Książka i kodowanie - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Książka i kodowanie

15 października 2019

„Kodowanie to pisanie zestawu słów (…) który powie komputerowi, co ma robić”. Ucząc się programowania poznajemy cyfrową rzeczywistość, rozwijamy logiczne myślenie oraz świadomie posługujemy się nowymi technologiami. Programowanie było tematem spotkania z uczniami klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Hańczowej. 

W kodowaniu niezwykle ważne są precyzyjne instrukcje, polecenia oraz komendy. Robot nie od razu jest „inteligentny”, potrzeba pracy informatyków, aby zaprogramować jego zachowanie. Czy to trudne zadanie? Trzeba o to zapytać uczestników spotkania, którzy poznaliaplikację Lightbot. To logiczna gra, w której programujemy robota, aby przeszedł z punku A do punktu B po planszy, zbudowanej z płytek. Zadanie jest wykonane jeśli robot zapali wszystkie  niebieskie płytki. Droga, jaką bot ma do przebycia, z każdym poziomem trudniejsza, wymaga rozplanowania i wyobraźni . Uczniowie świetnie się bawili, tworząc proste algorytmy, procedury i pętle — nieodzowne elementy niemal każdego programu.

Młodych czytelników przekonaliśmytakże, że książka niejedno ma imię. Oprócz tradycyjnej są także takie, jak Amelia i Postrach Nocy — interaktywna, aplikacja dostępna na ekranach iPadów. Pięknie animowana, multimedialna opowieść  porusza tematykę uniwersalnych wartości, takich jak przyjaźń, akceptacja, współpraca i odwaga.

3217— książka interaktywna 3219 — książka interaktywna 3227 — zabawy z Lightbot 3229 — zabawy z Lightbot 36 — zabawy z Lightbot 3241 — zabawy z Lightbot 3248 — praca plastyczna