezpieczne wakacje były tematem dzisiejszych zajęć. Przedszkolaki, grupa I, V i II, obejrzały prezentację multimedialną "Bezpieczne wakacje" oraz "Wierszyki wesołe jak kwiaty na całkiem poważne tematy". Rozwiązaliśmy "wakacyjną" krzyżówkę. Później przyszedł czas na wspólną zabawę przy piosence "Wakacje" z tunelem i chustą animacyjną Klanzy. Dzieci świetnie się bawiły, żal im było opuszczać czytelnię, ale na pożegnanie obiecały, że również w wakacje będą mnie odwiedzać. W takim razie do zobaczenia

Fotografie:  © MBP Gorlice



25 czerwca — Bezpieczne Wakacje

Już się zbliża lato, czas radości, słońca,
wielu przygód i zabaw bez końca!
Jednak w czasie letniego wypoczywania
pamiętajcie o zasadach bezpiecznego zachowania!!!


Wakacje to czas odpoczynku od książek, zeszytów, szkoły, porannego wstawania, to czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich! Zanim oddamy się wakacyjnej beztrosce, trzeba przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Na zajęcia dotyczące wakacji do Czytelni dla Dzieci przybyła klasa I B z Miejskiego zespołu Szkół Nr 5. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Bezpieczne wakacje", a później rozwiązaliśmy "wakacyjną" krzyżówkę. Były zagadki i łamigłówki. Odbyły się także zajęcia plastyczne — uczniowie wykonali kolorowe motyle i pszczółki. Wszystkim Czytelnikom życzę wesołych, słonecznych, a przede wszystkim bezpiecznych, pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień. I oczywiście zapraszam do udziału w wakacyjnych zabawach w lipcu i sierpniu

Fotografie:  © MBP Gorlice



11 czerwca — Nie posiadasz Ziemi na własność jesteś tylko jej stróżem — Światowy Dzień Ochrony Środowiska

"Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia — jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli więc niszczy pajęczynę, niszczy samego siebie..."

W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta — "wołają o pomoc". Jak żyć dzisiaj w zgodzie z naturą? Jak być eko? Jak żyć, aby nie zanieczyszczać zbytnio środowiska naturalnego? Każdy z nas może zostać eko-bohaterem i poprzez codzienne czynności pomagać w ochronie naszej planety. Przeciętny Polak "produkuje" ponad 160 kg odpadów rocznie. Z tego do recyklingu trafia ok. 10%, do spalarni i na kompost ok. 20%, zaś na wysypiska — ok. 70%. Co możemy zrobić, by zmniejszyć tę liczbę? Na "ekologiczne" zajęcia do Czytelni dla Dzieci zaprosiłam klasę II A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. Na początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną "Poradnik młodego Ekologa" oraz "Ekologia", co stało się punktem wyjścia do pogadanki na temat recyklingu, segregacji odpadów; wskazywaliśmy, jakie działania powinniśmy podjąć, by ochronić Nasz Dom — Ziemię, gdyż czysta Ziemia znaczy — Życie. Następnie na dzieci czekały zadania do wykonania — wykreślanka, krzyżówka i zaszyfrowany tekst. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali piękne zielone drzewa, a później zielonym tunelem, przy muzyce Vangelisa "Beautiful Earth", opuścili Czytelnię i udali się do szkoły.

Fotografie:  © MBP Gorlice



7 czerwca — Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki!

Kto chce być silny zdrowy jak ryba
musi owoce jeść i warzywa!


Obecność warzyw i owoców w diecie dzieci każdego dnia jest konieczna. Potrzebują one różnych składników pokarmowych, które dadzą im energię i chęć nie tylko do nauki, ale też do zabawy, sprawią, że będą pełne werwy i radości. Podając dzieciom warzywa i owoce każdego dnia, troszczymy się o ich zdrowie także w przyszłości. Ważne jest ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. To czego dzieci nauczą się w domu, w szkole stanie się ich nawykiem w życiu dorosłym i będzie korzystnie wpływało na ich zdrowie. Codzienne jedzenie warzyw i owoców jest ważne i zdrowe. Szczególnie w czasach, kiedy w plecakach, obok książek znajdują się chipsy, batony i napoje gazowane. Na zajęcia poświęcone warzywom i owocom przybyły dzieci z klas drugich z Zespołu Szkół w Szymbarku. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat owoców i warzyw, rozwiązywali zagadki, a także wykonali "talerze pełen witamin". Spotkanie zakończyła zabawa "sałatka owocowa". Było po prostu: smacznie, zdrowo i kolorowo. Uczniowie udowodnili, że jedzenie warzyw i owoców każdego dnia jest nie tylko zdrowe, smaczne, ale może też być źródłem doskonałej zabawy. Chcesz być zdrowy? Też tak rób, owoce, warzywa co dzień chrup, chrup, chrup.

Fotografie:  © MBP Gorlice



6 czerwca — fotorelacja ze spotkania z Krzysztofem Vargą

To spotkanie było możliwe dzięki małej, okazjonalnej koalicji Zorganizowali je wspólnie — Biblioteka, Księgarnia "Mieszko" i Wydawnictwo Czarne.
Czy było spotkaniem z pisarzem i literaturą? Trudno powiedzieć. Na scenie było ich aż dwóch, i to znamienitych, jako że rozmowę z Gościem zgodził się poprowadzić Andrzej Stasiuk.
A jednak Krzysztofa Vargę — pisarza poznaliśmy w niewielkim stopniu. Nie czytał też żadnej ze swoich powieści. Opowieść rozpoczęła się co prawda od ostatniej z nich pt. "Trociny", ale szybko poszybowała w obszary podróży, socjologiczno-kulturowych obserwacji i odniesień do istoty polskości i węgierskości (przypomnijmy: Krzysztof Varga jest pół-Polakiem, pół-Węgrem).
Więc raczej było to spotkanie z Vargą — człowiekiem. Zabawne i inspirujące.
A kto ciekaw Vargi — pisarza, niech koniecznie przeczyta "Trociny"!

Fotografie:  © MBP Gorlice



6 czerwca — spotkanie z Krzysztofem Vargą



28 maja — Wyprawa po Skarb Piratów

"Piratem być to fajna sprawa,
Pirat — to najlepsza zabawa"


Na zajęcia w poszukiwaniu skarbu piratów do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance. Na początku wszystkie dzieci zostały pasowane na piratów, otrzymały także pirackie imiona i nauczyły się pirackiej piosenki "Bum cyk cyk i rata rata." Później obejrzały prezentację multimedialną na temat "morskich rozbójników", poznały najsłynniejszych piratów, a także dowiedziały się, jak wyglądało życie na pirackim statku. Największą przyjemność sprawiła dzieciom zabawa "Wyprawa po skarb" — szukaliśmy skarbu ukrytego w bibliotece. Dzieci kierując się znakami, miały odnaleźć miejsca oznaczone piracką flagą z czaszką, gdzie znajdowały się zadania i zagadki. Po każdym wykonanym zadaniu otrzymywały część mapy. Po złożeniu wszystkich części mapa pokazała, gdzie jest ukryty skarb — pilnował go morski potwór. Wcielenie się w postać pirata, a także uważne tropienie śladów, wskazujących miejsce ukrytego skarbu wymagało spostrzegawczości i bystrości umysłu ze strony uczestników zabawy. Dzieci wzięły także udział w zajęciach plastycznych, malowaliśmy piracką flagę, żeglowaliśmy palcem po mapie śladami piratów, a z kółek origami stworzyliśmy pirackie okręty.

