Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Książki miesiąca



Żyj wielokrotnie — CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ
Oddział dla Dzieci


Ogrodowska Barbara
Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne / Barbara Ogrodowska. — Warszawa : Sport i Turystyka — Muza, 2012. — 273, [3] s. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.

Polskie obrzędy i zwyczaje są niezwykle barwne i ciekawe. Odzwierciedlają naszą historię i obyczajowość na przestrzeni wieków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie są świadectwem naszych korzeni, stanowią ciągłość tradycji. Książka Polskie obrzędy i zwyczaje. Doroczne to kompendium wiedzy na temat polskiej tradycji obrzędowej i świątecznej. Informacje na ten temat są ułożone chronologicznie w czterech głównych rozdziałach odpowiadających porom roku: zima, wiosna, lato, jesień. Szczegółowe opisy najważniejszych uroczystości zostały wzbogacone o ilustracje, obrazy i przepisy związane z danym obyczajem czy świętem. Czytelnik znajdzie także informacje o towarzyszących zwyczajom i obrzędom wierzeniach, legendach, wróżbach, przysłowiach, porzekadłach i anegdotach oraz pozna, typowe dla danego regionu Polski, akcesoria świąteczne, np. pucheroki, wota woskowe, podłaźniczki. Lektura tej książki pokazuje „zarówno urodę i bogactwo polskich zwyczajów i obrzędów dorocznych, jak i trwałość wielu naszych tradycji świątecznych — będących cząstką wielkiego dziedzictwa kultury polskiej, które warto ocalić od zapomnienia”.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Chmielewska Iwona
Dwoje ludzi / tekst i il. Iwona Chmielewska. — Poznań : Media Rodzina, cop 2014. — [32] s. : il. kolor. ; 29 cm.

„Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem” — tak się zaczyna książka Iwony Chmielewskiej. To niezwykle poetycka i malarska opowieść o tym, czym jest i czym może być związek dwojga ludzi. Książka jest krótka i można ją przeczytać w dziesięć minut, jednak nie da się przejść obok niej obojętnie. Każda strona składa się z tekstu i współgrającego rysunku, co stanowi całość, zmuszając czytelnika do refleksji na temat związku ludzi, którzy mogą się rozwijać, wspierać… „Mogą też być zespoleni jak dwa koła roweru poruszające się zawsze w tym samym tempie i w tym samym kierunku. Kiedy z jednego ujdzie powietrze, nie mogą już razem nigdzie jechać, mimo że drugie jest całe”. Książka może być prezentem z okazji ślubu, urodzin, zaręczyn, rocznicy itp.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Ciccarelli K. Saundra
Psychologia / Saundra K. Ciccarelli, J. Noland White ; pod red. Waldemara Domachowskiego ; przekł. Adam Bukowski, Jacek Środa. — Poznań : Rebis, 2015. — [773] s. pag. varia : il. (gł. kolor.) ; 29 cm.

Ciccarelli i White, znakomici dydaktycy i profesorowie psychologii, napisali najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny podręcznik wprowadzający do tej dyscypliny. Tematyka, która została ujęta w tym podręczniku, obejmuje: biologiczne podstawy procesów psychicznych, czucie i spostrzeganie, świadomość, proces uczenia się, pamięć, poznanie itp. Materiał jest ułożony w sposób sprzyjający zapamiętywaniu i umożliwiający sprawdzenie opanowanej wiedzy przez samego studenta — służą temu podsumowania, mapy pojęć o raz testy zamieszczane na zakończenie każdego rozdziału. W tej książce widać wyraźnie, że psychologia — choć z wielu korzeni wyrasta — ma już jasno określony i ciągle doskonalony o bszar badań, pomiarów, diagnoz i zastosowań.

poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Finanse publiczne z elementami prawa podatkowego / red. nauk. Władysław Grześkiewicz. — Warszawa : Difin, 2014. — 427 s. : il. ; 23 cm.

Książka jest poświęcona zagadnieniom finansów publicznych, z uwzględnieniem aktualnych wyzwań stojących przed nimi. Omawia system obowiązujących podatków i opłat stanowiących dochody państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Problematyka finansów ujęta została tak z punktu samego systemu finansowego, jak i konstrukcji fiskalnych instrumentów dochodów oraz wydatków budżetowych, kontroli finansowej i odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W książce tej wskazano na istnienie ścisłego związku pomiędzy tymi zagadnieniami, zarówno na ich istotę, jak i relacje między nimi zachodzące jako całościowe ujęcie z punktu funkcjonowania systemu finansów publicznych. Publikacja jest przeznaczona głównie dla studentów. Może stanowić cenną pomoc dla pracowników finansowej administracji państwowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz działaczy samorządowych i społecznych.

poleca Urszula Karasińska



LISTOPAD
Oddział dla Dzieci


Chutnik Sylwia
Nieśmiałek / Sylwia Chutnik ; il. Jona Jung. — Warszawa : Muza, 2014. — [26] s. : il. kolor. ; 21 cm.

Każdy jest inny, ale każdy ważny. Uczmy dzieci wrażliwości i tolerancji już od najmłodszych lat. Nieśmiałek, autorstwa Sylwii Chutnik, to mądra opowieść o tym, że każdy z nas jest inny. Jedni są bardziej śmiali i otwarci, inni mniej. Bohaterem jest mały chłopiec, który boryka się z często spotykaną u dzieci cechą — brakiem pewności siebie. Nieśmiałek, w domowym zaciszu i wśród znanych sobie ludzi, radzi sobie z nieśmiałością całkiem nieźle. Co innego, gdy w nieznanym mu dotąd otoczeniu szkolnym spotyka coraz to nowych ludzi (kolegów z klasy, nauczycieli). Wtedy Nieśmiałkowi dosłownie odbiera z głos. I mimo że jest chłopcem mądrym i zdolnym, nie potrafi tego uzewnętrznić. A już odpowiadanie przy tablicy to prawdziwy dramat (zapomina wszystko to, co umie, trzęsą mu się ręce i nie może wydobyć z siebie głosu). Tak się dzieje do momentu, gdy nauczycielka nie odkrywa w bohaterze talentu matematycznego. Wtedy pozwala mu „odpowiadać” pisemnie, co podbudowuje Nieśmiałka i… pomaga zaakceptować „nicniemówienie”.

Tomik wpisuje się w serię „Poczytajek pomagajek” — bajek terapeutycznych, które mają przekonać dzieci, że nieśmiały może mieć również ciekawe talenty czy cenne przemyślenia, dlatego warto się z nim zaprzyjaźnić. I że każdy z nas ma jakiś talent, który wystarczy w sobie odszukać. Świat Nieśmiałka zilustrowała Jona Jung. Książkę zdobią zabawne obrazki, pełne pulchnych policzków i wielkich oczu. Jung sporo uwagi poświęca minom Nieśmiałka: chłopiec nie ma wielu powodów do radości, z reguły jego lęk czy niepewność oddaje prosta mimika. I do tego przydają się wielkie głowy i ogromne, wymowne oczy.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kaleta Jolanta Maria
Duchy Inków / Jolanta Maria Kaleta. — Konin : Wydawnictwo Psychoskok, 2014. — 388 s. : il. ; 21 cm.

Książki autorstwa Jolanty Marii Teresy Kalety są od niedawna dostępne w zbiorach Wypożyczalni dla Dorosłych. Jestem miłośniczką Pienin Spiskich, dlatego powieść Duchy Inków wzbudziła moje szczególne zainteresowanie. Autorka zabiera czytelników do średniowiecznej warowni, zamku Dunajec w Niedzicy, który skrywa wiele sekretów i zagadek. Głównym wątkiem jest tajemnica sprzed wieków, notabene oparta na autentycznej i znanej legendzie o ukrytym skarbie Inków.
Lata 80. XX wieku. Młoda doktor archeologii, Inka Złotnicka, przyjeżdża z synem do zamku w Niedzicy, aby uczestniczyć w prowadzonych pracach archeologicznych. Inka za wszelką cenę pragnie wyjaśnić zagadkę swojego pochodzenia, powiązaną z legendą o księżniczce Uminie i inkaskim skarbie ukrytym właśnie w tym zamku. Tymczasem w okolicy pojawiają się dwaj tajni agenci: Comandante Eduardo, rewolucjonista, oraz Jerzy Sobol, kapitan milicji. Prowadzą tajną operację Kondor, która ma doprowadzić do odnalezienia legendarnego skarbu Inków…
Powieść pełna tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Plastyczne opisy zakamarków zamku trafnie uzupełnione zdjęciami warowni i malowniczej okolicy sprawiają, że ma się ochotę natychmiast podążyć śladami bohaterów.
Polecam miłośnikom niewyjaśnionych dotychczas rodzimych zagadek historycznych. Pozycja obowiązkowa dla amatorów polskich zamków, ruin i związanych z nimi legend.

poleca Joanna Kalisz-Dziki


Czytelnia Główna


Hartley Janet M.
Syberia : historia i ludzie / Janet M. Hartley ; tł. Joanna Gilewicz. — Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015. — 347, [2] s. ; [8] s. k. tabl. : il. ; 23 cm.

