Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Koło Powiatowe
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach




Koło Powiatowe SBP przy MBP w Gorlicach zakończyło działalność

15 listopada 2012 r. zostało zwołane Walne Zebranie Koła, które zgodnie ze statutem powinno się odbywać przynajmniej raz na 4 lata. Na zebraniu zostały przedstawione sprawozdania merytoryczne i finansowe Zarządu Koła za ostatnie 4 lata, zostały wręczone nagrody jubileuszowe tym członkom SBP, którzy w tym roku obchodzili jubileusze (6 osób).

Walne Zebranie Członków Koła SBP w Gorlicach podjęło uchwałę o rozwiązaniu Koła Powiatowego SBP w Gorlicach z dniem 15.11.2012 r. Dwie osoby wyraziły chęć dalszego należenia do SBP. W związku z likwidacją Koła w Gorlicach, ich deklaracje zostały przeniesione do Koła SBP w Sądeckiej Bibliotece Publicznej. Walne Zebranie uchwaliło jednogłośnie w głosowaniu jawnym, że środki finansowe znajdujące się w Kole zostaną przekazane do Zarządu Oddziału w Nowym Sączu.



Działalność Koła Powiatowego SBP przy MBP w Gorlicach

Skład Zarządu:
1. Przewodnicząca Koła – Grażyna Zastępa
2. Sekretarz Koła – Bożena Dykla
3. Skarbnik Koła – Anna Nigborowicz

Koło Powiatowe SBP przy MBP w Gorlicach liczy obecnie 24 osóby. Członkami są osoby pracujące w MBP w Gorlicach, w bibliotekach publicznych na terenie powiatu gorlickiego, emeryci oraz osoby pracujące w bibliotekach innych sieci lub sympatyzujące ze środowiskiem bibliotekarskim.

Wysokość rocznych składek członkowskich dla jednego członka wynosi 2 zł na miesiąc, czyli opłata roczna za przynależność do SBP wynosi 24 zł. Z zebranych składek część pieniędzy (50%) pozostaje do dyspozycji Koła, natomiast z pozostałych 50% – 15% zostaje odesłane do Zarządu Oddziału w Nowym Sączu, a 35% do Zarządu Okręgu do Krakowa (zgodnie z Uchwałą nr 3/2007). Środki pozostające w dyspozycji Koła są wykorzystywane na symboliczne nagrody książkowe dla bibliotekarzy obchodzących jubileusze pracy zawodowej, refundacje lub dopłaty do wycieczek organizowanych dla członków SBP oraz koszty biurowe. Praca wszystkich osób zaangażowanych w działalność SBP jest pracą społeczną.




8 maja 2012 r. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu na Bibliotekarza Roku 2011 Województwa Małopolskiego. Program przewidywał prezentację sylwetek bibliotekarzy, których kandydatury zostały zgłoszone do konkursu oraz ich osiągnięć. Kandydatką z powiatu gorlickiego była Elżbieta Knapik, której sylwetkę prezentowała Grażyna Zastępa. Medal i nagrodę główną otrzymała Maria Marek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku. Laureatka konkursu na Bibliotekarza Roku 2011 Województwa Małopolskiego równocześnie staje się kandydatką do konkursu ogólnopolskiego na Bibliotekarza Roku 2011. Osiągnięcia nominowanych bibliotekarzy były ogromne i bardzo zróżnicowane. W tegorocznym konkursie stawały do rywalizacji osoby z bibliotek różnych sieci, których dokonania trudno ze sobą porównywać (np. dokonania bibliotekarzy bibliotek naukowych, szkolnych i publicznych, bibliotek dużych np. w Oświęcimiu i bibliotek małych np. w Bieczu lub Muszynie). Galę uświetniły: niewielki koncert muzyczny oraz teksty literackie czytane przez młodzież (laureatów konkursów recytatorskich). Wśród młodzieży prezentującej swoje umiejętności były osoby niewidome i słabowidzące.
Lista kandydatów zgłoszonych do konkursu: http://www.sbp.krakow.pl/cache/Konkurs2011_Kandydaci.pdf




12 kwietnia 2012 r. Zarząd Okręgu SBP w Krakowie w dniu 12 kwietnia zorganizował wycieczkę szkoleniową do Biblioteki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Wzięło w niej udział ok. 40 osób w tym 7 osób z powiatu gorlickiego. Po Bibliotece oprowadzał nas dyrektor ks. dr hab. Jan Bednarczyk, który ujął nas wszystkich swoją osobowością. Biblioteka znajduje się w Krakowie na Ruczaju i zajmuje gmach liczący ok. 9 tys. m2, przepięknie zaprojektowany, wspaniale wyposażony w najnowocześniejsze media. Zwiedzanie takiej Biblioteki to była niezwykła frajda.

