Ścieżkami życiorysów - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Ścieżkami życiorysów

17 września 2019

Krzysztof Komeda, Krzysztof Kieślowski i członkowie lwowskiej szkoły matematycznej to bohaterowie tegorocznych spotkań poświęconych biografistyce, którzy na festiwalowej scenie „pojawią się” za sprawą książek Magdaleny Grzebałkowskiej, Katarzyny Surmiak-Domańskiej i Mariusza Urbanka.

W piątek (27 września) o godz. 20:00 rozpocznie się spotkanie PÓŁBOGOWIE, podczas którego DAREK FOKS porozmawia z MARIUSZEM URBANKIEM — pisarzem i publicystą, biografistą wielu znakomitych osobistości świata kultury i nauki, m.in. Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Leopolda Tyrmanda, Jerzego Waldorffa oraz Kornela Makuszyńskiego. Punktem wyjścia do festiwalowej dyskusji będą życiorysy wybitnych uczonych, którzy w latach międzywojennych współtworzyli tzw. lwowską szkołę matematyczną. Na stronach książki Genialni. Lwowska szkoła matematyczna autor zamieścił zapis burzliwych losów Stefana Banacha, Hugona Steinhausa, Stanisława Ulama, Stanisława Mazura, Antoniego Łomnickiego i wielu innych, którym przyszło rozwijać swoją karierę naukową w jakże niełatwym okresie ubiegłego stulecia.

Wydarzenie CAŁY TEN JAZZ to muzyczno-literacka podróż, w której przewodniczką będzie MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA — pisarka, reporterka, laureatka m.in. Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody Literackiej Nike. W ubiegłym roku autorka wydała biografię wybitnego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy — Komeda. Osobiste życie jazzu, stanowiącą nie tylko zapis historii życia twórcy kołysanki z filmu Dziecko Rosemary, ale również będącą portretem pokolenia artystów lat 50. i 60. — muzyków, filmowców, poetów i malarzy. Na spotkanie, które poprowadzi  JUSTYNA SOBOLEWSKA zapraszamy w sobotę (28 września) o godz. 16:15.

Ostatnie z wydarzeń poświęconych książkom biograficznym odbędzie się w niedzielę o godz. 15:00 w Gorlickim Centrum Kultury. POWIĘKSZENIE to tytuł spotkania poświęconego jednemu z najznakomitszych polskich reżyserów — Krzysztofowi Kieślowskiemu i wydanej w 2018 roku biografii Kieślowski. Zbliżenie, która wyszła spod pióra KATARZYNY SURMIAK-DOMAŃSKIEJ — pisarki i reporterki, związanej z „Gazetą Wyborczą” i Polską Szkołą Reportażu, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W swojej książce autorka ukazuje Kieślowskiego nie tylko jako twórcę cenionych na całym świecie filmów, lecz także portretuje artystę jednocześnie odnoszącego sukces i borykającego się z nieustannym poczuciem niespełnienia. Rozmowę o filmowym i pozafilmowym życiu reżysera poprowadzi PAULINA MAŁOCHLEB.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

  Zdjęcie

 • Powiększ zdjęcie Okładka

  Okładka

 • Powiększ zdjęcie Okładka

  Okładka

 • Powiększ zdjęcie Okładka

  Okładka