Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Książki miesiąca



Żyj wielokrotnie — CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ
Oddział‚ dla Dzieci


Jędrzejewska-Wróbel Roksana
O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku / Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Pawlak. - Warszawa : Wydawnictwo Bajka, 2013. - [30] s. : il. kolor. ; 27 cm.

Zdecydowanie lepiej być śmiałym, pewnym siebie i przebojowym. Niestety bohaterowie książki Roksany Jędrzejowskiej–Wróbel należą do grona bardzo nieśmiałych. Jak sobie z tym radzą? Świnka Melania Kopytko swoją nieśmiałość skrywa pod wielkim kapeluszem i ciemnymi okularami. Robi to tak dobrze, że w swoim sąsiedztwie uchodzi za osobę zarozumiałą. Natomiast Melchior Knurek — samotny prosiak nie ukrywa swojej nieśmiałości bo nie potrafi. Ta cecha wyłazi z „każdej dziurki od guzika przy jego bordowym sweterku, wyskakuje zza okularów w metalowej oprawce i płomiennie czerwonych uszu”. Oboje mieszkają w różowej kamienicy, codziennie się widują i jak to w życiu bywa mają się ku sobie. Ale ich wspólna cecha nie pozwala im zbliżyć się do siebie. O tym, że jednak będą mieli styczność ze sobą zadecyduje Pan Przypadek, który zupełnie przypadkiem wywróci do góry nogami życie naszych bohaterów. Jeśli chcecie poznać szczegóły historii dwóch uroczych, wstydliwych świnek koniecznie przeczytajcie tę książkę. Niecierpliwym zdradzę: zakończy się happy end’em!
P.S. dla odważnych — jeśli spotkacie w swoim życiu kogoś podobnego do Melanii Kopytko nie wyciągajcie pochopnych wniosków, niekoniecznie macie do czynienia z osobą pyszałkowatą! Być może pod zdobnym odzieniem kryje się osoba bardzo nieśmiała, a jeden przyjacielski, serdeczny gest może pomóc jej pokonać lęki. Polecam!

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Des Cars Jean
Kobiety, które zawładnęły Europą : najpotężniejsze królowe / Jean des Cars ; [przekł. Krystyna J. Dąbrowska]. - Warszawa : Muza, 2014. - 333, [3] s. : il. kolor. ; 25 cm.

Jean des Cars jest historykiem i dziennikarzem, specjalistą od dynastycznych dziejów rodzin królewskich Habsburgów i Grimaldich. Jego książka Kobiety, które zawładnęły Europą prezentuje dwanaście najznamienitszych władczyń w historii Europy, począwszy od szesnastego wieku, aż do współczesności. Każda z nich dokonała czegoś wielkiego, czym zasłużyła sobie na miano „kobiety, która zawładnęła Europą”. Ten znakomity orszak najpotężniejszych europejskich monarchiń rozpoczyna Katarzyna Medycejska – królowa i regentka XVI-wiecznej Francji, a zamyka Elżbieta II, brytyjska monarchini, ostatnia w XX wieku koronowana królowa.
Intrygująca i fascynująca książka. Autor lekkim, gawędziarskim stylem odsłania czytelnikowi zakamarki przeszłości. Komentując „mityczne” życiorysy monarchiń, niejednokrotnie obala legendy ich dotyczące. Pisze zarówno o ich sukcesach, jak i błędach. Książka Carsa, nie tylko dla miłośników historii.

poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Encyklopedia seniora : profilaktyka, leczenie, aktywność, prawo / Maria Kerth [et al.] ; il. Maria Molęda, Ewa Majka. - Warszawa : Wydawnictwo SBM, 2014. - 447, [1] s. : fot. ; 29 cm

Nieuchronny proces starzenia wiąże się z szeregiem zmian, które zachodzą w sferze fizycznej oraz psychicznej. W zrozumieniu powyższych procesów pomoże Encyklopedia seniora — pokaźne kompendium wiedzy. Opracowana przez zespół specjalistów, zawiera porady z zakresu medycyny, dietetyki, fizjoterapii, psychoterapii, refleksologii (nauka zajmująca się pracą refleksów znajdujących się na stopach, dłoniach i głowie) oraz prawa. Informacje uzupełniają konkretne narzędzia, np. do nauki konstruowania optymalnej diety, planowania treningów, zestawy ćwiczeń (także joga i pilates!). W trakcie lektury uświadamiamy sobie, że mamy wpływ na to jak będzie przebiegać nasze starzenie się, ponieważ jego tempo zależy od częściowo przez nas modyfikowalnych czynników.
Polecam szczególnie osobom dojrzałym, by w pełni mogły wykorzystać swój potencjał, przez co stały się autentycznymi popularyzatorami idei aktywnego starzenia się oraz opiekunom, by rozwiać wszelkie wątpliwości związane z opieką nad osobami w podeszłym wieku.

poleca Joanna Kalisz-Dziki


Filia "Magdalena"


Szumska Małgorzata
Zielona sukienka / Małgorzata Szumska. - Kraków : Znak Litera Nova, 2014. - 333, [1] s., [24] s. tabl. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.

Małgorzata Szumska jest pełną pasji podróżniczką. Jej ostatnia podróż, bardzo osobista, znalazła odzwierciedlenie w książce "Zielona Sukienka". Dobrze napisana, fantastycznie przeplatanie się retrospektywnych wspomnień opisujących drogę dziadków autorki na Syberię z jej własną, współczesną podróżą do tych samych miejsc. Książkę czyta się z przyjemnością. Polecam każdemu, kto lubi opowieści swoich dziadków, bo to piękna, miejscami wzruszająca i ciepła historia.

poleca Bożena Dykla



LISTOPAD
Oddział‚ dla Dzieci


Chatto Shaun
Gęś która zniosła złote jajka = Gåsa som la gullegg / Shaun Chatto ; il. Jago ; tł. na jęz. norw. Kristin Luke Byatt ; tł. na jęz. pol. Jolanta Starek-Corile. - London : Mantra Lingua, [ca 2010]. - [31] s. : il. kolor. 23x28 cm.

Gęś, która zniosła złote jajka oraz Żółw i gęsi to dwie bardzo znane bajki Ezopa, które w jednej książce zebrał Shaun Chatto i pięknie zilustrował Jago. Książka została wydana w Bibliotece Deichmanna w Oslo. Należy do side by side books, czyli książek dwujęzycznych, w których na jednej stronie mamy dwie wersje tego samego tekstu, które podczas czytania możemy porównywać. W tym przypadku mamy do czynienia z tekstem w języku norweskim i polskim.
Bajki Ezopa, prawdziwy skarb literatury, doczekały się już tysięcy edycji na całym świecie. To doskonały przykład klasyki, która na zawsze pozostaje aktualna. Źródło wiedzy i mądrości, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Książka uczy, bawi i wychowuje. A ponieważ jest dwujęzyczna może posłużyć do nauki języka norweskiego.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Szczepkowska Joanna
Kto ty jesteś : początek sagi rodzinnej / Joanna Szczepkowska. - Warszawa : Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2014. - 373, [2] s. : il. ; 23 cm.

Joanna Szczepkowska — aktorka, autorka opowiadań, powieści, felietonów, a także wyrazista komentatorka współczesnych wydarzeń. Uhonorowana m.in. Nagrodą Fundacji im. Arnolda Szyfmana za wybitne osiągnięcia aktorskie (1986), Wiktorem za osobowość telewizyjną (1990), nagrodą Solidarity of Arts (2009) i nagrodą miesięcznika Zwierciadło "za wierność sobie, czyli za to, że nie rozmienia się na drobne, ale kieruje się w życiu tym co ważne i wartościowe; za mistrzowskie aktorstwo i mądre, wnikliwe felietony". W pierwszej części sagi rodzinnej pt. Kto ty jesteś Joanna Szczepkowska z pasją reportera odtwarza historię swojej rodziny. Wnuczka Jana Parandowskiego, córka Andrzeja Szczepkowskiego, odkrywa tajemnicę pochodzenia dziadka. Przerywa milczenie rodziców i ujawnia wielonarodowe korzenie. Swoje istnienie opisuje jako rezultat spotkań ludzi uwikłanych w historię Polski. Odpowiadając na tytułowe pytanie dokonuje wnikliwej analizy swoich życiowych decyzji i skomplikowanej osobowości. Z subtelnym poczuciem humoru kreśli sylwetki słynnych aktorów i pisarzy, którzy odwiedzali jej dom rodzinny. Książka Joanny Szczepkowskiej to wyróżniająca się znakomitym warsztatem pisarskim, bogato ilustrowana, wciągająca panorama świata polskiej inteligencji.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Chwalba Andrzej
Samobójstwo Europy : Wielka Wojna 1914-1918 / Andrzej Chwalba. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014. - 645, [2] s. : il. ; 25 cm.

Samobójstwo Europy — wielka wojna 1914-1918 autorstwa Andrzeja Chwalby, znanego i wielokrotnie nagradzanego mistrza przejrzystej syntezy, to książka, która jest wyjątkowym połączeniem znajomości przedmiotu z pisarskimi umiejętnościami historyka. Oto pierwsza nowoczesna pozycja o Wielkiej Wojnie – dla każdego, kogo fascynuje historia, opowieści o światowych konfliktach i o ludziach uwikłanych w tragedię wojny. Znajdziemy w niej także znaczący akcent gorlicki.

poleca Ewa Bochenek


Filia "Zawodzie"


Gerittsen, Tess
Ścigana / Tess Gerittsen ; tł. Maria Świderska. – Warszawa : Harlequin Polska, [ca 2013]. – 283, [1] s. ; 20 cm.

