Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Idź książeczko między dzieci



Termin realizacji: kwiecień, maj, czerwiec 2008 r.

Opis projektu:
  Zadaniem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Chcemy to robić ciekawie, sięgając po formy warsztatowe, pedagogikę zabawy i sprawdzonych autorów. Wśród planowanych zadań znalazły się warsztaty, spotkania autorskie (autorzy, ilustrator), wycieczka. Projektowi towarzyszy hasło: "Wgryzamy się w książki" i zabawne logo. Jedno spotkanie poświęcamy edukacji czytelniczej dorosłych - rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy.

Cele projektu:
  • promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • kształtowanie kultury i gustów czytelniczych przez bezpośredni kontakt z autorem;
  • motywowanie do czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych przez udział w warsztatach;
  • wzbudzanie refleksji nad rolą i wartością książek w świecie i życiu człowieka;
  • poznanie historii pisma, materiałów pisarskich, form książki, urządzeń służących komunikacji i ich roli w rozwoju cywilizacji;
  • rozwój funkcji edukacyjno-kulturalnych biblioteki;
  • uświadomienie rodzicom roli biblioteki w procesie edukacji oraz roli książki i nawyku czytania w życiu dziecka.
Skrócony harmonogram:
  • kwiecień/maj 2008 Warsztaty "od deski do deski" - cykl 3 spotkań
  • maj 2008 Cykl spotkań autorskich (pisarze i ilustrator); Wykład dra Grzegorza Leszczyńskiego
  • czerwiec 2008 Wycieczka do Muzeum Ziemi Bieckiej - inkunabuły, starodruki, rękopisy;

Kierownik projektu:
Beata Mituś, młodszy bibliotekarz
tel. (018) 352 19 62, fax (018) 354 07 74,
e-mail:oddzialdaldzieci@mbpgorlice.info




Od 1 kwietnia 2008 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela realizuje projekt "Idź książeczko między dzieci" współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego Promocja czytelnictwa. Priorytet 2 Rozwój sektora książki i promocja czytelnictwa.


więcej informacji o programie...

Jego podstawowym zadaniem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Chcemy to robić ciekawie, sięgając po formy warsztatowe, pedagogikę zabawy i sprawdzonych autorów.

Wśród planowanych zadań znalazły się: warsztaty biblioteczne "od deski do deski", spotkania autorskie z: Ewą Stadtmüller, Ewą Nowak, Mariolą Jarocką i z ilustratorem Łukaszem Zabdyrem oraz wycieczka tematyczna do Muzeum Ziemi Bieckiej dla uczestników warsztatów. Spotkanie z krytykiem literatury dziecięcej drem Grzegorzem Leszczyńskim poświęcamy edukacji czytelniczej dorosłych - rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy. Wszystkie te działania Biblioteki mają służyć rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych młodych odbiorców literatury.

24 kwietnia – warsztaty Od deski do deski, część I

Realizację projektu "Idź książeczko między dzieci", współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęliśmy od cyklu warsztatów "od deski do deski", na których młodzież gimnazjalna poznaje historię pisma, książki, materiałów pisarskich od czasów prehistorycznych do współczesnych.
Do współpracy zaprosiliśmy klasę I a z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Na tych zajęciach uczniowie poznali najważniejsze etapu rozwoju pisma na przestrzeni wieków, począwszy od znaków symbolicznych, aż do pisma alfabetycznego. Chociaż na kilkanaście minut gimnazjaliści mogli poczuć się jak ludzie pierwotni. Na papierach imitujących skalne ściany tworzyli malowidła przedstawiające sceny z życia pradawnych cywilizacji m. in. polowanie, ucztę biesiadną. Z tym zadaniem uczestnicy warsztatów poradzili sobie doskonale, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Na koniec rozwiązywali krzyżówkę "wszystko o książce", która tematycznie nawiązała do kolejnych zajęć, które odbędą się 15 maja.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Nasi uczestnicy warsztatów klasa I a
Nasi uczestnicy warsztatów klasa I a
bawimy się w jaskiniowców
bawimy się w jaskiniowców
bawimy się w jaskiniowców
bawimy się w jaskiniowców
uczniowie rozwiązują krzyżówkę

