Ziemia gorlicka i jej dzieje — relacja z promocji książki Andrzeja Ćmiecha

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 stycznia 2018

Gorlice — jest takie miejsce na Ziemi, pełne pamiątek po wydarzeniach, które na trwałe zapisały się na kartach historii Europy i świata. „Ziemia gorlicka zajmuje południowo-wschodnią część województwa małopolskiego, pokrywającą się terytorialnie z powiatem gorlickim. Graniczy na południu z Republiką Słowacji, na wschodzie z powiatem jasielskim, na zachodzie z powiatem nowosądeckim, a na północy z powiatem tarnowskim” — tyle definicja. Historia, także ta lokalna, jest pasjonująca, zwłaszcza gdy za jej popularyzowanie weźmie się taki mistrz opowiadania jak Andrzej Ćmiech. Mogli się o tym przekonać goście, którzy w czwartkowy wieczór tłumnie wypełnili salę Pod Sową gorlickiej biblioteki. Okazją do spotkania było wyjątkowe wydarzenie — promocja najnowszej książki Ziemia Gorlicka i jej dzieje, autorstwa Andrzeja Ćmiecha — bibliofila, kolekcjonera, miłośnika historii ziemi gorlickiej i wybitnego znawcy dziejów regionu. O tej najnowszej publikacji z jego bogatej bibliografii rozmawiali dwaj doświadczeni pedagodzy i historycy — Krzysztof Michalik i Marek Dziedziak.

Ziemia Gorlicka i jej dzieje jest zadedykowana wszystkim mieszkańcom ziemi gorlickiej, dawnym i przyszłym, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 150. rocznicę utworzenia powiatu gorlickiego. „Mówiąc o walorach ziemi gorlickiej, muszę za punkt wyjścia wziąć Gorlice, która jest stolicą tej ziemi, od którego ziemia ta nazwę swą bierze, które wyrosło z niej przed sześcioma wiekami, w niej tkwi swymi korzeniami, z niej czerpie swe soki żywotne i które z nią na wieki jest związane w dobrej czy złej doli” — tak pisał Konstanty Laskowski. Choć niektóre zdarzenia powoli zacierają się w pamięci jej świadków i ze strzępków informacji rozsianych po archiwach, wspomnieniach, prasie minionych czasów, opracowaniach, fotografiach, trzeba mozolnie odtwarzać dzieje naszej małej ojczyzny, by przywołać czasy dawno minione. Taką właśnie benedyktyńską pracę wykonał Andrzej Ćmiech, tworząc wyjątkową monografię opisującą historię ziemi gorlickiej od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Bohdan Ihor Antonycz, Królowa Jadwiga, Władysław Długosz czy Bolesław Wieniawa-Długoszowski widniejący na karcie tytułowej ukazują charakterystyczne dla tej krainy przenikanie kultur i religii. Publikacja jest podzielona na trzy części (Dzieje ziemi gorlickiej od czasów najdawniejszych po czasy staropolskie; Pod berłem Habsburgów; Wiek nadziei i upokorzeń) oraz wzbogacona unikatowym materiałem ilustracyjnym, zdjęciami dotąd niepublikowanymi pochodzącymi ze zbiorów autora i gorlickich pasjonatów fotografii — zarówno tych przeszłych, jak i obecnych. Autor w zajmujący sposób odpowiadał na liczne pytania historyków. Zgromadzeni goście mogli się dowiedzieć wielu informacji, których na próżno szukać na kartach podręczników, m.in. dlaczego tak mały poczet rycerstwa gorlickiego brał udział w bitwie pod Grunwaldem, jaką rolę odegrał w Gorlicach ród Mniszchów oraz kim był galkar. Nasz gość poruszał także tematy nierzadko kontrowersyjne, takie jak polowanie na czarownice czy skandale obyczajowe.

Ziemia Gorlicka i jej dzieje z pewnością stanie się cenną lekcją historii dla przyszłych pokoleń. Polecamy zatem tę publikację wszystkim tym, którym jest bliska nasza mała ojczyzna i oczywiście oczekujemy na kolejne książki autorstwa Andrzeja Ćmiecha.

 

	moderatorzy rozmawiają przed sceną		autor wita się zgośćmi		dyrektor MBP otwiera spotkanie		burmistrz, starosta i kierownik ywdziału oświaty 	  	sprzedaż nowej ksiązki A. Ćmiecha		gość spotkania robi zdjęcia		moderatorzy i autor witają się z publicznością		nowa książka, w tle autor 		A. Ćmiech na czerwonej kanapie 		moderatorzy spotkania 		widok ogólny na publiczność		autor i moderatorzy na scenie		M. Dziedziak - moderator		A. Ćmiech mówi o swojej książce 		widok na scenę 		K. Michalik zabiera głos 		widok zza publicznośc na scenę 		A. Ćmiech 		okładka książki, w tle publiczność		moderatorzy na scenie		widok ogólny na publiczność		A. Ćmiech na tle książki 		kamera telewizyjna, w wizjerze scena 		widok ogólny na publiczność - wypęłniona sala		autor na scenie		osoba na publiczności przegląda książkę		autor i moderatorzy na scenie		autor i moderatorzy na scenie		A. Ćmiech dziekuje publiczności 		wiceburmistrz dziękuje autorowi		dyrektor MBP wręcza kwiaty autorowi 		dyrektor MBP wręcza kwiaty autorowi 		A. Ćmiech rozdaje autografy 		kolejka po podpis		kolejka po podpis		A. Ćmiech rozdaje autografy