Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Literacki przystanek - spotkania z pisarzami i sztuką
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Termin realizacji: październik, listopad, grudzień 2010 r.

Opis projektu:
Zadaniem projektu jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Chcemy kształtować nawyki częstego sięgania po książkę, rozwijać wyobraźnię oraz uzdolnienia artystyczne. By osiągnąć te cele proponujemy bogatą ofertę zajęć: warsztaty artystyczno-literackie, konkurs biblioteczny, spotkania z uznanymi autorami. Realizując tego typu działania biblioteka staje się przyjaznym miejscem inicjacji czytelniczej i kulturalnej.

Cele projektu:
  • kształtowanie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;
  • popularyzowanie czytelnictwa poprzez udział w spotkaniach autorskich, konkursach bibliotecznych;
  • rozwijanie wyobraźni i uzdolnień artystycznych u dzieci poprzez udział w warsztatach bibliotecznych;
  • uświadamianie roli książki w życiu małego czytelnika;
  • kształtowanie i utrwalanie nawyków kulturalnego obcowania z książką.
Skrócony harmonogram:
  • listopad: spotkanie autorskie z Krystyną Śmigielską
  • listopad: zajęcia literackie z dziećmi z kl. 1-3
  • listopad: konkurs biblioteczny
  • grudzień: spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
  • grudzień: warsztaty artystyczne z Mirosławą Truchtą-Nowicką

Realizacja Marta Karp, Beata Mituś
tel. (18) 352 19 62, (18) 352 68 88, fax (18) 354 07 74,
e-mail:oddzialdladzieci@mbpgorlice.info




17 grudnia – warsztaty artystyczne

17 grudnia o godz. 9:00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty artystyczne zorganizowane w ramach projektu "Literacki przystanek – spotkanie z pisarzami i sztuką". Zgodnie z planem zajęcia te miała przeprowadzić artystka Mirosława Truchta-Nowicka. Niestety, ze względu na złe warunki pogodowe pani Mirosława nie mogła przyjechać do naszej Biblioteki. Do współpracy zaprosiliśmy zatem artterapeutkę – panią Annę Kuklicz. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy II a z MZS nr 6 w Gorlicach.
Tematyka zajęć uległa zmianie. Zamiast papierowych zwierzątek dzieci wykonywały bożonarodzeniowe anioły.

By wprowadzić dzieci w świat twórczości artystycznej, pani Anna zastosowała (przy muzyce relaksacyjnej) kilka ćwiczeń terapeutycznych.
Zrelaksowani rozpoczęli warsztaty, które miały niecodzienną formę. Wszyscy siedzieli na dywanie twarzą do siebie, materiały plastyczne (pastele, farby, nożyczki,) znajdowały się na pokrytej folią podłodze. Pani Ania pokazała, jak go zrobić, ciekawie pomalować i udekorować. Każdy z uczestników otrzymał karteczkę z rodzajem anioła, którego miał wykonać, tak więc wszystkie anioły, które powstały w trakcie zajęć miały swoje nazwy; wśród nich był m.in. anioł ciepła, sprawiedliwości, ciszy, dobrych snów, otwartości, zachwytu, dobroci. Uczestnicy warsztatów ochoczo podeszli do swojego zadania, na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać. Anioły były piękne i niepowtarzalne.

Dwugodzinne zajęcia artterapeutyczne bardzo spodobały się drugoklasistom. Dzięki takim ciekawym formom pracy mogliśmy pokazać dzieciom, że w naszej Bibliotece mogą się nie tylko świetnie bawić, ale również rozwijać swoje pasje, talenty i umiejętności artystyczne.

