Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Gry planszowe w MBP


16 stycznia 2015 – Kącik Gier Planszowych

KOLEJKA – to kolejna gra, którą poznaliśmy w Kąciku Gier Planszowych. Została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i przenosi nas w lata 80-te XX wieku.
Zadaniem gracza jest „zrobienie zakupów” wg przyporządkowanej listy. Zadanie nie jest łatwe, bowiem gra w swoim założeniu ma odzwierciedlać realia robienia zakupów w Polsce przed ’89 rokiem. Gracz wysyła swoją rodzinę (pięć pionków) do poszczególnych sklepów gdzie ustawiają się w kolejce. Wykonanie zakupów utrudnia fakt, że gracz nigdy nie wie czy w danym sklepie znajduje się poszukiwany przez niego towar. Gra obfituje w interakcje między pionkami. Zdarzają się „przepychanki”, niektóre „osoby” są uprzywilejowane np. matka z dzieckiem na ręku (oznacza pierwszeństwo w sprawunkach). W sklepach znajdziemy m. in. ocet, radiomagnetofon, syfon, wodę kolońską – Przemysławka, czy buty Relaksy – rzeczy charakterystyczne dla okresu PRL-u.
Gra z pewnością przypadnie do gustu ludziom, pamiętającym lata 80-te oraz młodzieży.

Fotografie:  © MBP Gorlice


21 listopada 2014 – Kącik Gier Planszowych

Kolejne spotkanie w Kąciku Gier Planszowych w Filii Zawodzie odbyło się 21 listopada. Tym razem do naszych rąk "trafiła" świetnie wykonana gra logiczno-strategiczna „Owczy Pęd”. Figurki owiec są urocze .

Gra podzielona jest na 4 fazy, które odpowiadają czterem etapom. Podczas rozgrywki staramy się być jak najbliżej postaci Eleganckiego Rogera i Czarnej Inez. Gdy do gry wkracza Szalony Bodzio biegający po pastwisku z nożycami do strzyżenia owiec lepiej omijać go z daleka. Doskonała gra zarówno dla dzieci (od ok. 10 roku życia) jak i dla dorosłych.

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 października 2014 – Kącik Gier Planszowych

Drugie spotkanie w Kąciku Gier Planszowych w Filii Zawodzie odbyło się 17 października. Tym razem graliśmy w dostarczającą wiele zabawy grę Pędzące żółwie.
Wcieliliśmy się w tytułowych bohaterów i „biegliśmy” co sił w nogach, żeby zdobyć sałatę jako pierwsi. Jednak to zadanie nie było takie proste, bo na przeszkodzie stały nam inne żółwie, które próbują utrudnić zdobycie przysmaku.

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 października 2014 – Kącik Gier Planszowych

Pierwsze spotkanie w Kąciku Gier Planszowych w Filii Zawodzie odbyło się 3 października. Sympatycy „planszówek” spotkali się przy wspaniałej grze rodzinnej Poszukiwacze Skarbów. Przenieśliśmy się na Key Largo – wyspę na Morzu Karaibskim, gdzie wcieliliśmy się w łowców złota, srebra, antyków, a nawet diamentów.
Dzięki tej grze dzieci bardzo miło spędziły piątkowe popołudnie. Graliśmy ponad dwie godziny! Emocji było co niemiara. Do zobaczenia już niedługo przy kolejnej ekscytującej grze – Pędzące Żółwie.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30/31 maja 2014– Nocny Maraton Gier Planszowych – relacja

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

14 sierpnia 2013 – III Turniej Gier Planszowych

Jesteś znudzony tradycyjnym spędzaniem wolnego czasu przed komputerem czy telewizorem?! Brakuje Ci pomysłu na ciekawe zajęcie?! Turniej Gier Planszowych wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Tak więc "turniej czas zacząć"!

O turnieju słów kilka ...
100% świetnej zabawy
100% rywalizacji
100% przyjemności


Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność... wszystko to odnaleźć można było podczas kolejnej edycji Turnieju Gier Planszowych. Na III Turnieju Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach spotkali się entuzjaści gier, którzy chętnie i często uczestniczą w rozgrywkach organizowanych w Filii Zawodzie, a także w MBP – w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Jak poprzednio, i tym razem nie zabrakło wielu emocji i wrażeń. Tradycyjnie miejscem rozgrywek była Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży. Podczas tegorocznego spotkania liczba uczestników była naprawdę imponująca, 20 osób rywalizowało ze sobą o tytuł Mistrza Gry Wszyscy uczestnicy mogli znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Najmłodsi grali w Pędzące żółwie, Basia łap kolory i Faunę junior, starsi gracze, podzieleni na grupy, zajęli się rozpracowaniem gry Dixit i Poszukiwacze Skarbów. Młodzi mistrzowie rozegrali 2 rundy gry Dixit oraz Poszukiwacze Skarbów. Trudno było wyłonić zwycięzców – potrzebna była dogrywka.
Zwycięzcy III Turnieju Gier Planszowych to:
Anna Krzysztoń w grze Poszukiwacze Skarbów
Gabriela Grobelny w grze Dixit