Clea Rice — główna bohaterka powieści, to kobieta z bogatą przeszłością kryminalną. Przez przypadek staje się świadkiem zdarzenia, którego nie powinna widzieć. Policja nie wierzy jej wersji wydarzeń, dlatego sama postanawia zdobyć dowody. Niestety, nie jest to proste zadanie, bowiem przestępcy chcą się „pozbyć” niewygodnego świadka. Clea jednak nie poddaje się i postanawia włamać się do rezydencji gdzie podobno znajdzie dowód autentyczności swoich zeznań. Niespodziewanie w owym domu spotyka drugiego włamywacza, który okaże się jej sprzymierzeńcem. Czy Clea będzie umiała mu zaufać?
Ścigana to pasjonująca lektura dla każdego, kto poszukuje książki z intrygującymi wątkami miłosnymi oraz dobrze zawiązaną fabułą kryminalną.

poleca Marta Karp



PAŹDZIERNIK
Oddział‚ dla Dzieci


Böszörményi Gyula
Kolory ludzi / Gyula Böszörményi ; il. Írisz Agócs ; [tł. Sebastian Stachowski]. - Poznań : Marta Bręgiel-Benedyk Wydawnictwo Namas, [ca.] 2011. - 22, [2] s. : il. kolor. ; 21 cm.

Stworzenie świata mogłoby wyglądać tak jak dziecięca zabawa w lepienie ludzików, zwierzątek i roślin z plasteliny. W taki właśnie sposób opowiada o początkach człowieka książka Kolory ludzi Gyula Böszörményi. To mądra, pełna ciepła, miłości i poczucia humoru baśń o inności, niepowtarzalności i pięknie stworzonego świata. Opowieść o tym, jak Ojczulek Niebo i Księżycowa Matula próbują udoskonalić ostatnie ze stworzonych dzieł — człowieka. Ojczulek stworzył ludzi, wymyślił mężczyznę i kobietę, ale nie był zadowolony ze swojego dzieła. Matula też uważała, że coś jest nie w porządku, że ludzie są tacy nudni... Wtedy wspólnie wpadają na pomysł, który pracowicie realizują. Stworzenie pięciu ras ludzi było dla nich czasochłonne, ale zachwycają się efektem. Książka wspaniale ujmuje temat różnorodności, zawiera odpowiedzi na nurtujące każde dziecko pytania: o kolor skóry, różnice między ludźmi i najważniejsze, czy wobec faktu nieraz skrajnej odmienności wszyscy jesteśmy równi i kochani tak samo? Doskonała literatura na spokojne wieczory, wspomagająca rozwój, wrażliwość i wyobraźnię dziecka.

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Maushart Susan
E-migranci : pół roku bez internetu, telefonu i telewizji / Susan Maushart ; przekł. Mieczysław Godyń, Filip Godyń. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2014. - 331, [2] s. ; 21 cm.

Autorką książki jest dziennikarka, która wraz z trójką swoich dzieci postanowiła „odciąć” się na pół roku od wszelkich mediów – telewizora, komputera, telefonu, a przez pierwsze dwa tygodnie nawet od elektryczności.
W książce E-migranci autorka opisuje życie na technologicznym odwyku, podczas którego dzieci znów zaczęły czytać książki, wychodzić razem do kina, a nuda zmusiła ich nawet do wyciągnięcia zakurzonych instrumentów muzycznych.
Żyjemy w nowoczesnym świecie, w którym większość relacji utrzymujemy za pomocą Facebooka, zabieramy smartfony do łóżka, a rodzinne obiady są pełne niecierpliwego oczekiwania na powrót do łączności z wirtualnym światem.
Książka, jak może się wydawać, nie jest manifestem przeciw technologii, lecz mówi o tym, jak mieć nad nią kontrolę i nie stracić najważniejszych w życiu bezpośrednich relacji z innymi ludźmi. A Ty Czytelniku? Potrafisz się na chwilę wylogować?

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Gędek Marek
Reklama : zarys problematyki : podręcznik akademicki / Marek Gędek ; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Nauk Społecznych. Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. - Lublin : Wydawnictwo KUL, [ca 2013]. - 556 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.

Reklama to już nie tylko komunikacja rynkowa, ale także zjawisko kulturowe, nośnik określonych wzorów zachowań, wartości i norm społecznych. Wpływa na odbiorcę w wielu dziedzinach: hierarchii potrzeb, systemach wartości, stylach życia itp. Reklamie ulegają wszyscy, łącznie z jej twórcami. Jednocześnie wszechobecne komunikaty reklamowe coraz bardziej nas drażnią, wzbudzają coraz mniejsze zainteresowanie, stają się coraz mniej skuteczne. Wszystko to sprawia, że problematyka współczesnej reklamy obejmuje szeroki obszar powiązanych zagadnień.
Książka ma charakter syntezy umożliwiającej orientację w tematyce reklamy i jej otoczenia. Została napisana w oparciu o badania i wieloletnie doświadczenia autora związane z reklamą, marketingiem i mediami. Zawiera siedem rozbudowanych rozdziałów: Reklama w systemie komunikacji, Przegląd modeli komunikacji, Istota reklamy, Reklama w komunikowaniu marketingowym, Reklama jako komunikat symboliczny, Komunikat reklamowy, Uwarunkowania reklamy. Publikacja ta może służyć jako podręcznik akademicki lub ogólny przewodnik po świecie reklamy.

poleca Tomasz Hryc


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Rykaluk Kazimierz
Zagadnienia stateczności konstrukcji metalowych / Kazimierz Rykaluk. - Wrocław : Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2012. - 360 s. : il. ; 25 cm.

Książka stanowi podstawowe kompendium wiedzy z zakresu stateczności sprężystych ustrojów prętowych i powierzchniowych. Zostały przedstawione definicje i kryteria ustalania statecznych położeń równowagi ustrojów nośnych, metody wyznaczania obciążeń krytycznych ustrojów idealnych oraz budowania ścieżek równowagi statycznej ustrojów z imperfekcjami geometrycznymi. Przedmiotem analizy są pręty prostoliniowe (w tym o przekroju zwartym, cienkościennym i złożonym rozdzielnie), ramy płaskie, pierścienie, łuki, płyty oraz powłoki walcowe i sferyczne. Pokazano możliwości wykorzystania różniczkowych równań równowagi oraz metody energetycznej. Książka jest przeznaczona dla projektantów konstrukcji budowlanych, gdy zachodzi potrzeba szybkiego oszacowania ich nośności, a także dla studentów.

poleca Urszula Karasińska



WRZESIEŃ
Oddział dla Dzieci


Nowak Ewa
Bransoletka / Ewa Nowak. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014. - 290, [5] s. ; 21 cm.

Dorastanie, bitwa o miłość, walka o niezależność i akceptację, zdrada, dramat, wyzwanie. Wszystkie z tych tematów podejmuje, w swojej najnowszej powieści Bransoletka, Ewa Nowak, jedna z najbardziej lubianych i cenionych przez współczesną młodzież pisarek.
Główna bohaterka to szesnastoletnia Weronika, której życie nie potoczyło się tak jak powinno. Ma ojca tyrana, który znęca się nad nią psychicznie i fizycznie, złośliwego brata oraz obojętną na jej problemy matkę. Szkoła także nie przysparza jej pociech, nie ma zbyt wielu znajomych, a do tego osoba, którą uważała za najlepszą przyjaciółkę okazała się wredną, skupioną na sobie egoistką.
Dziewczyna mając dość dotychczasowego życia, zakochuje się w Łukaszu, chłopaku, którego poznaje na szkolnej wycieczce. Nastolatek proponuje jej wyjazd na warsztaty teatralne. Weronika chętnie się zgadza przekonana, że dwa tygodnie ferii spędzi z ukochanym. Iskierka nadziei na lepsze jutro szybko gaśnie gdy okazuje się, że Łukasz, z którym wydawałoby się tak dobrze się rozumiała również ją oszukał. Na warsztaty jedzie sama nie mając pojęcia ani o teatrze, ani o tym co ją tam czeka.
Co czeka Weronikę na zajęciach teatralnych?
Czy odnajdzie prawdziwą miłość?
Czy będzie mieć siłę by walczyć o lepsze jutro?

poleca Anna Nigborowicz


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Wiśniewski Janusz Leon
Grand / Janusz Leon Wiśniewski. - Warszawa : Wielka Litera, [ca 2014]. - 315, [1] s. : il. ; 21 cm.

Grand Hotel — symbol Sopotu, owiany legendami świadek historii, staje się miejscem ważnym dla rozwoju wydarzeń w nowej powieści Janusza Leona Wiśniewskiego. Autor towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym hotelu jeden krótki letni weekend. Niezauważony wchodzi do ich pokoi, prześwietla biografie, opowiada o snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach. Hotel to często miejsce przemienienia. I o tym jest ta książka. Dziennikarkę porzuca mężczyzna niepogodzony z jej sukcesem, dziadek niemieckiego pastora z sąsiedniego pokoju zabijał Polaków w pobliskim Stutthofie, nieutalentowany naukowiec z pokoju na trzecim piętrze najmuje autora do napisania habilitacji, rosyjski nowobogacki z apartamentu na drugim piętrze zakochuje się w ukraińskiej sprzątaczce. Atmosfera anonimowości hotelu pozwala bohaterom zrzucić maski, a czujny czytelnik na końcu dowie się prawdy.
Wiśniewski odkrywa zakamarki hotelowych pokoi, w których sam często przebywał. Mówi o opowieściach zasłyszanych i tych, których stał się świadkiem, o losowych spotkaniach w miejscu, które może odcisnąć piętno na przyszłym życiu.

poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Ćmiech Andrzej
Dzieje Fabryki Maszyn "Glinik" : wydanie pamiątkowe / Andrzej Ćmiech. - Gorlice ; Nowy Sącz : Stowarzyszenie Inwestorów Finansowych Glinik ; Wydawnictwo i Drukarnia Nova Sandec, 2014. - 263, [1] s. : fot. kolor. ; 30 cm.

