Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiąca



Żyj wielokrotnie – CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci


Zarych Elżbieta
Podróż przez epoki : literatura, sztuka, moda / Elżbieta Zarych. - Dębica : F.H. Biały Kot, cop. 2010. - 48 s. : il. kolor. ; 31 cm.

Książka pt. Podróż przez epoki: literatura, sztuka, moda Elżbiety Zarych to kompendium wiedzy o literaturze, sztuce i modzie różnych epok, począwszy od średniowiecza, aż po współczesność. Każdy z dziesięciu rozdziałów przedstawia charakterystykę danej epoki, jej najważniejsze style w literaturze, sztuce, malarstwie, muzyce oraz modzie. Młody czytelnik może poznać sylwetki najbardziej znanych "ludzi epoki" – twórców literatury i artystów. W jedenastym rozdziale "czy wiem, że...?" można znaleźć różne ciekawostki np. kto wymyślił minispódniczkę?, od kiedy Polacy piją kawę? Niezaprzeczalnym walorem tej książki jest duża liczba ilustracji opatrzonych fachowym i zwięzłym komentarzem.
Całość napisana jest przystępnym językiem, w sposób atrakcyjny i interesujący.
Gorąco zachęcam do lektury tej książki.

poleca Beata Mituś



Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kozioł Andrzej
Smaki polskie czyli Jak się dawniej jadało : z przepisami do wykorzystania we współczesnej kuchni / Andrzej Kozioł ; ilustracjami opatrzył Wojciech Kowalczyk. - Kraków : Wydawn. WAM, 2008. - 219, [4] s. : il. ; 20 cm.

Dawna Polska pachnie barszczem – z rurą, koniecznie z rurą! – bigosem, pieczonym prosiakiem, wielkanocnymi babami... Książka poświęcona jest kuchni polskiej. Znajdują się w niej ciekawe przepisy dotyczące staropolskiego jadłospisu oraz potrawy regionalne. Niezbędna w każdej polskiej kuchni, nie tylko w okresie świątecznym. Ach... zapachniało Świętami!
Zapraszamy do wypożyczalni 20 grudnia.

poleca Jolanta Stawiarska



Czytelnia Główna


Smyk Katarzyna
Choinka w kulturze polskiej : symbolika drzewka i ozdób / Katarzyna Smyk. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, cop. 2009. - 282, [2] s., [13] s. tabl. : il. kolor. ; 24 cm.

Celem publikacji jest rekonstrukcja językowo-kulturowego obrazu bożonarodzeniowej choinki. Okazuje się, że rola kulturowa choinki jest dziś bardzo doniosła. Stawianie i ubieranie jej jest współcześnie zwyczajem powszechnym na obszarze całej Polski, wśród wszystkich warstw społecznych, grup etnicznych i wyznaniowych. Choinka zrobiła fenomenalną karierę, gdyż pojawiła się na ziemiach polskich zaledwie około 200 lat temu, w społecznościach wiejskich ostatecznie upowszechniła się dopiero po II wojnie światowej i w bardzo krótkim czasie stała się pierwszoplanowym atrybutem świąt Bożego Narodzenia.
Książka rekonstruuje sposób potocznego myślenia Polaków według zasady: "pokaż mi swoją choinkę, a powiem Ci, kim jesteś". Pisząc o tradycyjnej i współczesnej choince, odtworzono nie tylko jej obraz, a także portret jej kreatora.
Serdecznie polecam!

poleca Ewa Bochenek



Filia "Zawodzie"


Bigos Justyna
Dziecko z chmur / Justyna Bigos, Beata Mozer. - Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2010. - 225, [7] s. ; 21 cm.

Justyna Bigos i Beata Mozer przez wiele lat zmagały się z bezpłodnością swoją lub swojego partnera. Odważyły się opowiedzieć o swojej drodze do adopcyjnego macierzyństwa.

