Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiąca



Żyj wielokrotnie — CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci


Ellison, Sheila
365 niegłupich zabaw po szkole : jak nie spędzać czasu przed ekranem / Sheila Ellison, Judith Gray ; przeł. Katarzyna Rudzka. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010. - 365, [1] s. : il. ; 20 cm.


Proponowana przeze mnie książka to świetny zbiór pomysłów na twórczy i aktywny sposób spędzania czasu.
Znaleźć w niej można m.in. informacje, jak zrobić papierowe koraliki, kartkę z suszonych kwiatów, maskę potwora, bransoletkę i naszyjnik z plastiku, rodzinną gazetkę, fasolowy namiot, skrzynkę na listy i wiele innych rzeczy.
Książka zawiera zabawy, gry, które można wykonać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.
Autorki swoje pomysły podzieliły na dwadzieścia dziewięć kategorii m.in. gotowanie, rękodzieło, taniec i ruch, teatr, ekologia, gimnastyka, gry, hobby, tekstylia.
Sugerowane zajęcia dostarczą dzieciom wiele radości, rozwiną ich umiejętności manualne, muzyczne, plastyczne a nawet kulinarne. Przedmioty potrzebne do zabawy na pewno znajdą się w każdym domu, nie wymagają skomplikowanych przygotowań.
Książka ta z pewnością zapewni doskonałą rozrywkę całej rodzinie, oderwie od pilota i myszki.

poleca Marta Karp


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Łozińska Maja
W przedwojennej Polsce : życie codzienne i niecodzienne / Maja i Jan Łozińscy ; wybór zdj. Maja i Jan Łozińscy ; projekt graf. Zbigniew Karaszewski. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, [ca 2011]. - 284, [1] s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.

Pod tym tytułem Państwowe Wydawnictwo Naukowe wydało zbiór wspomnień, relacji literackich, anegdot i unikatowych zdjęć (w tym z Kresów), z lat 1918-1939, które zebrane razem w tym tomie tworzą obraz życia społeczeństwa polskiego w szczególnym okresie dwudziestolecia międzywojennego. Album dokumentuje radość z odzyskanej niepodległości, opisuje wydarzenia historyczne, dynamiczny postęp cywilizacyjny, a także bujne życie towarzyskie, wyścigi automobilowe, polowania, loty szybowcowe, itp. Autorom udało się odtworzyć niezwykłą atmosferę tamtych lat na podstawie fotografii pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, materiałów pamiętnikarskich i artykułów prasowych. Pięknie opracowany album zakończono obszerną bibliografią.
Książka M. i J. Łozińskich wskrzesza pamięć o dobrych dla Polski latach między dwiema wielkimi wojnami, latach, które zaowocowały późniejszym patriotyzmem społeczeństwa i wolą odzyskania utraconej niepodległości.
Polecam ją starszym, ale także młodym Czytelnikom, aby dowiedzieli się więcej o wolnej Polsce, w jakiej żyli ich pradziadowie.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Goulston Mark
Po prostu słuchaj! : sztuka porozumienia / Mark Goulston ; z przedm. Keitha Ferrazziego ; przeł. Anna Boniszewska. - Warszawa : G+J Gruner + Jahr Polska, [ca 2011]. - 288 s. ; 21 cm.

W Twoim życiu jest ktoś, z kim musisz się porozumieć, ale nie potrafisz się dogadać i doprowadza Cię to do szału. Może jest to ktoś, z kim pracujesz, podwładny, członek zespołu, klient lub szef. A może ktoś z domowników: partner, rodzic, dziecko? Sięgnij po książkę Po prostu słuchaj, a poznasz skuteczne narzędzia i techniki, które możesz stosować zawsze, gdy praca lub związek są zagrożone.
Dowiesz się, jak wzbudzić empatię, rozładować konflikt czy uzyskać czyjeś poparcie. Dzięki tej książce, zdobędziesz pewność siebie i dotrzesz do osób nieosiągalnych, a sytuacje wywołujące frustrację przekształcisz w satysfakcjonujące relacje. Słowem — dogadasz się z każdym.

poleca Ewa Bochenek


Filia "Zawodzie"


Barańska Ewa
Nie odchodź, Julio / Ewa Barańska. - Warszawa : Wydawnictwo Telbit, cop. 2011. - 254 s. ; 20 cm.

Ewa Barańska jest autorką powieści, opowiadań i słuchowisk dotykających w swej tematyce problemów młodzieży. Przygodę z literaturą rozpoczęła w połowie lat 80. XX w. opowiadaniem "Nocna przygoda". Jej najnowsza książka — Nie odchodź, Julio miała premierę w marcu bieżącego roku.
Nie odchodź, Julio to miłosna historia opowiedziana z perspektywy dwóch bohaterów. Pierwszym z nich jest tytułowa Julia, spokojna, eteryczna dziewczyna, kochająca czytać książki historyczne i żyjąca w cieniu popularnej siostry — Kaliny. Drugim bohaterem, który również opisuje historię, jest Wiktor, student politechniki, przystojny i inteligentny chłopak z kochającej, ale nie za bogatej rodziny. Jego dziewczyną jest Iga — popularna, bogata i piękna. Losy tej dwójki splatają się na wakacjach, na jednej z imprez. I chociaż Julia nie pasuje do całego towarzystwa, to chłopak zwraca na nią uwagę, a ona na niego. Przypadek sprawia, że spotykają się potem nie raz, a między nimi zaczyna rodzić się uczucie. Jednak niestety wraz z nim Julia odkrywa chorobę, nieuleczalną chorobę, z którą będzie musiała się zmierzyć. Piękna i prosta historia o życiu, napisana w sposób chwytający czytelnika za serce. Mnie oczarowała, a Wam serdecznie ją polecam.

poleca Ewelina Skrzypiec



LISTOPAD

Oddział dla Dzieci


Brett Doris
Bajki, które leczą. Cz. 1 / Doris Brett ; przekł. Małgorzata Trzebiatowska. - Wyd. 2. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011. - 234, [1] s. : il. ; 21 cm.
Bajki, które leczą. Cz. 2 / Doris Brett ; przekł. Hanna Dankiewicz. - Wyd. 2. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011. - 218, [1] s. ; 21 cm.

Bajkoterapia jest sprawdzoną od lat metodą przezwyciężania dziecięcych lęków i problemów, a także doskonałym sposobem na budowanie więzi rodzica z dzieckiem. O skuteczności bajkoterapii przekonuje nas m.in. australijska psycholożka, poetka i pisarka Doris Brett. Jej książka Bajki, które leczą to świetny poradnik dla wszystkich rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w rozwiązywaniu nurtujących je problemów. Proponowane przez autorkę opowiadania być może "...nie dają czarodziejskiej różdżki, która przegnałaby wszystkie troski i ból tego świata, ale pozwalają małym słuchaczom dowiedzieć się czegoś o sobie i o własnych problemach. Sprawiają, iż dzieci czują się spokojniejsze i silniejsze, przekonują się, że mają wsparcie i zostały zrozumiane".

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Ragde Anne B.
Ziemia kłamstw / Anne B. Ragde ; przekł. z jęz. norw. Ewa M. Bilińska. - Sopot : Smak Słowa, 2010. - 285 s. ; 22 cm.

Anne B. Ragde — współczesna norweska pisarka, której twórczość cieszy się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków.
Ziemia kłamstw to historia rodziny Neshov — trzech braci, którzy po latach niewidzenia spotykają się przy łożu umierającej matki. Jej ostatnie pragnienie doprowadza do ujawnienia tajemnicy z przeszłości, która zaważy na losach całej rodziny. Nic już nie będzie takie samo...
Rodzinna saga Ragde to powieść typowo skandynawska — na pozór zimna i bardzo surowa, prowadzi nas do mroźnej zaśnieżonej Norwegii, skutej lodem wzajemnych żalów, pretensji, niechęci rodziny Neshov. Książka opowiada o poszukiwaniu prawdy o sobie i o prawie człowieka do pozostania tym, kim jest, ale także o tym, jak silne są więzy krwi.
Ziemia kłamstw to lektura, która robi wrażenie, zostaje w pamięci.
Autorka w specyficzny sposób dawkuje napięcie i rozwój akcji. Dodatkowo zastosowała manipulację wypowiedzi bohaterów, ale też pogrubienie poszczególnych słów, co daje im większą moc.

