Szkolenie powiatowe dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu gorlickiego — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Szkolenie powiatowe dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu gorlickiego — relacja

29 listopada 2022

W dniu 29 listopada 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się drugie w tym roku szkolenie dla bibliotekarzy z bibliotek powiatu gorlickiego, które dotyczyło kreatywnych form promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach.

Spotkanie poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz — adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, specjalizująca się m.in. w biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

Jak w kreatywny sposób promować dzisiaj czytelnictwo? Na co zwracać uwagę i co warto zmienić w bibliotekarskim warsztacie?

Nasz gość zwrócił szczególną uwagę na rolę literatury w kształtowaniu człowieka i jego postaw na każdym etapie życia. Literatura stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i drugim człowiekiem, dostarcza wzorów, uczy rozpoznawania i nazywania emocji, pomaga w nieustannym rozwoju. Może wzmacniać kreatywność, motywować do działania, pomagać w sytuacjach kryzysowych. Poprzez literaturę możemy rozmawiać o aktualnych problemach. Książki służą też międzypokoleniowej transmisji wartości. Ważną część szkolenia stanowiły przykłady najnowszych i najbardziej wartościowych publikacji, o których warto pamiętać w pracy z czytelnikami w każdym wieku i o różnych potrzebach czytelniczych. Uczestnicy szkolenia mieli także okazję zobaczyć przykłady książek osobliwych, oryginalnych i niekonwencjonalnych.

01 dr Wanda Matras-Mastalerz prowadzi szkolenie powiatowe dla bibliotekarzy 02 bibliotekarze obecni na szkoleniu 03 bibliotekarze obecni na szkoleniu 04 bibliotekarze obecni na szkoleniu 05 prowadząca i bibliotekarze obecni na szkoleniu

Galeria

  • Powiększ zdjęcie powitanie dr Wandy Matras-Mastalerz przez dyrektora MBP Gorlice

    powitanie dr Wandy Matras-Mastalerz przez dyrektora MBP Gorlice