Fotografie:  © MBP Gorlice


2 grudnia – relacja ze spotkania z Wiesławem Drabikiem

Drugie spotkanie autorskie zorganizowane w ramach projektu "Literacki przystanek – spotkania z pisarzami i sztuką" odbyło się 2 grudnia o godz. 10:00 w Czytelni dla dzieci i młodzieży. Tym razem gościem Biblioteki był znany i lubiany autor książek dla dzieci – Wiesław Drabik. Na spotkanie zaprosiliśmy uczniów drugich klas MZS nr 4 i 6 w Gorlicach.
Na początku autor opowiadał w jaki sposób został pisarzem, jak sam twierdzi stało się to zupełnie przypadkiem. Krótki wierszyk o wiośnie napisany dla córki na lekcję języka polskiego stał się dla niego przepustką do kariery pisarskiej.
Pan Drabik wyjaśnił słuchaczom, jak powstaje kolorowa książka dla dzieci, następnie odczytał kilka najśmieszniejszych fragmentów swoich tekstów. Potem były zagadki dla dzieci, wspólne układanie rymów. Najbardziej aktywnym uczestnikom spotkania autor rozdawał nagrody – naklejki. Dwie wyróżnione osoby dostały też książki.
Pełne humoru spotkanie z Wiesławem Drabikiem rozbawiło wszystkich słuchaczy. Entuzjazm nie opuszczał autora nawet wtedy, gdy w kolejce po autografy ustawiło się ponad sto dzieci. Na zakończenie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z pisarzem.

Fotografie:  © MBP Gorlice


2 grudnia – spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem



19 i 26 listopada – Konkurs biblioteczny "Książki Drabika doskonałe dla młodego czytelnika"

Konkurs biblioteczny "Książki Drabika doskonałe dla młodego czytelnika" odbył się w dwóch terminach: 19 i 26 listopada. Skierowany był tylko do tych klas, które uczestniczyły w "Spotkaniu z literaturą Wiesława Drabika".
19 listopada na godz. 9:30 przybyli uczniowie klasy II b z MZS nr 4 w Gorlicach, a 26 listopada o godz. 10:00 uczniowie klasy II b z MZS nr 6 w Gorlicach.
Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką ilustracji do poznanych książek Wiesława Drabika. Dzieci miały do dyspozycji różne materiały plastyczne: kredki, pastele, farby, flamastry, papier kolorowy, bibułę.
Wszystkie ilustracje powstałe w trakcie zajęć wyróżniały się oryginalnością i kolorystyką. Zdobywcy I, II i III miejsca oraz wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i książkę Wiesława Drabika.

Fotografie:  © MBP Gorlice



10 i 22 listopada – spotkanie literaturą z Wiesława Drabika

"Spotkanie z literaturą Wiesława Drabika", zorganizowane w ramach projektu "Literacki przystanek – spotkania z pisarzami i sztuką" odbyło się dwa razy. W pierwszym spotkaniu 10 listopada uczestniczyły dzieci z klasy II b z MZS nr 4 w Gorlicach, a w drugim, które miało miejsce 22 listopada uczniowie klasy II b z MZS nr 6 w Gorlicach.
Na zajęciach dzieci zapoznały się z następującymi utworami Wiesława Drabika: "Łakomczucha", "Nie-zły pies", "Z tatą w cyrku", "Z tatą w zoo", "Nowy domek wiewiórki". Następnie odbyła się krótka pogadanka na temat przeczytanych książek. Mali czytelnicy chętnie odpowiadali na pytania bibliotekarki. Widać było, że wesołe i pełne humoru opowiadania bardzo spodobały się dzieciom.
Drugoklasiści mieli także do wykonania kilka ćwiczeń m. in. rozwiązywali rebusy, krzyżówkę, wykreślankę. Były też zadania typu: do podanych ilustracji dopasuj tytuł, ułóż chronologicznie obrazki.
Poprzez wspólne czytanie i zabawy literackie udało nam się osiągnąć zamierzone cele spotkania tj. rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów oraz motywowanie do poznawania literatury spoza kanonu lektur.