Fotografie:  © MBP Gorlice



27 maja — W bibliotece nigdy się nie nudzę!

Super przygody trójki przyjaciół i gadającego psa. Pojedynek klonów. Niebezpieczne sytuacje. Podjęcie trudnych decyzji. O tym wszystkim można przeczytać w książce Magiczne Drzewo "Pojedynek". Opowieści Magicznego Drzewa posłużyły jako scenariusz znanego na całym świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy — telewizyjnym Oscarem — za wyobraźnię, mądrość i humor. W oparciu o powieść Magiczne drzewo — Pojedynek Andrzeja Maleszki została stworzona gra zespołowa dla dzieci. Na "granie w bibliotece" do Czytelni dla Dzieci zaprosiłam klasę I C z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1. Uczniowie wykonywali zadania znajdujące się na odwrocie obrazków i układali karty, by stworzyły razem wielki plakat. A oto efekty ich zmagań...

Fotografie:  © MBP Gorlice



27 maja — Książka zawsze na Was czeka i przyzywa Was z daleka

Nie trzeba nigdy się obawiać, że książka was zmęczy was i znuży.
Bo ona z nami chce rozmawiać - namawiać nas chce do podróży.


W podroż do krainy książki zaprosiłam klasę II A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1. Spotkanie rozpoczęło się zabawą dydaktyczną — słoneczko, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z grup otrzymała kopertę, w której znalazły się wyrazy związane z biblioteką i książką, zadaniem dzieci było przyporządkowanie słów do odpowiednich karteczek. Kolejnym zadaniem była rozsypanka wyrazowa - trzeba było prawidłowo ułożyć zdania dotyczące książki i biblioteki. Po prezentacji multimedialnej na temat historii książki przyszedł czas na książkowe zagadki. "Książkowe" zajęcia zakończyły się wspólną zabawą i słodkim poczęstunkiem.

Fotografie:  © MBP Gorlice



24 maja — "Noc Detektywów"

Niesamowita, pełna przygód "Noc Detektywów" już za nami. 24 maja na godz. 20.00 do Biblioteki przybyła grupa młodych czytelników, wyposażonych w koce, karimaty i materace, by wziąć udział w niecodziennym, nocnym spotkaniu. Młodzi adepci trudnej sztuki dedukcji, idąc w ślady słynnych mistrzów, Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirot, rozwiązywali zagadki logiczne, zaszyfrowane wiadomości oraz walczyli z niejasnymi wskazówkami. Największą atrakcją tej wyjątkowej nocy było spotkanie ze znanym pisarzem oraz gorlickim policjantem.
Godzina 20, wszystko już przygotowane, nasi młodzi goście czekają na rozpoczęcie imprezy, napięcie rośnie... potęguje je dodatkowo przybycie tajemniczego detektywa, który pojawia się i szybko znika. Do teraz pozostaje zagadką, kim był i w jakim celu pojawił się w Bibliotece?
Marcin Pałasz, jak się okazuje, to nie tylko doskonały pisarz, ale także prawdziwy miłośnik zwierząt. Wraz ze swoim największym przyjacielem — przygarniętym ze schroniska psem Elfem — przeżył wiele przygód i niesamowitych historii, niektóre z nich posłużyły mu jako fabuła powieści. Po tym spotkaniu większość uczestników nie tylko zapragnęła zapoznać się bliżej z jego twórczością, ale także stać się opiekunem i przyjacielem porzuconych i bezbronnych zwierząt.
O godzinie 21.15 serwujemy kolejną bombę. Do Biblioteki przybywa nadkomisarz Aleksander Szymański — kryminalista Wydziału Śledczego Komendy Powiatowej w Gorlicach, który udziela profesjonalnych wskazówek dotyczących prowadzenia śledztwa. Uczestnicy poznają definicję kryminalistyki, tzw. siedem złotych pytań: Co? Kto? Gdzie? Kiedy? W jaki sposób? Czym? Dlaczego?, techniki śledcze, których celem jest ustalenie sprawcy przestępstwa lub metody, narzędzia przez niego zastosowanego, albo — jeśli to niemożliwe — potwierdzenie, że przestępstwo miało miejsce. Kilku uczestników decyduje się na pobranie odcisków palców, następnie nadkomisarz przeprowadza burzę mózgów na temat, co może być dowodem przestępstwa.
Po tej wyczerpującej lekcji kryminalistyki 24 nowych detektywów udaje się na oględziny na miejsce przestępstwa. W Instytucji Kultury skradziono cenny obraz. Przestępcy pozostawiają ślady. Kto jest sprawcą? Ilu ich jest? Metodą dedukcji, podzieleni na dwie grupy detektywi, dochodzą do prawdy i próbują odtworzyć przebieg wydarzeń. Choć zagadka jest skomplikowana, z pomocą mistrza udaje się połączyć fakty i rozwikłać "Tajemnicę skradzionego obrazu".
Przed nocnym maratonem filmowym udaje się nam rozwiązać jeszcze kilka literackich kryminalnych zagadek. Uczestnicy poznają także przepis na dobry kryminał. Pełni wrażeń młodzi detektywi wreszcie mają chwilę wytchnienia. Najwyższa pora rozprostować kości i uspokoić zmęczone, szare komórki. Teraz czas na relaks i dobre kino, bo już niedługo pobudka.
Godzina siódma rano. Wszyscy uczestnicy "Nocy detektywów" opuszczają Bibliotekę z nadzieją i pytaniem, kiedy kolejna noc...

Fotografie:  © MBP Gorlice



24 maja — "Noc Detektywów"


"Odwaga jest niczym innym jak strachem, którego się nie okazuje"

Drogi Czytelniku ! Jeśli ukończyłeś 11 lat, lubisz tajemnice, szyfry i zagadki,
to nasze nocne spotkanie z detektywami jest właśnie dla Ciebie!
24 maja wszystkie tropy prowadzą do... Biblioteki


" ...dokładnie nie da się przewidzieć, co zrobi pewna określona grupa ludzi." mimo to przedstawiamy skrótowy plan wydarzeń:

Godz. 20.00 do Biblioteki przybywa pisarz — Marcin Pałasz
Godz. 21.30 Mini konferencja z nadkomisarzem Aleksanderem Szymańskim z Wydziału Śledczego Komendy Powiatowej w Gorlicach
Godz. 22.15 Coś na ząb... poczęstunek dla wszystkich gości
Godz. 22. 45 Przepis na dobry kryminał — prezentacja multimedialna dla uczestników spotkania
Godz. 23. 00 Łamigłówki, zagadki i zabawy sprawnościowe...
Godz. 00.30 Nocny maraton filmowy dla najbardziej wytrwałych

O uczestnictwie w imprezie zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Czekamy na Wasze zapisy od 13 do 20 maja br. w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w godz. 10.00-18.00




17 maja — "Z książka za pan brat" — Tydzień Bibliotek

Są książki, które się czyta,
Są książki, które się pochłania
I Ty daj się wciągnąć w zaczarowany świat książek!