Beata Mituś


6 maja – spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem

Ewa Stadtmüller

gościem podczas
Tygodnia Bibliotek 2008

6 maja 2008 r. godz. 9.30 (spotkanie zamknięte)

Autorce towarzyszy ilustrator – Łukasz Zabdyr

Ewa Stadtmüller ukończyła filologię polską oraz fakultet dziennikarski na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel, a od 1987 r. także jako asystent w katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2003 r. wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka. Pierwsza jej książka "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę" ukazała się w 1992 r. Obecnie autorka ma na swym koncie liczne bajeczki, zbiorki wierszyków i zagadek dla dzieci, opracowania znanych baśni i legend, a także wiele książek o charakterze edukacyjnym. Wśród tych ostatnich najpoważniejszą pozycją jest napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter-Spławińską "Leksykon dla najmłodszych", a także humorystyczny "Poradnik młodego redaktora".
Bardzo ważny jest w twórczości Ewy Stadtmuller nurt religijny, reprezentowany przez zbiór opowiadań "Przypalona szarlotka" oraz bajeczki, wiersze, modlitwy i opowieści o świętych publikowane w katolickich pismach dla dzieci.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Idź książeczko między dzieci, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Operacyjny Promocja czytelnictwa, Priorytet 2 Rozwój sektora książki i promocja czytelnictwa


więcej informacji o programie...


6 maja – spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem (ilustratorem)

Było to pierwsze spotkanie autorskie zorganizowane w ramach projektu Idź książeczko między dzieci. Gościem Biblioteki była znana i lubiana autorka książek dla dzieci – Ewa Stadtmüller. Autorce towarzyszył ilustrator, Łukasz Zabdyr.

Na spotkanie zaprosiliśmy dzieci z Miejskiego przedszkola nr 1 w Gorlicach.
Pani Ewa mówiła o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd czerpie inspiracje. Według autorki samo życie to nieprzebrane źródło pomysłów na tworzenie bajek. Jako mama, nauczycielka, pisarka niejednokrotnie musi odpowiadać na trudne dziecięce pytania. Jeśli nie zna odpowiedzi, wymyśla na ten temat jakąś ciekawą opowieść. Autorka bardzo interesująco przedstawiła dzieciom cały proces powstawania bajek. Za to, jak wygląda gotowa książeczka odpowiada wiele osób, m.in.: pisarz, wydawca, redaktor i ilustrator.

A jak wygląda praca ilustratora dzieci mogły przekonać się "na własne oczy". Pan Łukasz w trakcie spotkania wykonywał ilustracje do książek Ewy Stadtmüller. Rysował smoka wawelskiego (wersję łagodną) świetlika, skrzata i wiele innych postaci. Na życzenie dzieci pokazał kilka ćwiczeń np.:jak rysować literki, z jakich oprócz wyrazu powstanie również rysunek.

Pani Ewa opowiadała dzieciom bajki, wykorzystując przy tym własnoręcznie wykonane rekwizyty. Były też krótkie inscenizacje, w których uczestniczyły dzieci. Autorka zadawała mnóstwo zagadek, a za prawidłowe odpowiedzi rozdawała maluchom upominki. Na koniec gorąco zachęcała je do samodzielnego układania zagadek i pisania bajek.

Trwające ponad godzinę spotkanie z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem dostarczyło dzieciom dużo emocji i wrażeń.