Polecam powieść norweskiej pisarki, a tych którzy chcieliby spotkać się z autorką informuję, że Anne B. Ragde będzie gościem 15 Targów Książki w Krakowie.

poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Kraus Artur
Innowacyjne formy wykorzystania nowych technologii informacyjnych na rynku pracy : prognozy i perspektywy / Artur Kraus, Beata Kasprzyk, Roman Chorób. - Rzeszów : Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2011. - 138 s. : il. ; 23 cm.

Wszechobecna komputeryzacja, rozwój technologii informatycznych i Internetu wyraźnie wpływają na kształtowanie się rynku pracy i sposoby prowadzenia biznesu. Dokonujący się w tej dziedzinie postęp sprawia, że w tradycyjnych zawodach potrzebna jest dziś zupełnie nowa wiedza, kwalifikacje i umiejętności. Związane z postępem technologicznym zmiany zachodzą również w sferach pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego. Zjawiskom tym została poświęcona niniejsza publikacja. Autorzy omawiają tutaj aspekty funkcjonowania współczesnego rynku pracy, problematykę powstawania nowych form aktywności człowieka i zdalnego doradztwa zawodowego. W kolejnych rozdziałach przedstawione zostały zagadnienia dotyczące pracy przez Internet, e-biznesu, telepracy oraz szans i możliwości wykorzystania Internetu przez poszukujących pracy i pracodawców. Przydatne i na czasie.

poleca Tomasz Hryc


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna


Podniało Alfred
Paliwa, oleje i smary w ekologicznej eksploatacji : poradnik / Alfred Podniało. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2002. - 502, [2] s. : il. ; 21 cm.

W książce omówiono : paliwa silnikowe, oleje opałowe i środki smarowe oraz metody ich badań, oddziaływanie produktów naftowych na środowisko z uwzględnieniem podstawowych norm i dyrektyw Unii Europejskiej, paliwa zastępcze, proekologiczną certyfikację wyrobów naftowych, podstawy tribotolog z eksploatacją środków smarowychii, rodzaje środków smarowych, dobór i eksploatację olejów, smarowanie podstawowych elementów maszyn, gospodarkę smarowniczą, zagadnienia ekologii związane

poleca Urszula Karasińska



PAŹDZIERNIK

Oddział dla Dzieci


Fenikowski Franciszek
Okręt w herbie : legendy gdańskie / Franciszek Fenikowski ; il. Katarzyna Józefiak, Natalia Marszałek, Katarzyna Postawka. - Gdańsk : Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2010. - 157, [5] s. ; 22 cm.

Za co kochamy baśnie i legendy? Może za to, że wychodzą naprzeciw naszej tęsknocie za światem, w którym dobro zwycięża zło, gdzie o prawdę warto walczyć, a o szczęściu warto śnić... nawiązując do tej pięknej myśli serdecznie zachęcam czytelników do lektury Okręt w herbie Franciszka Fenikowskiego. Zebrane przez autora legendy sprawią, że poznamy niezwykle barwną i bogatą historię jednego z najpiękniejszych miast Pomorza — Gdańska. Prezentowane podania wyrażają wielką fascynację autora morzem i morską żeglugą, ale przede wszystkim ukazują uniwersalne prawdy o życiu, pracy, szczęściu, miłości. Wszystko to okraszone jest sporą dawką dobrego humoru i życiowego optymizmu, który zachwyci czytelnika w każdym wieku. Świetna lektura na coraz dłuższe jesienne wieczory.

poleca Agnieszka Labut-Biel


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Morais Fernando
Czarodziej : biografia Paula Coelho / Fernando Morais ; przekł. Zofia Stanisławska. - Warszawa : Drzewo Babel, 2009. - 473, [7] s. : il. ; 23 cm.

Powieści Paulo Coelho są bardzo znane i chętnie czytane. Najpopularniejsze wśród nich to: "Alchemik", "Pielgrzym", "Brida", "Zahir". Nie znamy jednak prywatnego życia autora. By zaznajomić się z jego biografią warto sięgnąć po książkę Czarodziej Fernando Moraisa. To naprawdę niesamowita historia! Zanim Coelho znalazł się na szczycie sławy musiał przejść trudną drogę życiową: próby samobójcze, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, uzależnienie od narkotyków, tortury w więzieniu. Jednak wielka determinacja, aby zostać pisarzem pozwoliła mu osiągnąć zamierzony cel.
Czy książka o kimś, kto miał tak nietypowy życiorys może być nudna?
"Jeśli umiesz szukać pomocy u przyjaciół i wrogów,
Jeśli w słowie "nie" słyszysz cień "być może",
Jeśli zaczynasz od zera, a widzisz w tym tak wiele,
Jeśli masz siłę pracować nad sobą i dojść do szczytu nie tknięty próżnością,
Zostaniesz pisarzem".

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Polskie symbole : 100 miejsc, postaci, wydarzeń, osiągnięć ważnych dla Polski, Europy i świata = Polish symbols :100 places, people, events, achievements important for Poland, Europa and the World/ tekst Jerzy Besala [et al.] ; tł. Zygmunt Nowak-Soliński, Tomasz Jarmużek, Sandra Wierzbicka. - Warszawa : Oficyna Wydawnicza Multico, 2011. - 215, [3] s. ; 28 cm.

"Gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik — najlepsze rzeczy w Polsce" — zachwalało niegdyś staropolskie porzekadło. Z czym współcześnie kojarzy się Polska? Jednym — z wybitnymi osobami: Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą, Fryderykiem Chopinem; innym — z zabytkami Krakowa, Warszawy; zainteresowanym historią — z Grunwaldem, Konstytucją 3 maja. Pozytywne przykłady można mnożyć bez końca. Powodów do dumy mamy znacznie więcej. Leksykon Polskie symbole jest subiektywnym wyborem. Ma na celu eksponować rodzimą kulturę i sztukę, dorobek naukowy, piękno przyrody oraz pobudzać do refleksji. Publikacja powstała dzięki staraniom Fundacji Kocham Polskę, której przyświeca wzniosła idea promowania naszego kraju na arenie międzynarodowej. Idea związana z Polską Prezydencją w Unii Europejskiej.
Atutem Symboli jest ciekawa szata graficzna oraz tekst równolegle tłumaczony na język angielski. Każdy z nas powinien przeczytać Symbole, przypomnieć sobie, z czego winniśmy być dumni, o czym musimy wiedzieć i pamiętać.

poleca Joanna Kalisz


Filia "Magdalena"


Taylor Lynne
Polskie sieroty z Tengeru : od Syberii przez Afrykę do Kanady 1941-1949 / Lynne Taylor ; przeł. Maciej Szymański. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2010. - 302 s. : zdjęcia ; 23 cm.

To książka kanadyjskiej autorki Lynne Taylor, która opowiada historię wędrówki tysięcy polskich dzieci, które wraz z rodzinami zostały wysiedlone w głąb Rosji, gdzie zaczęła się ich gehenna. Z Rosji trafiły one do Indii, skąd po paru miesiącach przewieziono je do obozu uchodźców w Afryce. Autorka przedstawia ich podróż jako ciągłą walkę o przetrwanie w wojennym świecie. Zdobywanie pożywienia, opieka sierot nad młodszym, często chorym rodzeństwem — to tylko przykłady przeciwności, jakie spotkały tych młodych ludzi podczas przeprawy do Afryki. Książka ta z pewnością zainteresuje wielu czytelników.

poleca Bożena Dykla



WRZESIEŃ

Oddział dla Dzieci


Drabik Wiesław
Bajka o smoku Novusiu / Wiesław Drabik ; ilustracje Marek Szal. - Rzeszów : Księgarnie Nova Duo, 2010. - [12] s. : il. ; 20 cm.

Każdy z nas zna smoka wawelskiego... ale czy ktoś zna smoka z Rzeszowa? Znakomity autor książek dla dzieci Wiesław Drabik w "Bajce o smoku Novusiu" ukazuje nam nowy wizerunek smoka.
Rzeszowski "potwór" z pewnością nie jest ludojadem, dla niego były i są ważne książki. Ale czy ów smok jest bibliofilem czy bibliożerem, dowiesz się, Drogi Czytelniku, sięgając po tę właśnie książkę.
Zaskakująca, wierszowana i pełna humoru bajka spodoba się zarówno małym, jak i dużym. Przy okazji może zachęci Cię to do odwiedzenia pięknego miasta Rzeszowa i księgarni "Nova", gdzie może uda się spotkać Novusia.