Fotografie:  © MBP Gorlice



4 listopada – relacja ze spotkania z Krystyną Śmigielską

Pierwsze spotkanie autorskie, zorganizowane w ramach projektu "Literacki przystanek – spotkanie z pisarzami i sztuką", odbyło się 4 listopada o godz. 10:00 w sali "Pod Sową". Gościem specjalnym Biblioteki była autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych pani Krystyna Śmigielska.
Na spotkanie zaprosiliśmy dzieci klas szóstych z MZS nr 5 i 6 w Gorlicach.
Pani Krystyna opowiedziała zgromadzonym o tym, jak została pisarką. Już jako dziecko "dziedzicznie obciążone chorobą książkową", zafascynowana była literaturą. Uwielbiała kupować i czytać książki, układała własne historyjki. Jednak swoją karierę pisarską rozpoczęła dopiero będąc już matką dorosłych dzieci.
Największym marzeniem autorki było napisanie książki. Na przykładzie własnego życia udowodniła dzieciom, że marzenia mogą się spełniać, trzeba je tylko mieć i mocno wierzyć w ich spełnienie. Zdaniem pisarki każdy ma jakieś ukryte talenty i zdolności do czegoś szczególnego "wszyscy jesteśmy jedyni i niepowtarzalni" – wystarczy tylko odkryć w sobie to "coś". To przysłowiowe "coś" bardzo chętnie w trakcie spotkania pokazało kilku uczniów. Jedni brali udział w scenkach wyreżyserowanych przez autorkę, inni mogli zaprezentować swój talent wokalny, inni zaś plastyczny.
Następnie Pani Krystyna przeczytała fragmenty swoich książek i opowiedziała, skąd czerpie inspiracje. Autorka – jak sama mówi – uwielbia pisać dla dzieci, choćby dlatego, że jest z nimi związana przez całe swoje dorosłe życie, a jak dobry ma kontakt z młodymi czytelnikami było widać już od początku spotkania. Nic więc dziwnego, że kolejka po książki i autografy była naprawdę długa.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Oto nasz gość – Krystyna Śmigielska
Oto nasz gość – Krystyna Śmigielska
Oto nasz gość – Krystyna Śmigielska
Oto nasz gość – Krystyna Śmigielska
Słuchacze spotkania – uczniowie klas szóstych z MZS nr 5 i 6 w Gorlicach
Słuchacze spotkania – uczniowie klas szóstych z MZS nr 5 i 6 w Gorlicach
Autorka ujawnia nam kolejny swój talent – aktorstwo
Autorka ujawnia nam kolejny swój talent – aktorstwo
Najbardziej odważni prezentują swoje umiejętności
Najbardziej odważni prezentują swoje umiejętności
Najbardziej odważni prezentują swoje umiejętności
Najbardziej odważni prezentują swoje umiejętności
Ulubienica pisarki – lalka Tekla
Pani Krystyna rozdaje autografy
Pani Krystyna rozdaje autografy
Pani Krystyna rozdaje autografy

4 listopada – spotkanie z Krystyną Śmigielską


Zapraszamy na spotkanie autorskie
z
Krystyną Śmigielską

4 listopada 2010 r. (czwartek), godz. 10:00,
MBP, Gorlice, ul. Jagiełły 1, sala odczytowa "Pod Sową" II p.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Literacki przystanek - spotkania z pisarzami i sztuką"
dofinansowanego przez


więcej informacji o programie...

Krystyna Śmigielska – pisarka dla dzieci, młodzieży i dorosłych zadebiutowała w 2006 roku opowiadaniem Zbieracz grzechów. W tym samym roku nakładem Wydawnictwa Skrzat ukazała się jej powieść dla dzieci i młodzieży Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią, a rok później dla dorosłych Ty to głupia jesteś. Jest również autorką książek: Tekla, Tekla i płaczący braciszek, Berżeretka bez przepisu, Skarb z leśnego grobowca.


Od 1 października 2010 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach realizuje projekt pt. "Literacki przystanek – spotkania z pisarzami i sztuką" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


więcej informacji o programie...

Podstawowym zadaniem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Chcemy pokazać dzieciom, że biblioteka może być dla nich atrakcyjnym i ciekawym miejscem. By wykształcić w nich potrzebę obcowania z książką oraz rozbudować ich zainteresowania czytelnicze i kulturalne proponujemy bogatą ofertę zajęć bibliotecznych: spotkania autorskie z Krystyną Śmigielską, Wiesławem Drabikiem; warsztaty artystyczne z udziałem artystki Mirosławy Truchty-Nowickiej; zajęcia literackie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, konkurs biblioteczny.
Wszystkie te działania mają zachęcać młodych czytelników do czytania spoza kanonu lektur szkolnych oraz motywować ich do rozwijania aktywności twórczej.