Autor, pisząc dzieje Fabryki, opierał się zarówno na źródłach drukowanych, jak również archiwalnych i pozostającej w maszynopisie monografii Fabryki Maszyn Wiertniczych i Górniczych „Glinik”. Materiał historyczny został tak ułożony, aby dał, jak najpełniejszy obraz historii rozwoju Fabryki, od początku jej powstania do roku 2011.
Książka, zwłaszcza w gorliczanach, wywoła wiele wspomnień i poruszeń.

poleca Ewa Bochenek


Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów

pod redakcją prof. Joanny Papuzińskiej-Beksiak
Seria Biblioteki - Dzieci - Młodzież / pod red. prof. Joanny Papuzińskiej-Beksiak. - Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2010 - 2014.

Seria wydawnicza Biblioteki - Dzieci - Młodzież wydawana przez Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP), adresowana do bibliotekarzy, rodziców, nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli szkolnych, wychowawców, psychologów, socjologów, pedagogów i do wszystkich tych osób, dla których rozwój dzieci i młodzieży jest ważnym i istotnym zagadnieniem.
Redaktorem naczelnym serii jest prof. Joanna Papuzińska-Beksiak, ceniona autorka, popularyzatorka i dydaktyk w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej, co gwarantuje najwyższy poziom publikowanych prac. Wszyscy autorzy poszczególnych poradników to najwyższej klasy specjaliści zajmujący się literaturą dla dzieci i młodzieży.
W zbiorach MBP w Gorlicach znajduje się obecnie 8 tytułów tej serii wydawniczej (czyli wszystkie, które zostały wydane w do tej pory). Siedem z nich jest dostępnych w Czytelni Oddziału dla Dzieci, jeden w Czytelni Głównej i jeden możliwy do wypożyczania w Wypożyczalni dla Dorosłych.
"Seria wydawnicza BDM Biblioteka - Dzieci - Młodzież ma na celu […] dostarczyć bibliotekarzom fachowej wiedzy dotyczącej pracy z dzieckiem w bibliotece. Dziecięcy użytkownik stanowi wszak znaczny procent wszystkich użytkowników bibliotek […] co oznacza, że praktycznie większość kadry bibliotekarskiej prowadzi pracę z dziećmi i powinna być przygotowana do niej. Wydaje się to ważne tym bardziej, że współcześnie przywiązuje się coraz większą wagę do tego, aby kontakt z książką, literaturą, pięknym słowem dziecko rozpoczynało możliwie najwcześniej". (Joanna Papuzińska)

Tytuły wchodzące w skład serii:

1. Lewandowicz-Nosal Grażyna : Książki dla najmłodszych. Od zera do trzech. Poradnik. Warszawa, 2011.

Omawiane są tu książki adresowane dla dzieci w wieku 0-3 lat. Praca jest adresowana dla bibliotekarzy dobierających księgozbiór w swoich bibliotekach i rodziców chcących wychowywać dzieci z książką od najmłodszych lat. Jest też rozdział poświęcony problemom małych dzieci (oswajanie z przedszkolem, lęk przed ciemnością, wizytą u dentysty). Na końcu są praktyczne informacje o innych poradnikach oraz wykaz lektur dostosowany do wieku dziecka.

2. Ungeheuer-Gołąb Alicja : Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą. Podręcznik. Warszawa, 2011.

Autorka zwraca uwagę w swojej książce na fakt, że istotne znaczenie dla rozwoju dziecka ma okres wczesnego rozwoju, a nawet okres prenatalny i to właśnie w tym okresie rodzice powinni modulować rozwój dziecka i zaznajamiać go z literaturą poprzez zabawę, ruch i czucie.

3. Między dzieciństwem a dorosłością. Młodzież w bibliotece / pod red. Anny Marii Krajewskiej. Warszawa, 2012.

Jest to zbiór tekstów z konferencji “Między dzieciństwem a dorosłością. Młodzież w bibliotece”, która odbyła się w dniach 28-29 marca 2011 r. w Mediatece START-MEDIA na warszawskich Bielanach. W książce znajdziemy wyniki współczesnych badań socjologicznych dotyczących młodzieży, omówienia współczesnej literatury młodzieżowej i prezentacje ciekawych doświadczeń z pracy z młodzieżą.

4. Lewandowicz-Nosal Grażyna : Od czterech do sześciu. Książki dla przedszkolaka. Warszawa, 2012.

W tej pozycji omawiane są książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, książki nowe wydane kilka lat temu, ale także klasyka i książki z biblioteczki domowej autorki. Jest rozdział poświęcony tematom trudnym i tabu (ciemność, śmierć, adopcja, wojna, opowieści okrutne i krwawe).

5. Ungeheuer-Gołąb Alicja : Literackie inspiracje w rozwoju przedszkolaka. Warszawa, 2012.

Autorka pokazuje jak w wieku 4-6 lat najważniejszy staje się stosunek dziecka do literatury i prezentuje sposoby, które dziecko - z pomocą dorosłego - może wykorzystywać, by poznać dzieło literackie.

6. Papuzińska Joanna : Derliczek czyli wędrówki literackie. Warszawa, 2013.

Na treść książki składają się szkice literackie dotyczące dziecięcych lektur od pierwszych kontaktów z baśnią, folklorem czy wierszykiem służącym zabawie, a kończąc na lekturach młodzieńczych. Część teksów była w skrótowej formie drukowana w kwartalniku „Guliwer”.

7. Niedziela Stanisława : Zwierzyniec literacki. Warszawa, 2014.

Poszczególne rozdziały książki poświęcone są innym zwierzętom. Autorka omawia książki o zwierzętach, stosując gradację – na początku rozdziału są książki dla młodszych pod koniec dla starszych dzieci. Każdy rozdział zakończony jest spisem lektur z bohaterem zwierzęcym.

8. Warto mieć w bibliotece. Książki dla dzieci 2010 – 2013. Katalog / Grażyna Lewandowicz-Nosal, Anna Krawczyk, Katarzyna Kujawa, Zuzanna Porzucek. Warszawa, 2014.

Katalog zawiera książki dla dzieci w wieku od 0 do 12/13 lat pogrupowane w trzech rozdziałach: książki nagrodzone i nominowane w różnych konkursach w latach 2010-2013, książki czytane, wypożyczane i polecane przez czytelników, książki wydane w seriach. Poradnik ma ułatwić kompletowanie biblioteki dla dzieci.

poleca Grażyna Zastępa



SIERPIEŃ

Oddział dla Dzieci


Stefanowic Sofija
101 rzeczy, które musisz zrobić, zanim dorośniesz / Sofija Stefanowic, George Ivanoff, Peter Taylor ; tł. Jan Godoń. - Warszawa : Wydawnictwo Wilga, 2013. - Skoroszyt (VIII, 183 s., [6] k. tabl. kolor.) : il. ; 29 cm.

Każdy musi kiedyś dorosnąć. Ale zanim przytrafi się to nieszczęście polecam zbiór inspiracji jakim jest książka 101 rzeczy, które musisz zrobić, zanim dorośniesz. Dzięki niej odkryjemy świat rzeczy, które warto znać. Podzielona jest na sześć obszernych rozdziałów: majsterkowanie, rozrywka, nauka, gadżety, sztuczki i survival, które przekładają się na instrukcję do świetnej zabawy zarówno dla dziewczyn, jak i chłopców. Znajdziemy w niej instrukcje jak zrobić huśtawkę, samolot z papieru, czy animację na kartach książki. Nauczymy się żonglować i grać w pokera, rozpalimy ogień bez zapałek czy stworzymy elektromagnes. A to zaledwie przedsmak czekających nas atrakcji. Książka rozbudza wyobraźnię, ćwiczy logiczne myślenie, umiejętność planowania oraz zdolności manualne. Wygodny format ułatwia korzystanie z doskonale opisanych i dokładnie zilustrowanych pomysłów, podpowiedzi i sztuczek. Propozycja idealna dla spryciarzy - majsterkowiczów, ciekawskich eksperymentatorów i żartownisiów. Zajrzyj do tej książki, a na pewno znajdziesz pomysł, który rozbudzi twoją wyobraźnię!

poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Roche Marc
Elżbieta II : ostatnia królowa / Marc Roche ; przeł. Grzegorz Przewłocki. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010. - 304 s. ; 21 cm.

Wspaniała i perfekcyjna dama, która zawsze wie, co należy powiedzieć... — ta pełna uznania opinia Margaret Thatcher o królowej, która widnieje na okładce książki Marca Roche'a nie jest opinią odosobnioną.
W jaki sposób ta wątła, nieśmiała i skromna kobieta, która zupełnie bez przygotowania w wieku dwudziestu sześciu lat zasiadła na tronie, zdobyła taki autorytet? Jak udało się jej umocnić instytucję najbardziej anachroniczną na świecie: monarchie brytyjską? Jak to możliwe, że zdołała przetrwać liczne skandale, które wstrząsnęły rodziną królewską i utrzymać poparcie swoich poddanych? Marc Roche szukał odpowiedzi na te i inne pytania. Badał genealogie Windsorów, przeprowadził wiele rozmów, nie tylko z królową, ale także z urzędnikami, damami dworu, doradcami, rzemieślnikami. W rezultacie napisał Ostatnią królową, przekazując czytelnikom wiele interesujących faktów z życia i panowania Elżbiety II, a także zabawne historie, które zazwyczaj nie opuszczają królewskich komnat.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Imigranci w Małopolsce : między integracją, asymilacją, separacją, marginalizacją / red. nauk. Edyta Pindel. - Kraków : Akademia Ignatianum, 2014. - 305, [3] s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.