"W tej książeczce Wam opowiem
o przygodzie z dziwnym smokiem.
Wszystko działo się w Rzeszowie,
starym mieście nad Wisłokiem."

poleca Marta Karp


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Harny Marek
W imię zasad / Marek Harny. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2011. - 483, [1] s. ; 20 cm.

Najnowsza powieść Marka Harnego W imię zasad zadowoli zarówno miłośników literatury "z trupem w tle", jak i tych, których interesuje współczesna proza polityczno-obyczajowa. Główny kryminalny wątek książki inicjuje zabójstwo młodej kobiety Kingi Stolarek — aktywistki ruchu "pronarkotykowego", której zwłoki znaleziono w pobliżu dyskoteki nad Wisłą. Policyjne tropy wiodą do seryjnego przestępcy Lejczuka, który niedawno opuścił zakład karny. Podejrzanym jest również Bob Kujawiak — bogaty biznesmen z Chicago, którego zamordowana oskarżała o nielegalny handel narkotykami. Tę i inne postaci występujące w powieści łatwo skojarzyć z głośnymi aferami ostatnich lat, które nie doczekały się wyjaśnienia. Do prawdziwych sprawców i zleceniodawców morderstwa Kingi Stolarek próbuje dotrzeć dziennikarz śledczy Adam Bukowski, który kiedyś przypadkowo sfotografował tę dziewczynę podczas manifestacji nad Bałtykiem. Prowadzi własne śledztwo i wkracza przy tym w świat korupcji, lobbingowania i ciemnych interesów polityków powiązanych ze światem przestępczym. W świecie tym liczą się przede wszystkim układy, nie przestrzega się żadnych zasad, a prawo nagina się w imię własnych interesów. Bukowski, prowadząc śledztwo na własną rękę, naraża się na niebezpieczeństwo. Powoli dowiaduje się, jak wiele osób ze świata biznesu i polityki jest w tę sprawę wplątanych. Okazuje się, że również jego córka, z którą od dawna jest skłócony. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Dziennikarzowi pomaga w śledztwie sympatyczna, atrakcyjna i przewidująca aspirant Renata Kuc. Bukowski budzi jej sympatię. Jest dojrzałym mężczyzną po przejściach, który ma za sobą wiele życiowych zakrętów. Teraz chce postąpić jak należy. W imię zasad...
Książkę Marka Harnego można potraktować jako dobry kryminał z wartką i zaskakującą akcją, który czyta się błyskawicznie, ale też i w szerszym kontekście, jako upomnienie się autora o zasady w życiu i w biznesie.
Marek Harny został nagrodzony w 2006 roku Nagrodą Wielkiego Kalibru. W imię zasad wydało wydawnictwo Prószyński i s-ka w serii Asy kryminału. Najważniejsza ocena należy do Was, Czytelnicy!

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Luebben Craig
Wspinaczka w skale / Craig Luebben ; [przekł. Tomasz Kliś]. - Wyd. 2. - Łódź : "Galaktyka", 2011. - 299, [2] s. : fot. ; 24 cm.

Wspinaczka w skale stanowi najnowsze polskie wydanie popularnej pozycji Rock climbing: Mastering Basic Skills, oficjalnie polecanej przez Polski Związek Alpinizmu. Autorem jest Craig Luebben, amerykański fotograf, przewodnik wysokogórski, redaktor magazynów górskich i wynalazca sprzętu wspinaczkowego (twórca rury rozprężnej Big Bro). Książka z gatunku nowoczesnych podręczników, skierowana głównie (ale nie tylko!) do początkujących amatorów wspinaczki górskiej. Treść podzielono na 14 przejrzystych rozdziałów, które prowadzą czytelnika od technik wspinania i zasad doboru podstawowego sprzętu wspinaczkowego, do kwestii prowadzenia dróg wielowyciągowych i autoratownictwa. Dodatkowym atutem jest szata graficzna. Wyważona liczba ilustracji i zdjęć opatrzonych profesjonalnym komentarzem doskonale obrazuje omawiane czynności i sytuacje. Całość została napisana przystępnym językiem, a każdy z tematów skrupulatnie omówiony. W opinii Andrzeja Makarczuka, instruktora taternictwa i wspinaczki skalnej PZA, "...najlepszy podręcznik wspinania od czasów W skale Sonelskiego. Logiczny, kompletny, kompetentny (...)".

poleca Joanna Kalisz


Filia "Zawodzie"


Colfer Eoin
Lotnik / Eoin Colfer ; przeł. Rafał Lisowski. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010. - 418, [6] s. ; 21 cm.

Powieść Lotnik autorstwa Eoina Colfera, irlandzkiego pisarza i nauczyciela, opowiada o sile marzeń i sile przyjaźni, które potrafią utrzymać człowieka przy życiu w najtrudniejszych chwilach.
Conor Broekhart urodził się w bardzo nietypowych okolicznościach. Mianowicie podczas lotu balonem, który właśnie spada. Od wtedy jego przeznaczeniem stało się latanie. Labrosse — mała miejscowość we Francji — rok 1879. Conor żyje w czasach dobrego króla Mikołaja — otwartego na nowinki naukowe, szukającego rozwiązań, które zapewniłyby państewku dobrobyt po wyczerpaniu się złóż diamentów. Dorasta on pod okiem nauczyciela Victora Vigny'ego, z którym pracuje nad projektem maszyny latającej. Otaczający ich ludzie sprzyjają im w tym przedsięwzięciu do czasu... intrygi uknutej przeciwko nim przez zawistnego marszałka Bonvilaina. Czy Conorowi uda się osiągnąć cel i spełnić swoje marzenie o wzbiciu się w przestworza?
Lektura jest niezwykłym połączeniem książki historycznej i przygodowej. Polecam ją osobom w każdym wieku (mimo, iż oflagowano ją kategorią wiekową "10+").

poleca Ewelina Skrzypiec



SIERPIEŃ

Oddział dla Dzieci


Gorgas Martin
Piłka nożna / [Martin Gorgas ; tł. Magdalena Sieradz]. - Bremen : Wydawnictwo Mak, 2008. - 79 s. ; 28 cm. (Młody odkrywca.)

Już niespełna rok dzieli nas od wielkiego sportowego święta, czyli Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. A zatem młody Czytelniku, jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat piłki nożnej, warto jak najszybciej sięgnąć po książkę Martina Gorgasa. Znajdziesz w niej najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące współczesnego futbolu, poznasz historię tej gry, jej zasady, techniki i taktyki. Ponadto dowiesz się, jakie są najlepsze krajowe i międzynarodowe drużyny i w jakich rozgrywkach biorą one udział. Książka ta zawiera elementy zabawowe (zagadki, komiksy, ciekawostki), krótkie fachowe objaśnienia oraz liczne ilustracje. Zachęcam!

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


McCrum Mark
Jak uniknąć gaf w obcych krajach : poradnik turystyczny / Mark McCrum ; przeł. Anna Ochnio-Brudzyńska. - Warszawa : Bellona, cop. 2009. - 231, [1] s. ; 21 cm.

Wakacje to czas podróży — bliskich i do dalekich krajów. Podróżujemy więcej i dalej. Nieczęsto bierzemy pod uwagę różnice kulturowe, jakie niesie wychowanie w poszczególnych zakątkach świata. Wybierając się do obcego kraju warto poznać zwyczaje jego mieszkańców.
Poradnik turystyczny "Jak uniknąć gaf w obcych krajach" pomoże nam ominąć wiele niezręcznych sytuacji nieporozumień, nieprzyjemności a nawet utraty zaufania do nas.
Książka ta jest bogatym źródłem wiedzy bardzo przydatnej w relacjach międzyludzkich na całym świecie. Autor Marc McCrum podpowiada:
- jak się witać i żegnać pod różnymi szerokościami geograficznymi,
- co jest wskazane, a co kategorycznie wykluczone podczas spotkań towarzyskich i biznesowych,
- jak się ubrać i jak się nosić zgodnie ze zwyczajami obowiązującymi w danym kraju,
- negocjacje i kontakty biznesowe — jak osiągnąć w nich sukces w obcych krajach przestrzegając obowiązujących zwyczajów,
- zwyczaje i postawy uważane przez niektóre narody za kulturalne, przez inne za szokujące

oraz wiele innych spraw i rzeczy, o których wybierając się za granicę TRZEBA WIEDZIEĆ.
Zaopatrzeni w nasz przewodnik turystyczny ruszajmy na "podbój" ciekawych miejsc świata.

