Gorlickie ulice — Stróżowska - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Gorlickie ulice — Stróżowska

24 sierpnia 2021

Niezwykle miło jest nam poinformować, że właśnie ukazała się publikacja pt. Stróżowska, autorstwa Urszuli Karasińskiej — emerytowanej bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, pasjonatki lokalnej historii, koordynatorki projektu „Świadkowie lokalnej historii”.

Tytuł ten rozpoczyna cykl poświęcony ulicom naszego miasta pn. Gorlickie ulice — tak je pamiętamy. Wydanie publikacji wsparło Miasto Gorlice, partnerem wydania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach.

Ze wstępu:

Rozpoczynam cykl poświęcony ulicom naszego miasta opisem ulicy Stróżowskiej. Skąd taki pomysł? Gdy przeprowadzałam wywiady w ramach projektu „Świadkowie lokalnej historii”, wielu moich rozmówców opowiadało z sentymentem o ulicach, przy których mieszkali w dzieciństwie, a nawet często przez całe życie. To głównie ich wspomnienia, przekazane przez nich fotografie i dokumenty stały się kanwą tej publikacji. Korzystałam również z ogólnie dostępnych, jak i napisanych na moją prośbę pamiętników. (…)

Na kartach tej książki przeczytamy relacje i wspomnienia gorliczan z minionych czasów. Niech te głosy uświadomią nam, jak wyglądała nasza przeszłość.

Dlaczego ulica Stróżowska? Przede wszystkim ze względów sentymentalnych; to moja ulica i ulica moich rozmówców, ale to również przez wiele lat ważna arteria komunikacyjna, miejsce z wieloma pięknymi kamienicami, ulica, która najbardziej ucierpiała w czasie Bitwy Gorlickiej. Być może jej urok bierze się stąd, że zniszczona podczas I wojny światowej, została odbudowana pod nadzorem zdolnych architektów.

Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami dotyczącymi gorlickich ulic. Materiały można przesyłać na adres: gorlickieulice@interia.pl albo przekazać do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z dopiskiem „dla Urszuli Karasińskiej”.

Książka już niebawem będzie dostępna do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Można ją nabyć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

    Zdjęcie