Książki miesiąca — styczeń 2018 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Książki miesiąca — styczeń 2018

28 grudnia 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Stanecka Zofia

Samo dzielny wstaje sam / Zofia Stanecka ; ilustracje Tomasz Samojlik. Warszawa : Egmont Polska, 2016. — [36] stron : ilustracje ; 21 × 22 cm.

Książeczka Samo dzielny wstaje sam jest przeznaczona dla trzylatków. Główny bohater Samuel, w skrócie Samo, to wesoły trzylatek, który jest bardzo samodzielny. Wszystko potrafi zrobić sam… Sam potrafi się umyć, ubrać, a nawet nakarmić swojego kota Kluskę. Sięgając po tę książeczkę, dowiecie się, z jakimi problemami samodzielności musi się borykać każdy typowy trzylatek i jak w takich sytuacjach radzą sobie rodzice. Mądry i potrzebny tekst wzbogacają piękne ilustracje i atrakcyjna szata graficzna. Na końcu książeczki znajduje się kolorowanka dla najmłodszych oraz miniporadnik psychologiczny, dzięki któremu rodzice dowiedzą się, jak wspierać swoje dziecko w nauce samodzielności.

poleca Małgorzata Kliś


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Wrotniak Malwina

Tam mieszkam : Życie Polaków za granicą / Malwina Wrotniak. Warszawa : Marginesy ; IBUK Libra, 2016. — 320 s.

Życie dla każdego pisze inny scenariusz — często zaskakujący, a niekiedy wręcz nieprawdopodobny. Historie bohaterów książki Tam mieszkam Malwiny Wrotniak takie właśnie są. „Piętnaście historii, czternaście krajów, pięć kontynentów. Los może rzucić w różne miejsca. Różną można mieć motywację, żeby wyjechać. I nie zawsze jest łatwo”. Bo jak się odnaleźć w Republice Południowej Afryki, Hongkongu, Wietnamie czy innym — z perspektywy Europy — egzotycznym kraju.

Wiadomo, że początki bywają trudne, niezależnie od tego, czy będą to Wyspy Owcze, czy Holandia. Dlaczego bohaterowie wybrali życie poza granicami Polski? Czy warto było podjąć ryzyko? Czy wrócą kiedyś do Polski? Odpowiedź na te i inne pytania odnajdziemy w książce Tam mieszkam Malwiny Wrotniak, do lektury której serdecznie zachęcam nie tylko osoby, które planują wyjazd, lecz także tych, którzy na pewno w Polsce pozostaną, chociaż tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jaki scenariusz życie napisało dla nas.

poleca Agnieszka Labut-Biel


Czytelnia Główna

Okładka książki

Lamański Hubert

Kwiatowe dekoracje : inspiracje, porady, instrukcje / Hubert Lamański ; zdjęcia Agnieszka Kantaruk. Warszawa : Wydawnictwo SBM, copyright 2016. — 191, [1] strona : ilustracje kolorowe ; 25 cm.

Kwiatowe dekoracje Huberta Lamańskiego to doskonałe kompendium florystyki przydatne wszystkim osobom zainteresowanym tworzeniem w domowym zaciszu pięknych kwiatowych dekoracji, a także świetne źródło inspiracji i pomysłów. To publikacja zarówno dla osób początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w sztuce florystycznej, jak i dla doświadczonych miłośników samodzielnego dekorowania za pomocą kwiatów.

Z myślą o florystach–amatorach w przystępny sposób omówiono podstawowe techniki i narzędzia potrzebne do wykonywania kompozycji, a także niektóre rośliny. Korzystanie z książki z pewnością ułatwia podział na pory roku. W rozdziałach poświęconych konkretnym sezonom pojawiają się przede wszystkim te rośliny, które są dostępne w danym okresie, co pomaga przy doborze materiałów potrzebnych do stworzenia aranżacji. Przy każdej kompozycji krok po kroku opisano proces jej tworzenia, gatunki roślin oraz narzędzia potrzebne do pracy. Techniki wykonania mogą być oczywiście zastosowane także do stworzenia dekoracji według własnych pomysłów, do czego namawiają autorzy publikacji.

poleca Judyta Rosin


Filia Zawodzie

Okładka książki

Thorwald Jürgen (1915–2006)

Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga : Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru / Jürgen Thorwald ; przełożyli Albin Bandurski, Janina Sczaniecka. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017. — 302, [2] strony : fotografie ; 25 cm.

Książka Jürgena Thorwalda wprowadza nas w świat lekarzy starożytnych, wysoko rozwiniętych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Indii, Chin, Meksyku oraz Peru. Na długo przed Hipokratesem, nad Nilem i Eufratem, Gangesem i rzeką Jangcy, u podnóża wulkanów Meksyku i peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stykali się z tymi samymi chorobami i epidemiami, które także dzisiaj dotykają ludzkość.

Autor przedstawia dorobek badań medyczno-historycznych, dokonując bogatego przeglądu świata medycyny kultur starożytnych, a z mroków przeszłości wydobywa dowody: chirurgiczne usuwanie kamienia moczowego, operacja zaćmy, trepanacja czaszki, odbiór skomplikowanego porodu. Wszystko to praktykowano zanim jeszcze rozpoczął się rozwój medycyny w Grecji. W starożytnych Indiach była bardzo wysoko rozwinięta sztuka chirurgiczna, w starożytnym Egipcie stosowano kilkaset ziołowych preparatów na wiele schorzeń, a Majowie i Inkowie wykonywali udane trepanacje czaszki. Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga to arcyciekawa opowieść o sposobach leczenia i lekarstwach w czasach starożytnych cywilizacji.

poleca Barbara Warywoda