24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 kwietnia 2017

Szanowni Państwo,

z dużą radością informujemy, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu rusza 24. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Zachęcamy do zgłaszania publikacji literackich, napisanych przez polskich autorów, wydanych po raz pierwszy w 2016 roku, a jednocześnie utworów pogodnych, przesyconych humorem i optymizmem, kontynuujących tradycje pisarskie patrona Nagrody, mających wpływ na kształtowanie tożsamości kulturowej i narodowej, będących tym samym źródłem wiedzy, a także wpisujących się we wrażliwość oraz potrzeby współczesnych odbiorców.

Szczegółowy regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wszelkie dane kontaktowe znajdują się w załączonym pliku pdf, także na stronie: https://cldgk.wordpress.com/regulamin-i-formularz-zgloszen/ i http://mbp-oswiecim.pl/oferta/nagroda-literacka/.

!!!UWAGA: Na zgłoszenia czekamy do 14 KWIETNIA 2017 ROKU!!!

Działania związane z 24. Ogólnopolską Nagrodą Literacką przebiegać będą pod hasłem „Słowo-obraz-gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”. To tytuł pracy Jerzego Cieślikowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich badaczy literatury dla dzieci i młodzieży. Poprzez wybór takiego hasła pragniemy pokazać, że najlepsza polska literatura dla dzieci, to literatura, która przekracza granice słowa i wychodzi w relacje z obrazem i gestem, a tym samym jeszcze pełniej i głębiej dociera do serc i umysłów młodych odbiorców. Odwołując się (już po raz drugi) do twierdzeń wybitnego polskiego badacza literatury dla dzieci pragniemy także przypomnieć jego postać i jego spuściznę naukową. W 2016 roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jerzego Cieślikowskiego, a w tym roku mija 40 lat od jego śmierci.

Motto tegorocznej edycji Nagrody: „[…] to, co nazywano literaturą, było od początku działaniem tak bardzo otwartym na znaki gestu i obrazu, że za cechę naturalną, morfologiczną literatury uważać należy jej intersemiotyczność”. (Jerzy Cieślikowski „Słowo-obraz-gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”, w: tegoż, „Literatura osobna”, Warszawa 1985, s. 174.).

W ramach projektu 24. ONL przewidziano wiele różnorodnych działań, czyli wyłonienie najlepszych polskich publikacja dla dzieci poprzez przyznanie nagrody głównej, wyróżnień oraz nagrody czytelników, przygotowanie szeregu spotkań autorskich (z pisarzami i ilustratorami) oraz aktywizujących działań historycznych oraz teatralnych, a także słownych, gestycznych i plastycznych, audycje o literaturze dla dzieci w Radio Oświęcim, webinaria (czyli wykłady internetowe) z badaczami i znawcami literatury dla dzieci oraz gry mobilne/terenowe. Wielkim finałem będzie trzydniowe Święto Książki Dziecięcej (zaplanowane na 27, 28 i 29 września br.). 
Informacje o wszystkich działaniach będziemy przesyłać do Państwa na bieżąco.

Zachęcamy do odwiedzenie strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu (http://mbp-oswiecim.pl/) oraz strony Centrum Literatury Dziecięcej – koordynatora działań w ramach 24. edycji Nagrody (https://cldgk.wordpress.com/), a także do śledzenia naszych stron na Facebooku (https://www.facebook.com/mbp.oswiecim/https://www.facebook.com/centrumliteraturydzieciecej/). 

Zapraszamy do wspólnego promowania literatury dziecięcej!