Warsztaty animacji poklatkowej — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 listopada 2018

Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, odbywającego się w dniach 19–25 listopada 2018 roku, Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży MBP zamieniła się w ministudio filmów animowanych. Grupa młodych czytelników pod kierunkiem Daniela Kiermuta i Alzbety Wójcik z Galicyjskiej Fundacji Rozwój i Edukacja wzięła udział w kursie tworzenia filmu animowanego. Bazując na książkowych opowieściach o migracji i uchodźcach, przygotowali własny stop motion.

„Tamto życie, tamte czasy, teraz wydają się fikcją — nawet dla mnie są jak bajka, w którą nikt już nie wierzy” — to fragment książki Modlitwa do morza, autorstwa Khaleda Hosseiniego, ambasadora dobrej woli UNHCR. Fragment tej poruszającej opowieści, „monologu ojca opowiadającego w liście do syna o dwóch światach — pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna, wstrząsający opis historii dziejącej się naprawdę — tragedii, która trwa” był inspiracją do przeprowadzenia warsztatów animacji poklatkowej. Jak stworzyć taki filmik? „Należy dodawać lub przesuwać obiekty względem nieruchomego tła, jednocześnie za każdym razem fotografując kolejną scenę. Kadr musi pozostać dokładnie taki sam. Kiedy wszystkie zdjęcia (klatki) zostaną połączone, powstanie animowany obraz, a widz będzie miał wrażenie, jakby przedmioty same się poruszały”. Wystarczy aparat cyfrowy, smartfon lub tablet, statyw i odpowiednie oprogramowanie.

Uczestnicy zajęć, pracując w grupach, opracowali scenariusz filmowej historii. Wykorzystując różnorodne materiały plastyczne (kredki, farby, szary papier, ołówki, nożyczki, czarny karton), zaprojektowali postacie, budynki, przedmioty, tło, napisy, nagrali także dźwięk i słowa. Młodzi animatorzy uczyli się trudnej sztuki komponowania kadru, decydowali, które elementy mają być ruchome. Poznawali technikę tworzenia animacji, zamieniali się rolami, byli raz animatorami, raz operatorami robiącymi zdjęcia, które później ożywały dzięki programowi do animacji. Również oni stali się bohaterami filmu, bowiem nagrali życzenia dla uchodźców. Kreatywność, pomysłowość, wyobraźnia i współpraca pozwoliły im zrealizować wyjątkowy film animowany, który już niebawem będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej.

A oto filmik stworzony przez uczestników warsztatów z animacji poklatkowej .

	7636 — rozmowa na temat uchodźców		7639 — prowadząca czyta książkę Modlitwa do morza		7641 — gdzie leży Syria? 		7644— projektowanie postaci, budynków		7650 — projektowanie postaci, budynków		7673 — efekty pracy dzieci		7646 — próby animowania		7655 — próby animowania 		7658 — praca nad filmem		7659 — praca nad filmem		7668 — praca nad filmem 		7662 — książka Modlitwa do morza 		7672 — autorzy animacji 		7674 — nagrywanie dźwięku i rozmowa w kręgu