Zdjęcia z wycieczki:


Gmach Biblioteki można oglądać na YouTube: http://upjp2.edu.pl/strona/rp7vituhdw
Wnętrza Biblioteki można oglądać: http://upjp2.edu.pl/strona/k6wwexrxna



28 marca 2012 r. Kapituła Medalu: "Bibliotekarz Roku Województwa Małopolskiego" wybrała spośród 8 zgłoszonych kandydatów panią Marię Marek, dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku na laureata Bibliotekarza Roku Województwa Małopolskiego.



15 marca 2012 r. Zarząd Koła Powiatowego SBP przy MBP w Gorlicach zgłosiło do nagrody na Bibliotekarza Roku Województwa Małopolskiego za 2011 rok panią dyr. Elżbietę Knapik (MiGBP w Bieczu)



13 grudnia 2011 r. Zebranie Zarządu Okręgu Małopolskiego i zarządów struktur terenowych SBP w Krakowie podczas którego omawiane były sprawy związane z weryfikacją i uzupełnianiem danych w bazie członków Okręgu Małopolskiego, oraz sprawy związane z propozycją zmian w nowej Ustawie o bibliotekach (m.in. ustalono, że dyr. Maria Sosin (MiGBP w Starym Sączu) przygotuje zestaw wymagań, jakie powinien spełniać lokal, w którym mogłyby funkcjonować razem biblioteka szkolna i biblioteka publiczna. Dokument ten, jako oficjalne stanowisko Okręgu, mógłby służyć tym bibliotekom, których organizatorzy zamierzają połączyć obydwa typy bibliotek).
Powołano opiekunów kół i oddziałów Okręgu Małopolskiego – za Koło Gorlickie odpowiada pani Ewa Witek przewodnicząca Oddziału SBP w Nowym Sączu.
Opiekunem z ramienia Zarządu Głównego SBP w Warszawie dla województwa małopolskiego jest Joanna Chapska (zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie)



16 luty 2012 r. Zebranie Zarządu Okręgu Małopolskiego i zarządów struktur terenowych SBP w Krakowie podczas którego ustalono:
  • terminy zakończenia prac związanych z weryfikacją i uzupełnieniem bazy członków SBP,
  • termin i zasady organizacji wycieczki do Biblioteki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Termin zwiedzania został ustalony na dzień 12 kwietnia na godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy.




25 października 2011 r. Zebranie Zarządu Okręgu SBP w Krakowie podczas którego ustalono skład Kapituły Medalu i regulamin konkursu na "Bibliotekarza Roku Województwa Małopolskiego". Więcej na stronie SBP w Małopolsce www.sbp.krakow.pl/index.php?m=Bibliotekarz_Roku2011



7 czerwca 2011 r. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się uroczystość wręczania medalu i dyplomów osobom nominowanym do Konkursu na Bibliotekarza Roku za rok 2010. Laureatka Bibliotekarza Roku Województwa Małopolskiego równocześnie startuje w ogólnopolskim konkursie na Bibliotekarza Roku. Odsyłamy do reportażu z uroczystości przygotowanej przez Zarząd Okręgu SBP w Krakowie: www.sbp.pl/repository/okregi/malopolskie/Bibliotekarz_roku_2010_reportaz.pdf



2 czerwca 2011 r. Przy okazji szkolenia rejonowego dla bibliotekarzy zostały rozdane dyplomy i upominki książkowe jubilatkom. Otrzymały je: Bożena Dykla, Marta Tumidajska i Lidia Foryś.