„Wyrwani z rodzinnej ziemi. Zatruwani wódką i winem. Korumpowani. Odcięci od korzeni, które łączą ludzi z ich krajem”.

Zgodnie ze stereotypem Syberię zamieszkują niedźwiedzie, tygrysy i wilki. Zima trwa cały rok, a temperatury nigdy nie przekraczają 0°C. Mieszkańcami są ubodzy chłopi, którzy muszą „walczyć” o przetrwanie. Są to jednak stereotypowe łatki, które stara się zerwać Janet M. Hartley, autorka książki Syberia. Historia i ludzie. Janet M. Hartley ukazuje Syberię jako krainę szczególną, wyróżniającą się na tle innych państw, jako miejsce skrajności, gdzie bieda miesza się z bogactwem, a cierpienie z niesprawiedliwym wręcz, w opinii innych, szczęściem i lekkością życia.

Publikacja zachowuje zasadniczo chronologię wydarzeń — począwszy od penetracji Syberii pod koniec XVI wieku poprzez zsyłki więźniów politycznych aż po losy współczesnych mieszkańców Syberii, zmagających się z biedą i szukających lepszego życia na bogatych terenach Rosji. W swojej pracy autorka skupia się na kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, przygląda się ludziom, którzy przybywali na Syberię, z Rosji czy Ukrainy, aby się tu osiedlić. Po drugie, zwraca uwagę na kształtowanie Syberii przez rdzenną ludność i jej azjatyckich sąsiadów oraz ich kontakty z osadnikami. Po trzecie, opisuje problemy związane z administracją wynikające z ogromu terytorium. Po czwarte, udowadnia, że Syberia jest wyjątkowa — z powodu swoich bogactw rzeczywistych, potencjalnych oraz wyobrażonych. Po piąte, przedstawia Syberię jako krainę skrajności — ekstremalne warunki klimatyczne i odległości po pokonania, różni pod względem etnicznym ludzie, a co się z tym wiąże różne języki, dzikie zwierzęta i wyjątkowe zasoby bogactw naturalnych. Aż wreszcie, a może przede wszystkim, cierpienie, którego doświadczyli zarówno rdzenni mieszkańcy, jak i osadnicy oraz zesłańcy i więźniowie polityczni. Bez wątpienia Syberia to kraina wyjątkowa, w jakimś stopniu magiczna i intrygująca. Warto ją odwiedzić, chociażby poprzez lekturę tej książki.

poleca Judyta Rosin


Filia Magdalena


Mulczyńska Anna
Powrót na Staromiejską / Anna Mulczyńska. — Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2014. — 474, [6] s. ; 21 cm.

Powrót na Staromiejską Anny Mulczyńskiej to książka o spokojnej fabule, ciepła i przyjemna. Główną bohaterką powieści jest Weronika, która po rozstaniu ze szwedzkim mężem wraca do Polski. W odziedziczonej kamienicy otwiera Robótkowo — sklep dla miłośników rękodzieła. Aby zapomnieć o przeszłości, rozpoczyna szycie patchworkowej kołdry Dear Jane, niezwykle pracochłonnej i trudnej. Poznaje Edwarda Zawiślaka — właściciela restauracji mieszczącej się po drugiej stronie ulicy. Czy Weronika zbuduje nowy związek, czy wybierze samotność? Dobra książka na jesienne wieczory.

poleca Bożena Dykla



PAŹDZIERNIK
Oddział dla Dzieci


Moja pierwsza książeczka / rys. Franciszki Themerson ; [przeł. Robert Stiller]. - Warszawa : Fundacja Festina Lente, [ca 2013]. - [66] s. : il. kolor. ; 26 cm + 1 dysk optyczny (CD-ROM).

Moja pierwsza książeczka to zbiór czterech klasycznych bajek angielskich. Pierwsze wydanie książki, ze wspaniałymi ilustracjami awangardowej artystki Franciszki Themerson, ukazało się w Londynie w 1947 roku pod tytułem My First Nursery Book.
Kto zabił Robcia Kogucika?, Drobna starsza pani, Trzy małe świnki i Trzy niedźwiedzie, przetłumaczone z języka angielskiego przez Polaka Roberta Stillera, pobudzają wyobraźnię, „karmiąc ją fantastycznymi elementami i surrealistycznymi kęsami”. Zabawne i skupiające uwagę teksty wciąż ciekawią i intrygują. Pierwsza opowiastka wyjaśnia okoliczności śmierci Robcia Kogucika, druga to historia ucieczki Piernikowego Ludzika i emocjonujących prób złapania go. Następne są już bardziej znane polskim dzieciom: historia trzech świnek, ich trzech domków i żarłocznego wilka oraz opowieść o Złotowłosej, która dość bezceremonialnie poczynała sobie w domku niedźwiedzi.
Pięknie i starannie wydana książka z multimedialnym dodatkiem jest pozycją, po którą warto sięgnąć. Znajdziemy w niej między innymi film animowany — tekst pierwszego utworu — Kto zabił Robcia Kogucika? (choć stworzony w dość nietypowy sposób, przykuwa uwagę i zachwyca), a także wiersz o Robciu (w mistrzowskim wykonaniu Piotra Fronczewskiego), który pokazuje, jak głosem można oddać bogactwo emocji, zbudować nastrój i oczarować! Dostępna jest także aplikacja interaktywna tej bajki, dlatego też Moja pierwsza książeczka może towarzyszyć dziecku prawie wszędzie.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Winnicka Ewa
Angole / Ewa Winnicka. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2014. - 292, [11] s. : il. kolor. ; 23 cm.

Angole Ewy Winnickiej to kolejna książka z serii Reportaż Wydawnictwa Czarne. Jednak jest to publikacja nie o Anglikach, lecz o polskiej nowej emigracji.
W ostatnich latach wyemigrowało do Wielkiej Brytanii około miliona Polaków. W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o tzw. polskiej inwazji na Wyspy. Ewa Winnicka, znana dziennikarka i reportażystka, podróżowała po Wielkiej Brytanii i oddała głos właśnie tym najeźdźcom wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pytała, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Według recenzentki książki, znanej reportażystki Małgorzaty Szejnert, każda historia to gotowy scenariusz filmowy.
Ewa Winnicka wysłuchała opowieści trzydziestu pięciu polskich przybyszów na Wyspy: ludzi sukcesu (właścicieli dużych firm, urzędników wysokiego szczebla), artystów, a także robotników i pracowników zakładu segregującego śmieci. Dotarła też do bohaterów wyjątkowych na tle reszty — złodzieja, księdza, antropologa badającego bezdomnych Polaków. Opowiedzieli jej o swoich sukcesach i porażkach, nadziejach i rozczarowaniach, o tym, w jaki sposób walczyli o utrzymanie się na powierzchni, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali. Niejednokrotnie nieznajomość języka czy realiów życia w obcym kraju oraz nieumiejętność przystosowania się skutkowała bezrobociem i bezdomnością. Wielu jednak się udało, zwłaszcza tym dobrze wykształconym. Znaleźli w Wielkiej Brytanii swój nowy dom.
Angole to dobrze napisany reportaż, może niezbyt optymistyczny, lecz autentyczny i aktualny, z pewnością wart polecenia, zwłaszcza tym, którzy wybierają się w drogę.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Przybyłowicz Krzysztof
Żydzi Biecza : historia i zagłada / Krzysztof Przybyłowicz. – Gliwice ; Libusza : [nakł. autora], 2015. – 364 s. : fot., tab., wykr. ; 24 cm.

Książka ta jest historycznym przewodnikiem po żydowskim Bieczu. Wykorzystując dostępne źródła archiwalne, autor przedstawia losy społeczności żydowskiej w tym mieście. Poszczególne rozdziały są poświęcone organizacji gminy żydowskiej, demografii, szkolnictwu, życiu społeczno-politycznemu, unicestwieniu żydowskiego miasteczka, staraniom zmierzającym do odbudowy społeczności po wojnie oraz Polakom — Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.
Pozycja ta jest hołdem złożonym mieszkańcom królewskiego grodu, którzy ponieśli śmierć w komorach gazowych Bełżca, zostali rozstrzelani na ulicach miasta i zamęczeni w obozach koncentracyjnych całej Europy.
Publikacja doskonale przybliża ten zapomniany fragment historii Biecza.

poleca Ewa Bochenek


Filia "Zawodzie"


Stasiuk Andrzej
Życie to jednak strata jest / Andrzej Stasiuk w rozmowach z Dorotą Wodecką. - Warszawa : Agora SA ; Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2015. - 175, [8] s. : il. ; 23 cm.

