Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Świat... na wyciągnięcie ręki
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Termin realizacji: wrzesień – grudzień 2011 r.

Opis projektu:
Świat, w którym żyjemy jest bardzo ciekawy i różnorodny. Głównym zadaniem naszego projektu jest zachęcenie młodych czytelników do podróży po świecie książki i zdobywanie wiedzy o rówieśnikach żyjących na innych kontynentach. Wybrana literatura popularnonaukowa gwarantuje fascynującą podróż do odległych zakątków świata. Dzięki niej każdy może zobaczyć urzekające piękno innych kontynentów i dowiedzieć się wiele o kulturze ich mieszkańców. Pobyt w Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie z wybraną grupą czwartoklasistów wzbogaci wiedzę o odległych miejscach, w których żyją ich rówieśnicy.

Cele projektu:
  • zachęcenie dzieci do korzystania z literatury popularnonaukowej;
  • kształtowanie wśród dzieci pozytywnych postaw wobec odmiennych kultur poprzez udział w warsztatach edukacyjno-zabawowych;
  • uświadomienie młodemu czytelnikowi różnic pomiędzy życiem w Europie, a życiem na innych kontynentach na podstawie książek popularnonaukowych;
  • popularyzowanie czytelnictwa i uświadomienie roli książki w życiu młodego czytelnika;
  • rozwijanie umiejętności plastycznych.
Skrócony harmonogram:
  • warsztaty edukacyjno-zabawowe pt. "Australia i Oceania bliżej nas" z udziałem pasjonata podróży po świecie, dyrektora GCK w Gorlicach Adama Nowaka, ogłoszenie konkursu plastycznego pt. "Świat .. na wyciągnięcie ręki";
  • wycieczka dla uczestników warsztatów do krakowskiego Parku Edukacji Rozwojowej i udział w warsztatach edukacyjnych;
  • spotkanie z Michałem Malinowskim, bajarzem, podróżnikiem, twórcą pierwszego na świecie muzeum poświęconego ustnym przekazom;
  • warsztaty edukacyjne "Afryka dzika dawno odkryta" (prowadzenie: instruktor kulturalno-oświatowy);
  • warsztaty edukacyjno-artystyczne "Między nami Indianami"; Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego (prowadzenie: bibliotekarki, artysta-plastyk).

Autorki projektu: Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś;
realizacja projektu: Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś;
tel. (18) 352 19 62, fax (18) 354 07 74,
e-mail:bibliotekagorlice@interia.pl




30 listopada – warsztaty "Między nami Indianami"

Dzisiejsze warsztaty edukacyjno-artystyczne były zwieńczeniem realizacji projektu " Świat... na wyciągnięcie ręki" Tym razem czwartoklasiści poznali wierzenia, obyczaje i kulturę pierwotnych mieszkańców Ameryki – Indian. Gościem spotkania był Bartłomiej Belniak, znakomity artysta plastyk, karykaturzysta. Aby stworzyć specyficzny klimat spotkania, warsztaty rozpoczęliśmy od losowania indiańskich imion: Pędzący Mustang, Biały Kieł, Czarny Wąż, Rwący Potok ... itp.
Dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, wykonując namioty indiańskie – tipi. Każdy z uczestników malował i umieszczał na nich symbol swojego indiańskiego imienia. Sala zamieniła się w indiańską wioskę, a dzieci poczuły się prawdziwymi Indianami, uczestnicząc w tańcu zaklinającym deszcz i przywołującym słońce.
Warsztaty uczyły i bawiły, pozwoliły dzieciom poznać kulturę i dziedzictwo rdzennych mieszkańców Ameryki.
Pan Bartek Belniak swoją zręczną kreską namalował Starego Wodza Indian, przybliżając dzieciom technikę rysunku. Podczas rysowania chętnie brał udział w rozmowach.
Padały pytania o to, co Indianie palili w swoich fajkach, o stroje, zwyczaje, czym były pokryte tipi.
Spotkanie zakończyło się w radosnej atmosferze, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz kalendarze z pracami plastycznymi wyróżnionymi w konkursie "Świat... na wyciągnięcie ręki"

Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś

Fotografie:  © MBP Gorlice



15 listopada – warsztaty "Afryka dzika dawno odkryta"

O godz. 12.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży w odbyło się spotkanie czwartej klasy Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach w ramach projektu "Świat... na wyciągnięcie ręki". Warsztaty "Afryka dzika dawno odkryta" prowadziła instruktor kulturalno-oświatowy GCK w Gorlicach, Barbara Fugiel. Pani Basia przedstawiła uczniom, jak wygląda życie ich rówieśników na afrykańskim kontynencie dotkniętym wieloma plagami – takimi jak malaria oraz AIDS. Opowiedziała o krajach Afryki, gdzie wciąż trwają wojny domowe, brakuje nie tylko lekarstw, szczepionek, lecz przede wszystkim jedzenia oraz wody pitnej. Dzieci z przejęciem wysłuchały jej opowieści o ludziach żyjących w ciągłym strachu przed śmiercią, jaka może ich spotkać następnego dnia z powodu niedożywienia czy braku schronienia. Mówiła również, że duża część młodzieży skazana jest na własne utrzymanie. W Afryce 41% pracujących dzieci ma od 5 do 14 lat, niedobór pieniędzy jest spowodowany brakiem jakiegokolwiek wykształcenia.
W dalszej części warsztatów było kolorowo, wesoło i skocznie. Uczestnicy uczyli się tańca w rytm afrykańskiej muzyki, która wprawiła ich w wesoły nastrój. Później z wielkim zaangażowaniem wykonywali kolorowe stroje przypominające afrykańskie. Kolejnym twórczym elementem ich pracy były kolorowe maski.
Zajęcia bardzo spodobały się czwartoklasistom, wzbogaciły ich wiedzę o Czarnym Lądzie, a dzięki pracom manualnym mogły rozwinąć swoje pasje, talenty i umiejętności artystyczne.

Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś

Fotografie:  © MBP Gorlice



18 października – spotkanie z Michałem Malinowskim

To już kolejne spotkanie z czwartoklasistami w ramach projektu "Świat ...na wyciągnięcie ręki".
Naszym gościem był Michał Malinowski, pomysłodawca i założyciel niezwykłego Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie Jeziornej.
Ubrany w tradycyjną szatę Opowiadacza Historii wprowadził nas w fascynujący świat legend z różnych części naszego globu. Nasz gość spotkanie rozpoczął od przytoczenia myśli malijskiego pisarza Amadou Hampate Ba: Kiedy umiera starzec, to tak jakby spłonęła biblioteka. Uczniowie mieli okazję zanurzyć się w świat magii żywego przekazu i poddać czarowi starodawnych baśni. Słowny przekaz, aktorska mimika twarzy i modulowany głos pana Michała sprawił, że wszyscy z zaciekawieniem słuchali naszego gościa.
Druga część spotkania miała charakter warsztatów. Dzieci uczyły się, w jaki sposób konstruować historię, jak umiejętnie przekazać ją innym. Były ćwiczenia związane z modulacją głosu, dobieraniem odpowiednich gestów i ruchów.
Pan Michał wybierał ochotników, a oni – stojąc przed kolegami – wśród gromkich braw wymyślali własne, niesamowite historie.
Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem, a uczniowie przekonali się, że opowiadanie historii wcale nie jest trudne i każdy z nas może stać się dobrym Opowiadaczem.

Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś

Fotografie:  © MBP Gorlice



5 października – wycieczka do Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie

Odwiedziliśmy Park Edukacji Rozwojowej w Krakowie. Celem wyprawy było przedstawienie dzieciom ich rówieśników żyjących na innych kontynentach. Jej uczestnikami byli uczniowie klasy IV Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach biorący udział w projekcie. Na terenie Parku znajdują się domy z różnych części świata: tradycyjna ghańska wioska, peruwiańska chata, indiańskie tipi, eskimoskie igloo, jurta z Mongolii.
Dzieci wędrowały przez wioski ukazujące sposób życia w poszczególnych rejonach świata.
Podczas zwiedzania każdej z chat miały okazję oglądać zdjęcia, egzotyczne stroje, przybory codziennego użytku, dzięki czemu poszerzały swoją wiedzę na temat różnych kultur, a nawet mogły poczuć się na chwilę Indianinem czy Eskimosem.
Udział w warsztatach unaocznił dzieciom nie tylko egzotykę dalekich krajów, ale także uwrażliwił je na problemy, z jakimi borykają się na co dzień ich mieszkańcy, szczególnie Afrykanie – biedę, głód, brak wody, choroby.
Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń, przekonani, że dalekie i egzotyczne kraje rzeczywiście są "...na wyciągnięcie ręki"

Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś

Fotografie:  © MBP Gorlice



20 września – odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach projektu

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach projektu pt. " Świat ... na wyciągnięcie ręki" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem warsztatu edukacyjno-zabawowego było hasło "Australia i Oceania bliżej nas". Do współpracy zaprosiliśmy kl. IVa z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach.
W pierwszej części naszego spotkania w sposób bardzo przystępny przybliżyłyśmy dzieciom wiedzę na temat otaczającego nas świata, opierając się na literaturze popularnonaukowej. Wspólnie odbyliśmy wędrówkę przez wszystkie kontynenty, aż po najmniejszy i najpóźniej odkryty kontynent – Australię. Dzieci miały również szansę wykazać się swoją wiedzą geograficzną i z wielką radością przystąpiły do rozwiązania quizu. Zwycięska drużyna została nagrodzona globusem, a wszyscy pozostali uczestnicy poczęstowani słodyczami.
W dalszej części spotkania mogliśmy wysłuchać pełnych pasji opowieści z podróży do Australii naszego gościa Pana Adama Nowaka. Jego słowny przekaz przeplatany był pięknymi slajdami ukazującymi ciekawe zabytki i urokliwe miejsca Australii i Malezji. Młodym uczestnikom jak zwykle najbardziej podobały się egzotyczne zwierzęta, a w szczególności z zachwytem podziwiały australijskie kangury i misie koala. Nasz gość zaprezentował własne pamiątki charakterystyczne dla tego kontynentu: bumerang, malezyjskie maski, muszle z oceanu.
Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Spotkanie to na pewno pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś



Fotografie:  © MBP Gorlice