Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Archiwum wiadomości 2012




Świąteczno-noworoczna zmiana godzin pracy Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
(gmach główny oraz wszystkie filie)
w okresie świąteczno-noworocznym zmienia godziny otwarcia:

24 grudnia (Wigilia), poniedziałek — NIECZYNNE,
25 grudnia (Boże Narodzenie), wtorek — NIECZYNNE,
26 grudnia (drugi dzień Świąt), środa - NIECZYNNE,
27 grudnia, czwartek — NIECZYNNE, z wyjątkiem Czytelni Komputerowej i Prasy Bieżącej, pracującej wg stałego harmonogramu;
28 grudnia, piątek — wg stałego harmonogramu,
29 grudnia, sobota — wg stałego harmonogramu,
31 grudnia (Sylwester), poniedziałek — w godz. 9.00-14.00;
1 stycznia (Nowy Rok), wtorek — NIECZYNNE,
2 stycznia, środa — wg stałego harmonogramu.

A w czwartek, 3 stycznia 2013 r. zapraszamy na godz. 18.00 na otwarcie międzynarodowej wystawy inaugurującej rok jubileuszu 65-lecia Biblioteki!


DRODZY CZYTELNICY!
W związku z przeprowadzanymi szkoleniami
Czytelnia Komputerowa w środy, począwszy od 14.11.2012 r.
do końca roku będzie czynna do 16:15.


17-21 grudnia — Świąteczne nastroje w Bibliotece na Zawodziu

Choinko, choinko,
świąteczną masz minkę!
Łańcuszek wpleciony
w zieloną czuprynkę!
Stanęłaś w pokoju
na złotym dywanie
i cień twój iglasty
zatańczył na ścianie.
Usiądę przy tobie!
I podam ci rękę.
To nic,
że masz trochę
kłującą sukienkę!


        Dorota Gellner

Kolorowa, błyszcząca udekorowana przez dzieci choinka przypomina Czytelnikom odwiedzającym Bibliotekę o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Dalecy od przedświątecznej "gorączki", pełni radości najmłodsi bywalcy czytelni na Zawodziu chętnie brali udział w tworzeniu pięknych dekoracji. Spod ręki młodych artystów wyszły papierowe i makaronowe anioły, kolorowe łańcuchy a nawet szopka. Przypomnieliśmy sobie kilka świątecznych opowieści, wspólnie rozwiązaliśmy niejedną łamigłówkę. W przyjaznej atmosferze oczekujmy pierwszej gwiazdki, która zabłyśnie dla wszystkich ludzi. Pamiętaj zatem mały i duży Czytelniku: ...Miłuj kształt ludzki w Poganinie i Żydzie i Cyganie: Gdzie Dobroć, Miłość, Litość mieszka, tam Bóg ma swe mieszkanie. (William Blake, przekł. S.Barańczak).

Fotografie:  © MBP Gorlice


17,18,19 grudnia — "Jest taki dzień... tylko jeden... raz do roku..." — bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje

"Grudniowy wieczór śniegiem prószy,
Księżyc z puszystych chmur wygląda.
Jeżeli spokój ma być w duszy,
To właśnie dziś, to właśnie teraz.
Wszak Bóg się rodzi, Bóg się rodzi!
I czego więcej trzeba?
Cicho, najciszej i najmłodziej
Śnieg białopióry leci z nieba.
W grudniową cudną noc
Staniemy przy stajence.
W grudniową cudną noc
Złączymy nasze ręce"


Chyba trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby Świąt Bożego Narodzenia. Kto nie lubi świątecznych przygotowań, zapachu choinki, karpia i prezentów? Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czeka się przez cały rok. To święta bardzo rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych — sięgające tradycjami bardzo dawnych czasów, święta najważniejsze dla Polaków i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe. Na zajęcia na temat bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasy I C, I B i I A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. Na rozgrzewkę zaproponowałam uczniom zabawę "dokończ zdanie". Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Rozmawialiśmy o wielu polskich zwyczajach związanych z tymi świętami, wspólnie upiekliśmy też świąteczne ciasto — metoda Dennisona. Później uczniowie w grupach wykonali piękne prace plastyczne, ozdabiali choinkę, szopkę i bombkę. Wesołych Świąt!

Fotografie:  © MBP Gorlice


3-21 grudnia — Adwentowe zagadki



15 grudnia — Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP — spotkanie trzecie, zimowe

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Ci jednak, którzy nie przestraszyli się zimowej aury i przyszli w ten chłodny dzień do nas, z pewnością się nie zawiedli. Trzecie w tym roku spotkanie z cyklu Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP przyciągnęło do Biblioteki wielu małych i dużych czytelników (z czego bardzo się cieszymy!) Zebrane w Zatoce Tęczy, (tj. w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży), dzieci w wieku od 3 do 7 lat uczestniczyły w zajęciach pod hasłem "zimowe szaleństwa", natomiast ich opiekunowie, przede wszystkim mamy i babcie, miały okazję spotkać się z kosmetyczkami-wizażystkami Domu Handlowego PEPS.
Wszystkim dzieciom na rozgrzewkę zaproponowałyśmy zabawę "pieczemy ciasto" (metoda P. Dennisona). Kiedy "świąteczny piernik" był już gotowy przeprowadziłyśmy krótką pogadankę na temat zimowych zabaw, dzieci chętnie odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki. Później przenieśliśmy się na lodowisko, gdzie wspólnie przy muzyce ślizgaliśmy się, wykonując przy tym różne figury i piruety. Oj działo się, działo, na szczęście obyło się bez urazów kończyn.
Dekorowanie świątecznej bombki było dla wszystkich dzieci bardzo atrakcyjnym i twórczym zajęciem. Mali artyści wykonali piękne prace, które z pewnością znajdą się na ich świątecznych choinkach. Były też zabawy pantomimiczne: szaleństwa na śniegu, Pyzaty bałwanek. Następnie wszystkie dzieci zaprosiłyśmy do wspólnej zabawy spacer po śniegu, rozdałyśmy im także zimowe kolorowanki i poczęstowałyśmy słodyczami. Zabawa była bardzo udana, w końcu hasło naszego spotkania "Zimowe szaleństwa" zobowiązywało.
Zajęcia skierowane do dorosłych "Sylwestrowy zawrót głowy" także okazały się strzałem w dziesiątkę. Każda z pań miała okazję uczestniczyć w prezentacji najnowszych kosmetyków firm PUPA i TOŁPA, dostępnych na terenie Gorlic tylko i wyłącznie w drogerii Laboo. Obecna na spotkaniu kosmetyczka zrobiła wszystkim zainteresowanym testy dermatologiczne określające typ cery. Wizażystka z drogerii Laboo przedstawiła najnowsze świąteczno-karnawałowe trendy w makijażu. Wszystkie panie zostały obdarowane upominkami, wśród których były między innymi karnety na darmową kawę i pobyt dzieci na sali zabaw Kubuś i przyjaciele, a także próbki zaprezentowanych wcześniej kosmetyków.
Mamy nadzieję, że to kolejne spotkanie zorganizowane w ramach współpracy MBP i Domu Handlowego PEPS, pokazało, że twórcze współdziałanie kultury i biznesu jest możliwe. Połączone działanie obu jakże różnych instytucji, może zagwarantować atrakcyjne spędzenie czasu wszystkim małym i dużym mieszkańcom Gorlic.

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 grudnia — Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP — spotkanie trzecie, zimowe







10-11 grudnia — "Jeśli dzisiaj ją kupicie, to się z niej dowiecie, co się wydarzyło w Polsce i na świecie..." — gazety i czasopisma źródłem informacji

Czasopisma uczą, bawią, wychowują, chętnie je czytamy, ponieważ wzbogacają naszą wiedzę, rozwijają zainteresowania, dostarczają rozrywki, pomagają przyjemnie spędzić czas. Na zajęcia na temat prasy, a w szczególności gazet i czasopism, do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę II B i II A z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5. Na początek przeprowadziłam mini sondaż na temat czasopism, które uczniowie znają i czytają. Później uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, co to jest czasopismo, jak jest zbudowane, jakie są jego rodzaje, jak często się ukazuje, jaka jest różnica pomiędzy gazetą a czasopismem, a także jakie są kryteria podziału prasy ze względu na odbiorcę, zawartość i czas ukazywania się. Następnie rozmawialiśmy na temat roli prasy w procesie zdobywania szybkiej, aktualnej informacji, o otaczającym świecie. Wyjaśniłam pojęcia związane z czasopismami, takie jak artykuł, stopka redakcyjna, pokrótce opisałam najczęściej występujące gatunki dziennikarskie oraz pokazałam czasopisma prenumerowane w bibliotece. Informacje te przydały się podczas pracy w grupach — uczniowie mieli za zadanie uzupełnić kartę pracy trzech wybranych czasopism. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna — czasopismo moich marzeń. Uczniowie w grupach tworzyli winietę własnego czasopisma.

Fotografie:  © MBP Gorlice


10 grudnia — Globalnie — odpowiedzialnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach

Czy będąc obywatelem Europy wiem jakie są Prawa Człowieka?
Czy żyjąc w dobie konsumpcjonizmu wiem czym jest Sprawiedliwy Handel?
Tego typu pytania można mnożyć, ale co z odpowiedzią? Żyjemy szybko, tu i teraz, w natłoku codziennych spraw nie myślimy o tak, zdawałoby się, oczywistych sprawach.
Nasuwają się kolejne pytania:
Czy nasza świadomość coś zmieni? Czy warto?
Na pewno warto, przekonują realizatorki projektu "Globalnie — odpowiedzialnie", tym razem propagując wiedzę na ten temat w naszej Bibliotece. Uczestnikami warsztatów realizowanych przez Fundację "Znak", byli uczniowie kl. II Technikum Ekonomicznego w Gorlicach. Forma realizowanych działań pozwoliła na swobodną wymianę myśli, ale przede wszystkim na przyswojenie naprawdę istotnych wiadomości. Przybyła na to spotkanie młodzież zapoznała się między innymi z ideą Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade) czy też problemem uchodźstwa na świecie. Wielkim powodzeniem cieszyła się gra ekonomiczna, czyli poprzez zabawę do wiedzy Warto organizować tego typu spotkania, inspirować do działań choćby na własnym podwórku (np. segregacja śmieci). Bo jak mówi łacińskie przysłowie kropla drąży skałę nie siłą lecz częstym spadaniem.

Fotografie:  © MBP Gorlice


Listopad — grudzień — Konkursy i spotkania w filii " Magdalena"

W listopadzie odbyły się w Filii "Magdalena" dwa konkursy wiedzy: z historii Polski dla młodzieży i konkurs przyrodniczy dla dzieci ze szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi prezentami. Wieczór zakończono wróżbami andrzejkowymi. Odbyło się m.in. wróżenie z obierek jabłek, z butów, a także lanie wosku przez klucz. Na zakończenie zabawy wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do czytelni komputerowej aby to samo co za pomocą klucza, wody i gorącej świecy zrobić z pomocą komputera. Skoro żyjemy w erze gadżetów i gier online, po co ryzykować oparzenia i ubrudzenie woskiem. Wystarczy nacisnąć przycisk 'Start' i komputer zacznie generować nam plamę (oczywiście przez dziurkę od klucza). Po naciśnięciu przycisku 'Stop' wróżba była gotowa. Teraz już tylko od naszej wyobraźni zależało co zobaczymy i co sobie wywróżymy. Czy we wróżeniu przy pomocy komputera jest jakaś magia? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Natomiast 6 grudnia na wszystkich odwiedzających bibliotekę czekała słodka niespodzianka.

DRODZY CZYTELNICY!
W związku z koniecznością wykonania dużych prac remontowych (wymiana posadzek)
w obu wypożyczalniach, będą one NIECZYNNE w następujących terminach:

Wypożyczalnia dla Dzieci: 5 — 18 listopada
Wypożyczalnia dla Dorosłych: 12 listopada — 9 grudnia


Przepraszamy za utrudnienia!
Od 10 grudnia będą na Państwa czekały nowe książki, zakupione w ramach ministerialnego zakupu nowości oraz na krakowskich Targach Książki!


4 grudnia — warsztaty ceramiczne z Idalią Ferenc

Idalia Ferenc, jak sama mówi "od dziecka ma glinę na dłoniach". W Łosiu stworzyła pracownię ceramiki. Tam prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ceramiką, gliną, rzeźbieniem interesuję się od dziecka. Jest to świetna zabawa. Wykonuję głównie płaskorzeźbione anioły i cerkwie, a także naczynia toczone na kole — mówi. — Najważniejsze jest przygotowane gliny, by była odpowietrzona, później należy ją wycentrować na kole ceramicznym i dopiero wyciągać do góry. Wymaga to dobrej ręki fachowca. Samemu bardzo trudno do tego dojść. Glina to jest podstawa. Można mieć samą glinę i samymi palcami zrobić praktycznie wszystko. Tylko, że glinę trzeba wypalić po odpowiednim wysuszeniu. Dopiero jeśli jest bardzo sucha, może być wypalona, bo inaczej jest nietrwała. Jeżeli robi się wyroby z ceramiki, potrzebna jest glina, różnego rodzaju barwienia, malowanie angobami. Angoba to jest taka glinka ceramiczna. Dzięki temu można robić przeróżne rzeczy.
Na warsztaty ceramiczne z Idalią Ferenc do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki wykonały piękne ceramiczne anioły, które następnie zdobiły. Zajęcia bardzo się spodobały, przecież Każde dziecko lubi dotykać, lepić, bawić się w glinie, a jeżeli jest taka możliwość żeby się rozwijać, żeby coś tworzyć to jest to świetna zabawa.

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 grudnia — "Mikołaje i Mikołajki"

"6 grudnia — jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie, każde dziecko prezent dostanie"

Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Święty Mikołaj istnieje. Czekamy na niego z bijącym sercem i wypiekami na policzkach. Aż podczas szóstej czy siódmej gwiazdki zaczynamy coś podejrzewać... Dlaczego przyszedł wtedy, kiedy mama zawołała nas do kuchni, albo kiedy tata kazał nam coś potrzymać? Zaczynają się wątpliwości. Czy on aby istnieje naprawdę? Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na "Mikołajkowe" zajęcia zaprosiłam klasy IA i IIB z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6. Uczniowie poznali prawdziwą historię Świętego Mikołaja, obejrzeli również prezentację multimedialną o "świętym, który roznosi prezenty". Później w grupach układali zdania o Mikołaju z rozsypanki wyrazowej, przeprowadziłam także zabawę w dziennikarza — uczniowie mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z Mikołajem.
Dużo śmiechu wywołała zabawa ruchowa "zaprzęgi reniferów". Następnie uczniowie wykonali portret Świętego Mikołaja, oraz namalowali prezenty, które chcieliby od niego otrzymać. Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną, a dla wszystkich czekała słodka mikołajkowa niespodzianka . Pozwólmy sobie wierzyć w Świętego Mikołaja tak długo, jak potrafimy... Święty Mikołaj bowiem zaspokaja naszą potrzebę przeżycia cudowności, bawi nas, uczy hojności, bezinteresownego dzielenia się z innymi i cierpliwości w oczekiwaniu na nagrodę. Dlatego Święty Mikołaj żyje i będzie żył wiecznie. Teraz i za tysiąc lat nadal będzie radował ludzkie serca.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 listopada — Andrzejkowe wróżby

"Czary mary, wosku lanie,
co ma stać się, niech się stanie!"

Czy się zakocham? Czy on mnie pokocha? Co mnie czeka? Kto z nas nie chciałby tego wiedzieć... W Andrzejki jak co roku próbujemy trochę dla zabawy, a trochę serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby bowiem to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje więc wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Jakie będą zbiory, czy dopisze zdrowie, próbowano wywróżyć w czasie tzw. godów — od wigilii Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Wróżbom miłosnym zaś sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, kawalerowie ożenek w przeddzień świętej Katarzyny.
Na andrzejkowe wróżby do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę IIIA z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Na początku wspólnie rozwiązaliśmy "andrzejkową" krzyżówkę. Potem krótka pogadanka o Andrzejkach, przedstawiłam uczniom najbardziej popularne zwyczaje i tradycje andrzejkowe, a także ciekawostki z nimi związane, bo czy ktoś wie, co to znaczy pies na bułki, albo co kogut i kot mają wspólnego z wróżeniem...
Następnie przyszedł czas na wróżby, przeprowadziłam m.in. grę w kolory, z kości do gry, numerologię — wykorzystując symbolikę cyfr daty urodzin, a także wróżbę z butami. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali andrzejkowe klucze.
Wróżby to dobra zabawa. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego, że pragniemy dowiedzieć się, co nas czeka. Traktujmy jednak przepowiednie z przymrużeniem oka i nie bierzmy sobie do serca smutnych wróżb

Fotografie:  © MBP Gorlice


28 listopada — "Krew — Darem Życia"

"Oddać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA"... Krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym, jak jest cenna przekonali się ci, którzy z powodu choroby czy wypadku stali się jej biorcami. Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium wyprodukować substancji zastępującej ten cenny lek, który każdy zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu. Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. A 28 listopada w Czytelni dla Dzieci MBP w Gorlicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Krew — Darem Życia" zorganizowanym przez Oddział PCK w Gorlicach. W konkursie tym uczestniczyło 14 szkół, z których napłynęło 170 prac. Komisja oceniała prace w trzech kategoriach wiekowych, klasy I-III, klasy IV-VI i gimnazjum. Poziom wykonania prac był wysoki, komisja po burzliwych naradach ostatecznie wybrała 15, po 5 z każdej kategorii wiekowej. Nagrodami były książki, wydawnictwa albumowe, które na pewno przydadzą się w dalszej edukacji, oraz drobne upominki. Prace nagrodzone w konkursie można oglądać do 27 grudnia w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy! Może wśród oglądających znajdą się przyszli zwycięzcy kolejnej edycji konkursu...

Fotografie:  © MBP Gorlice


19-20 listopada — "Nie ma dzieci — są ludzie" — Janusz Korczak
"Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi,
tak ludźmi są, a nie lalkami.
Można przemówić do ich rozumu,
odpowiedzą nam.
Przemówmy do serca, odczują nas.
Dzieci są ludźmi.
W duszy ich są zadatki tych wszystkich
myśli i uczuć, które my posiadamy"


Prawa dziecka są dla wszystkich dzieci bez wyjątku, niezależnie od koloru skóry, płci, języka, jakim się posługują, urodzenia oraz religii. Zostały one utworzone, aby każde dziecko mogło mieć szczęśliwe dzieciństwo dla własnego dobra i dla dobra społeczeństwa. Polska w 1991 roku podpisała Konwencję o Prawach Dziecka, co oznacza, że zobowiązała się do przestrzegania i szanowania praw wszystkich dzieci. "Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa całe życie jest kalekie" pisał Przyjaciel Dzieci — Janusz Korczak.
Janusz Korczak to prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Był prekursorem działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym. Był zwolennikiem emancypacji dziecka, jego samostanowienia i poszanowania praw. Samorządy wychowanków — małe parlamenty, imitowały świat dorosłych i przygotowywały małych ludzi do życia dorosłego.
Na zajęcia poświęcone "Staremu Doktorowi" i Prawom Dziecka zaprosiłam klasę III A i III B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Przyjaciel Dzieci" a także fragmenty filmu "Król Dzieci" poświęconego Januszowi Korczakowi. Następnie przeprowadziłam krótką pogadankę na temat praw dziecka oraz przeczytałam kilka cytatów z "Pism" wspaniałego Wychowawcy. Później uczniowie w grupach uzupełniali życiorys wybitnego pedagoga. Odbył się także poker kryterialny — uczniowie w grupach wybierali to, co według nich jest najważniejsze, ważne i najmniej ważne, aby można było nazwać Janusza Korczaka przyjacielem dzieci — poprzez układanie karteczek ze zdaniami w odpowiednich polach. Rozmawialiśmy też o wartościach, o tym, co cenimy najbardziej i dlaczego. Podsumowaniem zajęć niech będzie cytat z "Myśli" Korczaka:
"Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie — naucz.
Jeśli nie wie — wytłumacz.
Jeśli nie może — pomóż".