9 luty 2011 r. Zebranie Zarządu Okręgu SBP w Krakowie podczas którego w tajnym głosowaniu spośród 7 kandydatów wybrano Bibliotekarza Roku Województwa Małopolskiego za 2010 r. Została nią pani dyr. Lucyna Kumala z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Koło Powiatowe SBP przy MBP w Gorlicach zgłosiło panią dyr. Magdalenę Miller na swojego kandydata do tej nagrody. Wybór laureata nie był łatwy ponieważ osiągnięcia kandydatów były bardzo duże, więc i wybór był trudny.
Więcej o regulaminie i sylwetkach kandydatów w materiale przygotowanym przez Zarząd Okręgu SBP w Krakowie: http://www.sbp.pl/repository/okregi/malopolskie/Bibliotekarz_roku_2010.pdf



8 września 2010 r. Zarząd Okręgu SBP w Krakowie zorganizował dwudniowy wyjazd studyjny (szkoleniowy) do Wrocławia. W programie wycieczki było zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej – jej nowoczesnych filii osiedlowych oraz Mediateki, Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Ossolineum. Z naszego Koła wzięły w nim udział 4 osoby. Był to bardzo dobrze wykorzystany czas, mieliśmy okazję zobaczyć, jak pracują bibliotekarze w innej części Polski i w innych warunkach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie Zarządu Okręgu SBP w Krakowie: www.sbp.krakow.pl/cache/Migawki.pdf



24 czerwca 2010 r. Odbyła się wycieczka turystyczna w Tatry, do Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej – wzięło w niej udział 27 osób. Pomimo brzydkiej pogody wszyscy byli bardzo zadowoleni. Zdjęcia z można obejrzeć w Archiwum MBP w Gorlicach na stronie: link do archiwum.



13 maja 2010 r. Przy okazji szkolenia rejonowego zostały rozdane książki i dyplomy jubilatkom: Barbarze Radzik, Bogumile Kret i Urszuli Karasińskiej.



14 maja 2009 r. w filii MBP "Magdalena" obchodzony był doroczny Dzień Bibliotekarza, w którym uczestniczyli bibliotekarze z terenu miasta Gorlice i powiatu gorlickiego. Podczas uroczystości władze miasta, powiatu oraz dyrektor MBP przyznali nagrody wyróżniającym się pracownikom, a przewodnicząca Koła SBP Grażyna Zastępa uhonorowała bibliotekarzy z okazji jubileuszy wieloletniej pracy. Książkowe upominki otrzymali Małgorzata Janusz z biblioteki pedagogicznej i Mirosław Rząca z biblioteki w Łużnej.



18 marca 2009 r. odbył się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy SBP, na którym został wybrany nowy Zarząd Okręgu w Krakowie. Znalazła się w nim kol. Grażyna Zastępa, która pełni funkcję członka Zarządu Okręgu.



5 lutego 2009 r. odbyło się Wyborcze Zebranie Oddziału SBP w Nowym Sączu, na którym został wybrany nowy Zarząd Oddziału SBP w Nowym Sączu. W skład Zarządu weszły 3 osoby z powiatu gorlickiego: – do Zarządu Oddziału: Ewa Bochenek i Grażyna Zastępa, które pełnią funkcje członków Zarządu, oraz do Komisji Rewizyjnej – Barbara Radzik, pełniąca funkcję członka Komisji Rewizyjnej.
Walne zebranie wybrało też delegatów na Walny Zjazd Okręgowy do Krakowa. Powiat gorlicki będą reprezentowały: Ewa Bochenek, Barbara Radzik, Magdalena Tarko i Grażyna Zastępa.



20 listopada 2008 r. zostało zwołane Walne Zebranie Koła, które zgodnie ze statutem powinno się odbywać przynajmniej raz na 4 lata. Na zebraniu zostały przedstawione sprawozdania merytoryczne i finansowe Zarządu Koła za ostatnie 4 lata oraz wybrano (zgodnie ze statutem SBP) skład Zarządu Koła (nie uległ zmianie) oraz 4 delegatów na Zjazd Oddziałowy w Nowym Sączu. Wybrani delegaci to: Grażyna Zastępa (MBP), Ewa Bochenek (MBP), Magdalena Tarko (MiGBP Biecz), Barbara Radzik (GBP Ropa). Został też zgłoszony wniosek, aby SBP jako przedstawiciel bibliotekarzy w Polsce zajął stanowisko w związku z przerwaniem przez Bibliotekę Narodową prac nad modernizacją programu MAK.



