2021 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

2021

 

czerwiec

CZERWIEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę Dzienniki basowe. Autor Piotr Pawłowski, basista Made in Poland, kultowej formacji polskiej Nowej Fali,  erudyta o imponującej wiedzy, wreszcie – długoletni specjalista z dziedziny HR, współpracujący z największymi graczami na rynku w znakomity sposób opowiada i komentuje historię kilku ostatnich dekad.

Beata Mituś poleca książkę Lampka, autorstwa Annet Schaap. Jest to poruszająca powieść dla młodzieży o samotności, trudnej przyjaźni i odwadze.

Jolanta Stawiarska zachęca do lektury książki Przewóz autorstwa Andrzeja Stasiuka. Akcja powieści rozgrywa się w czasach okupacji na terenie ziem polskich okupowanych przez Niemcy i Związek Radziecki, na niemiecko-radzieckiej granicy wyznaczonej ustaleniami paktu Ribbentrop-Mołotow.

Ewa Bochenek poleca książkę Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka. Autor Jarosław Molenda przytacza fakty i mity na temat szkodliwości roślin, które przez jednych są czczone, przez innych potępiane, a w niektórych krajach wręcz zakazane.

Grażyna Zastępa rekomenduje książkę Brulion autorstwa Malwiny Ferenz. Jest to opowieść o młodym korespondencie znanej szwajcarskiej gazety, który w marcu 1936 roku przyjeżdża do Breslau i zakochuje się bez pamięci w sekretarce zastępcy szefa wrocławskiego gestapo.

Katarzyna Marchwica poleca książkę Prosta sprawa autorstwa Wojciecha Chmielarza. Jest to pełna akcji powieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się w malowniczych Karkonoszach.

Natalia Karasińska poleca podręcznik AutoCAD 2020 PL: pierwsze kroki, autorstwa Andrzeja Pikonia. Książka wprowadza w świat projektowania technicznego z programem AutoCAD, który stanowi standardowe narzędzie pracy w większości biur projektowych i uczelni technicznych w Polsce i na całym świecie.

Marta Karp poleca książkę Firefly lane. Jest to wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów "Słowik" oraz "Zimowy ogród". Fabuła obejmuje ponad trzy dekady, a wydarzenia rozgrywają się na niespokojnym północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

Agnieszka Warchoł poleca książkę Nienawiść sp. z o.o.: jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem. Nagradzany reporter Matt Taibbi, w reportażu stara się obnażyć środowisko amerykańskiego świata dziennikarskiego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w czerwcu 2021 poleca książki z działu Literatura Francuska.

marzec

MAJ

Rodzinny park atrakcji autorstwa Izabeli Pietrzyk. Powieść jest kontynuacją książki „Histerie rodzinne”.

Gambit. Mistrzowski, trzymający w napięciu thriller autorstwa pisarza i reportażysty Macieja Siembiedy.

Zygzak. Pełna sensacyjnych i niebanalnych charakterów powieść, autorstwa Jose Carlosa Somozy.

Demony zemsty: Beria to szósta część „Cyklu Wojennego” autorstwa Adama Przechrzty.

O północy w Czarnobylu. Reportaż autorstwa Adama Higginbothama przedstawia nieznaną historię Czarnobyla.

Magia zmiany: przekrocz własne granice i osiągnij cel. Autor poradnika Jakub Czarodziej przekazuje jak zmienić swoje życie na lepsze i zostać życiowym fighterem.

Kłamczuch autorstwa Jędrzeja Pasierskiego. Książka stanowi 4. część cyklu z podkomisarz Niną Warwiłow. Akcja kryminału toczy się w Beskidzie Niskim.

Seria  „Córka cieni” autorstwa Ewy Cielesz. W trzech książkach pt. Siedem szmacianych dat, Obce matki, i Burza przed ciszą są przedstawione losy wychowanej w lesie dziewczynki Juliany.

Wszystkie serie książek autorstwa Agnieszki Krawczyk. W dorobku pisarki można odnaleźć bestsellerowe powieści obyczajowe i kryminały.

Odmieniec. Powieść autorstwa Natalii Fiedorczuk, oparta na motywach z życia Bolesława Biegasa. Książka dostępna w czytelni online Legimi.

luty

KWIECIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki rekomenduje publikację pt. Afryka Kazika, autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Jest to zbiór opowiadań dla dzieci napisanych na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. 60 felietonów najjadowitszych.  Publikacja stanowi zbiór niesamowitych, a zarazem najostrzejszych spośród felietonów Jerzego Pilcha. Autor podejmuje temat literatury, sportu, kobiet i mężczyzn, ogólnie postrzeganej rzeczywistości oraz ojczyzny.

