X Cudowna Moc Bukietów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 sierpnia 2019

 

 

Szanowni Państwo,

Według starego zwyczaju 15. sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny –  zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Od 10 lat zajmujemy się przypominaniem odwiecznego zwyczaju, który uznajemy za niezwykle cenny dla człowieka XXI wieku. W tym roku Cudowna Moc Bukietów w Krakowie ma swój jubileusz dziesięciolecia.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. To przypomina starszym i uczy młodych, że natura oferuje nam skarby, jeśli tylko potrafimy z nich korzystać.  Układanie bukietów jest okazją do edukacji botanicznej oraz doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla kościoła katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina Papież Franciszek w encyklice Laudato si,  to nasz wspólny obowiązek.

Instytut Dziedzictwa ogłasza jubileuszową X edycję konkursu „Cudowna Moc Bukietów”.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy naszego województwa oraz turyści. Nie ma ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2019 r. o godz.14.00 na scenie głównej usytuowanej przy Małym Rynku w Krakowie. Bukiety konkursowe ocenianie będą w czterech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny; Profesjonalny bukiet florysty oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci.

Zachęcam wszystkich do przyrodniczej wycieczki po małopolskich łąkach. Uprzejmie proszę o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym.

 Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie.

Z poważaniem,

 Liliana Sonik

Prezes Zarządu

 

Więcej informacji na temat konkursu „Cudowna moc bukietów” można uzyskać na stronie internetowej:  http://www.instytutdziedzictwa.pl/http://www.cudownamocbukietow.pl/ oraz
stronie http://facebook.com/cudownamocbukietow lub pod numerem telefonu 668 183 183. 

 

ZASADY PRZYJMOWANIA I KATEGORYZACJI BUKIETÓW

            We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber,

rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

  1. „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Unikamy roślin trujących. Bukiet ma być tak ułożony, by móc trzymać go w ręce lub - jeśli jest bardzo duży - w dwu rękach. Inną pożądaną  formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera nabite na patyk jabłko.
  2.  „Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu i odpowiedni dobór ziół i kwiatów. Inne formy niż bukiet również są dopuszczalne, jak np. wieńce. W tej kategorii liczą się innowacyjne rozwiązania, kreatywność i piękno. Wykluczamy rośliny z importu oraz egzotyczne.
  3. „Mały Bukiet” - konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany przez dziecko samodzielnie, a dorośli mogą jedynie być doradcami dziecka.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Afisz

    Afisz