„Meksyk zwykły i niezwykły” — relacja z warsztatów edukacyjnych dla uczniów klasy piątej szkoły podstawowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 czerwca 2018

W gorące, czerwcowe przedpołudnie w naszej bibliotece odbyły się kolejne zajęcia z projektu „Z książką mi pod drodze”. W warsztatach edukacyjnych zatytułowanych „Meksyk zwykły i niezwykły” tym razem wzięli udział uczniowie klasy piątej z MZS nr 4 w Gorlicach.

Buenos días! — tak przywitała się z uczniami pani Agnieszka Dziarmaga-Czajkowska z Fundacji Edukacji Międzykulturowej, która poprowadziła meksykańskie zajęcia. Mexico City — stolica Meksyku i zarazem największe miasto tego kraju — to jedna z najbardziej fascynujących metropolii na świecie. Zdjęcia krajobrazów, mieszkańców, potraw czy roślin, mapa, a nawet kolorowy strój prowadzącej (taki jak jego mieszkanek) umożliwiły nam fascynującą, wirtualną wyprawę do Meksyku. Pani Agnieszka Czajkowska pokazała uczniom godło kraju — orła siedzącego na opuncji i pożerającego grzechotnika — oraz opowiedziała aztecką legendę z nim związaną. Ten obraz bowiem był symbolem Tenochtitlán — miasta Azteków. Przedstawiła krótko jego historię, począwszy od hiszpańskiego podboju, mówiła także o jego mieszkańcach, kolorowych ubiorach, językach, których się tam używa (a jest ich aż 64), kuchni, pikantnych, ale bardzo smacznych potrawach i charakterystycznych przysmakach. Oczywiście nie mogło zabraknąć tańców, które się wywodzą z Meksyku (takich jak salsa), folkloru (Mariachis), zwyczajów obchodzenia świąt czy najważniejszych zabytków. Szukaliśmy odpowiedzi na różne pytania, m.in.: „Czy kukurydziane tortille są smaczne?” oraz „Jak Majowie przyrządzali kakao?”. Porównywaliśmy krajobrazy północy i południa kraju. Warsztaty były także okazją do nauczenia się hiszpańskich powitań i pożegnań. Uczestnicy poznali meksykańskie obrazy, czyli tzw. papel amate przedstawiające scenki z życia. Na zakończenie uczniowie wykonali obrazy w stylu papel amate — prace plastyczne inspirowane tradycyjnym, ludowym rękodziełem meksykańskim, z charakterystycznym indiańskim wzornictwem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

	prowadząca warsztaty — Agnieszka Czajkowska 		Prowadząca pokazuje meksykańskie warzywa 		papel amate		tworzenie obrazów w stylu papel amate		tworzenie obrazów w stylu papel amate		tworzenie obrazów w stylu papel amate		mieszkańcy Meksyku 		efekty pracy