Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiąca



Żyj wielokrotnie — CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci


Gellner Dorota
Czekoladki dla sąsiadki / Dorota Gellner ; il. Maciej Szymanowicz. - Warszawa : Wilga, 2013. - 31, [1] s. : il. ; 26 cm.

"Czekoladki dla sąsiadki" autorstwa Doroty Gellner to propozycja dla naszych najmłodszych miłośników książek, ale z pewnością i dorośli będą się świetnie przy niej bawić. Jest to kolejny tom "Złotej Serii" składający się z 17 opowiadań napisanych błyskotliwą, rymowaną prozą, przedstawiającą przezabawne perypetie sąsiadki i jej psotnych zwierzaków, mających głowy pełne szalonych pomysłów. Dodatkowym atutem książki są piękne ilustracje Macieja Szymanowicza, które idealnie komponują się z pełnym humoru tekstem.
To jest blok, a w bloku klatka.
Żółte drzwi, na drzwiach kołatka.
Zastukajmy w drzwi kołatką i poznajmy się z sąsiadką


Zachęcam wszystkie maluchy i ich rodziców do wspólnego czytania.

Poleca Anna Nigborowicz


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Chmielewska Joanna
Życie (nie) całkiem spokojne / Joanna Chmielewska. - Warszawa : Klin, 2013. - 361, [7] s., [56] s. tabl. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.

Do rąk czytelnika trafia najnowsza autobiografia Joanny Chmielewskiej.
Jest to streszczenie 7-tomowej historii życia autorki uzupełnione kilkoma nowymi faktami i zdjęciami.
Obowiązkowa książka dla miłośników twórczości popularnej autorki kryminałów. Dzięki niej poznacie i zobaczycie na zdjęciach Alicję, wyścigi, studnie przodków, działkę i wiele innych osób i miejsc z kart powieści.
Do tej książki życie dopisało smutną puentę. Ukazała się ona czwartego października, siódmego jej autorka odeszła.

Poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Współczesne społeczeństwo polskie / pod red. Anny Gizy i Małgorzaty Sikorskiej. - Warszawa : PWN, 2012. - 692 s. : il. ; 24 cm.

Współczesne społeczeństwo polskie to książka, która ma nie tylko uczyć wyobraźni socjologicznej, ale również pokazywać historyczne, polityczne i ekonomiczne uwarunkowania przemian, jakie dzieją się na naszych oczach. Interaktywna struktura rozdziałów ma ułatwić łączenie ze sobą pozornie odległych zjawisk i zachęcać do krytycznego myślenia. Część pierwsza podręcznika jest poświęcona opisowi mieszkańców Polski. Druga przedstawia zmiany w sferze obyczajowości i stylów życia. Część trzecia to zmiany w sferze publicznej, a czwarta w sferze ekonomicznej. Tak więc wybór tematów poruszanych w poszczególnych rozdziałach pozwala w wyczerpujący sposób opisać kondycję współczesnego społeczeństwa polskiego. Książka oryginalna, ważna i przydatna.

Poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Sosiński Paweł
Technologie bezwykopowej budowy sieci podziemnych / Paweł Sosiński. - Krosno : Wydawnictwo i Handel Książkami "KaBe", 2012. - 148 s. : il. ; 21 cm.

W książce scharakteryzowano wybrane technologie bezwykopowe, które mają powszechne zastosowanie zarówno w Polsce, jak i na świecie, a mianowicie: mikrotunelowanie, przeciski hydrauliczne, przewierty sterowane, wiercenia kierunkowe, przeciski przebijakiem pneumatycznym, tzw. kretem, oraz pneumatyczne wbijanie rur stalowych.
Adresatami książki są wszystkie osoby zaangażowane bezpośrednio lub pośrednio w realizację bezwykopowej budowy sieci podziemnych.

Poleca Urszula Karasińska



LISTOPAD

Oddział dla Dzieci


Onichimowska Anna
Czas meteorów / Anna Onichimowska ; il. Piotr Rychel. - Warszawa : Bajka, 2012. - 55, [4] s. : il. kolor. ; 24 cm.

Czas meteorów to opowieść na wesoło, z nutą tajemniczości i dreszczykiem emocji, o trudnej sztuce porozumiewania się i wzajemnej akceptacji. Witajcie w małym miasteczku Topsowo. Tu każdy dzień zaczyna się punktualnie o godzinie 6.00. Właśnie wtedy chór kogutów pieje jak na komendę, budząc mieszkańców miasteczka. A potem? No cóż, wiadomo co dzieje się potem, ponieważ codziennie jest tak samo. Wszystkie dzieci wstają o tej samej porze, na śniadanie we wszystkich domach je się to samo... nawet psy szczekają w tym samym momencie. Pewnego dnia w tym idealnie poukładanym i przywiązanym do swoich zwyczajów mieście zamieszkuje rodzina Tombów. Nie tylko nie zna ona lokalnych przyzwyczajeń, ale na dodatek ma swoje własne. Czy nowa rodzina znajdzie tu przyjaciół? Wydaje się, że między tymi dwoma światami nie może nawiązać się choćby nić porozumienia. Wszak żaden dumnie noszący swoją papierową czapeczkę porządny mieszkaniec Topsowa nie powinien polubić kogoś, kto nie znosi czapek... i kto przewraca życie spokojnego miasteczka do góry nogami?! Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba oczywiście przeczytać tę zabawną książkę Anny Onichimowskiej. A potem porozmawiać z dziećmi o tym, że warto patrzeć na świat z życzliwością, mieć sny i marzenia, bo choćby nie wiem jak udawać, że wszyscy jesteśmy tacy sami, to przecież każdy z nas jest i każdy z nas ma prawo być inny. Ma prawo być sobą. Nie należy zmieniać ludzi według własnych wyobrażeń, a najprostszą drogą do zdobycia przyjaciół jest życzliwość. Zasady dają nam poczucie bezpieczeństwa, ale ich brak pobudza kreatywność. Czasem można pozwolić sobie na zignorowanie reguł, by potem... przyjąć całkiem nowe. Piękne rysunki Piotra Rychela, dowcipna narracja, format zbliżony do "dorosłej" powieści i żwawa akcja powodują, że Czas meteorów czyta się z przyjemnością. Zachęcam do lektury, która może być punktem wyjścia do rozmowy o inności.

Poleca Katarzyna Marchwica


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kuźniak Angelika
Papusza / Angelika Kuźniak. - Wołowiec : Czarne, 2013. - 199, [1] s. : il. ; 22 cm.

Cygańska poetka Bronisława Wajs-Papusza czyli lalka, rozdarta między własną kulturą i tradycją a przemożną chęcią pisania. Za własną twórczość przyszło jej zapłacić ostracyzmem i chorobą psychiczną. Książka Angeliki Kuźniak "Papusza" to studium postaci wyjątkowej, wybitnej poetki, której życie naznaczone było licznymi tragediami, ale przede wszystkim miłością do słowa i wszystkiego co "cygańskie". Autorka dotarła do wielu zachowanych nagrań z wypowiedziami bohaterki, to z nich, fragmentów pamiętnika Papuszy, jej listów do Jerzego Ficowskiego oraz korespondencji z Julianem Tuwimem powstała postać cygańskiej poetki. W książce nie znajdziemy komentarzy, ocen, stajemy oko w oko z Papuszą — wszędzie obcej — wśród swoich, bo umiała czytać i pisać, wśród Polaków — bo była Cyganką. Niezwykła książka uchylająca drzwi do zamkniętego świata społeczności cygańskiej. Warta uwagi i refleksji.

Poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Leksykon prawa pracy : 100 podstawowych pojęć / pod red. Jakuba Steliny ; [aut. Urszula Jackowiak et al.]. - 2. wyd. uzup. i zm. - Warszawa : Wydawnictwo C. H. Beck, 2011. - XIX, [1], 488 s. ; 20 cm.

W ciągu ostatnich lat polskie prawo pracy ulegało licznym przeobrażeniom. Duży wpływ miały na to zachodzące w naszym kraju przemiany społeczno-gospodarcze oraz procesy integracyjne z Unią Europejską. Niezmienne pozostało to, że prawo pracy wciąż jest prawem milionów ludzi: pracowników, pracodawców, bezrobotnych i poszukujących pracy. Dobra orientacja w tych przepisach przyda się więc każdemu. Dlatego polecam Leksykon prawa pracy, który w zamierzeniu Autorów ma być rodzajem przewodnika umożliwiającego zrozumienie najważniejszych konstrukcji prawnych z dziedziny zatrudnienia. Formuła leksykonu opiera się na wyborze 100 najważniejszych (zdaniem Autorów) haseł z zakresu prawa pracy. Złożony i obszerny materiał został tu zaprezentowany w zwięzły i przystępny sposób. Leksykon kierowany jest do jak najszerszego grona odbiorców zainteresowanych prawnymi aspektami zatrudnienia.

Poleca Tomasz Hryc


Filia "Magdalena"


Nicieja Stanisław Sławomir
Kresowa Atlantyda : historia i mitologia miast kresowych. T. 1, Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brzeżany, Borysław / Stanisław Sławomir Nicieja. - Opole : Wydawnictwo MS, 2012. - 285, [3] s. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm.
Kresowa Atlantyda : historia i mitologia miast kresowych. T. 3, Zaleszczyki, Kosów, Chodorów, Kałusz oraz Abacja / Stanisław Sławomir Nicieja. - Opole : Wydawnictwo MS, 2013. - 285, [3] s. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm.