Autorki opisują swoją drogę do adopcji – od dnia ślubu, do wspólnych zabaw z dzieckiem. Sposób, w jaki pokazały etapy tej drogi sprawia, że czuje się ból, który każda z nich czuła otwierając rano oczy; nadzieję – patrząc na test ciążowy i płacze się po kolejnej ich porażce. Próbowały różnych metod, leczyły się u wielu specjalistów, aby na końcu podjąć taką samą decyzję: adoptuję dziecko. Opisują, jak wiele trzeba przejść, by zostać rodzicem tak wytęsknionego potomstwa – panel, kwalifikacje, wyczekany telefon, pierwsze spotkanie, pierwsza rozprawa, badania w poradni psychologiczno-pedagogicznej, postanowienia sądu i wiele innych. Zrozumiały, że bezpłodność nie oznacza bezdzietności: adopcja to jedna z możliwości bycia rodzicem, to dojrzała decyzja, dar, wybór, a nie ostateczność. Ona nie jest ZAMIAST. Nie fakt narodzin czyni nas rodzicami. Adopcja to przede wszystkim świadomość odpowiedzialności i wyjątkowości rodzicielstwa. Obecnie obie panie są szczęśliwymi mamami "dzieci z chmur".

Wybierając książkę miesiąca w pierwszym momencie dałam się oczarować okładce, ale – jak się później okazało – również treść mnie nie zawiodła. To piękna historia, pełna szczerości, odwagi oraz czystej miłości – warta uwagi i czasu. Przeczytałam ją jednym tchem.

poleca Ewelina Skrzypiec



LISTOPAD

Oddział dla Dzieci


Harrison Michelle
13 skarbów / Michelle Harrison ; z ang. przeł. Katarzyna Buszkiewicz-Seferyńska. - Warszawa : Świat Książki, 2010. - 334, [2] s. ; 20 cm.

Drogi czytelniku, jeśli myślisz, że istnieją tylko dobre wróżki, jesteś w błędzie. Ponurą prawdę o złych czarodziejkach ukazuje nam powieść Michelle Harrison "13 skarbów". Główna bohaterka Tanja obdarzona jest wyjątkową zdolnością widzenia wróżek, które przenikają ze swojego magicznego świata do ludzkiego, co wbrew pozorom wcale nie jest przyjemnym zjawiskiem. Przebywając w domu swoje babci odkrywa, że okrutne i bezwzględne wróżki porywają ludzkie dzieci, by na ziemi zastąpić je innymi, czarodziejskimi. Tanja wraz ze swoim przyjacielem Fabianem spróbuje przeciwstawić się tym brutalnym poczynaniom. Jednak to wyzwanie okaże się wyjątkowo trudne i niebezpieczne. Czy bohaterka wyjdzie z tego zwycięsko i czy zatriumfuje dobro? Po lekturze tej książki, którą niewątpliwie musisz przeczytać, poczujesz ulgę, że to tylko fascynująca, pełna tajemnic i grozy fikcja literacka.

poleca Danuta Gumulak



Wypożyczalnia dla Dorosłych


Olgierd Budrewicz i Wiesław Ochman rozmawiają o wszystkim / oprac. tekstu i red. Tomasz Chomiszczak. - Kraków : Wydawnictwo Bosz, 2010 - 149, [3]. : il. ; 25 cm.
Wielki Duet – słynny podróżnik i wybitny tenor operowy.
Olgierd Budrewicz – podróżnik, pisarz i dziennikarz. Z jego fascynacji wieloma kontynentami powstało kilkadziesiąt książek podróżniczych, biograficznych, programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych.
Wiesław Ochman – międzynarodowej sławy tenor, śpiewający w spektaklach na wszystkich najlepszych scenach operowych świata. Twórca malarskich pejzaży i portretów, znany kolekcjoner dzieł sztuki, zaangażowany w działalność charytatywną wspierającą rozwój kultury polskiej.
Sięgając po książkę "O wszystkim" stajemy się świadkami rozmowy, jaką obaj autorzy – prywatnie przyjaciele od kilkudziesięciu lat – prowadzili przez wiele miesięcy ubiegłego roku. Niezliczone anegdoty, wyjęte z bogatego doświadczenia zawodowego i życiowego fascynujących rozmówców tworzą ich "prywatną" historię polskich i światowych wydarzeń kilku ostatnich dekad. Ciekawie prowadzona rozmowa dwóch erudytów i obieżyświatów znakomicie odzwierciedla ich charaktery i osobowości, imponującą błyskotliwość, zdroworozsądkowy ogląd rzeczywistości i niezłomny wzorzec światopoglądowy.