Sala sentle ! (Powodzenia!).

poleca Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Niedzicki Wiktor
Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce / Wiktor Niedzicki. - Warszawa : Poltext, 2010. - 323 s. : il. kolor. ; 23 cm.

Autorem tej niezwykle ciekawej i pożytecznej książki jest dziennikarz i popularyzator nauki Wiktor Niedzicki, znany m.in. z emitowanego przez 25 lat w TVP1 programu "Laboratorium". Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce to praktyczny poradnik, który ma pomóc w przygotowaniu się do najróżniejszych wystąpień publicznych — na wykładach, lekcjach, szkoleniach, egzaminach, konferencjach, zjazdach, spotkaniach biznesowych, a także w radiu czy telewizji. Autor na podstawie własnego doświadczenia radzi m.in. jak występować publicznie bez tremy, jak przyciągnąć i utrzymywać uwagę słuchaczy, jak mówić ciekawie oraz czego nie mówić. Oprócz odpowiedzi na pytanie, jak zrobić dobre wrażenie, znajdziemy tu również omówienie takich kwestii jak: komunikacja społeczna, manipulacja, pisanie tekstów, kontakty z dziennikarzami oraz innych zagadnień związanych z szeroko rozumianą sztuką prezentacji.

poleca Tomasz Hryc


Filia Biblioteka Naukowo-Technicza


Wowk Józef
Naturalna technologia wody : nowe rozwiązania pozyskiwania, uzdatniania i dostawy użytkownikom / Józef Wowk. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2010. - 132 s. : il. ; 24 cm.

Książka dotyczy nowych rozwiązań pozyskiwania wody, jej uzdatniania i dostawy użytkownikom.
Autor zaprezentował oryginalny materiał, wnoszący w dziedzinę budowy wodociągów bardzo duży ładunek innowacyjności, zarówno w zakresie budowy ujęć głębinowych, jak i funkcjonowania układów uzdatniania wody. Omówił występowanie i ochronę wód podziemnych oraz ich rozpoznawanie i pozyskiwanie. Przedstawił stacje wodociągowe, pompownie napowietrzne, zbiorniki (otwarte i zamknięte) reakcji z zawieszonym osadem, a także drenaż filtrów żwirowych. Opisał dwukomorowe filtry otwarte, filtry zamknięte z przegrodą i stacje uzdatniania z filtrami otwartymi.
Przedstawione zagadnienia poparł przykładami i opisami technologii, które wdrożył osobiście.

poleca Urszula Karasińska



LIPIEC

Oddział dla Dzieci


Arrou-Vignod Jean-Philippe
Jaśki / Jean-Philippe Arrou-Vignod ; il. Dominique Corbasson ; przeł. Joanna Schoen. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2010. - 389, [1] s. : il. ; 22 cm.

Kolejny raz Wydawnictwo "Znak" ucieszy miłośników literatury familijnej i nie tylko. Jaśki to fantastyczna powieść zarówno dla tych najmłodszych, jak i najstarszych (do czytania w przedziale wiekowym od 1 do 100 lat).
Bohaterami tej książki są chłopcy określani mianem "nowych kumpli Mikołajka". Przygotujmy się więc na dużą dawkę humoru, zwariowanych przygód z udziałem ... no właśnie, Jaśków w liczbie 6 — wyjątkowych pod każdym względem braci. Chłopcy szaleją, rodzice próbują to wszystko "ogarnąć", bo jak powiada mama Jaśków "grunt to dobra organizacja".
Jaśki to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów "Mikołajka", a także świetna zabawa dla całej rodziny.

poleca Agnieszka Labut-Biel


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Katz Lawrence
Neurobik : zadbaj o kondycję mózgu / Lawrence C. Katz, Manning Rubin ; z ang. przeł. Anna Buingoc. - Warszawa : Weltbild Media, cop. 2011. - 157, [2] s. ; 19 cm.

Przed nami wakacje!
Książka, którą polecam pt.Neurobik pomoże utrzymać sprawność intelektualną na wysokim poziomie, również po wypoczynku letnim. Neurobik to metoda ćwiczeń umysłowych — prostych i zabawowych, które można wykonywać w dowolnym miejscu: w domu, na plaży, w czasie pieszych wędrówek...
A może proponowane w książce ćwiczenia pozwolą nam lepiej zapamiętać wrażenia z wakacji...

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Język polski : nauka o literaturze / [wydawcy Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Sławomir Żurawski]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 1.) (Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Matematyka / [wydawcy Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Wojciech Baturo]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 191 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 2.) (Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Historia / [wydawcy Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Hadrian Kamiński]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 3.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Wiedza o społeczeństwie / [wydawcy Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Aldona Mikusińska]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 191 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 4.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Geografia / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Bartosz Działoszyński]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. kolor. ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 5.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Biologia. Cz. 1 / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Wojciech Baturo]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 6.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Biologia. Cz. 2 / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Wojciech Baturo]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. kolor. ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 7.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Ekologia i ochrona środowiska / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Wojciech Baturo]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. kolor. ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 8.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Fizyka / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Wojciech Baturo]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 9.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Chemia / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Wojciech Baturo]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 10.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Język polski : nauka o języku / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Sławomir Żurawski]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 191 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
(Słowniki tematyczne ; t. 11.)(Biblioteka Gazety Wyborczej.)

Sztuki piękne / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Bartłomiej Kaczorowski]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.
(Biblioteka Gazety Wyborczej.)(Słowniki tematyczne ; t. 12.)

Wiedza o kulturze / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Bartłomiej Kaczorowski]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.
(Biblioteka Gazety Wyborczej.)(Słowniki tematyczne ; t. 13.)

Filozofia i etyka / [wyd. Danuta Borowska-Mostafa, Beata Gutowska, Monika Kalinowska ; red. prowadzący Bartosz Działoszyński]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Agora, cop. 2011. - 192 s. : il. (w tym kolor.) ; 24 cm.
(Biblioteka Gazety Wyborczej.)(Słowniki tematyczne ; t. 14.)

Seria Słowniki Tematyczne obejmuje 14 tomów poświęconych głównym dziedzinom wiedzy. Na cykl składają się następujące tytuły: Język polski. Nauka o literaturze, Matematyka, Historia, Wiedza o społeczeństwie, Geografia, Biologia cz. 1, Biologia cz. 2, Biologia cz. 3. Ekologia i ochrona środowiska, Fizyka, Chemia, Język polski. Nauka o języku, Sztuki piękne, Wiedza o kulturze, Filozofia i etyka.
Każdy tom zawiera ponad 1000 haseł encyklopedycznych, z których wiele jest uzupełnionych ilustracjami, różnego rodzaju wykazami lub wykresami. Cykl słowników został opracowany przede wszystkim z myślą o uczącej się młodzieży a ich treść jest zgodna z wymogami podstaw programowych poszczególnych przedmiotów. Wybrane tomy, dzięki przejrzystej kompozycji i przystępnemu językowi, ułatwią przygotowania do egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, olimpiad i konkursów tematycznych, przydadzą się również podczas pisania wypracowań, referatów czy powtórek materiału z danego przedmiotu. Powie ktoś, że lektura mało wakacyjna? Nic mylniejszego! Pasjonujące!

poleca Tomasz Hryc


Filia "Magdalena"


Haig Matt
Radleyowie / Matt Haig ; z ang. przeł. Patryk Gołębiowski. - Warszawa : Świat Książki, 2011. - 350, [1] s. ; 20 cm.

Rowan i Clara mieszkają w angielskim miasteczku Bishopthorpe. Mają ukochaną mamę i ojca — lekarza rodzinnego. Rodzina jakich wiele, przeciętnie neurotyczna, przeciętnie szczęśliwa. Ale drogi czytelniku nie daj się uśpić; pod pozorami spokoju, za zasłoną nudy dzieją się rzeczy krwawe, jeżące włos na głowie i sprawiające, że ich przypadkowy świadek drży. Raz ze strachu, raz ze śmiechu. Ta historia "ucywilizowanych" wampirów z pewnością poruszy, przerazi i rozśmieszy każdego czytelnika, bez względu na wiek i płeć.

poleca Bożena Dykla



CZERWIEC

Oddział dla Dzieci


Ellison, Sheila
365 dni twórczej zabawy : dla dzieci dwuletnich i starszych / Sheila Ellison, Judith Gray ; przeł. Piotr Szymor. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010. - 365, [8] s. : il. ; 20 cm.