Fotografie:  © MBP Gorlice


13-14 listopada — Czwórka Latarników w akcji

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

12-13 listopada — "Ludzie listy piszą" — Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

"Świat ma co najmniej tysiąc wiosek i miast
List w życiu człowiek pisze co najmniej raz."


Ludzie od tysięcy lat piszą i wysyłają listy. Nie od razu jednak przybrały one taki kształt, jaki mają dzisiaj. Treść korespondencji wypisywano na glinianych skorupkach, na woskowych i glinianych tabliczkach, na liściach palmowych, na jedwabnych wstęgach lub na papirusie — w zależności od tego kiedy i w jakim kraju żył autor listu. W średniowieczu kaligrafowano pisma na kartach pergaminu, potem zastąpiły je karty papieru. Do momentu wynalezienia telegrafu, a później telefonu i Internetu, listy były jedynym sposobem na porozumiewanie się ludzi na odległość.

"Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie."

        Maria Pawlikowska-Jasnorzewska List
To romantyczne spojrzenie na list. Obecnie pisanie listów praktycznie zanikło. Nadeszła epoka telefonu komórkowego i komputera. Jednak chyba każdy z nas lubi otrzymywać kartki świąteczne, imieninowe czy urodzinowe. Ale królują teraz e-maile i SMS — formy bez duszy. Może warto jednak je zastąpić — chociaż czasami — listem lub pocztówką... By za parę lat nie okazało się, że już tylko Tydzień Pisania Listów będzie nam przypominał o tej formie komunikacji. Na zajęcia na temat epistolografii (i nie tylko) zaprosiłam uczniów klasy II A i II B z MZS Nr 6 w Gorlicach. Na początku wspólnie staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie: "Jakie były dawniej, a jakie są dziś sposoby przekazywania informacji między ludźmi?" Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Historia pisma i wysyłania listów". Później krótka rozmowa o listach, a potem uczniowie w grupach układali drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Dużo pozytywnych emocji wyzwoliła zabawa w listonosza, bawiliśmy się też w głuchy telefon. A na zakończenie zajęć dzieci miały za zadanie zaprojektować własny znaczek pocztowy. Mamy nadzieję, że urok listów nigdy nie przeminie, a najprzyjemniejszym momentem zawsze pozostanie niecierpliwe otwieranie koperty...

Fotografie:  © MBP Gorlice



Październik — Listopad — Pasowanie na Czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej

"Chodzimy do szkoły,
Uczymy się czytać,
Więc w Bibliotece Publicznej
Książeczki chcemy pożyczać.
Biblioteka czeka na nasze odwiedziny:
Od poniedziałku do soboty
Od ósmej do osiemnastej godziny.
Na początek ktoś dorosły
Z nami pójdzie nas zapisać.
Gdy poznamy bibliotekę,
Sami będziemy pożyczać.
Książki, książeczki dla dzieci —
Takie z obrazkami!
Bibliotekarka nam je pożyczy,
Ale wybierzemy sami.
Może nam poczyta mama.
Może nam poczyta tata.
Może poprosimy babcię,
A może starszego brata.
A gdy literki już wszystkie poznamy,
To nie będziemy nikogo prosić,
Bo sami sobie poczytamy!"

Pasowania na Czytelników MBP dobiegły końca. W tym roku uczestniczyły w nich wszystkie klasy pierwsze z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach oraz — dodatkowo — klasa I z Zespołu Szkół w Stróżówce. By zostać Czytelnikiem uczniowie musieli zmierzyć się z literackimi zagadkami sprawdzającymi znajomość baśni, bajek i wierszy. W krainie zagadek i konkursów rozwiązywali krzyżówkę, reperowali pogubione tytuły bajek oraz dopasowywali obrazki do tytułu bajki. Przedstawiłam im książkowe abecadło, pokazując ciekawe książki znajdujące się w Czytelni. Później pierwszaki pisały książkę... nogą, przeprowadziłam także zabawę ruchową — interpretację wiersza "Książeczka" K. Pac-Gajewskiej. Po krótkim egzaminie z zasad zachowania w bibliotece i poszanowania książek przyszedł czas na uroczyste pasowanie. Młodzi czytelnicy skupieni i poważni, uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki Czytelnika.
"My uczniowie książkom dziś obiecujemy Że żadnej kartki z nich nie wyrwiemy, Że z folii ich nie rozbierzemy, Że rzucać nimi nie będziemy, Że rogów żadnej nie zagniemy I nic w nich nie nabazgrzemy! My CZYTELNICY obiecujemy!!!"
Na pożegnanie nowi Czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i zakładkę. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki... Od tej pory życzymy Wszystkim Naszym Nowym Czytelnikom wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek i zapraszamy do biblioteki. Będziecie tu zawsze mile widziani. Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem — pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Dlatego młodzi czytelnicy:
Kochajcie książkę, bo ona...
Nauczy Was szacunku do siebie
I dla człowieka, ona uskrzydli wasz rozum
I serce miłością i do człowieka i do świata..."


W Pasowaniu na Czytelnika wzięły udział następujące klasy:
3.10.2012 — klasa I B z MZS nr 1
5.10.2012 — klasa I z Zespołu Szkół w Stróżówce
8.10.2012 — klasa I A z MZS nr 1
15.10.2012 — klasa IC z MZS nr 1
16.10.2012 — klasa I z MZS nr 3
22.10.2012 — klasa IA z MZS nr 6
23.10.2012 — klasa IB z MZS nr 6
29.10.2012 — klasa IA z MZS nr 4
30.10.2012 — klasa IB z MZS nr 4
5.11.2012 — klasa IA z MZS nr 5
6.11.2012 — klasa IB z MZS nr 5
7.11.2012 — klasa IC z MZS nr 5
Fotografie:  © MBP Gorlice



14 listopada — 5. grupa 50+ zaczyna szkolenie!

W najbliższą środę (14 listopada) zaczyna zajęcia kolejna grupa śmiałków chcących zanurzyć się w cyfrowym świecie. Prowadzić je będzie Latarnik Polski Cyfrowej — Agnieszka. Zajęcia będą się odbywały w kolejne środy w godz. 16.30-18.00 w Bibliotece przy ul. Jagiełły 1 w Czytelni Komputerowej na I piętrze, sala nr 7.
Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

7 listopada — Latarnicy Polski Cyfrowej Magda i Daniel na środowym posterunku

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

6 listopada — Latarnik Polski Cyfrowej Grażyna w akcji!

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

30 października — Znaczące postępy

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

28 października — Biblioteka z certyfikatem Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jesteśmy dumni. Akcja "Miejsce Przyjazne Maluchom" po raz pierwszy opuściła Kraków i poszukiwała takich miejsc w całej Małopolsce.
W Gorlicach certyfikat otrzymały:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela, ul. Jagiełły 1
Dom Handlowy "Peps", ul. Biecka 10.
O tym, jakie kryteria musiały spełniać miejsca starające się o certyfikat, można przeczytać na stronie: www.miejsceprzyjaznemaluchom.com.pl
W niedzielę, 28 października w Krakowie odbyła się uroczystość nadania certyfikatów. Poprzedziły ją warsztaty dla dzieci.
Naszą Bibliotekę reprezentowały pracownice Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Anna Nigborowicz i Beata Mituś, które wybrały się do Krakowa ze swoimi dziećmi. Certyfikat dla Domu Handlowego "Peps" odebrała jego właścicielka, a zarazem partnerka naszej Biblioteki, Bożena Brudzińska.
Fotografie:  © MBP Gorlice



24 października — pierwsze szkolenia

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

22 października — Latarnicy zaczynają szkolenia

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

18 października 2012 r. — fotoreportaż z wernisażu

Fotografie:  © MBP Gorlice
Zaaranżowana odmiennie sala wystawowa czeka na gości
W oczekiwaniu na — nieobecnego niestety — Artystę
Zawsze jest dobry czas na rozmowę
Z uwagą
Oglądanie wymaga różnej perspektywy
Niektórym, niczym na wystawach filatelistycznych, proponujemy lupę, tak finezyjna jest kreska Artysty

18 października 2012 r. — otwarcie wystawy Wojciecha Łuczaka Grafika

zapraszamy na otwarcie wystawy
Wojciech Łuczak
GRAFIKA


18 października 2012 r. (czwartek), godz. 18.00, sala wystawowa "Pod Sową", II p.


16 października — GORLICKIE ZAPALENIE LATARNI

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

9 października — Przyszła jesień kolorowa

"Idzie lasem Pani Jesień
I maluje liście w lesie.
Te są żółte, te czerwone,
A te jeszcze są zielone.
Liście piękne, kolorowe
Lecą dzieciom wprost na głowę"

Jesień. Czas zadumy, smakowanie piękna barw, obserwowanie niestrudzonych w wirowaniu liści, gra wyobraźni... Coraz krótsze dni, coraz chłodniejsze poranki. Opustoszały pola i łąki. Nie słychać śpiewu ptaków, zniknęły brzęczące owady i barwne motyle. 23 września rozpoczyna się jesień. Dlaczego jej nie powitać? Przecież jest bajecznie kolorowa i bogata w spadające liście. Rozdaje swoje nieprzebrane skarby — soczyste jabłka i gruszki, pyszne śliwki, zdrowe orzechy, smakowite grzyby. To nic, że słońce nie świeci już takim blaskiem, ale za to pojawia się rosa, po polach srebrzy się babie lato... przecież "na jesieni świat się mieni" Na jesienne spotkanie zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Na początek przeprowadziłam quiz "Co wiemy o jesieni?", były zagadki, zabawa prawda-fałsz, łączenie w pary jesiennych liści, przeczytałam też dzieciom jesienne przysłowia i wierszyki. Następnie przeprowadziłam zabawę ruchową "Spacer po lesie". Po wspólnej zabawie przyszedł czas na pracę plastyczną — przedszkolaki wykonały piękne jesienne drzewko z kolorowymi liśćmi. Spotkanie zakończyło się zabawą z chustą animacyjną, która gwarantuje dużo ruchu pełnego dobrej zabawy. Do zobaczenia wkrótce

Fotografie:  © MBP Gorlice



4 października — szkolenie bibliotekarzy powiatu gorlickiego

Szkolenie rozpoczęło się przedstawieniem przez pracowników i dyrektorów bibliotek uwag, problemów i spostrzeżeń związanych z końcowym etapem wdrażania programu komputerowego SOWA oraz omówieniem przez dyrektor Magdę Miller nowej karty czytelniczej dla wszystkich czytelników powiatu gorlickiego i przystąpienia wszystkich bibliotek powiatu do porozumienia "Sowa w Bibliotekach". Następnie instruktor powiatowy Renata Firlit-Smoluchowska zaprezentowała własny materiał szkoleniowy dotyczący Języka Haseł Przedmiotowych.
W drugiej części spotkania naszym gościem była Beata Ostrowicka, znana autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Autorka debiutowała w 1995 r. powieścią "Niezwykłe wakacje", za którą została nominowana w kategorii autorskiej do Nagrody Wydawniczo-Księgarskiej - Ikar'95. Za tę powieść oraz za "Eliksir przygód" otrzymała również wyróżnienie Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych — IBBY. Autorka ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. jej "Świat do góry nogami" został wpisany na Honorową Listę Andersena, a książkę zatytułowaną "Ale ja tak chcę" uznano za najlepszą w konkursie Bestsellerek Roku 2006.
Książki autorstwa Beaty Ostrowickiej nie pozwalają się nudzić czytelnikowi, przepełnione są humorem, wartką akcją i fantazją. W jej powieściach pojawiają się wątki przygodowe, sensacyjne, fantastyczne i historyczne. Bardzo często pisarka porusza w nich tematy tolerancji i prawdziwej przyjaźni.
Tematem warsztatów Autorki były "Dzieci Janusza Korczaka w książkach i sierocińcu". Ostatnia książka pisarki zatytułowana "Jest taka historia - opowieść o Januszu Korczaku" przybliża młodym czytelnikom tę szlachetną postać pedagoga, walczącego przez całe swoje życie o równouprawnienie dzieci i ich prawa. Zainteresowanie tą tematyką było duże nie tylko ze względu na Rok Korczakowski, ale również ze względu na Prawa Dziecka, które coraz częściej łamane są przez świat dorosłych. Autorka sprowokowała ożywioną dyskusję, której nie było końca...
Fotografie:  © MBP Gorlice



2 października — Dzień Głośnego Czytania

"Czytać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi" Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, a kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Lawinowo rośnie liczba informacji i wiedzy. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos. Bowiem głośne czytanie jest jak wspólna wędrówka po wspaniałym ogrodzie z pięknymi okazami książek. Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili. Czytanie może być miłe, przyjemne i odprężające, a na pewno stymuluje funkcje intelektualne i podwyższa efektywność pracy umysłowej. By uczcić Dzień Głośnego Czytania do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam klasę II z MZS nr 4. Najpierw krótka pogadanka o zaletach czytania, a potem... głośne czytanie czas zacząć! Na uczniów chcących sprawdzić swoje czytelnicze umiejętności czekały krótkie opowiadania ze zbioru "Poczytaj mi, Mamo. 50 bajek do czytania na głos" Wendy Cooling. Później przyszedł czas na trudniejszą lekturę — młodzi czytelnicy zmierzyli się z tekstami Agnieszki Frączek ze zbioru "Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek", oraz z "Łamisłówkami" Łukasza Dębskiego. Następnie, by nieco odpocząć po lekturze, przeprowadziłam slalom z książką na głowie. Każdy uczestnik musiał pokonać odpowiedni fragment trasy z książką na głowie tak, by nie spadła. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli przekonać się, jak szybko czytają — każdy dostał do przeczytania tekst składający się z 694 wyrazów, czas mierzyłam stoperem. Później trzeba było odpowiedzieć na 10 pytań, sprawdzających, co udało się zapamiętać, każdy obliczał, ile przeczytał słów na minutę, oraz, jaki był procentowy wynik zrozumienia tekstu. Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.
RAZ, DWA,
TRZY, CZTERY,
PIĘĆ,
ZAWSZE MAM
NA KSIĄŻKĘ CHĘĆ!


Fotografie:  © MBP Gorlice



UWAGA CZYTELNICY!

Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 205, poz. 1283) zarządzam na dzień
1 października 2012 r. rozpoczęcie skontrum okresowego (inwentaryzacji) w Filii "Magdalena" i jej całkowite wyłączenie z udostępniania do 6 października 2012 r.

Zapraszamy do Filii "Magdalena" od 8 października 2012 r.
Przepraszamy za utrudnienia.
Dyrektor MBP
Magdalena Miller


29 września — Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP — spotkanie drugie jesienne

Za oknem piękna kolorowa jesień, aż chce się wyjść z domu, by spędzić ten dzień w nieszablonowy sposób. Pomysł, by w tym dniu odwiedzić Bibliotekę z pewnością dla wielu spacerowiczów okazał się strzałem w dziesiątkę. MBP w Gorlicach wraz z Domem Handlowym PEPS przygotowała nie lada atrakcje dla najmłodszych czytelników i ich opiekunów. Zebrane w "Zatoce Tęczy" dzieci przedszkolne (3, 4 i 5-cio-latki) brały udział w zajęciach artystyczno-literackich pod hasłem "Jesienne spotkanie z Martynką". Do swojego bajkowego świata zaprosiła najmłodszych czytelników sympatyczna dziewczynka — Martynka. Gdy zachwycone dzieci bawiły się w najlepsze w Czytelni, ich opiekunowie, a zwłaszcza mamy, miały niebywałą okazję uczestniczyć w "Warsztatach świadomego wizerunku" prowadzonych przez stylistkę — Kingę Żurowską. Trendy w modzie zmieniają się jak w kalejdoskopie, jednak są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody i powinny się znaleźć w szafie, zarówno każdej eleganckiej kobiety, jak i modnego mężczyzny. Stylistka udzielała porad dotyczących wizerunku, czyli "Jak ubrać się ze stylem i ze smakiem". Każda pani mogła poznać swój typ urody i w zależności od reprezentowanego typu dobrać odpowiednie kolory i dodatki, tak by styl ubioru pasował do osobowości, temperamentu i trybu życia. "Moda obecnie stała się błyskawicznym językiem", a zatem warto być "trendy".

Podczas gdy mamy zgłębiały tajniki mody, przedszkolaki również nie mogły narzekać na nudę, gdyż zajęcia, które im zaproponowałyśmy były bardzo zajmujące. Na początek, by wszyscy bliżej się poznali, zorganizowałyśmy im zabawę ruchową przy muzyce. Później nastąpiła pogadanka na temat bohaterki naszego spotkania — Martynki. Jak się okazało, większość dzieci zna przygody tej pomysłowej i zabawnej dziewczynki. Po wysłuchaniu fragmentu jednego opowiadania, "Martynka w parku", zadaniem wszystkich dzieci było "ubranie" tekturowej laleczki. Wykorzystując bibułę, kolorowy papier, kredki i klej, dzieci stworzyły niezwykle pomysłowe, jak na swój wiek, prace. Następnie na małych czytelników czekała niespodzianka, wspólnie z Martynką odbyły podróż do Krainy Bajek. Tam czekała na nich smutna księżniczka, zaczarowana przez złego czarnoksiężnika. By jej pomóc, dzieci musiały wykonać trzy zadania, w czym pomocna okazała się wiedza na temat różnych bajek i baśni. Gdy wszystkie zagadki z bajkowego kuferka zostały rozwiązane księżniczka zaprosiła maluchy do wspólnej zabawy — pantomimy. Spotkanie zakończyło się przejściem przez kolorowy tunel do realnego świata, gdzie na dzieci czekały już stęsknione mamy. By nasi mali czytelnicy mogli miło wspominać wizytę w bibliotece podarowałyśmy im kolorowe zakładki i poczęstowałyśmy słodkościami.

Inicjatorzy akcji "Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP" już dziś zaprasza dzieci na "Zimowe szaleństwa w "Zatoce Tęczy", a rodziców i opiekunów na spotkanie z kosmetyczką-wizażystką. Czekamy na Was 15 grudnia!