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


Zamorska-Przyłuska Ewa
Przewodnik literacki po Krakowie i województwie małopolskim / Ewa Zamorska-Przyłuska. - Kraków : Wydawnictwo WAM, 2010. - 496 s. : mapy ; 22 cm.

Kraków – tutaj autorka rozpoczyna swój Przewodnik Literacki. Dzięki Ewie Zamorskiej-Przyłuskiej mamy możliwość przemierzania miasta w sposób nietypowy. Autorka przetarła szlaki literackie i umożliwiła podążanie śladami pisarzy polskich i obcych. Misterna całość nadaje nowy wymiar zwiedzaniu zakamarków miasta i jego okolic, być może tych mniej znanych?
Podążając literackimi tropami po województwie małopolskim trafiamy na nasze tereny. Znajdujemy się w Beskidzie Niskim, gdzie przez przełęcze od najdawniejszych czasów wiodły trakty handlowe z północnej na południową stronę Karpat.
Rejon powiatu gorlickiego charakteryzuje bogata kultura materialna i duchowa, bogata historia. Wreszcie – to region, z którym złączone są losy wielu sławnych ludzi. Nasza kraina łagodności, z architekturą drewnianych cerkwi i chat łemkowskich, jest swego rodzaju epilogiem podróży literackiej, w jaką zabrała nas autorka. Literackie tropy na ziemi gorlickiej dowodzą, że tutejszy klimat sprzyja wyzwalaniu mocy twórczych.
W Przewodniku odnajdujemy sylwetki ośmiorga pisarzy i poetów, m.in. Mariana Czuchnowskiego z Łużnej, twórcy rewolucyjnego, autora powieści "Cynk" (napisanej w Łużnej). Nietuzinkowej kobiety – szwajcarskiej podróżniczki i pisarki Liny Boegli, autorki bestsellerowej, dziś zapomnianej powieści z pocz. XX w. pt. "Naprzód". Lina była związana z pobliskimi Kwiatonowicami, gdzie pracowała jako guwernantka w dworze Sczanieckich. Wędrując ku współczesności napotykamy: Piotra Trochanowskiego, Andrzeja Stasiuka czy zmarłego tragicznie Mirosława Nahacza.
Lektura Przewodnika sprawia, że nabiera się ochoty na nietuzinkowy spacer ulicami Krakowa oraz wędrówki po wielu ciekawych miejscach województwa małopolskiego.

poleca Joanna Kalisz



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Reilly, Peter A.
Williams, Tony
Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi : rozwijanie potencjału organizacji dzięki funkcji personalnej / Peter Reilly, Tony Williams ; przeł. Kaja Wacowska. - Kraków ; Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2009. - 362 s. ; 24 cm.

W książce wyczerpująco opisano wszelkie uwarunkowania obecnego kształtu funkcji zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach. Nakreślona została wizja przyszłości i definicja współczesnej roli działów personalnych, sprecyzowano ich obowiązki i niezbędne kompetencje, określono też problemy, z którymi muszą się zmierzyć, aby osiągnąć maksymalną skuteczność, uczestnicząc jednocześnie w tworzeniu i realizacji strategii organizacyjnej. Szczegółowo omówiono m.in. następujące zagadnienia: historie koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi oraz zmian dotyczących ról i celów działu personalnego, dział zasobów ludzkich dziś, role ekspertów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi jako partnerów strategicznych, kontakty i budowanie relacji z różnymi grupami interesów, najnowsze procedury zarządzania personelem i wykorzystanie nowoczesnych technologii (e-HR), sposoby monitorowania i oceny działu zasobów ludzkich oraz przedstawiania jego osiągnięć, problemy związane z nowym modelem operacyjnym działu personalnego, jego strukturą i rolami.