Lato. Czas pomyśleć o tym, co dzieci mogą robić w czasie wakacji. Zwłaszcza, że pogoda zmienna, a przecież "podczas deszczu dzieci się nudzą", jak śpiewali Starsi Panowie. Na pogodę i niepogodę proponuję książkę pt. 365 twórczej zabawy dla dzieci dwuletnich i starszych.
Pozycja ta jest przeznaczona dla rodziców, dziadków, niań i starszego rodzeństwa.
Autorki przedstawiają w niej twórcze zabawy i gry rodzinne, które wpływają korzystnie na rozwój dziecka, jego wyobraźnię i percepcję.
Proponowane zabawy zostały podzielone na trzynaście kategorii: budowanie, dźwięki, muzyka, edukacja, gry, ogrodnictwo, potrawy, gotowanie, przyroda, rękodzieło, rodzina, sztuka, środowisko, taniec oraz zabawy teatralne.
Przedmioty potrzebne do zabawy na pewno znajdą się w każdym domu.
Książka ta z pewnością zapewni doskonałą rozrywkę całej rodzinie.

poleca Marta Karp


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Szabłowski Witold
Zabójca z miasta moreli : reportaże z Turcji / Witold Szabłowski. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2010. - 205, [3] s. :il. ; 20 cm.

Literatura faktu ma obecnie wielu zwolenników. Książki typu "non fiction" pobudzają do refleksji, zaspokajają ciekawość świata, poszerzają horyzonty.
Promuje je systematycznie wydawnictwo Czarne, szczególnie zainteresowane tą "gorszą", środkowowschodnią Europą. Książka, którą polecam to zbiór reportaży o Turcji — kraju wielu zabytków, pięknych kurortów i niezliczonych kontrastów pomiędzy islamską tradycją a europejską nowoczesnością. Ten rozpięty pomiędzy Wschodem a Zachodem kraj to dla nas wciąż jeszcze terra incognita. Autor poznał go jako student, a jako dziennikarz i reporter przemierzył po raz wtóry.Udało mu się wniknąć w jego blaski i cienie poprzez rozmowy; miedzy innymi z kurdyjkami uciekającymi przed karą honorowego zabójstwa, z najbliższą rodziną Ali Ağcy czy z mężczyzną, który wyruszył na poszukiwanie miłości swego życia na Ukrainę. Zafascynowany Turcją autor przygląda się jej mieszkańcom, wysłuchuje ich historii, lecz nie narzuca czytelnikowi swojej opinii. Dzięki wnikliwej sondzie reporterskiej Witolda Szabłowskiego, po przeczytaniu jego reportaży wiemy o kraju Atatürka więcej niż ci, którzy tam tylko plażują.

Polecam Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna


Gunia Magdalena
Word i Excel dla seniorów / Magdalena Gunia, Paweł Milewicz. - Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2010. - 192 s. ; 24 cm.

Word i Excel dla seniorów śmiało można określić mianem kopalni wiedzy dla początkujących w posługiwaniu się edytorem tekstu oraz arkuszem kalkulacyjnym. Autorzy podzielili materiał na dwa rozdziały o analogicznym schemacie. Każdy z nich posiada moduł oswajający (w postaci wstępu), w którym przedstawiono elementarne zagadnienia dotyczące omawianych aplikacji. W dalszej części autorzy przystępnie, a przy tym skrupulatnie tłumaczą zasady funkcjonowania programów. Wiadomości podane jasno i przejrzyście współgrają z bogatą szatą graficzną co ułatwia naukę.
Zdajesz sobie sprawę z możliwości jakie daje znajomość obsługi komputera ale pozostajesz laikiem w kwestii wykorzystania powyższych aplikacji? Chciałbyś nauczyć się pisać, formatować i drukować teksty za pomocą programu Word? Chciałbyś nauczyć się obliczać podatek, wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane operacje matematyczne, tworzyć wykresy przy pomocy Excela? Jeżeli odpowiedź brzmi: tak, czas "odkurzyć" komputer, sięgnąć po niniejszą pozycję i zrobić pierwszy...KLIK

poleca Joanna Kalisz



Filia "Zawodzie"


St. John Lauren
Biała żyrafa / Lauren St John ; il. David Dean ; przeł. Ewa Świerżewska. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010. - 190, [2] s. : il. ; 20 cm.
Pieśń delfina / Lauren St. John ; il. David Dean ; przeł. Agnieszka Walulik. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010. - 268, [4] s. : il. ; 20 cm.
Ostatni lampart / Lauren St John ; il. David Dean ; przeł. Agnieszka Walulik. - Warszawa : Wydawn. W.A.B., 2011. - 222, [2] s.; il.; 30 cm.
Opowieść słonia / Lauren St. John ; il. David Dean ; tł. Agnieszka Walulik. - Warszawa : Wydanictwo W.A.B, 2011. - 237, [4] s. ; 20 cm.

Cykl "Afrykańskie Przygody Martine" to seria czterech książek: Biała żyrafa, Pieśń delfina, Ostatni lampart, Opowieść słonia. I mimo, iż są to książki odpowiednie dla czytelnika w wieku 10-13 lat — śmiało mogę je polecić każdemu!
Przeciętnemu Europejczykowi obce są dzikie zwierzęta, pustynne i afrykańskie krajobrazy. Obce są mu białe żyrafy, wielkie słonie, lamparty mogące w jednej chwili rozszarpać na strzępy. Owszem, może widział te zwierzęta w ZOO, albo na zdjęciach w szkolnych podręcznikach, a sawanna i pustynia znana mu jest z kolorowych czasopism przyrodniczych, lub z tapety na ekranie komputera. Nie zetknął się z nimi jednak bliżej. Jak może zmienić taki stan rzeczy? Wystarczy sięgnąć po książki Lauren St John, z serii "Afrykańskie Przygody Martine". Mogę śmiało powiedzieć, że przy odrobinie skupienia i zaangażowania w czytanie (a przy tak dobrej lekturze nie jest to trudne) można poczuć poranny chłód pustyni, zapach sierści białej żyrafy, czy usłyszeć ryk zdenerwowanego lamparta, Khana. A wszystko to dzięki niezwykle plastycznym opisom. Na ich autentyczność i sugestywność wpływa z pewnością to, że autorka sama mieszkała w Afryce i zarówno pustynia, jak i dzikie zwierzęta były częścią jej życia. Kolejnym elementem, który lekturę czyni miłą i przyjemną jest budowana przygoda, która zaciekawia i porywa. Znakomita lektura na wakacyjne dni!

poleca Ewelina Skrzypiec



MAJ

Oddział dla Dzieci


Hegemann Helene
Przetrąceni / Helene Hegemann ; z niem. przeł. Patryk Gołębiowski. - Warszawa : Świat Książki, 2011. - 221, [2] s. ; 20 cm.

Przetrąceni to lektura skierowana do młodzieży. Główna bohaterka książki — szesnastoletnia Mifti — z pewnością nie należy do grona "przeciętnych" nastolatek. Choć bardzo inteligenta i dobrze sytuowana, nie może znaleźć sobie miejsca w nieprzyjaznym świecie. Pozbawiona wszelkich ambicji dziewczyna nie widzi dla siebie żadnej przyszłości. Wagaruje, kradnie, przesiaduje w nocnych klubach. Za pomocą używek ucieka w świat marzeń i halucynacji. Zamiast dostosowywać się do zasad, nieustannie je łamie. Wychowałam się na dzikuskę i taka chcę zostać. Jest trzecia w nocy i moje ciało dogorywa w taksówce w pozie ofiary (...) Mam gorączkę, problemy z koncentracją, promil we wrzącej krwi i po raz n-ty pojechałam, zero hamulca, zero trzymanki, w rejony totalnego oportunizmu.
Książka ta napisana jest wyrazistym językiem pełnym żargonu narkomanów, slangu nastolatków, neologizmów i wulgaryzmów. Być może szokuje i bulwersuje, ale jednocześnie daje do myślenia.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Niewidowski Zygmunt
30 lat życia z Madzią : wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec / Zygmunt Niewidowski. - Warszawa : Świat Książki, 2011. - 197, [1] s., [8] s. tabl. : il. ; 21 cm.