Fotografie:  © MBP Gorlice



29 września — Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP — spotkanie drugie jesienne







UWAGA CZYTELNICY!

Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 205, poz. 1283) zarządzam na dzień
26 września 2012 r. rozpoczęcie skontrum okresowego (inwentaryzacji) w Czytelni Głównej i jej całkowite wyłączenie z udostępniania do 29 września 2012 r.


Zapraszamy do Czytelni Głównej od 1 października 2012 r.
Przepraszamy za utrudnienia.
Dyrektor MBP
Magdalena Miller


21 września — Dziecko zaprowadź na noc... do biblioteki! — relacja ze Sportowej Nocy w Bibliotece

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." ale nie w naszej gorlickiej książnicy. Bo przecież Biblioteka nie jest straszna nawet nocą tu wszystko może się zdarzyć! Dla bibliotecznych malkontentów świetną okazją, by poznać bibliotekę z innej, pozytywnej strony — była "Sportowa Noc w Bibliotece" zorganizowana przez Oddział dla Dzieci MBP w Gorlicach. Były konkursy, zabawy, a przede wszystkim niecodzienny, tajemniczy klimat.
W piątkowy wieczór, 21 września o godzinie 20. 00, kiedy zazwyczaj w bibliotece panuje błoga cisza i spokój, tylko uwolnione książkowe postaci rozpoczynają swoje harce tym razem było zupełnie inaczej. W sportowym roku mistrzostw Europy w piłce nożnej, olimpiady i paraolimpiady nasza biblioteka "jest ciągle w grze" Dla wszystkich miłośników sportu i nie tylko zorganizowała Sportową Noc w Bibliotece — imprezę dla 10-13 latków. W wielogodzinnym programie uczestniczyło w sumie 17 dzieci, podzielonych na dwie drużyny. Gościem specjalnym, a zarazem trenerem, tych jedynych w swoim rodzaju drużyn, był Dariusz Rekosz, autor m.in. przewodnika "Piłka nożna". O co w tym wszystkim chodzi?", a także wielu innych książek dla dzieci i młodzieży, sędzia piłkarski. Tematem przewodnim był sport i sportowe zmagania. Impreza rozpoczęła się o godz. 20.00, a zakończyła o 7:00 rano w sobotę. Jedną z największych atrakcji dla młodych czytelników była możliwość spędzenia czasu poza domem, w śpiworach pomiędzy regałami pełnymi książek. Tej nocy nie zabrakło również gier i zabaw, wspólnego oglądania filmów i sportowej rywalizacji. Atrakcyjny i bogaty, wielogodzinny program zajęć gwarantował doskonałą atmosferę i wspaniałą zabawę. Młodzi sportowcy uczestniczyli w wielu różnorodnych konkurencjach, zarówno drużynowych, jak i indywidualnych, takich jak: nasze barwy, quiz sportowy, zgadula na ekranie, połącz kluby, gdzie jest piłka, strzel gola, układamy wyrazy, krzyżówka — układana przez obie drużyny, sztafeta. Wiele emocji wzbudziły kalambury, oraz zadanie "każdy może być sportowcem" — efekty prac plastycznych przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Na najlepszych czekały nagrody — m.in. możliwość wybrania sobie dowolnej książki Dariusza Rekosza wraz z autografem autora oraz nagrody niespodzianki, każdy otrzymał drobny upominek. Do godziny 1:00 w nocy trwały konkursy, quizy i sprawdziany umiejętności, później nastąpiło nocne oglądanie filmów. Zmęczone atrakcjami "Sportowej Nocy" dzieci położyły się spać między biblioteczne regały na przyniesionych ze sobą materacach około godziny czwartej. Jednak wrażenia nie pozwoliły im na długo zapaść w sen. Na pamiątkę uczestnictwa w tej wyjątkowej imprezie każde dziecko otrzymało słodycze oraz dyplom "Sportowa Noc w Bibliotece" wraz z pamiątkową zakładką.
Noc przebiegała w iście sportowej atmosferze, mamy nadzieję, iż dla wszystkich jej uczestników była to wspaniała przygoda, która pozwoliła im poznać i przybliżyć historię sportu, przede wszystkim piłki nożnej. Mniemamy, iż rozbudziła w wielu zainteresowanie sportem, jak również przedstawiła właściwe postawy i zachowania, a także pokazała, jak ważne jest stosowanie w życiu codziennym zasad fair play. Warto poznać bibliotekę nie tylko wieczorową porą. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną Noc w Bibliotece!
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: Sklep Spożywczy Anna Rączkowska, Sklep Spożywczo-Przemysłowy "Arka" i Sklep wielobranżowy "Gawęda", którzy ufundowali nagrody i słodycze dla wszystkich uczestników Sportowej Nocy.



21 września — SPORTOWA NOC W BIBLIOTECE

Jesteście miłośnikami sportu? Macie 10-13 lat?
Chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę i wziąć udział
w sportowej rywalizacji? Przyjdźcie na

SPORTOWĄ NOC W BIBLIOTECE
Waszym trenerem będzie Dariusz Rekosz,
autor m.in. przewodnika Piłka Nożna. O co w tym wszystkim chodzi?, a także wielu innych książek, w tym kryminalnych, sędzia piłkarski.

Gwarantujemy: atrakcyjny i bogaty program zajęć (quizy, kalambury, gry i zabawy sportowe),
doskonałą atmosferę i wspaniałą zabawę, drobne upominki dla każdego uczestnika.

Start: 21 września 2012 r. (piątek) o godz. 20.00
Meta: 22 września 2012 r. (sobota) rano
Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży, II p., ul. Jagiełły 1

O uczestnictwie w imprezie zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Czekamy na Wasze zapisy do 17 września br. w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w godz. 10.00-18.00


20 września — fotoreportaż z wernisażu

Fascynuje mnie piękno industrialne, piękno maszyn, które w moich pracach pokazuję, łącząc je z pozornie oderwanym, osobnym obrazem tworzonym techniką własną monotypii.
Jest to tło nieoczywiste, a zarazem bardzo malarskie. Nie jest dokładnym odzwierciedleniem pejzażu kosmicznego. Monotypia rządzi się własnymi prawami, tylko jeden jedyny raz mogę stworzyć dany układ barw i kształtów, każda następna jest już odrębną, niepowtarzalną historią. Tworzę bardziej lub mniej udane po to, by najlepsze połączyć z obrazem maszyn kosmicznych.
Dwa światy — świat barwnej monotypii i świat industrialny — tworzą nową wartość, przestrzeń twórczego eksperymentu.
Jest to kosmos malarski, subiektywny i nierealny, chociaż rakiety, wahadłowce, radioteleskopy są odzwierciedleniem tych prawdziwych. Każdy szczegół się zgadza — mówiła Artystka podczas wernisażu.

Fotografie:  © MBP Gorlice
W bardzo kameralnym gronie spotkaliśmy się na otwarciu wystawy grafik Aleksandry Stępień "Cykl kosmiczny"
Artystka omówiła zastosowane w tworzeniu prac techniki - monotypię, litografię, linoryt...
...starała się też odpowiedzieć na pytania publiczności
Prace Artystki zrobiły na gościach wernisażu wrażenie...
...więc było trochę rozmów...
...i żartów
Wystawę dopełnia prezentacja części zbiorów Biblioteki z zakresu...
...literatury science fiction, fantasy.
...oraz książek naukowych i popularnonaukowych o wszechświecie, kosmosie i astronautyce

20 września — otwarcie wystawy Cykl Kosmiczny

zapraszamy na otwarcie wystawy
Aleksandry Stępień
CYKL KOSMICZNY



20 września 2012 r. (czwartek), godz. 18.00, sala wystawowa "Pod Sową", II p.
Wystawa czynna do 15 października 2012 r.


1 września — portret wakacji w Filii "Magdalena"

Wakacje dobiegły końca. Jak co roku podczas organizowanych przez bibliotekę wakacji, mogliśmy liczyć na bardzo duże zainteresowanie. Najaktywniejszymi uczestnikami biblioteki były najmłodsze dzieci w wieku 4 do 7 lat, które przychodziły ze swoimi mamusiami i babciami, natomiast grupę starszą stanowiła młodzież od klasy VI do trzeciej gimnazjum. Wszyscy mogli znaleźć coś interesującego dla siebie. Oprócz tradycyjnego czytania książek, szukaliśmy skarbu ukrytego w bibliotece, były też gry, zabawy, układanie puzzli, zajęcia przy komputerach. Przez całe wakacje trwał konkurs plastyczny "Pocztówka z wakacji". Pierwsze miejsce zajęła Marlena Kowalska z Krakowa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach , a na następne zapraszamy na feriach i wakacjach w przyszłym roku.

1 września — portret wakacji w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży

Kto w wakacje "do Czytelni wpadnie tego nuda nie dopadnie", przecież "w Bibliotece nigdy się nie nudzę", bo "Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka". Już po raz kolejny udowodniliśmy, że biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem. Lato z Biblioteką '2012, czyli wakacje w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach, dobiegły końca. W przygotowanych z tej okazji zajęciach uczestniczyły przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych. Nie zabrakło przedszkolaków oraz młodzieży gimnazjalnej. Dzieci spędzające wakacje w mieście mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą, tak, iż każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A było w czym wybierać...

Lipiec
Łobuziaki literackie — czyli Koszmarny Karolek i inni...
Wakacyjne zajęcia w "Zatoce Tęczy" rozpoczął cykl spotkań z "niegrzecznymi" bohaterami książek, Koszmarnym Karolkiem i Pippi Pończoszanką, czytaliśmy fragmenty książek, w których opisano ich najgorsze wybryki, między innymi najbardziej "dożarte żarty" Koszmarnego Karolka.
Wędrówki z książką
Wspólnie z dziećmi odbyliśmy "wędrówki z książką"; poznawaliśmy drogę książki od pisarza do czytelnika, historię książki i pisma, dowiedzieliśmy się także, co oznacza tajemnicze słowo eksibris.
Dni bajkowych niespodzianek
Dzieci uczestniczące w zajęciach mogły poznać znane i nieznane postaci bajkowe. Odbył się także mini quiz ze znajomości baśniowych postaci, a także zajęcia animacyjno-czytelnicze.
W poszukiwaniu szczęścia
Temat spotkania obejmował krótki zarys twórczości Andersena, jednego z najbardziej znanych twórców baśni, zabawy literackie związane z jego bohaterami baśniowymi; odbył się także konkurs plastyczny Mój ulubiony bohater baśniowy.

Sierpień
Piraci
Sierpień rozpoczęły "pirackie" zajęcia, żeglowaliśmy palcem po mapie śladami piratów, szukaliśmy skarbu ukrytego w bibliotece, malowaliśmy piracką flagę, a także wykonaliśmy piracki okręt z kółek origami.
Literackie wędrówki po baśniach braci Grimm i Perrault'a
Czyli cykl zajęć animacyjno-czytelniczych, przybliżających postaci znakomitych baśniopisarzy. Dzieci miały okazję zapoznać się z ich najbardziej znanymi utworami, odbyła się pogadanka o autorach, rozwiązywanie krzyżówki, zgaduj-zgadule, wykonanie ilustracji do wysłuchanego i obejrzanego fragmentu baśni.
Każda bajka ma swój morał — zabawne treści w poważnej opowieści

Czyli zajęcia czytelnicze dla najmłodszych czytelników, połączone z projekcją filmów i zabawą z chustą animacyjną i tunelem Klanza.
Zajęciom towarzyszyły prezentacje multimedialne, a także projekcje filmów. Rozwiązywaliśmy łamigłówki, układaliśmy puzzle, "Mozaikę", dużym powodzeniem cieszyły się także gry planszowe: "Poszukiwacze Skarbów", "Super Farmer" i "Eurobiznes". Na zajęciach plastycznych malowaliśmy wakacyjne obrazki, tworzyliśmy kolorowe drzewka z bibuły, słoneczka i słodkie lizaki z plasteliny, niestety niejadalne. Wykonaliśmy również kwiat Calineczki z plastikowych butelek oraz motyle i biedronki z kółek origami. Odbyły się też zajęcia ruchowe, bawiliśmy się chustą animacyjną i tunelem Klanza. Poza planowanymi zajęciami dzieci licznie korzystały z Internetu, czytał książki i czasopisma dostępne w Czytelni.

Zajęcia w "Zatoce Tęczy" potwierdzają, że wakacje w bibliotece nie muszą być nudne i odrobina zaangażowania, dobrego humoru i uśmiechu na twarzy sprzyja powstawaniu niezwykłych prac plastycznych czy literackich, będących efektem dziecięcej wyobraźni i odzwierciedleniem przeczytanej literatury, a także wynikiem grupowego współdziałania i wzajemnej inspiracji.

Fotografie:  © MBP Gorlice



1 września — portret wakacji w Filii "Zawodzie"

Oto lato na obrazku grzywa
z trawy, kapcie z piasku,
złote uszy, złote szelki
no i oczy jak muszelki

To jest właśnie portret lata
nad portretem motyl lata
a na ramach jak to latem
wciąż rozkwita kwiat za kwiatem.
Dorota Gellner

Letnie spotkania w Bibliotece na Zawodziu to dobry pomysł na ciekawe i twórcze wakacje. Tegoroczny program "Lata z Biblioteką" przyciągnął sporą liczbę uczestników. Zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi chętnie brali udział w zajęciach, grach i zabawach organizowanych przez Filię "Zawodzie", a także przy współpracy Czytelni dla Dzieci i Młodzieży oraz Świetlicy Osiedlowej OK3M.

Dzieci przybywające w lipcowe upalne dni miały okazję poznać historię ubioru, a także — ku wielkiej radości dziewczynek — stworzyć własną kolekcję ubrań. Dzięki tytułowej bohaterce "Księgi Julii" mogliśmy się przekonać, że z pozoru spokojna wizyta w Bibliotece może zamienić się w fascynującą przygodę. "Bajkowa Olimpiada" zorganizowana wspólnie z Czytelnią dla Dzieci i Młodzieży w siedzibie MBP wyzwoliła w uczestnikach ducha rywalizacji. W drodze powrotnej wesoła grupa z Zawodzia śpiewała piosenki znane z "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy.
Kolejne emocje to konkurs "Wakacyjne podróże" zorganizowany wspólnie ze Świetlicą OK3M. Tym razem dzieci zbierały informacje na temat miejsca, do którego chciałyby pojechać, by potem w formie folderu zaprezentować je, a jednocześnie zachęcić do odwiedzenia pozostałą część grupy. Nagrodzone zostały wszystkie prace, niektóre zaś dodatkowo wyróżnione. Zwycięzców wyłonił również Turniej Gier Planszowych, zostały przyznane trzy główne nagrody, pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.
W czasie naszych wakacyjnych spotkań powstawały ciekawe prace plastyczne. Wśród nich tęcza z całą gamą kolorowych motyli, różne wyklejanki i malowanki, czyli wszystko to, co dzieciaki lubią najbardziej. Wynikiem twórczych działań są dwa duże tekturowe zamki posiadające prawie wszystkie atrybuty prawdziwej budowli. Powstałe zamki mają więc wysokie wieże, zwodzone mosty, armaty a nawet... smoka, choć wszyscy zgodnie stwierdzili, sądząc po "urodzie" stworzonka, że to smoczyca Wszystkie "dzieła" małych artystów można zobaczyć odwiedzając Bibliotekę na Zawodziu.
Poza plastyczną działalnością był również czas na literackie zmagania, dzieci chętnie korzystały z zasobów bibliotecznych, by zebrać potrzebne informacje, sięgały również po książki i czasopisma, aby umilić sobie wolny czas. Wspólnie rozwiązywaliśmy bajkowe zagadki, rebusy i inne literackie quizy. Podsumowując — było gwarnie, wesoło. Jednocześnie wszyscy mogliśmy się dowiedzieć czegoś nowego o otaczającym nas świecie, a nawet o sobie samych :)
Fotografie:  © MBP Gorlice



31 sierpnia — fotoreportaż ze spotkania

Fotografie:  © MBP Gorlice
Gościem Biblioteki i Państwa była Anna Radziukiewicz...
...która zaprezentowała m.in. dorobek wydawnictwa Orthdruk
Zaproszenie na spotkanie przyjął Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz biskup gorlicki
Moderatorem dyskusji był ks. Roman Dubec
Sala odczytowa była wypełniona po brzegi...
I — cóż, musimy to powiedzieć — było BAAARDZO duszno (Panie Burmistrzu! Klimatyzacja!!!)
Po spotkaniu można było kupić książki przywiezione przez panią Radziukiewicz

30 sierpnia — Żywot dziennikarza, redaktora i wydawcy prawosławnego

zapraszamy na spotkanie przygotowane w ramach
Tygodnia Kultury Prawosławnej
Żywot dziennikarza, redaktora i wydawcy prawosławnego
30 sierpnia 2012 r. (czwartek) godz. 18.00 Sala odczytowa "Pod Sową", II p.

Gościem naszym będzie
Pani Anna Radziukiewicz
dziennikarka i redaktorka wydawnictwa "Orthdruk" z Białegostoku
Jest to już kolejne spotkanie przygotowane wspólnie z Diecezjalnym Ośrodkiem Kultury Prawosławnej "ELPIS", wpisujące się w doroczny Tydzień Kultury Prawosławnej.
Będzie mu towarzyszyła prezentacja ciekawego dorobku wydawniczego "Orthdruku".


20 czerwca — 20 sierpnia — zapraszamy do udziału w konkursie
Szczegóły: www.znak.com.pl/damawopalach

6 lipca — Janusz Korczak — Przyjaciel Dzieci

"Gdyby wziąć wszystkie uśmiechy dziecięce,
Uśmiechy dzieci i uśmiechy ptaków,
Uśmiech poety i uśmiech lekarza -
Powstałyby wiersze o Januszu Korczaku.
Wiersz o człowieku, co w czasach ciemności,
na obłąkanym z nienawiści świecie,
miał jasne serce i miał jasne myśli,
wiersz o człowieku, co kochał dzieci".