„Złożyło się, że moje życie jest moim zawodem. Przepraszam, ale nie będę z tego powodu rozpaczał... I na szpulkę w mózgu nieustająco nawija mi się pejzaż, ludzie, zdania, wrażenia. Staram się, by to, co widzę i słyszę, wchodziło głębiej. Żeby przeszywało na wylot”.
Książka jest opowieścią, w której życie autora przeplata się z treścią jego książek. Jest rozmową o kobietach, miłości, podróżach, literaturze, Polsce, samochodach, polityce, śmierci, Rosji i religii…
Dzięki rozmówczyni, Dorocie Wodeckiej, odwiedzamy autora w jego pisarskiej pracowni, ale przede wszystkim wspólnie podróżujemy po jego pisarskiej pamięci, odwiedzając miejsca, do których dotarł podczas literackich podróży.
Życie to jednak strata jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników literatury Andrzeja Stasiuka. To także odpowiedź na pytania, które można sobie zadawać, czytając jego książki.

poleca Barbara Warywoda



WRZESIEŃ
Oddział dla Dzieci


Kasdepke Grzegorz
Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela : 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna) / napisał Grzegorz Kasdepke ; koment. opatrzył Ryszard Petru ; zil. Daniel de Latour. - Warszawa : Narodowe Centrum Kultury, 2014. - [228] s. : il. kolor. ; 22 cm.

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela to swoisty słownik dla najmłodszych, który wprowadza dzieci w świat pieniądza, ekonomii i gospodarki. Grzegorz Kasdepke i Ryszard Petru, tworząc barwny świat zamieszkały przez różne dziwadła, w obrazowy sposób tłumaczą zawiłe problemy ekonomii. Tajemnicze stwory brykają po kartach książki dzięki kreatywnym ilustracjom Daniela de Latoura. Być może są nawet nieco onieśmielające przy samym wejściu, ale dzięki rzetelnemu oprowadzeniu i komentarzach Ryszarda Petru okazują się nie takie straszne.
Piękne ilustracje zabierają nas do Ogrodu Dziwnych Stworów Ekonomicznych, który zamieszkują między innymi: przypominająca sarnę Inwestycja, Fiskus — połączenie rekina i psa, Zysk — maleńka, pocieszna, włochata kulka z ogonkiem, mizerna Dywidenda oraz szalejące na placu zabaw Popyt i Podaż. Nad tym zwierzyńcem starają się zapanować pan Rysio (założyciel) i jego pracownicy, a później wspólnicy — Dozorca, Bileter i Praktykantka.
W tym zoo sporo się dzieje, są zwierzęta łagodne i sympatyczne jak Zysk, są też krwiożercze jak Dług, a do tego stwarzają rozmaite problemy. Na samym początku Inwestycja przygniata pana Rysia, Zarobki pracowników wyglądają jak chucherka, a Fiskus buńczucznie szczerzy kły. Aby sprostać konkurencji, Pan Rysio decyduje się otworzyć cyrk. A żeby przyciągnąć zwiedzających, musi dokonać Innowacji i zainwestować w Reklamę.
Śledząc ich przygody, dzieci oswajają się ze skomplikowanymi pojęciami, poznają najważniejsze zasady rządzące nie tylko krainą portfela, lecz także całym światem finansów. Charakterystyczni bohaterowie z łatwością zapadają w pamięć, a lektura poszczególnych opowiastek rozbawi nie tylko najmłodszych czytelników. Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela to kapitalna książka dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. Do czytania samodzielnie lub z rodzicami. Gdybyście przypadkiem mieli jakieś zaskórniaki, zainwestujcie w tę książkę. To dobra lokata.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kociniak Marian
Marian Kociniak spełniony / Marian Kociniak ; rozmawia Remigiusz Grzela. - Warszawa : Wydawnictwo Trio : Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, 2010. - 309, [1] s. : il. ; 24 cm.

Marian Kociniak to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Znamy go z wielu ról teatralnych i filmowych. Przez pięćdziesiąt lat nie udzielał wywiadów, lecz teraz, z okazji swojego jubileuszu pracy artystycznej, postanowił zrobić wyjątek i zgodził się na rozmowę z Remigiuszem Grzelą. W wywiadzie rzece aktor wspomina dzieciństwo, lata w szkole teatralnej oraz swoje pierwsze spektakle. Udziela szczerych, rzeczowych odpowiedzi, wspomina reżyserów i kolegów z planów filmowych, scen teatralnych. Opowiada o filmach, w których zagrał. Otwarcie mówi o własnych słabościach i błędach życiowych. Nie chwali się osiągnięciami, te traktuje jako wynik swojej rzemieślniczej pracy. „Książka jest szczerą wypowiedzią człowieka, który — jak mawiał o nim Gustaw Holoubek — »jest sam w sobie teatrem«, a poza sceną znakomitym kolegą i przyjacielem”.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Niewiadomski Andrzej
Jeden jest zawsze ostrzem : inna nowoczesność Zygmunta Haupta / Andrzej Niewiadomski ; [recenzent Magdalena Rabizo-Birek ; redakcja Halina Kosienkowska]. - Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2015. - 467 s. ; 24 cm.

W dniach 18-27 września w Gorlicach oraz w Szymbarku odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego im. Zygmunta Haupta. W związku z tym wydarzeniem kulturalnym chcielibyśmy polecić Państwu lekturę książki, która stara się odpowiedzieć na pytania: „kim był?”, „co tworzył?” oraz „jak żył?” największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy XX wieku.
Zygmunt Haupt to artysta niepokorny, skomplikowany, którego nie da się zaszufladkować. Wydaje mi się, że można go nawet nazwać literackim outsiderem swoich czasów. I ta samotność przebija się przez jego twórczość, jednak staje się to atutem jego dzieł. Zygmunt Haupt jest pisarzem, o którym mało się mówi, mało pisze, o którym się nie uczy w szkole. Ale czas to zmienić. I książka Andrzeja Niewiadomskiego ma w tym pomóc. Jest to pozycja, która z jednej strony kreśli czytelnikowi sylwetkę Haupta—samotnika, a z drugiej Haupta—buntownika. I dalej Haupta wnikliwie analizującego umysł rozmówcy oraz Haupta niejednokrotnie zagubionego we własnych myślach. Bezsprzecznie można jednak napisać, że Haupta—geniusza.

poleca Judyta Rosin


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Guzik Jan
Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne / Jan Guzik. - Krosno : Wydawnictwo i Handel Książkami KaBe, 2014. - 354 s. : il. ; 21 cm.

Omówienie w sposób ogólny zagadnień dotyczących gospodarki wodnej i odprowadzania ścieków, a przede wszystkim zaprezentowanie rodzajów wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz stosowanych materiałów i technologii wykonywania tych instalacji stanowią treść tej książki. Publikacja jest adresowana do wykonawców instalacji wodno-kanalizacyjnych. Może być także pomocna uczniom szkół zawodowych.

poleca Urszula Karasińska



SIERPIEŃ
Oddział dla Dzieci


Paulukiewicz Andrzej
Kropka pe el : przewodnik po Polsce dla dzieci / Andrzej Paulukiewicz ; il. Dominik Cymer i Rafał Szczepaniak. - Wyd. 2 zaktualizowane. - Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014. - 244 s. : il. kolor. ; 27x13 cm.

Drodzy rodzice, opiekunowie! Jeżeli jesteście w kropce i nie wiecie, gdzie zabrać swoje pociechy na krótsze lub dalsze wakacyjne podróże, to Kropka pe el. Przewodnik po Polsce dla dzieci pomoże Wam rozwiązać ten problem. Nasz kraj jest pełen niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić i poznać. Autor przewodnika wybrał i zaprezentował 55 wyjątkowych, ciekawych i ważnych obiektów z całej Polski. Można w nim znaleźć nie tylko opisy miejscowości, lecz także historie, legendy, skarby przyrody i ciekawostki związane z danym miejscem. Ponadto ważne i praktyczne informacje, m.in.: adresy, mapy, numery telefonów, adresy stron internetowych, które z pewnością przydadzą się podczas planowania jednodniowych wycieczek czy też dalszych podróży.
Zajrzyj do Kropki pe el, planuj, podróżuj, zwiedzaj… i kropka!

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Ryciak Ula
Potargana w miłości : o Agnieszce Osieckiej / Ula Ryciak. — Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2015. — 449, [2] s. : il. ; 23 cm.

„Czysta biografia z imionami, nazwiskami, historią rodziny nie jest mi na rękę. W mojej naturze jest coś ze ślimaka. Wynurzyć się, zadziwić i schować” — ten cytat Agnieszki Osieckiej jest prologiem do jej najświeższej biografii Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej, autorstwa Uli Ryciak, i niezwykle trafnie tę książkę charakteryzuje. Ryciak rozpoczyna obrazami u schyłku życia Osieckiej, by następnie pozwolić biec wspomnieniom swoim rytmem. W rezultacie czytelnik otrzymuje wielowymiarowy portret Osieckiej, wraz z wielobarwnym obrazem świata literacko-artystycznego, którego była nieodzowną częścią. Lekturę dodatkowo ożywia spora ilość fotografii zarówno samej bohaterki, jak i ukochanych przez nią miejsc. Za radą Osieckiej z epilogu: „Przyjaciele moi i moje przyjaciółki! Nie odkładajcie na później ani piosenek, ani egzaminów, ani dentysty, a przede wszystkim (…) miłości”, nie odkładajcie na później lektury tej książki. Polecam!

poleca Joanna Kalisz-Dziki


Czytelnia Główna


Masz synów w lasach, Polsko… Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945–1956 / pod red. D. Golika. — Nowy Sącz : Muzeum Okręgowe ; Kraków : Instytut Pamięci Narodowej — Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział w Krakowie, 2014. — 413 s. : il. ; 24 cm.