Niniejsza publikacja stanowi efekt końcowy projektu Wojewody Małopolski pod nazwą „Analiza sytuacji i potrzeb związanych z integracją cudzoziemców ze społeczeństwem polskim… w województwie małopolskim”. Przedstawiona problematyka wskazuje, jak ważny jest to obszar do zagospodarowania przez racjonalne i zintegrowane organizowanie różnego rodzaju działań przez instytucje państwowe i pozarządowe, jak również społeczeństwo. Działań mających na celu wsparcie cudzoziemców, neutralizację negatywnych skutków przemieszczeń, zaspokajanie potrzeb zgodności, informacji oraz traktowania wszystkich jednostek na równi sobie pod względem przynależności do jakiejś wspólnoty bądź też tożsamości zbiorowej.
Wniosek jest taki, iż chcąc odnieść sukces w kreowaniu polskiej polityki imigracyjnej, musimy się wielokulturowości nauczyć i pozwolić jako społeczeństo na włączenie się cudzoziemców, w roli aktywnych podmiotów, do kultury dominującej.

poleca Ewa Bochenek


Filia "Magdalena"


Kalicińska Małgorzata
Życie ma smak / Małgorzata Kalicińska. - Poznań : Wydawnictwo Filia Grupa Termedia, 2014. - 264, [1] s. : il. ; 20 cm.

Małgorzata Kalicińska w swojej nowej książce Życie ma smak zaprasza nas do świata zlepionego z fragmentów historii kilku osób. Oprócz niezawodnie barwnych opowiadań, pojawiają się kulinarne wariacje. Wszystkie opowiastki łączy jedno — aromatyczne jedzenie. Te historie powodują, że ma się ochotę już teraz ugotować zupę migdałową lub aromatyczny chłodnik na gorące dni. Dla jednych będą to rzeczy zupełnie nowe, dla innych smaki znane z dzieciństwa. Nietypowa okazja by połączyć doznania literackie z kulinarnymi.

poleca Bożena Dykla



LIPIEC

Oddział dla Dzieci


Beręsewicz Paweł
Wielka wyprawa Ciumków / Paweł Beręsewicz ; il. Suren Vardanian. - Kraków :Wydawnictwo Skrzat, 2013. - 230, [3] s. : il. kolor. ; 19 cm.

Drogi czytelniku jeśli marzysz o rowerowej wyprawie, a masz jeszcze jakieś wątpliwości i obawy z tym związane, koniecznie sięgnij po książkę Pawła Beręsewicza pt. Wielka wyprawa Ciumków. To doskonała lektura na lato, a także poradnik jak zaplanować udane wakacje na rowerze za granicą. Przesympatyczna rodzina Ciumków w składzie: tata Jan, mama Basia i dwójka ich dzieci Kasia i Grzegorz wyruszają na „Wielką Wyprawę”. W ciągu niespełna dwóch tygodni planują przejechać na rowerze całą Prowansję, czyli około 700 kilometrów. Kiedy wybija godzina „P” cała czwórka udaje się na lotnisko, by jak najszybciej dotrzeć do pierwszego punktu wyprawy — Nicei. Od pierwszego dnia Ciumkowie realizują szczegółowo opracowany przez tatę plan. Codziennie pokonują na rowerze kilkadziesiąt kilometrów, zwiedzają najpiękniejsze miejsca Lazurowego Wybrzeża, nocują na kempingach w namiocie. A jeśli ktoś myśli, że ich podróż przebiega bezproblemowo jest w błędzie. Na brak przygód Ciumkowie nie mogą narzekać. Nasi bohaterowie walczą z własnymi słabościami i lękami, doznają kontuzji, mają problemy techniczne z rowerami, niekiedy są bardzo zmęczeni. Jest jednak coś co rekompensuje im wszelkie niedogodności podróży — piękne widoki, cudowne miejsca, kąpiele w ciepłym Morzu Śródziemnym, pyszna francuska kuchnia. Aż chce się tam być. Wszystkich fanów literatury i rowerów zachęcam do lektury tej powieści.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Sabała-Zielińska Beata
Zakopane : nie ma przebacz! / Beata Sabała-Zielińska, Paulina Młynarska. - Bielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2014. - 270 s., [40] s. tabl. : il. ; 23 cm.

Autorki książki, Beata Sabała-Zielińska i Paulina Młynarska są zarówno „stamtąd” jak i „spoza”. Jedna pochodzi z Nowego Targu i patrzyła z podziwem na Zakopane, druga do Zakopanego przyjeżdżała sporadycznie, jak większość Polaków. Obie, w końcu związały się z tym miastem na dłużej. Obie też wkroczyły w kulturę, społeczność i otoczenie na tyle mocno, by umieć o Zakopanem opowiadać jak o swoim.
A Zakopane dzisiaj? Kurort postrzegany jako mekka artystów i innych ludzi wolnych zawodów, a z drugiej strony miasto z najdroższą i najbardziej zabałaganioną ulicą w regionie. Piękna i sroga natura obok dźwigu bungee. Gubałówka i zapierający dech w piersiach widok na... stragany i wiele innych sprzeczności. A przecież Zakopane to też Witkacy (i jego kobiety), Szymanowski, góralskie wychowanie, wełniane kamizele i całe bogactwo, które układa się w poszczególne rozdziały tej niesamowitej książki. Jest to obfitość, której autorki nie chcą przegrać i przegapić. Dlatego „nie ma przebacz”. Dlatego wciąż walczą.
W książce obok barwnego opisu górskiej stolicy Polski, znajdziemy uzasadnione zarzuty zarówno do ceprów, jak i górali: karygodne zachowanie niektórych gości, kombinatorstwo i niesławną chciwość części miejscowych gospodarzy, tragiczne zarządzanie przestrzenią miasta i dopełniające obrazu zniszczeń samowole budowlane. Mimo tego wszystkiego, autorki ciągle wierzą w Zakopane, w ducha dawnego górskiego kurortu.
Zakopane bez lukru, ukazane oczami góralki i ceperki, bez przesłodzonych obrazków, ale z czułością i troską jego mieszkanek, to lektura zarówno dla prawdziwego turysty, zatroskanego komercjalizacją Podhala, jak i dla osób lubiących wątki biograficzno-historyczne oraz dla pań, które w japonkach „pokonują” wędrówkę z Doliny Pięciu Stawów.
Wspaniała lektura na wakacyjne szlaki.

poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Patologie w cyberświecie / red. nauk. Sylwester Bębas, Jerzy Plis, Józef Bednarek ; [Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu]. - Radom : Wyższa Szkoła Handlowa, 2012. - 495 s. : il. ; 25 cm.



Media elektroniczne — komputer, Internet czy telefon komórkowy okazały się wspaniałymi i pożytecznymi wynalazkami. Chociaż przyniosły wiele dobrego, to coraz więcej mówi się też o ich negatywnych stronach. Dzięki dostępowi do sieci internetowej możliwe stało się funkcjonowanie człowieka w dwóch alternatywnych światach — realnym i wirtualnym. Cyberświat wydaje się być ograniczony jedynie ludzką wyobraźnią. Panuje tu swoboda wypowiedzi i prawie niczym nieskrępowana wolność jednostki. Anonimowość cyberprzestrzeni sprzyja swobodniejszym i mniej kontrolowanym zachowaniom niż w świecie realnym. Wirtualne możliwości, postrzegane często jako atut, paradoksalnie mogą stać się przyczyną wielu kłopotów i nieszczęść jak najbardziej rzeczywistych. Tematem tej książki są zagrożenia i zjawiska patologiczne występujące w cyberświecie. Materiał składa się z kilku wzajemnie uzupełniających się części: Zagrożenia świata wirtualnego, Niebezpieczeństwa gier komputerowych, Cyberprzemoc — nowym zagrożeniem dzieci i młodzieży, Patologie społeczne w sieci. Książka ma charakter edukacyjny, resocjalizacyjny i profilaktyczny. Jej celem jest analiza wyników badań, doświadczeń i refleksji pedagogicznej nad przyczynami powstawania, skalą, zasięgiem i dynamiką rozwoju nowych zagrożeń związanych z interaktywnymi technologiami. Poruszona tutaj problematyka powinna być interesująca i ważna zarówno dla pedagogów jak i troskliwych rodziców.

poleca Tomasz Hryc


Filia "Zawodzie"


Kłossowska Anna
Włochy jakich nie znacie / Anna Kłossowska ; [National Geographic]. - Warszawa :Wydawnictwo G+J RBA, [ca.] 2012. - 350, [2] s. : il. kolor. ; 20 cm.

