Retrogranie na Klubie Kodowania

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 kwietnia 2016

Gry komputerowe są częścią kultury masowej i mają już swoją bogatą historię. Od najwcześniejszych produkcji powstających w latach 40. XX wieku aż po najnowocześniejsze, wykorzystujące środowisko trójwymiarowe. Zawsze rozpalały wyobraźnię ich młodszych i starszych miłośników.

Podczas kolejnego spotkania Klubu Kodowania MBP w Gorlicach wszyscy zebrani mieli okazję zobaczyć sprzęt, który nieraz jest już starszy od swojego właściciela i pograć na nim. Dzięki uprzejmości Marcina Labuta i Mnicha, twórców gorlickiego Gamer Party i prekursorów e-sportu w naszym mieście, którzy odpowiedzieli na zaproszenie klubowiczów, mogliśmy dotknąć żywej historii gier komputerowych. Panowie pokazali i oddali do naszej dyspozycji komputery i konsole, które są wartościowymi eksponatami w ich prywatnych kolekcjach. Opowiedzieli także o rozwoju gier i swoich doświadczeniach z nimi związanych. Tym sposobem w Bibliotece zagościły dwie skrajne generacje konsol Nintendo i Sega, jedna z pierwszych na świecie konsol do popularnego Ponga, komputery Commodore 64 i Atari, przenośne konsole Game Boy oraz masa kultowych już tytułów gier, które starsi uczestnicy spotkania wspominali z niemałą nostalgią. Klub odwiedził także gość specjalny, dr Lech Nowicki, który opowiedział uczestnikom o swojej wystawie eksponowanej w sali Pod Sową MBP w Gorlicach oraz odpowiedział na pytania o pracy w Centrum Nauki Kopernik i Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

 Pad do konsoli Stara konsola Uczestnicy spotkania oglądają film o grach Klubowicze grają na konsolach Dwie generacje konsol na stole Lech Nowicki oprowadza po wystawie Lech Nowicki odpowiada na pytanie klubowiczów Marcin Labut na tle planszy Dota Uczestnik spotkania gra na laptopie Joystick i konsola Atari Na pierwszym planie komputer Commodore 64 Zabytkowy sprzęt komputerowy Klubowicz gra na joysticku Laptop i konsola Nintendo Gra na konsoli Na pierwszym planie eksponaty, dalej klubowicze Prezentacja uruchamiania gry z kasety magnetofonowej Komputer Atari Gra w Lotus na laptopie Klubowicze grają w grę Archon Interfejs gry Lotus