Na zajęcia literacko-edukacyjne do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam uczniów z klasy II B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6. Tematem zajęć była książka i jej miejsce w bibliotece. Wspólnie odbyliśmy także podróż do czasów, poprzedzających wynalezienie druku. Prześledziliśmy różne formy pisma, w tym m.in. hieroglify oraz babilońskie pismo klinowe. Usystematyzowaliśmy wiedzę na temat różnych materiałów, wykorzystywanych w procesie utrwalania pisma (gliniane tabliczki, papirus, pergamin). Prześledziliśmy, jak zmieniało się narzędzie pisarza od średniowiecza po czasy współczesne. Przyjrzeliśmy się bliżej pracy średniowiecznych skrybów, podziwiając m.in. pięknie zdobione inicjały oraz pismo gotyckie. W naszej podróży nie zabrakło również wielkich nazwisk — o Janie Gutenbergu znaleźliśmy informacje w Encyklopedii Powszechnej. Dzieci miały okazję poznać różne formy książki. Na koniec uczniowie wykonali własne książeczki.
Fotografie:  © MBP Gorlice


16 maja — fotorelacja ze spotkania z Bogną Wernichowską

Fotografie:  © MBP Gorlice


16 maja — spotkanie z Bogną Wernichowską



13, 17 maja — "Zgadnij, w jakiej bajce jesteś" — Tydzień Bibliotek

"Bajka jest dobra na wszystko
Na nudę i niepogodę.
Nie możesz wyjść na podwórko?
Wyrusz po żywą wodę!


Chyba każdy z nas będąc dzieckiem marzył, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat, w którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Bajki to nieodzowny element dzieciństwa. To one najsilniej oddziałują na wyobraźnię dziecka, pomagają mu zrozumieć rzeczywistość, tłumaczą, pozwalają na głębsze poznanie świata, uczą czym jest dobro i zło. Na "bajkowe" zajęcia przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 oraz z klasy "O" z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Były kalambury, zagadki, puzzle oraz zabawy w baśniowe abecadło i poszukiwanie zagubionych odpowiedzi. Nie zabrakło niespodzianek i słodkiego "co nieco". Na "bajkowych" zajęciach nie było osoby, która by się nudziła. Każdy chciał zostać i z ochotą pobawić się jeszcze chociaż przez odrobinę czasu, niestety wszystko co dobre szybko się kończy... Z krainy bajek dzieci wydostały się dzięki magicznemu tunelowi, którym udały się z powrotem do przedszkola

Fotografie:  © MBP Gorlice


10, 15, 17 maja — "Książka jest wyborną rzeczą, tylko głupi temu przeczą" — Tydzień Bibliotek

W książeczce płynie rzeczka
w książce szumi las,
w prześlicznych tych książeczkach
tysiące przygód masz.


Dawno, dawno temu za czasów naszych pra.. pra. pradziadków książki pisano ręcznie na kartkach papieru. Początkowo pisano przy pomocy gęsich piór i atramentu. Z czasem wraz z postępem technicznym wymyślono specjalne maszyny do pisania. Mimo to nadal trwało to bardzo długo, ponieważ gdy człowiek zrobił błąd, musiał przepisywać całą kartkę od nowa. Dziś książki pisze się na komputerze. To szybkie i wygodne rozwiązanie. Kiedy autor skończy pisać swoje dzieło, zaczyna szukać wydawcy. I tu właśnie zaczyna się prawdziwa przygoda z tworzeniem książki. Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 1, grupy I, II i V z chęcią podjęły się trudnego, ale bardzo interesującego zadania stworzenia od podstaw własnej książki. Byli redaktorami, ilustratorami, introligatorami i całym sztabem ludzi, który dokłada wszelkich starań, aby wydana książka była idealna. A oto efekty ich pracy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


8-15 maja — Filia Zawodzie — Tydzień Bibliotek

Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem. (Jan Wiktor)

Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd. Kierując się hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Filii na Zawodziu w twórczy sposób obchodziliśmy święto Bibliotek. Dzieci odwiedzające Bibliotekę wzięły udział w zajęciach artystyczno-literackich. W pierwszej kolejności wyjaśniłam dzieciom czym jest Tydzień Bibliotek, by swobodnie mogły tworzyć plakaty promujące to ciekawe przedsięwzięcie. Kolejnym etapem naszego spotkania były rozgrywki literackie, wspólne rozwiązywanie krzyżówek i rebusów dotyczących działalności Biblioteki. Zwieńczeniem naszych działań było słodkie co nieco i drobne upominki. Po raz pierwszy Bibliotekę na Zawodziu odwiedziły dzieci z Przedszkola "Elfik" w Gorlicach. W trakcie tej wizyty nie było czasu na nudę. Zagadki, zabawy i przeciekawe prace plastyczne to wszystko miało miejsce podczas tych odwiedzin.
Z pewnością można uznać, że przedszkolaki stały się przyjaciółmi Biblioteki na Zawodziu
Nasza Biblioteka mimo, że jest nieduża stała się prawdziwa przestrzenią dla kreatywnych

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 maja — "Kto czyta książki żyje podwójnie" — turniej wiedzy o książce i bibliotece" — Tydzień Bibliotek

W Tygodniu Bibliotek "Zatokę Tęczy" odwiedziła klasa II B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. Uczniów podzieliłam na dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą o uzyskanie tytułu "oczytanych dzieciaków" w wielu różnych konkurencjach, których celem było sprawdzenie wiadomości z zakresu bajek, baśni i wierszy znanych pisarzy tworzących literaturę dla dzieci. Na początku wyjaśniłam na czym konkurs będzie polegał, przypomniałam też o stosowaniu zasad fair play. Za każdą dobrą odpowiedź drużyna otrzymywała punkty. Pierwszym zadaniem były zagadki, obie drużyny losowały numery pytań, a potem udzielały odpowiedzi. Kolejne zadanie to rozpoznawanie rekwizytów związanych z bajką. Gra powoli się rozkręcała, każda grupa otrzymała zaszyfrowany tekst — w tekst opowiadania zostały wplecione tytuły książek, zadaniem dzieci było odnalezienie i wpisanie ukrytych tytułów. Napięcie rosło — czas na bajkowe zagadki, łączenie w pary odpowiednich rysunków, rozpoznawanie tytułu bajki po usłyszanym fragmencie, oraz bajkowe krzyżówki. Rywalizacja była bardzo wyrównana, obie drużyny świetnie się spisały. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą i słodkim poczęstunkiem. Jak pisała Wisława Szymborska "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" Zatem czytajmy i bawmy się!