Książka, o tytule zaczerpniętym z partyzanckiej poezji, jest publikacją naukową składającą się z odrębnych artykułów opracowanych przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego. Artykuły są rozszerzoną wersją referatów zaprezentowanych podczas konferencji naukowej „W hołdzie «wyklętym»… Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945–1956” (2 marca 2012 r., Nowy Sącz — Miasteczko Galicyjskie). Publikacja ukazuje aktualny stan badań nad historią podziemia niepodległościowego oraz represjami komunistycznej władzy na Sądecczyźnie i Podhalu po II wojnie światowej. Teksty zostały poświęcone szczególnym postaciom związanym z tym regionem, takim jak legendarny kurier i partyzant AK — Jan Freisler, partyzancki kapelan — ks. Władysław Gurgacz, dowódca partyzancki i późniejszy naukowiec — Marian Mordarski oraz kontrowersyjny i niejednoznacznie oceniany — Mieczysław Bulanda. W kolejnych tekstach poruszono sprawę walk frontowych na terenie powiatu nowosądeckiego w 1945 r., z naciskiem na działania Armii Czerwonej, szczegółowo omówiono działalność oddziałów partyzanckich na terenie Sądecczyzny oraz funkcjonowanie sądeckiej bezpieki i represje skierowane przeciwko mieszkańcom tego terenu. Publikację wzbogacają liczne fotografie, mapy, indeksy oraz wykaz skrótów. Niewątpliwie jest to książka o dużym znaczeniu dla historiografii regionalnej i znakomita pozycja dla osób zainteresowanych historią.

poleca Tomasz Hryc


Filia "Magdalena"


Dickson Nicole R.
Irlandzki sweter / Nicole R. Dickson ; przeł. Joanna Bogunia, Dawid Juraszek. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2011. - 414, [2] s. ; 21 cm.

Młoda archeolożka Rebecca Moray wraz z córką Rowan przyjeżdżają na rodzinną wyspę swojej najlepszej przyjaciółki. Chce poznać tradycję i historię irlandzkich swetrów. Zostawia za sobą toksyczny związek z mężczyzną, który stosował wobec niej przemoc psychiczną. Mimo upływu czasu kobieta wciąż żyje demonami przeszłości, nie chce się otworzyć na przyszłość i ma spore szanse, aby przegapić miłość. Irlandzki sweter to piękna historia z cudownymi krajobrazami w tle, która nie tylko wzrusza, lecz także bawi. Książkę tę można polecić każdemu, bez względu na wiek czy też ulubiony gatunek literacki. To historia, która na bardzo długo zapada w serce.

poleca Bożena Dykla



LIPIEC
Oddział dla Dzieci


Snicket Lemony
Laszlo boi się ciemności / Lemony Snicket ; il. Jon Klassen ; tł. Michał Rusinek. - Poznań : Wydawnictwo Filia Grupa Termedia, 2013. - [40] s. : il. kolor. ; 26 cm.

Lęk przed ciemnością jest jednym ze strachów dzieciństwa. Co się kryje nocą w ciemnym pokoju...? O tym wie tylko nasza wyobraźnia. Książka Laszlo boi się ciemności Lemony’ego Snicketa i Jona Klassena oswaja małych czytelników z ciemnością i z zatrważającymi odgłosami, które się mnożą, kiedy zapada zmrok.
Laszlo ma kilka lat i mieszka w piętrowym, starym, drewnianym domu pełnym zakamarków. Ale... mieszka tam także ciemność. Ciemność lubi się chować za skrzypiącymi drzwiami, pod schodami, w schowku i za zasłoną prysznicową. Najczęściej pozostaje jednak w ciemnej, mrocznej piwnicy i nie wchodzi na piętro, gdzie się mieści sypialnia Laszla. Chłopiec próbuje ją oswoić, zaprzyjaźnić się z nią. Żeby do niego nie przyszła, sam schodzi do niej co rano i się z nią wita. Jednak pewnej nocy ciemność wchodzi na górę do sypialni chłopca i swoim skrzypiącym głosem oznajmia, że chce mu koniecznie coś pokazać. Laszlo bierze latarkę i wyrusza na spotkanie z ciemnością, która kusi go, by zszedł do piwnicy. Wędrują razem przez cały budynek. Rozmawiają. Dokąd dojdą i co odkryją? Chłopiec przekona się, że ciemności może zaufać — prowadzi go do światła, oswaja ze sobą, uświadamia potrzebę własnego istnienia.
Dzięki tej lekturze dzieci przekonają się, że ciemność nie jest tak straszna jakby się to mogło wydawać. Każdy maluch może utożsamiać się z chłopcem i razem z nim wędrować przez pusty dom, aby zmierzyć się z samym sobą. Przecież jeśli mały Laszlo mógł się z nią zaprzyjaźnić, może to zrobić każdy z nas!
Ograniczona paleta kolorów, dialog bieli i czerni, przemyślane budowanie nastroju poprzez układ ilustracji i tekstu składają się na bardzo interesującą książkę obrazkową. Ilustracje, wykonane techniką gwaszu, tworzą niepowtarzalny klimat doskonale oddający przeżycia chłopca i jego oswajanie się z ciemnością.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Zapomniane słowa / pomysł i red. Magdalena Budzińska. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2014. - 239 s. ; 22 cm.

Buchadło, garsoniera, łapserdak, nachkastlik, pachciarz… To słowa, które kiedyś, bardzo dawno lub jeszcze całkiem niedawno, krążyły w powszechnym użyciu. Dziś mało kto wie, co oznaczają. Dlaczego? Jacek Podsiadło słusznie konstatuje: „Słowa starzeją się jak ludzie. Najpierw są tylko trochę archaiczne, nabierają dostojeństwa, budzą szacunek, ale zaraz potem robią się nieprzydatne”. Znaczenie wielu archaicznych wyrazów odkrywają przed czytelnikiem autorzy Zapomnianych słów. Pomysłodawcą i redaktorem książki jest Magdalena Budzińska, a współautorami są wybitni polscy pisarze, naukowcy i artyści. Każde zapomniane słowo jest osobną opowieścią, niejednokrotnie anegdotą zaczerpniętą z życia danego autora, zręcznie powiązaną z historią oraz lokalnym kolorytem poszczególnych regionów Polski. Efektem projektu jest unikatowa mapa Polski, ciekawy dodatek do wakacyjnych podróży, które czas zacząć! Książka jest zakończona notatnikiem na własne zapomniane słowa. Jak bonie dydy — polecam!

poleca Joanna Kalisz-Dziki


Czytelnia Główna


Historia a prawa człowieka : podręcznik / [aut. materiałów Radosław Milczarski et al.]. - Warszawa : Ośrodek Karta, 2013. - 199 s. : il. ; 30 cm. Hasło przedmiotowe: Prawa człowieka - historia ; Prawa człowieka - nauczanie ; Podręczniki

Historia a prawa człowieka to publikacja wyjątkowa, wydana na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem merytorycznym, graficznym, jak i edytorskim (zmieniłabym jedynie sposób oprawy — książka szyta jest na pewno trwalsza). Ośrodek KARTA, autor i wydawca opisywanej pozycji, oddaje czytelnikom pierwszą tego typu publikację skierowaną do edukatorów, zwłaszcza tych pracujących na co dzień w bibliotekach, którzy chcą prowadzić zajęcia na pograniczu edukacji na rzecz praw człowieka i edukacji historycznej.
Historia a prawa człowieka, oprócz informacji na temat praw człowieka, zawiera pięć, interesujących i fachowo opisanych, scenariuszy warsztatów skierowanych zarówno do osób dorosłych, jak i młodzieży. Plusem każdego ze scenariuszy są niewątpliwie materiały pomocnicze i teksty źródłowe dołączane do każdego planu.
Mocną stroną wydawnictwa jest także szczegółowo zaprezentowany tekst skupiający się na metodyce prowadzenia zajęć. W przystępny i ciekawy sposób opisuje tę dość złożoną kwestię, dlatego, moim zdaniem, jest fachowym kompendium wiedzy dla osób rozpoczynających pracę w charakterze edukatora, a dla doświadczonych trenerów punktem wyjścia do refleksji nad własnym warsztatem. Niewątpliwie dużym atutem tej publikacji są także ilustracje (publikowane wraz z obszernym komentarzem). To naprawdę dopracowany i przemyślany zbiór przejmujących i żywych obrazów, które wyrażają dużo więcej niż słowa.

poleca Judyta Rosin


Filia "Zawodzie"


Nela i tajemnice świata / Nela mała reporterka ; National Geographic. - Warszawa : Burda NG Polska, [ca 2015]. - 188, [4] s. : il. kolor. ; 22 cm.