Fotografie:   © MBP Gorlice
Goście spotkania – Ewa Stadtmüller i Łukasz Zabdyr
Ewa Stadtmüller
Łukasz Zabdyr
Dzieci z przedszkola nr 1 w Gorlicach
Pan Łukasz w trakcie pracy
Pan Łukasz prezentuje swoje dzieło
Inscenizacje z udziałem dzieci
Inscenizacje z udziałem dzieci
Autorka rozdaje autografy
Autorka rozdaje autografy
Oblegany przez dzieci oczekujące autografu jest również ilustrator – Pan Łukasz

7 maja – spotkanie autorskie z Ewą Nowak

Ewa Nowak

gościem podczas
Tygodnia Bibliotek 2008

7 maja 2008 r. godz. 11.30 (spotkanie zamknięte)

Ewa Nowak Jest pedagogiem-terapeutą. Jej felietony, opowiadania i odpowiedzi na listy można czytać w pismach: "Cogito", "Victor Gimnazjalista", "Victor Junior", "Magazyn 13-tka", "Edukacja Twojego Dziecka." Współpracuje też z "Filipinką". Jest autorką popularnych wśród młodzieży powieści, m.in. Wszystko, tylko nie mięta oraz Diupa. Mieszka z mężem i córką Idą na warszawskim Bródnie.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Idź książeczko między dzieci, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Operacyjny Promocja czytelnictwa, Priorytet 2 Rozwój sektora książki i promocja czytelnictwa


więcej informacji o programie...


7 maja – spotkanie autorskie z Ewą Nowak

Kolejne spotkanie autorskie, skierowane tym razem do młodzieży gimnazjalnej. Naszym gościem była autorka uznanych, tak przez odbiorców jak i krytykę, powieści obyczajowych – Ewa Nowak. Do tej pory autorka napisała dwadzieścia książek i wszystkie cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Nic dziwnego, bowiem pani Ewa Nowak świetnie rozumie nastolatków i bez trudu nawiązuje z nimi kontakt. Zebrana na spotkaniu młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 i 6 oraz z Gimnazjum w Kwiatonowicach nie nudziła się ani przez chwilę. Wszyscy z uwagą chłonęli pełne humoru opowiastki z życia pisarki. Pani Ewa zdradziła nam, że swój debiut literacki miała w szkolnej gazetce, którą prowadził jej mąż – nauczyciel. Tekst autorki był tzw. "zapchajdziurą". Potem były artykuły w "Filipince". Obecnie pani Ewa pisze felietony, opowiadania, odpowiada na listy w czołowych czasopismach młodzieżowych m.in. w: "Cogito", "Victorze", "Victorze Juniorze"

Przełomowym momentem w życiu autorki było napisanie pierwszej powieści "Wszystko tylko nie mięta". Na jej wydanie czekała pół roku. Dla początkującego twórcy to bardzo długi czas. Ale panią Ewę to nie zraziło, wręcz przeciwnie, zmotywowało do napisania kolejnej powieści.

Pani Ewa z wielką pasją opowiadała o tym, jak podchodzi do własnego pisarstwa i stworzonych postaci. Sytuacje z dzieciństwa, zwłaszcza te z udziałem starszego brata, niejednokrotnie stwarzały dla autorki inspirację do napisania wielu książek. Spotkanie w niektórych momentach miało charakter warsztatów literackich. Pani Ewa dawała cenne wskazówki jak pisać książki, opowiadania i artykuły. Na koniec rozdawała autografy i chętnie pozowała do zdjęć.