Autorem książki "Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych" jest Stanisław Sławomir Nicieja, polski historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku, profesor nauk humanistycznych, trzykrotny rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji. To trzytomowe dzieło jest opowieścią o 200 miastach i miasteczkach kresowych. Każdy tom stanowi odrębną całość, zawiera bogaty materiał ikonograficzny, który autor gromadził przez trzydzieści lat. Są to fotografie z rodzinnych albumów, zdjęcia prasowe i pocztówki. Książki Nicieji są barwną opowieścią o zapomnianym dzieciństwie, o miejscach znanych z historii i literatury. Ich walorem jest piękny literacki język i potoczysta, sugestywna narracja. Pisarz ożywia twarze ze starych fotografii, odtwarza przy pomocy ostatnich świadków historię ich życia. Jak sam stwierdza we wstępie do jednego z tomów książki jego są wyprawą do świata polskich miast kresowych, do krainy, która po stracie tych ziem przez Polskę, pogrążyła się niczym mityczna Atlantyda w odmętach zapomnienia. Dzięki tym książkom udało się wydobyć z kompletnego zapomnienia wiele fascynujących wydarzeń, zadziwiających biografii, wygasłych już w świadomości obecnych pokoleń legend i mitów (fragment wstępu prof. S. Nicieji do II tomu).

Poleca Olga Potyrało



PAŹDZIERNIK

Oddział dla Dzieci


Kosmowska Barbara
Dziewczynka z parku / Barbara Kosmowska ; il. Emilia Dziubak. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2012. - 125, [3] s. : il. kolor. ; 20 cm.

Dziewczynka z parku to piękna i wzruszająca opowieść o żałobie, a przede wszystkim o wychodzeniu z niej. Andzi umiera ukochany tatuś. Dziewczynka i jej mama bardzo cierpią, wszystko dookoła przypomina im o bolesnej stracie. Tata zabrał ze sobą dużo ważnych rzeczy: długie rozmowy, śmiech, smak sernika i wspólne spacery po parku. Dziewczynka próbuje poradzić sobie z nową sytuacją, uczuciami i niezrozumieniem innych.
Zaprzyjaźnia się z Jeremiaszem, nowym kolegą, który ze względu na chorobę musi powtarzać klasę. Chłopiec jako jedyny rozumie Andzię, nie unika rozmów na bolesne tematy. Zbliża ich to, że jemu też jest ciężko, ale wszystkie uciążliwości związane z chorobą znosi bardzo dzielnie. Andzia zdradza Jeremiaszowi pewną tajemnicę. Przed śmiercią tata zapewnił ją, że wróci, że jeszcze się spotkają. Ta obietnica pozwala dziewczynce znieść rozłąkę. Kiedy przychodzi wiosna, w okolicy pojawia się kowalik, ukochany ptak Andzi i jej taty. To dla dziewczynki znak, że tatuś jest przy niej. Z upływem czasu życie Andzi i jej mamy nabiera kolorów...
Moim zdaniem to książka kojące serce, w delikatny sposób pokazująca cały proces żałoby, jej poszczególne etapy i zwycięską próbę pokonania rozpaczy. Choć nasycona bólem i rozpaczą, niesie nadzieję, że świat, nawet po stracie ukochanej osoby, zawsze można odbudować. Ale to już jest inny świat. Dopełnieniem tej jesiennej w duchu książki są ilustracje Emilii Dziubak, które doskonale współgrają z treścią utworu. Nie bójmy się rozmawiać z dziećmi na trudne i bolesne tematy, bo one są częścią naszej ziemskiej egzystencji.
...-Czyli wszystkie wspomnienia są potrzebne? Nawet te, które bolą? - Andzia spojrzała mamie w oczy. Miały więcej światła i więcej kolorów niż przez całe ostatnie pół roku.
- Te są najważniejsze, bo po nich zostaje się takim małym bohaterem, który sobie poradził z kłopotami.

Poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Wasielewski Maciej
Jutro przypłynie królowa / Maciej Wasielewski. - Wołowiec : Czarne, 2013. - 165, [2] s. : il. ; 22 cm.

Jest mało prawdopodobne, abyś znalazł się Czytelniku na wyspie Pitcairn na południowym Pacyfiku — skrawku lądu o pow. 4 km2 podlegającym Wielkiej Brytanii. Tę, niegdyś bezludną, wyspę zasiedlili buntownicy z angielskiego statku Bounty. Z czasem stworzyli tutaj rządzącą się swoimi prawami wspólnotę, odizolowaną od reszty świata. Nie ma tutaj portu ani lotniska, z nieznanych powodów niechętnie wita się przybyszów. Społeczność wyspy Pitcairn, licząca kilkadziesiąt osób, stworzyła własny mikroświat, nie obawiając się odległej, brytyjskiej jurysdykcji.
Wyspa pozornie wydaje się być rajem na ziemi — ciepły klimat, morze, gaje pomarańczowe i piękne Tahitanki. Okazuje się jednak, że Pitcairneńczycy strzegą wielu mrocznych tajemnic i stąd ich obawa przed obcymi. Autor, po spotkaniu na Nowej Zelandii Weroniki, uciekinierki z wyspy, i zaintrygowany jej opowieścią, dotarł tam pod pretekstem badań antropologicznych. Stopniowo odkrywał, że pozornie wolna i demokratyczna wspólnota oparta jest na strachu. Władzę sprawuje kilku mężczyzn, bezkarnie wykorzystując ją do różnych niecnych celów, w tym także przemocy seksualnej wobec nie tylko kobiet, ale także małych dziewczynek. Wokół tego procederu panuje zmowa milczenia, nawet wówczas, gdy — dzięki uciekinierkom — na wyspę wkracza brytyjski wymiar sprawiedliwości.
Okazuje się, że zło stało się tu już normą. Być może mentalność mieszkańców została naznaczona piętnem ich przodków — marynarzy wyjętych spod prawa, zbirów, morderców i gwałcicieli, wszelkiego autoramentu szumowin. A być może, zło zawsze tkwi w nas, ludziach... Po przeczytaniu reportażu Wasielewskiego nasuwają się pytania o ludzką naturę i jej mroczne tajemnice. Pitcairn, mała wyspa na wielkim oceanie, zdaje się być metaforą całego świata — ukrytego piekła, jakie my ludzie stwarzamy sobie nawzajem.
Ta lektura nie jest łatwa ani przyjemna, zakłóci spokój, może nawet przerazi, jednak właśnie dlatego ją polecam.

Poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Gnatek Paweł
Kim chcesz być : wybierz zawód najlepszy dla siebie / Paweł Gnatek. - Gliwice : Helion, 2012. - 158, [2] s. ; 21 cm.

Poradnik przeznaczony dla osób stojących przed wyborem własnej ścieżki zawodowej. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów, ukończyłeś studia, szukasz pracy albo zamierzasz zmienić profil zawodowy — ta książka jest dla Ciebie. Wykonując zawarte w niej testy, uzyskasz wiedzę o swoim temperamencie, typie inteligencji, predyspozycjach zawodowych oraz odkryjesz osobiste uzdolnienia przydatne w życiu zawodowym. Będziesz mógł jasno określić własne preferencje i wartości związane z pracą, poznasz także zależności miedzy rynkiem edukacji i rynkiem pracy. Dzięki tej książce wybór zawodu i określenie drogi kariery zawodowej będzie łatwiejsze i bardziej świadome. A w tym wypadku dobra decyzja oznacza satysfakcję z wykonywanej pracy.

Poleca Tomasz Hryc


Filia "Zawodzie"


Świątek Anna
Japonia w sześciu smakach / Anna Świątek. - Pelplin : Bernardinum, 2012. - 278, [3] s. : il. kolor. ; 21 cm.

Japonia — domy o papierowych ścianach i pociągi bez maszynistów. Zielona herbata i sushi. Gejsze i samuraje. Taką Japonię znają ludzie Zachodu, którzy przeglądają kolorowe magazyny wyłożone w poczekalni... Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego niezwykłego kraju, warto sięgnąć po książkę Japonia w sześciu smakach Anny Świątek. Dzięki tej lekturze dowiemy się, jak wygląda codzienne życie w Japonii, czym charakteryzuję się japońska kultura, a przede wszystkim poznamy wiele ciekawostek związanych z tym krajem. Dlaczego wizyta w Tokio porównywana jest do lądowania na Marsie? Dlaczego w języku japońskim toaleta niejedno ma imię? ... na te i wiele innych pytań odpowie Wam drodzy Czytelnicy książka Japonia w sześciu smakach, a zatem smacznego... czytania!

Poleca Agnieszka Labut-Biel



WRZESIEŃ

Oddział dla Dzieci


McKenzie Sophie
Zaginiona : w poszukiwaniu przeszłości / Sophie McKenzie ; [tł. Marta Dąbrowska]. - Łódź : Akapit Press, [ca 2010]. - 269, [1] s. ; 20 cm.

