„Końca świata nie było” — spotkanie z Anitą Demianowicz

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 października 2016

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj”.

Mark Twain

O tym, że warto zaryzykować, opuścić bezpieczną przystań, by podróżować, śnić i odkrywać z pewnością przekonał się niejeden uczestnik spotkania z Anitą Demianowicz — autorką podróżniczej książki Końca świata nie było. Publikacja ukazała się 19 września 2016 r. nakładem Wydawnictwa Helion. W poniedziałkowy wieczór sala Pod Sową MBP w Gorlicach wypełniła się po brzegi, a nasz gość rozpoczął wciągającą opowieść o krainie wulkanów. Jej pierwsza samotna podróż rozpoczęła się w 2012 r. i trwała pięć miesięcy. Trasa wyprawy wiodła autorkę przez Salwador, Honduras, Gwatemalę i Meksyk. W kolejnych latach podróżowała samotnie m.in. do USA, Panamy, Kostaryki i Nikaragui, by w 2015 r. odbyć solowy rajd rowerowy dookoła Polski. Motywem przewodnim opowieści, którą osnuła na kanwie swych przygód, były kobiety, ich sytuacja w Ameryce Środkowej i Południowej. Podróżniczka opowiadała o organizacji Dom Kobiet oraz projekcie Domy z Adobe, którego celem jest poprawa warunków życia żeńskiej populacji mniej rozwiniętych krajów. Opowieść obfitowała w opis osobliwości i anegdot z odległej krainy Majów. Mogliśmy zasmakować w egzotycznym kolorycie. Zobaczyć, jak w Ameryce Środkowej jeździ się chicken busami przepełnionymi sprzedawcami czy obejrzeć ekstremalny zjazd na desce po czarnym zboczu aktywnego wulkanu Cerro Negro w Nikaragui. Dzięki licznym zdjęciom przetykanym krótkimi filmami mogliśmy podziwiać widoki ze szczytu wulkanu Santa Maria Gwatemala, zobaczyć płynącą lawę po erupcji w Nikaragui, współuczestniczyć w niezwykle barwnych obchodach świąt wielkanocnych w Gwatemali czy Desfile — paradzie głupców w Xela.

1. Dyrektor MBP w Gorlicach wita Anitę Demianowicz 2. Slajd z prezentacji autorki 3. Sala Pod Sową wypełniona gośćmi 4. Autorka rozpoczyna prezentację 5. Slajd z prezentacji 6. Anita Demianowicz na tle prezentacji 7. Publiczności — na pierwszym planie matka autorki 8. Na zdjęciu Anita Demianowicz 9. Publiczność 10. Autorka — w tle publiczność 11. Anita Demianowicz odpowiada na pytania 12. Jedna z uczestniczek spotkania zadaje pytanie 13. Zaproszenie wklejone do księgi pamiątkowej 14. Na zdjęciu Anita Demianowicz 15. Pełna sala 16. Na pierwszym palnie Anita Demianowicz, w tle prezentacja  17. Autorka podpisuje swoją książkę 18. Anita Demianowicz przyjmuje gratulacje od gości 19. Sesja rozdawania autografów 20. Autorka otrzymuje kwiaty 21. Goście wpisują się do księgi pamiątkowej 22. Autorka wpisuje dedykacje do książki 23. Autorka wręcza książkę czytelnikowi