Szkolenie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 maja 2015

Pierwsze w tym roku szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu gorlickiego odbyło się 14 maja 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Poruszono na nim ważne dla wszystkich tematy dotyczące obecności bibliotek w Internecie i bezpieczeństwa informacji przechowywanych przez biblioteki. Informacja jest jednym z najważniejszych zasobów instytucji. Dostęp do niej i szybkość przepływu często decyduje o sukcesach lub porażkach w codziennym działaniu. Informacja jednak powinna być chroniona przez biblioteki, jak i wszystkich jej pracowników. Instytucje, które rygorystycznie przestrzegają tego nakazu na ogół bezkolizyjnie funkcjonują w swoim środowisku i dynamicznie się rozwijają. W tym celu należy odpowiednio zorganizować zasoby i skutecznie nimi zarządzać, czyli mieć właściwie opracowaną i bezwzględnie przestrzeganą politykę bezpieczeństwa informacji (PBI) swojej firmy. Polityka bezpieczeństwa informacji jest zbiorem spójnych, precyzyjnych i zgodnych z obowiązującym prawem przepisów, reguł i procedur, według których dana instytucja buduje, zarządza i udostępnia zasoby oraz systemy informacyjne i informatyczne. Problemy bezpieczeństwa informacji omówili zaproszeni goście, a byli to: Agata Klakla — specjalistka ds. prawnych oraz Marcin Karkosz — kierownik Działu Informatyki w WBP w Krakowie.

Drugi temat, zatytułowany Obecność bibliotek w Internecie, czyli jak zaistnieć bez specjalistycznej wiedzy, przedstawili, przybliżając swoje propozycje, pracownicy MBP w Gorlicach: Daniel Sokołowski i Bartłomiej Kiełtyka. Powszechnie wiadomo, że posiadanie swojej strony internetowej jest obecnie nieodłącznym elementem funkcjonowania i promocji każdej instytucji czy organizacji, wliczając w to również biblioteki. Obecność bibliotek w sieci umożliwia dotarcie do informacji dotyczących naszej instytucji szerszemu gronu odbiorców, ułatwia pracę bibliotekarzom, reklamuje nasze działania i osiągnięcia, a obecnie przyspiesza dostęp czytelnika do katalogu księgozbioru. Niestety, wiele bibliotek z różnych przyczyn nie posiada pełnych, często aktualizowanych stron www, dlatego też jedną z propozycji, którą omówili i przedstawili prelegenci, jest zaistnienie bibliotek w portalu społecznościowym. Jest to przyjazna w korzystaniu i darmowa alternatywa, która pozwoli zaistnieć bibliotekom w Internecie.

Oba tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych z powiatu gorlickiego bibliotekarzy, padało wiele pytań, a w kuluarach rozgorzały gorące dyskusje.