Zaginiona to tytuł książki Sophie McKanzie — wybornej autorki popularnych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. Bohaterką książki jest czternastoletnia dziewczyna o imieniu Lauren, która jako trzyletnie dziecko została adoptowana. Do tej pory wiodła spokoje życie ze swoimi rodzicami i młodszym bratem Rorym. Nigdy przedtem nie zastanawiała się nad swoją adopcją. Do rozważań na ten temat zmusza ją zadanie domowe, którego temat brzmi: "Kim Jestem?". Wszystko zaczyna się od przemyśleń i szukania prawdy o przeszłości, skąd tak naprawdę pochodzi, kim są jej prawdziwi rodzice, co takiego musiało się wydarzyć, że ją porzucili? Odpowiedzi na nurtujące ją pytania próbuje doszukać się w rozmowach z przybranymi rodzicami, jednak jej pytania wzbudzają w nich niepokój i wściekłość, ich dziwne zachowanie dodatkowo podsyca w niej chęć odkrycia tajemnicy, dlatego Lauren postanawia działać na własną rękę.
Odwiedzając stronę internetową na temat zaginionych dzieci, znajduje zdjęcie dziewczynki, która zaginęła mając trzy lata i nazywa się Marta Lauren Purditt, jednak są pewne nieścisłości co do daty i miejsca urodzenia. Informacje zamieszczone w sieci mobilizują dziewczynę do dalszych działań. W poszukiwaniu prawdy pewnego dnia Lauren wraz ze swoim najlepszym przyjacielem ucieka z domu i rozpoczyna śledztwo, narażając się na wiele niebezpieczeństw.
Kim są prawdziwi rodzice Lauren? Czy ta zaginiona dziewczynka z ogłoszenia to ona? Kim jest prawdziwa matka nastolatki?
Weź udział w tym śledztwie, a staniesz się częścią zaskakujących zdarzeń. Zaginiona to poruszająca powieść, która wywołuje w czytelniku całą gamę silnych emocji, mogę ją polecić nie tylko nastolatkom, ale także rodzicom. Autorka porusza trudny temat adopcji, handlu dziećmi, jak również fałszowania dokumentów. Polecam!

Poleca Anna Nigborowicz


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Sienkiewicz Krystyna
Cacko / Krystyna Sienkiewicz. - Warszawa : Prószyński Media, 2013. - 271 s. : il. ; 24 cm.

Krystyna Sienkiewicz, znana aktorka filmowa i teatralna, a także artystka kabaretowa, przygotowała dla czytelników prawdziwe "cacko". Autobiografia aktorki przyciąga czytelnika swoją niezwykłą oprawą plastyczną. Na stronach latają koronkowe motyle, pojawiają się ozdobne inicjały i dekoracyjna grafika wykonana ręką autorki.
Krystyna Sienkiewicz, osoba filigranowa lecz pełna werwy, całym swoim życiem udowadniała, że można z każdego nieszczęścia wyjść mocniejszym bez użalania się nad sobą. O swoich przeżyciach i dramatach artystka pisze bez zadęcia, z dużym poczuciem humoru. Liczne niepowodzenia nie odebrały jej radości życia,a może nawet nauczyły optymizmu, dzięki któremu potrafi cieszyć się z drobiazgów. Na pewno pomaga jej w tym duży dystans do siebie, autoironia i śmiech — "lubię się śmiać, bo śmiech to benzyna życia..."

Poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Kobylarczyk Katarzyna
Wejdź na szlak! / Katarzyna Kobylarczyk. - Kraków : Małopolski Instytut Kultury, 2013. - 136, [6] s. : il. ; 23 cm.

Książka, jaką polecam, zaprasza nas na szlaki XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie to jest organizowane przez Małopolski Instytut Kultury wspierający rozwój sektora kultury w regionie. Na książkę "Wejdź na szlak!" składa się piętnaście opowieści. Za każdym razem pretekstem do ich napisania był zabytek. W staropolszczyźnie słowo "zabyć" znaczyło zapomnieć — autorka zaś postanowiła przywrócić nam pamięć o ludzkich historiach, a poprzez nie o budynkach, ich materialnych świadkach. Aby tego dokonać, odbyła kilkanaście bliższych i dalszych wędrówek, wiele rozmów, bibliotecznych i archiwalnych kwerend. Zawartość tej książki dowodzi, że w świecie i w regionie losy ludzi i przedmiotów przedziwnie splatają się ze sobą, a znaki tych połączeń ujawniają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach.
Zapraszam do lektury!

Poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Logistyka produkcji : procesy, systemy, organizacja / red. nauk. Andrzej Szymonik ; [aut. Iwona Łapuńka et al.]. - Warszawa : Difin, 2012. - 230 s. : il. ; 23 cm.

Książka przeznaczona przede wszystkim dla studentów, przyszłych inżynierów logistyków, a także dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach. W sposób kompleksowy zostały omówione następujące zagadnienia:
  • przedsiębiorstwo w łańcuchu dostaw,
  • istota logistyki produkcji,
  • uwarunkowania procesów logistycznych w przedsiębiorstwie o innowacyjnych technologiach,
  • planowanie zadań i zasobów logistyki produkcji,
  • zasady sprawnego i efektywnego sterowania przepływami materiałów i wyrobów,
  • logistyczny system informacyjny przedsiębiorstwa,
  • widzenie maszynowe jako narzędzie wspomagające logistykę przepływu materiałów w procesach wytwórczych,
  • opakowania w logistyce produkcji, transport wewnętrzny, wskaźniki i mierniki w logistyce produkcji.

    Poleca Olga Potyrało



  • SIERPIEŃ

    Oddział dla Dzieci


    Opowiadania z uśmiechem : polscy pisarze dzieciom / [il. Iwona Cała et al.]. - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2011. - 179, [2] s. : il. kolor. ; 23 cm.

    "Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat". Uśmiech zwiastuje radość, a to uczucie, które jest potrzebne wszystkim. I dużym i małym. Podarujmy więc naszym dzieciom książeczkę, która jest "doskonałym nośnikiem szczęścia, radości i uśmiechu". "Opowiadania skierowane do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, a także ich rodziców i opiekunów, napisane przez znanych i cenionych, uhonorowanych licznymi nagrodami, najlepszych polskich autorów.
    Zatem usiądź wygodnie, wyrównaj oddech, przytul swoją pociechę i... razem śmiało wkroczcie do świata przygody!"
    Takie zachęcające słowa możemy przeczytać na okładce książki Opowiadania z uśmiechem proponowanej przez Wydawnictwo Literatura w serii wydawniczej Polscy pisarze dzieciom. Siedemnastu autorów, wśród których znaleźli się m.in. Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Beata Ostrowicka i Grzegorz Kasdepke; osiągnęli mistrzostwo w malowaniu świata słowem; znaleźli odpowiedź na pytania: jak opowiadać o emocjach, jak tłumaczyć zawiłości świata i wskazywać, co jest właściwe. W książce zamieszczono 24 opowiadania. Długie i bardzo krótkie. Wszystkie ciekawe i wszystkie z przesłaniem. Czytelnik ma okazję poznać wielu ciekawych bohaterów np. Bibelota, Malutka, Gwizdka, Głowogonka i opowieści, m. in o niezwykłym guziku, torcie marchewkowym, skrzatach, kotkach i czarodziejach, Placku Zgody i Pogody. Z opowiadań tych dzieci dowiedzą się z m.in.: że "nieostrożne słowa mogą działać jak złe czary. A złe słowa przenoszą się szybciej niż pchły; oraz że są takie sytuacje, gdy "szata zdobi człowieka, a nie na odwrót". Kolorowe i humorystyczne ilustracje, nasycone dziecięcą perspektywą pojmowania świata są doskonałym uzupełnieniem tekstów. Myślę, że każdy znajdzie w Opowiadaniach z uśmiechem coś dla siebie, coś co sprawi, że w trakcie lektury na jego twarzy pojawi się uśmiech.

    Poleca Katarzyna Marchwica


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Alexander Eben
    Dowód : prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo / Eben Alexaner ; tł. Rafał Śmietana. - Kraków : Znak Litera Nova, 2013. - 251, [1] s. ; 21 cm

    Książka Ebena Alexandra jest niezwykła. Autor — neurochirurg, wykładowca Harvardu — staje w obliczu czegoś niepojętego nawet dla niego. Naukowiec, sceptyk jeżeli chodzi o sprawę wiary, zapada w tygodniową śpiączkę. Silne zapalenie opon mózgowych sprawia, że jego mózg praktycznie przestaje funkcjonować. Eben Alexander podróżuje w innym wymiarze, doświadcza i poznaje największą tajemnicę. Cudownie przywrócony do życia, przewartościowuje swój pogląd na świat, ludzi, wzajemne relacje.
    U Alexandra nie znajdziemy wielkich opisów tego, co można zobaczyć "po drugiej stronie" — ważny jest główny przekaz książki, jej przesłanie miłości, nadziei.
    Książka piękna, wzruszająca i skłaniająca do refleksji, warta uwagi.
    Polecam. Nie tylko na wakacyjne wieczory.

    Poleca Barbara Warywoda


    Czytelnia Główna


    Łozińska Maja
    Historia polskiego smaku : kuchnia, stół, obyczaje / Maja i Jan Łozińscy ; wybór zdj. Maja i Jan Łozińscy. - Warszawa : PWN, 2013. - 294, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm

    Książka przedstawia historię polskiej kuchni — od początku naszej państwowości, aż po czasy PRL-u. Opisuje nie tylko zmieniające się przez wieki menu Polaków, ale także wszelkie zmiany, jakie zachodziły w szeroko rozumianej kulturze kulinarnej. Znajdziemy tu informacje na temat dawnych sprzętów kuchennych, zastaw stołowych i rodzimych książek kucharskich. Dowiemy się np. co jadano w Biskupinie, jaka była ulubiona potrawa królowej Jadwigi, czym podejmował gości Bolesław Bierut, co to jest chucherka, albo maćkowa jucha. Liczne ciekawostki i znakomite ilustracje to dodatkowe zalety książki, którą polecam każdemu, kto interesuje się kulinariami.

    Poleca Tomasz Hryc


    Filia "Magdalena"


    Badkhen Anna
    Kałasznikow kebab : reportaże wojenne / Anna Badkhen ; tł. Ewa Kleszcz. - Warszawa : Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. - 313, [3] s. ; 20 cm.