4 i 13 lipca "Zatokę Tęczy" odwiedziły dzieci z półkolonii letnich, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Oddział w Gorlicach. Spotkanie było poświęcone Januszowi Korczakowi — przyjacielowi dzieci. Król Maciuś Pierwszy, Król Maciuś na wyspie bezludnej, Bankructwo małego Dżeka, Józki, Jaśki, Franki, Mośki, Jośki i Srule, Kajtuś Czarodziej, Kiedy znów będę mały, Prawo dziecka do szacunku, Jak kochać dziecko — to tylko niektóre tytuły książek autorstwa Janusza Korczaka — lekarza z wykształcenia, pisarza z talentu, wychowawcy i pedagoga z wyboru i powołania. Na początek, by przybliżyć sylwetkę "człowieka, który kochał dzieci", obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która stała się wstępem do pogadanki na temat fenomenu Korczaka i jego niezwykłego kontaktu z dziećmi; był ich przyjacielem, a nie moralizatorem. Przeczytałam też ważniejsze cytaty z jego utworów, między innymi Prośbę dziecka. Później obejrzeliśmy film Król dzieci. Następnie dzieci w grupach uzupełniały życiorys niezwykłego wychowawcy. Na zakończenie zajęć odbył się poker kryterialny — uczniowie w grupach wybierali to, co według nich jest najważniejsze, ważne i najmniej ważne, aby można było nazwać Janusza Korczaka przyjacielem dzieci — poprzez układanie karteczek ze zdaniami w odpowiednich polach. Rozmawialiśmy też o wartościach, o tym, co cenimy najbardziej i dlaczego. Co zostawił nam Stary Doktor, opiekun sierot w getcie warszawskim, który potrafił "ogrzać je tętniącą życiem wyobraźnią, humorem, śmiechem i łzami "; prekursor walki o prawa dziecka: do szacunku, do przyjaźni i miłości, do tajemnicy, do samostanowienia, do własności, do własnego rozwoju i dojrzewania, do zabawy, pracy, doświadczania, do sprawiedliwości w życiu:
"DZIECI!
DUMNE MIEJCIE ZAMIARY,
GÓRNE MIEJCIE MARZENIA
I DĄŻCIE DO SŁAWY
— COŚ Z TEGO ZAWSZE SIĘ STANIE!"

Fotografie:  © MBP Gorlice



4 i 13 lipca — Bajkowa Olimpiada

"Bajka jest dobra na wszystko.
Na nudę i niepogodę.
Nie możesz wyjść na podwórko?
Wyrusz po żywą wodę!
Weź bułkę — odrastajkę,
Buty siedmiomilowe,
No i czapkę — niewidkę,
Koniecznie włóż na głowę.
Przejdź przez zaklęte lustro,
Poznaj magiczne słowa,
Pokonaj złego smoka,
Pozwól się... zaczarować".

Każda bajka to inna historia, inny kolorowy świat i inne przygody, ale jak to w bajkach bywa — wszystko kończy się dobrze i szczęśliwie. Dzieci kochają bajki i doskonale znają baśniowe historie, o czym przekonałyśmy się w czasie "Bajkowej Olimpiady" — wspólnej wakacyjnej imprezy Oddziału dla Dzieci i Filii "Zawodzie". Pomimo żaru lejącego się z nieba frekwencja dopisała. Dzieci zaprosiłyśmy do baśniowego świata, gdzie czekały na nie zadania do wykonania. Ponieważ najmłodszy uczestnik olimpiady miał 4 lata, zaś najstarszy 13, zróżnicowany był poziom trudności bajkowych konkurencji. Dzieci rywalizowały ze sobą w dwóch grupach, młodszej 4-7 latków i starszej 8-13 latków. Były bajkowe krzyżówki, wykreślanki, łączenie w pary postaci z bajek, rekwizyty, pogubione tytuły, test ze znajomości baśni, zagadki — jaka to bajka, quiz ze znajomości baśni, zagadki z bajkowego pudełka i prezentacja pt. "Baśniowy Świat". Olimpijczycy świetnie się bawili, a na zakończenie czekały na nich dyplomy, nagrody i upominki. Bajkową wioskę olimpijską opuścili magicznym tunelem. To była nasza, gorlicka wersja zaklętego lustra przywołanego w wierszu
Katarzyna Marchwica
Agnieszka Labut-Biel

Fotografie:  © MBP Gorlice



5 lipca — fotoreportaż z wernisażu Oksany Vynnychok Malarstwo na szkle

Fotografie:  © MBP Gorlice



5 lipca — wernisaż Oksany Vynnychok Malarstwo na szkle

zapraszamy na otwarcie wystawy
Oksany Vynnychok
Malarstwo na szkle
5 lipca 2012 r. (czwartek), godz. 18.00, sala wystawowa "Pod Sową", II p.

Prelekcję pn. "Fenomen ikony w duchowości chrześcijaństwa" wygłosi ks. mitrat Jan Pipka


Lato z Biblioteką'2012



Wakacyjne godziny pracy Biblioteki oraz jej filii (od 2 lipca do 3 września 2012 r.)

Gmach główny przy ul. Jagiełły 1
Wypożyczalnia dla Dorosłych: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Główna: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Komputerowa i Prasy Bieżącej: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE;
CZYTELNIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 22 SIERPNIA — 3 WRZEŚNIA 2012 r.

Filia "Magdalena" przy ul. Słonecznej 2
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Komputerowa: pon.-pt. 14.00-18.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 2-29 LIPCA 2012 r.

Filia "Zawodzie" przy ul. Pod Lodownią 12
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 30 LIPCA — 20 SIERPNIA 2012 r.

Filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" przy ul. Michalusa 1
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon., śr., czw., pt. 7.00-15.00, wt. 10.00-18.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 23 LIPCA —18 SIERPNIA 2012 r.

Od 4 września 2012 r. (poniedziałek) Biblioteka wznawia działalność w stałych godzinach pracy.


13 i 15 czerwca — Dzień Ochrony Środowiska

Świat przyrody jest piękny, tajemniczy, fascynujący; dostarcza nam pozytywnych emocji, wzruszenia, ciszy, wzbudza zainteresowanie i podziw; to świat odkryty, a jednak wciąż odkrywany. W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta — "wołają o pomoc". Ochrona środowiska przyrodniczego jest koniecznością. Jak żyć dzisiaj w zgodzie z naturą? Jak być eko? Jak żyć, aby nie zanieczyszczać zbytnio środowiska naturalnego?
By uświadomić dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko i szeroko rozumiana ekologia do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam klasę II A i II B z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Na początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną "Dzień Ziemi" oraz "Ekologia", co stało się punktem wyjścia do pogadanki na temat recyklingu, segregacji odpadów; wskazywaliśmy, jakie działania powinniśmy podjąć, by ochronić Nasz Dom — Ziemię, gdyż czysta Ziemia znaczy — Życie. Wspólnie stworzyliśmy kodeks dobrego mieszkańca Ziemi. Następnie na dzieci czekały zadania do wykonania — wykreślanka, zaszyfrowany tekst i krzyżówka, której hasło — "Chrońmy przyrodę" jest apelem o zwiększenie świadomości ekologicznej, by żyć w zgodzie z naturą. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali piękne zielone drzewa, a później zielonym tunelem, przy muzyce Vangelisa "Beautiful Earth", opuścili Czytelnię i udali się do szkoły. Nasza planeta jest piękna, ale pamiętajmy, że: Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia — jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli więc niszczy pajęczynę, niszczy samego siebie... Wódz Indian Seattle 1855
Fotografie:  © MBP Gorlice



14 czerwca — fotoreportaż z koncertu i spotkania

Ależ się działo!
Popołudnie z Grechutą zgromadziło w bibliotecznej sali "Pod Sową" olbrzymie grono wielbicieli talentu Marka Grechuty. Spotkanie rozpoczęło się od uhonorowania przez starostę Mirosława Wędrychowicza i Radę Powiatu Gorlickiego najlepszych bibliotekarzy minionego roku. Zostali nimi Elżbieta Wszołek, pracownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu oraz Mirosław Rząca, pracownik Biblioteki Publicznej im. Mariana Czuchnowskiego w Łużnej.
Koncert Studia Wokalnego Młodzieżowego Domu Kultury otworzył część artystyczną spotkania. Młodzież, która wystąpiła z akompaniamentem Bogusława Diducha, Tomasza Kubali i Mirosława Bogonia, zaprezentowała piosenki niezapomnianego Artysty, pieśniarza, kompozytora i poety w nowych, ciekawych aranżacjach.
Od wielu ciepłych słów pod adresem młodych artystów rozpoczęła swoją wypowiedź Danuta Grechutowa. A dalej były opowieści, anegdoty, archiwalne zdjęcia, filmy, słowem — przybliżanie Marka Grechuty nie tylko jako twórcy, ale męża i przyjaciela. To bardzo osobiste spotkanie z żoną Artysty prowadził ze swadą współautor książki, Jakub Baran.
Gorliczanie, choć trudno ich było namówić na zadawanie pytań, licznie kupili promowaną książkę i skorzystali z okazji, by uzyskać autografy obojga autorów. Zaś Klub Czytelniczy "Nad Lipą", współorganizator popołudnia, tradycyjnie obdarował Gości miodem.

Fotografie:  © MBP Gorlice



14 czerwca — koncert piosenek Marka Grechuty oraz spotkanie autorskie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem


14 czerwca 2012 r. (czwartek) godz. 17.00, Sala odczytowa "Pod Sową", II p.


11 czerwca — "Skąd te śmieci moje dzieci?"

"Przyroda na biednej swej głowie kłopotów ma chyba ze dwieście, Bo właśnie topnieje lodowiec i smog się panoszy po mieście, Bo ziemia zadrżała nad nami, a wietrzyk się zmienił w huragan, Bo susza, bo groźne tsunami."

Przypadający 5 czerwca Dzień Ochrony Środowiska stał się okazją do spotkania się z naszymi młodymi czytelnikami. Na zajęcia zaprosiłyśmy dzieci z Przedszkola w Stróżówce. Doskonałym wprowadzeniem do tematu była bajka ekologiczna "W Krasnolandii". Po jej krótkim omówieniu przyszedł czas na zabawę przy piosence "My jesteśmy krasnoludki". Następnie przeczytałam dzieciom dwa teksty z książki Agnieszki Frączek "Dobre obyczaje, czyli z przyrodą za pan brat" — "Szanuj zieleń" i "W lesie — leśny bon ton", które stały się inspiracją do krótkiej pogadanki na temat dbania o środowisko. Wspólnie rozwiązaliśmy "ekologiczną krzyżówkę", której hasło: "Przyjaciel przyrody" stało się punktem odniesienia do zabawy Leśne porządki. Dzieci zbierały i segregowały śmieci. Później przyszedł czas na pracę plastyczną — kolorowanie wybranego obrazka, pokazującego, jak ludzie szanują przyrodę. Przeprowadzona na zakończenie spotkania zabawa ruchowa z użyciem tunelu, nieodzownego rekwizytu do zabaw propagowanych przez "Klanzę", wywołała wiele radości. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem. Trzeba o nią dbać i ją szanować. Nikt tego nie zrobi za nas, a więc "Grajmy w zielone"



6 i 8 czerwca — Dzień Dziecka — "Dnia czerwca pierwszego dzieckiem można nazwać każdego"

"Dzieci — słońce i radość.
Dzieci — najdroższy skarb"

Śmiechu dziecka nie można pomylić z niczym innym. Na całym świecie brzmi on podobnie — oznacza radość. Zaledwie kilka dni po Dniu Mamy nadchodzi czas świętowania najmłodszych. Już od ponad pół wieku w Polsce i innych krajach 1 czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka.
W tym dniu dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów. Bo to przecież ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości.
Z tej okazji Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola "Słoneczko" i z Niepublicznego Przedszkola "Elfik". Tematem zajęć był wspaniały świat Walta Disneya. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą działalności jednego z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legendy animacji i filmu, z której dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat reżysera, a także ciekawostek dotyczących stworzonych przez niego postaci, Myszki Miki, Psa Pluto, Kaczora Donalda. Bo czy ktoś wie, jak brzmi jego pełne imię? Kaczor Donald Fauntleroy! Potem przyszedł czas na rozmowę na temat ulubionych disnejowskich filmów i bohaterów. Dzieci odgadywały po ilustracjach tytuły filmów. Następnie w grupach układały puzzle — wizerunki bajkowych bohaterów, które po złożeniu kolorowały. Na zakończenie zajęć odbył się mini teleturniej "Jaka to melodia"; dzieci zgadywały z jakiego filmu Disneya pochodzi fragment piosenki, oraz wspólna zabawa z chustą animacyjną i tunelem Klanzy.



4 czerwca — kurs komputerowy — Graj w sieci! Łów znajomych. Komputer bez tajemnic dla seniorów

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach włączyła się w akcję "Małopolski Dzień Uczenia Się Przez Całe Życie" poprzez realizację kursu komputerowego dla osób starszych, które nie miały dotychczas kontaktu z komputerem. W zajęciach wzięło udział 7 osób. Szkolenie trwało 8 godzin z kilkoma krótkimi przerwami. Podczas zajęć uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak włączać i wyłączać komputer, jak tworzyć dokumenty, zapisywać je, co to są pliki i foldery, jak działa internet, w jaki sposób znaleźć informację, jak działa poczta elektroniczna, jak się wysyła i odbiera listy oraz gdzie w sieci są gry komputerowe i jak można w nie grać. Kursanci dostali też materiały pomagające w obsłudze komputera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze sposobu prowadzenia zajęć i z tego, jak wiele mogli się dowiedzieć. Narzekali, że zajęcia trwały tylko jeden dzień i że zajęcia były trudne, a materiał obszerny. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.



1 czerwca — W krainie dziecięcych marzeń — Filia Zawodzie

W tym radosnym dla wszystkich dzieci dniu wspólnie ze Świetlicą Osiedlową OK3M przygotowaliśmy dla najmłodszych wiele atrakcji. Na początek "coś dla ducha", czyli umysłowe zmagania z pytaniami dotyczącymi literatury dla dzieci i młodzieży. W "Kufrze rozmaitości" znalazły się również zagadki dotyczące ogólnej wiedzy o świecie. Kolejnym etapem naszego spotkania był konkurs "Dziecięcy świat marzeń", w którym zadaniem uczestników było narysowanie własnych marzeń. Dziecięce marzenia dotyczyły przyszłości, podróży, a także rzeczy materialnych. Niektórzy chłopcy chcieliby zostać policjantami, inni sławnymi piłkarzami, jeszcze inni chcieliby mieć piękny samochód. Dziewczyny najchętniej wyjechałyby na egzotyczne wakacje. bo każdy ma własne marzenia i wszystkie są ważne!
Dlatego też wszystkie prace zostały nagrodzone. Wreszcie przyszedł czas na odrobinę szaleństwa, czyli zabawy ruchowe. Tym razem dzieci pochwaliły się swoimi umiejętnościami przechodząc skomplikowany "tor przeszkód" by potem przeprowadzić regularny atak papierowymi kulami na drużynę przeciwną Były też "skoki w worku", a także przezabawne "tańce na gazecie"; w czasie krótkich przerw był czas na słodki poczęstunek. Przede wszystkim było dużo radości i uśmiechu, którego życzymy dzieciom na co dzień. Uśmiech dziecka.bezcenne




26 maja — Kochana Mamo. — Filia Zawodzie

W zielonych oczach Matki
Świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.

W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.

W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz - Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.

A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu.
Tadeusz Kubiak
W tym wyjątkowym dniu w kwiaciarniach tworzą się kolejki, wszyscy chcą jak najszybciej złożyć życzenia swym mamom. Dorośli kupują prezenty, zapraszają do kawiarni, najmłodszym pociechom pozostaje przede wszystkim własna inwencja twórcza. Dlatego też w Bibliotece na Zawodziu wspólnie tworzyliśmy "Drucikowe wygibasy", czyli prezenty na Dzień Matki. W trakcie wykonywania prac rozmawialiśmy o naszych mamach, a dzięki lekturze niezawodnego dwutygodnika "Świerszczyk" poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących tego święta. Stąd też wiemy, że obecnie Dzień Matki obchodzony jest w 40 krajach na świecie, chociaż nie zawsze w tym samym dniu. Pamiętajmy o naszych mamach codziennie, jak najczęściej obdarowujmy je dobrym słowem i szczerym uśmiechem




25 maja — Dzień Matki

"Jest tylko jedna istota, pamiętaj, która ci krew swą odda do ostatka jedno słowo tak wielkie, tak święte, tak jedyne na świecie, to — MATKA"
"Najlepsze u Mamy jest to, że ją mamy"


Mama, mamusia, mateńka. Jedyna na świecie najdroższa i najukochańsza nam osoba. To ona najczulej o nas dba, troszczy się o nasze zdrowie, wyżywienie, ubranie, o nasze szczęśliwe i radosne dzieciństwo. Dzień Matki, obchodzony 26 maja, jest jednym z najpiękniejszych świąt, pełnym kwiatów i serdecznych życzeń; jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. By uczcić to piękne święto do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zawitały dzieci z klasy II z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6. Wprowadzeniem do tematu zajęć stał się wiersz M. Terlikowskiej w formie zagadki "Kim jest ta miła pani?" Przypomniałam też dzieciom datę święta Dnia Matki. Następnie odbyła się krótka rozmowa na temat roli matki w życiu każdego człowieka oraz próba odpowiedzi na pytanie "za co kocham moją mamę". Podałam uczniom synonimy do słowa "mama", powiedziałam, jak to brzmi w różnych językach, dowiedzieli się również, jakie wyrażenia i przysłowia związane są z matką. Później przyszedł czas na eliminatkę — wyszukiwanie wyrazów związanych z Dniem Matki, oraz zabawę "jaka jest twoja mama" — wybór cechy, którą najbardziej cenisz, uzupełnianie akrostychu przymiotnikami — każde dziecko pisało imię swojej mamy i dobierało określenia. Następnie dzieci układały życzenia dla mamy. Jak pokazać mamie, że ją kochamy i dziękujemy, że po prostu jest. Uczniowie przygotowali dla swoich mam prezenty — pudełko niespodziankę z kwiatami sprężynkami.
Wszyscy chcemy —
"Żeby zawsze przy nas była
Najpiękniejsza i jedyna
Mądra, dobra, ukochana
Taka bliska — nasza Mama"




23 maja — 170. rocznica urodzin Marii Konopnickiej

W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych
Maria Konopnicka

Nazwisko Konopnickiej znane jest każdemu polskiemu czytelnikowi. W poezji dla dzieci Maria Konopnicka konsekwentnie realizowała swój program poetycki, wyrażony w liście do ilustratora, Piotra Stachiewicza: "Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi". Twórczość poetki jest szczególnie bliska najmłodszym. Kto z nas w dzieciństwie nie śledził losów Koszałka-Opałka i Sierotki Marysi? Kto nie śmiał się z tchórzliwego Stefka Burczymuchy? Już od wielu lat losy bohaterów Konopnickiej bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników. Dlatego też, zwłaszcza w dniu 23 maja, warto przypomnieć czytelnikom najpiękniejsze utwory poetki i zapoznać z jej biografią.
Z okazji 170. rocznicy urodzin poetki do Czytelni dla Dzieci zaprosiłam kl. I z Zespołu Szkół w Stróżówce. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, z której dowiedziały się wielu ciekawych informacji. Następnie przybliżyłam pierwszakom twórczość dla dzieci Marii Konopnickiej, w tym chyba najbardziej znaną dzieciom książkę "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Później przyszedł czas na pogadankę na temat krasnoludków i zadanie do wykonania — dzieci malowały kolorowe obrazki, z których po ułożeniu w odpowiedniej kolejności powstała mała książeczka — bajka o krasnoludkach. Kolejnym etapem zajęć były zagadki z bajkowego pudełka i tu niespodzianka — wszyscy opowiedzieli prawidłowo. Na zakończenie zajęć przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną i po słodkim poczęstunku dzieci kolorowym tunelem opuściły Zatokę Tęczy i wróciły do szkoły.