Fotografie:  © MBP Gorlice




8-15 maja — X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Jest już tradycją, że w gorlickiej Bibliotece Tydzień Bibliotek trwa nieco dłużej. Tak będzie i tym razem.

Podczas X Tygodnia Bibliotek Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaplanował zajęcia dla różnych grup wiekowych. Każde spotkanie odbędzie się dwukrotnie:
Biblioteka miejscem dla kreatywnych czyli 33 rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece... — zajęcia dla dziewięciolatków (gra zespołowa "Magiczne Drzewo. Pojedynek")
Zgadnij, w jakiej bajce jesteś... — zajęcia artystyczno-literackie dla sześciolatków
Książka jest wyborną rzeczą — tylko głupi temu przeczą — zajęcia dla najmłodszych czytelników trzy-, cztero- i pięciolatków
Turniej Gier Planszowych

Od 8 maja w Galerii na Piętrach (hol I i II p.) prezentowana jest wystawa "Rarytasy z naszych zbiorów — 65 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach". Zapraszamy do zwiedzania.

9 maja (czwartek), z okazji Dnia Bibliotekarza, o godz. 9.00 bibliotekarze spotkają się z włodarzami miasta, wręczona zostanie Nagroda Burmistrza dla Najlepszego Bibliotekarza 2012 r., a o godz. 10.30 rozpocznie się wyjazdowe szkolenie dla wszystkich pracowników merytorycznych Biblioteki.

Od 10 maja rozpoczynamy udostępnianie audiobooków! Zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci i Młodzieży! Katalog audiobooków znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.

16 maja (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na wieczór autorski ze znaną dziennikarką i pisarką Bogną Wernichowską oraz promocję jej najnowszej książki "Opowieści dworów polskich".

Od 16 maja w sali "Pod sową" na II p. prezentowana jest wystawa fotografii wybitnego fotografika Stanisława Markowskiego pt. "Polski dwór".

24 maja (piątek) o godz. 20.00 zaczynamy kolejną Noc w Bibliotece. Tym razem będzie to "Noc Detektywów".

10 maja — audiobooki w MBP !!!

Już są w Wypożyczalni dla Dorosłych i w Oddziale dla Dzieci!
W X Tygodniu Bibliotek zapraszamy Was Drodzy Czytelnicy do skorzystania z najnowszego zbioru MBP — AUDIOBOOKÓW.
W maju rozszerzamy nasza ofertę dla Czytelników o kilkadziesiąt książek mówionych. Będą udostępniane od 10 maja.
Katalog audiobooków znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.



9 maja — Dzień Bibliotekarza

Podczas oficjalnej części Dnia Bibliotekarza Bibliotekę odwiedzili zastępca burmistrza Janusz Fugiel i zastępca kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Jerzy Knot. Podziękowali pracownikom Biblioteki za pracę, Janusz Fugiel wręczył Nagrodę Burmistrza najlepszej bibliotekarce 2012 r. Została nią Agnieszka Labut-Biel.
Pod nieobecność dyrektor Magdy Miller honory domu czyniła kierownik Czytelni Głównej Ewa Bochenek.

Drugą część dnia bibliotekarze przeznaczyli na wyjazdowe szkolenie regionalne. Od kilku lat jest tradycją, że w tym dniu obdywa się ono w atrakcyjnych kulturowo i krajoznawczo miejscach powiatu gorlickiego i okolic. Po Szymbarku, Stróżach, w tym roku wybór padł na Bartne. Zwiedzono zabytkową cerkiew, gdzie wysłuchano prelekcji, starą zabudowę wsi, pomnik kompozytora Dymitra Bortniańskiego.

Fotografie:  © MBP Gorlice




7 maja — 33 rzeczy, które można zrobić w Bibliotece — Tydzień Bibliotek

Gra zespołowa dla dzieci, stworzona w oparciu o powieść Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo" posłużyła nam jako materiał (jak się okazało niezwykle atrakcyjny dla uczestników) do przeprowadzenia zajęć w ramach Tygodnia Bibliotek, w których brali udział uczniowie klas pierwszych Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Zadaniem dwóch drużyn było ułożenie kart, tak by utworzyły razem wielki plakat. Aby to zrobić trzeba było poprawnie wykonać zadania, znajdujące się na odwrocie obrazków. Wygrała drużyna, która jako pierwsza ułożyła cały plakat. Oj działo, się działo! Czego słowo nie opisze najlepiej oddadzą zdjęcia...

Fotografie:  © MBP Gorlice


23, 24, 26 i 30 kwietnia — Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Są książki piękne jak kwiaty i są książki pełne dojrzałości jak owoce.
Są książki, które wzruszają
i są książki,
które wstrząsnęły światem —
te największe.


W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży tego dnia było bardzo wesoło. Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedziły nas Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Spotkanie rozpoczęło się od przejścia magicznym tunelem do świata baśni, gdzie na dzieci czekała już bohaterka spotkania — książka. Nazywam się książka, na półce mieszkam. Zanim do Ciebie trafiłam, wielu ludzi się natrudziło. Kolejnym etapem zajęć była prezentacja multimedialna: "Droga książki od pisarza do czytelnika"; dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, ile trzeba czasu i wysiłku wielu ludzi, by móc cieszyć się jej lekturą. Rozmawialiśmy na temat ulubionych lektur dzieci, a po przeczytaniu wiersza "Troski książki" przypomniałam dzieciom, jak należy obchodzić się z książkami. Bowiem spotkanie z książkami to wielka przygoda, ale pamiętajmy, że bohaterowie bajek nie lubią dzieci z brudnymi rękami! Później przedszkolaki wysłuchały bajki z pomyłkami. Słuchając jej miały za zadanie klasnąć w dłonie, gdy rozpoznają pomyłkę... W następnym zadaniu złośliwy molik książkowy pozamieniał tytuły książek, zadaniem dzieci było wskazanie prawidłowego, bo przecież nie ma Murzynka Dingusia czy też Kota Wawelskiego, a igła nie tańcowała z fartuchem. Był też czas na zabawę. Pisaliśmy książkę nogą, a potem dzieci wykonały piękne zakładki do książek oraz sympatyczne "moliki książkowe".
Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną oraz słodkim poczęstunkiem. "Książkowy" temat okazał się tak atrakcyjny dla dzieci, ze zajęcia te powtórzyłam z czterema grupami z Przedszkola Nr 8, oraz z grupą VI z Miejskiego Przedszkola Nr 1.

Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.