    Książka młodej, rosyjskiej dziennikarki Anny Badkhen, "Kałasznikow kebab", to z jednaj strony zbiór reportaży z krajów ogarniętych konfliktem (Afganistanu, Iranu, Czeczeni, krajów Afryki, państw postsowieckich), a z drugiej — zbiór przepisów na potrawy z kuchni tych krajów. Autorka ukazuje nam obraz państw ogarniętych wojną niejako przy stole. W każdym z nich zasiada do posiłków z cywilami i wysłuchuje intymnych wspomnień, wyznań i poznaje kulisy wojny. Pokazuje nam, że jedzenie jest celebracją życia, zacieśnianiem więzi, często prywatnym buntem przeciwko wojnie. Poznajemy całe okrucieństwo wojen prowadzonych w czasach, w których przyszło nam żyć. A my spożywamy posiłki w zaciszach swoich bezpiecznych domów. Badkhen przekazuje nam, że zasiadanie z drugą osobą do stołu, to gotowość na wysłuchanie czyjejś historii. Często smutnej i makabrycznej, pełnej krwi i bólu, strachu i śmierci.
    Książka wpisuje się w najlepszą tradycję reportażu, zarówno polskiego, jak i zagranicznego. Warta jest przeczytania.

    Poleca Olga Potyrało



    LIPIEC

    Oddział dla Dzieci


    Nowak Ewa
    Pułapka na ktosia / Ewa Nowak ; zil. Joanna Rusinek. - Warszawa : Egmont Polska, 2013. - 60, [4] s., [1] k. tabl. : il. ; 19 cm. (Czytam Sobie. Poziom 3, Połykam Strony) (Edukacyjny Egmont)

    Wszystkim małym czytelnikom rozpoczynającym samodzielną przygodę z książką proponuję serię Wydawnictwa Egmont pt. Czytam sobie. To trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat, opracowany zgodnie z zaleceniami metodyków. Wszystkie teksty tej serii napisane dużą czcionką, prostym, zrozumiałym językiem, zostały stworzone przez najlepszych pisarzy i ilustratorów. Do współpracy Wydawnictwo zaprosiło m.in. Grzegorza Kasdepke, Wojciecha Widłaka, Zofię Stanecką, Ewę Nowak, Joannę Olech, Małgorzatę Strzałkowską, Joannę Rusinek, Mikołaja Kamlera, Jonę Jung oraz wielu innych doskonałych twórców. Szczególnie polecam Pułapkę na ktosia Ewy Nowak, to pozycja z trzeciego poziomu Połykam strony. Książka zaczyna się dosyć niewinnie ,,Hania i Artur jechali z tatą na wakacje. Tata miał dość zgiełku wielkiego miasta. Chciał wypocząć w głuszy, więc specjalnie wybrał domek nad jeziorem w samym sercu Borów Tucholskich". Można by rzec spokój i nuda. Jednak ta sielanka nie trwa długo. Już następnego dnia dzieci zauważają, że coś dziwnego zaczyna się dziać w gospodarstwie. Nagle ze stołu znikają obrane ziemniaki, Hani ktoś kradnie jabłka i słomkowy kapelusz, giną też kąpielówki taty. Wszystko byłoby do zniesienia, gdyby nie to, że głównymi podejrzanymi w tej sprawie według taty są jego własne dzieci. Tymczasem Hania i Artur nie mają z tym nic wspólnego. Aby udowodnić swoją niewinność rozpoczynają śledztwo. Kim okaże się złodziej? Gwarantuję, że odpowiedź zaskoczy każdego. Pyszna lektura do połknięcia w jeden wakacyjny wieczór.

    Poleca Beata Mituś


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Clarke Stephen
    Paryż na widelcu : sekretne życie miasta / Stephen Clarke ; przeł. Hanna Baltyn. - Warszawa : W.A.B., 2012. - 334, [2] s. : il. ; 21 cm.

    Zbliża się czas letniej kanikuły. W tym okresie w różnych atrakcyjnych miejscach (również w Paryżu) czekają na turystów tubylcy gotowi wydrwić ich przy każdej okazji. Warto się zabezpieczyć i przygotować teoretycznie do podróży sięgając po skrząca się dowcipem książkę Stephena Clarke'a. Autor odkrywa w niej wszystko co paryżanie wiedzą o swoim mieście, ale czego nie chcą wam powiedzieć. Każdy kto po jej przeczytaniu zdecyduje się odwiedzić Paryż, ma szansę uniknąć "należnych słusznie" cudzoziemcom afrontów. Autor, urodzony w Wielkiej Brytanii, zna temat doskonale, gdyż od kilkunastu lat mieszka w Paryżu. Stephen Clarke zasłynął jako autor bestsellerów, w których ukazał oblicze Francuzów z dużą dozą ironii posługując się przy tym właściwym Anglikom wyrafinowanym poczuciem humoru. Po serii przygód Paula Westa , Anglika we Francji, Stephen Clarke wziął na warsztat Paryż. Nie znajdziecie w książce Paryż na widelcu nużących opisów szlaków historycznych ani porad w rodzaju "gdzie każdy turysta udać się powinien". Autor nie zabierze nas przed oblicze Mony Lisy ani na szczyt wieży Eiffla. Zwiedzicie za to te zakamarki stolicy Francji, do których turyści raczej nie trafiają, a także poznacie bliżej jej mieszkańców. Sam autor tak zachwala swoją książkę: Mogłem napisać o swoim adoptowanym mieście rodzinnym w największym zbliżeniu. Mam nadzieję, że Paryż dzięki mnie stanie się bardziej oswojony, prawdziwszy niż ten powierzchowny i lukrowany z przewodników. W końcu — tak naprawdę zakochujemy się w kimś (albo w mieście), gdy wiemy, co jest w tym kimś (albo w mieście) wkurzające. Z lektury książki Stephena Clarke'a będziecie Drodzy Czytelnicy zadowoleni.

    Poleca Agnieszka Wrońska


    Czytelnia Główna


    Ubezpieczenia / red. nauk. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska. - Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2013. - 408 s. ; 24 cm.

    Wiedza z zakresu ubezpieczeń jest bardzo przydatna zarówno w prowadzeniu działalności gospodarczej jak i w zarządzaniu finansami osobistymi. Najlepszą pomocą w tej tematyce będzie podręcznik "Ubezpieczenia" przygotowany przez autorów reprezentujących środowisko naukowe oraz praktykę ubezpieczeniową. W książce omówione zostały m. in takie zagadnienia jak historia ubezpieczeń, terminologia, klasyfikacja ubezpieczeń, regulacje prawne w działalności ubezpieczeniowej, nadzór nad sektorem ubezpieczeń, systemy gwarancyjne, zarządzanie finansami i działalność inwestycyjna zakładów ubezpieczeniowych. Oprócz tego przedstawiono ubezpieczenia oferowane przez sektory (publiczny i prywatny), w tym ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne, mienia, na życie, odpowiedzialności cywilnej. Scharakteryzowano też działalność reasekuracyjną. Książka umożliwia zdobycie pełnej i aktualnej wiedzy o sektorze ubezpieczeń i przeznaczona jest nie tylko dla studentów kierunków ekonomicznych ale też dla praktyków i wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

    Poleca Tomasz Hryc


    Filia "Zawodzie"


    Śliwiak Tadeusz
    Bajkoteka / Tadeusz Śliwiak ; il. Marcin Południak. - Kraków : Zielona Sowa, [ca 2010]. - 130 s. : il. kolor. ; 23x24 cm.

    Zbliżają się wakacje, czas wypoczynku i słodkiego lenistwa. W okresie poprzedzającym letni urlop czytelnicy z lubością przygotowują odpowiedni zapas lektur. Najchętniej sięgamy po literaturę "lekką i przyjemną" a poza tym ile gustów czytelniczych tyle wyborów. Nie zapominajmy w tym czasie o najmłodszych czytelnikach. W trakcie wakacji kontynuujmy akcję Cała Polska czyta Dzieciom, wybierajmy wspólnie lektury, to może być naprawdę wspaniała zabawa. Na ten czas serdecznie polecam Bajkotekę Tadeusza Śliwiaka. Na całą Bajkotekę składają się wiersze, które po raz pierwszy ukazały się w latach 80. XX wieku (Bajkoteka pierwsza 1982, Bajkoteka druga 1985) i były swoistym podsumowaniem twórczości dla dzieci znakomitego krakowskiego poety — Tadeusza Śliwiaka. Przezabawne, pełne dobrego humoru, historyjki bawią kolejne pokolenia czytelników. Zielona sowa, Wilk z bolącym zębem czy plotkujące Papugi to tylko niektóre postacie, które zamieszkują karty tej niezwykłej książki. Kolorowe, dowcipne ilustracje zachęcają do oglądania, czytania i wspólnej zabawy. Zachęcam wszystkich zainteresowanych rodziców, opiekunów do sięgnięcia po książkę Tadeusza Śliwiaka, w myśl hasła jednej z ambasadorek kampanii Cała Polska czyta Dzieciom To cudowne rozwijać wyobraźnie dziecka czytając mu dobre, ciekawe książki.

    Poleca Agnieszka Labut-Biel



    CZERWIEC

    Oddział dla Dzieci


    Tołłoczko, Joanna
    Zabawy plastyczne dla dzieci / Joanna Tołłoczko ; zdj. Piotr Syndoman. - Warszawa : Świat Książki - Weltbild Polska, 2012.-103, [1] s. : il.kolor. ; 26 cm.