17 maja — fotoreportaż z wernisażu

Przyjaźń, jaka zawiązała się między malarzem Mieczysławem Kościelniakiem i Jerzym Krzewickim, gorliczaninem, zaowocowała po latach — w stulecie urodzin Artysty — wystawą prezentująca przede wszystkim ilustrowane listy autorstwa Mieczysława Kościelniaka. Stąd jej tytuł — mail-art, czyli sztuka poczty.
Ale wystawa prezentuje także Kościelniaka — ilustratora książkowego, jednego z najznakomitszych, na którego rozpoznawalnej, wyrazistej kresce wychowały się pokolenia czytelników sięgających po baśnie, legendy, a później po klasykę polską i światową.
Trzecia część wystawy poświęcona jest dramatycznej biografii Artysty, więźnia obozów Auschwitz i Mauthausen, jej wpływowi na twórczość — powracające motywy obozowego życia, spotkanie z o. Maksymilianem Kolbe.
Znalazł się na wystawie także wątek gorlicki, wszak Mieczysław Kościelaniak jest autorem portretu o. Kolbe pomieszczonego w gorlickiej bazylice.
Podczas wernisażu mieliśmy okazję wysłuchać bardzo osobistych wspomnień Jerzego Krzewickiego i Katarzyny Litwiniszyn-Krzewickiej o zawiązaniu się przyjaźni z malarzem. Był to w życiu Ich rodziny jeden z tych "nieprzypadkowych przypadków", jakich czasem doświadczamy.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, dostępnej w Bibliotece do 30 czerwca br.

Fotografie:  © MBP Gorlice



17 maja — otwarcie wystawy Mail-art Mieczysława Kościelniaka

zapraszamy na otwarcie wystawy
Mail-art
Mieczysława Kościelniaka
ze zbiorów Jerzego Krzewickiego

17 maja 2012 r. (czwartek), godz. 18, "Galeria na Piętrach", hol II p, siedziba MBP przy ul. Jagiełły 1


Mieczysław Kościelniak — malarz, grafik, rysownik, ilustrator książkowy.

Urodził się 29 stycznia 1912 r. w Kaliszu. Już w gimnazjum ujawnił się jego talent plastyczny, ilustrował dzieła wielkich klasyków, portretował ziemian. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni wybitnego malarza prof. Józefa Mehoffera, ucznia Jana Matejki.
W lutym 1941 r. trafił do obozu w Oświęcimiu, gdzie otrzymał numer obozowy 15261. W obozie artysta zawarł krótką aczkolwiek serdeczną przyjaźń z ojcem Maksymilianem Kolbe. W roku 1971 na uroczystości zakończenia procesu beatyfikacyjnego, na którym był jednym z dwóch świadków, wręczył papieżowi Pawłowi VI tekę swych prac.
6 maja 1945 r. przyszło wyzwolenie. Wycieńczony więzień trafił do amerykańskiej armii gen. Pattona. Już po zakończeniu działań wojennych walczył z grupami SS ukrywającymi się w Alpach. Ranny, trafił do szpitala polowego, gdzie jako rekonwalescent wykonał m.in. portrety generała Pattona i oficerów amerykańskich (obecnie w muzeum w Fort Knox).
Po powrocie do Polski osiadł w Warszawie, pracując początkowo jako ekspert w Głównej Komisji badań Zbrodni Hitlerowskich. Kiedy powstaje muzeum w Oświęcimiu Kościelniak należy do grona jego twórców.
Pracował twórczo, powrócił do swych zainteresowań naukowych, studiów filozoficznych, egiptologicznych, poznał pismo klinowe i hebrajskie, interesował się historią religii. Oprócz malarstwa jego pasją życiową były podróże po Egipcie i innych rejonach świata. Najczęściej jednak krąży wokół Morza Śródziemnego. Podjął współpracę jako ilustrator, rysownik, dziennikarz z różnymi wydawnictwami i czasopismami m.in. "Światem Młodych" i "Kalejdoskopem Techniki". Ilustrował dzieła klasyczne — około 150 książek, encyklopedię dziecięcą, dzieła historyczne oraz podręczniki szkolne do historii. Stworzył m.in. ilustracje do arcydzieł literatury światowej "Iliady", "Odysei", "Mitów greckich", "Biblii", "Fausta", "Konrada Wallenroda", "Faraona",
W roku 1979 przeprowadził się do Ustki a następnie do Słupska. W tym okresie Organizowane są wystawy indywidualne artysty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w Tokio, Frankfurcie nad Menem.
5 marca 1993 r. w wieku 81 lat Mieczysław Kościelniak umiera. Zgodnie ze swoją wolą zostaje pochowany na cmentarzu w Ustce. Mieszkańcy Ustki, chcąc uhonorować artystę, nazwali jego imieniem jedną z ulic.
Mieczysław Kościelniak był obywatelem świata. Jego prace znaleźć można w różnych zakątkach globu - w Londynie, Nowym Jorku, Jerozolimie, Watykanie, Tokio, Montrealu, Berlinie. Twórczość artysty docenili Japończycy, którzy wydali najpiękniejsze albumy z reprodukcjami jego prac, nakręcili film biograficzny i wprowadzili postać Kościelniaka do szkolnych podręczników.

Tyle biografia oficjalna. My pokazujemy Mieczysława Kościelniaka niemal prywatnie - w zachowanych ilustrowanych listach, fotografiach, rysunkach, wspomnieniach. Możemy to zrobić dzięki Panu Jerzemu Krzewickiemu, gorliczaninowi, przyjacielowi Artysty, za co Mu serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej niewielkiej, bardzo osobistej i niezwykłej wystawy.


IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
16 maja — "Biblioteka moich marzeń"

Wiele jest szarych i smutnych bibliotek, które cały czas są zdenerwowane i nic ich nie uszczęśliwi. Na ich szarych i brzydkich ścianach nigdy nie usiądzie żaden kolorowy motyl, żadna wesoła myśl nie przemknie po ich głowach. Będą zawsze nieszczęśliwe i zagłębione w przeróżnych nieszczęściach... Nie zawsze jednak biblioteki są tak ponure i nieprzyjemne. Czasami zdarza się, że biblioteka jest kolorowa i wesoła. W tej baśniowej krainie wszyscy mieszkańcy uwielbiają czytać książki, są pogodni i szczęśliwi. Bardzo lubię tę bibliotekę moich marzeń, w której często spędzam czas...
Właśnie ta "biblioteka moich marzeń" była tematem zajęć, na które zaprosiłam klasę IVA z MZS Nr 4 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęło się zabawą dydaktyczną "Słoneczko". Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z grup otrzymała kopertę, w której znalazły się wyrazy związane z biblioteką i książką, zadaniem dzieci było przyporządkowanie słów do odpowiednich kartek. Kolejnym zadaniem była rozsypanka wyrazowa; trzeba było prawidłowo ułożyć zdania dotyczące książki i biblioteki. Później przyszedł czas na krzyżówkę, która doprowadziła nas do właściwego tematu zajęć — wizji idealnej biblioteki. Krótka pogadanka pozwoliła wysondować, jak dzieci sobie tę idealną bibliotekę wyobrażają. Odpowiedzi padały rozmaite... Następnie przeczytałam uczniom fragment książki Umberto Eco "O bibliotece", w której buduje on obraz biblioteki doskonalej poprzez opis antybiblioteki, gdzie między innymi: "należy zniechęcać do wypożyczania", a "bibliotekarz winien uważać czytelnika za wroga, nieroba (w przeciwnym razie byłby przecież w pracy), za potencjalnego złodzieja". Na zakończenie zajęć uczniowie w grupach wykonywali plakat przedstawiający "bibliotekę moich marzeń", bo przecież "Bez biblioteki trudno jest żyć" ! Spotkanie zakończyliśmy puchatkowym "Słodkim Conieco"
Na koniec nie pozostaje mi nic więcej, jak podpisać się pod stwierdzeniem Ryszarda Krynickiego z posłowia do "Króla mrówek" Zbigniewa Herberta, że "biblioteki to najwspanialszy wynalazek ludzkości."




IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
12 maja — II Gorlicki Turniej Gier Planszowych

Jesteś znudzony tradycyjnym spędzaniem wolnego czasu przed komputerem czy telewizorem?! Brakuje Ci pomysłu na ciekawe zajęcie?! Turniej gier planszowych wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Tak więc "turniej czas zacząć"!

O turnieju słów kilka ...
100% świetnej zabawy
100% rywalizacji
100% przyjemności


Na II Turnieju Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach spotkali się entuzjaści gier, którzy chętnie i często uczestniczą w rozgrywkach organizowanych w Filii Zawodzie, a także w MBP — w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Jak poprzednio, i tym razem nie zabrakło wielu emocji i wrażeń. Zacięta rywalizacja trwała prawie 4 godziny. Uczestnicy — 15 osób — rozegrali 2 rundy gry Dixit oraz Poszukiwacze Skarbów. Trudno było wyłonić zwycięzców — potrzebna była dogrywka. Zawodnicy, którzy w wymienionych grach uzyskali największą liczbę punktów, otrzymali nagrody — pendrivy.
Zwycięzcy II Turnieju Gier Planszowych to:
Seweryn Antoszak w grze Poszukiwacze Skarbów
Gabriela Grobelny w grze Dixit
Karolina Roman w grze Dixit

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Na graczy czekała dodatkowa niespodzianka — możliwość zagrania w grę Chłopska Szkoła Biznesu. Gościem Turnieju była Paulina Macek z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, który jest pomysłodawcą i wydawcą gry. Chłopska Szkoła Biznesu to gra planszowa, która w ciekawy i nietypowy sposób uczy podstaw ekonomii. To doskonała alternatywa do zwykłych lekcji w szkołach, bo może w niej zagrać równocześnie nawet 30 osób!
Inspiracją do stworzenia gry była historia pańszczyźnianych chłopów, żyjących w XVIII wieku na terenach dzisiejszego Andrychowa, którzy specjalizowali się w produkcji lnianego płótna, a dzięki sieci kontaktów i powiązań handlowych, większość swoich towarów eksportowali za granicę, między innymi do Marsylii czy Stambułu.
W grze może uczestniczyć od 12 do 30 osób w wieku gimnazjalnym lub starszych, a całością kieruje moderator. Gracze wcielają się w role tkaczy, kowali i piekarzy, którzy współpracują i produkują towary niezbędne do zrealizowania zagranicznych wypraw. Dzięki symulacji rzeczywistych sytuacji rynkowych, gra pomaga zrozumieć współczesne zjawiska i mechanizmy gospodarcze, ucząc przy tym strategicznego działania, rozwijając kreatywność i umiejętności negocjacyjne oraz kształtując kompetencje społeczne, jak współpraca i skuteczne komunikowanie się.
W naszej rozgrywce uczestniczyło siedem dwuosobowych spółek. Największy kapitał, a tym samym wygraną w grze, wyhandlowała na andrychowskim jarmarku para graczy: Gabrysia Grobelny oraz Karolina Roman. Cieszy nas, że nasi gracze bardzo szybko wcielili się w role prawdziwych kupców, zdobywając sporą sumę złotych górskich. Gra tak spodobała się uczestnikom turnieju, że rozegraliśmy ją dwa razy — drugi raz w wersji zaawansowanej. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek po raz kolejny się potwierdziło — rzeczywiście "Biblioteka jest ciągle w grze"

Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę, ich ogromną zaletą jest integracja w grupie, zacieśnianie więzi międzyludzkich. Uczą zasad komunikacji międzyludzkich, zasad społecznych, uczą wygrywania, ale też — znacznie trudniejszej — sztuki przegrywania. Warto pamiętać, że umiejętności społeczne we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż "encyklopedyczna" wiedza, zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej.

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla. Czekamy na Was! Uwaga!!! To wciąga!




IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
11 maja — Czytaj książki — będziesz wielki!
"O czym już zapewne wiecie Książka zawsze na Was czeka i przyzywa Was z daleka"

Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 i Nr 3, które odwiedziły dziś bibliotekę czekało nie lada wyzwanie, przedzierały się przez krzaki, podnosiły ciężkie kamienie, przeskakiwały przez kałuże, by w końcu magicznym kolorowym tunelem dostać się do czytelni. Tam czekały książki — dzieci mogły zapoznać się z ofertą "królestwa książek" i rozwiązać czekające po drodze zagadki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki — zabawki czy książki z puzzlami i klockami. Rozmawialiśmy na temat ulubionych lektur dzieci, a po przeczytaniu wiersza "Troski książki" przypomniałam dzieciom, jak należy obchodzić się z książkami. Bowiem spotkanie z książkami to wielka przygoda, ale pamiętajmy, że bohaterowie bajek nie lubią dzieci z brudnymi rękami! Następnie przedszkolaki wysłuchały bajki z pomyłkami. Słuchając jej miały za zadanie klasnąć w dłonie, gdy rozpoznają pomyłkę. Później przyszedł czas na kolorowanie obrazków, które — ułożone chronologicznie — złożyły się w historyjkę obrazkową "Calineczka". Okazało się, że dzieci są świetnymi znawcami baśni, ponieważ zadanie nie sprawiło im większych kłopotów. Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną oraz słodkim poczęstunkiem.
Świat jest wielki,
a po drodze tyle pytań...
Odpowiedzi poszukajcie
w kartach książek.
Książki mówią:
- Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy
żyją mądrzej!




IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
9 maja — W krainie książki

"Bo w książkach można znaleźć wszystko. Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań. Książka może Wam coś doradzić, podsunąć pomysł. Nauczy Was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych, a głupstwa puszczać w niepamięć. Radzić sobie i pomagać innym, śmiać się do łez i przez łzy"

"W krainie książki" — pod takim tytułem 9 maja odbyły się warsztaty edukacyjno-literackie dla uczniów kl. I A i I B z MZS nr 6 w Gorlicach. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi elementami budowy książki. Podróż po najważniejszych "cząsteczkach książeczki" zaczęliśmy od przypomnienia zasad korzystania z książek oraz pokazania różnic pomiędzy biblioteką a księgarnią. Spotkanie rozpoczęło się od przejścia magicznym tunelem do świata baśni, gdzie na dzieci czekała już bohaterka spotkania — książka, witająca czytelników: lubisz wiersze i bajeczki to zaglądaj do książeczki! Nazywam się książka, na półce mieszkam. Zanim do Ciebie trafiłam, wielu ludzi się natrudziło.
Zapoznałam dzieci z etapami powstania książki na przykładzie historyjki obrazkowej "Od autora do czytelnika". Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną "Baśniowy Świat". Na skrzydłach fantazji przenieśliśmy się do bajkowej krainy — dzieci słuchały fragmentów bajek, wskazywały, co jest niezgodne z ich treścią, a także rozwiązywały zagadki z bajkowego pudełka. W kolejnym zadaniu maszyna do pisania wróżki pogubiła czcionki i tytuły wierszy i te, które przygotowała były jakieś dziwne — dzieci miały za zadanie je zreperować, oraz połączyć przedmiot z nazwą bajki. Gdy chcemy powiedzieć, że przeczytaliśmy jakąś książkę całą, od początku do końca, to mówimy, że przeczytaliśmy ją "od deski do deski", ale co to za deski? Gdzie one są? Teraz oczywiście ich nie ma, ale niegdyś były, bowiem zanim człowiek mógł pochylić się nad książką upłynęły wieki. Uczniowie mogli się o tym przekonać w trakcie prezentacji "Historia książki". Pokazałam ilustracje przedstawiające inicjały, drzeworyty, pracę w skryptorium, pracę w XVI wiecznej drukarni oraz — jako ciekawostkę — bibliobus. Czy ktoś z Państwa to jeszcze pamięta? Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę. Na zakończenie zajęć przyszedł czas na pracę plastyczną —dzieci wykonały zakładki do książki. Podróż do krainy książki dobiegła końca




IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja — Biblioteka ciągle w grze — krzyżówki, łamigłówki i zgaduj — zgadule związane z tematem książki i Biblioteki — kl. III

Hasło obchodzonego w tym tygodniu IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "Biblioteka ciągle w grze" — stało się tematem przewodnim zajęć, na które zaprosiłam III klasę z MZS nr 5. Uczniów podzieliłam na dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą o uzyskanie tytułu "oczytanych dzieciaków" w wielu różnych konkurencjach, których celem było sprawdzenie wiadomości z zakresu bajek, baśni i wierszy znanych pisarzy tworzących literaturę dla dzieci. Na początku wyjaśniłam, na czym konkurs będzie polegał, przypomniałam też o stosowaniu zasad fair play. Za każdą dobrą odpowiedź drużyna otrzymywała punkty — cukierki. Wspólnie graliśmy w bibliotece.
Gra się rozpoczęła. Pierwszym zadaniem były zagadki, obie drużyny losowały numery pytań, a potem udzielały odpowiedzi. Kolejne zadanie to rozpoznawanie rekwizytów związanych z bajką. Gra powoli się rozkręcała, każda grupa otrzymała zaszyfrowany tekst — w tekst opowiadania zostały wplecione tytuły książek, zadaniem dzieci było odnalezienie i wpisanie ukrytych tytułów. Napięcie rosło — czas na bajkowe zagadki, łączenie w pary odpowiednich rysunków. Kolejne zadania, które czekały na dzieci, to rozpoznawanie tytułu bajki po usłyszanym fragmencie oraz bajkowa krzyżówka. Na zakończenie "gry w bibliotece" zabawiliśmy się w kalambury, jedno dziecko losowało obrazek z bajkowego pudełka, a następnie miało za zadanie za pomocą pantomimy przekazać drużynie tytuł bajki. Rywalizacja była bardzo wyrównana, obie drużyny świetnie się spisały. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą i poczęstunkiem — cukierkami
Książka, a więc i biblioteka jest wciąż niezastąpionym elementem życia społecznego, przyczynia się do cywilizacyjnego postępu i do intelektualnego rozwoju każdego z nas. Krótko mówiąc: Czytanie nadal jest modne, a biblioteki ciągle są "w grze"!