Fotografie:  © MBP Gorlice


26 kwietnia — uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu powiatowego

W sali odczytowej "Pod sową" odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu pt. Prezentacja multimedialna wybranej książki dotyczącej swojego regionu.
Zwycięzcą został Mateusz Setlak z Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu, w nagrodę otrzymał: audiobook Andrew Lane pt. "Młody Sherlock Holmes" oraz klawiaturę komputerową.
Miejsce II zespół z Gimnazjum w Binarowej w składzie:
Aleksandra Lenard otrzymała zestaw audiobooków Stepheni Meyer pt. Saga zmierzch,
Tomasz Lenard otrzymał zestaw audiobooków Andrzeja Sapkowskiego pt. Wiedźmin,
Tomasz Sendecki otrzymał zestaw audiobooków Suzanne Collins pt. Igrzyska śmierci.
III miejsce zajęła Angelika Gajewska z Gimnazjum w Uściu Gorlickim, nagrodzona słuchawkami komputerowymi.
Za zainteresowanie tematem oraz inwencję twórczą przy wykonaniu prezentacji multimedialnych uczestnikom konkursu podziękowały organizatorki: Olga Potyrało i Jolanta Stawiarska.
Gościem specjalnym była pani Jolanta Śmietana pracownik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach, które ufundowało nagrody dla uczestników konkursu.
Dodatkową nagrodą jest zamieszczenie prezentacji na stronie internetowej oraz — o ile gminy zgłoszą taką chęć — na stronach internetowych gmin.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Prezentacje można oglądnąć tutaj...

25 kwietnia — fotorelacja ze spotkania z Michałem Ogórkiem

Nic nie przeszkodziło miłośnikom Michała Ogórka w przyjściu na spotkanie organizowane wspólnie przez Bibliotekę oraz Klub Czytelniczy "Nad Lipą", działający w ramach ogólnopolskiego programu Dyskusyjnych Klubów Książki. Nie zawiódł też sam Autor, znany dziennikarz, felietonista, satyryk i — jak się okazało — znakomity gawędziarz.

Powitawszy Gości, dyrektor Magda Miller podziękowała wieloletniej mentorce Klubu, Agnieszce Wrońskiej i przedstawiła jej następczynię, Agnieszkę Labut-Biel. Agnieszka Wrońska stworzyła Klub i przez ponad sześć lat z lekkością, dowcipem, ale i (kiedy było trzeba) dyscypliną, prowadziła go od sukcesu do sukcesu. Dyskusje o książkach, własne zabawy i całkiem poważne próby literackie, nagradzane recenzje, współorganizacja spotkań autorskich, wyjazdy do muzeów literackich, teatru, w bliższy i dalszy "plener" — wszystko to sprawiło, że rozkochani w literaturze gorliczanie mają Klub, z którym czują się związani, stanowią silną, zintegrowaną grupę, co przy tak wielu silnych osobowościach można uznać za wielki sukces.

Spotkanie z Michałem Ogórkiem, pełne anegdot, opowieści "zza kulis", choć zważywszy na związki Autora z telewizją właściwiej byłoby powiedzieć "spod studia", rozbawiło obecnych. Zadano wiele pytań, a na zakończenie Michał Ogórek podpisywał swoje książki, niezawodnie dostarczone prze Księgarnię "Biblos", po czym, zwyczajowo, Klubowicze obdarowali Autora produktami lokalnymi, wśród których znalazł się również lipowy miód.
Fotografie:  © MBP Gorlice


25 kwietnia — spotkanie autorskie z Michałem Ogórkiem



9-12 kwietnia — Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdy nosi w sobie jakąś Andersenowską bajkę, która tak zachwyciła go w dzieciństwie, że nie może zapomnieć tego wstrząsu, bajkę, która urosła wraz z nim, odkrywając coraz głębsze, coraz bliższe w miarę dojrzewania,warstwy.
2 kwietnia w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To świetna okazja by oderwać dzieci od telewizorów, komputerów i pokazać na czym polega magia ukryta w książce. Andersen napisał prawie 160 baśni, a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. W baśniach tych wciąż odnajdujemy siebie, jest w nich miejsce na radość i smutek, na łzy i śmiech. Z tej okazji do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę II A i II B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej życie i twórczość Hansa Christiana Andersena. Następnie przeprowadziłam burzę mózgów — co nam daje książka i czytanie w ogóle. Później odbyła się praca w grupach, uczniowie rozwiązywali zagadki, rozpoznawali rekwizyty i odgadywali z jakiej bajki pochodzą, oraz łączyli obrazki z tytułami bajek. Odbyły się też zajęcia manualne uczniowie wykonywali "słowika" oraz "kwiat Calineczki". Na koniec zamienili się w aktorów i odgrywali krótkie scenki z wybranej bajki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


4 kwietnia — Wyniki konkursu powiatowego

PROTOKÓŁ JURY
KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ
WYBRANEJ KSIĄŻKI DOTYCZĄCEJ SWOJEGO REGIONU


Na konkurs na prezentację multimedialną wybranej książki dotyczącej swojego regionu wpłynęły 3 prace: z Gimnazjum z Uścia Gorlickiego, z Zespołu Szkół nr 1 z Biecza i z Gimnazjum w Binarowej.
Po komisyjnym otwarciu kopert i obejrzeniu prezentacji multimedialnych jury w składzie:
Olga Potyrało — przewodnicząca
Daniel Sokołowski — członek
Jolanta Stawiarska — członek
Ewa Bochenek — członek
Anna Nigborowicz — członek
Beata Mituś — członek
oceniło prezentacje i postanowiło przyznać:

I miejsce: Mateuszowi Setlakowi — Zespół Szkół nr I w Bieczu
II miejsce: zespołowi w składzie: Aleksandra Lenard, Tomasz Lenard, Mateusz Sendecki — Gimnazjum w Binarowej
III miejsce: Angelice Gajewskiej — Gimnazjum w Uściu Gorlickim.

Podpisy jury:
Olga Potyrało
Daniel Sokołowski
Jolanta Stawiarska
Ewa Bochenek
Anna Nigborowicz
Beata Mituś

Na uroczyste wręczenie nagród zapraszamy 26 kwietnia 2013 r. o godzinie 12.00


3 kwietnia — latarnicze kursy dla zaawansowanych w kwietniu, maju, czerwcu

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

26 marca — Wielkanocny czas
Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełny barwnych pisanek
I tak znamienne w polskim krajobrazie
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
— Barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.


Wielki Tydzień się nam zbliża, a Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. W Wielką Niedzielę dzwony w kościele ogłaszają światu, że Chrystus zmartwychwstał. Cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania. Na wielkanocnym stole stoi koszyczek, a w nim cukrowy baranek, pisanki i pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę. Wszyscy dzielą się jajkiem, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Z Wielkanocą wiąże się wiele pięknych legend i ludowych zwyczajów. Kilka z nich przypomnieliśmy sobie na zajęciach, na które zaprosiłam klasę IB z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. Wiele śmiechu wywołała zabawa prawda czy fałsz. Układaliśmy życzenia i upiekliśmy pyszną świąteczną babkę, a później uczniowie wykonywali wielkanocnego baranka. Na zakończenie złożyliśmy sobie życzenia. Wszystkim Czytelnikom życzę Mile spędzonych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i wesołej zabawy w lany poniedziałek!
Fotografie:  © MBP Gorlice


22 marca — Wiosna, wiosna, wiosna Ach to Ty!
Wiosna, wiosna już tuż, tuż.
Płaszcz słomiany spada z róż,
Pączki ma już każdy krzak —
To jest wiosny pierwszy znak.
Drugi znak — zielony liść.
Na wycieczkę czas już iść.
Biegać łąką ile tchu,
Szukać wiosny
Tam i tu.