20 listopada 2008 r. odbyło się jesienne szkolenie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego. W programie były dwa tematy: "Opis bibliograficzny książki" – prezentacja multimedialna zaprezentowana przez instruktora powiatowego Grażynę Zastępę. Drugim tematem szkolenia była "Komunikacja społeczna w bibliotekach publicznych". Wykład ten został bardzo sugestywnie i interesująco przedstawiony przez dr Teresę Sławińską z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponieważ dwie godziny tego wykładu minęły błyskawicznie, a słuchacze czuli ogromny niedosyt, zostały zaplanowane na przyszły rok całodniowe warsztaty, które poprowadzi dr Teresa Sławińska.



18 września 2008 r. z inicjatywy Zarządu Okręgu SBP w Krakowie odbyła się wycieczka bibliotekarzy do bibliotek naukowych w Krakowie. Wycieczkę zorganizowano dla bibliotekarzy z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Z naszego Koła pojechało 6 osób. Program przewidywał zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej i Biblioteki Naukowej PAU i PAN.

Po Bibliotece Jagiellońskiej oprowadzała nas emerytowana dyrektor BJ. Usłyszeliśmy w skrócie historię "Jagiellonki", zwiedziliśmy magazyn książek i magazyn czasopism, gdzie mieliśmy okazję zaobserwować zautomatyzowany sposób wypożyczania zbiorów. Zwiedziliśmy też katalogi biblioteczne.

W Bibliotece Naukowej PAU i PAN w czytelni zbiorów specjalnych mieliśmy okazję zobaczyć niezwykle cenne rękopisy i starodruki.

Wycieczka dała nam możliwość zobaczenia zbiorów, których czytelncy zazwyczaj nie mogą oglądać. Uczestnikom wycieczki tak bardzo się ona podobała, że poprosili przewodniczącą Zarządu Okręgu w Krakowie panią Jadwigę Kosek o zorganizowanie w przyszłości zwiedzania kolejnych bibliotek krakowskich.



12 czerwca 2008 r. odbyła się autokarowa wycieczka bibliotekarzy, ich rodzin i emerytów do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
W programie wycieczki było zwiedzanie miejscowości Ojców oraz dwugodzinny spacer Doliną Prądnika aż do Bramy Krakowskiej i z powrotem. Następnie autokarem pojechaliśmy do Pieskowej Skały, gdzie zwiedzaliśmy zamek i jego zachwycające muzealne zbiory. Kolejnym punktem programu była Pustynia Błędowska w okolicach Olkusza. Jest to jedyna taka pustynia śródlądowa w Europie, niestety na skutek błędnej gospodarki człowieka już prawie całkowicie zarośnięta i zniszczona. Potem pojechaliśmy do Imbramowic, gdzie znajduje się klasztor Sióstr Norbertanek. Dzięki uprzejmości sióstr mieliśmy możliwość zobaczyć wystrój wnętrza kościoła wraz z jego piękną, unikatową barokową polichromią. Ostatnim punktem programu było oglądnięcie zewnętrznej fasady kościoła w Wysocicach, zbudowanego w stylu romańskim.

Wycieczka, według jej uczestników, była bardzo udana, głównie dzięki wspaniałemu przewodnikowi, panu Krzysztofowi Kosałce, który w bardzo interesujący sposób umiał przekazać wiadomości o obiektach i ukazać piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Pomimo bardzo późnego powrotu do Gorlic (około godziny 24.00) nikt nie narzekał i wszyscy byli zachwyceni tym, co widzieli.

W wycieczce brało udział 21 osób, w tym 8 członków Koła SBP w Gorlicach i tylko trochę szkoda, że było nas tak mało.

Fotografie:  © Ewa Bochenek
Spacer Doliną Prądnika – Jaskinia Krowia
Spacer Doliną Prądnika – Brama Krakowska
Wspinamy się na punkt widokowy
Widok na Ojców i Dolinę Prądnika
Zamek w Pieskowej Skale
Zamkowy dziedziniec
Wiszący ogród w Pieskowej Skale
Maczuga Herkulesa
A to nasza grupa
Pustynia Błędowska a raczej resztki, które po niej zostały



8 maja 2008 r., z okazji Dnia Bibliotekarza, bibliotekarzom obchodzącym w 2008 r. jubileusz pracy zawodowej zostały wręczone okolicznościowe dyplomy i upominki. Otrzymały je:
1. Barbara Warywoda z okazji 30-lecia pracy zawodowej, pracownik MBP w Gorlicach
2. Gabriela Szczepańska z okazji 30-lecia pracy zawodowej, pracownik MiGBP w Bieczu Filia w Rożnowicach

Z okazji 20 lat pracy zawodowej dyplom otrzymały:
1. Agnieszka Wrońska, pracownik MBP w Gorlicach
2. Halina Wałęga, pracownik Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy.

