Światowy Dzień Uchodźcy w Gorlicach — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 czerwca 2018

 „Marzymy o tym, żeby Polki, Polacy i cudzoziemcy żyli razem w zgodzie, szanowali i akceptowali się nawzajem. Dzięki nam cudzoziemcy uczą się polskiego, zdobywają nowy zawód, rodziny znajdują mieszkanie, dzieci idą do szkół. Uczymy licealistów w polskich szkołach, że Czeczen, Tybetańczyk czy Syryjka zasługuje na szacunek i przyjaźń” — cel działania Fundacji Refugee.pl.

Dnia 20 czerwca w Polsce jest obchodzony Światowy Dzień Uchodźcy, który — ustanowiony rezolucją ONZ — upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na świecie. W tym roku — dzięki inicjatywnie Galicyjskiej Fundacji Rozwój i Edukacja — po raz pierwszy świętowaliśmy ten dzień w Gorlicach.

Fundacja z powodzeniem wystartowała w konkursie grantowym Funduszu Obywatelskiego w obszarze edukacji obywatelskiej na realizację projektu Ciekawi świata — rozmowy o uchodźstwie i migracji. Ideą działania jest wykreowanie przestrzeni do rozmów m.in. na temat kryzysu postaw obywatelskich czy braku rzetelnej wiedzy na temat migracji. W ramach projektu 19 czerwca odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów MZS nr 3 w Gorlicach poświęcone problematyce antydyskryminacyjnej, które metodami aktywnymi poprowadzili Alzbeta Wójcik i Daniel Kiermut. Natomiast w godzinach popołudniowych na skwerze przy MBP odbył się happening, który miał na celu zwrócenie uwagi uczestników na sytuację uchodźców na świecie.

Drugiego dnia gorlickich obchodów Światowego Dnia Uchodźcy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach odbyło się spotkanie z Rozą i Mali z Czeczenii oraz Jolantą Binicką z Fundacji Refugee.pl. Spotkanie rozpoczęto od zaprezentowania danych statystycznych i pojęć związanych z tematem uchodźców i imigrantów. Jolanta Binicka wyjaśniła różnicę między uchodźctwem a imigracją oraz opisała procedurę składania wniosków o status uchodźcy. Słuchacze zostali zapewnieni o skuteczności działania polskich organów rządowych przeprowadzających procedury migracyjne. Następnie przedstawicielka Fundacji Refugee.pl opisała warunki życia w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce, w których czeka się na nadanie statusu uchodźcy. Statystyki dotyczące osób składających wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej pokazują, że ponad połowa osób stara się o dalszą podróż do zachodniej Europy i nie zostaje w Polsce. Najwięcej osób składających wnioski pochodzi z Ukrainy i Czeczenii. W dalszej części spotkania Roza i Mali opowiedziały o swoim życiu w Czeczenii, przyjeździe do Polski, życiu w ośrodkach dla cudzoziemców oraz zawieraniu przyjaźni z Polakami. Poruszyły kwestię trudnego powrotu do ojczyzny po zakończeniu wojny, kiedy w kraju dochodzi do przetasowań społecznych, a do władzy dochodzą niewłaściwi ludzie. Następnie panie przedstawiły projekty Fundacji Refugee.pl wspomagające integrację oraz zdobywanie zawodu. Podkreśliły, jak ważna jest nauka języka polskiego oraz kursy zawodowe (m.in. jubilerskie, fryzjerskie czy krawieckie).

www.facebook.com/galicyjskafundacja.krzywa/

www.refugee.pl/

	Warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów MZS nr 3 w Gorlicach		Warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów MZS nr 3 w Gorlicach	 	napis 	przygotowanie heppeningu, mieszanie farby		kobieta pisze kredą na chodniku informacje o uchodźcach		odbijanie włąkiem napisu na płóciennej torbie		para wykonuje torbę na skwerze przy MBP		torba z napisem 	rodzina siedzi na Sali podczas spotkania    		Informacje dotyczące fundacjii Refugee.pl		widok oólny Sali z publicznością		pamiątkowe wpisy do księgi