10 maja — fotoreportaż z Dnia Bibliotekarza

Obchodzony jest 8 maja i ta data zazwyczaj rozpoczyna kolejny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
W książnicy gorlickiej na dzień obchodów wybraliśmy 10 maja — czwartek, by jak najmniej kolidowało to z obsługą czytelników.
Rano pracownicy MBP spotkali się z burmistrzem Gorlic, panem Witoldem Kochanem oraz kierownikiem i zastępcą kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, panami Aleksandrem Augustynem i Jerzym Knotem.
Ta część spotkania poświęcona była prezentacji systemu SOWA2 i możliwości, jakie daje on użytkownikom Biblioteki. Prezentację przygotowali dyrektor Magda Miller oraz pracownicy Biblioteki — informatyk Daniel Sokołowski i pracownica Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Beata Mituś.
Po prezentacji nadszedł czas na nagrodzenie najlepszego gorlickiego bibliotekarza minionego roku. Nagrodę Burmistrza z jego rąk otrzymała Ewa Bochenek, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Główną. Goście przekazali także na ręce dyrektora okolicznościowy adres oraz kwiaty dla wszystkich bibliotekarzy.
W drugiej części spotkania zaprezentowaliśmy zmiany, jakie się dokonały w Bibliotece w ciągu ostatniego roku — była to więc niedługa wycieczka po wszystkich działach, nie wyłączając ulokowanego w piwnicach archiwum prasy, tak dotkliwie poszkodowanego w minionym roku podczas zalania.
Trzecią część dnia wypełnił wyjazd szkoleniowy do Muzeum i skansenu przy Gospodarstwie Pasiecznym "Sądecki Bartnik" w Stróżach, zorganizowany w ramach edukacji regionalnej dla bibliotekarzy, prowadzonej od 2011 r. właśnie w Dniu Bibliotekarza. Wówczas mieliśmy okazję zwiedzić renesansowy kasztel w Szymbarku i Skansen Wsi Pogórzańskiej, na rok następny planujemy zapoznanie się z ekspozycją "Karpacka Troja" w Trzcinicy.
Uroczyste powiatowe obchody Dnia Bibliotekarza zaplanowane są w tym roku na 14 czerwca i połączone będą ze spotkaniem autorskim oraz koncertem.

Fotografie:  © MBP Gorlice



7 maja — fotoreportaż ze spotkania W trosce o zbiory biblioteczne — refleksje konserwatora książki

To już kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy ks. dra. Romana Dubeca wspólnie z Diecezjalnym Ośrodkiem Kultury Prawosławnej "ELPIS". Inaugurowało ono jednocześnie IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek oraz projekt konserwacji starodruków cerkiewnych, na który Ośrodek pozyskał grant z Urzędu Marszałkowskiego. Prace prowadzone będą w Pracowni Konserwatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich — Ossolineum we Wrocławiu i prezentację multimedialną kierowniczki tej właśnie pracowni, Małgorzaty Grochowskiej, obejrzeliśmy. Pokazowi towarzyszyła wystawka niektórych uratowanych w Pracowni obiektów, co dało wyobrażenie zarówno o stanie trafiających tam ksiąg, grafik, map, jak i trudzie, żmudzie, ale i czarowności prac zespołu konserwatorów. Ks. Dubec i p. Grochowska zaprezentowali także starodruki przewidziane do konserwacji w ramach projektu. Będziemy je mieli okazję obejrzeć powtórnie, już po zakończeniu prac, pod koniec tego roku. Wśród zaproszonych gości znalazł się Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz biskup gorlicki.

Fotografie:  © MBP Gorlice



7 maja — W trosce o zbiory biblioteczne — refleksje konserwatora książki

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej
"ELPIS"

zapraszają na spotkanie przygotowane w ramach
IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
W trosce o zbiory biblioteczne
— refleksje konserwatora książki

7 maja 2012 r. (poniedziałek!) godz. 18.00, Sala odczytowa "Pod Sową", II p.

Gościem naszym będzie
Pani Małgorzata Grocholska
Kierownik Pracowni Konserwatorskiej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich — Ossolineum we Wrocławiu

Spotkaniem tym rozpoczynamy obchody IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który — jak to mamy w zwyczaju — potrwa w Gorlicach dłużej. 10 maja obchodzić będziemy Gorlicki Dzień Bibliotekarza, 12 maja przeprowadzimy II Gorlicki Turniej Gier Planszowych, 17 maja otworzymy wystawę Mail-art Mieczysława Kościelniaka — ilustratora książkowego i malarza.

23 kwietnia — Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich — Oddział dla dzieci i młodzieży

"Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat..." (L. Krzemieniecka)

W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży od samego rana było bardzo wesoło. Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedziła mnie klasa II z MZS nr 6 w Gorlicach. Na początku spotkania wychowawczyni wręczyła mi prezent od całej klasy przybyłej na spotkanie — piękne ilustracje bohaterów z ulubionych przez dzieci książek. Po tak miłym początku "burzą mózgów" rozpoczęliśmy zajęcia — dzieci pisały na karteczkach, z czym kojarzy im się słowo "książka", które potem przyklejały na tablicy. Następnie odpowiadały na pytania: co nam daje książka i czytanie w ogóle. odpowiedzi były różnorodne: pomaga rozwijać słownictwo, pobudza fantazję, dostarcza wiedzy i jest naszym przyjacielem.
Kolejnym etapem zajęć była prezentacja multimedialna: "Droga książki od pisarza do czytelnika"; dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, ile trzeba czasu i wysiłku wielu ludzi, by móc cieszyć się jej lekturą. Dla utrwalenia, aby nie zapomniały, kto to jest ilustrator, wydawca, pisarz, grafik, oraz co to jest drukarnia i introligatornia, zadałam dzieciom zagadki. Krzyżówka — uzupełnianie tytułów bajek — pozwoliła wykazać się wiedzą na temat książek, podobnie jak łączenie w pary rekwizytów z danej baśni. Czy książka też ma uczucia? Na to pytanie odpowiadały dzieci podnosząc na zmianę karteczki ze smutną i wesołą miną, w zależności od tego czy książka była brudna, czy zniszczona, czy kolorowa bądź oprawiona itp. W następnym zadaniu złośliwy molik książkowy pozamieniał tytuły książek, zadaniem dzieci było wskazanie prawidłowego, bo przecież nie ma Murzynka Dingusia czy też Kota Wawelskiego, a Igła nie tańcowała z fartuchem. Był też czas na zabawę. Pisaliśmy książkę nogą i wspólnie przywołaliśmy wiosenną burzę, która na szczęście nie wyrządziła żadnych szkód.
Kiedy dzieci ponownie usiadły przy swoich biurkach przyszedł czas na ostatnie zadanie. Jego rezultatem stała się wspólnie napisana książka — "Historia Słonia". Dla ułatwienia tekst opowiadania był już podany, dzieci miały za to okazję wcielić się w rolę grafika i zilustrować tekst, każde dziecko miało inny fragment historyjki. Gotowa książka jest już na honorowym miejscu w Czytelni. Na koniec zaproponowałam psychozabawę dla czytelników, czyli jaką książkę wzięliby z sobą na bezludną wyspę, bo przecież wybór odpowiedniej lektury jest bardzo ważny i dużo mówi o nas samych.
Do zobaczenia w Czytelni



23 kwietnia — Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich — Filia Zawodzie

W tak ważnym dla wszystkich Czytelników dniu w Bibliotece na Zawodziu spotkali się młodzi miłośnicy książek. Rozmawialiśmy o naszych ulubionych książkach, a o tym jak ważne jest czytanie dzieci przekonały się rozwiązując "Literacki quiz". Kolejne zagadki i łamigłówki tak nas "wciągnęły", że prace plastyczne dzieci wykonały następnego dnia. Wtedy też powstały plakaty promujące czytanie książek. Warto więc odwiedzić Bibliotekę, wypożyczyć książkę, a potem, jak informuje jeden z plakatów... "odpłynąć z wyobraźnią"

Fotografie:  © MBP Gorlice



23 kwietnia — Światowy Dzień Książki

Czytaj! Zobacz więcej - oficjalny spot
http://www.youtube.com/watch?v=KhrCozn5mi0

Czytaj! Zobacz więcej - NIEoficjalny spot
http://www.youtube.com/watch?v=CatLpOUHwmE&feature=relmfu

Wspólny projekt Bibliocreatio i Biblioteki UW. Film z udziałem pisarzy, artystów, ludzi kultury i sztuki zrealizowało MyWorks Studio.


21 kwietnia — Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP

Na pierwszym wiosennym spotkaniu w ramach współpracy MBP w Gorlicach z Domem Handlowym PEPS już przed 10 zaroiło się od zaciekawionych dzieci i rodziców. Czytelnicza Stacja PEPS w MBP zorganizowała zajęcia artystyczno-literackie dla dzieci 5 letnich pod hasłem "Budzimy misie". Nie zapomniano też o rodzicach, którzy w tym samym czasie uczestniczyli w zajęciach dotyczących designu wnętrz, tematem przewodnim był: "Dobry design wnętrz, style, kolorystyka, materiały, feng shui". Warto przecież mieszkać piękniej! — a właśnie wiosna to idealny moment na metamorfozę mieszkań. Udowodniono, że nawet drobne zmiany w dekoracji wnętrz pozytywnie wpływają na nasz nastrój.
Podczas gdy rodzice z zainteresowaniem słuchali prowadzonego przez panią dyrektor Magdalenę Miller wykładu, dla dzieci przygotowano wiele różnych atrakcji, tego dnia o nudzie nie było mowy. Na początek, by przedstawić temat zajęć panie bibliotekarki przygotowały scenkę, wykorzystując wiersz Ryszarda Przymusa "Budzenie misia". Miś z początku nie chciał wstać, ale gdy tylko powąchał miodku natychmiast obudził się z zimowego snu. Potem wspólnie z dziećmi zrobiłyśmy pierwszą wiosenną burzę, na szczęście na niby. Pogadanka na temat misiów pokazała, że dzieci kochają pluszowe misie i potrafią wskazać wiele bajkowych — misiowych postaci. Później przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce i rozwiązanie wiosennej krzyżówki. Dzieci miały też okazję poćwiczyć zdolności manualne. Każde z nich ulepiło misia z plasteliny. Wiele radości sprawiło pięciolatkom wchodzenie do "niedźwiedziej jaskini" (tunel Klanza), szybko by miś się nie przebudził. Zabawa pantomimiczna "Udajemy misie" pozwoliła dzieciom wykazać się zdolnościami aktorskimi. Wszyscy razem, w maskach, za pomocą gestów przedstawiliśmy życie niedźwiedzi — prawdziwych misiów. Na zakończenie spotkania odbyło się szukanie zagubionego niedźwiadka i mini quiz literacki. Kto odpowiedział na najwięcej pytań dostał nagrodę — niespodziankę. Sprawdzałyśmy też refleks — bawiąc się w podrzucanie misia, tak by nie wypadł z kolorowej chusty. Wszyscy uczestnicy dostali kolorowy balonik i zakładkę do książki, a także słodkie "Conieco".
Cieszymy się, że nasze zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Serdecznie zapraszamy na kolejne we wrześniu, tym razem będzie to "Jesienne Spotkanie z Martynką"dla dzieci, a dla rodziców, zwłaszcza dla mam, spotkanie ze stylistą.



21 kwietnia — Czytelnicza Stacja PEPS także w MBP



13 kwietnia — relacja ze spotkania z Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, którego najnowsza książka pt. Grochów niedawno ukazała się w księgarniach, było okazją do dyskusji na tematy trudne i raczej unikane. A przecież przemijanie, umieranie, śmierć — to zawsze jest obok nas. Kiedyś — jako naturalne i oswojone przejście na drugą stronę, dzisiaj — coraz bardziej zdehumanizowany, daleki i bezosobowy margines. Stasiuk nie zgodził się z opinią wyrażoną przez jednego z gości, że jego twórczość jest pesymistyczna. Określa ją jako realistyczną, z życia wziętą. Sam uważa, że życie bez cierpienia, goryczy nie miałoby tak dobrego smaku.
Odpowiadając na pytania publiczności, Autor wyraził swoje zdanie m.in. na temat poczucia osamotnienia po stracie, samotności umierania, eutanazji i ludzkiego dążenia do przedłużania życia. Była też mowa o tytułowym Grochowie, dzielnicy prawobrzeżnej Warszawy, gdzie już się skończyła wieś, ale nie zaczęło się miasto, gdzie Andrzej Stasiuk spędził dzieciństwo i wczesną młodość, gdzie kształtował się jego obraz świata.
Mimo powagi poruszanych kwestii, zgromadzona publiczność miała wiele okazji także do śmiechu. Po spotkaniu Andrzej Stasiuk podpisywał książki, a dzięki współorganizatorowi spotkania — księgarniom Biblos i Mieszko — była też możliwość zakupu książek goszczącego w Bibliotece pisarza.

Fotografie:  © MBP Gorlice, Wojciech Patrzyk



13 kwietnia — spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
Miejska Biblioteka Publiczna
im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
Księgarnie Biblos i Mieszko
Wojciecha Patrzyka

zapraszają na spotkanie z
Andrzejem Stasiukiem
i rozmowę m.in. o Jego nowej książce
GROCHÓW

12 kwietnia 2012 r. (czwartek), godz. 18.00
Sala odczytowa "Pod Sową", MBP, II piętro, Gorlice, ul. Jagiełły 1

Spotkanie poprowadzi Bogusław Michalec, gorliczanin, autor książek dla dzieci, przewodników, wierszy i opowiadań

WSTĘP WOLNY


Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach (gmach główny oraz wszystkie filie)
w okresie świątecznym pracuje następująco:

6 kwietnia (Wielki Piątek) — 8:00—14:00
7 kwietnia (Wielka Sobota) — NIECZYNNE
9 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) — NIECZYNNE

Zapraszamy we wtorek 10 kwietnia





4 kwietnia — Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci

"Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika... Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

Książka towarzyszy nam od zawsze... począwszy od petroglifów — rysunków naskalnych, poprzez hieroglify, gliniane tabliczki z napisem klinowym, książki rękopiśmienne, a potem drukowane... książki dla starszych i młodszych czytelników ...
2 kwietnia ta najmłodsza z nich — książka dla dzieci ma swoje święto — Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tego dnia obchodzimy także rocznicę urodzin jednego z najbardziej znanych pisarzy dla dzieci — Hansa Christiana Andersena. To też świetna okazja by oderwać dzieci od telewizorów, komputerów i pokazać na czym polega magia ukryta w książce.
Z tej okazji do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyli uczniowie z II klasy z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej życie i twórczość Hansa Christiana Andersena. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy. Następnie przeczytałam wiersz Tadeusza Kubiaka: "Ja jestem książka". Stał się on podstawą do pogadanki na temat: jakie mamy książki, jak można je podzielić. Dzieci otrzymały karteczki ze smutną oraz wesołą miną. Miały za zadanie wskazać, do której książki to określenie by pasowało: oprawiona, podarta, porysowana, kolorowa. Następnie przeprowadziłyśmy burzę mózgów — co nam daje książka i czytanie w ogóle. Podczas późniejszej pracy w grupach, dzieci dostały tytuły książek i musiały przyporządkować je do obrazka, potem każda z grup miała uporządkować wydarzenia z jednej z bajek Andersena, oraz uzupełnić brakujące tytuły bajek. Po tych zmaganiach przyszedł czas na pracę indywidualną. Dzieci miały okazję pobawić się w detektywa i odgadnąć zaszyfrowany tekst — słowa związane z wymienianymi utworami. Każdy mógł też sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości baśni — połączyć nazwy przedmiotów z tytułami. Odbyły się też zajęcia manualne — dzieci wykonały kaczuszkę z kółek orgiami. Spotkanie zakończyliśmy miłym akcentem — poczęstunkiem czekoladką.
Literatura to ważny element naszej egzystencji, a jeszcze ważniejszy, kiedy jesteśmy małymi odbiorcami świata, uczącymi się na każdym kroku. Rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i wszechstronnego myślenia oraz umiejętności odnajdowania się w nowych sytuacjach — to nauka i wiedza dla dzieci na całe życie. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu spotkamy się w czytelni.
Katarzyna Marchwica
Marta Karp
Fotografie:  © MBP Gorlice



3-4 kwietnia — Pisankowy zawrót głowy — Filia Zawodzie

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych trwają, można się o tym przekonać odwiedzając naszą Bibliotekę. Właściwie już od początku tygodnia powstają rysunki oraz kartki ze świątecznymi życzeniami. Wspólnie z odwiedzającymi Czytelnię dziećmi poznajemy tradycje i zwyczaje wielkanocne. Inspiracji do tworzenia dostarcza nam szczególnie czasopismo "Świerszczyk", ale także książki z serii "Zrób to Sam". Efektem naszych twórczych spotkań są nieco większe niż zazwyczaj pisanki . Mimo, że do koszyka ze święconką się nie zmieszczą, tworzą ładną i kolorową dekoracje, którą zobaczyć można w naszej Bibliotece. Zapraszamy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


2-4 kwietnia — Dookoła wielkanocnego jajka

Na wielkanocnym stole stoi koszyczek, a w nim cukrowy baranek, pisanki i pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę. Wszyscy dzielą się jajkiem, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa bożego. Z Wielkanocą wiąże się wiele pięknych legend i ludowych zwyczajów. Podczas spotkania z dziećmi w Filii Magdalena przypomnieliśmy sobie niektóre z nich, te związane z jajkiem. Właśnie ono, raz w roku, na Wielkanoc, występuje w głównej roli! Staropolskie przysłowie głosiło: "Kogo kocham i miłuję, temu jajko podaruję". Rozmawialiśmy na temat nalepianek, kraszanek, malowanek, skrobanek, wyklejanek i najpopularniejszych — pisanek. Dzieci opowiadały, jak wygląda w ich domach przygotowanie do świąt, a także o wielkanocnych zwyczajach, malowaniu pisanek, przygotowaniu święconego, lanym poniedziałku. Wspólnie robiliśmy piękne świąteczne witraże i pisanki, które przyozdobią nasz kącik małego czytelnika. Na koniec wspólnie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia.



1 kwietnia — Prima Aprilis, uważaj bo się pomylisz!

To dzień, w którym można bezkarnie wprowadzać w błąd. Na ulicy, w szkole, w domu czyhają na nas jakieś nieprawdziwe wiadomości. Potem następuje wyjaśnienie i wszyscy się cieszą:
"Pierwszy kwietnia — data znana:
Jest to dzień do żartowania!
Dozwolone i możliwe jest, że jeż igłami szyje,
Kogut — jajko zniósł nad ranem
I — to już ugotowane !
Starsi — dzieci, dzieci — starszych
"oszukują" dziś na żarty:
"dziurę wielką masz w sweterku!"
"Kot dziś zagryzł psa na skwerku!"
"Ja widziałem, słowo daję,
Całkiem żywą pszczółkę Maję!"
A mnie spotkał właśnie dziś
Z Dobranocki psotny Miś!"

W Filii Magdalena tematem spotkania z dziećmi stał się właśnie ów "psotny" dzień. Wspólnie czytaliśmy "Łamisłówka" Łukasza Dębskiego, a także bawiliśmy się w kalambury, zgaduj zgadula oraz "Gdzie jest Smerfuś" — posmerfuj i znajdź. Na zakończenie spotkania dzieci opowiadały o swoim najbardziej udanym primaaprilisowym żarcie.



26-27 marca — Allle teatr... — Filia Zawodzie

27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, pojęcia takie jak: przedstawienie, reżyser, kostium, scenografia itp. nabierają szczególnego znaczenia. Podobnie jak z innymi okolicznościowymi "dniami", to właśnie wówczas bliżej przyglądamy się niektórym zagadnieniom. W Filii Zawodzie, przy okazji Dnia Teatru, młodsi czytelnicy odkryli kilka ciekawostek dotyczących tego tematu. Ze względu na wiek uczestników skoncentrowaliśmy uwagę na teatrze lalek. Dzieci dowiedziały się, jaka jest różnica pomiędzy marionetką, pacynką i kukiełką, którą później samodzielnie tworzyły. Powstałe teatralne lalki zdobią teraz nasz biblioteczny kącik. Wszystkim kukiełkom nadano imiona. Lalki Lusika, Czesio i inne wzięły udział w krótkich scenkach, które wymyśliły dzieci. Zajęcia związane z teatrem były dobrym sposobem na przyswojenie wiadomości, na rozbudzenie wyobraźni, a także aktywności twórczej, to również miły sposób spędzania czasu.

