Relacja ze spotkania autorskiego z Piotrem Cegielskim i promocji książki Galicyjskie portrety, czyli mój kolaż rodzinny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 maja 2015

Kolaż (fr. collage) według Słownika terminologicznego sztuk pięknych, to technika polegająca na zestawieniu na płaszczyźnie wycinków różnych materiałów w zamierzoną całość kompozycyjną. Jak się jednak okazuje, kolaż przynależy nie tylko do sztuk plastycznych. W czwartek, 21 maja 2015 r., w Sali „Pod Sową” gorlickiej Biblioteki udowodnił to Piotr Cegielski, autor rodzinnie i sentymentalnie związany z naszym miastem, prezentując publiczności swoją najnowszą książkę Galicyjskie portrety, czyli mój kolaż rodzinny

Książka faktycznie jest kolażem, bowiem powstała z okruchów pamięci — historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale także z mozolnego penetrowania rodzinnych archiwów, które poprzez wojenną pożogę częściowo uległy rozproszeniu i zniszczeniu. Cegielski, zbierając te informacje, nakreślił rodzinną sagę, umiejscawiając ją w kontekście historii Europy i Polski XIX i XX wieku. Na szczęście wielkie dzieje są tylko kanwą, bo to, co najważniejsze w książce, to historie małych ojczyzn i postaci, które niejednokrotnie swoje losy związały z Gorlicami i Szymbarkiem, oddając galicyjskiej ziemi swą pracę, miłość i poświecenie. 

Pamiętajmy jednak, że w tytule Galicyjskich portretów, prócz rzucającego się w oczy słowa „kolaż”, tak naprawdę najważniejszym jest słowo „rodzinny”. Wszak to przodkowie autora są bohaterami tej niezwykłej książki. Cegielski, Grodyński, Świątek, Rziha, to nazwiska, które wielu gorliczanom jeszcze tkwią w pamięci, a to nim właśnie, trzem kobietom i trzem mężczyznom noszącym te miana, jest poświęcona książka. Autor opisuje losy swojej rodziny ze swadą, nie stroniąc od przytaczania iście pikantnych anegdot. Broni się tym samym od popadnięcia w rutynę historycznej narracji i oddaje w ręce czytelnika książkę zajmującą, a dla gorliczanina szczególnie ciekawą. 

Podarowany przez Autora egzemplarz Galicyjskich portretów czeka już na Państwa w Czytelni Głównej, drugi niebawem znajdziecie w Wypożyczalni dla Dorosłych.