Mamy dość zimy! Marzymy o słońcu i zieleni! Niestety w tym roku wiosna trochę się spóźnia, dlatego spróbowaliśmy ją obudzić z zimowego snu. Na zajęcia "w poszukiwaniu wiosny" zaprosiłam klasę IA z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną — Oblicza wiosny. Po przeczytaniu wiersza Przyjdzie wiosna Jana Brzechwy uczniowie mieli za zadanie podać jak najwięcej skojarzeń do słowa "wiosna". Później odbył się mini quiz — wiosenne zagadki. Była też wspólna zabawa przy muzyce i rozwiązywanie wiosennej krzyżówki. A następnie dzieci wykonały zwiastuny wiosny — piękne tulipany.
Fotografie:  © MBP Gorlice


21 marca — Przywitaliśmy wiosnę z Internetem
W ramach akcji Europejskiego Tygodnia z Internetem spotkaliśmy się w pierwszy dzień wiosny, aby nauczyć się korzystać z komunikatorów internetowych, czyli zaprezentować rozmowę jako bezcenną, docenić możliwość konwersacji. Pilni uczniowie przynieśli ze sobą zeszyty, by dobrze wszystko zanotować. I choć to uświęcony tradycją Dzień Wagarowicza, o wagarach nie było mowy .
Spotkanie odbyło się w 3 grupach, w sumie obecnych było prawie 40 osób. Latarnikom pomagali zaprzyjaźnieni z Biblioteką wolontariusze — pani Danuta Chrapkiewicz i Maciek Zimowski. Spragnionym rozmowy gorliczanom zadość uczynili, łącząc się z nimi przez Skype'a, pan burmistrz Witold Kochan, pani przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Gorlice Maria Ludwin i dyrektor MBP Magda Miller.
Ile frajdy dało wszystkim obecnym to spotkanie — obrazują zdjęcia.
Fotografie:  © MBP Gorlice


21 marca — Witamy wiosnę z Internetem


20 marca — Dzień Pisarza

Tak to z wierszami Pana rozstać się nie mogę,
Bo mi codziennie, permanentnie wchodzą w drogę,
Lecz mimo to, a może za to właśnie,
Chcę podziękować panu za Jego baśnie,
Bajeczki, żartobliwe wiersze i figielki,
Za te perełki i humoru i języka
I za życzliwość Twą, co wszystko przenika


6 stycznia 2013 roku oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego Dnia, ale sto lat temu, w "Kurierze Warszawskim" ukazał się debiutancki wiersz poety "Prośba". 27 grudnia 2013 roku minie 60 rocznica śmierci poety. "Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia". Dlatego spotkanie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, na które zaprosiłam klasę III A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4, było poświęcone właśnie Tuwimowi. Biografię poety przedstawiliśmy w formie prezentacji multimedialnej. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki, oraz uzupełniali słowa z wybranych "Wierszy dla dzieci", które gdzieś zgubił złośliwy mól książkowy. A na zakończenie odbyły się pantomimiczne zabawy.
Fotografie:  © MBP Gorlice


19 marca ROK TUWIMA — Poeta Czarodziej — Julian Tuwim

Jestem tylko łowcą słów.
Czujny i zasłuchany
Wyszedłem w świat na łów.


Rok 2013 został ogłoszony ROKIEM JULIANA TUWIMA. Wiersze Tuwima znamy wszyscy. Zanim nauczyliśmy się rozróżniać litery, rodzice i dziadkowie czytali nam jego wiersze. Kilka pokoleń wychowało się na "Lokomotywie", "Rzepce", "Słoniu Trąbalskim" i wielu, wielu innych utworach. Od przedszkola, przez wszystkie lata szkolne spotykamy się z twórczością tego poety. Z okazji obchodzonego niedawno Dnia Pisarza do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę I A i I B z Miejskiego Zespołu Nr 6. Podczas zajęć dzieci poznały biografię Juliana Tuwima, rozmawialiśmy o jego twórczości oraz o tym, które wiersze poety znają i najbardziej lubią. Udowodniły to recytując z pamięci wiersze m.in. "Abecadło" i "Okulary". Była przy tym świetna zabawa Popularność Tuwima świadczy o tym, iż poezja sprzed ponad pół wieku naprawdę nie zużyła się, nie wyeksploatowała, ale żyje i tak samo jak wówczas bawi, cieszy i — co chyba najważniejsze — uczy życia, tolerancji wobec innych i tego, że świat dookoła jest piękny i wart tego, by zatrzymać się nad nim w podziwie.
Fotografie:  © MBP Gorlice



UWAGA,
ODDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
BĘDZIE PRZEZ TYDZIEŃ ZAMKNIĘTY!

Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 205, poz. 1283) oraz regulaminu komisji skontrowej (inwentaryzacyjnej)

z a r z ą d z a m na dzień 11 marca 2013 r. rozpoczęcie skontrum okresowego w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży i jego całkowite wyłączenie (wypożyczalni i czytelni) z udostępniania do dnia 16 marca 2013 r.

Magdalena Miller
Dyrektor MBP w Gorlicach


4-5 marca — "Polacy nie gęsi i swój język mają!" — Dzień Języka Ojczystego

Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa;
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa.


Słowo Język — oznacza "zasób wyrazów, zwrotów i form określanych przez reguły gramatyczne, służy jako narzędzie porozumiewania się członków jego społeczeństwa". Język — czyli inaczej mowa, to najważniejsza wartość każdego narodu, niezaprzeczalne świadectwo jego istnienia. Obowiązkiem każdego Polaka jest doskonała znajomość języka polskiego. Teoretyczne podstawy poprawnego wysławiania się poznajemy w szkole, ale praca nad językiem powinna trwać całe życie. Na spotkanie z okazji Dnia Języka do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam klasę III B i IV A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii piśmiennictwa polskiego, od średniowiecza po czasy współczesne. By pielęgnować język ojczysty, wzbogacając jednocześnie swój zasób słownictwa, przeprowadziłam słownikowe zabawy. Uczniowie po krótkiej prezentacji na temat słowników mogli wykorzystać wiedzę w praktyce.
Język jest niezwykle żywą strukturą, zmienia się bezustannie. Coś, co wczoraj było uznawane za błąd, dziś jest wprowadzone na słownikowe salony. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy zwolnieni z pewnej wrażliwości na język. Mówienie i pisanie ładną, poprawną polszczyzną jest wartością. Pamiętajmy, o nasz język ojczysty powinniśmy dbać codziennie, a nie tylko w Dniu Języka Ojczystego.
Fotografie:  © MBP Gorlice


28 lutego — Rarytasy z naszych zbiorów — 65 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej

Fotografie:  © MBP Gorlice


8 i 25 lutego — "Za wolność" — 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Historia naszego kraju okupiona była krwią i blizną. Do dnia dzisiejszego pozostały ślady tej walki. Ze znaków stawianych na naszej historycznej drodze umiemy wyczytać przeszłość. Jednym z nich jest powstanie styczniowe z 1863 roku
Senat RP ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. W przyjętej uchwale czytamy: "Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności". Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. W związku z tą okrągłą rocznicą do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę IV z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 oraz klasę V z Zespołu Szkół w Stróżówce. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna na temat powstania. Rozmawialiśmy o jego następstwach, przypomniałam też ważniejsze terminy i pojęcia historyczne z nim związane. By lepiej zrozumieć tę tematykę wykorzystaliśmy gwiazdę pytań: kiedy?, gdzie?, kto?, w jakim celu?, jak?, którą uczniowie uzupełniali w czasie zajęć. Później przyszedł czas na wykorzystanie w praktyce zdobytych informacji. Uczniowie mieli za zadanie wyszukać osoby i pojęcia związane z powstaniem, a także ułożyć daty w porządku chronologicznym i przyporządkować je do epok historycznych. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, tak napisał do swoich podkomendnych: "Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna i historia Was nie zapomni!". Poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli, a legenda i etos powstania styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski
Fotografie:  © MBP Gorlice


21-22 lutego — "Bezpiecznie w Sieci — Dzień Bezpiecznego Internetu"

"Błądzić jest rzeczą ludzką, ale błąd ludzki jest niczym w porównaniu z tym, co potrafi zrobić komputer"
Agatha Christie

Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji oraz edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę. W obecnych czasach globalna sieć jest czymś niezwykle potrzebnym, a w przyszłości na pewno stanie się wręcz niezbędna. Ta globalna sieć stwarza wiele nowych możliwości, szans i korzyści, jednak jego niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść ze sobą szereg zagrożeń. Dzieci narażone są na szkodliwe treści, takie jak: wulgarność, nienawiść, przemoc, kradzieże, pornografia, hazard czy używki. W Internecie mogą stać się ofiarami przestępców, którzy wykorzystują ich naiwność, ufność i łatwowierność. Na zajęcia o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu zaprosiłam klasę I A i I B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Bezpieczny Internet", oraz Kreskówkę Sieciaki ze strony Sieciaki.pl. Trzy części "Nie podawaj swoich danych", "Zabezpiecz swój komputer" i "Mów, jeśli coś jest nie tak", pomogły uświadomić, jak ważne jest rozsądne korzystanie z globalnej sieci. Na zakończenie zajęć rozwiązywaliśmy siecio-rebus i szukaliśmy 10 ukrytych słów związanych z Internetem.

Fotografie:  © MBP Gorlice


7 lutego — Albania — piękna nieznajoma

Niezwykle trafny tytuł spotkania. Gość wieczoru — Andrzej Pasławski — w dwugodzinnej opowieści zaprezentował kraj, jakiego nie znamy. Piękny, dziki, odmienny.
Potoczysta narracja podróżnika, olbrzymia liczba zdjęć potwierdzających urodę "wrót Bałkanów" i — jak to przy Tłustym Czwartku — serwowane gościom pączki, złożyły się na to udane spotkanie.

Fotografie:  © MBP Gorlice


7 lutego — Albania — piękna nieznajoma



5 lutego — zaczynamy latarnicze kursy dla zaawansowanych

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

Ferie z Biblioteką — Oddział dla Dzieci i Młodzieży, filia Zawodzie, filia Magdalena

Oddział dla dzieci

Wstaję dziś rano,
Uwierzyć nie mogę,
Biały śnieg przykrył
Domy, pola i drogę.

Ach jak cudownie,
Będzie od ranka,
Jeździć na nowych,
Drewnianych sankach.

Wszystko, co dobre szybko się kończy... Ferie zimowe 2013 już za nami. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych, mamy nadzieję, uczestnikom ferii zimowych "Biała zima z książką" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży nie będzie brakowało. Kolejne dni ferii mijały, a dzieci bawiły się w najlepsze, bo "Czy śnieg sypie, czy deszcz pada, w bibliotece nie nudzi się dzieci gromada".
Pierwszy tydzień ferii rozpoczęły "Zimowe podróże po literaturze", czytaliśmy teksty o tematyce zimowej, rozwiązywaliśmy zagadki oraz wykonaliśmy ramkę na zdjęcia. Dzieciom bardzo spodobał się "Kramik z różnościami", a zwłaszcza eko — zabawy, czyli coś z niczego — tym razem "ożywialiśmy" papierowe rolki, które zamieniły się w sympatyczne zwierzęta. Zajęcia plastyczne "Zwierzęta z lodowej krainy" były kolejną okazją do ujawnienia ukrytych talentów malarskich, powstały piękne prace plastyczne. A później w świat baśni przeniósł nas film "Królowa śniegu".
Tematem przewodnim drugiego tygodnia ferii była "Zima, książka i ja". Odwiedziliśmy biegun południowy i jego sympatycznych mieszkańców — uczestnicy zajęć poznali antarktyczny klimat, rośliny, a także zwierzęta spod bieguna, m.in. fokę szarą, renifery, wieloryby oraz niedźwiedzie polarne i pingwiny. Towarzyszyły nam zimowe zagadki, krzyżówki i quizy. W środę odbył się turniej — Mistrz Gier Planszowych, a na zakończenie muzyczny pociąg zawiózł nas do najbardziej roztańczonych miejsc na świecie, ale aby dobrze się bawić najpierw trzeba było wykonać karnawałową maskę. Przygotowaliśmy także wyjątkowe upominki z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Codziennie udostępniona była czytelnia internetowa dla wszystkich spragnionych wiedzy i nowinek ze świata.
To już jest koniec... Ferie już się skończyły, ale zawsze można odwiedzić Bibliotekę, przecież "to bardzo dobre miejsce dla człowieka" .

Fotografie:  © MBP Gorlice


Filia Magdalena
W czasie ferii w filii "Magdalena" młodzi czytelnicy odwiedzający Bibliotekę brali udział w różnych zajęciach. Robiono laurki dla babci i dziadzia, gwiazdki z bibuły i papieru, a także maski karnawałowe. Lepiono zwierzęta z plasteliny. Rozwiązywano różnego rodzaju rebusy i krzyżówki.
Dzieci uczestniczyły także w spotkaniach z literaturą. Słuchały głośnego czytania ulubionych bajek, a później wykonywały ilustracje do przeczytanych utworów. Nieco starsi spędzali czas przy grach planszowych. Najbardziej interesowała ich gra "Biznes po polsku". W czytelni komputerowej odbył się konkurs w grze "Counter-strike". W programie Paint tworzono maski i zaproszenia na bal karnawałowy. Młodsze dzieci rysowały ilustracje do przeczytanych książek, krajobrazy zimowe, pałac Królowej Śniegu. Ferie minęły szybko i w miłej atmosferze.

