Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 maja 2015

W piątek, 22 maja 2015 r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach przybyła z wizytą pisarka, poetka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych — Barbara Kosmowska. Spotkanie to, zostało zorganizowane pod patronatem Instytutu Książki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki”. 
„Zwyczajna autorka dla niezwyczajnych młodych ludzi” zabrała wszystkich w fascynującą podróż po literaturze. Barbara Kosmowska doskonale potrafiła nawiązać kontakt z uczestnikami. Spotkanie szybko przerodziło się w dialog, wymianę myśli i poglądów. Pisarka ujęła wszystkich zebranych pasją życia, poczuciem humoru, dystansem do siebie i do świata. 
Dlaczego młodzi ludzie nie czytają? Barbara Kosmowska próbowała wytłumaczyć to zjawisko, nie przypisując winy samej tylko młodzieży. Młodzi nie czytają, bo obecny świat ma dla nich bogatszą ofertę, w której literatura zajmuje podrzędne miejsce, a szkoda. Jak to zmienić? Według autorki, młodzież czytałaby chętniej, gdyby nie było to surowym obowiązkiem. Zwróciła też uwagę na brak w kanonie lektur książek z literatury najnowszej, niekoniecznie tej najcięższej i najpoważniejszej. 
Barbara Kosmowska odpowiadała na szereg pytań związanych z jej twórczością, choćby: „Skąd czerpie pomysły na postacie, ich wygląd, język? Kto jest pierwszym krytykiem jej książek? Z której jest najbardziej zadowolona?”. Przyznała, że powieść Buba była dla niej przepustką do świata młodych ludzi, dlatego jest też tak ważna. Dzięki tej książce uświadomiła sobie, że młodzież ma problemy, z którymi boryka się najczęściej sama. Natomiast, „zielone kasztany”, wyjęte z tytułu jej innej książki, kłują, ale jednocześnie potrzebują ciepła i zrozumienia. 
Autorka nie pisze o sobie, swoim życiu, problemach. Świat prywatny stara się oddzielać od literackiego. Jednak pewne jego fragmenty mimo woli znajdują odbicie w jej powieściach. Obserwacje, emocje, przyjaźnie, znajomości i rozmowy są tworzywem, dzięki któremu buduje swój literacki świat. 
Kosmowska zachęcała wszystkich, aby serio traktowali swoje marzenia i pasje. Mimo, iż twierdzi, że „żyjemy w absurdalnym sklepie”, gdzie wszystko jest w zasięgu ręki, warto się na chwilę zatrzymać i pomyśleć, co chcielibyśmy robić w życiu i co jest dla nas naprawdę ważne.