    Wiszący komiks z papieru, kolorowa misa na owoce, pomysłowy karmnik dla ptaków, pudełko na skarby z wakacji. Wszystkich, którzy szukają ciekawych inspiracji do zabaw z dziećmi, stawiając przy tym na rozwijanie zdolności manualnych oraz na samodzielne tworzenie, zachęcam do lektury Zabawy plastyczne dla dzieci Joanny Tołłoczko. Książka ta stanowi swego rodzaju przewodnik po świecie dziecięcej fantazji oraz skarbnicę techniczno — plastycznych pomysłów na manualne zabawy. Autorka pokazuje jak z prostych, często z pozoru nieprzydatnych rzeczy można zrobić coś oryginalnego i świetnie się przy tym bawić. Książka podzielona jest na kilka kategorii w ramach których zgrupowane są różne ozdoby i przedmioty m.in. ozdoby z papieru, pudełka, modelina, ozdoby z makaronu. Przy każdej z tych inspiracji znajdziemy listę narzędzi i materiałów oraz przejrzystą instrukcję — krok po kroku — jak należy ją wykonać. Proponowana pozycja może stanowić podpowiedź i wsparcie nie tylko dla rodziców, ale również dla osób pracujących zawodowo z dziećmi: wychowawców, opiekunów.

    Poleca Anka Nigborowicz


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Kielich Wolf
    Podróżniczki : w gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy / Wolf Kielich ; przeł. Małgorzata Diederen-Woźniak. - Warszawa : WAB, 2013. - 300 s. : il.; 24cm

    Podróżniczki : w gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy to historia marzycielek i idealistek, które miały mnóstwo odwagi, aby realizować swoje plany na przekór społeczeństwu i konserwatywnym opiniom. Wiek XIX to czas władzy mężczyzn, miejsce kobiety w domu przy kominku - jednak nie wszystkich. Lady Hester Stanhope, Alexandrine Tinne, Ida Pfeiffer, Isabella Bird-Bishop, Marianne North, Mary Kingsley, Daisy Bates, Alexandra David Neel oraz inne odważne damy postanowiły zerwać z ramami konwenansów, poczuć się niezależnymi i ruszyć w drogę, by poznać zupełnie obcy im świat. I choć wiązało się to z wieloma niebezpieczeństwami, wszystkie dokonały wyczynów jak na tamte czasy — niewiarygodnych, a przy tym niektóre wniosły znaczny wkład w rozwój nauk. W sukniach i kapeluszach przemierzały pustynie i morza, konno i na słoniach podróżowały przez egzotyczne kraje, przebywały wśród kanibali, w murach klasztorów, w indiańskich wigwamach.

    "Podróżniczki..." to fascynująca wyprawa w inny, odległy świat. To także portrety rzeczywistych, oryginalnych kobiet. Wspaniała książka, która "wciąga" od pierwszej do ostatniej karty.

    Poleca Barbara Warywoda


    Czytelnia Główna


    Kargol Tomasz
    Odbudowa Galicji ze zniszczeń wojennych w latach 1914-1918 / Tomasz Kargol. - Kraków : Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", 2012. - 320 s., [16] s. tabl. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm. (Studia z Historii XX Wieku ; t. 14)

    Niniejsza publikacja jest pionierską w zakresie badań nad likwidacją ekonomicznych skutków Wielkiej Wojny w Europie jeszcze w czasie jej trwania. Książka powstała w oparciu o trzy główne grupy źródeł: archiwalne i rękopiśmienne, prasę oraz inne źródła drukowane (sprawozdania, publicystyka). Fundamentem źródłowym pracy są materiały archiwalne będące spuścizną po Centrali Krajowej dla Gospodarczej Odbudowy Galicji w zbiorach Archiwum Państwowego w Krakowie oraz Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie. Autor sięga do szeregu gazet i czasopism galicyjskich z lat 1914-1918 oraz do czasopism urzędowych, które stanowią cenne źródło informacji o sytuacji ekonomicznej.

    Poleca Ewa Bochenek


    Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


    Woźniak Jacek
    Współczesne systemy motywacyjne : teoria i praktyka / Jacek Woźniak. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. - 335 s. : il. ; 24 cm. (Wydawnictwa Profesjonalne PWN. HR.)

    W dzisiejszych czasach podstawą sukcesu każdej firmy są kompetencje i umiejętności ludzi w niej zatrudnionych. Dobrze zaprojektowane i realizowane systemy motywacyjne pozwalają na pozyskiwanie i utrzymywanie najlepszych pracowników, wpływając na uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej przez firmy.
    Książka składa się z dwóch części, które łącznie stanowią kompleksowe ujęcie omawianego problemu. W pierwszej z nich zostały opisane zagadnienia będące syntezą wiedzy dotyczącej teorii motywacji, takie jak: systemy motywacyjne, wskaźniki badania poziomu motywacji pracowników, związek motywowania i wynagradzania oraz kształtowanie motywacyjnego środowiska pracy.
    Druga część ma charakter praktyczny — autor przedstawia w niej sposoby motywowania trzech grup pracowników: pracowników wiedzy, handlowców i menedżerów wyższego szczebla. Rozdziały te uwzględniają specyfikę pracy wybranych grup zawodowych i odpowiadają na problemy występujące podczas tworzenia i realizowania systemów motywacyjnych dla każdej z nich.
    Autor omawia teorie motywacji oraz praktyki stosowane w przedsiębiorstwach w sposób krytyczny, co zachęca czytelnika do samodzielnego analizowania przedstawionych zagadnień.

    Poleca Urszula Karasińska



    MAJ

    Oddział dla Dzieci


    Barańska Małgorzata
    Paluszkami tak i siak : zabawy paluszkowe z wierszykami / Małgorzata Barańska. - Gdańsk : Harmonia, 2012. - 120 s. : il. ; 21 cm.

    Sprawne palce — ważna sprawa!
    Po to ta zabawa!


    Drodzy Rodzice, z pewnością wiele razy zdarzały się Wam sytuacje, gdy jechaliście gdzieś z dziećmi i musieliście czekać; w poczekalni u lekarza, w oczekiwaniu na zajęcia muzyczne, sportowe itp. Na pewno każdy z Was wie, jak ważne są wtedy umiejętności zorganizowania twórczego zajęcia dla małych dzieci. Dlatego polecam Paluszkami tak i siak. Zabawy paluszkowe z wierszykami. Żeby świetnie bawić się z dzieckiem nie potrzebujemy żadnych wymyślnych rekwizytów — palce przecież zawsze mamy ze sobą . W kąpieli, w samochodzie, na dworze, w domu, w poczekalni u dentysty można wprowadzać w życie zabawy paluszkowe. Zabawy takie znane są od pokoleń. Każdy z nas na pewno zna wierszyk "Idzie rak" czy "Sroczka". Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą, gdyż sprawiają im wiele radości. A do tego pomagają budować dobrą, bezpośrednią więź między dorosłym a dzieckiem. Takie zabawy usprawniają manualnie dzieci, ćwiczą pamięć, przygotowują do układania, konstruowania, lepienia, wydzierania, wycinania, rysowania, malowania, a także pisania. Wierszyki, na których oparto zabawy są krótkie, rymowane i rytmiczne. Dzieci mogą je zapamiętywać, przy okazji ucząc się spostrzegania rymów, wprowadzając do swojego słownika nowe wyrazy. Opisy zabaw zawarte w książce Paluszkami tak i siak można traktować jako propozycję, którą rodzic, nauczyciel, a także dziecko mogą zmieniać, rozwijając w ten sposób własną pomysłowość. Zabawy paluszkowe zawsze się udają! Zapraszamy do zabawy!

    Poleca Katarzyna Marchwica


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Janko Anna
    Boscy i nieznośni : niezwykłe biografie / Anna Janko. - Warszawa : Zwierciadło, 2012. - 266, [4] s. : il. ; 21 cm.

    Boscy i nieznośni to 21 portretów niezwykłych twórców, którzy są ważni dla Anny Janko. Są wśród nich Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Margaret Mitchell, Francesco Petrarka, Anna Kamieńska i i inni.
    Losy niektórych z nich (Guillaume Apollinaire, Pola Negri) Janko odtwarza z kronikarską dokładnością, od narodzin do śmierci. Przywołuje najważniejsze momenty z życia bohaterów.
    Wszystkie postaci opisane są z osobistej perspektywy autorki. Anna Janko mówi o tym co w nich ważne jest dla niej, co wywarło największe wrażenie. W tekstach pojawiają się też ulubione wiersze autorki inspirowane twórczością podziwianych przez nią poetów lub im dedykowane. Wśród nich znajdziemy m. in. Juliana Tuwima, Annę Kowalską, Czesława Miłosza, Marię Janion...
    Boscy czy nieznośni? A może jedno i drugie? Poznaj niezwykłe biografie niezwykłych ludzi...

    Poleca Jolanta Stawiarska


    Czytelnia Główna


    Christianson David
    Zegary : historia pomiaru czasu / David Christianson ; tł. Olaf Żakowski. - Warszawa : Arkady, 2012. - 176 s. : il. (gł. kolor.) ; 25 cm.

    Interesująca książka autorstwa Davida Christiansona — uznanego historyka i mistrza zegarmistrzostwa. Autor przedstawia fascynującą historię pomiaru czasu i badań nad zegarmistrzowską sztuką — od chińskich zegarów wodnych do współczesnych zegarów atomowych. Przemiany jakie na przestrzeni wieków zachodziły w sposobie pomiaru czasu oraz w budowie czasomierzy ukazują jakimi drogami przebiegał technologiczny i społeczny rozwój naszej cywilizacji. Książka zawiera słownik pojęć z zegarmistrzostwa oraz liczne i efektowne ilustracje — dokładne rysunki i fotografie pozwalają zrozumieć działanie przedstawianych zegarów oraz podziwiać kunszt dawnych zegarmistrzów.