Magdalena Samozwaniec — pisarka, satyryczka, córka Wojciecha Kossaka, siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej — jest bohaterką wspomnień Zygmunta Niewidowskiego. Autor, mąż Magdaleny, opowiada o perypetiach swojego niezwykle barwnego małżeństwa z pisarką. W lekkiej i zabawnej, ale bardzo szczerej formie snuje historię życia kobiety pełnej radości i pasji życia. Z wielu anegdot wyłania się osoba nieco inna od tej, którą znamy z życia publicznego: czasem nieporadna, zabawna, ale i bezmyślna, szczebiotliwa i zarazem milcząca w zadumie nad światem.
Poprzez żarty i anegdoty autor przedstawia znane osobistości ówczesnej elity intelektualnej, bliskich przyjaciół małżonków.
30 lat życia z Madzią to wspaniały portret niezwykłej kobiety i długiego, pięknego związku dwojga ludzi.

Polecam Barbara Warywoda


Czytelnia Główna


Smołucha Agnieszka
Watykan / [Agnieszka Smołucha, Janusz Smołucha]. - Warszawa : Mediaprofit, 2010. - 319, [1] s. (Miejsca Święte 1) (Biblioteka Gazety Wyborczej)

Przewodnik Watykan — to pierwsza część z cyklu Miejsca Święte — serii opracowanej w celu zaprezentowania najważniejszych miejsc kultu religijnego i centrów duchowych w zakątkach całego świata. Publikacje dostarczają ogólnych informacji o historii, praktykach religijnych, dziełach sztuki sakralnej i ludziach związanych z danym miejscem. Nie brak też ciekawostek i praktycznych informacji.
Autorzy poszczególnych przewodników zatroszczyli się, aby oprócz miejsca wybranego, będącego tematem przewodnika, przybliżyć Czytelnikowi okoliczne miejsca sakralne, często o niezwykłych walorach artystycznych.
Przewodnik podzielono na 3 zasadnicze części:
Historia i Vademecum — to zestaw esejów i ciekawostek na temat dziejów, kultury i tradycji danego miejsca;
Zwiedzanie — to dokładny i wyczerpujący zestaw obiektów wartych obejrzenia;
Informacje ogólne — to zbiór najważniejszych informacji o danym miejscu sakralnym, które pozwolą zadbać o praktyczny wymiar podróży.

poleca Ewa Bochenek



Filia Biblioteka Naukowo-Technicza


Kopczyński Tomasz
Outsourcing w zarządzaniu przedsiębiorstwami / Tomasz Kopczyński. - Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2010. - 185, [1] s. : il. ; 24 cm.

Outsourcing zakłada, że wszelka działalność przedsiębiorstwa nienależąca do jego kluczowej aktywności jest zlecana na zewnątrz. Autor przedstawił w książce: outsourcing w świetle współczesnych tendencji w zarządzaniu, rodzaje i formy outsourcingu, przesłanki stosowania, obszary zastosowania, wpływ outsourcingu na działanie przedsiębiorstwa, zarządzanie outsourcingiem, perspektywy rozwoju outsourcingu w krajach rozwiniętych i w Polsce.
Książka jest przeznaczona dla wykładowców i studentów zarządzania w wyższych uczelniach różnych typów oraz przedsiębiorców i menedżerów.

poleca Urszula Karasińska



KWIECIEŃ

Oddział dla Dzieci


Almond David
Skrzydlak / David Almond ; przeł. Tomasz Krzyżanowski ; il. Joanna Sedlaczek. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 1999. - 135, [1] s. : il. ; 21 cm.

Michael — główny bohater książki "Skrzydlak" — wraz z rodzicami przeprowadza się do nowego domu, ale to nie jedyna zmiana w życiu chłopca. Na świat przychodzi jego siostra. Rodzice ze względu na zły stan córeczki zaczynają większość czasu spędzać w szpitalu. Michael czuje się bardzo zagubiony i samotny. Wtedy właśnie poznaje niezwykłą istotę, która mieszka w starym garażu, pośród pajęczyn i kurzu. Skrzydlak — trochę sowa, trochę anioł — sam potrzebuje pomocy, ale w zamian ofiarowuje chłopcu cudowny dar... Michale zaprzyjaźnia się także ze swoją rówieśniczką Miną. Wspólnie próbują rozwikłać metafizyczne zagadki.
"Skrzydlak" to urzekająca opowieść o miłości, nadziei i wierze.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Tuszyńska Agata (1957- )
Oskarżona: Wiera Gran / Agata Tuszyńska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2010. - 462, [5] s. : il. ; 22 cm.

Książka Oskarżona, Wiera Gran przedstawia historię życia żydowskiej pieśniarki, która część wojny spędziła w warszawskim getcie. Tam właśnie współpracowała z Władysławem Szpilmanem, który był jej akompaniatorem. Po wojnie oskarżono ją o współpracę z gestapo i okrzyknięto kolaborantką. Mimo, iż podejrzenia nie zostały nigdy potwierdzone, zaważyły na całym jej późniejszym życiu. W 1950 roku wyjechała z Polski do Izraela, mając nadzieję, że odzyska spokój — pomyliła się. Koncertowała w Europie, Ameryce Północnej, Południowej. Wszędzie gdzie się pojawiła, dosięgała ją przeszłość — szkalowanie, pomówienia. Do końca swoich dni próbowała walczyć z bolesnymi oskarżeniami. Oskarżona, Wiera Gran to piękna a zarazem wzruszająca książka. Warto po nią sięgnąć i zastanowić się nad wyborami dokonanymi przez kobietę, którą życie mocno doświadczyło.

Polecam Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna


Program opieki nad zabytkami powiatu gorlickiego na lata 2011-2014 / Bogusław Krasnowolski, Daniel Markowicz, Aldona Gibalska. - Kraków ; Gorlice : Mała Poligrafia Redemptorystów, 2011. - 348 s. ; 24 cm.

Program opieki nad zabytkami powiatu gorlickiego na lata 2011-2014 można określić mianem: kompendium wiedzy, przewodnika po regionie, rejestru zabytków, czy spisu zadań konserwatorskich do wykonania. Program to pierwsza publikacja, która kompleksowo porusza problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie naszego powiatu.
Opracowanie zawiera m. in.:
  • katalog zabytków kulturowych, poszczególnych gmin powiatu gorlickiego
  • charakterystykę zasobu zabytkowego poczynając od przedhistorycznych początków po okres powojenny
  • program ochrony walorów kulturowych powiatu
  • popularyzację walorów kulturowych (omówienie istniejących szlaków historycznych oraz 7 nowych, proponowanych szlaków)
  • gminne programy ochrony zabytków.
Dziedzictwo naszego regionu jest szczególne, dlatego niezwykle istotne jest budowanie świadomości młodego pokolenia w tym kierunku. Akcentowanie wartości historycznej, naukowej i artystycznej zabytków przyczynia się do budowania tożsamości kraju i regionu. Lektura Programu uświadamia czytelnikowi bogactwo jego małej ojczyzny, równocześnie obrazuje ogrom działań niezbędnych dla utrzymania i zarządzania zasobami dziedzictwa kulturowego.

poleca Joanna Kalisz



Filia "Magdalena"


Goscinny René
Nowe przygody Mikołajka / Ren'e Goscinny, Jean-Jacques Semp'e ; przeł. Babrbara Grzegorzewska. - Kraków : Znak, 2005. - 633, [3] s. : il. ; 21 cm.

Dla miłośników niesfornego Mikołajka wydawnictwo "Znak" przygotowało nie lada atrakcję w postaci książki Nowe przygody Mikołajka. Publikacja ta zawiera osiemdziesiąt zupełnie nowych i nieznanych dotąd historyjek. Wydanie specjalne tej książki związane jest z pięćdziesiątą rocznicą urodzin bohatera oraz premierą filmu. Szanowny jubilat jest więc zasłużonym bohaterem literackim, bawiącym kolejne pokolenia czytelników. Zachęcam do obejrzenia filmu, ale przede wszystkim do przeczytania lektury. Mimo upływu czasu perypetie Mikołajka i jego przyjaciół w dalszym ciągu bawią, a niekiedy rozśmieszają do łez.

poleca Agnieszka Labut-Biel



MARZEC

Oddział dla Dzieci


Sto wierszy na każdą okazję : wiersze-ćwiczenia edukacyjne — scenariusze lekcji i uroczystości szkolnych / wybór i opracowanie Aleksandra Michałowska ; ilustracje Artur Piątek. - Wrocław : Wydawnictwo Siedmioróg, 2010. - 168, [2] s. : il. ; 24 cm.