Fotografie:  © MBP Gorlice


26 marca — "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka" — spotkanie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorlicach

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorlicach zawitały do Oddziału dla Dzieci. Odwiedziny przedszkolaków rozpoczęliśmy wizytą w Wypożyczalni dla Dzieci. Tutaj zgromadzeni dowiedzieli się, w jaki sposób mogą zostać czytelnikami, które książki przeznaczone są dla nich, zapoznały się z układem książek na półkach. Wspólnie z Panią Aliną dzieci wybrały trzy książki, które wypożyczyły do swojego przedszkola. Następnie przeszliśmy do Czytelni dla Dzieci, gdzie przeprowadziłam pogadankę na temat książek oraz kulturalnego zachowania się w bibliotece. Dowiedziały się m.in. po czym rozpoznamy książkę z biblioteki, czym się różni biblioteka od księgarni albo wypożyczalnia od czytelni.
Na zakończenie przedstawiłam dzieciom ciekawe książki dostępne w naszej Czytelni.
Fotografie:  © MBP Gorlice



20 marca — Wiosno, wiosno, wiosno ach to TY!

Odrobinę zmieniliśmy słowa znanej piosenki Marka Grechuty...
Nadeszła wiosna! Słońce coraz mocniej świeci, dni są dłuższe, pojawiają się kwiaty. Z tej właśnie okazji stali bywalcy Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zrobili laurki. Prace wykonano z papieru i z bibuły, jak widać na załączonych zdjęciach. Prace są piękne, prawda?

Fotografie:  © MBP Gorlice


20 marca — "Gdy zakwitną krokusy..." zajęcia artystyczno-literackie

Fotografie:  © MBP Gorlice
Oto nasi goście klasa III a z MZS nr 5 w Gorlicach
Oto nasi goście klasa III a z MZS nr 5 w Gorlicach
mini-quizy przyrodnicze zaliczone na piątkę
mini-quizy przyrodnicze zaliczone na piątkę
mini-quizy przyrodnicze zaliczone na piątkę
mini-quizy przyrodnicze zaliczone na piątkę
mini-quizy przyrodnicze zaliczone na piątkę
ćwiczymy spostrzegawczość — wiosenne poszukiwania
odczytać zaszyfrowany tekst to jednak nie lada wyzwanie
odczytać zaszyfrowany tekst to jednak nie lada wyzwanie
odczytać zaszyfrowany tekst to jednak nie lada wyzwanie
wiosenna "burza" w Czytelni (zabawa edukacyjna metodą dr P. Dennisona)
wiosenna "burza" w Czytelni (zabawa edukacyjna metodą dr P. Dennisona)
wiosenna "burza" w Czytelni (zabawa edukacyjna metodą dr P. Dennisona)
artystyczne zmagania trzecioklasistów
artystyczne zmagania trzecioklasistów
artystyczne zmagania trzecioklasistów
artystyczne zmagania trzecioklasistów
artystyczne zmagania trzecioklasistów
a oto "owoce" ich pracy - "wiosenne krokusy" gratulujemy!
a oto "owoce" ich pracy - "wiosenne krokusy" gratulujemy!

15 marca — fotoreportaż ze spotkania autorskiego z Tadeuszem Łopatkiewiczem

Podczas kolejnego bibliotecznego czwartku sala odczytowa "Pod Sową" gościła zarówno grono stałych bywalców, jak i osoby, które przyszły specjalnie na ten wieczór i to spotkanie. Spotkanie w pewnym sensie podwójne. Z Autorem książki pt. Karykatury z teki Stanisława Kochanka "Podkarpacie" 1970-1973 drem Tadeuszem Łopatkiewiczem oraz z samym Artystą — za pośrednictwem jego prac tworzących galerię gorliczan sprzed lat niemal czterdziestu. Dwadzieścia osiem celnych portretów gorliczan wypełniło salę, nadając spotkaniu szczególny, nieco zabarwiony nostalgią klimat.
Dr Tadeusz Łopatkiewicz w prezentacji multimedialnej zaprezentował rozbudowany biogram Stanisława Kochanka, dużo miejsca poświęcając jego współpracy z tygodnikiem "Podkarpacie" i tworzonym wówczas karykaturom notabli, ale w równym stopniu "szarych obywateli" czterech powiatów — gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego. Wśród gości znaleźli się Bogusława i Jacek Kochankowie — synowa i syn Artysty oraz Wanda Belcik — prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, wydawcy książki, a także sportretowani gorliczanie i ich rodziny, m.in. Waldemar Markiewicz i Piotr Nowak.
Jak każdy lokalny, bliski nam wątek, i ten spotkał się z żywą reakcją publiczności, dopowiadającej szczegóły, przytaczającej zapamiętane anegdoty. Smaczkiem na deser była możliwość zakupu tej pięknie wydanej książeczki i otrzymanie dedykacji Autora.
Książka jest już w zbiorach Czytelni Głównej naszej Biblioteki, zaś wystawę w sali "Pod Sową" można zwiedzać do 21 kwietnia 2012 r.

Fotografie:  © MBP Gorlice



15 marca — spotkanie z Tadeuszem Łopatkiewiczem

serdecznie zapraszamy na spotkanie z
Tadeuszem Łopatkiewiczem
i prezentację jego książki
KARYKATURY Z TEKI STANISŁAWA KOCHANKA
"PODKARPACIE" 1970-1973

15 marca 2012 r. (czwartek), godz. 18.00
MBP Gorlice, ul. Jagiełły 1, Sala "Pod Sową" II p.

Spotkaniu towarzyszy wystawa karykatur Stanisława Kochanka
przedstawiających znanych, wpływowych, zasłużonych gorliczan

Podczas wieczoru będzie można kupić książki z dedykacją Autora

Tadeusz Łopatkiewicz — etnograf, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, zabytkoznawca, regionalista, autor i współautor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów z zakresu etnografii Karpat, inwentaryzacji i ochrony zabytków, historii sztuki i przeszłości konserwatorstwa polskiego — w czasopismach naukowych, a także "Polityce", "Nowych Książkach", "Naszym Słowie", "Podkarpaciu".
Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu — etnografia (1982); doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Instytucie Historii Sztuki UJ (2006). Pracownik Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Krośnie (1981-1990), Państwowej Służby Ochrony Zabytków Oddział Wojewódzki w Krośnie (zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 1991-1998). Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Stanisław Kochanek (1905-1995) — krośnieński artysta malarz, absolwent krakowskiej ASP, w latach 1970-1973 zamieszczał swoje mistrzowskie karykatury w krośnieńskim tygodniku "Podkarpacie". Portretował ludzi znanych, zasłużonych, malarsko interesujących — mieszkańców Sanoka, Krosna, Jasła, Gorlic. Gorliczan sportretował Stanisław Kochanek aż dwadzieścioro ośmioro, aktywnych w wielu obszarach życia: przemyśle, oświacie, kulturze i — oczywiście — partii. Dzięki Tadeuszowi Łopatkiewiczowi czeka nas niebanalny wieczór wspomnień — a Artyście, jego modelach i odległych, choć wcale nieodległych czasach.

12-13 marca — "Budzimy wiosnę" w Filii Zawodzie

Mamy dość zimy! Marzymy o słońcu i zieleni! — w związku z takimi postulatami Czytelników naszej Biblioteki postanowiliśmy w trybie pilnym obudzić wiosnę. Wspólnie z bywalcami Czytelni przywołaliśmy wszystkie oznaki mającej nadejść wiosny, dzieci opowiadały o swoich wrażeniach z pierwszych wiosennych spacerów. Zastanawialiśmy się również, od czego wywodzi się nazwa 'marzec'. Czyżby od marzeń?. Odpowiedzi na te i inne pytania przyniosły nam słowniki, encyklopedie, a także czasopismo "Świerszczyk", do którego lektury serdecznie zachęcam. Odrobinę emocji dostarczyła nam gra planszowa pt. "Wiosenne metamorfozy". Dzieci w pierwszym dniu zajęć wykonały piękne "wiosenne ramki" na zdjęcia. W drugim dniu tworzyły własne wizerunki Pani Wiosny. Zwieńczeniem naszych twórczych działań było wykonanie kolorowej dekoracji, przy której czytelnicy będą mogli poczuć, że wiosna tuż, tuż...



5-9 marca — Wiosna tuż... tuż, zbliża się do nas wielkimi krokami...

"Wiosna blisko" Kiedy w termometrach podnosi się rtęć,
Kiedy to ze śniegiem deszcz pada na zmianę
— wiadomo, że wiosna przyjść ma do nas chęć
I ze słońcem układa swe zielone plany.
Już wnet zza mórz powrócą szpaki i żurawie
I ze snu zimowego przebudzi się miś.
Bo pod śniegu kożuszkiem coś tam piszczy w trawie,
Że kto wie, czy ta wiosna nie przyjdzie już dziś.
Tadeusz Śliwiak

W oczekiwaniu na przyjście wiosny, w Filii Magdalena podczas spotkań z dziećmi, które chętnie odwiedzają naszą Bibliotekę, odbywały się zajęcia literacko-artystyczne. Rozmawialiśmy w kręgu o przyjściu nowej pory roku, którą nazywamy wiosną i o darach, jakie ma dla nas przygotowane. Dzieci z uwagą słuchały bajek i wierszyków, których tematem było przyjście wiosny. Następnie rysowały swój "kwiatek na dłoni". Odpowiadały na pytanie, z jakimi kolorami kojarzy im się wiosna, a później malowały portret Pani Wiosny. Wspólnie bawiliśmy się w "słoneczko" , "bociana i żaby", "kolory". Na zakończenie spotkania dzieci wykonały z bibuły piękne wiosenne kwiaty, które uatrakcyjnią nasz kącik najmłodszego czytelnika.

Fotografie:  © MBP Gorlice



8 marca — Dzień Kobiet w filii Zawodzie

Dzień Kobiet stał się okazją do spotkania ze stałymi bywalcami Czytelni.
W tym miłym dla wszystkich pań dniu poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących tego święta. Dowiedzieliśmy się między innymi, że pierwsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 r. w USA. Następnie, z wielkim uśmiechem na twarzach, czytaliśmy przysłowia, cytaty i złote myśli o kobietach np. Z kobietami wielka bieda, lecz bez kobiet żyć się nie da Dzieci wyrażały swoje opinie na ten temat. I tak, z ciekawszych przemyśleń wiemy, że dzięki kobietom: "jest dom", "rodzą się dzieci"... "są rocznice" . Podsumowaniem naszego spotkania były samodzielnie wykonane — wiosenne kwiatki, które dzieci zabrały dla ważnych dla siebie kobiet, oraz słodkie "co nieco".

Fotografie:  © MBP Gorlice



13-24 lutego — podsumowanie Ferii z Biblioteką — Oddział dla Dzieci i Młodzieży, filia Zawodzie, filia Magdalena

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Ferie zimowe 2012 już za nami!
Mali bywalcy Biblioteki mieli możliwość miło spędzić ten zimowy czas.
W pierwszym tygodniu zajmowaliśmy się smokami — poznaliśmy smoka Wawelskiego, Bazyliszka, smoka Cmoka oraz smoka Novusia z Rzeszowa. Świetnie bawiliśmy się w trakcie zabaw ruchowych. Z papieru stworzyliśmy piękne zielone smoki. Na zajęciach zatytułowanych Artystyczne Wtorki moi goście wykonali piękne płatki śniegu, tworzyliśmy tipi, a w drugi wtorek m.in. potworki, które posłużą jako zakładki do książek. Koszmarny Karolek przygotował dla dzieci wiele atrakcji — mimo trudnych zadań dzieci nie dały się nabrać na żarty tytułowego bohatera. W piątek graliśmy w bardzo popularną wśród naszych bywalców grę planszową "Poszukiwacze skarbów" oraz w "Super Farmera".
Kolejny tydzień ferii rozpoczęliśmy od poznania bardzo kolorowego słonia Elmera. Przeczytałam zgromadzonym kilka książek o tym niezwykłym zwierzaku. Przechodziliśmy przez kolorowy tunel, przyklejaliśmy z zamkniętymi oczami trąbę słoniowi. W drugą środę ferii zajęliśmy się ważnym tematem: jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Poznaliśmy wiele znaków drogowych, graliśmy w grę planszową "Jestem kierowcą". Dzieci z wielką ochotą robiły własne znaki drogowe (nieraz wymyślone — bo czy ktoś widział znak ograniczenia prędkości do 7500 km/h. W piątek dowiedzieliśmy się m.in. czy dziewczyny mają lepszy smak od chłopców, jak nasz mózg rozpoznaje zapachy, dlaczego budowano piramidy, kto rządził Egiptem, kto nosił peruki w Egipcie? Na zakończenie tych zajęć zrobiliśmy piękne piramidy z papieru.



Filia Zawodzie
FASCYNUJĄCA SZTUKA


Dla młodych czytelników, którzy w czasie ferii zimowych odwiedzili naszą bibliotekę przygotowaliśmy ciekawą propozycję spotkania ze sztuką: kolorowe kolaże, abstrakcyjne dmuchane obrazy, barwne rzeźby w gipsie oraz warsztaty plastyczno-literackie.
Zapewne wszyscy słyszeli kiedyś o Leonardzie da Vinci... Zyskał wieczną sławę, gdyż namalował najsłynniejszy obraz wszech czasów, wymyślił i zaprojektował pierwsze maszyny latające, ale czy wiecie, że Leonardo przez dziesięć lat robił siedmiometrowego konia, uważał, że różowa szata jest najbardziej cool i uwielbiał robić ludziom psikusy? Tak... tego z pewnością nie piszą w podręcznikach. A szkoda! Warsztaty w bibliotece w ciekawy i zabawny sposób przedstawiły postać tego prawdziwie renesansowego człowieka. W podobny sposób rozprawiliśmy się z wybitnym kompozytorem Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem podczas warsztatu pt. Śmieszna karta o życiu Mozarta, słuchając przy pracy jego kompozycji.
Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w naszych zajęciach, a chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o życiu wybitnych ludzi odsyłamy do serii książek Strrraszna Historia oraz Monstrrrualna Erudycja dostępnych w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Mamy nadzieje, że warsztaty zostaną w pamięci uczestników na dłuuuugi czas a sztuka i muzyka i staną się źródłem żywego zainteresowania!


Filia Zawodzie
20 lutego — kolejny zwycięzca konkursu o honorowy tytuł Mistrza Głośnego Czytania wyłoniony !!!


W tym roku młodzież biorąca udział w drugiej edycji konkursu o honorowy tytuł Mistrza Głośnego Czytania Filii Zawodzie czytała opowiadania drukowane na łamach dwutygodnika "Świerszczyk".
Jury oceniało interpretację, dykcję i ogólne wrażenie. Poziom naszej zabawy czytelniczej był bardzo wysoki i wyrównany. Ale zasady konkursu są nieubłagane i trzeba było wybrać MISTRZA. Zdobywczynią pierwszego miejsca, a tym samym tytułu Mistrza Głośnego Czytania została Angelika Rozpendowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Zachęcamy młodzież do czytania i zdobycia tytułu Mistrza w kolejnych edycjach.

Filia Zawodzie
14 lutego


Z naszego drzewka opadły już wszystkie listki, co oznacza, że trwająca od listopada do lutego akcja "Drzewko dobrej książki" dobiegła końca. W ciągu czterech miesięcy trwania akcji na drzewku czytelnicy zawiesili 102 listki, na których umieścili tyleż samo tytułów przeczytanych i rekomendowanych książek. Celem akcji było popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży oraz promocja utworów przeczytanych przez naszych czytelników.
Najczęściej wymieniane tytuły:
Megan McDonald Hania Humorek
Megan McDonald Hania Humorek przepowiada przyszłość
Megan McDonald Hania Humorek ratuje świat
Megan McDonald Hania Humorek Mały detektyw
Andrzej Maleszka Czerwone Krzesło z cyklu Magiczne Drzewo
Andrzej Maleszka Tajemnica Mostu z cyklu Magiczne Drzewo
Andrzej Maleszka Olbrzym z cyklu Magiczne Drzewo
Jurgen Banscherus Złodzieje gumy do żucia z cyklu Detektyw Kwiatkowski na tropie
Vivian French Księżniczka Sophia i bal u księcia z cyklu Klub Tiary
Ann Rocard Niezwykła podróż
Rene Goscinny Mikołajek i inne chłopaki
Lektury szkolne też okazały się ciekawe:
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek
Frances Hodgson Burnett Mała Księżniczka
Maria Kruger Karolcia
Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa



Filia Magdalena

Dzieci, które nie wyjechały na zimowiska mogły wziąć udział w różnorodnych zajęciach przygotowanych przez Filię "Magdalena". Inspirowani literaturą tworzyli podczas zajęć plastycznych ilustracje do znanych im tekstów i udali się w podróż marzeń dookoła świata. Na zwycięzców czekały nagrody, a na wszystkich uczestników słodki poczęstunek. Dużym zainteresowaniem, zarówno dorosłych, jak i dzieci, cieszyło oglądanie naszego miasta na starych fotografiach. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ,grach, zagadkach. Na wszystkich, którzy chcieli odwiedzić bibliotekę czekał zawsze kolorowy "Kącik Malucha" z bogatym zbiorem książek, malowankami, przyborami plastycznymi, grami edukacyjnymi i czasopismami.



16 lutego — relacja z wernisażu

Od 2008 r. z twórczością fotograficzną Jacka Kosiby spotykamy się w Bibliotece corocznie — trzy razy na wystawach indywidualnych i raz na wystawie zbiorowej. Po "Porównaniach" z 2008 r., "Czterech porach roku" z 2009 r., obecnie Autor zaproponował "Niesamowitości lasu". Prawdziwie niesamowite fotografie!
Wernisaż zaplanowaliśmy na 16 lutego. Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła Gościom w przybyciu. Gęstniejący z każdą minutą tłum szczelnie wypełnił "Galerię na Piętrach". Tych, którzy w wernisażu uczestniczyć nie zdołali, zapraszamy do zwiedzania wystawy rozlokowanej w holach na obu piętrach Biblioteki i otwartej do 20 kwietnia. Tak o swoich wrażeniach z wystawy napisał w kronice inny gorlicki fotografik, Wacław Bugno: Zrobiłeś mi wielką radość Jacku, pokazując to, co widzą wrażliwi ludzie, a nie bezduszne aparaty. Taki właśnie jest nasz Beskid Niski!
Przyjdźcie i przekonajcie się sami. Naprawdę warto!
ZACHĘCAMY TEŻ DO PRZECZYTANIA ZAINSPIROWANEGO WYSTAWĄ SZKICU PAWŁA NOWICKIEGO: kulturat.blogspot.com

Fotografie:  © MBP Gorlice



16 lutego — otwarcie wystawy fotografii Jacka Kosiby

serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii
Jacka Kosiby
Niesamowitości lasu

16 lutego 2012 r. (Tłusty Czwartek), godz. 18.00
Galeria "Na Piętrach", hol I i II p.