poleca Urszula Karasińska



PAŻDZIERNIK

Oddział dla Dzieci


Piekarska, Małgorzata Karolina
Klasa pani Czajki / Małgorzata Karolina Piekarska. - Warszawa : Wydawnictwo Nowy Świat, 2009. - 311, [1] s. : il. ; 20 cm.

"Klasa Pani Czajki" to książka skierowana przede wszystkim dla młodzieży.
Zawiera wiele ciekawych i zabawnych opowiadań o uczniach gimnazjum na warszawskiej Saskiej Kępie.
Brak w książce jednolitej akcji. Każdy rozdział to inna historia, inny problem.
Bohaterów poznajemy w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w pierwszej klasie, a rozstajemy, gdy kończą trzecią klasę i rozchodzą się do różnych szkół średnich.
Autorka porusza wiele istotnych wątków, z którymi młodzi ludzie stykają się na co dzień, jak pierwsze miłości, sympatie i antypatie, przyjaźnie, kłopoty szkolne i rodzinne, nieporozumienia, radości, smutki.

- Małgosia! A drugie śniadanie? - dobiegł ją głos mamy, która wychyliła się z okna.
- Wzięłam! - odkrzyknęła i przyspieszyła kroku. Mieszkała w starym bloku przy Saskiej. Z jej okien widać było kościół i kawałek ogródka jordańskiego. Do szkoły miała pięć minut drogi, ale dziś wydawało jej się, że ta wędrówka trwa całe wieki. Dawno się tak nie denerwowała. Pierwszy dzień w nowej szkole to był dzień, na który czekała, ale którego jednocześnie bardzo się obawiała.

poleca Marta Jasińska



Wypożyczalnia dla Dorosłych


Palin Michael
W 80 dni dookoła świata / Michael Palin ; tł. Roman Palewicz. - Kraków : Insignis Media, 2010. - 330, [6] s. : fot. ; 21 cm.

O takiej podróży marzył każdy po przeczytaniu powieści Juliusza Verne'a. Michael Palin podążył trasą obraną przed stu piętnastoma laty przez Phileasa Fogga. Tak, tak, TEN Michael Palin! Swoje przygody opisał z wdziękiem i prawdziwą pasją reportera. Czegóż zresztą innego można się spodziewać po najmłodszym z Pythonów, współautorze tekstów skeczy do Latającego Cyrku Monty Pythona.
Świetna książka podróżnicza; nic, tylko się rozsiąść i czytać.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Stöcker H
Nowoczesne kompendium fizyki / H. Stöcker ; z jęz. niem. przeł. Aleksander Krupski, Danuta Serwotka, Adam Wójtowicz. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010. - XXXI, 1184 s.: il. ; 21 cm.

Publikacja opracowana przez zespół doświadczonych pracowników naukowych i inżynierów stanowi niezastąpione źródło wiedzy z zakresu fizyki. Potrzebną pomoc w tej dziedzinie znajdą tu zarówno maturzyści, studenci, jak również praktycy i naukowcy. Kompendium zawiera m. in. podstawowe wiadomości z pięciu działów fizyki (mechanika, drgania i fale, elektryczność i magnetyzm, termodynamika, fizyka kwantowa), tabele stałych podstawowych i właściwości fizycznych materiałów oraz dodatek, który obejmuje rachunek błędów pomiarowych, rachunek wektorowy, elementy rachunku różniczkowego i całkowego, a także zestawienie jednostek SI. Wszystkie pojęcia i wzory fizyczne podano w jednolity i zwięzły sposób. Kompendium posiada przyjazny dla czytelnika układ ze szczegółowym spisem treści, wyczerpującym skorowidzem i znakami graficznymi ułatwiającymi znalezienie potrzebnych informacji.

poleca Tomasz Hryc



Filia "Magdalena"


Fielding Joy
Zabójcze piękno / Joy Fielding ; z ang. przeł. Anna Zielińska. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008. - 429, [1] s. ; 20 cm.