Beata Mituś poleca książkę pt. Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci, autorstwa Witolda Beresia i Janusza Schwertnera. Publikacja podejmuje temat samobójstw dzieci i młodzieży i ich przyczyn.

Katarzyna Marchwica poleca publikację pt. Python mniej poważnie: Zabawne projekty programistyczne, które zwiększą Twoje umiejętności, autorstwa Lee Vaughan. Książka to zbiór zabawnych i edukacyjnych ćwiczeń zaprojektowanych w taki sposób, aby bawić programistów i jednocześnie zwiększać ich umiejętności związane z programowaniem w Pythonie.

Tomasz Hryc rekomenduje książkę pt. Psychologia biznesu. Publikacja pod redakcją Bohdana Rożnowskiego i Pawła Fortuny jest zbiorem specjalistycznych tekstów przygotowanych przez polskich psychologów pracy, organizacji oraz zachowań konsumenckich.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Córka nazisty, autorstwa MaxaCzornyja. Jest to przejmująca powieść o strasznych czasach II wojny światowej i o miłości na przekór wszystkiemu, a także o dzieciach, które nie powinny odpowiadać za winy swoich rodziców i o odkupieniu, które przynosi dopiero zmierzenie się z prawdą.

Natalia Krasińska rekomenduje publikację  pt.  Zarządzanie i inżynieria jakości, autorstwa Adama Hamrola. Jest to nowy i kompleksowy podręcznik akademicki na temat zarządzania jakością na polskim rynku. Jest kierowany do studentów kierunków studiów technicznych, ekonomicznych i o zarządzaniu. Stanowi także znakomity poradnik dla praktyków.

Marta Karp poleca książkę pt.  Liliowe opium, autorstwa Julii Gambrot. Jest to powieść wzbogacona ciekawym wątkiem kryminalnym, której akcja rozgrywa się u schyłku Belle epoque.

Agnieszka Warchoł poleca publikację pt. W stronę nieba: Interaktywna szkoła astronomii. Autor Andrzej Branicki, nauczyciel akademicki i niestrudzony popularyzator astronomii, prowokuje Czytelnika do poszerzania wiedzy, dzięki samodzielnym obserwacjom, przemyśleniom i refleksjom.

 

luty

MARZEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pobudzającą sumienie, szare komórki, a nawet „mięśnie śmiechowe”, pt. Powrót z Bambuko. Autorka Katarzyna Nosowska dzieli się kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.           

Beata Mituś zachęca małych Czytelników do poznawania rozmaitych słów, używanych przez mieszkańców polskich miast, miasteczek i wsi, które są zawarte w publikacji, pt. Od mikmaka do zazuli: atlas regionalizmów dla dzieci, autorstwa Michała Rusinka.

Małgorzata Kliś zaprasza dzieci do wspólnego gotowania z książką Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej: przepisy na cztery pory roku. Autorki Rotraut Susanne Berner i Dagmar von Cramm zawarły w publikacji ponad 50 przepisów, z pomocą których mali kucharze przyrządzą mnóstwo pyszności.

Bożena Dykla poleca dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym książkę Wiewiórczy zakątek: bajki o mediach społecznościowych, autorstwa Adama Studzińskiego. Jest to lektura obowiązkowa przed pierwszym zalogowaniem się do jakiegokolwiek serwisu społecznościowego.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Oko w oko ze złem: prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej. Autorka Kerry Daynes, psycholożka sądowa z dwudziestoletnim doświadczeniem, opisuje w publikacji najbardziej wstrząsające sprawy karne, z którymi miała do czynienia.

Tomasz Hryc rekomenduje książkę, pt. Smog w Polsce: przyczyny, skutki, przeciwdziałanie. Autor publikacji Piotr Kleczkowski prezentuje wszystkie ważne informacje na temat smogu. Przedstawia źródła i rodzaje zanieczyszczeń, ich rozprzestrzenianie się oraz stan powietrza w Polsce.

Ewa Tempińska poleca publikację pt. Pięć stawów: dom bez adresu, autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej. Autorka książki przybliża historię niezwykłego domu – najwyżej położonego schroniska w polskich Tatrach, od ponad wieku prowadzonego przez słynny ród Krzeptowskich.

Marta Karp poleca powieść pt. Pokora, autorstwa Szczepana Twardocha. Jest to epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

Natalia Karasińska poleca publikację pt. Adobe Photoshop Lightroom Classic CC: podręcznik dla fotografów, autorstwa Martina Evening’a. Książka przeznaczona zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów jest zaktualizowanym wydaniem bardzo popularnego wśród fotografików przewodnika po Lightroomie.

Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Mali Mężczyźni, autorstwa Louisy May Alcott. Jest to trzecia część bestsellerowej powieści Małe kobietki, w której przedstawione są dalsze losy bohaterów "Małych kobietek" i "Dobrych żon".

luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do wyjątkowych odwiedzin u Marka Niedźwiedzkiego, który zaprasza czytelnika do siebie, do wysłuchania prywatnej listy wszech czasów, do podróży po ulubionych miejscach na świecie, a wszystko to dzięki jego najnowszej książce pt. DyrdyMarki czyli Ja już nic nie muszę.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Jak udomowiono człowieka. U początków historii pierwszych państw, autorstwa Jamesa C. Scotta. Jest to prowokująca książka, podważająca przyjętą narrację o początkach ludzkiej cywilizacji.

Anna Nigborowicz zachęca najmłodszych czytelników do lektury, pt. Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu, autorstwa Alexa T. Smitha. Jest to pierwsza powieść z serii Detektyw Pingwin w której zadaniem tytułowego bohatera jest odnalezienie zaginionego skarbu.

Gabriela Walus poleca książkę pt. Antonówki: kobiety i Czechow . Autorka publikacji, Sylwia Frołow, opisuje w niej rolę kobiet w życiu i twórczości Antoniego Czechowa, które stawały się jednocześnie bohaterkami jego utworów.

Ewa Tempińska rekomenduje reportaż, pt. Wymazana granica: śladami II Rzeczpospolitej, autorstwa Tomasza Grzywaczewskiego. Książka to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP — od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury oraz Pomorze.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Paradoks trucizn: substancje chemiczne przyjazne i wrogie. Autor publikacji, toksykolog John Timbrell, przekazuje wiedzę o truciznach, a także sposobach ich działania i przeciwdziałania im.

Bożena Dykla rekomenduje książkę pt. Królowie bajek: opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych, autorstwa Leszka K. Talko i Karola Vesely’a. Publikacja odkrywa tajemnice Studia Filmów Rysunkowych z Bielska Białej — miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię.

Agnieszka Warchoł poleca poradnik pt. Potęga niedoskonałości: ciesz się tym, co masz. Autor książki, Tomas Navarro, podpowiada jak rozumieć własne potrzeby i oczekiwania oraz jak dopasować je do otaczającej rzeczywistości.

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Pawie piórko, autorstwa Catherine Woodfine. Jest to czwarta powieść z cyklu pt. „Tajemnice domu handlowego Sinclairs”, której akcja toczy się w Londynie w Boże Narodzenie.

Beata Mituś zachęca do lektury książki Niesforny aniołek, autorstwa Janiny Sapińskiej-Wań. Jest to bogato ilustrowana publikacja dla dzieci.

Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Którędy do Yellowstone?: dzika podróż po parkach narodowych, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Publikacja zawiera ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów, przekazanych w formie zabawnego komiksu, oraz plansz edukacyjnych.

Barbara Szczepanik poleca poradnik pt. Magia zmiany: przekrocz własne granice i osiągnij cel, autorstwa Jakuba Czarodzieja. Zachęca także do lektury powieści pt. Słodko-gorzkie życie, autorstwa Colleen McCullough.

Bożena Dykla poleca książkę pt. Magiczny wieczór, autorstwa Agnieszki Krawczyk. Pozycja stanowi świąteczną kontynuację bestsellerowej serii Czary Codzienności. By na jeszcze dłużej pozostać w klimacie Świąt rekomenduje również powieść pt. Szczęście z piernika, autorstwa Tomasza Betchera.

Ewa Bochenek poleca błyskotliwą opowieść Adriana Glenia o życiu i twórczości Andrzeja Stasiuka, pt. Stasiuk: istnienie. Na czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia poleca publikację, pt. Choinka w kulturze polskiej: symbolika drzewka i ozdób, autorstwa Katarzyny Smyk.

Ewa Tempińska poleca książkę autorstwa Euny Hong pt. Cool po koreańsku: narodziny fenomenu, czyli jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury. Autorka publikacji opisuje jak Korea Południowa wkroczyła w XXI wiek i przekształciła się w światowego lidera w technologii, biznesie, edukacji i popkulturze.

Marta Karp poleca reportaż pt. Nomadzi: życie w drodze, autorstwa Zuzanny Bukłahy. Książka zawiera inspirujące historie współczesnych polskich nomadów. Jako obowiązkową, bożonarodzeniową lekturę rekomenduje powieść, pt. Listy pełne marzeń, autorstwa Magdaleny Witkiewicz.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Krótka historia wielkich umysłów: genialni matematycy i ich arcydzieła. Autor publikacji, wybitny matematyk Ian Stewart, analizuje sposób myślenia wielkich geniuszy matematycznych.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w styczniu 2021 zachęca do lektury poruszających historii pisanych przez życie.