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, bowiem wszyscy aktywnie uczestniczyli we wspólnych zmaganiach.
Granie jest jedną z podstawowych form rozrywki, a rozrywka, jak chce Johan Huizinga, podstawą wszelkiego działania człowieka, stąd też pojęcie, które autor ten wymyślił, opisujące naszą skłonność do współzawodnictwa, gier i uciech – homo ludens. "Planszówki" uczą gry fair, zdrowej rywalizacji, zabawy z innymi, pracy w grupie, wspomagają logiczne myślenie, pamięć, analizę wzrokową, spostrzegawczość, koncentrację, refleks, kreatywność, wyobraźnię. Gry planszowe nie wymagają źródła zasilania, Internetu, czy też dostępu do komputera. Wystarczy po prostu spakować je do samochodu czy plecaka i zabrać na wakacje, ferie, wycieczkę, biwak. Sprawdzają się zarówno na plaży, w górach, w parku, nad jeziorem czy w ogrodzie. Mamy wolne popołudnie, a za oknem zimno i aż nie chcę się wychodzić? Nie musimy się nudzić! Gry planszowe pozytywnie wpływają na nasz umysł, rozwijają i pogłębiają pamięć oraz koncentrację. Są świetną odskocznią od świata pełnego komputerów i telewizji...

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla. Czekamy na Was! Uwaga!!! To wciąga!

Fotografie:  © MBP Gorlice
Agnieszka Labut-Biel
Katarzyna Marchwica


IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
12 maja 2012 – II Gorlicki Turniej Gier Planszowych

Jesteś znudzony tradycyjnym spędzaniem wolnego czasu przed komputerem czy telewizorem?! Brakuje Ci pomysłu na ciekawe zajęcie?! Turniej gier planszowych wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Tak więc "turniej czas zacząć"!

O turnieju słów kilka ...
100% świetnej zabawy
100% rywalizacji
100% przyjemności


Na II Turnieju Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach spotkali się entuzjaści gier, którzy chętnie i często uczestniczą w rozgrywkach organizowanych w Filii Zawodzie, a także w MBP – w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Jak poprzednio, i tym razem nie zabrakło wielu emocji i wrażeń. Zacięta rywalizacja trwała prawie 4 godziny. Uczestnicy – 15 osób – rozegrali 2 rundy gry Dixit oraz Poszukiwacze Skarbów. Trudno było wyłonić zwycięzców – potrzebna była dogrywka. Zawodnicy, którzy w wymienionych grach uzyskali największą liczbę punktów, otrzymali nagrody – pendrivy.
Zwycięzcy II Turnieju Gier Planszowych to:
Seweryn Antoszak w grze Poszukiwacze Skarbów
Gabriela Grobelny w grze Dixit
Karolina Roman w grze Dixit

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Na graczy czekała dodatkowa niespodzianka – możliwość zagrania w grę Chłopska Szkoła Biznesu. Gościem Turnieju była Paulina Macek z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, który jest pomysłodawcą i wydawcą gry. Chłopska Szkoła Biznesu to gra planszowa, która w ciekawy i nietypowy sposób uczy podstaw ekonomii. To doskonała alternatywa do zwykłych lekcji w szkołach, bo może w niej zagrać równocześnie nawet 30 osób!
Inspiracją do stworzenia gry była historia pańszczyźnianych chłopów, żyjących w XVIII wieku na terenach dzisiejszego Andrychowa, którzy specjalizowali się w produkcji lnianego płótna, a dzięki sieci kontaktów i powiązań handlowych, większość swoich towarów eksportowali za granicę, między innymi do Marsylii czy Stambułu.
W grze może uczestniczyć od 12 do 30 osób w wieku gimnazjalnym lub starszych, a całością kieruje moderator. Gracze wcielają się w role tkaczy, kowali i piekarzy, którzy współpracują i produkują towary niezbędne do zrealizowania zagranicznych wypraw. Dzięki symulacji rzeczywistych sytuacji rynkowych, gra pomaga zrozumieć współczesne zjawiska i mechanizmy gospodarcze, ucząc przy tym strategicznego działania, rozwijając kreatywność i umiejętności negocjacyjne oraz kształtując kompetencje społeczne, jak współpraca i skuteczne komunikowanie się.
W naszej rozgrywce uczestniczyło siedem dwuosobowych spółek. Największy kapitał, a tym samym wygraną w grze, wyhandlowała na andrychowskim jarmarku para graczy: Gabrysia Grobelny oraz Karolina Roman. Cieszy nas, że nasi gracze bardzo szybko wcielili się w role prawdziwych kupców, zdobywając sporą sumę złotych górskich. Gra tak spodobała się uczestnikom turnieju, że rozegraliśmy ją dwa razy – drugi raz w wersji zaawansowanej. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek po raz kolejny się potwierdziło – rzeczywiście "Biblioteka jest ciągle w grze"

Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę, ich ogromną zaletą jest integracja w grupie, zacieśnianie więzi międzyludzkich. Uczą zasad komunikacji międzyludzkich, zasad społecznych, uczą wygrywania, ale też – znacznie trudniejszej – sztuki przegrywania. Warto pamiętać, że umiejętności społeczne we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż "encyklopedyczna" wiedza, zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej.

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla. Czekamy na Was! Uwaga!!! To wciąga!



13-24 lutego 2012– podsumowanie Ferii z Biblioteką – Oddział dla Dzieci i Młodzieży, filia Zawodzie, filia Magdalena

17 lutego (PIĄTEK) – godz. 11:00-13:00 – GRY PLANSZOWE – zostań "SUPER FARMEREM" i najlepszym "POSZUKIWACZEM SKARBÓW" Relacja tutaj

29 sierpnia 2011 – I Turniej Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach

O turnieju...
100% rywalizacji
100% dobrej zabawy
100% satysfakcji

Na I Turnieju Gier Planszowych spotkali się miłośnicy gier, którzy podczas tegorocznego "Lata z Biblioteką" uczestniczyli w rozgrywkach organizowanych w Filii Zawodzie, a także w MBP – w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Chyba nikt z nas nie spodziewał się takich emocji i wrażeń. Podczas czterech godzin zaciętej rywalizacji dwudziestu uczestników rozegrało po 4 tury gier Dixit oraz Poszukiwacze Skarbów. Zawodnicy, którzy w wymienionych grach uzyskali największą liczbę punktów otrzymali nagrody w postaci gier planszowych Gra w życie oraz Kocham Cię Polsko.

Zwycięzcami I Turnieju Gier Planszowych Miejskiej Biblioteki Publicznej zostali:
Patryk Zagórski w grze Dixit
Miłosz Król
w grze Poszukiwacze Skarbów

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Dodatkową niespodzianką dla graczy była możliwość zagrania w grę Chłopska Szkoła Biznesu. Gościem Turnieju była Pani Paulina Macek z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, który jest pomysłodawcą i wydawcą gry. W czasie rozgrywki gracze wcielali się w role tkaczy, kowali, piekarzy – produkując, handlując z innymi graczami na jarmarku i gromadząc towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy. Tłem rozgrywki jest społeczno-gospodarcza historia XVIII-wiecznego Andrychowa, a plansza gry to mapa Europy z miastami, do których docierały w tym czasie bryki handlowe z lnianymi płótnami produkowanymi w ośrodku andrychowskim. W naszej rozgrywce uczestniczyło osiem dwuosobowych spółek. Największy kapitał, a tym samym wygraną w grze, wyhandlowała na andrychowskim jarmarku para graczy: Seweryn Antoszak oraz Patryk Zagórski. Cieszy nas, że nasi gracze bardzo szybko wcielili się w role prawdziwych kupców, zdobywając sporą sumę złotych górskich, a także to, że zbiory Biblioteki powiększyły się o kolejną grę planszową – Chłopską Szkołę Biznesu – otrzymaną od Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Dziękujemy!

