XVIII Małopolskie Dni Książki Książka i Róża — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

XVIII Małopolskie Dni Książki Książka i Róża — relacja

26 kwietnia 2019

Małopolskie Dni Książki Książka i Róża oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w gorlickiej bibliotece obchodziliśmy już po raz szósty. Książka i Róża to impreza wzorowana na hiszpańskim święcie przypadającym 23 kwietnia — w dniu św. Jerzego, patrona Katalonii. W tym czasie zwyczajem jest obdarowywanie się książkami i różami. Od 2002 roku podobne święto jest celebrowane w Małopolsce, również w naszej bibliotece.

W pierwszym dniu Książki i Róży na skwerze przy MBP odbył się wiosenny kiermasz taniej książki — nie lada gratka dla prawdziwych miłośników literatury. Można było do woli przeglądać, czytać i kupować. Ceny proponowanych publikacji były bardzo atrakcyjne i z pewnością na każdą kieszeń. Osobom, które zakupiły książkę wręczaliśmy różę i częstowaliśmy małym co nieco. Podczas kiermaszu odbyło się także kolejne spotkanie z dietetyczką z gabinetu Bonne Santé, tym razem zatytułowane Rozkwitnij jak róża. Bezpłatne konsultacje oferowała również specjalistka kosmetologii z gabinetu Katia. Dla dorosłych czytelników została przygotowana ekspozycja książek o tematyce miłosnej pt. W różanym ogrodzie miłości.

„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” — to chińskie przysłowie było inspiracją spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 5 Gorlicach. Świat książek jest jak ogród — barwny, piękny i różnorodny. Rosną w nim wyjątkowe kwiaty, jednak aby nie uschły, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Grupa Sówek Mądrych Główek wysłuchała opowiadania pt. Bajka o królowej Róży, a później mali miłośnicy książek z patyczków do szaszłyków, zielonej i czerwonej bibuły wykonali piękne róże — prawdziwe królowe kwiatów.

Drugie zajęcia literackie zostały przeprowadzone z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki poznały sympatycznego Wilka, który traktował książki jak przekąskę. Uwielbiający smak papieru zwierzak trafia do Głównej Biblioteki w Krainie Książek, gdzie pomaga bibliotekarce odnaleźć dziesięć zagubionych tomów. Biały Królik, Pinokio, Piotruś Pan i kapitan Hak to tylko nieliczne bajkowe postacie, jakie spotyka w trakcie poszukiwań. Czy uda mu się odnaleźć zaginione egzemplarze? Czy lektury pochłoną jego wyobraźnię? Książki skrywają w sobie odrobinę tajemnicy, przygody i magii. Dzieci obejrzały różnorodne książki — trójwymiarowe, multimedialne czy interaktywne, jak np. ponadczasową baśń filozoficzną Antoine’a de Saint-Exupéry’ego wykorzystującą elementy rozszerzonej rzeczywistości pt. Mały Książę. Podczas warsztatów nie mogło zabraknąć pracy plastycznej, której motywem przewodnim była oczywiście róża, a efektem oryginalne zakładki do książek. Zwieńczeniem pierwszego dnia gorlickiej odsłony Małopolskich Dni Książki Książka i Róża było otwarcie wystawy Poczty państw zaborczych, okupacyjnych i wojskowych ziem polskich ze zbiorów Andrzeja Ćmiecha.

Drugi dzień literackiego święta rozpoczęliśmy zajęciami literacko-artystycznymi z elementami biblioterapii. Warsztaty były skierowane dla najmłodszych, a głównym bohaterem była książka Zmartwienie Róży, autorstwa Toma Percivala. Co robimy, kiedy się złościmy? Jak wyrażamy radość? Czy dobrze się czujemy, gdy się boimy? Zabawy i rozmowa na temat różnych emocji i ich znaczenia w życiu każdego człowieka rozpoczęła nasze spotkanie. A jak poradzić sobie ze zmartwieniem, które, gdy się tylko pojawi, odbiera radość i chęć do zabawy? Dzieci, poznając historię małej Róży, dowiedziały się, że najgorszą rzeczą, jaka można robić ze „zmartwieniem” to… martwić się nim. Każdego z nas spotykają różne smutki, najważniejsze jest jednak to, aby o nich rozmawiać z bliskimi osobami. Czasem pomaga spacer czy wspólna zabawa z mamą lub tatą. Przedszkolakom udało się zapomnieć o wszelkich zmartwieniach podczas zabawy z chustą Klanza. Wszystkie kłopoty i smutki zostały wyrzucone za burtę kilkanaście razy. Odpowiednia lektura oraz dobra zabawa to nasze antidotum na wszelkie uczuciowe dolegliwości. Spotkanie autorskie z Jędrzejem Pasierskim oraz promocja jego najnowszej książki Roztopy zakończyły obchody XVIII Małopolskich Dni Książki Książka i Róża.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za liczny udział w spotkaniach i już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania za rok.

Kiermasz książek na skwerku obok biblioteki ludzie wybierający książki na kiermaszu można było skorzystać z porad dietetycznych ludzie przegladają książki róże dla osób które zakupią książki ludzie przegladają książki porad udzielała także kosmetyczka odznaki ciasteczka i zwięrzątka z drukarki 3D również dosepne na naszym kiermaszu promocyjny plakat i baner osoba rozmawiajaca z kosmetyczką i dietetyczką spacjalny regał bawiące się dzieci dzieci ogladaja prezentację dzieci bawią siez chustką Klanza dzieci przygotowują róże dzieci prezentują własnoręcznie zrobione róże dzieci słuchają opowiadania dzieci odkrywaja zalety czytania książek zajęcia z multimedialną książką zajęcia z multimedialną książką dzieci wykonują różane zakładki dzieci prezentuja swoje prace dzieci pokazują wylosowane na kostce uczucia bibliotekarka prezentuje obrazek z którego dzieci mają odgadnąć uczucie dzieci słuchają opowiadania dzieci symbolicznie wyrzucja złe emocje za pomocą chusty klanza kolejna zabawa w przedstawianie emocji