Mała reporterka Nela opisuje swoje niezwykłe i szalenie interesujące przygody. Zabiera małych podróżników w egzotyczne zakątki świata, razem z nimi przeżywa ciekawe przygody. Wyruszamy wspólnie w daleką drogę. Naszym celem są: Ameryka Południowa i Środkowa, Czarny Ląd, na którym odwiedzamy Etiopię, oraz Azja, gdzie zachwycamy się Tajlandią i Wietnamem.
Mała podróżniczka opowiada o swoich przygodach w bardzo obrazowy sposób, można naprawdę poczuć smak egzotycznych wypraw. Dodatkowo książka jest inspiracją skłaniającą do rozmowy i refleksji. Nela zwraca się do młodego czytelnika z pytaniami dotyczącymi jego wyobraźni o świecie, o rówieśnikach żyjących na różnych kontynentach.
Młody Czytelniku, przyjmij zaproszenie swojej rówieśniczki Neli i udaj się z nią w niezapomnianą podróż, tym bardziej że przed nami wakacje.

poleca Barbara Warywoda



CZERWIEC
Oddział dla Dzieci


The Tjong Khing
Wielki piknik / Thé Tjong-Khing. - Gdańsk : EneDueRabe, 2012. - [24] s. : il. kolor. ; 30 cm.

„Chcesz usłyszeć słowa? To sam je sobie wymyśl”. Budowanie opowieści może stać się wspaniałą rodzinną zabawą. Wielki piknik to trzymająca w napięciu powieść bez słów. Każde „czytanie” to nowa podróż, nowi bohaterowie, nowe zdarzenia.
Państwo Psytulińscy wraz z przyjaciółmi postanowili urządzić wielki piknik ze smakowitymi tortami. Podekscytowane zwierzęta wyruszyły w poszukiwaniu dobrego miejsca na majówkę. Gdy po wielu perypetiach dotarły na polanę, okazało się, że torty zniknęły! Bohaterowie ruszają w pogoń za złodziejaszkami. W czasie tej wyprawy dzieje się bardzo wiele... jest i wątek kryminalny, a wraz z nim mylne tropy, pojawiają się też liczne odniesienia do relacji międzyludzkich, emocji, zachowań, pokusić można się nawet o wyodrębnienie pewnych "typów psychologicznych" (są obserwatorzy, samotnicy, strojnisie, intryganci, pomagacze i wielu innych). Każda z tych postaci ma swoją osobną historię, która rozwija się na każdej kolejnej stronie. Co wydarzyło się po drodze? Co stało się z tortami? Jak zakończył się Wielki piknik?
Bogata w szczegóły warstwa graficzna sprawia wrażenie, jakby strony tętniły życiem, a sama akcja rozpoczyna się już na okładce. Książka Thé Tjong-Khinga zachęca do koncentracji, uważnego śledzenia, interpretacji zdarzeń i uczuć, zadawania pytań, a przede wszystkim przekładania narracji z obrazu na słowo. Znakomita i twórcza zabawa dla każdego pokolenia czytelników.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Modiano Patrick
Perełka / Patrick Modiano ; z jęz. fr. przeł. Bożena Sęk. - Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2014. - 171, [1] s. ; 21 cm.

Patrick Modiano w roku 2014 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”. Czytelnika Perełki, Modiano zabiera do Paryża. Akcja powieści rozpoczyna się na stacji metra Châtelet w godzinach szczytu, gdzie główna bohaterka Thérèse spostrzega w tłumie kobietę w żółtym płaszczu — swoją matkę, która wiele lat temu zaginęła w Maroku. Przez 172 strony powieści wędrujemy wraz z młodą Thérèse przez ulice francuskiej stolicy, a także w głąb pamięci dziewczyny. To nagłe spotkanie rzuca bohaterkę w wir wspomnień, lęków i żalu. Spokojny, majestatyczny Paryż jest piękny w modianowskiej melancholii, opisywani ludzie są smutni i samotni, żyją we własnych światach, pielęgnują pustkę w swojej duszy. Można by nazwać Perełkę kryminałem metafizycznym albo poetycką prozą. Powieść niemal ociera się o magiczny realizm, jednak nie ma tu bajkowości, za to jest pragmatyczna rzeczywistość. Czytelnik nie otrzyma żadnej odpowiedzi. Jednak jeżeli szuka atmosfery — w tej książce ją znajdzie. Cała powieść osnuta jest paryską mgłą wieczoru, w której zaplątały się znaki zapytania. Podsumowując — bardzo dobra powieść.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Ćmiech Andrzej
Gorlice : dzieje miasta / Andrzej Ćmiech. - Gorlice ; Nowy Sącz : Wydawnictwo i Drukarnia "Nova Sandec", 2015. - 288 s. : fot. kolor. ; 30 cm.

Czy o historii miasta można pisać w sposób interesujący i zrozumiały dla każdego? Czy o historii miasta można pisać z lekkością i swobodą, które to zachęcają do lektury nawet wybrednych czytelników?
Byłam przekonana, że nie. Byłam, ale po wnikliwej lekturze tej książki zmieniłam zdanie. Najnowsza pozycja Andrzeja Ćmiecha, bibliofila i miłośnika ziemi gorlickiej, w interesujący i barwny sposób opisuje dzieje Gorlic. Autor, bez zbędnego patosu i górnolotności, przedstawia historię miasta od lokacji aż do 1989 roku. Pan Andrzej Ćmiech oddaje w ręce czytelników obszerną, liczącą prawie 300 stron, opowieść o życiu codziennym ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Ale nie tylko. Autor tworzy niezwykle cenne źródło informacji o wydarzeniach historycznych i kulturalnych, o przemianach społecznych, które miały miejsce w przeszłości, i które wpłynęły na losy Gorlic.
To naprawdę dopieszczona i zarazem realistyczna opowieść, którą z pewnością powinien przeczytać każdy, komu jest bliska ziemia gorlicka.

poleca Judyta Rosin


Filia "Magdalena"


Wałkuski Marek
Ameryka po kaWałku / Marek Wałkuski. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2014. - 271 s. : il. (gł. kolor.) ; 22 cm.

Marek Wałkuski dziennikarz Polskiego Radia, korespondent, mieszkający od dwudziestu lat w Stanach Zjednoczonych wydał kolejną książkę — Ameryka po kaWałku. Autor przedstawia nam swój obraz Ameryki, którą bardzo polubił. Nie można mu się dziwić, bowiem to kraj, w którym ludzie wpadający tam „na chwilę”, zostają w nim na zawsze. Książka Wałkuskiego to obraz amerykańskiego snu, gdzie ludzie na ulicach uśmiechają się, a wcale nie jest to uśmiech ironiczny. Polecam tę książkę wszystkim, którzy naprawdę chcą poznać Stany Zjednoczone „krok po kroku”. Z przyjemnością czekam na kolejny tytuł tego autora.

poleca Bożena Dykla



MAJ

Oddział dla Dzieci


Tullet Hervé
Książka z dziurą / Hervé Tullet ; [tłum. Zuzanna Naczyńska ; red. Agnieszka Sprycha]. - Warszawa : Egmont Polska, 2013. - [96] s. : il. ; 32x28 cm. (Art Egmont)

Książka, a w niej dziura... Pełna śmiesznych rysunków i pomysłów Książka z dziurą Hervé Tulleta oczaruje dzieci w każdym wieku. Ta inspirująca książka-zagadka, prowokacja artystyczna, jest zarazem kulisami do teatru wyobraźni. To, czym się stanie, zależy od fantazji czytelnika. Dziecko staje się twórcą własnych dzieł i konstrukcji, ale też współtwórcą książki, bo projektując dziurę, Tullet zaprosił nas do współtworzenia, do dzielenia się swoimi pomysłami i rozwiązaniami. Na niektórych stronicach znajdują się wyłącznie czarno-białe rysunki, na innych zaś dziecko przeczyta polecenia, jednak bardzo ogólne, nieokreślające dokładnie sposobu wykonania danej rzeczy ani jej docelowego wyglądu. Zatem najważniejsza jest wyobraźnia. Czasem przyda się biała kartka, flamastry, kredki, farby; innym razem klocki, a jeszcze kiedy indziej wystarczą palce, które w jednej chwili zmienią się w wielkie zębiska. Możliwości jest nieskończenie wiele! Wystarczy podłożyć pod książkę czystą kartkę i na każdej stronie można wykreować zupełnie nową scenkę. Czas spędzony na jej „czytaniu” gwarantuje mnóstwo radosnej zabawy i śmiechu, a o to przecież chodzi!

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Żelazowska Magdalena
Zachłanni / Magdalena Żelazowska. - Warszawa : Harlequin Polska, [ca 2014]. - 367, [1] s. ; 21 cm.

