Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Bibliotekarze i członkowie DKK „Nad Lipą” polecają książki na wakacje 2025
LIPIEC I SIERPIEŃ
Beata Mituś rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Kto ukradł naszyjnik babci Feli? autorstwa Marty H. Milewskiej. Jest to niezwykła publikacja, w której Czytelnik trzykrotnie będzie mógł wybrać jedną z równoległych wersji zdarzeń i w ten sposób decydować o losach głównych bohaterek.
Alicja Witkowska poleca młodszym Czytelnikom opowieść pt. Miód pana niedźwiadka z serii Przyjaciele do poduszki. Publikacja ma wbudowaną pluszową pacynkę, dzięki której jej bohater ożywa i zaprasza dziecko do wspaniałej zabawy lub tuli go do snu. Nieco starszym Czytelnikom rekomenduje książkę pt. Blask: zdumiewający świat bioluminescencji, autorstwa Jennifer N.R. Smith.
Anna Nigborowicz poleca publikację pt. Mamy dla babci i dziadka: kochaj mocno, wspieraj mądrze. Książka o tym, jak świadomie wspierać rozwój wnuków i dbać o relacje w rodzinie, autorstwa Barbary Falenty i 1200 kobiet. Jest to poradnik skierowany do rodziców i teściów, który w empatyczny i pełen szacunku sposób wprowadzi ich w podejście współczesnych rodziców do wychowywania dzieci.
Jolanta Stawiarska poleca książkę pt. Noski: tak ćpają polskie dzieci, autorstwa Magdy i Piotra Mieśników. Reportaż o narkotycznej pandemii wśród dzieci i młodzieży.
Gabriela Walus poleca książkę pt. Kobiety z obrazów: Polki, autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Jest to niezwykła opowieść o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów.
Agnieszka Labut-Biel rekomenduje książkę pt. Dezorientacje: biografia Marii Konopnickiej, autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Jest to bezkompromisowa biografia poetki —buntowniczki, feministki i artystki.
Tomasz Hryc poleca książkę pt. Polska krwawi Polska walczy: jak żyło się pod okupacją 1939-1945, autorstwa Andrzeja Chwalby. W publikacji autor przejrzyście opisuje dzieje polskiego heroizmu i męczeństwa, analizuje życie codzienne Polaków i gospodarkę podczas wojny i okupacji 1939–1945.
Agnieszka Hebda poleca książkę pt. Ścieżki wolności, autorstwa Magdaleny Wali. Publikacja stanowi drugą część z serii Niepokorne. Na wakacyjne, ciepłe wieczory poleca także reportaż pt. Córki chmur: o kobietach z Sahary Zachodniej, autorstwa Leny Khalid. Jest to niezwykła opowieść o kobietach z Sahary Zachodniej, o ich kulturze i relacjach, oraz o zmaganiach codziennych i politycznych.
Małgorzata Szymańska poleca książkę pt. Gorlice-Tarnów 1915, autorstwa Piotra Szlanty. Publikacja stanowi szczegółową analizę jednej z najważniejszych operacji militarnych I wojny światowej na froncie wschodnim — ofensywy pod Gorlicami.
Agnieszka Warchoł rekomenduje publikację pt. Epidemia smartfonów: Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa? Autor Manfred Spitzer, na podstawie badań naukowych, przedstawia wpływ korzystania ze smartfonów na zdrowie i edukację społeczeństwa. Książka jest dostępna na platformie Legimi i IBUK Libra.
Biruta Raczoń poleca książkę pt. Rumor. Jest to najnowsza — inna od dotychczasowych serii kryminalnych — powieść Roberta Małeckiego, która przedstawia świat podcasterów, śledczych i gangsterów.
Ewa Tempińska poleca książkę pt. Łuk Karpat zimą, autorstwa Weroniki Łukaszewskiej i Sławomira Sanockiego. Idealna na upalne dni opowieść o zmaganiach z mrozem, śniegiem i własnymi słabościami na zimowym szlaku.
Zuzanna Krok poleca książkę pt. Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe, autorstwa Izabeli Skrzypiec-Dagnan. Jest to niezwykła powieść obyczajowa, której akcja toczy się w Beskidach.
Natalia Karasińska poleca cykl książek pt. Przystań śpiących wiatrów, autorstwa Magdaleny Kordel. Jest to pełna ciepła, dająca nadzieję saga rodzinna, której akcja rozgrywa się w Kotkowie.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Chaos, autorstwa Katarzyny Wolwowicz. Publikacja stanowi ósmą część z serii kryminalnej z komisarz Olgą Balicką. Młodszym Czytelnikom rekomenduje książkę pt. Niedźwiadki Agatki: uczucia uczuciowców, czyli książka o emocjach, autorstwa Joanny Krzyżanek.
Sabina Kukuła poleca książkę pt. Łosie moja rodzinna wieś, autorstwa Bazylego Szlanty. Wspaniale opisana historia dotycząca życia we wsi Łosie przed i podczas II wojny światowej, deportacji ludności łemkowskiej podczas Akcji Wisła. Na stronie MBP w Gorlicach dostępny jest również wywiad z autorem, w cyklu „Świadkowie lokalnej historii”.
Urszula Karasińska poleca książeczkę pt. Gorlickie obrazki wierszem i prozą. T.1, autorstwa Bolesława Bajora wydaną w 1987 roku. Jest to ciekawa historia Gorlic, pisana głównie wierszem.
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Nad Lipą” MBP w Gorlicach polecają
Teresa Dąbrowska poleca powieść pt. Dom duchów, autorstwa Isabel Allende. Jest to przepełniona pasją i przemocą historia burzliwych losów trzech pokoleń rodziny Trueba i blisko stu lat gwałtownych przemian społecznych.
Zofia Wlazełko poleca książkę pt. Bibliotekarka z Auschwitz, autorstwa Antonia G. Iturbe. Opowieść o nastolatce, która ryzykowała życie, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu, oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus.
Joanna Krzysztoń poleca książkę pt. Chołod. Publikacja inspirowana polarnymi wyprawami autora Szczepana Twardocha jest opowieścią o rozczarowaniu ideałami i wielkiej wędrówce przez Arktykę — ocean, łagry, miłość i przemoc.