Dla młodzieży gimnazjalnej spotkanie z Ewa Nowak było prawdziwą literacką ucztą obfitującą w dużą dawkę humoru słownego i sytuacyjnego.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Gość spotkania Ewa Nowak
Gość spotkania Ewa Nowak
Gość spotkania Ewa Nowak
Młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 i 6 oraz z Gimnazjum w Kwiatonowicach
Młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 i 6 oraz z Gimnazjum w Kwiatonowicach
Młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 i 6 oraz z Gimnazjum w Kwiatonowicach
Ewa Nowak rozdaje autografy
Ewa Nowak rozdaje autografy
Sesja zdjęciowa z udziałem Aautorki

8 maja – prelekcja dra Grzegorza Leszczyńskiego

serdecznie zapraszamy na prelekcję

dra Grzegorza Leszczyńskiego

pracownika Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnego znawcy literatury dziecięcej,
krytyka literackiego, autora licznych publikacji książkowych, błyskotliwego gawędziarza

Najnowsze tendencje w literaturze
dla dzieci i młodzieży

8 maja 2008 r. (czwartek), godz. 11.00 sala odczytowa MBP, II piętro

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Idź książeczko między dzieci, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Operacyjny Promocja czytelnictwa, Priorytet 2 Rozwój sektora książki i promocja czytelnictwa


więcej informacji o programie...


8 maja – prelekcja dra Grzegorza Leszczyńskiego

Wykład dra Grzegorza Leszczyńskiego pt. "Najnowsze tendencje w literaturze dla dzieci i młodzieży" uświetnił obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza. Odbiorcami prelekcji byli bibliotekarze powiatu gorlickiego, rodzice i nauczyciele.

Dr Leszczyński rozpoczął od krótkiej analizy czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Rynek książki dziecięcej jest dziś barwny i nowoczesny, zatem – jak twierdzi nasz prelegent – rodzice, bibliotekarze nie mają problemów z odpowiednim doborem literatury dla tej grupy wiekowej. Dzieci chętnie czytają książki, gorzej jest z czytelnictwem wśród nastoletniej młodzieży. Gimnazjaliści, bo o nich przede wszystkim mowa, uciekają z biblioteki. Dlaczego? W księgozbiorze dziecięcym nie czują się już dobrze, u dorosłych też nieswojo. Drugim problemem zniechęcającym gimnazjalistów do czytelnictwa jest nadmiar książek w bibliotekach. Trudno jest wybrać jedną, najciekawszą spośród setek lub tysięcy. A młody człowiek musi wiedzieć, czego szukać. W tym momencie pomoc bibliotekarza jest niezbędna. Ale jaką książkę zaproponować, by nie zniechęcić nastolatka do czytania.

Wyznacznikami "dobrej" książki wg dra Leszczyńskiego jest: dynamizm fabularny, humor, tajemnica. Współczesna literatura młodzieżowa podobnie jak telewizja, internet operuje krótkimi zdarzeniami, jest bardzo dynamiczna i ekspansywna, stale bombarduje czytelnika nowymi bodźcami i tego właśnie oczekuje od książki dorastający człowiek.

Szczególnie rekomendowane przez dra Leszczyńskiego są książki należące do nurtu antypedagogicznego m.in.: seria o "Koszmarnym Karolku" Francesci Simon, "Kapitan Majtas" Dav'a Pilkey'a, "O kreciku, któremu ktoś narobił na głowę".

Dla nastolatek poleca twórczość Marty Fox, Anny Onichimowskiej, Barbary Kosmowskiej, dla chłopców – piękną, a zarazem wstrząsającą powieść "Było mineło. Wspomnienia dziecka – żołnierza" Ishmaela Beah'a, książkę polskiego autora Grzegorza Gortata "Do pierwszej krwi" oraz dwa utwory Valtera Moers'a "Miasto śniących książek" i "13,5 życia kapitana Niebieskiego Misia". Warte uwagi dziecka są również powieści Vasconcelosa : "Moje drzewko pomarańczowe", "Chodź, obudzimy słońce".

Na zakończenie dr Leszczyński przestrzegł wszystkich zebranych przed błędami związanymi z wyborem literatury dla dzieci i młodzieży. Książki, które podobają się dzieciom nie muszą podobać się dorosłym i na odwrót!!! Pamiętajmy o tym, zachęcając nasze dzieci do czytania!!!