    Poleca Tomasz Hryc


    Filia "Magdalena"


    Wałkuski Marek
    Wałkowanie Ameryki / Marek Wałkuski. - Gliwice : Helion, [ca 2012]. - 312 s. ; 21 cm.

    Niedługo wakacje. Tym, którzy wybierają się za "Wielką Wodę", polecam książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie, pt. Wałkowanie Ameryki. Napisana w przystępny i ciekawy sposób, nie tylko dla tych, którzy szczególnie interesują się Ameryką, ale dla wszystkich. Jaka jest Ameryka? — Kolos, który chyli się ku upadkowi, raj dla imigrantów, czy fanatyków religijnych. Na te i na wiele innych pytań odpowiada w swojej książce. Czyni to przy tym w sposób dla siebie bardzo charakterystyczny (inteligentny, lekko złośliwy, ironiczny). Jest to doskonała, wartościowa i niezmiernie ciekawa pozycja. Gorąco zachęcam do lektury.

    Poleca Bożena Dykla



    KWIECIEŃ

    Oddział dla Dzieci


    Górnicka-Zdziech Izabela
    Coś z niczego : EKOzabawy dla małych i dużych / Izabela Górnicka-Zdziech, Paweł Chrzanowski. - Warszawa : Prószyński Media, 2012. - 125, [1] s. : il. kolor. ; 24 cm.


    Nareszcie wiosna, a wiosna to doskonały moment by zacząć "grać w zielone" czyli żyć ekologicznie, w zgodzie z naturą, bowiem Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody ZGINIE.
    "Coś z niczego czyli eko zabawy, to książka o tym, jak twórczo, ciekawie i mądrze bawić się z dziećmi tym, co mamy w domu, wpajając im przy okazji podstawowe zasady ekologicznych zachowań. W ekozabawach można wykorzystać przedmioty, które normalnie trafiłyby do kosza, takie jak butelki po napojach, słoiki po dżemach, rolki po papierze toaletowym, tekturowe opakowania czy stare gazety. W książce "Coś z niczego" jest 55 ekozabaw z dokładnymi opisami. Zbliżają się ciepłe dni, więc można zbudować ekolabirynt, puścić ekolatawca czy zagrać we własnoręcznie zrobiony twister.
    Prace artystyczne oraz zabawy ruchowe proponowane w książce są proste i nie wymagają specjalnych przygotowań i zakupów. Większość dzieł dziecko może wykonać samo, nawet bez pomocy rodzica, z tego co aktualnie ma w domu. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, ich rodziców, a także nauczycieli. Zabawy nie tylko rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię, uczą ekologicznego podejścia do życia, zaznajamiają z segregacją śmieci i oszczędzaniem zasobów Ziemi, a także uprzytamniają pewne fakty na temat ochrony środowiska zawarte w tzw. "EKOtropach" dołączonych do każdej propozycji.
    Ekozabawy wzbogacają postrzeganie świata i pobudzają wyobraźnię, stając się twórczą inspiracją. Zagadnienia ekologiczne dzieci przyswajają w sposób naturalny, poprzez zabawę. Najwspanialsza w tych zabawach jest własna fantazja i wyobraźnia, a tej - jak wiadomo - dzieciom nie brakuje. Książka przyda się w każdym domu. Dzięki niej dzieci nigdy nie będą narzekać na nudę! Zapraszamy do zabawy!

    Poleca Beata Mituś


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    McDonald Bernadette
    Ucieczka na szczyt / Bernadette McDonald ; [tł. Wojciech Fusek, Robert Pagacz]. - Warszawa : Agora, 2012. - 365, [2] s. : il. (gł. kolor.) ; 23 cm.

    Ucieczka na szczyt to książka poświęcona złotej erze polskiego himalaizmu i naszej dominacji w Himalajach w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Bogato ilustrowana, niezwykła opowieść autorstwa kanadyjskiej pisarki i animatorki kultury górskiej Bernadette McDonald przywołuje legendarne postaci polskiego himalaizmu zimowego: Jerzego Kukuczkę, Wandę Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego i Wojciecha Kurtykę. Autorka nakreśliła żywy obraz zmagań wspinaczy, którzy mimo niesprzyjającej sytuacji politycznej wyznaczali kierunki światowego himalaizmu. Zamknięci za "żelazną kurtyną" zostaliśmy w tyle, gdy zdobywano latem największe szczyty Ziemi. Dlatego też, w poszukiwaniu nowych wyzwań, przystąpiono do eksploracji Himalajów zimą i organizowania pionierskich wypraw w ekstremalnie trudnych warunkach. Odnieśliśmy w tej dziedzinie wielkie sukcesy: pierwsze zdobycie Mount Everestu zimą (1980) przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego, pierwsze zdobycie najwyższego szczytu Ziemi przez kobietę Wandę Rutkiewicz , pokonanie Annapurny zimą przez Jerzy Kukuczkę i Artura Hajzera, zdobycie wszystkich ośmiotysięczników kolejno przez Jerzego Kukuczkę, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika, itd. To tylko niektóre przykłady sukcesów polskich himalaistów, o których niezwykle zajmująco opowiada autorka książki. Na końcu tomu zamieszczono dokładny przegląd historii polskiego himalaizmu i najważniejszych osiągnięć w formie chronologicznej tabeli.
    Krzysztof Wielicki z satysfakcją powiedział o tomie Ucieczka na szczyt: "To historia Polaków, którzy w poszukiwaniu wolności rzucili wyzwanie innym wspinaczom i wyznaczyli nowe standardy w himalaizmie, a wszystko to niosąc polską flagę na najwyższe szczyty świata".
    Gdy w wysokich górach zdarza się tragedia, powraca pytanie o sens uprawiania alpinizmu, wiążącego się z ogromnym ryzykiem. Może w tej książce Czytelnik znajdzie na nie odpowiedź...

    Poleca Agnieszka Wrońska


    Czytelnia Główna


    Szatkowski Wojciech
    Skitouring w Tatrach Polskich / Wojciech Szatkowski. - Warszawa : Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, 2012. - 216 s. : il. kolor. ; 23 cm.

    Autor powyższej pozycji to przede wszystkim narciarz, ale także historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, pasjonat historii narciarstwa, uprawia narciarstwo wysokogórskie od 1984 roku. Właśnie ono jest tematem omawianej książki. W Polsce od połowy lat 90 widoczna jest tendencja powiększającego się zainteresowania taką formą narciarstwa. Zapytamy dlaczego? Nic dziwnego: dzikość zimowej przyrody naszych najwyższych gór i bliski z nią kontakt, piękne widoki i ciekawe zjazdy, wielka swoboda w poruszaniu się na nartach, to tylko niektóre elementy, które decydują, że skiturowców ciągle przybywa. Przewodnik, który polecam, powstał dla tych zwłaszcza, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Prezentuje on 100 tras w Tatrach Polskich, zawiera porady dla początkujących, dane o schroniskach, a także jest wzbogacony doskonałym materiałem fotograficznym.

    Poleca Ewa Bochenek


    Filia "Zawodzie"


    Stachniak Ewa
    Katarzyna Wielka : gra o władzę / Ewa Stachniak ; tł. autoryz. z jęz. ang. Ewa Rajewska. - Kraków : Znak, 2012. - 505 s. ; 21 cm.

    ... Ujrzeliśmy portret przedstawiający szczupłą i wdzięczną figurkę uroczej czternastoletniej panny stojący przy kominku, j akby oderwanej od lekcji. Postać o której mowa to przyszła caryca Katarzyna Wielka i w taki oto sposób, po raz pierwszy, ogląda jej oblicze rosyjski dwór. Czytając powieść Ewy Stachniak poznajemy młodziutką księżniczkę Zofię, która pokonując wiele trudności, tocząc tytułową grę o władze staje się w końcu carycą Katarzyną II Wielką. Dzięki lekturze tej książki znajdziemy się za drzwiami Pałacu Zimowego by wraz z polską dwórką Warwarą Nikołajewą przemierzać tajemne korytarze i komnaty tej wspaniałej budowli. Powieść "Katarzyna Wielka" przybliża nam czasy carskiej Rosji, opierając się na postaciach i wydarzeniach historycznych tamtych czasów. Barwne tło, ciekawy język, sieć intryg i tajemnic. Zachęcam do lektury nie tylko miłośników historii.

    Poleca Agnieszka Labut-Biel



    MARZEC

    Oddział dla Dzieci


    Beręsewicz Paweł
    Zawodowcy / napisał Paweł Beręsewicz z zawodu pisarz ; namalowała Jona Jung z zawodu ilustratorka. - Łódź : Literatura, 2011. - 70, [2] s. : il. kolor. ; 23 cm.

    Kochane dzieciaki, czy już wiecie, kim chcielibyście być w przyszłości? Wybór zawodu to najważniejsza sprawa w życiu każdego człowieka. Nie warto podejmować pochopnych decyzji, trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem drogi zawodowej, bo bycie "zawodowcem" to nie jest "bułka z masłem".
    Przekonuje nas o tym doskonały pisarz, Paweł Beręsewicz w książce pt. Zawodowcy. To zbiór pełnych humoru opowiadań o przedstawicielach różnych profesji. Wcale nie jest łatwo wczuwać się w rolę, przekonała się o tym aktorka Agata. Tak bardzo chciała myśleć jak pietruszka, czuć jak pietruszka i mówić jak pietruszka, aż w końcu została... "wyjątkowo dorodną pietruszką". Od czasu do czasu także i lekarzowi przydarzają się mrożące (niekiedy parzące) krew w żyłach sytuacje. Nauczyciele również na nudę nie mogą narzekać, zwłaszcza gdy klasa składa się z samych... geniuszy. Tak, tak, to właśnie geniusze są największą zmorą pedagogów. Pochłaniają wiedzę niczym zagłodzone rekiny, zmuszając tym samym panią Natalkę do ciągłego studiowania coraz to nowych dziedzin nauki. Jeśli jeszcze chcecie poznać tajniki pracy piekarza, ochroniarza, sędziego lub informatyka, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. To naprawdę bardzo zabawna lektura!