Niezapomniane wakacje, morze, góry, wspaniała kultura i sztuka — to wszystko czeka na nas w słonecznej Italii. Do niezwykłej podróży po tym pięknym kraju zachęca czytelników Anna Kłossowska, autorka książki Włochy jakich nie znacie. Myli się ten, kto myśli, iż jest to kolejny zwyczajny przewodnik. Książkę wyróżnia zupełnie nowe podejście do tematu podróżowania. Autorka, która uważa Włochy za swoją drugą ojczyznę, proponuje zróżnicowane trasy turystyczne, zachęca do zwiedzania miejsc mniej popularnych, a jednocześnie bardzo ciekawych. Poszczególne rozdziały mówią o wybranych regionach Włoch, przedstawiając czytelnikowi najciekawsze miejsca, historię regionu, a także charakterystyczne specjały kulinarne.
Dokąd trzeba pojechać po najsłynniejsze kawy — Lavazzę i Illy, i gdzie wypijemy filiżankę najlepszego espresso we Włoszech? Czy Wezuwiusz jeszcze wybuchnie? – na te i wiele innych pytań odpowiada ten niecodzienny przewodnik, napisany dla tych, którzy Włochy chcą poznać bliżej, lepiej, a przy tym dobrze się bawić przy odkrywaniu kolejnych, zaskakujących miejsc. Pomogą im w tym też wypowiedzi znanych i cenionych osób: samych Włochów i Polaków związanych z Włochami: Arturo Mari, Zbigniewa Bońka, kard. Stanisława Dziwisza czy Grażyny Torbickiej i Ewy Minge.

poleca Agnieszka Labut-Biel



CZERWIEC

Oddział dla Dzieci


Chmielewska Iwona
Kłopot / Iwona Chmielewska. - Warszawa : Wydawnictwo Wytwórnia, 2012. - [52] s. : il. ; 28 cm.

Iwona Chmielewska, laureatka wielu nagród, tworzy książki obrazkowe zwane w języku angielskim picture books. Jej publikacje ukazały się m.in. w Korei Południowej, Japonii, Chinach, Meksyku, Portugali i Niemczech, gdzie cieszą się wielką popularnością. Jedną z nich jest proponowana przeze mnie książka pt. Kłopot. Zaskakuje już od samego początku. Na pierwszym planie pojawia się ślad spalonego żelazka na białym, pamiątkowym obrusie po babci. Ten ślad — wynik nieuwagi małej dziewczynki — staje się powodem do smutku i złości — prawdziwym kłopotem. Na kolejnych stronach książki, dzięki pomysłowości i wyobraźni autorki, możemy zobaczyć jak brązowy odcisk po żelazku zmienia się w komputerową myszkę, rakietę, lampę, klatkę, z której nie ma wyjścia, a nawet kwiatka, którego można podarować na przeprosiny. Tytułowy Kłopot to prawdziwa uczta dla oka. Chmielewska wprowadza nas w ciekawy dialog między obrazem a słowem, dialog uczuć i emocji. Książka ta może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy ze swoim dzieckiem o poczuciu winy, prawdomówności i odpowiedzialności.

poleca Anna Nigborowicz


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Gajda Krzysztof
To moja droga : biografia Jacka Kaczmarskiego / Krzysztof Gajda. - Poznań ; Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie Oddział Publicat, 2009. - 367, [1] s. : il. ; 25 cm.

O Jacku Kaczmarskim opowiadają ludzie, którzy znali go przez lata, ale także ci, których los zetknął z nim tylko przypadkiem, na chwilę. Krzysztof Gajda połączył te wspomnienia w niezwykłą historię, w której czasem to samo zdarzenie przedstawione jest z punktu widzenia różnych osób. W teksty wspomnień wkomponowane są fragmenty wierszy i piosenek artysty. Czytelnik może też obejrzeć zdjęcia Kaczmarskiego ze wszystkich etapów jego życia.
Poznajemy niezwykłego człowieka, o bogatym życiorysie pełnym wzlotów i upadków.
Książka jest warta przeczytania, nie tylko przez fanów Jacka Kaczmarskiego, ale przede wszystkim przez tych, którzy znają go jako Barda Solidarności.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Adams Katherine L .
Komunikacja w grupach / K. Adams, G. J. Galanes ; przekł. Dorota Kobylińska, Paweł Kobyliński. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. - 395, [1] s. : il. ; 24 cm.

Ten podręcznik to praktyczne wprowadzenie w problematykę komunikacji w małych grupach. Autorki analizują procesy komunikowania, omawiają reguły obowiązujące członków grupy, sposoby zespołowego rozwiązywania problemów oraz znaczenie etyki komunikowania się. Każdy rozdział książki zawiera przykłady ilustrujące prezentowane zagadnienia teoretyczne oraz zadania i ćwiczenia, pozwalające zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Jak zakładać przedsiębiorstwa w krajach europejskich : praktyczny poradnik z przykładami / Anna Drab-Kurowska [et al.]. - Warszawa : CeDeWu, 2012. - 238 s. : il. ; 24 cm.

Poradnik pełni rolę doradcy dla osób zainteresowanych uruchomieniem działalności gospodarczej w europejskich krajach, a następnie jej prowadzeniem. Omówiono w nim krok po kroku wszystkie czynności, jakie należy wykonać by prawidłowo przygotować dokumenty potrzebne do uruchomienia firmy w poszczególnych urzędach do rejestracji przedsiębiorstwa. Każdy etap procedury rejestracyjnej został zaprezentowany zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem i obowiązującymi normami w danym kraju europejskim.

W poradniku odnajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
  • Jaki rodzaj działalności wybrać by nowotworzona firma w przyszłości przynosiła korzyści a nie straty?
  • Jakie czynności należy wykonać by założyć własną firmę oraz gdzie poszukiwać ważnych informacji?
  • Jakie druki i jak je należy wypełnić by dokonać rejestracji firmy?
  • Jakie terminy obowiązują przyszłego przedsiębiorce, który zakłada działalność gospodarczą?
  • Do jakich instytucji należy się zwrócić, aby uruchomić własną firmę?
  • Jakie normy prawne obowiązują przyszłego przedsiębiorcę?
  • Jak i gdzie odnaleźć przepisy prawa, a następnie jak je zastosować.

    poleca Urszula Karasińska



  • MAJ

    Oddział dla Dzieci


    Kim Heekyoung
    Dokąd iść? : mapy mówią do nas / Heekyoung Kim ; il. Krystyna Lipka-Sztarbałło ; tł. Jiwone Lee. - Warszawa : Wydawnictwo Entliczek, 2012. - [42] s. : il. kolor. ; 26 cm.

    Dokąd iść? Mapy mówią do nas to wyjątkowa książka edukacyjna. Poetycki tekst Koreanki Kim Heekyoung i mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło zapraszają małych odkrywców do fascynującej podróży po świecie kartografii, prowokują do refleksji i samodzielnych poszukiwań wiedzy. Książka prowadzi nas przez świat mapą rysowany: od map patyczkowych, konstruowanych przez mieszkańców archipelagu Wysp Marshalla, przez pierwszą mapę świata stworzoną przez Anaksymandra z Miletu, mapy, które powstały w krajach orientalnych — Korei, Japonii, aż do współczesnych map i sposobów, na jakie ludzie przy pomocy różnych symboli opisują rzeczywistość, by sprawniej się w niej odnajdywać. Ale tych map jest dużo więcej. Jest przecież mapa ludzkiego genomu, jest mapa nieba, czy mapa, która potrafi mówić... Mapę może posiadać muzeum, metro, park, ale ma ją również ludzkie ciało, metaforycznie mówi się także o mapie myśli... Historia i teraźniejszość pokazują, jak niezbędne są ludziom mapy: by lepiej, sprawniej poruszać się po świecie, ale też by więcej wiedzieć o tym, co nas otacza, jak i o samym sobie. Mapy mówią do nas... Co mówią Tobie...? Myśl inaczej. Wtedy zobaczysz nowy świat.

    poleca Katarzyna Marchwica


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Szczasny Leszek
    Świat na wyciągnięcie ręki / Leszek Szczasny. - Racibórz : [Leszek Szczasny], [ca 2010]. - 287 s. : il. ; 20 cm.

    Autor książki Leszek Szczasny to z wykształcenia politolog i filozof, z zamiłowania fotograf, a nade wszystko globtroter. Owocem częstych eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie jest książka "Świat na wyciągnięcie ręki", która wyznacza nowy styl podróżniczego reportażu. Bardziej od zabytków interesują go tętniące życiem targowiska. Podróżuje autostopem, śpi pod gołym niebem, zwiedza "po swojemu", bez konkretnego planu, odwiedza miejsca, które akurat były "po drodze". Był już we Francji, Hiszpanii, Ukrainie, Bałkanach, Turcji, Syrii i wielu innych krajach. W Barcelonie zachwyciła go wielobarwna mozaika narodowościowa, w Turcji pił brązową herbatę, w Syrii gorący mulisto-piaskowy płyn. Na własne oczy przekonał się, na czym polega ramadan w krajach muzułmańskich i jak wygląda kurdyjskie wesele. Od Turków przejął gest — przykładanie otwartej dłoni do serca przy powitaniu bądź pożegnaniu. Wszystkie jego podróże są inne, nie są to obrazy z przewodników, jak sam mówi "udaje się w strony mniej sielankowe". To wszystko sprawia, że książkę czyta się lekko i swobodnie, a jednocześnie historie w niej zawarte udowadniają, że możliwe jest podróżowanie "inaczej". Leszek Szczasny chętnie spotyka się z czytelnikami, my również mieliśmy przyjemność gościć Autora w naszej bibliotece, gdzie zachęcał do odkrywanie świata na "własną rękę".

    poleca Barbara Warywoda


    Czytelnia Główna


    Eco Umberto
    Historia krain i miejsc legendarnych / Umberto Eco ; przeł. Tomasz Kwiecień. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, [ca 2013]. - 478 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.