Fotografie:  © MBP Gorlice
Nagrody dla najlepszych bibliotekarek wręczali Starosta Mirosław Wędrychowicz i Zastępca Burmistrza Janusz Fugiel
W Miejskiej Bibliotece Publicznej Bibliotekarką Roku została Anna Nigoborowicz z Oddziału dla Dzieci
Dyplomy i upominki książkowe od SBP otrzymały także bibliotekarki świętujące jubileusz pracy zawodowej
Drugą część spotkania wypełnił pasjonujacy wkład dra Grzegorza Leszczyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego...
... oraz prelekcja instuktora powiatowego Grażyny Zastępy

15 maja – warsztaty Od deski do deski, część II

Drugie zajęcia warsztatowe organizowane w ramach projektu "Idź książeczko między dzieci" dotyczyły wyłącznie dziejów książki.
Spotkanie rozpoczęliśmy od burzy mózgów. Uczniowie na karteczkach odpowiadali na pytanie: "Kiedy myślę o dziejach książki przychodzi mi na myśl…?" Padały m.in. takie odpowiedzi: pergamin, Biblia, tabliczka, pismo, papirus, hieroglify.
Następnie odbyła się krótka pogadanka, wielokrotnie przeplatana zagadkami i ciekawostkami na temat starożytnych cywilizacji, w których najwcześniej powstały książki.
Po tej części wybrani wcześniej uczniowie (Siedmiu Wspaniałych) przedstawili różne formy książki na przestrzeni wieków.
Prezentację słowną połączyliśmy z prezentacją multimedialną. Do każdej informacji związanej z daną formą książki dołączyliśmy odpowiednią ilustrację wyświetlaną za pomocą projektora.
Były też ćwiczenia praktyczne. Gimnazjaliści z modeliny wykonywali małe tabliczki i drewnianymi pałeczkami próbowali napisać krótki tekst. Dzięki temu zadaniu "na własnej skórze" przekonali się, że pisanie na miękkim materiale wcale nie jest proste. O wiele łatwiejsze okazało się drugie ćwiczenie – tworzenie malarskiego inicjału.
Zajęcia zakończyliśmy dyskusją "Czy w XXI wieku książka jest jeszcze człowiekowi potrzebna?" Zdania były podzielone, większość (80%) uczniów stwierdziła, że życie bez książek byłoby trudne i bardzo ubogie.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Prezentacje uczniów
Prezentacje uczniów
Prezentacje uczniów
Prezentacja multimedialna
Prezentacja multimedialna
Gimnazjaliści piszą na tabliczkach z modeliny
Gimnazjaliści piszą na tabliczkach z modeliny
Tworzą malarski inicjał i średniowieczne iluminacje
Pisanie gęsim piórem jest możliwe
Pisanie gęsim piórem jest możliwe

Organizatorki: Beata Mituś i Anna Nigborowicz


19 maja – warsztaty Od deski do deski, część III
Ostatnie zajęcia "od deski do deski" miały charakter podsumowania informacji związanych z historią pisma i książki. Swoją wiedzę na ten temat gimnazjaliści mogli sprawdzić rozwiązując test. Zamiast ocen wszyscy uczestnicy dostali nagrody. Dwie osoby, które zdobyły maksymalną liczbę punktów, otrzymały dodatkowo książki.
Nagrodą specjalną dla uczestników warsztatów będzie wycieczka do Muzeum Ziemi Bieckiej.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Gimnazjaliści rozwiązują test "od deski do deski"
Gimnazjaliści rozwiązują test "od deski do deski"
Oczekiwanie na wyniki...
...może być przyjemne
Odczytanie wyników i rozdanie nagród
Odczytanie wyników i rozdanie nagród
Odczytanie wyników i rozdanie nagród
Najlepsi z najlepszych
Klasa I a w komplecie – wszyscy w dobrym humorze
Klasa I a w komplecie – wszyscy w dobrym humorze
Klasa I a w komplecie – wszyscy w dobrym humorze

