Kongres Kultury

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 października 2016

Kongres Kultury 

7-9 października 2016 r., Warszawa 

Informacja od organizatora:

Podstawą demokracji jest wolność, równość i społeczna sprawiedliwość, poszanowanie praw człowieka i uznanie różnorodności. Przyjmując te wartości, wspólnie zwołaliśmy Kongres Kultury. Zapraszamy do jego współtworzenia.

Naszym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakiej kultury dziś potrzebujemy? Co wymaga naprawy? W jaki sposób kultura może służyć budowaniu otwartej, wielogłosowej i równoprawnej wspólnoty? Jak dostrzegać źródła konfliktu i jak prowadzić dialog w sytuacji sporu? Jak zapewnić wszystkim równy dostęp do kultury?

Chcemy dyskutować o wartościach, pytać o autonomię kultury, polityki kulturalne i ekonomię kultury, o media publiczne, biblioteki i domy kultury, o sztukę i jej odbiorców, o rolę twórców i animatorów kultury, o to, czym powinna być edukacja kulturalna.

Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana.

Wspólnie podejmijmy to zadanie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w proces tworzenia programu Kongresu Kultury 2016. Internetowy mechanizm umożliwia każdemu uczestnikowi zgłoszenie tematu/zagadnienia/problemu, który stanie się przedmiotem obrad Kongresu.

O znaczeniu Kongresu Kultury 2016 zadecyduje jego program – jakość debat merytorycznych, konkluzji i postulatów. Dlatego tak istotny jest demokratyczny sposób tworzenia struktury merytorycznej Kongresu. Odchodząc od hierarchicznego modelu odgórnie planowanych wykładów czy prezentacji, kładziemy nacisk na oddolne wypracowywanie tematów i problemów wymagających kongresowej debaty. Każdy uczestnik Kongresu może skorzystać z prawa do zgłoszenia tematu dyskusji w oparciu o następujące zasady:

KROK 1 – DO 20 SIERPNIA – REJESTRACJA I ZGŁOSZENIE TEMATU DYSKUSJI:

  • zarejestruj swój udział w Kongresie na stronie rejestracja.kongreskultury2016.pl;
  • zgłoś zagadnienie/problem, który twoim zdaniem powinien stać się tematem obrad Kongresu - każdy uczestnik może zgłosić jeden temat do dyskusji;
  • podaj tytuł oraz krótki opis tematu (max. 2000 znaków ze spacjami);
  • pamiętaj: w razie wyboru twojej propozycji, będziesz odpowiedzialny za przygotowanie i poprowadzenie grupy dyskutującej na zaproponowany temat - prace grup roboczych rozpoczną się we wrześniu, ich kulminacją będzie 2-godzinna dyskusja podczas kongresu.


KROK 2 – 4-9 WRZEŚNIA – GŁOSOWANIE:

  • spośród nadesłanych tematów wskaż te, które wymagają twoim zdaniem szerokiej debaty kongresowej. Otwarte głosowanie będzie stanowić podstawę do ewentualnej selekcji tematów, które wejdą w skład obrad Kongresu.


KROK 3 – DO 5 PAŹDZIERNIKA – PRZYGOTOWANIE PRAC STOLIKA:

  • autorzy wybranych tematów otrzymają informację dotyczącą technicznych i organizacyjnych aspektów przygotowania i pracy grup roboczych podczas Kongresu;
  • autorzy wybranych tematów będą mogli skorzystać ze wsparcia w postaci pokrycia kosztów przejazdu oraz zakwaterowania w Warszawie na czas trwania Kongresu.

 

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy dostepne są na stronie Kongresu Kultury

(www.kongreskultury2016.pl)