    A wy? Zastanawialiście się już, kim chcielibyście zostać, kiedy dorośniecie? Może na przykład pisarzem? Co prawda na waszym miejscu w ogóle bym nie dorastał, ale gdyby wam się to jednak przytrafiło...

    Poleca Beata Mituś


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Włodek, Ludwika
    Pra: o rodzinie Iwaszkiewiczów / Ludwika Włodek. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2012. - 381, [3] s. : il. ; 22 cm.

    Ludwika Włodek — prawnuczka Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów napisała własną historię rodu Iwaszkiewiczów. Odbyła liczne podróże do miejsc związanych z Iwaszkiewiczami, rozmawiała z osobami z bliższej i dalszej rodziny, czytała niepublikowane listy, wspomnienia i pamiętniki. Stworzyła przejmującą opowieść, miejscami tragiczną, miejscami zabawną, pełną anegdot nieznanych dotąd najwnikliwszym badaczom twórczości Iwaszkiewicza.
    Autorka opowiada przedwojenne losy rodziny na Ukrainie, wraca do historii rodzinnych prababci Anny z Lilpopów, wspaniale opisuje mieszkańców Stawiska z czasów wojny i innych sławnych gości, opowiada także o losach rodziny w czasach PRL-u.

    Książka zarówno dla entuzjastów Iwaszkiewicza, jak też jego przeciwników, dla miłośników historii, ale też dla wielbicieli niebanalnych biografii.

    Poleca Barbara Warywoda


    Czytelnia Główna


    Hübner Stanisław
    Stanisław Hübner / [napisał i opowiedział Stanisław Hübner]. - Gdańsk : Drukarnia WL, 2012. - 173, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 21x31 cm.

    Album przedstawiający życie oraz twórczość cenionego gorlickiego artysty. Stanisław Hübner znany jest jako fotografik i akwarelista. Jego prace były wystawiane zarówno w kraju jak i za granicą. Jest osobą zasłużoną dla kultury i sztuki naszego regionu. Pasjonuje go przyroda Beskidu Niskiego oraz dawna architektura drewniana (zwłaszcza cerkiewna), co jest widoczne w jego pracach. Album zawiera ciekawe historie i opowieści z życia artysty od najmłodszych lat, udokumentowane licznymi fotografiami oraz wybrane zdjęcia artystyczne i akwarele przedstawiające piękno gorlickiej ziemi.

    Poleca Tomasz Hryc


    Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


    Witkiewicz Zygfryd
    Kałużna-Czaplińska, Joanna
    Podstawy chromatografii i technik elektromigracyjnych / Zygfryd Witkiewicz, Joanna Kałużna-Czaplińska. - Wyd. 5. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2012. - 439, [1] s. : il. ; 24 cm.

    Chromatografia na początku drugiego wieku swojego istnienia jest najważniejszą metodą analizy związków organicznych. Metoda ta nadal dynamicznie się rozwija i znajduje coraz szersze zastosowanie nie tylko w analizie, ale także w badaniach fizykochemicznych.
    Z podręcznika tego korzystało już kilka pokoleń studentów. Autorzy w sposób przystępny przedstawili w nim najważniejsze zagadnienia teorii i praktyki chromatografii oraz elektroforezy kapilarnej z uwzględnieniem aktualnej wiedzy. W porównaniu z poprzednim wydaniem więcej uwagi poświęcono technikom łączonym ze szczególnym uwzględnieniem połączenia chromatografii gazowej i cieczowej ze spektrometrią mas. Więcej uwagi niż w poprzednim wydaniu poświęcono również wysokosprawnej kolumnowej chromatografii cieczowej, w tym szybkiej. Szerzej zostały opisane techniki elektromigracyjne, których rozpowszechnienie w Polsce jest coraz większe. Część obejmująca pobieranie i przygotowanie próbek do analizy została uzupełniona o opis najnowszych technik i procedur w tym zakresie.

    Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów oraz absolwentów wydziałów chemicznych i pokrewnych, ale może być także cennym źródłem wiadomości dla pracowników laboratoriów analitycznych.

    Poleca Urszula Karasińska



    LUTY

    Oddział dla Dzieci


    Juda-Mieloch, Małgorzata
    Sztuka pisania : gimnazjum / tekst Małgorzata Juda-Mieloch.-[Poznań] : Ibis, 2010.-168s. ; il. ; 24 cm.

    Drogi Czytelniku!
    Przed tobą kolejne wypracowanie, na które nie masz pomysłu? Nie wiesz jak napisać podanie, życiorys? A może masz trudność z napisaniem listu, streszczenia czy notatki? Jeśli i Tobie nieobce są takie problemy, zachęcam, by sięgnąć po książkę Sztuka Pisania. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które odsłonią przed Tobą tajemnice warsztatu pisarstwa, pomogą Ci w doskonaleniu umiejętności redagowania pisemnych form wypowiedzi. Ta książka podpowie Ci, nie tylko jak zacząć pisać wypracowanie, ale też jak "utrzymać formę" do samego końca. Pozycja godna uwagi szczególnie dla gimnazjalistów, ale może być także inspiracją dla szerszego kręgu czytelników. A więc przyszli mistrzowie pióra — do dzieła!

    Poleca Anna Nigborowicz


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Sumińska Dorota
    Autobiografia na czterech łapach, czyli Historia jednej rodziny oraz psów, kotów, krów, koni, jeży, słoni, węży... i ich krewnych / Dorota Sumińska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2011. - 352, [3] s. : il. ; 22 cm.

    W książce Autobiografia na czterech łapach Dorota Sumińska opowiada historie swoich pradziadków, dziadków, rodziców i swoje. Burzliwe losy rodziny opisała w przystępny i ciekawy sposób, a do tego bardzo humorystycznie.
    Niemal na każdej stronie czytelnik znajduje jakąś anegdotę związaną z rodem Sumińskich. Zagłębiając się w tę rodzinną sagę, poznajemy również pokolenia zwierzęcych towarzyszy rodziny. Ważni bohaterowie tej książki: krowa, wilczyca, kura, pies, kot, słoń... i wiele innych, byli dla Doroty Sumińskiej prawdziwymi przyjaciółmi od dziecięcych lat. Za każdym razem wzmianka o nich wywoływała uśmiech na mojej twarzy. No bo jak tu się nie śmiać, kiedy czytasz o szczurku, który podawał papierosy czy o żmijce, która razem z niemowlakiem spała w kołysce — bo tam miała najcieplej.
    Takie i jeszcze więcej niesamowitych opowieści znajdziecie w tej książce.

    Poleca Jolanta Stawiarska


    Czytelnia Główna


    Bikont Anna
    Pamiątkowe rupiecie : biografia Wisławy Szymborskiej / Anna Bikont, Joanna Szczęsna. - Kraków : Znak, 2012. - 477, [3] s. : il. ; 24 cm.

    "A teraz opowiem ci całe moje życie" — tak żartobliwie rozpoczynały przyjacielskie rozmowy Wisława Szymborska i poetka Urszula Kozioł. Miano — opowieść — trafnie charakteryzuje najnowszą biografię noblistki, która ukazała się w 2012 r.
    W Pamiątkowych rupieciach, bo o nich tutaj mowa, czytelnik spotyka Wisławę Szymborską — kobietę nietuzinkową, mistrzynię słowa, obdarzoną niesztampowym poczuciem humoru. To spotkanie wśród wyjątkowych dla niej osób, umiłowanych zwierząt, przedmiotów codziennego użytku — bibelotów i szpargałów. Autorki biografii, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, stanęły przed trudnym zadaniem. Noblistka "uważała, że wszystko, co ma do powiedzenia o sobie, jest w jej wierszach". Była osobą skrytą i nieskorą do zwierzeń — opowiedziała "tyle ile chciała". Owocem pracy autorek, jest wielowymiarowy portret pisarki, na który składają się dowcipne komentarze Szymborskiej, wspomnienia przyjaciół, anegdoty ze środowiska literackiego — wiele nieznanych dotąd szczegółów z jej życia. Całość okraszona niepublikowanymi fotografiami i zabawnymi kolażami, które namiętnie tworzyła.
    Pamiątkowe rupiecie prowadzą czytelnika przez dwa etapy życia Szymborskiej: przed i po "tragedii sztokholmskiej" (tak, z przymrużeniem oka, dzielili jej życie przyjaciele, wiedząc jak ogromnym przeżyciem i obciążeniem było dla niej otrzymanie Nagrody Nobla w 1996 r.).
    Polecam opornym, którzy nie znają twórczości Wisławy Szymborskiej. Również miłośnikom jej talentu. Każdy, kto "otworzy szkatułę" Pamiątkowych Rupieci, wyruszy w fascynującą podróż, a po powrocie zauważy:

    Ktoś tutaj był i był,
    a potem nagle zniknął
    i uporczywie go nie ma.
    (Kot w pustym mieszkaniu, "Koniec i początek", 1993)

    Poleca Joanna Kalisz-Dziki


    Filia "Magdalena"


    Fryczkowska Anna
    Starsza pani wnika / Anna Fryczkowska. - Warszawa : Prószyński Media, 2012. - 439, [1] s. ; 20 cm.