Drogi czytelniku, jeżeli chcesz poznać oryginalne i ciekawe wiersze z okazji Dnia Kobiet, pierwszego dnia wiosny, Dnia Matki i wielu innych świąt, proponuję Ci książkę pt. "Sto wierszy na każdą okazję".
Każdy z 25 rozdziałów poświęcony jest innej okazji: początek roku szkolnego, Nowy Rok, Dzień Ziemi, Święto Pracy itd.
W zbiorze tym znajduje się również 118 wierszy największych polskich poetów.
W poszczególnych rozdziałach, oprócz wierszy, znajdziesz informacje edukacyjne dotyczące omawianego święta, np. pytania do wierszy, definicje trudnych wyrazów, zadania dla dzieci, ciekawostki.
Książka będzie na pewno pomocna nauczycielom przy przygotowaniu uroczystości szkolnych lub przy omawianiu różnych świąt. Pomoże rodzicom w łatwy sposób przedstawić dzieciom święta ważne w życiu każdego Polaka, dzieci zaś dzięki pięknym wierszom i ciekawym ilustracjom łatwo zapamiętają ważne daty z kalendarza.

poleca Marta Karp


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kumorkiewicz Robert
Tacy sami / Robert Kumorkiewicz. - Brzezia Łąka : Wydawnictwo Poligraf, cop. 2010. - 173, [1] s. ; 20 cm.

Tym razem polecamy Czytelnikom powieść sensacyjną. Jej autorem jest młody gorliczanin Robert Kumorkiewicz. Akcję swojej pierwszej powieści autor umieścił w Chicago. Nazajutrz po niespodziewanym awansie w wielkiej firmie ubezpieczeniowej zostaje brutalnie zamordowana młoda kobieta. Świadkiem tego zdarzenia jest jej mały synek Michael. Po dwudziestu pięciu latach z więzienia stanowego wychodzi na wolność morderca. Przed bramą oczekuje go Michael. Czy dokona zemsty? Autor odbiera nam spokój aż do 173 strony... ostatniej.
Tacy sami to co prawda zbiór kalek fabularnych i językowych, czasem autora zawodzi polszczyzna (a może to on ją zawodzi?...), ale książka jest zręcznie zmontowana. W sumie niezła lektura na jeden samotny, zimowy wieczór. Rekomendujemy ją przede wszystkim z poczucia lokalnego patriotyzmu — gorliczanie, do piór!

polecają gorlickie bibliotekarki



Czytelnia Główna


Piecuch Andrzej
Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie. T. 1 Wokół Wysowej-Zdroju / Andrzej Piecuch. - Wyd. 2 - Gorlice : Drukarnia Glinik Robert Huk, [2007]. - 148 s. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.
Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie. T. 2 W Dolinie Potoku Zdynia / Andrzej Piecuch. - Wyd. 2. - Gorlice : Drukarnia Glinik Robert Huk, [2007]. - 145 s. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.
Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej gminy Uście Gorlickie. T. 3 Wokół Uścia Gorlickiego / Andrzej Piecuch ; rys. Waldemar Hübner. - Krosno : Oficyna Wydawnicza Apla, [2010]. - 288 : il. ; 21 cm.
Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej gminy Uście Gorlickie T. 4 W dolinie rzeki Białej / Andrzej Piecuch ; rys. Waldemar Hübner. - Krosno : Oficyna Wydawnicza Apla, [2010]. - 260 : il. ; 21 cm.

Gmina Uście Gorlickie jest terenem o wysokich walorach turystycznych. Pasma górskie pokryte lasami, rozległe łąki i liczne potoki — to obszar, na którym występują unikalne gatunki zwierząt i roślin. Nie mniejszą atrakcję stanowią wtopione w ten naturalny krajobraz liczne zabytki architektury sakralnej: kościoły, cerkwie, kapliczki, cmentarze, przydrożne krzyże i figury.
Ten czterotomowy cykl autorstwa Andrzeja Piecucha — znanego gorlickiego przewodnika i autora publikacji o tematyce turystycznej, zawiera opisy wszystkich wsi wchodzących w skład gminy Uście Gorlickie. Oprócz szczegółowych informacji o obiektach sakralnych, znajdziemy tu także wiele ciekawostek na temat przyrody i historii Beskidu Niskiego.

poleca Tomasz Hryc



Filia "Zawodzie"


Schmitt Éric-Emmanuel
Ulisses z Bagdadu / Eric-Emmanuel Schmitt ; przekł. Jan Maria Kłoczowski. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2010. - 313, [7] s. : il. ; 20 cm.

"Ulisses z Bagdadu" to powieść francuskiego pisarza i dramaturga Erica-Emmanuela Schmitta, autora głośnej książki "Oskar i pani Róża".
Saad Saad ma kochająca rodzinę, czułe siostry i wspaniałego ojca. Gdy poznaje piękna Leilę, zdaje się, że nic nie może zniszczyć ich wspaniale zapowiadającej się przyszłości. Wojna zabiera mu wszystko. By ratować rodzinę, Saad Saad decyduje się na opuszczenie zajętego przez Amerykanów Iraku i wyrusza w pełną przygód tułaczkę za chlebem, wolnością, miłością. Niczym współczesny Ulisses, spotyka na swojej drodze bohaterów jak z kart Homera. W jego wędrówce ziemią obiecaną staje się Anglia, a przewodnikami podobni mu imigranci. Eric-Emmanuel Schmitt używa słynnej historii Odysa do nakreślenia losów współczesnego wygnańca. Zastanawia się nad samotnością i wyobcowaniem imigrantów. Główny bohater, Saad Saad — w tłumaczeniu na j. polski nazywa się Nadzieja Nadzieja. Jednak w j. angielskim brzmi to jak Smutek Smutek. Oba te imiona doskonale nadają charakter książce. Pięknie napisana, wysmakowana, mądra powieść nie tylko o imigrantach, lecz także o dążeniu do celu, o realizacji marzeń i planów za wszelką cenę. Serdecznie polecam!

poleca Ewelina Skrzypiec



LUTY

Oddział dla Dzieci


Buckley Michael
Siostry Grimm. Księga pierwsza : sekretne opowieści / Michael Buckley ; il. Peter Ferguson; tł. Anna Klingofer. - Warszawa : Wydawnictwo SBM, 2010. - 301, [3] s. : il. T18 cm.

"Sekretne opowieści" to pierwsza książka z serii "Siostry Grimm". Bohaterkami są dwie siostry Dafne i Sabina, które są potomkiniami znanych na cały świecie autorów baśni — braci Grimm. Osierocone dziewczynki przyjeżdżają do domu swojej babci Reldy Grimm i odkrywają rodzinny sekret związany z ich pochodzeniem. W krótkim czasie w tajemniczych okolicznościach znika babcia. Dafne i Sabina wyruszają na Jej poszukiwania i zostają wciągnięte w wir niecodziennych wydarzeń. Moi rodzice zostawili mnie i Dafne prawie dwa lata temu. Zbyt długo wszyscy przerzucają nas z kąta w kat. Przyznaję, że kiedy poznałyśmy babcie Reldę, nie chciałam mieć z nią nic do wspólnego. Ale teraz wiem, że jest prawdziwa, zrobię wszystko żeby ją odzyskać. Straciłam już jedną rodzinę i nie chcę stracić drugiej. Książka przeznaczona jest dla czytelników powyżej 9 lat.

poleca Danuta Gumulak


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Meder Basia
Babcia w Afryce / Basia Meder. - Pelplin : Wydawnictwo Bernardinum, 2010. - 260, [1] s. : il. kolor. ; 21 cm.