Organizatorki: Beata Mituś i Anna Nigborowicz


21 maja – spotkanie autorskie z Mariolą Jarocką

Majowym gościem w ramach projektu "Idź książeczko między dzieci" była Mariola Jarocka - autorka książek dla dzieci i młodzieży. Zanim na dobre zajęła się pisarstwem studiowała psychologię i prowadziła zajęcia dla osób z rodzin dysfunkcyjnych. Pierwszymi i bardzo surowymi recenzentami książek Marioli Jarockiej były i nadal są jej własne dzieci. Zazwyczaj gdy wystawiają jej pozytywną opinię pisarka jest pewna sukcesu wydawniczego.
W trakcie spotkania autorka zaprezentowała najnowszą, pełną humoru serię o "Piekielnej rodzince". Zaproszone na spotkanie dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 i 5 oraz z Zespołu Szkół w Stróżówce, brały w nim czynny udział. Pani Mariola bardzo szybko nawiązała z dziećmi świetny kontakt, proponując im wspólne tworzenie książki. Pomysłów na fabułę nie brakowało, każdy miał coś do powiedzenia. Już po kilkunastu minutach mieliśmy gotową historię o zachłannym rycerzu, który całe swoje życie podporządkował szukaniu skarbu, krzywdząc przy tym wiele osób.
Autorka wyjaśniła dzieciom, że w pisaniu powieści i bajek najważniejsza jest wyobraźnia. Aby o czymś napisać, trzeba to najpierw zobaczyć "oczyma duszy".
Były zatem na spotkaniu również ćwiczenia typu - zamknij oczy i wyobraź sobie morze. Jak się okazało inwencja twórcza dzieci nie zna granic.
Pani Mariola gorąco zachęciła wszystkich do samodzielnego tworzenia krótkich bajek i opowiadań. Na koniec rozdała mnóstwo autografów.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Gość spotkania – Mariola Jarocka
Gość spotkania – Mariola Jarocka
Gość spotkania – Mariola Jarocka
Dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 i 5 w Gorlicach oraz z Zespołu Szkół w Stróżówce
Dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 i 5 w Gorlicach oraz z Zespołu Szkół w Stróżówce
Wspólne tworzenie książki
Wspólne tworzenie książki
Długa...
...bardzo długa kolejka po autografy
...bardzo długa kolejka po autografy

5 czerwca – Wycieczka do Muzeum Ziemi Bieckiej

Ostatnim punktem projektu "Idź książeczko między dzieci" była wycieczka do Muzeum Ziemi Bieckiej dla uczestników warsztatów "od deski do deski". Gimnazjaliści odwiedzili "Kromerówkę" – zabytkową kamienicę z 1519 roku, w której znajdują się cenne starodruki i inkunabuły. W pięknie zdobionej sali mogli zobaczyć najstarsze wydania dzieł Marcina Kromera i Wacława Potockiego, inkunabuły pochodzące z księgozbiorów dawnych mieszczan bieckich, stare druki wydane do XV wieku.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję w inny sposób spojrzeć na książkę, poznać jej dzieje. Mamy nadzieję, że była to dla nich cenna lekcja historii.

Fotografie:  © MBP Gorlice
W drodze do Muzeum Ziemi Bieckiej
W drodze do Muzeum Ziemi Bieckiej
Zwiedzanie Muzeum
Zwiedzanie Muzeum
Zwiedzanie Muzeum
Zwiedzanie Muzeum
Dzieła Marcina kromera i Wacława Potockiego
Dzieła Marcina kromera i Wacława Potockiego
Dzieła Marcina kromera i Wacława Potockiego
Starodruki bieckich mieszczan
Starodruki bieckich mieszczan
Starodruki bieckich mieszczan
Starodruki bieckich mieszczan
Faksymile z Biblii Gutenberga
Pamiątkowe zdjęcie z Katem