Wilno. Barok na siedmiu wzgórzach — relacja ze spotkania z Andrzejem Pasławskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 listopada 2016

Andrzej Pasławski — podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii — już po raz drugi był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Tym razem zebrana w sali Pod Sową publiczność miała okazję uczestniczyć w pasjonującej, multimedialnej podróży pt. „Wilno. Barok na siedmiu wzgórzach”.

Stolica Litwy to wyjątkowe i piękne miasto. Nasz gość poznał każdą jej ulicę i każdy zaułek. Dzięki barwnej opowieści i niezwykłym fotografiom mogliśmy się tam przenieść i zobaczyć najpiękniejsze, najciekawsze i zarazem najdziwniejsze miejsca Wilna. Wirtualny spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to symbol Wilna, miejsce kultu religijnego od XVII wieku. Kolejno poznawaliśmy małe i duże ulice miasta — nie tylko te piękne i zadbane, jak np. Zamkową, Wielką, Literacką, lecz także zniszczone. Zwiedzaliśmy bazyliki, kościoły, cerkwie, teatry oraz uczelnie. Przepiękne budynki pod względem architektonicznym, wspaniałe wnętrza i oświetlenia nadają stolicy Litwy niesamowity klimat. Byliśmy w położonym na wzgórzach cmentarzu na Rossie, który pokazuje, jak wielokulturowe było miasto. Znajdują się tam historyczne nagrobki, macewy oraz krzyże. To tam spoczywa serce Józefa Piłsudskiego. Poznaliśmy także Republikę Zarzecza, czyli autonomiczną część miasta posiadającą swego prezydenta, konstytucję, godło, flagę oraz Święto Niepodległości obchodzone 1 kwietnia (w prima aprilis). Konstytucja Zarzecza składa się z 41 punktów, w której jest m.in. napisane, że „każdy ma prawo być niezrozumianym”, „pies ma prawo być psem”, a obywatele mają również „prawo do lenistwa i nic nie robienia”. Można stwierdzić, że jest to miejsce ekscentryczne, dziwne, a zarazem magiczne i inspirujące artystów do tworzenia. Na koniec naszego spaceru autor zabrał nas do Zwierzyńca — dzielnicy Wilna, gdzie czas się zatrzymał. Dawniej rosła tam puszcza, a obecnie jest to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic miasta.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy pokaz zachęcił uczestników spotkania do wycieczki po Wilnie — mieście historii, wspaniałych zabytków, kultury i sztuki.

 Dyrektor MBP Joanna Kalisz-Dziki i Andrzej Pasławski otwierają spotkanie.   Andrzej Pasławski opowiada o Ostrej Bramie.   Na pierwszym planie publiczność. W tle prezentacja.   Prowadzący spotkanie na tle prezentacji.   Ogólny widok sali z publicznością.   Slajd z nocnym widokiem Wilna.   Andrzej Pasławski opowiada o Wilnie.   Publiczność na pierwszym planie. W tle Andrzej Pasławski.   Wilno nocą na slajdach.    Autor prezentacji opowiada o Wilnie.   Publiczność na pierwszym planie. W tle Andrzej Pasławski.   Gość wpisuje się do księgi pamiątkowej MBP.