    W literaturze światowej wszystkich epok odnajdziemy liczne opisy fantastycznych krain i miejsc. Odzwierciedlają one ludzkie pragnienia, marzenia i koszmary. Niektóre z nich dały początek niezwykłym legendom i zawładnęły umysłami łowców tajemnic. Stały się inspiracją dalekich wypraw badawczych i były natchnieniem dla wielu artystów. Książka przedstawia wyłącznie miejsca i krainy, w których realność na przestrzeni wieków wierzyło wielu ludzi i tym samym przyczyniły się do stworzenia fascynujących utopii i iluzji. Ziemie biblijne, Eldorado, Atlantyda, Lemuria, Wyspy Szczęśliwe, Wnętrze Ziemi — miedzy innymi do tych odległych i nieznanych miejsc autor zabiera nas w podróż, pomaga poznać ich mieszkańców oraz tłumaczy dlaczego są one dla nas tak istotne.

    poleca Tomasz Hryc


    Filia "Magdalena"


    Montefiore Simon Sebag
    Saszeńka / Simon Montefiore ; przekł. Maciej Antosiewicz. - Warszawa : Magnum, 2013. - 522, [4] s. ; 21 cm.

    Akcja książki zaczyna się w 1916 roku w Rosji, w przeddzień rewolucji październikowej, poprzedzonej obaleniem cara Mikołaja II, a kończy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Powieść została podzielona na trzy części. Akcja każdej z nich rozgrywa się w innym miejscu i czasie. Książka opowiada o lekkomyślnej miłości kobiety do mężczyzny i bezgranicznemu oddaniu matki do dzieci, okrutnej śmierci i tajemnicach, które kryje przeszłość, o zwyczajnej rodzinie żyjącej w niezwykłych czasach. Główni bohaterowie to postacie fikcyjne, ale ich losy są oparte na prawdziwych historiach z życia kobiet i dzieci należących do pokolenia Saszenki. Polecam wszystkim czytelnikom zakochanym w powieściach historycznych.

    poleca Bożena Dykla



    KWIECIEŃ

    Oddział dla Dzieci


    Kamiński Marek
    Marek — chłopiec, który miał marzenia : wielki podróżnik opowiada o swoim dzieciństwie / Marek Kamiński ; wspomnienia spisała i oprac. Elżbieta Zubrzycka ; zil. Klara Wicenty. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014. - 153, [5] s. : il. kolor. ; 25 cm.

    Bohaterem i narratorem książki Marek — chłopiec, który miał marzenia jest znany polski podróżnik Marek Kamiński. Z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole. Przywołuje z pamięci wydarzenia, które miały wpływ na jego dalsze losy i ukształtowały jego ciekawość świata. Człowiek najbardziej się rozwija, kiedy pokonuje trudności, bada granice swojej odporności i znajduje sposoby na przełamanie własnych słabości. Marek już jako pięciolatek miał za sobą traumatyczne przeżycia związane z utratą sprawności. Otwarte złamanie kości, które źle się goiło, skazało go na prawie dwuletni pobyt w szpitalach i sanatoriach z dala od ukochanych rodziców. Chłopiec szybko nauczył się "zamykać w sobie tęsknotę" za domem i rodzicami, przyzwyczaił się do specyfiki szpitala i jego surowych reguł.
    Marek Kamiński od najmłodszych lat był niesłychanie ciekawy świata, marzył o wielkich podróżach i dalekich wyprawach. Uwielbiał czytać książki. Lektury Verne, Centkiewiczów, Nienackiego, Bahdaja rozbudzały jego wyobraźnię, uczyły jak radzić sobie z przeciwnościami losu i jak żyć. Mając zaledwie czternaście lat udał się w pierwszą samodzielną podróż do Danii. Po tym kilkudniowym wypadzie wiedział już, co chce w życiu robić ... Najpierw w wyobraźni podróżowałem z bohaterami książek, które czytałem, potem zacząłem marzyć o podróżach, a teraz... A teraz Marek Kamiński to znany na całym świecie podróżnik, polarnik, wspaniały człowiek, który może być autorytetem dla wielu młodych ludzi. Warto poznać jego życiorys. Utrzymana w formie gawędy lektura z pewnością zachwyci każdego czytelnika.

    poleca Beata Mituś


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Włodarczyk Barbara
    Nie ma jednej Rosji / Barbara Włodarczyk. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2013. - 351, [5] s. : il. ; 20 cm.

    Rosja to kraj nieodgadniony i nieprzewidywalny, dla Europejczyków prawie egzotyczny, dla nas Polaków bliski i zarazem złowrogi. Niby ucywilizowany, niby blisko demokracji, a jednak tak daleko od standardów politycznych, społecznych, kulturowych czy nawet moralnych, które zachodniej demokracji wydają się normą.
    Reportaże Barbary Włodarczyk, to świadectwo wieloletniej, rzetelnej pracy dziennikarskiej. Różnorodne i ciekawe, napisane z pasją i znawstwem, odsłaniają cząstkę "rosyjskiej duszy". Czytając tę książkę, napisaną na kanwie reportaży telewizyjnych z cyklu "Szerokie tory", odnosi się wrażenie, że autorka zna Rosję "od środka". Ukazuje ten kraj w całej jego różnorodności — nowobogacką Moskwę i stołeczny glamour, ale i siermiężną prowincję, tzw. "głubinkę". Przedstawia ludzi marzących o integracji z Zachodem, a także tęskniących za ZSRR. Barbara Włodarczyk jako korespondentka TVP, spędziła w Rosji wiele lat. Spotykała sie z oligarchami i bezdomnymi. Widziała salony w iście carskim stylu i mroczne więzienia. Brała udział w ćwiczeniach dziewięcioletnich kadetek, które w kilka sekund składają kałasznikowa, obserwowała z bliska treningi neofaszystów i sektę, która czci bałwochwalczo Władimira Putina. Rozmawiała także z tymi, którzy chcą Rosji prawdziwie demokratycznej. Autorka przemierzyła Rosję wzdłuż i wszerz. Śledziła historię dziewczyny porwanej w Dagestanie, odwiedziła wioskę Mansurowo pod Kurskiem, w której urodził się Dmitrij Miedwiediew i w której nastąpił niezwykły postęp cywilizacyjny, ale też wioskę sąsiednią bez gazu, prądu i kanalizacji. Spędziła dzień wraz z projektantką mody i właścicielką prestiżowego butiku dla najbogatszych klientek Moskwy, z myśliwym znad Bajkału, a z czarnoskórym radnym zamiatała ulice. Bohaterowie poszczególnych opowieści to ludzie z pozoru zwyczajni, a jednak zdumiewający, podobnie jak sytuacje w których się znaleźli.
    Ich losy pozwalają czytelnikowi dojrzeć przemiany, które zaszły w Rosji w ostatnich dwóch dekadach, a także dowiedzieć się, jak na swój kraj zapatrują się sami Rosjanie i przekonać się, że istotnie nie ma jednej Rosji.

    poleca Agnieszka Wrońska


    Czytelnia Główna


    Tamblyn Doni
    Śmiej się i ucz : 95 sposobów wykorzystania humoru do zwiększenia efektywności nauczania i szkolenia / Doni Tamblyn ; przeł. Dorota Wąsik. - Kraków ; Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2009. - 247 s. : il. ; 24 cm.

    Doni Tamblyn — prezes firmy Humor Rules w Pensylwanii pomaga przedsiębiorstwom pozyskiwać utalentowanych pracowników i w szybkim tempie podnieść ich umiejętności.
    W książce Śmiej się i ucz... udowadnia, że wykorzystanie humoru podczas szkoleń może przynieść znakomite rezultaty. Właściwie użyty humor zbliża i angażuje uczestników, pomaga im w zapamiętaniu treści, wspiera krytyczne myślenie, a także redukuje odczuwalny stres. Autorka przekonuje, że nawet najbardziej poważni trenerzy, bez obaw o narażenie się na śmieszność mogą wprowadzać elementy humoru i rozrywki do sesji szkoleniowych, czyniąc je ciekawszymi i bardziej efektywnymi. Książka pełna pomysłów i praktycznych rad.

    poleca Ewa Bochenek


    Filia "Zawodzie"


    Janicki Kamil
    Upadłe damy II Rzeczpospolitej / Kamil Janicki. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2013. - 389, [2] s. : il. ; 23 cm.

    Bezwzględne, zdecydowane i zabójczo niebezpieczne. W taki sposób Kamil Janicki określa tytułowe Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Wszystkie kobiety, o których pisze autor, do upadku doprowadziła zbrodnia. Najczęściej ich ofiarą stawał się mężczyzna — mąż, kochanek, narzeczony. Czy zawsze jednak na taki czyn decydowały się kobiety złe? Czy mordowały w afekcie? Czy może z zimną krwią? Czy Księżniczkę z rewolwerem, Poznańską szantażystkę i inne damy łączyła tylko nienawiść do mężczyzn? Upadłe damy II Rzeczpospolitej to nie lada gratka dla szerokiego grona czytelników. Książka zaspokoi gusta miłośników faktów, kryminału, historii, psychologii... Zachęcam do lektury.

    poleca Agnieszka Labut-Biel



    MARZEC

    Oddział dla Dzieci


    Polewska Aleksandra
    Wielkie małe kobietki / Aleksandra Polewska ; il. Ola Krzanowska. - Kraków : Wydawnictwo Czerwony Konik, [ca. 2012]. - 119, [1] s. : il. (w tym kolor.) ; 22 cm.