Zapraszamy na kolejne turnieje wszystkich miłośników gier planszowych, a także tych, którzy nie połknęli jeszcze tego bakcyla. Czekamy na Was! Uwaga!!! To wciąga!
Marta Karp, Ewelina Skrzypiec

Fotografie:  © MBP Gorlice



sierpien 2011 – lato z Biblioteką



9 czerwca 2011 – Oj grało się, grało !!! – rozgrywki gier planszowych w filii "Zawodzie"

W gorący acz pochmurny dzień w bibliotece na Zawodziu skupili się młodzi miłośnicy gier planszowych, rozgrywając po kilkanaście tur gier: Dixit (zaskakująca gra skojarzeń), Steam (wcielają się w rolę wielkich przedsiębiorców z początków ery kolei żelaznych) oraz Playcount (gra matematyczna). Za każdym razem kto inny zostawał zwycięzcą! Ćwiczenia i doskonalenie się są tym ważniejsze, że z końcem sierpnia gracze spotykają się na I Turnieju Gier Planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

Fotografie:  © MBP Gorlice



4 czerwca 2011 – Udany weekend z książkami – I Targi Książki dla Dzieci w Krakowie

101 wystawców, świetny program towarzyszący, nowości książkowe, spotkania z ulubionymi autorami, gry i zabawy dla najmłodszych – tak wyglądała premiera literackiego święta dla najmłodszych czytelników – Targów Książki dla Dzieci, które po raz pierwszy odbyły się w Krakowie. Byliśmy tam obecni i my, śledząc dla Was nowości książkowe oraz uczestnicząc w warsztatach z animacji czytelniczej "Jak bawić się bajką". Książek kupionych na targach szukajcie w zbiorach biblioteki. Jest w czym wybierać. Zapraszamy!


Fotografie:  © MBP Gorlice



1 czerwca 2011 – Dzień Dziecka z grami planszowymi

Ten wyjątkowy dzień w naszej Bibliotece odbył się pod hasłem: Dzień Dziecka z grami planszowymi. Dużym powodzeniem cieszyła się gra rodzinna Poszukiwacze skarbów. Graliśmy również w grę strategiczną Na Grunwald oraz w grę rodzinną Gra w życie. Wszystkie gry bardzo podobały się uczestnikom i wywołały wiele pozytywnych emocji.

Fotografie:  © MBP Gorlice



5 maja – niesamowita gra planszowa Dixit w filii Zawodzie

Miłośników gier informujemy, że od dziś mogą grać w grę skojarzeniową Dixit, którą właśnie kupiliśmy dla filii Zawodzie. Więcej o grze na www.rebel.pl.

3 marca 2011 – Tego jeszcze nie było! Deszcz rewelacyjnych gier planszowych w Bibliotece!

Dzięki jak zwykle bardzo dobrej i owocnej współpracy Biblioteki z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży oraz filie "Magdalena" i "Zawodzie" otrzymały ostatnio 21 fantastycznych gier planszowych. Ponieważ nasza Biblioteka od kilku lat stawia na kształcenie ekonomiczne najmłodszych i robimy to przez zabawę, zabiegaliśmy o zakup przede wszystkim gier z dziedziny ekonomii. Ale jak szeroko rozumianej i jak atrakcyjnej! Mamy też świetne gry strategiczne, logiczne, słowne, familijne. Każdy znajdzie coś dla siebie.
O tym, dlaczego zależało nam na wzbogaceniu zbiorów o te właśnie pozycje, mówią pracownice czytelni i filii:
— Gry planszowe pomagają kształtować u dzieci wiele umiejętności. m. in. rozwijać wyobraźnię, twórcze i logiczne myślenie, trenować spostrzegawczość. Ponieważ do gry potrzeba kilku osób, świetnie służą jako ćwiczenie integracyjne zebranych w Czytelni dzieci. Uczą również współzawodnictwa – mówi Marta Karp z Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, która będzie dysponowała siedmioma grami – jedną strategiczną: 7 Cudów Świata, trzema dla młodszych dzieci: Omnibus, Poczta, Super Farmer, dwiema familijnymi: Na Grunwald!, Poszukiwacze skarbów, jedną logiczną: Tantrix.
Kilka słów o jednej z gier:
Tematem gry Na Grunwald! są przygotowania do wojny z Zakonem Krzyżackim. Zadaniem graczy jest zgromadzenie jak największej armii dla króla Jagiełły i zapewnienie prowiantu swoim rycerzom. Aby zrealizować cel, gracze będą zmuszeni stawiać opór Krzyżakom podczas licznych przygranicznych potyczek, werbować za dukaty zagranicznych rycerzy, wysyłać poddanych po dorodne prosięta stanowiące prowiant dla rycerzy oraz zabiegać na Wawelu o dodatkowe dukaty. Podczas rozgrywki pojawiać się będą wydarzenia historyczne mające wpływ na przebieg gry. Wygra gracz, który na koniec gry przekaże królowi najliczniejszą armię. Gra wydana jest na 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

