„W poszukiwaniu mądrości życia — podróż do krainy Bajkozofii” — relacja z warsztatów biblioterapeutycznych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 marca 2017

Trzecie spotkanie w ramach projektu „Książka ma moc”

Co łączy bajkę, baśń i filozofię? Jaką moc ma książka? Czy słowa i obrazy mogą zmieniać świat? Bajkofilozofia to połączenie bajki, baśni, powiastki oraz opowiadania z filozofią. Bajki filozoficzne czerpały mądrość z opowieści biblijnych, mitologii, filozofii antycznej czy mądrości Wschodu. Zawierają teksty z różnych kultur i religii. Pomimo że powstały w różnych zakątkach świata, łączy je wiara w dobro i w człowieka. Umacniają i próbują odpowiedzieć na pytanie: Co naprawdę jest w życiu ważne?

Podobno „każda książka jest bramą do innego świata, każdy czytelnik potencjalnym odkrywcą”. Taką podróż do krainy Bajkozofii w poszukiwaniu mądrości życia odbyli uczniowie klasy 2a Gimnazjum z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, uczestniczący w warsztatach biblioterapeutycznych zorganizowanych w ramach projektu „Książka ma moc”. Zajęcia poprowadziła dr Wanda Matras — adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa.

Spotkanie rozpoczęło się od bajki Trzy sita, której autorstwo przypisuje się Sokratesowi. Bajki aktualnej, mimo że od czasu jej powstania upłynęło ponad dwa tysiące lat. Opowieść doskonale obrazuje mechanizm działania plotki i uczy odpowiedzialności za wypowiadane słowa. Jak się rodzą współczesne plotki? Mogli to sprawdzić uczestniczy warsztatów, którym prowadząca zaproponowała odegranie krótkich scenek teatralnych. Do tego ćwiczenia została wykorzystana metoda kapeluszy myślowych Edwarda de Bono. Idea sześciu kapeluszy pozwala na twórcze podejście do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. W życiu często zakładamy różne kapelusze, w zależności od nastoju czy sytuacji. Warto czasem „założyć” inny kapelusz, aby móc spojrzeć na problem z różnych punktów widzenia.

Po czym poznać pasjonującą lekturę? W różnych częściach świata książki wyglądają inaczej. Kamishibai, książki artystyczne, multisensoryczne, dotykowe, liberatura — to tylko niektóre z nich. Wanda Matras przedstawiła młodzieży wiele książkowych ciekawostek. Od najmniejszej książki, wielkości łebka od szpilki, po największą, mającą 3 metry i ważącą 252 kilogramy, a także najdroższą pt. Atlas ptaków, których pióra mienią się kolorowymi kamieniami, najgrubszą czy najstarszą — z pismem Etrusków.

Prowadząca zaproponowała zabawę aktywizującą obie półkule mózgowe. Na zakończenie powiedziała, że codziennie otrzymujemy 86 400 sekund — warto patrzeć na nie przez różne kapelusze i warto znaleźć książkę, którą będziemy czytać z pasją.

 spotkanie z gimnazjalistami z dr Wandą Matras  spotkanie z gimnazjalistami z dr Wandą Matras  prezentacja bajek filozoficznych 
  młodzież w trakcie warsztatów  młodzież w trakcie warsztatów  prezentacja różnych form książki 
  prezentacja różnych form książki 
 prezentacja różnych form książki 
  praca nad scenkami dramowymi 
  praca nad scenkami dramowymi 
  praca nad scenkami dramowymi 
  praca nad scenkami dramowymi 
 praca nad scenkami dramowymi 
 scenki dramowe  scenki dramowe  scenki dramowe  scenki dramowe  scenki dramowe  scenki dramowe  scenki dramowe  zabawa ruchowa