Wręczenie dyplomów odbyło się przy okazji wiosennego szkolenia bibliotecznego, w obecności władz powiatu (obecny był Starosta Gorlicki, Mirosław Wędrychowicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu - Tadeusz Mikrut) oraz władz miasta (obecny był Zastępca Burmistrza Janusz Fugiel, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Joanna Bubak oraz Sekretarz Miasta Maria Kuźniarska-Pęczek).



6 września 2007 r. członkowie naszego Koła uczestniczyli w uroczystościach związanych z 90 rocznicą powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i 80 rocznicą założenia "Przeglądu Bibliotecznego". Główne uroczystości odbyły się w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mieliśmy okazję wysłuchać (między innymi) niezwykle interesujących wykładów prof. dr hab. Barbary Sordylowej i prof. dr hab. Jacka Wojciechowskiego.
W drugiej części uroczystej sesji zostały wręczone medale i odznaczenia (45 osób) dla bibliotekarzy bibliotek publicznych oraz dla bibliotekarzy Biblioteki Głównej AGH w Krakowie. Były wręczane medale przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej", odznaki i odznaczenia przyznawane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: medal "W Dowód Uznania" oraz Honorowa Odznaka SBP (złota) oraz medal Uczelni przyznawany przez JM Rektora AGH w Krakowie. Dwie osoby z naszego Koła, Ewa Bochenek i Grażyna Zastępa otrzymały złote Honorowe Odznaki SBP.
Po zakończeniu sesji w Bibliotece Głównej AGH została otwarta wystawa "Biblioteki były, są i będą" prezentującą osiągnięcia bibliotek publicznych województwa małopolskiego (w jednej z gablot była prezentacja MBP w Gorlicach), oraz wystawę zagranicznej literatury fachowej z zakresu bibliotekoznawstwa firmy International Publishing Service. Potem był czas na lampkę szampana i rozmowy kuluarowe.



24 maja 2007 r. bibliotekarze powiatu gorlickiego obchodzili Dzień Bibliotekarza (tak naprawdę obchodzony 8 maja). W tym dniu najlepsze bibliotekarki otrzymały nagrody z rąk burmistrza, starosty i dyrektora MBP. Drugą część spotkania wypełniło szkolenie prowadzone przez instruktora powiatowego Grażynę Zastępę oraz informatyka MBP Daniela Sokołowskiego. Nagrodzone pracownice bibliotek:
Nagroda Burmistrza dla Bibliotekarki Roku 2006 – mgr Bożena Dykla, starszy kustosz, MBP Gorlice;
Nagrody Dyrektora MBP – mgr Barbara Warywoda, kustosz, MBP; mgr Zofia Kiełtyka, główna księgowa, MBP
Nagrody Starosty – Zuzanna Lignar, starszy bibliotekarz, MiGBP w Bieczu, Filia w Libuszy; Agata Skrobot, młodszy bibliotekarz, Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy, Filia w Staszówce, Halina Czuchta, młodszy bibliotekarz, Gminna Biblioteka Publiczna w Ujściu Gorlickim, Filia w Gładyszowie, Bronisława Siuta, młodszy bibliotekarz, Gminny Ośrodek Kultury Biblioteka im. M. Czuchnowskiego w Łużnej, Filia w Woli Łużańskiej.
O jubileuszach pracy zawodowej nie zapomniało także Koło SBP:
Nagrody książkowe lub dyplomy otrzymały: Ewa Bochenek (25-lecie), Elżbieta Knapik (25-lecie), Grażyna Zastępa (25-lecie), Lidia Kociołek (20-lecie).



7 marca 2007 r. obdyło się w Krakowie zebranie przewodniczących i skarbników struktur terenowych SBP województwa małopolskiego. Tematem zebrania były składniki ich ewidencja i zasady przekazywania, ustalenie osób do odznaczeń i nagród oraz przewidywany plan obchodów 90-lecia SBP i 80-lecia "Przeglądu Bibliotecznego", które odbędą się we wrześniu 2007 r. w Krakowie.