Autorka Magdalena Żelazowska jest z wykształcenia tłumaczką i językoznawcą, z zawodu marketingowcem, a z zamiłowania dziennikarką piszącą reportaże podróżnicze. Od 10 lat mieszka w Warszawie. Jej powieść Zachłanni dotyczy pokolenia tzw. „słoików”. Bohaterowie to troje trzydziestolatków — Aśka, Ewa i Marcin. Mają marzenia i precyzyjnie opracowane plany, jak je zrealizować. Spotyka ich wiele rozczarowań, których nie zrekompensuje żaden sukces.
Tytułowi „zachłanni” to lokalni, zarobkowi emigranci, jakich w Polsce tysiące. Przyjeżdżają do dużych miast po wykształcenie, dobrze płatną pracę i ciekawszą niż na prowincji przyszłość. Przeprowadzka oznacza dla nich nowe życie i konieczność zdobywania wszystkiego od początku: dachu nad głową, pracy i przyjaciół. Żeby przetrwać, muszą być silni, ambitni i nigdy się nie poddawać. Są więc zachłanni — w dobrym i złym sensie.
Zachłanni to powieść o przyjezdnych, która nie ocenia. Z humorem, ale i nutką goryczy opisuje codzienność przybysza, na którą składają się wynajmowane mieszkania, przypadkowi współlokatorzy, nowe związki i intensywna praca. Książka opowiada o życiowych szansach i rozczarowaniach. Interesująca fabuła i sporo trafnych obserwacji o naszych niełatwych czasach. Polecam.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Pol Wincenty
Listy z ziemi naszej : korespondencja Wincentego Pola z lat 1826-1872 / zebrał, oprac. i wstępem opatrzył Zbigniew Sudolski. - Warszawa : Wydawnictwo Ancher, 2004. - 731, [1] s. : il. ; 21 cm.

Zbiór zawiera bogatą korespondencję (628 listów) Wincentego Pola. Ten często pomijany poeta, w swojej epoce niejednokrotnie wzbudzał kontrowersje, a przez niektórych uważany był za „wieszcza”. Tytuł tomu nawiązuje do ulubionych przez poetę sformułowań stylistycznych i językowych (jak np. „Pieśń o ziemi naszej”, „Pieśń o domu naszym”). Wśród autorów i odbiorców cytowanych listów są inni znani pisarze jak Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz czy Władysław Syrokomla, osoby duchowne, a także przyjaciele i rodzina poety. Listy informują o miejscach pobytu pisarza i jego wędrówkach w celach naukowych i turystycznych. Ukazują ogromne umiłowanie kraju przez ich autora, który nie tylko bada jego historię, ale stara się też poznawać go z autopsji. W prezentowanej korespondencji Pol bardzo przejrzyście i jednoznacznie formułuje swą misję strażnika przeszłości i tradycji narodowych. Z listów wyłania się także bardzo ciekawy obraz jego osobowości &ndas; człowieka skromnego i pogodnego wbrew licznym przeciwnościom losu. Oprócz listów publikacja zawiera również biogramy korespondentów do których pisywał poeta.

poleca Tomasz Hryc


Filia "Zawodzie"


Szumska Małgorzata
Zielona sukienka / Małgorzata Szumska. - Kraków : Znak Litera Nova, 2014. - 333, [1] s., [24] s. tabl. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.

Zielona sukienka to bardzo osobista wyprawa śladami rodzinnej historii autorki. Trasa, którą „zaplanował Stalin” wiedzie ją i czytelnika w głąb Rosji, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Autorka podążając tropami swoich przodków, próbuje odnaleźć miejsca, gdzie byli jej bliscy, weryfikuje ich wspomnienia z rzeczywistością. Przemierzając Rosję i Kazachstan spotyka ludzi, którzy są wizytówkami swoich czasów i ojczyzny, młodych Rosjan nieznających historii i kazachską bohemę, której marzenia kierują się w stronę Zachodu.

poleca Barbara Warywoda



KWIECIEŃ

Oddział dla Dzieci


Orlińska Zuzanna
Pisklak / Zuzanna Orlińska ; [il. Wanda Orlińska]. - Łódź : Akapit Press, 2012. - 175, [1] s. : il. ; 21 cm.

Ono chyba nie cierpi — myśli Klara w nagłym olśnieniu. — Nie boi się. Nie wie, że żyje. Nie rozumie, że umiera. To tylko tyle — życie. Tylko to coś co tętni pod cienką skórą, nic więcej. Piotruś. Ja. Wszyscy.

Mądra, wzruszająca, interesująca. Taka właśnie jest najnowsza książka Zuzanny Orlińskiej pt. Pisklak. Według Grzegorza Leszczyńskiego to powieść, która wpisuje się we współczesny nurt kierowanej do młodych czytelników psychologiczno-obyczajowej prozy refleksyjnej, ambitnej, skupionej na człowieku i jego problemach.
Akcja książki rozgrywa się w wakacje w małej, letniskowej miejscowości. W starym, opuszczonym domu, w którym niegdyś mieszkała kobieta, nazywana przez miejscowych Starą Wariatką, ukrywają się dwaj chłopcy. Tajemnicę ich tymczasowego pobytu odkrywa Klara i jej przyjaciółka Hanka. Obie postanawiają pomóc braciom. Organizują dla nich pożywienie i ubrania. Niestety obecność „nowych” nie podoba się miejscowym. Uczucie do starszego z braci Cyryla, które zrodzi się u dziewczyn, wystawi na poważną próbę ich długoletnią przyjaźń. Klara poczuje się bardzo samotna i zagubiona, będzie musiała się zmierzyć z problemami, których dotychczas nie znała. W toku różnych wydarzeń uświadomi sobie, że świat bywa bezwzględny nie tylko dla bezbronnego pisklęcia, które wypadło z gniazda, ale także dla jej przedwcześnie urodzonego braciszka Piotrusia, dla Cyryla i Nikodema — dwóch braci będących w drodze do matki przebywającej w Irlandii oraz dla niej samej. Jak poradzi sobie bez wsparcia przyjaciółki oraz rodziców zajętych opieką nad przedwcześnie urodzonym synkiem? Jak potoczą się losy Cyryla i Nikodema? Który z bohaterów dokona historycznego odkrycia? Wielość ciekawych wątków, dynamiczna narracja, mocno zarysowane postaci — to wszystko sprawnie połączone w jedną interesującą fabułę. Polecam!

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kuźniak Angelika
Czarny anioł : opowieść o Ewie Demarczyk / Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015. - 237, [2] s. : il. ; 22 cm.

Ewa Demarczyk to artystka ciesząca się opinią najwybitniejszej polskiej śpiewaczki.
Choć minęło wiele lat od czasu, gdy usunęła się w cień i zniknęła na zawsze z estrady, nie przestajemy o niej pamiętać.
Ewelina Karpacz-Oboładze i Angelika Kuźniak w książce Czarny anioł przedstawiają Ewę Demarczyk słowami osób, które ją znały i z którymi współpracowała. Są to między innymi: Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarzycki oraz przyjaciele z Piwnicy Pod Baranami.
Ewa Demarczyk to bez wątpienia wybitna postać, która z dnia na dzień stała się gwiazdą wielkiego formatu. Miała najlepszych tekściarzy — Baczyńskiego, Tuwima, Dymnego. Była wielkim odkryciem, wielkim spełnieniem i nagle zniknęła. Zdania na jej temat są podzielone, czasem nieprzychylne, a czasem pełne uwielbienia. Jaka była naprawdę? Zachęcam do lektury i do zapoznania się z jej twórczością.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Szary Adam
Tajemnice bieszczadzkich roślin : wczoraj i dziś : gatunki dzikie, stosowane do celów kulinarnych, leczniczych, obrzędowych, magicznych oraz w innym zakresie pożyteczne / Adam Szary. - Rzeszów : Wydawnictwo "Carpathia", 2013. - 408 s. :il. kolor. ; 25 cm.

Książka ta łączy wiedzę o roślinach z różnymi aspektami kultury i tradycji w gospodarstwie domowym. Opisuje związki człowieka ze światem dzikich roślin. Skupiając się na ludach zamieszkujących Karpaty i Podkarpacie – w szczególny sposób uwzględniając tradycję bieszczadzkich Łemków i Bojków. Część I – przedstawia problematykę znaczenia dzikich roślin dla człowieka, wyszczególnia lecznicze, konsumpcyjne i gospodarcze funkcje flory. Część II – stanowi opis alfabetycznie uporządkowanych roślin (ponad 600 gatunków). Prawie każdy gatunek zilustrowano fotografią, opisując jego główne cechy, a także określając siedlisko i częstotliwość występowania.

poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Jabłonowska Lidia
Etykieta pracy : współczesne najwyższe standardy / Lidia Jabłonowska, Grzegorz Myśliwiec. - Warszawa : Difin, 2014. - 215 s. : il. ; 24 cm. (Engram)

Książka adresowana jest do rzesz pracowników biznesu stale komunikujących się zawodowo. Zbudowanie wizerunku osoby eleganckiej i kulturalnej może stanowić przewagę konkurencyjną wobec innych uczestników rynku. Z drugiej strony, zmorą wielu ludzi jest obawa przed popełnieniem błędu, gafy, lapsusu. Książka zwiększa szanse ich uniknięcia i nabrania pewności w trudnych sytuacjach towarzysko-zawodowych, uroczystościach, spotkaniach biznesowych. Rankingi kompetencji przydatnych na rynku w ocenie pracodawców i badanych studentów wskazują, że wśród najwyżej cenionych jest umiejętność przestrzegania wysokich standardów zachowania.

poleca Urszula Karasińska



MARZEC

Oddział dla Dzieci


Dinozaurologia : relacja z ekspedycji w nieznane rejony Ameryki Południowej Kwiecień 1907 roku spisana przez Raleigh Rimesa asystenta pułkownika P. H. Fawcetta / ill. Gary Blythe [et al.] ; tł. Patrycja Zarawska. - Bielsko-Biała : Wydawnictwo Debit, 2013. - [30] s. : il. kolor. ; 31 cm.