Tytułowa "Babcia w Afryce" to Basia Meder — Polka mieszkająca w Australii, inżynier mechanik i informatyk. Podróże to jej pomysł na emeryturę. Ma za sobą roczną podróż dookoła świata, przemierzyła kontynent australijski wzdłuż i wszerz. "Babcia w Afryce" to niesamowite relacje z jej samotnej wędrówki po afrykańskim kontynencie. Objuczona ogromnym plecakiem i aparatami fotograficznymi w ciągu trzynastu miesięcy odwiedziła dwadzieścia afrykańskich krajów. W Mozambiku trafiła na rewoltę, w Malawi przeżyła malarię,Lesotho zaskoczyło ją śniegiem.
Afrykańskim opowieściom towarzyszą niezwykłe fotografie.
Afryka zimą? Czemu nie!

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


Tytko Ryszard
Odnawialne źródła energii : wybrane zagadnienia / Ryszard Tytko. - Wyd. 3 uzup. - Warszawa : OWG, 2009. - 337 s. : il. (gł. kolor.) ; 30 cm.

Jesteśmy świadkami niepokojących zmian klimatu, do czego przyczyniają się tradycyjne — konwencjonalne źródła energii. Światełkiem w tunelu zdaje się być stale rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii — OŹE (zaliczanych do niekonwencjonalnych). Są nieszkodliwe dla środowiska, a ich zasoby — niewyczerpalne. W tematykę OŹE bezboleśnie i przystępnie wprowadza czytelnika Ryszard Tytko. Kompleksowe ujęcie problematyki nakreśla zagadnienia wykorzystania energii słonecznej, geotermalnej, wiatru, wody oraz biomasy. Autor uświadamia, jak ważne miejsce zajmują niekonwencjonalne źródła energii w bilansie energetycznym Polski, że są szansą na niezależność energetyczną dla lokalnych społeczności oraz prowadzą do rozwoju regionalnego.
Pozycja przydatna dla przyszłych adeptów zawodu technik elektryk (ukierunkowanych na OŹE), przyciągnie również uwagę osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy teoretycznej i praktycznej w tym zakresie — być może zachęci do konstruowania i eksploatacji urządzeń OŹE...

poleca Joanna Kalisz



Filia Biblioteka Naukowo-Technicza


Rachunkowość zarządcza : podejście operacyjne i strategiczne / red. nauk. Irena Sobańska ; aut. Przemysław Czajor [et al.]. - Warszawa : Wydawnictwo C. H. Beck, 2010. - 667 s. : il. ; 24 cm.

Kompendium wiedzy z zakresu rachunkowości zarządczej, której dynamiczny rozwój w praktyce światowej rozpoczął się pod koniec ubiegłego wieku pod wpływem internacjonalizacji i globalizacji działalności przedsiębiorstw, stosowania wysokich technologii oraz zmiany filozofii zarządzania i wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju.

poleca Dagmara Ledzińska



STYCZEŃ

Oddział dla Dzieci


Lipov, Beata.
Dzieciaki w domu się nie nudzą / Beata Lipov ; opracowanie graficzne i projekt okładki Małgorzata Rokicka. - Warszawa : Świat Książki, 2010. - 117, [2] s. : il. ; 27 cm.

Czas spędzony z naszymi pociechami jest bezcenny. Czasami jednak dopada nas znużenie, monotonia i zaczyna brakować pomysłów na zabawy z dziećmi, wtedy pomocna może okazać się książka "Dzieciaki w domu się nie nudzą".
Autorka proponuje 45 zabaw, do których potrzebne są tylko dobre chęci, ponieważ do ich przeprowadzenia wystarczą przedmioty, które znajdziemy w każdym domu np: kartony, plastikowe kubki, nożyczki, kolorowy papier, mazaki, wstążki, a nawet makaron czy ziemniaki. Z tych materiałów stworzyć można niepowtarzalne zabawki, m.in. gazetowego misia, budkę dla ptaszków, ciężarówkę dla misiów, korale czy domek dla lalek.
Przy każdej proponowanej zabawie umieszczone są ilustracje oraz informacje, z czego i jak zrobić zabawki.
Dobra zabawa gwarantowana, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

poleca Marta Karp


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Koper Sławomir
Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej / Sławomir Koper. - Warszawa : Bellona : Oficyna Wydawnicza Rytm, 2010. - 485 s. : il. ; 21 cm.

Na długie, mroźne wieczory polecam książkę Sławomira Kopery Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej, książka ta — jak twierdzi autor — jest luźną kontynuacją Życia prywatnego elit Drugiej Rzeczypospolitej (tytuł również dostępny w Wypożyczalni dla Dorosłych). Prezentowana lektura przeniesie nas w fascynujący świat kawiarni literackich, kabaretów, rewii, teatrzyków tak charakterystycznych dla epoki Dwudziestolecia. Dzięki tej publikacji dowiemy się, kto siadywał przy słynnym stoliku Skamandrytów, gdzie najchętniej bywała elita artystyczna tamtych lat, a nawet co łączy miłość i...parasolki? Życie prywatne znanych osób po dziś dzień wzbudza ogromne zainteresowanie. Sławomir Koper uzasadnia następująco wybór tej właśnie epoki: Warszawa i Polska lat dwudziestych i wczesnych trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. Uwaga drodzy czytelnicy książka "wciąga" ... czego skutkiem mogą być nieprzespane noce.

poleca Agnieszka Labut-Biel



Czytelnia Główna


Codziennik prawny / red. nacz. Janusz Kochanowski ; red. nauk. Marek Zubik ; aut. Agnieszka Adamska-Karska [et al.]. - Warszawa : Wydawnictwo C. H. Beck, 2009. - XXXII, 542 s. : il. ; 24 cm + dysk optyczny (CD-ROM).

Prawo towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Obecnie to bardzo skomplikowany gąszcz przepisów o zhierarchizowanej strukturze, obejmujący Konstytucję i coraz liczniejsze ustawy i akty wykonawcze oraz umowy międzynarodowe. Mimo złożoności systemu prawnego i częstych niejasności przepisów prawnych, prawo nie powinno być wyłącznie domeną prawników, ponieważ w państwie demokratycznym powstaje ono z woli obywateli i dla obywateli. Każdego dnia bardziej lub mniej świadomie stykamy się z prawem. Nasze życie toczy się w ramach wyznaczonych przez system prawny. Zaczynając od praw, jakie przysługują nam jeszcze przed narodzeniem, a kończąc na prawach, jakie dziedziczą po nas spadkobiercy. Codziennik prawny został opracowany z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego jako poradnik z zakresu prawa, odnoszący się do sytuacji , z jakimi często spotykamy się w życiu codziennym. Każdy obywatel, niebędący ekspertem w dziedzinie prawa znajdzie tu podpowiedź, jak poradzić sobie w konkretnych sprawach podlegających uwarunkowaniom prawnym. A należy też pamiętać, że tylko znajomość prawa może nas ochronić przed osobami, które będą chciały wykorzystać je przeciwko nam. Do książki dołączono płytę CD z wykazem instytucji świadczących nieodpłatnie pomoc prawną oraz wzory pism i umów stosowanych w obrocie.

poleca Tomasz Hryc



Filia "Magdalena"


Nowak Ewa
Lina Karo / Ewa Nowak ; rys. Joanna Gwis - Wyd. 2. - Warszawa : Egmont Polska, 2010. - 117, [1] s. : il. ; 20 cm.

Karolina Skrzypczyńska ma wszystko: piękne mieszkanie z wielkim tarasem, modne ciuchy, kochających rodziców. Jest prymuską zawsze wzorowo przygotowaną do lekcji. Ma trzynaście lat, jest jedynaczką, nie ma przyjaciółki. Podkochuje się w chłopcu swojej koleżanki, ale czy nie wmawia sobie tego uczucia na siłę? Ma obsesję na punkcie ekologii — segreguje śmieci, oszczędza wodę, kolekcjonuje filmy przyrodnicze i zbiera muszle. Walczy z obgryzaniem paznokci. Przyjaźni się z Olkiem — synem przyjaciółki swojej mamy. Ale nawet wobec niego nie potrafi być szczera. Często fantazjuje i ma skłonności do kłamstw, które w pewnym momencie ją przerastają. Zaczyna się gubić w mijaniu się z prawdą. Pod wpływem impulsu dzwoni do Telefonu Zaufania.
Fajna książka poruszająca problemy nastolatków. Zachęcam do przeczytania.

poleca Dagmara Ledzińska