14 listopada 2006 r. w związku z odejściem z pracy kol. Tomasza Hryca, który pełnił dotychczas funkcję skarbnika Koła, zaistniała konieczność wyboru nowego skarbnika. Została nim kol. Renata Firlit-Smoluchowska.



19 października 2006 r. wyjazd na Targi Książki do Krakowa. Wzięło w nim udział 14 osób.



29 września 2006 r. żegnaliśmy odchodzącą na emeryturę kol. Jadwigę Szot.



26 sierpnia 2006 r. wycieczka turystyczna na Słowację do Słowackiego Raju. Progam wycieczki przewidywał zwiedzanie Lodowej Jaskini, przejscie szlakiem turystycznym drogi: "Suchá Belá" oraz alternatywnie zwiedzanie miejscowości: Nowej Spiskiej Wsi i Lewoczy. Na zakończenie wycieczki był krótki postój w Bardejowie gdzie odbywał się Badejowski Jarmark.
W wycieczce wzioło udział 18 osób.



11 maja 2006 r. zostało zorganizowane szkolenie rejonowe dla bibliotekarzy naszego powiatu. Z okazji Dnia Bibliotekarza i trwającego III Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zostały wręczone bibliotekarzom dyplomy i nagrody książkowe.
  1. nagrodę Burmistrza Miasta Gorlic otrzymała Ewa Bochenek - kierownik czytelni MBP w Gorlicach. Nagrodę wręczał wiceburmistrz Andrzej Orchel,
  2. nagrody książkowe z rąk Starosty otrzymały:
    • Elżbieta Knapik dyrektor MiGBP w Bieczu,
    • Barbara Radzik kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Ropie,
    • Halina Wałęga pracownik Biblioteki Publicznej w Moszczenicy.
  3. dyplomy i upominki książkowe z rąk przewodniczącej Koła SBP z okazji jubileuszu pracy zawodowej otrzymały:
    • Halina Mazur z okazji 40-lecia pracy zawodowej (Dominikowice),
    • Jadwiga Szot z okazji 30-lecia pracy zawodowej (MBP w Gorlicach),
    • Bożena Dykla z okazji 25-lecia pracy zawodowej (MBP w Gorlicach),
    • Małgorzata Kliś z okazji 20-lecia pracy zawodowej (MBP w Gorlicach),
    • Anita Kazanowska z okazji 20-lecia pracy zawodowej (MBP w Gorlicach),
    • Marta Tumidajska z okazji 20-lecia pracy zawodowej (Bobowa).


29 kwietnia 2006 r. wyjazd do Teatru Bagatela w Krakowie na sztukę teatralną R.Cooney`a "Mayday 2". Do teatru pojechało 20 osób, bibliotekarze z MBP w Gorlicach, z bibliotek w terenie oraz zaprzyjaźnieni bibliotekarze innych sieci.



28 kwietnia 2006 r. żegnaliśmy odchodzącą na emeryturę koleżankę Teresę Boryczko.



1 grudnia 2005 r. zebranie członków Koła Powiatowego SBP przy MBP w Gorlicach, na którym zostały wybrane nowe władze Koła.
Uhonorowano dyplomami oraz nagrodami książkowymi bibliotekarki, członkinie SBP, które obchodziły w 2005 roku jubileusze pracy zawodowej.
Były to:
  • Kazimiera Niemaszyk z okazji 40-lecia pracy zawodowej (Łużna),
  • Lucyna Zawiła z okazji 35-lecia pracy zawodowej (Zagórzany),
  • Maria Kowalska z okazji 35-lecia pracy zawodowej (Siedliska),
  • Bogumiła Kret z okazji 25-lecia pracy zawodowej (Sękowa),
  • Halina Bochnia z okazji 25-lecia pracy zawodowej (Binarowa),
  • Małgorzata Klisiewicz z okazji 25-lecia pracy zawodowej (Biecz),
  • Barbara Radzik z okazji 20-lecia pracy zawodowej (Ropa).


12 maja 2005 r. pierwsze organizacyjne spotkanie emerytowanych bibliotekarzy członków SBP, którzy założyli Sekcję Emerytowanych Bibliotekarzy i zaplanowali organizowanie spotkań w tym gronie raz w miesiącu w MBP w Gorlicach.



