Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony



II nagroda w konkursie – Jadwiga Wszołek, Rożnowice
Paweł Beręsewicz, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek

Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek to książka napisana przez Pawła Beręsiewicza tłumacza, leksykografa ,a także autora opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci. Książka została wydana w 2005 roku przez Wydawnictwo Skrzat. Ciekawe ilustracje, które możemy zobaczyć w książce wykonał Suren Vardanian. Już sama okładka sprawia, iż czytelnik może domyślić się, że będzie miał do czynienia z pełną humoru opowieścią. Dzieło w zamyśle autora skierowane jest do młodzieży i dzieci, lecz z całą pewnością czytanie książki będzie także wspaniałą rozrywką dla tych trochę starszych.
Jak to w życiu każdego nastolatka bywa tak i u głównego bohatera opowieści Jacka Karasia nadchodzi moment pierwszego zakochania, a to za sprawą pięknej i mądrej Kaśki Kwiatek ,która po powrocie z Nowego Jorku zjawia się w klasie, rozsiewając czar i wywołując spore zainteresowanie szczególnie wśród męskiej części uczniów. Jacek Karaś po dłuższych przemyśleniach i ocenie swoich szans u nowej koleżanki, biorąc oczywiście pod uwagę konkurencję, jaką są inni chłopcy, postanawia zakochać Kaśkę. W tym celu układa misterne plany, dzięki którym z łatwością udałoby mu się to osiągnąć. Powstają one jednak jedynie w wyobraźni chłopca, a szara i skomplikowana szkolna rzeczywistość nie pozwala na ich owocną realizację. Jacek mimo początkowych niepowodzeń nie poddaje się i za wszelką cenę pragnie osiągnąć cel - czy się powiedzie?
Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek to prosta a zarazem piękna opowieść o pierwszej szkolnej miłości, którą z pewnością każdy z nas przeżył lub będzie miał okazje przeżyć. Książka idealna zarówno dla tych pierwszych, którzy czytając ją, będą mieli okazje powspominać dawne chwile głównie dzięki zadziwiająco realistycznym scenom z życia nastolatka, jakie w zabawny sposób ukazuje autor, jak i dla drugich, którym książka może znacznie ułatwić "spotkanie" z pierwszą szkolną miłością poprzez bogate opisy wewnętrznych uczuć towarzyszących bohaterowi. Najczęściej w tego typu powieściach o miłości opowiadają bohaterki – postacie kobiece, natomiast w przypadku Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek jest inaczej. Tu na temat tej ważnej sfery ludzkiego życia wypowiada się młody chłopak, dzięki czemu książka staje się jeszcze bardziej interesująca. Autor wprowadzając zabawne i momentami nieprzewidywalne sploty akcji sprawia, że ani przez chwilę nie jesteśmy w stanie nudzić się lekturą, co więcej optymistyczny charakter całej opowieści wywołuje uśmiech, który nieustannie gości na twarzy podczas czytania książki. Ciężko jest w realistyczny i zrozumiały sposób ukazać różne uczucia towarzyszące nastolatkom podczas dojrzewania, a już w szczególności te związane z ich pierwszą miłością. Pawłowi Beręsewiczowi w jego opowiadaniu udało się to znakomicie. Choć fabuła związana z zakochiwaniem się jest znana i wydaje się być mało oryginalną, w tej książce nabiera innego wyrazu, być może za sprawą dużej dawki humoru, jaką autor dodał do historii. Książka sama w sobie jest pełna ciepła i pogody. Brak w niej przykrych i smutnych sytuacji. Akcja toczy się szybko i spójnie, dzięki czemu opowiadanie czyta się z dużą przyjemnością i narastającą z każdą stroną ciekawością – nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w książce za chwile! Za przeczytaniem tego opowiadania przemawia także fakt zdobytego przez książkę wyróżnienia w konkursie Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego. Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek to książka, która poprawia nastrój, momentami wzrusza, a nawet bawi do łez. Z całą pewnością warta jest polecenia, a sięgnąć po nią można w każdym wieku.