Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 maja 2019

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.

Marek Tuliusz Cyceron

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Tradycyjnie inauguruje on Tydzień Bibliotek — ogólnopolską akcje, której celem jest podkreślenie roli czytania, bibliotek, zawodu bibliotekarza, zainteresowanie książką i promowanie czytelnictwa. Akcja została zainicjowana szesnaście lat temu przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej wyjątkowej dla nas okazji, 9 maja w MBP w Gorlicach, odbyły się oficjalne obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. W uroczystości wzięli udział bibliotekarze z terenu powiatu gorlickiego, pracownicy MBP w Gorlicach oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Gorlice — Rafał Kukla, Starosta Powiatu Gorlickiego — Maria Gubała, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gorlice — Beata Mikruta-Kawa, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorlice — Aleksander Augustyn, zastępca kierownika Wydziału Jerzy Knot, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu — Tadeusz Mikrut.

Nagrodę Burmistrza dla Bibliotekarza Roku 2018 otrzymała Urszula Karasińska za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju i upowszechniania bibliotekarstwa w mieście.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gorlicach przekazali okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe dla wyróżniających się bibliotekarzy z terenu powiatu gorlickiego: Małgorzaty Mentel — dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Sękowej, Barbary Radzik — dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Ropie, a także Tomasza Hryca — członka 5-osobowego zespołu instruktorskiego w MBP w Gorlicach.

Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji zaproszonego gościa, Marii Cibickiej — kierownika Działu Społeczeństwa Informacyjnego WBP w Krakowie, w której nakreśliła potrzeby czytelników, w kontekście hybrydowego czytania, korzystania z zasobów tradycyjnych i cyfrowych.

Wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego spotkania dziękujemy za przybycie. Bibliotekarzom składamy najlepsze życzenia z okazji ich Święta: jak najwięcej nowości na bibliotecznych półkach, wielu pomysłów na nowe działania propagujące dobrą książkę i czytanie, a nade wszystko dumy z wykonywanego zawodu.