    Przedstawiam Wam książkę Aleksandry Polewskiej Wielkie małe kobietki, która jest zbiorem krótkich i przyjemnych, a zarazem nasyconych humorem historii z dzieciństwa małych indywidualistek. Wszystkie opowieści przybliżają nam sylwetki znanych kobiecych postaci, takich jak Maria Skłodowska Curie, Coco Chanel, Agata Christie, Edith Piaf i Audrey Hepburn oraz odpowiadają na pytanie co spowodowało, że wybrały taką, a nie inną drogę życiową.
    Każdy z rozdziałów poświęcony jest jednej bohaterce. Oprócz ciekawostek z jej życia znajdziemy w nim krótką notatkę biograficzną, która oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale wspaniale rozbudza dziecięcą ciekawość i zaprasza do pogłębiania wiedzy o sławnych kobietach.
    Ta inspirująca książka pokazuje, że wiara we własne siły i nieodparta chęć pokonywania trudności pomaga realizować swoje marzenia.

    poleca Anna Nigborowicz


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Papużanka Zośka
    Szopka / Zośka Papużanka. - Warszawa : Świat Książki - Weltbild Polska, 2012. - 204, [1] s. ; 22 cm.

    Autorka jest z wykształcenia teatrologiem, pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Prócz tego, jest w trakcie studiów doktoranckich z zakresu literaturoznawstwa, a w wolnych chwilach pisze teksty piosenek kabaretowych.
    Szopka jest jej debiutancką powieścią. Do jej przeczytania zachęcił mnie sugestywny tytuł i opis książki, z którego dowiadujemy się, że czytelnik będzie miał okazję poznać portret polskiej rodziny, odbity w krzywym zwierciadle strachu i zakłamania. Rodziny, w której pełno jest zgryźliwości i narzekań. Gdzie małżeństwo to więzienie, a dom to teatr absurdów podanych z kotletem schabowym. Jednym słowem "szopka".
    Książka opowiada o zwykłym szarym polskim domu, gdzie od pokoleń rozgrywają się wciąż te same sceny. Jest głośno i dosadnie. Jest matka Wandzia, która rządzi, wrzeszczy i rozstawia wszystkich po kątach. Jest ojciec z ciekawą wojenną przeszłością, zamknięty, wycofany i bojaźliwy, żyjący w cieniu swojej żony. Jest Maciuś, który zawsze zostanie Maciusiem, nawet w wieku sześćdziesięciu paru lat — darmozjad, który najchętniej całe życie spędziłby uczepiony fartucha swojej matki.
    Wszystko to opisane jest ostrym językiem. Książka nieraz bawi swym czarnym humorem, ale wzbudza też silne emocje. Zaciekawia i zmusza do refleksji.

    poleca Jolanta Stawiarska


    Czytelnia Główna


    Pappé Ilan
    Współczesny Bliski Wschód / Ilan Pappé ; z ang. przeł. Natalia Nowak. - Warszawa : Książka i Wiedza, 2013. - 470, [1] s. : il. ; 24 cm.

    Ta prekursorska książka jest pierwszym podręcznikiem dotyczącym Bliskiego Wschodu. W centralnym miejscu umieszcza jednak nie historię polityczną i gospodarczą, lecz dzieje miast, wsi, kultury i historię kobiet tego regionu. Pomaga czytelnikom spojrzeć w kontekście globalnym na mieszkańców tego zakątka świata i na procesy, które wywarły wpływ na ich życie.
    Autor otwarcie rzuca wyzwanie negatywnemu stereotypowi Bliskiego Wschodu jako regionu niedemokratycznego i zacofanego, a czyni to w sposób niezwykle zajmujący.
    Niniejsza książka omawia szeroki zbiór zagadnień, które w moim przekonaniu będą niezmiernie interesować i intrygować czytelnika.

    poleca Ewa Bochenek


    Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


    Kaczkowska Anna
    Podstawowe izolacje budowlane / Anna Kaczkowska. - Krosno : Wydawnictwo i Handel Książkami "KaBe", 2013. - 153 s. : il. ; 20 cm.

    W książce omówiono podstawowe rodzaje izolacji używanych w budownictwie oraz stosowane środki i technologie ich praktycznej realizacji. Adresatami tej pozycji są osoby zatrudnione w budownictwie — dozorze i bezpośrednim wykonawstwie — oraz uczniowie szkół budowlanych średnich i zasadniczych.

    Spis treści

    1. Wprowadzenie
    2. Podstawowe zagadnienia fizyki budowli
    2.1. Procesy zachodzące w materiałach budowlanych
    2.2. Komfort cieplny, energia cieplna i przepływ ciepła
    2.3. Izolacyjność termiczna przegród budowlanych
    2.4. Mostki termiczne i sposoby ich eliminowania
    2.5. Wilgoć w przegrodach budowlanych
    3. Izolacje termiczne w budynku i zasady ich wykonywania
    3.1. Materiały pochodzenia mineralnego do wykonywania izolacji
    3.2. Izolacje transparentne — solarne
    4. Izolacje przeciwwilgociowe w budynku, zasady ich wykonania
    4.1. Przypadki obciążenia wodą podziemnych części budynku zgodnie z normą EN 18195
    4.2. Rodzaje izolacji przeciwwilgociowych
    4.3. Materiały hydroizolacyjne, ich właściwości — technologia wykonania izolacji
    4.4. Izolacje tarasów i balkonów
    4.5. Drenaż opaskowy wokół budynku
    4.6. Folie paroizolacyjne, ich rola w pokryciach dachowych
    5. Izolacje przeciwdźwiękowe (akustyczne) w budynkach
    5.1. Ochrona przeciwdźwiękowa budynków
    5.2. Rozchodzenie się dźwięków w przegrodach budowlanych
    5.3. Izolacyjność akustyczna przegród budowlanych
    5.4. Akustyka w projektowaniu przegród budowlanych
    6. Inne rodzaje izolacji
    6.1. Izolacje antykorozyjne
    6.2. Izolacje przeciwdrganiowe
    7. Wymagania bhp podczas wykonywania izolacji budowlanych
    7.1. Bhp podczas robót dociepleniowych
    7.2. Bhp podczas wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i wodoszczelnych

    poleca Urszula Karasińska



    LUTY

    Oddział dla Dzieci


    Mizielińska Aleksandra
    Miasteczko Mamoko / Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński. - Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, [ca.] 2010. - [16] s. : il. ; 32 cm.

    Miasteczko Mamoko to niezwykła książka. Bez słów. Każda strona wygląda jak wielka układanka z puzzli. Na jej kartach przemieszczają się mali bohaterowie zajęci swoimi codziennymi sprawami. Razem tworzą obraz jednego dnia z życia Mamoko i jego sympatycznych mieszkańców. Uważne dziecięce oko odnajdzie tu kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą oryginalnych rysunków. Mały czytelnik, wraz z sympatycznymi stworzeniami: Wincentym Pazurem, Ignacym Masełko i Matyldą Sweterko, wyrusza w miasto, by przyjrzeć się życiu nietuzinkowych mieszkańców, przeżyć z nimi przygody, rozwiązać zagadki, odnaleźć zaginione przedmioty.
    By wyśledzić przygody poszczególnych bohaterów i wyszukać przedmioty sprytnie ukryte w zakamarkach miasteczka, trzeba bardzo uważnie oglądać kolorowe obrazki. Mamoko to prawdziwa obrazkowa uczta, która znakomicie rozwija spostrzegawczość, ćwiczy cierpliwość, systematyczność, a przede wszystkim zachęca do niezwykłej wyprawy w świat wyobraźni. Można ją "czytać" godzinami.

    poleca Katarzyna Marchwica


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Dzikowska Elżbieta
    Tam, gdzie byłam / Elżbieta Dzikowska. - Pelplin : Wydawnictwo Bernardinum, [ca.] 2013. - 404 s. : il. (gł. kolor.) ; 25 cm.

    Tam, gdzie byłam to — jak stwierdza sama Autorka — "przewodnik po życiu osobistym i związanym z nim nierozerwalnie życiu zawodowym". Elżbieta Dzikowska odkrywa przed czytelnikami swój świat — rodzinne historie, trudne dzieciństwo, szaloną młodość, a przede wszystkim zabiera nas na kolejne wyprawy do odległych krajów. Autorka podróżowała sama i z Tonym Halikiem jako dziennikarka i jako nieformalny operator filmowy swojego męża. Z podróży przywozili materiały, które prezentowali widzom w programie z cyklu "Pieprz i wanilia".
    Pamiętamy, jak raz w tygodniu zasiadało się przed telewizorem i chłonęło opowieści tej niezwykłej pary podróżników o nieznanym, niedostępnym świecie, o Indianach w amazońskiej dżungli, o procesjach Wielkiego Tygodnia w Meksyku, o uzdrawianiu za pomocą żywego węża, o produkcji cygar na Kubie, o czarownikach i znachorach... Tamte opowieści wracają na kartach tej książki; ilustrowane pięknymi fotografiami, anegdotami i osobistymi komentarzami, dodają całości uroku i charakteru.Specyficzny klimat książki wciąga i towarzyszy nam przez długi czas, a po zakończonej lekturze pozostawia takie uczucie, jakbyśmy wrócili z długiej, wyczerpującej, ale bardzo pasjonującej podróży.

    poleca Barbara Warywoda


    Czytelnia Główna


    Axelrod Alan
    Małe wojny wielkiej historii : punkty zwrotne historii, o których powinniśmy wiedzieć więcej / Alan Axelrod ; przeł. Michał Studniarek. - Warszawa : Bellona, [ca 2013]. - 284, [4] s., [24] s. tabl. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.