Fotografie:  © MBP Gorlice


Filia Zawodzie
Zima
Zima wcale nie jest cicha.
W zimie wiele głosów słychać:
Dzwonią dzwonki, trzeszczą sanie —
To jest właśnie zimy granie.
Mróz
Wygrywa groźnym palcem
Na klawiszach sopli walce,
Wiatr za płotem gwiżdże, hula...
Bęc
Upadła śnieżna kula.
Pewnie dzieci grają w śnieżki.
Szurr — ktoś zgarnia
Śnieg ze ścieżki.
Dzwoniec gubi się w piosence,
A my
Wyciągnijmy ręce
I chwytajmy śnieg mięciutki — śnieżne gwiazdy,
Zimy nutki.

             Dorota Gellner
Tegoroczne ferie zimowe przeszły już do historii, pora zatem przypomnieć, co działo się w tym czasie w Bibliotece na Zawodziu. A działo się dużo .
Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od wyprawy na Biegun Północny, poznaliśmy tubylców ich kulturę i zwyczaje. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że ze względu na warunki atmosferyczne tego regionu najlepiej podróżować tam tylko wirtualnie . Igloo też postanowiliśmy zbudować z innych surowców niż śnieg. Tradycyjnie w czasie zimowych ferii wybieraliśmy Mistrza głośnego czytania. W tym roku ten zaszczytny tytuł po raz kolejny obroniła Angelika Rozpendowska — uczennica kl IV, w grupie młodszej uczeń kl.I, nowy czytelnik w naszej Bibliotece, wielki miłośnik książek — Michał Buźniak.
Kolejna wyprawa, tym razem jak najbardziej prawdziwa, to wizyta w Urzędzie Miasta. Wyposażeni w niezbędne informacje wyruszyliśmy do miejsca, które nazwać można sercem miasta. Dzieciaki miały okazję zobaczyć m. in. salę obrad. Nie lada gratką dla wszystkich było niezaplanowane spotkanie z panem burmistrzem Witoldem Kochanem, które niespodziewanie zamieniło się w miłą pogawędkę w gabinecie gospodarza naszego miasta. W trakcie tych ferii nie było czasu na nudę . Współpraca ze Świetlicą Osiedlową OK3m sprawiła, że odwiedzające nas w tym czasie dzieciaki miały mnóstwo ciekawych zajęć i jeszcze więcej frajdy.
Wszystko co dobre szybko się kończy... czas powrócić do codziennych obowiązków szkolnych. Pamiętajcie jednak, że Bibliotekę możecie odwiedzać zawsze i zawsze tu na Was czekamy!.

Fotografie:  © MBP Gorlice


DRODZY CZYTELNICY!
W dniu 17.01.2013 r. (czwartek)
CZYTELNIA KOMPUTEROWA ORAZ PRASY BIEŻĄCEJ
będą CZYNNE OD 10 DO 16
Przepraszamy za utrudnienia.


25 stycznia — "Korespondencja" w gorlickiej MBP



15 stycznia — Czadowa wystawa. Przyjdź i zobacz sam!, czyli — młodzież poleca

Całkiem nietypowe książki — relacja. Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...



Fotografie:  © Ewa Bugno


14-25 stycznia — Ferie w Bibliotece




Zapraszamy do udziału w konkursie


Plik pdf do pobrania tutaj


4 stycznia — list prof. Walerego Pisarka — Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach


Prof. dr hab. Walery Pisarek
Językoznawca i prasoznawca. Specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki. Od 1982 r. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1969-2000 dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przewodniczący jury i autor większości tekstów popularnego konkursu ortograficznego "Ogólnopolskie dyktando". Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Honorowy prezes (pierwszy przewodniczący) Rady Języka Polskiego. Autor publikacji na temat języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Ma w swoim dorobku wiele podręczników akademickich, m.in. "Poznać prasę po nagłówkach", "Retoryka dziennikarska" i "Słowa między ludźmi", "Wstęp do nauki o komunikowaniu". Autor licznych wydań słownika ortograficznego. Laureat wielu nagród, m.in. Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2002 za książkę "Nowa Retoryka Dziennikarska". W 2007 r. za "Słownik terminologii medialnej" uhonorowany został nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W 2011 r. nadano mu tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Został pierwszym laureatem ustanowionej przez Prezydenta RP nagrody "Zasłużony dla polszczyzny".

Żródło: www.publio.pl

Szanowni Państwo,

puszka Pandory, która się rozbiła w trzecim dniu polskiego Nowego Roku i na cztery dni przed łemkowskim Bożym Narodzeniem za sprawą świątecznych dwujęzycznych życzeń, wysyłanych zresztą w tej formie przez Bibliotekę od co najmniej 2007 r., spowodowała, że czuję się zobligowana do zajęcia stanowiska i o wypowiedź poprosiłam Autorytet.
Magdalena Miller,
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach


4 stycznia — Rozstrzygnięcie konkursu Adwentowe zagadki

Czwarta edycja konkursu bibliotecznego "Adwentowe zagadki" dobiegła końca. Przez cały grudzień dzieci i młodzież zmagali się z niełatwymi zadaniami. W tym roku najmłodszym czytelnikom z pewnością przydała się wiedza dotycząca bajek, baśni, wierszy. W starszych grupach wiekowych — jeśli ktoś zna lektury, związki frazeologiczne, przysłowia, nie ma problemów z ortografią — mógł liczyć na dobre wyniki w konkursie. Bardzo przydatna w każdej grupie była spostrzegawczość, łatwość w zapamiętywaniu obrazków, znajomość autorów i tytułów książek. W konkursie wzięło udział 20 czytelników. Każdy uczestnik otrzymał upominek, zaś zwycięzcy — nagrody rzeczowe. Rozdanie dyplomów i nagród nastąpiło 4 stycznia. Prawie wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili, a przy tym dobrze się bawili. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Kolejne adwentowe zagadki już w grudniu Zapraszamy !!!
Fotografie:  © MBP Gorlice


3 stycznia — wernisaż, ale jaki!

Zdjęcia, które Państwu prezentujemy najlepiej oddają atmosferę wernisażu.
Wystawą "Korespondencja — 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki" Biblioteka otwiera sześćdziesiąty piąty rok swego istnienia. Bibliotekarze zadedykowali ją swojemu Patronowi, Stanisławowi Gabryelowi, pierwszemu i wieloletniemu dyrektorowi instytucji a nawet więcej — jej twórcy, znakomitemu poloniście, wizjonerskiemu bibliotekarzowi, działaczowi społecznemu — Wielkiemu Gorliczaninowi.
Nagrody w postaci unikatowych albumów książki artystycznej otrzymali stali Bywalcy Biblioteki.
Do zwiedzana wystawy, którą gościmy w Gorlicach do 31 stycznia 2013 r., zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wszystkich mieszkańców Gorlic i powiatu. Naprawdę warto!
Specjalne podziękowania kierujemy do Przyjaciela Biblioteki Wacława Bugno.


Fotografie:  © MBP Gorlice


3 stycznia 2013 — otwarcie wystawy Korespondencja — 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki




3 stycznia 2013 r. (czwartek) godz. 18.00 Sala wystawowa "Pod Sową", II p.