— Gry planszowe mają pozytywny wpływ na intelektualny rozwój młodego czytelnika. Powodują, że użytkownicy dostosowują się do ściśle ustalonych reguł, stwarzają okazję do przyswajania sobie umiejętności analizy i syntezy. Ćwiczą także refleks, uczą aktywności, samodzielności, cierpliwości, pracy zespołowej. Z moich obserwacji wynika, że zarówno dzieci, jak i starsza młodzież chętnie z nich korzystają. Doskonałe dla każdego przedziału wiekowego, dorosłych nie wyłączając. To trochę, jak ze słynną kolejką, którą tatusiowie kupują synom, by bawić się sami – żartuje Bożena Dykla z filii "Magdalena", która również będzie dysponowała pięcioma grami ekonomicznymi: Biznes po polsku, Days of Stream, Pola naftowe, Puerto Rico, Wysokie napięcie, dwiema strategicznymi: Boże Igrzysko, Rynek w Alturien.
Kilka słów o jednej z gier:
Zarabianie pieniędzy na elektryczności? Zbijanie kokosów na elektryczności? Co za świetny pomysł!!! Czy powinienem używać węgla lub oleju do wytwarzania prądu w tradycyjny sposób? A może te zasoby wyczerpią się w przyszłości? A może przyszłość leży w spalaniu śmieci? Z pewnością energia jądrowa jest bardzo zachęcająca. Jeśli tylko rząd zatroszczy się o składowanie odpadów atomowych przyniesie to spory zysk. Oczywiście możesz używać bardziej ekologicznych źródeł energii i być niezależnym od zasobów. Ale czy takie rozwiązanie będzie wystarczająco wydajne, aby zaspokoić wszystkich klientów? No i nie zapomnij o rywalach. Konkurencja nie śpi. Analizuj, jakie elektrownie budują, jakie miasta mają w zasięgu, od jakich zasobów zależy ich sukces i jakimi nowymi elektrowniami się interesują.

Takie emocje czekają graczy Wysokiego napięcia (Power Grid), gry znajdującej się na drugim miejscu w rankingu najlepszych gier planszowych na świecie, wg serwisu BoardGameGeek.com oraz na szóstym miejscu w rankingu najlepszych 100 gier planszowych wszech czasów wg serwisu FluffySnoop. [źródło: www.rebel.pl]

— Gry planszowe odgrywają kapitalną rolę w rozwoju społeczno-moralnym dzieci i młodzieży. Ich atutem jest przyjemność, radość i zadowolenie, jakie daje użytkownikom trud rozwiązywania oraz osiągnięty wynik. Gry dostarczają dzieciom przyjemności umysłowego wysiłku, kształtują myślenie, spostrzegawczość i pamięć, a także ułatwiają nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Gracze zobowiązują się do współdziałania z innymi oraz liczenia się z cudzymi sprawami, a także doświadczają radości zwycięstwa i smaku porażki. Uczą się również przestrzegania zasad określonych regułami gry – tak zachęca do wspólnych zabaw w filii "Zawodzie" Ewelina Skrzypiec. Jej Biblioteka będzie dysponowała koleją siódemką gier – pięcioma ekonomicznymi: Genua, Industry, Magnum Sal, Portobello Market, Steam – Wyścig do bogactwa, jedną familijną: Polarity i jedną słowną: Mistrz Słowa.
Kilka słów o jednej z gier:
Grający w Wyścig do bogactwa (Steam) wcielają się w rolę wielkich przedsiębiorców z początków ery kolei żelaznych. Zadaniem graczy jest zbudowanie sieci linii kolejowych, dzięki którym będą mogli realizować zlecenia na przewóz towarów pomiędzy miastami. Oprócz rozwoju własnych linii kolejowych gracze mogą inwestować w jakość obsługującego je taboru szynowego, a także wspomagać rozwój miast, by te dostarczał ich przedsiębiorstwom dodatkowych zleceń. Za przewożone pomiędzy miastami towary gracze otrzymują pieniądze lub punkty zwycięstwa. Muszą zatem bilansować pomiędzy koniecznością dalszych inwestycji i rozwoju, a potrzebą zdobywania punktów zwycięstwa, które umożliwią wygranie gry.

Zapraszamy do śledzenia ofert Biblioteki z zastosowaniem gier planszowych i korzystania z nich! Szlifujcie formę! Tegoroczne "Wakacje w Bibliotece" będą czasem Turniejów!!!

Więcej informacji o zakupionych grach można znaleźć pod adresem: www.rebel.pl.
Korzystanie z wyszukiwarki znacznie przyspieszy czas odnalezienia poszukiwanej gry.