    Nie wszyscy wiedzą, że wojną, która pochłonęła najwięcej ofiar w Ameryce była wojna toczona między kolonistami z Nowej Anglii a ich indiańskimi sąsiadami w latach 1675-1676. Dla wielu zaskakujący może też być fakt, że atak na Pearl Harbor (7.12.1941), który spowodował włączenie się Stanów Zjednoczonych do wojny, miał swoje korzenie w wojnie Genpei, toczonej na japońskich wyspach w XII wieku. Wiele podobnych informacji i ciekawostek znajdziemy w książce Małe wojny wielkiej historii Alana Axelroda.
    Autor opisuje 18 mało znanych wojen, które miały olbrzymi wpływ na historię świata, m.in. Powstanie Boudiki (60 r. n. e.), wojnę Genpei (1180-1185), wojnę austriacko-turecką (1683-1699), wojny opiumowe (1839-1860), wojny bałkańskie (1912-1913), powstanie Mau Mau (1952-1956). Syntetyczny opis konfliktów, ciekawe ilustracje oraz historyczne mapy to największe zalety książki. Publikacja warta uwagi każdego, kto interesuje się historią.

    poleca Tomasz Hryc


    Filia "Magdalena"


    Lingas-Łoniewska Agnieszka
    W szpilkach od Manolo / Agnieszka Lingas-Łoniewska. - Gdynia : Novae Res, 2013. - 232, [4] s. ; 21 cm.

    Agnieszka Lingas-Łoniewska jest jedną z niewielu polskich pisarek, których powieści czyta się z zainteresowaniem. W szpilkach od Manolo to książka rozrywkowa, jest w niej też trochę kryminału i miłości. Bohaterka ma trzydzieści pięć lat, jest wolną kobietą, cieszącą się z obecnego stanu. Kocha swoją małą kociarnię, szybkie samochody, książki i oczywiście szpilki. Pracuje w korporacji, jednak prędkość życia zaczyna ją przytłaczać. Pragnie czegoś spokojniejszego.
    Pewnego dnia w firmie pojawia się nowy dyrektor. Super przystojny, inteligentny, pewny siebie. Liliana poznaje go w niezbyt przyjemnych okolicznościach, robi mu awanturę , ponieważ zaparkował samochód na jej miejscu parkingowym. Dyrektor ma jednak słabość do Liliany. Niespodziewanie Liliana znajdzie się w centrum afery kryminalnej. Książka pozornie łatwa, w rzeczywistości prawdziwa, podejmująca ważne tematy. Uświadamia nas, że nic nie jest ważniejsze od naszych marzeń i potrzeb.

    poleca Bożena Dykla



    STYCZEŃ

    Oddział dla Dzieci


    Brooke Lauren
    Powroty : Po burzy/ Lauren Brooke ; przekł. Donata Olejnik. - Wrocław ; [Poznań] : Wydawnictwo Dolnośląskie Oddział Publicat, [ca 2013]. - 310, [1] s. ; 20 cm.

    Wszystkim miłośnikom zwierząt polecam znany na całym świecie cykl "Heartland", który opowiada o schronisku dla chorych i skrzywdzonych koni. Powroty oraz Po burzy to początek tej serii. Główną bohaterką cyklu jest piętnastoletnia Amy. Jej mama Marion, po zakończeniu jeździeckiej kariery, zakłada centrum rekonwalescencji dla koni, gdzie razem z córką zajmuje się okaleczonymi fizycznie i psychicznie zwierzętami. Dla Amy "Heartland" to prawdziwy dom, ona też kocha zwierzęta i rozumie ich potrzeby. Niestety wypadek, w którym ginie Marion, zmienia życie nastolatki. Dziewczyna obwinia się o tę tragedię, bo to ona namówiła swoją mamę do ratowania konia podczas szalejącej burzy. Teraz musi nauczyć się żyć ze stratą ukochanej osoby. Nieoczekiwanie ukojenie znajduje właśnie w "Heartlandzie" i w pracy z koniem Spartanem. Czy jej wielka wrażliwość i miłość do koni pozwoli kontynuować misję jej matki? I czy znajdzie się ktoś, kto jej w tym pomoże? Zachęcam do lektury całej serii.

    Spojrzała na pola. Konie i kuce różnych maści i wielkości pasły się tam leniwie w promieniach wrześniowego słońca. Ten widok dodał jej otuchy. (...) Fakt, że pasły się tam zdrowe i zadowolone, nadawał sens ich ciężkiej pracy.

    poleca Beata Mituś


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Osiecka Agnieszka
    Dzienniki. T. 1, 1945-1950 / Agnieszka Osiecka ; pod red. Karoliny Felberg ; wstępem opatrzył Andrzej Zieniewicz ; [oprac. wstępne materiałów archiw. Marta Dobromirska-Passent]. - Warszawa : Prószyński Media, 2013. - 494, [1] s. : il. ; 24 cm.

    Tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do Czytelników po ośmiu latach przygotowań !
    Dzienniki — pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci Poetki — to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. Dopiero tutaj jest wolna od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie. Szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu Czytelników kontrowersyjna. Pierwszy tom zapisków obejmuje lata szkolne Osieckiej 1945-1950. Wyłania się z nich obraz dziewczyny bardzo czynnej i towarzyskiej, z ogromnym apetytem na życie, ale też świadomej swojej wyjątkowości. Już jako dziewięciolatka Osiecka wie, że chciałaby zostać pisarką i świadomie podejmuje trud codziennego pisania także po to, aby szlifować warsztat. Ojciec miał wobec niej wielkie ambicje — dopilnował, aby Agnieszka uczyła się czterech języków obcych, uprawiała sport, uczestniczyła w życiu kulturalnym. Osiecka oglądała świat PRL-u z dystansu, jaki dawał jej dom kultywujący przedwojenne wzorce dobrych manier, elegancji, ambicji intelektualnych. Z kolegami ze szkoły uczestniczyła natomiast w odgruzowywaniu Warszawy, należała do Służby Polsce a potem Związku Młodzieży Polskiej i razem z innymi jeździła pomagać rolnikom w pracach polowych. Spostrzeżenia Agnieszki, zawarte pomiędzy plotkami o koleżankach i opisach zakochania w kolejnych chłopakach, są bardzo dojrzałe. Spomiędzy migawek z życia dorastającej dziewczynki wyłania się panorama całej epoki. Na kolejnych stronach Dzienników obserwujemy, jak Agnieszka Osiecka dojrzewa, przeistacza się z uczennicy w studentkę, debiutującą dziennikarkę, poetkę i fantastycznie kolorową postać ze studenckiego ruchu kabaretowego, świetnie znaną w środowiskach artystycznych Warszawy i Gdańska.

    Cieszymy się, że Mama wreszcie przemówi własnym językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych. — napisała Agata Passent, córka Poetki.

    poleca Agnieszka Wrońska


    Czytelnia Główna


    Pierścińska-Maruszewska Aneta
    Trzymaj styl : praktyczna nauka poprawnej polszczyzny / Aneta Pierścińska-Maruszewska, Edyta Wójcicka. - Kielce : Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, 2013. - 139 s. ; 24 cm.

    Język jest tworem żywym i ulega ciągłym przeobrażeniom. Reaguje na zmieniającą się rzeczywistość i dostosowuje do potrzeb komunikacyjnych społeczeństwa. Przy obecnym, szybkim tempie życia pojawia się coraz więcej sposobów na przyspieszenie komunikacji, jednak — jak wiadomo — zbyt duży pośpiech często łączy się z niedbałością. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości językowej i kształtowanie kultury języka. Pomocą może tu posłużyć książka Trzymaj styl, adresowana do nauczycieli, gimnazjalistów oraz ich rodziców w celu rozbudzenia zainteresowania nauką o języku. Poradnik składa się z krótkiej części teoretycznej i praktycznej, w której znalazły się ćwiczenia doskonalące styl, poprawność gramatyczną i sprawność językową. Przedstawiono też metody uaktywniające twórcze i efektywne uczenie się np. myślenie obrazami, gwiazdę pytań, myślowe kapelusze, dyskusję za i przeciw. Oprócz tego znajdziemy tu wykaz poprawnych form wyrazów i zwrotów, których użycie sprawia najwięcej kłopotów, oraz spis przydatnych wyrażeń łacińskich.
    Warto skorzystać z tej publikacji, bo im sprawniejszy jest nasz język, tym łatwiejszy i efektywniejszy staje się kontakt z innymi ludźmi.

    poleca Tomasz Hryc


    Filia "Zawodzie"


    Nowe fikołki pana Pierdziołki : powtarzanki i śpiewanki / il. Kasia Cerazy ; [wybór i opieka red. Tadeusz Zysk, Jan Grzegorczyk, Katarzyna Lajborek-Jarysz]. - Poznań : Zysk i S-ka, 2013. - 47,[1] s. : il.kolor. ; 30 cm.

    Nowe fikołki Pana Pierdziołki to druga część powtarzanek i śpiewanek autorstwa J. Grzegorczyka. Pan Pierdziołka powrócił z dalekich podróży, gdzie przeżył masę niesamowitych przygód aż... w końcu stworzył gdzieś w Meksyku Szkołę Rymów i Wierszyków. Humorystyczny zbiór Pana Pierdziołki to duża dawka śmiechu, zabawnych gagów a przede wszystkim dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Dla starszych czytelników Nowe fikołki Pana Pierdziołki to wspomnienie dzieciństwa i niezapomnianych rymowanek typu "wpadła bomba do piwnicy...", "Ele mele dudki..." i wielu innych. Książka zawiera również "niegrzeczne" wyliczanki, a te dzieci uwielbiają powtarzać najbardziej. Jednym słowem Nowe Fikołki Pana Pierdziołki to książka dla wszystkich — zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zachęcam do lektury...

    Bierzemy muchy w paluchy, robimy z muchy placuchy, kładziemy placuchy na blachy, i mamy radochy po pachy.

    poleca Agnieszka Labut-Biel