Czy dinozaury mogły przetrwać do dzisiejszych czasów? Czy na pewno wszystkie wyginęły? Zapraszamy do zaginionego świata. Zasłyszeliśmy opowieści o wyspie zamieszkanej przez dinozaury. Czy to wytwory czyjejś fantazji, czy autentyczne obserwacje? Zaginiony prehistoryczny świat zachowany niczym w kapsule czasu na nieznanej, wulkanicznej wyspie, gdzieś na bezmiarze Oceanu Spokojnego. Dinozaury, pterozaury, opierzone gady, morskie potwory, paprocie drzewiaste, olbrzymie skrzypy… To wszystko i wiele mrożących krew w żyłach przygód czeka czytelnika na kartach Dinozaurologii. Książka ma formę fikcyjnego dziennika z ekspedycji grupy badaczy, którzy w 1907 roku, dzięki swojemu sponsorowi Arthurowi Conanowi Doyle, udali się na tajemniczą wyspę Yannapalu u wybrzeży Ameryki Południowej. Jest zapisem tej podróży, a to, co zawiera, przenosi czytelnika do przeszłości i sprawia, że czuje się on uczestnikiem wyprawy. Dinozaurologia to publikacja kierowana do najmłodszych, ciekawych świata, czytelników. Twarde, kolorowe strony, na których znajduje się intrygująca opowieść, opatrzone są szkicami z poczynionych przez badaczy obserwacji, notatkami, zebranymi eksponatami — ze skórą czy rogiem dinozaurów na czele. Zagadki i tajemnice zawsze są w modzie, a kto wie, może rzeczywiście istnieje gdzieś zapomniana wyspa, na której żyją dinozaury?

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Wolnik-Vera Katarzyna
Przystanek Barcelona / Katarzyna Wolnik-Vera ; National Geographic. - Warszawa : Burda NG Polska, [ca 2014]. - 282, [2] s. : il. kolor. ; 23 cm.

Autorka zaprasza nas do Barcelony. Spacerując uliczkami Starego Miasta wchodzimy w sferę historii, znanych budowli słynnych architektów Gaudiego i Miro, poznajemy nowoczesną architekturę, odwiedzimy muzeum szynki iberyjskiej, wstąpimy do sklepu Johana Cruyffa, posłuchamy energetycznej katalońskiej rumby. Wszystko to tworzy imponującą, wielobarwną mieszankę, przypominającą kataloński styl mozaiki trencadis lubianej przez Gaudiego.
Przystanek Barcelona nie tylko przybliża to niezwykłe miasto, nie tylko odkrywa naturę rodowitych mieszkańców Katalonii i zabiera w podróż pełną smaków i zapachów, ale kusi wspaniałymi, pobudzającymi wyobraźnię zdjęciami.
Książka prowadzi tam, gdzie typowe przewodniki turystyczne się nie zapuszczają, jest dla tych, którzy odważą się zejść ze szlaku i odkryć własną Barcelonę. Bo jak głosi napis na okładce Barcelona jest kobietą, cygańską czarodziejką z piosenki Pereta. Uwodzi i rzuca czar. Nie przestaje zaskakiwać.

poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Kultura biznesu : normy i formy / Irena Kamińska-Radomska. - Warszawa : PWN, 2012. - 381, [1] s. : il. kolor. ; 24 cm.

W książce poruszono zupełnie nowe zagadnienia z obszaru kultury biznesu i kultury na co dzień. Są wśród nich: zasady korespondencji, dawanie i otrzymywanie prezentów, przyjmowanie wysokich rangą gości zagranicznych, różnice kulturowe, kwestie wizerunku oraz grzeczności na co dzień. Jest to rewelacyjne kompendium wiedzy w zakresie protokołu biznesowego, przydatne także w życiu codziennym. Bogata tematyka, lekki ton narracji oraz humorystyczne rysunki czynią z niej lekturę godną polecenia wszystkim.

poleca Ewa Bochenek


Filia "Magdalena"


Topornicka Agnieszka
Wakacje od życia / Agnieszka Topornicka. - Warszawa : Prószyński Media, 2012. - 431, [1] s. ; 20 cm.

Agnieszka Topornicka to tłumaczka, felietonistka, poetka. Wakacje od życia to jej trzecia książka w dorobku pisarskim. Główna bohaterka, zwana przez całą powieść po prostu Nową, emigruje do Stanów Zjednoczonych gdzie zatrudnia się jako opiekunka do dziecka z zespołem Aspergera. Zamieszkuje z koleżanką, otacza ją minitowarzystwo polonijne — dwoje młodych mężczyzn i małżeństwo z córeczką. Nieco zabawny, ale jakże prawdziwy obraz amerykańskiej Polonii i sentymentalny klimat lat 90-tych, jeszcze przed rewolucją techniczną. Świat bez komórek, komputerów, portali społecznościowych. Dzięki zastosowaniu przez autorkę swobodnego języka, książkę czyta się z wielką przyjemnością.

poleca Bożena Dykla



LUTY

Oddział dla Dzieci


Latour Daniel de
Opowiem ci, mamo, co robią pająki / pająki narys. Daniel de Latour, wiersze napisał Marcin Brykczyński. - Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2014. - [28] s. il. kolor. ; 28 cm.

Kto z nas lubi pająki? Książka Opowiem Ci mamo co robią pająki, z tekstem Marcina Brykczyńskiego i zabawnymi rysunkami Daniela de Latoura, pomoże nam oswoić się z tymi zwierzętami. Opowiada historię pająka Kleofasa, który żegna się z rodzicami i rodzeństwem, by wyruszyć w świat. Jest to jednocześnie opowieść przygodowa, podróżnicza i kryminalna, wzbogacona o wątek filatelistyczny. Każde przewrócenie kartki zmienia nie tylko krajobraz, ale i całe sekwencje wydarzeń. Owady idą przez łąkę w stronę domu; rurami, oknem, przez uchylone drzwi wpadają do środka, anektują kuchnię i łazienkę. Wszędzie ich pełno, a każdy z nich ma swoją historię do opowiedzenia. To książka nie tylko do czytania, ale głównie do oglądania, zgadywania i opowiadania. Każdy obrazek zawiera tajemnice, humorystyczne szczegóły, ciekawostki, które można rozwijać, jak pająk sieci lub snuć własne historie. Przyniesie wiele frajdy małym tropicielom ciekawostek.
Może dzięki tej lekturze, pająki nie będą budzić w nas wstrętu, lecz odrobinę sympatii?

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Cygan Jacek
Życie jest piosenką / Jacek Cygan. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2014. - 333, [2] s. : il. ; 23 cm.

Piosenki do słów Jacka Cygana, urodzonego w 1950 roku w Sosnowcu „tekściarza”, od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez jego tekstu Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką „Jaka róża taki cierń”, Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że „Czas nas uczy pogody”, Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas byśmy „wypili za błędy”, Edyta Górniak nie odniosłaby spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas „Łatwopalni”.

Jacek Cygan napisał ponad 1000 tekstów piosenek, wiele z nich stało się przebojami. Pisał piosenki już jako student Wydziału Cybernetyki WAT w Warszawie. Mimo częstych wyjazdów na Giełdy Piosenki Turystycznej studia ukończył. Wraz z Jerzym Filarem w 1974 roku założył zespół „Nasza Basia Kochana”. Dwa lata później otrzymali I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i to zdecydowało o karierze muzyczno-literackiej, a nie inżynierskiej Jacka Cygana.

Książka Życie jest piosenką to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Jak wyznaje autor „zawód tekściarza to praca polegająca wcale nie na kontakcie z kartką, ale z innymi ludźmi”. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc przy tym ciekawe portrety najpopularniejszych polskich wokalistów i zarazem fascynujący obraz epoki w polskiej muzyce. Odsłania też niektóre tajniki warsztatu twórczego. Każda piosenka ma swoją historię, która często okazuje się zupełnie niezwykła. Każda rodzi się z przyjaźni kompozytora, tekściarza i wykonawcy. Książka Jacka Cygana jest więc przede wszystkim opowieścią o przyjaźniach, które zaowocowały nieprzemijającymi utworami. Życie jest piosenką nie jest biografią, to raczej zbiór połączonych ze sobą historii, wspomnień, związanych z powstaniem największych hitów, ale też utworów mniej znanych, a z powodów osobistych ważnych dla ich autora. W książce zamieszczono też oryginalne teksty piosenek Jacka Cygana.

Polecam tę lekką i rozrywkową książkę szczególnie teraz w okresie karnawału.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Jara Renata Kinga
Dwór ze Święcan czyli Domu szlachecko-ziemiańskiego życia opisanie podług urządzenia i sprzętów w nim się znajdujących / Renata Kinga Jara. - Sanok : Muzeum Budownictwa Ludowego, 2014. - 445, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm.