27 styczenia 2005 r. kulig w Regetowie.



4 grudnia 2004 r. wyjazd do Krakowa do Teatru Bagatela na sztukę R.Cooney`a "Mayday". Na sztukę pojechało 16 osób.



22 października 2004 r. wyjazd na Targi Książki do Krakowa. Wzięło udział 14 osób.



16 września 2004 r. wycieczka szkoleniowa do Przemyśla. Program wycieczki przewidywał zwiedzanie zamku w Krasiczynie, Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Narodowego w Przemyślu, Muzeum Dzwonów i Fajek oraz arboretum w Bolestraszycach. W wycieczce wzięło udział 18 osób.



29 stycznia 2004 r. kulig w Regetowie.



24 października 2003 r. wyjazd na Targi Książki do Krakowa. Wzięło w nim udział 14 osób.



11 września 2003 r. wycieczka do Sandomierza. W wycieczce wzięło udział 31 osób z MBP w Gorlicach, z bibliotek publicznych naszego powiatu oraz bibliotek zaprzyjaźnionych. Program wycieczki przewidywał zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, oraz zabytków: pałacu w Baranowie Sandomierskim, a w samym Sandomierzu: Bramy Opatowskiej, Muzeum Diecezjalnego w Domu Długosza, Bazyliki Katedralnej oraz Turystycznej Trasy Podziemnej. Naszym przewodnikiem po Sandomierzu była pani, która pracowała kiedyś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu, osoba o wielkiej erudycji i ogromnej wiedzy, także literackiej, i być może dzięki temu wszyscy uznali wycieczkę za wyjątkowo udaną.



16 stycznia 2003 r. kulig w Regetowie dla bibliotekarzy.



25 października 2002 r. grupowy wyjazd na Targi Książki do Krakowa. W wyjeździe wzięło udział 17 osób z Gorlic i z terenu naszego powiatu.



5 czerwca 2002 r. udział dwóch delegatów w Okręgowym Zjeździe SBP w Krakowie.



20 maja 2002 r. udział trzech osób – delegatów w zebraniu Oddziału SBP w Nowym Sączu.



9 maja 2002 r. wycieczka szkoleniowa do pałacu w Łańcucie. Przy tej okazji zwiedziliśmy też biblioteki publiczne: Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Strzyżowie, oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Łańcucie.
Wycieczka była zorganizowana z okazji Dnia Bibliotekarza. Wzięły w niej udział bibliotekarki z MBP w Gorlicach oraz bibliotek publicznych naszego powiatu. W sumie - 30 osób. Mieliśmy możliwość zwiedzenia pałacu Potockich (specjalnie dla nas udostępniono pałacową bibliotekę ze starodrukami, która nie jest zwykle udostępniana zwiedzającym), pięknego parku i powozowni. Dużych wrażeń dostarczyły nam również wizyty w bibliotekach publicznych województwa podkarpackiego. Mieliśmy możliwość podpatrzenia ciekawych rozwiązań organizacyjnych i technicznych, co bardzo przydało się w pracy zawodowej naszym bibliotekarzom.



24 stycznia 2002 r. kulig w Regetowie.



31 maja 2001 r. uroczysty Dzień Bibliotekarza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Na uroczystość zostali zaproszeni także bibliotekarze z terenu powiatu. Był przygotowany poczęstunek dla bibliotekarzy, a uroczystość uświetniła prelekcja Kaspra Świerzowskiego na temat jego zbiorów bibliofilskich.



10 sierpnia 2000 r. wyjazd bibliotekarzy MBP w Gorlicach do Bardejowa do Biblioteki.



6 lipca 2000 r. wycieczka pracowników MBP do Biecza. Zwiedzaliśmy: Muzeum w Bieczu, klasztor wraz z biblioteką, w której znajdują się wspaniałe starodruki, oraz zakład pieczywa cukierniczego "Kasztelanka".



15 czerwca 2000 r. wycieczka do Skansenu w Szymbarku dla bibliotekarzy połączona z ogniskiem.



24 maja 2000 r. wycieczka do Biblioteki Śląskiej w Katowicach, udział członków Koła SBP w wycieczce organizowanej przez Oddział SBP w Nowym Sączu.