    Anna Fryczkowska (ur. 1968) ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim i scenariopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Pracuje jako dziennikarka, scenarzystka i tłumaczka. Mieszka w Warszawie. Jej debiutem literackim była powieść Straszne historie o otyłości i pożądaniu. Napisała jeszcze powieści : Kobietę bez twarzy oraz Trafioną-zatopioną. Jej ostatnia książka Starsza pani wnika posiada wszystkie cechy klasycznej powieści detektywistycznej. Jest trup, mnóstwo podejrzanych i pełne zaskakujących zwrotów śledztwo. Jest także agencja detektywistyczna. Prowadzi ją jednak nie przystojny i inteligentny ale ciapowaty detektyw Jaro. Działania jego agencji pilotuje energiczna i wysportowana babcia. W książce występuje kilka zagadek. Wszystkie koncentrują się wokół zamordowanego nauczyciela języka angielskiego, zaginionej starszej pani i sadystycznie zabijanych kotów. Rozwiązania tych zagadek podejmuje się Jaro, samozwańczy detektyw. Okazuje się jednak, że zawsze jest o krok przed własną babcią Haliną, która wraz z przyjaciółkami postanawia prowadzić śledztwo i rozwiązać wszystkie zagadki.
    Starsze panie są zaskakująco skuteczne! Zapewne dlatego, że potrafią wykorzystać wszelkie atuty, jakimi dysponuje kobieta doświadczona (60+). Akcja powieści toczy się szybko, wydarzenia, przedstawione są z ironicznym poczuciem humoru i bywają absurdalne. Fryczkowskiej udało się stworzyć klimat nawiązujący do utworów Chmielewskiej.
    Choć jej książka nie jest kopią utworów pani Joanny, jest czymś więcej niż tylko kryminałem.

    poleca Olga Potyrało



    STYCZEŃ

    Oddział dla Dzieci


    Wajrak Adam
    Zima / Adam Wajrak ; rys. Michał Skakuj. - Warszawa : Agora, 2012. - 167 s. : il. (gł. kolor.) ; 22 cm.

    Zima jest super w lesie, na łące lub nad rzeką, czyli wszędzie tam, gdzie jest biały śnieg, to też najlepsza pora na szukanie tropów zwierząt — przekonuje Adam Wajrak w swojej kolejnej książce z serii "Przewodnik prawdziwych tropicieli — Zima". Zimowe tropienie jest czystą przyjemnością — zostawione na śniegu ślady to otwarta księga. Nic tylko czytać. Wiele zwierząt jest tak zajętych walką o przeżycie, że nie zauważa nas, ludzi, i mamy okazję podejść do nich najbliżej jak się da. Tylko zimą możecie zobaczyć tropy rysia czy watahy wilków. Poczujecie dreszczyk emocji udzielający się każdemu tropicielowi, który wie, że tajemnicze zwierzęta są tuż-tuż. Obserwowanie ich jest nie tylko bardzo ciekawe, ale i niezwykle pouczające. Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej", przedstawia sposoby na wyśledzenie dzikich zwierząt w zimowe dni, próbując po raz kolejny przekonać Polaków, że nie muszą wyjeżdżać za granicę, żeby odkryć niesamowite przyrodnicze skarby. Wraz z rysownikiem Michałem Skakujem, odkrywa przed czytelnikami dziki i nieznany świat rodzimej fauny i flory. Zimą trzeba tropić i kropka — wraz Adamem Wajrakiem wyruszamy z misją detektywistyczną — naszym celem będzie wyśledzić mordercę tak okrutnego, że na samą myśl przechodzą dreszcze. Czyha na swoje ofiary tuż za naszymi domami, na łąkach i polach. W Puszczy Białowieskiej wprosimy się na kolację do wilczej watahy, a w Bieszczadach pośledzimy jedyne w Polsce dzikie koty — rysie i żbiki. Poznamy też nowe ptaki — najinteligentniejsze, najsprytniejsze i najbardziej kolorowe — i otworzymy najlepszą w mieście ptasią restaurację.
    Jednym słowem bardzo interesująca lektura, a rysunki autorstwa Michała Skakuja niezwykłe i pełne humoru, a to wszystko oprószone śniegiem, skute mrozem, w niskich temperaturach. Książka dla młodszych i starszych. Prawdziwi tropiciele, czas na ZIMĘ! Szkoda tracić czas na siedzenie w domu i grzanie się pod kocem! Zakładamy kurtki, czapki, dobre buty i ruszamy w teren. Hu, ha!!!

    Polecam Katarzyna Marchwica


    Wypożyczalnia dla Dorosłych


    Młynarska-Moritz Paulina
    Zakopane odkopane : lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska / Paulina Młynarska, Beata Sabała-Zielińska. - Bielsko-Biała : Pascal, 2012. - 279, [1] s., [80] s. tabl. kolor. ; 24 cm.

    Tytuł książki wymyślił Wojciech Młynarski, który w góralskich lasach bawił często, tworzył teksty piosenek, a w Kościelisku wybudował dom, w którym zamieszkała jego młodsza latorośl — ceperka z Warszawy, dziennikarka Paulina Młynarska. I właśnie ona oraz najprawdziwsza góralka, znana radiosłuchaczom z korespondencji i spod Gubałówki, Beata Sabała-Zielińska wpadły na pomysł aby napisać książkę o Zakopanem dla ceprów i nie tylko, lekką, przyjemną, chwilami nostalgiczną w poszukiwaniu nieco zagubionego ducha tego niezwykłego miejsca, które Rafał Malczewski nazwał niegdyś "Pępkiem Świata", a czasem niezwykle praktyczną informującą np. jak nie dać się do cna oskubać z ciężko zapracowanych dutków. Autorkom udało się odkopać Zakopane prowadząc Czytelników śladami Tytusa Chałbińskiego, Mariusza Zaruskiego, księdza Stolarczyka, Stanisława Witkiewicza i jego syna Ignacego, po śladach wielkich taterników i narciarzy, ale też przechadzamy się po współczesnym Zakopanem zaglądając do galerii, pensjonatów, hoteli, restauracji i kawiarni. Schodzimy w dół Krupówkami po prawdziwe oscypki na targ pod Gubałówką, a po drodze omijamy komercyjne pokusy rodem z ChRL. Dowiadujemy się dlaczego mijany miś ma białe futro, kim jest Pan Rysio z kawiarni Europejska, jaki sprzęt sportowy warto kupić aby poczuć wolność i "ślebodę", gdzie można spotkać i jak ewentualnie zapoznać prawdziwych" ludzi gór", co się dzieje gdy zawieje halny "wiater" ,kto się z kim kłóci i o co, kto ma najwięcej dutków, dlaczego nie należy śpiewać w obecności górali "Góralu czy ci nie żal?" itd. Książka została napisana w oparciu o rozmaite opowieści, stąd wiele anegdot , ciekawostek i smaczków, ale też autorki wykorzystały swoje dobre i nienajlepsze doświadczenia, którymi szczerze się podzieliły z Czytelnikami. W sekrecie dodam, że podały też przepis na pewien góralski przysmak na srogą zimę.
    Autorkom gratuluję polotu i poczucia humoru a Czytelnikom gorąco polecam ich książkę.

    Poleca Agnieszka Wrońska


    Czytelnia Główna


    Wietrzyk Aleksander
    Adam Wójcik badacz i piewca Pogórza / Aleksander Wietrzyk. - Zakopane : Barbara Etryk, 2012. - 234 s. : il. ; 24 cm.

    Adam Wójcik (1902-1976) — pochodzący z Bieśnika nauczyciel, badacz historii i folkloru Pogórza, działacz na rzecz rozwoju krajoznawstwa i turystyki był osobą niezwykle zasłużoną dla powiatu gorlickiego. Do tej pory jednak nie było obszerniejszego, bazującego na wielu źródłach opracowania, które byłoby poświęcone temu zasłużonemu etnografowi. Książka Aleksandra Wietrzyka to nie tylko dokładna biografia wspomnianej postaci, ale przy okazji też skarbnica wielu ciekawych i powszechnie mało znanych informacji na temat historii gorlickiej ziemi i ludzi z nią związanych. Publikacja ta jest efektem osobistych zainteresowań autora folklorem Pogórza oraz spotkania z córką Adama Wójcika — Barbarą Etryk, która na potrzeby książki dostarczyła wiele materiałów źródłowych na temat swojego ojca. Wartościowa pozycja.

    poleca Tomasz Hryc


    Filia "Zawodzie"


    Musierowicz Małgorzata
    McDusia / Małgorzata Musierowicz ; [il. Małgorzata Musierowicz]. - Łódź : Akapit Press, 2012. - 291 s. : il. ; 21 cm.

    Czekając na ... McDusię wielu fanów twórczości M. Musierowicz zdążyło przypomnieć sobie wszystkie części słynnej "Jeżycjady". Z łezką rozczulenia, a najczęściej łzami śmiechu czytałam i ja, wspominając radości i smutki Borejków i innych. McDusia czyli 19 już tom serii to jak powrót starych znajomych za którymi tęsknimy to również podróż do miejsc, które bardzo dobrze znamy. Nawet jeśli sięgamy po książkę M.Musierowicz po raz pierwszy. Świąteczny nastrój, przygotowania do ślubu, sylwestrowe szaleństwa, młodzieńcze zauroczenia, powroty i rozstania. Wszystko to składa się na niezwykłą atmosferę powieści. Niezawodny przepis na poprawę nastroju: "Jeżycjada" M. Musierowicz a szczególnie najnowsza powieść "MacDusia". Serdecznie zachęcam do lektury.

    poleca Agnieszka Labut-Biel