Dwór ze Święcan nieopodal Jasła wzniesiono w XIX stuleciu. Był domem rodziny Olszewskich. Przed drugą wojną światową nabył go zamożny włościanin, dzięki czemu budynek uniknął losu tysięcy dworów unicestwionych reformą rolną z 1944 roku. W 2003 roku, po wielu latach żmudnych starań, obiekt zakupiło Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Po przeniesieniu do Parku Etnograficznego rozpoczął się proces jego montażu, wykończenia i wyposażenia, ukończony oficjalnie w 2013 roku uroczystym otwarciem i udostępnieniem do zwiedzania. Dom święcański pobudowano na planie prostokąta, z drewna jodłowego i cegły, na kamiennej podmurówce. Nie zachowały się źródła, które oddawałyby ducha pierwowzoru, wygląd wnętrz jest więc syntezą wyobrażeń galicyjskich dworów. Wyposażenie kompletowano przez dziesięciolecia, a kreatorem realizacji jest Renata Kinga Jara, autorka publikacji Dwór ze Święcan czyli Domu szlachecko-ziemiańskiego życia opisanie podług urządzenia i sprzętów w nim się znajdujących. Od pierwszych stron książki ma się wrażenie rzeczywistego wkraczania w progi dawnego dworu szlachecko-ziemiańskiego. Autorka „oprowadza” nas po pomieszczeniach mieszkalno-użytkowych i gospodarczych siedziby, a jednocześnie snuje opowieść o minionych czasach, harmonijnie dopełnianą fragmentami poradnika Karoliny z hr. Potockich Nakawskiej (Dwór wiejski, wyd. I z 1843 r.). Poznawanie zakamarków wraz z pamiątkami kultury materialno-duchowej ożywiają fotografie zarówno z Archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, jak współczesne. Zachęcam do odbycia pasjonującej — indywidualnej „podróży”...

poleca Joanna Kalisz-Dziki


Filia "Zawodzie"


Nurowska, Maria
Zabójca / Maria Nurowska. – Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2014. – 269, [1] s. ; 20 cm.

Zawsze z wielką chęcią sięgam po książki Marii Nurowskiej. Tak było i tym razem. Autorka przenosi nas do znanego i malowniczego zakątka Polski — Zakopanego. Joanna główna bohaterka jadąc w sprawach służbowych do zimowej stolicy Tatr spotyka w pociągu mężczyznę, który niezwykle ją zaintrygował. Owy nieznajomy to Adam Madej, który wiele lat spędził w Ameryce, a teraz wraca w rodzinne strony. Joanna pod pretekstem napisania reportażu o Polakach wracających zza oceanu zapoznaje się z Adamem. Okazuje się, że góral spędził wiele lat w więzieniu w USA. Bohaterka poznaje jego historię dzięki zapiskom z czasów kiedy odbywał wyrok. Opisuje za co został osądzony i jak wygląda życie w jednym z najcięższych więzień w USA. Początkowa niechęć Adama do dziennikarki zmienia się w przyjaźń, a dla Joanny nawet w coś więcej. Pewnego dnia wydawca Asi publikuje nieautoryzowany wywiad z Adamem, a to zmienia wszystko w ich znajomości...
Czy po tym wszystkim bohaterowie potrafią jeszcze zawiązać nić porozumienia?

poleca Marta Karp



STYCZEŃ

Oddział dla Dzieci


Solarz Ewa
D.E.S.I.G.N. : domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych / tekst Ewa Solarz ; il. Aleksandra i Daniel Mizielińscy. - Wyd. 3. - Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013. - 167, [5] s. : il. kolor. ; 21 cm.

D.E.S.I.G.N. Domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych Ewy Solarz oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich, to nowatorska książka dla dzieci o najbardziej niedocenianej ze sztuk — designie. D.E.S.I.G.N. to pasjonujący przegląd siedemdziesięciu najciekawszych projektów wzornictwa użytkowego z ostatnich 150 lat. Od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane jak: łóżko w kształcie ringu bokserskiego, lampa porośnięta liśćmi, fotel z kulą u nogi, pobazgrany żyrandol czy lustro kościotrup. Dowiemy się z niej, jak powstało „krzesło nad krzesłami”, a także, co wspólnego z wyprawami na księżyc mają lampy biurowe. Większość z opisanych przedmiotów to ikony designu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów — od Le Corbusiera po Philippe'a Starcka. Oprócz historii ich powstania autorka przemyca sporo smaczków z życia projektantów. Mało kto pewnie zna powody, dla których Elieen Gray wymyśliła popularny stolik śniadaniowy albo źródło inspiracji Alvara Aalto szkicującego projekt wazonu w kształcie kałuży. Poprzez lekkie i dowcipne opisy, barwne anegdoty i atrakcyjne ilustracje D.E.S.I.G.N. bawi, zadziwia i uwrażliwia na estetykę i formę otaczających nas rzeczy. Książka pokazuje, że sztuka nie musi być zamknięta w galerii, lecz można się jej doszukać w najzwyklejszych przedmiotach. Powinien ją przeczytać każdy, kto uważa, że wszystko zostało już wymyślone. Wystarczy otworzyć tę książkę. Czytając ją, zrozumiecie, że każdą rzecz można zaprojektować na tysiąc różnych sposobów. Przekonacie się, że wyobraźnia projektantów nie zna granic. I dowiecie się, jak fascynującym zajęciem jest projektowanie.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kortko Dariusz
Religa : biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga / Dariusz Kortko, Judyta Watoła. - Warszawa : Agora, 2014. - 318, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 23 cm.

Profesor Religa to człowiek obdarzony niezwykłą charyzmą. Miał odwagę zrewolucjonizować polską transplantologię serca, stworzyć szkołę kardiochirurgii i zapisać się w naszej pamięci jako wspaniały człowiek.
Książka w postaci wywiadu-rzeki pokazuje profesora Religę ze wszystkich stron. Jako męża i ojca, wędkarza, polityka, a przede wszystkim niezwykle mądrego lekarza. Zdziwi się ten, kto spodziewa się przedstawienia ikony polskiej medycyny, jako posągowej postaci zdjętej wprost z cokołu historii. Autor opisuję tego niezwykłego człowieka takim jakim był naprawdę — nie stroniącym od używek, apodyktycznym szefem, którego medycznemu geniuszowi jednak nie da się zaprzeczyć.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Szwałkiewicz Elżbieta
Opiekun medyczny w praktyce / Elżbieta Szwałkiewicz ; współaut. Miłosz Asmann [et al.]. - Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, [ca 2013]. - 421, [1] s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.

Książka Elżbiety Szwałkiewicz jest podręcznikiem do nauki zawodu opiekuna medycznego oraz doskonałym przewodnikiem po nowoczesnych metodach pielęgnowania osób chorych i niepełnosprawnych. W publikacji znajdziemy szczegółowe omówienie najważniejszych zagadnień związanych z opieką medyczną i pielęgnowaniem pacjentów, a przede wszystkim: charakterystykę zawodu opiekuna medycznego, etyczne i systemowe uwarunkowania w pielęgniarstwie, organizację pracy opiekuna, planowanie opieki, zasady bezpiecznego podnoszenia i przemieszczania pacjenta, komunikację z podopiecznym, techniki pielęgnowania, zapobieganie zakażeniom i skutkom długotrwałego unieruchomienia oraz dokumentowanie procesu pielęgnowania. Podkreślono znaczenie empatii, troski i zwykłej ludzkiej dobroci w traktowaniu człowieka niesamodzielnego. W książce zamieszczono też zbiór najważniejszych definicji oraz liczne zdjęcia, które mają pomóc w jak najdokładniejszym poznaniu nowoczesnych metod pielęgnowania osób niepełnosprawnych.

poleca Tomasz Hryc


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Latanowicz Lidia
Promieniowanie UV a środowisko / Lidia Latanowicz, Jolanta Latosińska. - Warszawa : PWN, 2012. - 242, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.

Ogólna tendencja do nadużywania ultrafioletu oraz niekontrolowana ingerencja w prawa natury doczekały się odpowiedzi ze strony świata naukowego. Publikacja przedstawia aktualny stan wiedzy na temat promieniowania UV i skutków jego działania. Autorki lokują promieniowanie ultrafioletowe w szerszym kontekście, jako jeden ze składowych elementów fal elektromagnetycznych. W części pierwszej przekazują niezbędną dawkę fizyki na ten temat. Przystępny i ciekawy sposób prezentacji powoduje, że nawet dla nieprzygotowanego czytelnika ten fragment jest zrozumiały.
Druga część książki to odwołanie do spraw życia codziennego, przybliżenie zagadnień dotyczących m.in. poparzenia skóry, uszkodzenia oczu czy fotosyntezy witaminy D. Autorki odnoszą się do wciąż aktualnej tematyki związanej z dziurą ozonową, prezentują regulacje prawne dotyczące stosowania promieniowania UV i ochrony przed nim.
Przytaczane przykłady pozwalają dostrzec źródła zagrożeń w otaczającym świecie, pokazując jednocześnie związki przyczynowo-skutkowe i mechanizmy sterujące pewnymi procesami. W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele frapujących pytań. Autorki podają ponadto adresy internetowe organizacji zajmujących się monitoringiem poziomu promieniowania oraz instytucji realizujących programy badawcze w zakresie ochrony przed ultrafioletem.
Jest to cenna lektura zarówno dla studentów nauk przyrodniczych, specjalistów oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką promieniowania UV.

poleca Urszula Karasińska