Wystawa czynna do 20 kwietnia 2012 r.


UWAGA CZYTELNICY!      FILIA ZAWODZIE PRZEZ TYDZIEŃ ZAMKNIĘTA!

Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 205, poz. 1283) zarządzam na dzień 6 lutego 2012 r. rozpoczęcie skontrum zdawczo-odbiorczego (inwentaryzacji) w Filii "Zawodzie" i jej całkowite wyłączenie z udostępniania do dnia 11 lutego 2012 r.

Zapraszamy do Filii Zawodzie od dnia 13 lutego 2012 r. PROGRAM FERII POZOSTAJE BEZ ZMIAN!
Przepraszamy za utrudnienia.
Dyrektor MBP
Magdalena Miller


13-24 lutego — ferie z Biblioteką

FERIE Z MIEJSKĄ BIBLBIOTEKĄ PUBLICZNĄ W GORLICACH

13-24 lutego 2012 r.

ODDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY — ul. Jagiełły 1, II p. sala nr 9

13 lutego (PONIEDZIAŁEK) — godz. 11:00-13:00 — SMOCZE TAJEMNICE — smoczki, smoki, smoczyska — zajęcia literacko-artystyczne dla najmłodszych
14 lutego (WTOREK) — godz. 11:00-13:00 — ARTYSTYCZNE WTORKI — PAPIEROWE CUDA — zajęcia plastyczne dla dzieci
15 lutego (ŚRODA) godz. 11:00-13:00 — NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE... CZYLI DOŻARTE ŻARTY KOSZMARNEGO KAROLKA — zajęcia dla dzieci
godz. 14:00-15:00 Łamigłówki, zagadki, rebusy zostań mistrzem łamigłówek
17 lutego (PIĄTEK) — godz. 11:00-13:00 — GRY PLANSZOWE — zostań "SUPER FARMEREM" i najlepszym "POSZUKIWACZEM SKARBÓW"
godz. 14:00-15:00 — LITEROWE ZMAGANIA — zostań mistrzem słowa
20 lutego (PONIEDZIAŁEK) — godz. 11:00-13:00 — ELMER — SYMPATYCZNY SŁOŃ I JEGO PRZYJACIELE — zajęcia artystyczno-literackie
21 lutego (WTOREK) — godz. 11:00-13:00 — ARTYSTYCZNE WTORKI — PAPIEROWE CUDA — zajęcia plastyczne dla dzieci
22 lutego (ŚRODA) — godz. 11:00-13:00 — JESTEM UCZESTNIKIEM RUCHU DROGOWEGO — jak bezpiecznie poruszać się po drodze
godz. 14:00- 15:00 — ZABAWA Z KOMPUTEREM — edukacyjne gry internetowe dla dzieci
23 lutego (PIĄTEK) — godz. 11:00-13:00 — CIEKAWE DLACZEGO — czyli odpowiedzi na wszystkie trudne i podchwytliwe pytanie — zajęcia z książką popularnonaukową
godz. 14:00- 15:00 — ZABAWA Z KOMPUTEREM — edukacyjne gry internetowe dla dzieci

Filia "ZAWODZIE" — ul. Pod Lodownią 12

Cykl warsztatów FASCYNUJĄCA SZTUKA:

13 lutego (PONIEDZIAŁEK) — godz. 13:00-16:00 — NOWOCZESNE DZIEŁA SZTUKI: kolaże — imiona
15 lutego (ŚRODA) — godz. 13:00-16:00 — ŚMIESZNA KARTA O ŻYCIU MOZARTA — warsztat plastyczno-literacki
17 lutego (PIĄTEK) — godz. 13:00-16:00 — NOWOCZESNE DZIEŁA SZTUKI: rzeźba w gipsie
20 lutego (PONIEDZIAŁEK) — godz. 13:00-16:00 — DRUGA EDYCJA KONKURSU O HONOROWY TYTUŁ MISTRZA GŁOŚNEGO CZYTANIA
22 lutego (ŚRODA) — godz. 13:00-16:00 — ŚLEDZTWO W SPRAWIE KRADZIEŻY WYNALAZKÓW LEONARDA DA VINCI — warsztat plastyczno-literacki
24 lutego (PIĄTEK) — godz. 13:00-16:00 — NOWOCZESNE DZIEŁA SZTUKI: abstrakcyjne obrazy dmuchane

Filia "MAGDALENA" — ul. Słoneczna 2

14 lutego (WTOREK) — godz. 10:00-12:00 — BAJKOWE KALAMBURY — konkurs polegający na pokazaniu za pomocą gestów i mimiki tytułów bajek
16 lutego (CZWARTEK) — godz. 10:00-12:00 — PALCEM PO MAPIE — podróż marzeń dookoła świata — zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem. Ekspozycje książek przedstawiających zwiedzany kraj i autorów piszących dla dzieci
17 lutego (PIĄTEK) — godz. 10:00-12:00 — GŁOŚNE CZYTANIE BAJEK — zajęcia z Niepublicznym Przedszkolem "Elfik". Zabawy i zgadywanki dla dzieci
21 lutego (WTOREK) — godz. 10:00-12:00 — GORLICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH — wystawa na bazie zbiorów własnych. Oglądanie zbiorów w Internecie
23 lutego (CZWARTEK) — godz. 10:00-12:00 — ZIMA W NARNI — zajęcia literackie i plastyczne dla dzieci. RUSZ GŁOWĄ — krzyżówki, łamigłówki, rebusy, zagadki.
24 lutego (PIĄTEK) — godz. 10:00-12:00 — KLUB SENIORA — prezentacja "Podróż po USA"



20 stycznia — wystawa poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Łukasiewicza. Z tej okazji w Gorlicach zaplanowano cykl wydarzeń - sportowych, kulturalnych, edukacyjnych. Biblioteka przygotowała wystawę prezentowaną w "Galerii na Piętrach" w holu I piętra, obrazującą początki przemysłu naftowego w Gorlicach oraz postać Ignacego Łukasiewicza. Składają się na nią książki i albumy, archiwalne wycinki prasowe i archiwalne zdjęcia.
Zapraszamy do zwiedzania. Wystawa będzie prezentowana przez cały rok 2012, ale z przerwami na planowane wystawy czasowe. Obecnie można ją oglądać do 11 lutego.

Fotografie:  © MBP Gorlice



19 stycznia — fotoreportaż z podróży na Kresy z Jerzym Kapłonem

Podróż w Karpaty Wschodnie, zaproponowana przez Bibliotekę i Beskid Zielony, okazała się wydarzeniem. Nasz biblioteczny pociąg odjechał punktualnie, zapełniony do ostatniego miejsca, również w przedziałach II klasy i na korytarzach oraz mimo kontroli biletów . Niektórzy goście przyrównali go raczej do Orient Expressu niż Polskich Kolei Państwowych, nawet tych przedwojennych. Dzięki Jerzemu Kapłonowi podróż przebiegła zajmująco i kształcąco, swoje pięć minut miał także drugi z gości — Wiesław Czechowicz, który zaprezentował działalność Muzeum Narciarstwa w Cieklinie i przywiezione eksponaty. Podczas podróży — jak to bywa — zawiązały się nowe znajomości, nie dziwią więc długie rozmowy po dojeździe do stacji docelowej. Wystawa ze zbiorów Jerzego Kapłona spotkała się z wielkim zainteresowaniem, a ukoronowaniem podróży była prawdziwa uczta przygotowana przez Marię Olczyk z Domu Weselnego "Akropol", której towarzyszyła degustacja win delikatesów "Rafa".
Wszystko to mogą Państwo obejrzeć na zdjęciach, a kto nie był, niech żałuje.
Zachęceni przez bibliotecznych Bywalców już planujemy kolejną podróż.

Fotografie:  © MBP Gorlice



19 stycznia — niezwykła podróż na Kresy

    

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
Beskid Zielony. Lokalna Organizacja Turystyczna
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ZAPRASZAJĄ W PODRÓŻ
do Truskawca, Worochty, Kołomyi, Zaleszczyk
i dalej — na kraj świata

STACJA POCZĄTKOWA: MBP w Gorlicach, Jagiełły 1
Sala odczytowo-wystawowa "Pod Sową"na II piętrze oraz hol II piętra
ODJAZD: 19 stycznia 2012 r. (czwartek) godz. 18.00

JERZY KAPŁON Urodzony w 1956 roku w Zabrzu. Inżynier mechanik. Od 1976 roku w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Przewodnik beskidzki i międzynarodowy UIMLA, pilot wycieczek i strażnik ochrony przyrody, instruktor krajoznawstwa regionu. Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie (od 2003), Dyrektor Okręgowego Zespołu Gospodarki Turystycznej PTTK w Krakowie (od 2005). Liczne funkcje społeczne w PTTK: Prezes Zarządu Oddziału Krakowskiego od 1997 roku, członek Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego w XI-XIII kadencji, członek Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK XII i wiceprezes w XIV kadencji, członek Prezydium Zarządu Głównego XV kadencji, skarbnik PTTK w XVI i XVII kadencji. Autor publikacji związanych historią turystyki górskiej, zwłaszcza oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i schronisk górskich, a także turystyki polskiej na Kresach Wschodnich, współtwórca Ośrodka Dokumentacji Historii Turystyki Górskiej w Krakowie, Ośrodka Muzealnego Historii Turystyki Górskiej w Ustrzykach Górnych. Animator inicjatyw związanych z ruchem turystycznym: wystawy dotyczącej historii turystyki polskiej na Kresach Wschodnich zorganizowanej ze Wspólnotą Polską 1991/1992, współinicjator Małopolskiego Szlaku Papieskiego (2004), inicjator i współrealizator wsparcia organizacji turystycznych na Ukrainie w tworzeniu sieci szlaków turystycznych w Bieszczadach, Gorganach i Czarnohorze (2006).

Odkrywanie huculszczyzny — turystyka polska na Kresach Wschodnich
Rozwoju turystyki polskiej w Karpatach Wschodnich, w tym w Czarnohorze nie był zjawiskiem nagłym, nie był także wydarzeniem specyficznym dla tego regionu. Sprzyjały mu warunki, które panowały w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku w tej części Karpat. Prócz pędu do poznania atrakcyjnych obszarów górskich, zwłaszcza — jak w tym przypadku — nieodległych od miejskich skupisk, mamy do czynienia z fenomenem związanym ze względnymi swobodami obywatelskimi i narodowymi, jakimi cieszyli się mieszkańcy Galicji w granicach monarchii austro-węgierskiej. Polegał on na łączeniu aspektów poznawczych turystyki z jej patriotycznym charakterem. Stowarzyszenia rozwijające ruch turystyczny przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości starały się kształtować postawę patriotyczną narodu polskiego właśnie poprzez ukazanie piękna utraconej ojczyzny, folkloru i tradycji regionalnych. Nie bez powodu już w kilka miesięcy po swym powstaniu w grudniu 1873 r. Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie zmieniło swoją nazwę na Towarzystwo Tatrzańskie, a po odzyskaniu niepodległości uzupełniło ją o słowo Polskie.
Działacze położonych na Kresach oddziałów terenowych Towarzystwa Tatrzańskiego traktowali działalność w stowarzyszeniu również jako spełnianie patriotycznego obowiązku krzewienia polskości. Mamy na to liczne dowody. Do najbardziej tragicznych należą akta oddziałów lwowskiego i stanisławowskiego PTT znajdujące się w archiwach Lwowa i Iwano-Frankowska (dawniej: Stanisławów), noszące sygnatury KGB. Znajdujące się wśród nich listy działaczy oddziałów i kół terenowych Towarzystwa zapewne stawały się listami proskrypcyjnymi inteligencji polskiej poddawanej eksterminacji. Prócz towarzystw ściśle turystycznych powstawały w okresie międzywojennym i takie, których zadaniem była promocja tego regionu, jak na przykład Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny; starania takie podejmowała i administracja państwowa, tworząc Wojewódzkie Komisje Turystyczne, w tym we Lwowie i Stanisławowie.
Szereg podejmowanych działań miało również charakter polityczny i wyrażało dążenia państwa do integracji ludności huculskiej z narodem polskim. Nim działalność turystyczna nabrała charakteru zorganizowanego, jej lwowscy pionierzy eksplorowali tereny Karpat Wschodnich. Lata dwudzieste i trzydzieste XIX wieku to rozwój romantycznych wędrówek po kraju, w tym także w górach Galicji.
Jednym z pierwszych, który nie tylko zwiedził, ale i opisał swoją wyprawę, przedstawiając piękno Karpat Wschodnich oraz charakteryzując ludność huculską, był Aleksander Zawadzki (1798-1868). Wiele wypraw odbył w tym czasie w tamte strony Kazimierz Władysław Wójcicki (1807-1879), który w relacjach opisywał zarówno piękno zwiedzanych stron, jak i bogactwo folkloru. Niedługo po nim August Bielowski (1806-1876), od 1869 roku do śmierci dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie i Ludwik Nabielak (1804-1883) wędrowali terenami podgórskimi od Urycza poprzez Stryj, Skole po Halicz. To z Augustem Bielowskim w "Ziewonii" zetknął się Seweryn Goszczyński (1801-1876). Wycieczki takie urządzali w tym czasie także literaci lwowscy skupieni wokół takich czasopism, jak "Ziewonia" i "Dziennik Mód Paryskich". Wśród nich był historyk Karol Szajnocha (1818-1868), który wywarł duży wpływ na rozwój zainteresowań Wincentego Pola, a jego syn, Władysław (1857-1928), późniejszy znany geolog i badacz regionów górskich, był wybitnym działaczem Towarzystwa Tatrzańskiego.
W 1840 roku swoje kroki w Karpaty Wschodnie skierowali Wincenty Pol i Hiacynt Łobarzewski (1814-1862), profesor botaniki Uniwersytetu Lwowskiego. Palmę pierwszeństwa w poznaniu Karpat Wschodnich należy oddać Wincentemu Polowi (1807-1872), który — choć urodzony w Lublinie — szkołę średnią i uniwersytet ukończył we Lwowie. Wychowany w duchu patriotycznym, przyjaźnił się z Augustem Bielowskim, Ludwikiem Nabielakiem i z Wacławem Zaleskim (1799-1849), pionierami turystyki i poznania Karpat Wschodnich. Zwiedził doliny i dorzecza Dniestru, Stryja, Oporu, Świcy i Łomnicy. To w utworach Pola pojawia się określenie Kresy Wschodnie jako pojęcie nieodłącznie związane z polskimi tradycjami rycerskimi walki o niepodległość i z nostalgią za wielkością Rzeczypospolitej.
Innym badaczem, amatorem geologiem, był urodzony w Czerniowcach, studiujący we Lwowie, a działający już w późniejszym okresie życia w Krakowie, Alojzy Alth (1819-1886). Podobnie ukształtowało się życie kolejnego znakomitego turysty i badacza, księdza Eugeniusza Janoty (1823-1878), urodzonego w Kętach, który, pracując w Gimnazjum Św. Anny w Krakowie, był wychowawcą kilku pokoleń znanych turystów krakowskich. Zakończył swoje pracowite życie we Lwowie, gdzie pracował na tamtejszym Uniwersytecie.
Szereg stowarzyszeń turystycznych, liczne wydawnictwa — mapy i przewodniki — animowanie działalności związanej z ochroną przyrody i folkloru huculskiego to wspaniała działalność mająca pionierski charakter i zmierzająca do rozwoju polskiej turystyki na Kresach Wschodnich.
Jerzy Kapłon


18 stycznia — Kochana Babciu! Kochany Dziadku! Zajęcia artystyczno-literackie

Kolejną okazją do spotkania się z naszymi młodymi czytelnikami był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Na te zajęcia zaprosiliśmy dzieci z klasy I B z MZS nr 6 w Gorlicach.
Pogadanka na temat rodziny rozpoczęła nasze spotkanie. Uczestnicy odpowiadali na pytania: co to jest rodzina, jakie składają się na nią osoby oraz jakie święta związane z członkami rodziny obchodzone są w ciągu roku. Dzieci wysłuchały również dwóch wierszyków: Dzień Babci i Dzień Dziadka Wiesława Drabika i Wiersz dla Babci i Dziadka Marcina Brykczyńskiego, a później wypisały na tablicy wszystkie uczucia, jakie kojarzą się im ze słowami babcia i dziadek. Najważniejszym punktem naszego spotkania było namalowanie autoportretu (najlepiej z uśmiechem). Uśmiech wnuczka lub wnuczki to z pewnością najlepsze lekarstwo na wszystkie smutki dla naszych babć i dziadków.
Wspólnie rozwiązywaliśmy także krzyżówkę, szukaliśmy pogubionych na rysunku literek do słowa rodzina. Każdy uczestnik spotkania, rozwiązując psychozabawę, mógł dowiedzieć się czy jest wzorowym wnuczkiem. Spotkanie zakończyliśmy zabawą edukacyjną "pieczemy ciasto".
Fotografie:  © MBP Gorlice



17 stycznia — "Maska masce wielce rada ... biblioteczna maskarada"

Relacja tutaj

13 stycznia — TRZYNASTEGO! w piątek zaczarowane historie, przesądy — w co wierzymy, a z czego się śmiejemy?

O przesądach mówiliśmy z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek oraz z czytelnikami Filii Zawodzie. Wybór takiego tematu do dyskusji z dziećmi był nieprzypadkowy, bowiem było to trzynastego, w piątek... Jedni mówią, że to czas dla nich szczęśliwy, inni — że w tym dniu wolą nie wychodzić z domów. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania trzech opowiadań pt. O duchu, który przyniósł szczęście, Za dobra wróżka oraz Czarny kot z książki autorstwa Marii Ewy Letki Zaczarowane historie. Bohaterem ostatniej historii był czarny kot, który posiadał dziwną moc... Mianowicie kiedy przebiegł komuś drogę, to ta osoba była potem uodporniona na pecha i wiodło się jej doskonale ! Koty, nie tylko czarne, ale i białe, bure, łaciate, pręgowane, a nawet nakrapiane namalowały dzieci by i Im — jak bohaterom bajki — wiodło się wspaniale!
PS. Czy ktoś jeszcze pamięta piosenkę Alibabek o czarnym kocie, przebój lat sześćdziesiątych XX w.?

Fotografie:  © MBP Gorlice



4, 5, 10 stycznia

W styczniu czytelnicy biblioteki spotykali się na popołudniowych rozgrywkach gier planszowych. Gry dostępne są na miejscu w bibliotece, a zagrać można praktycznie codziennie. Zapraszamy dzieci i młodzież do spędzenia z nami wolnego czasu

Fotografie:  © MBP Gorlice