Przede wszystkim nie uderzam na oślep - jak sądzę. I nie wybieram ofiar na chybił trafił. Mam starannie przemyślany plan, który realizuję z jeszcze większą starannością, a wszystkie moje ofiary zostały pieczołowicie wytypowane... Bo to jest wojna.

Joy Fielding, popularna pisarka amerykańska, proponuje mistrzowską intrygę, w której każdy z bohaterów może być zabójcą, ponieważ nie jest wolny od podejrzeń i insynuacji.
Akcja powieści rozgrywa się w Torrance, małym miasteczku na Florydzie. Z jednej strony śledzimy poczynania tajemniczego zabójcy, który na bieżąco prowadzi szczegółowy dziennik. Z drugiej – poznajemy życie mieszkańców, ich zdrady, nietolerancję i kompleksy, a każdy z nich ma coś do ukrycia. W miasteczku dochodzi do serii zagadkowych zabójstw młodych kobiet. Zabójca każe im gorzko płacić za urodę...
Kto i dlaczego zabija najładniejsze dziewczyny w mieście? Kto okaże się mistrzem mistyfikacji? Pisarka do ostatnich stron trzyma czytelnika w napięciu. To może być każdy z nich. Tylko który?
Polecam wszystkim miłośnikom sensacji .

poleca Iwona Bobola



WRZESIEŃ

Oddział dla Dzieci


Mankell, Henning
Pies, który biegł ku gwieździe / Henning Mankell ; przeł. Paulina Rosińska. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2008. - 183, [1] s. ; 20 cm.

"Pies, który biegł ku gwieździe" to pierwszy tom czteroczęściowej serii o przygodach jedenastoletniego chłopca o imieniu Joel. Nastolatek został porzucony przez matkę, gdy miał kilka lat i od tej chwili mieszka razem z ojcem Samuelem w leśnej osadzie na północy Szwecji. Jego przygoda rozpoczyna się pewnej gwieździstej nocy, gdy zakrada się do okna i dostrzega samotnego psa, który pojawia się nocą. Od tej chwili chłopiec myśli tylko o tym, by odnaleźć tajemniczego czworonoga.
Zakłada stowarzyszenie PPKBKG, którego nazwy nikt nie może rozszyfrować.
"Pies, który biegł ku gwieździe" to wzruszająca opowieść o przeżyciach i doświadczeniach pełnego wrażliwości nastolatka.
Jeśli jesteś ciekawy co oznacza skrót PPKBKG i czy komukolwiek udało się go rozszyfrować, koniecznie przeczytaj tę książkę.

poleca Anna Nigborowicz



Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kamińska, Anna
Odnalezieni : prawdziwe historie adoptowanych / Anna Kamińska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2010. - 322, [2] s. : il. ; 21 cm.

Poszukiwanie biologicznej rodziny przez osoby adoptowane w dzieciństwie to temat przewodni książki Odnalezieni Anny Kamińskiej. Historie opowiedziane przez bohaterów skłaniają do głębszej refleksji nad tym, kim jesteśmy? Jaki wpływ na nasze życie ma rodzina? W zamieszczonej na końcu książki rozmowie z autorką, psychoterapeutka Alina Hryniewicz-Hasior uzasadnia celowość opisanych poszukiwań: Wiedza o tym, skąd się jest, pomaga żyć. Dodaje skrzydeł. Odnalezieni to książka, która budzi wiele emocji i na długo pozostaje w pamięci. Zachęcam do przeczytania tej wyjątkowej lektury.

poleca Agnieszka Labut-Biel



Czytelnia Główna


Góry Świętokrzyskie : przewodnik turystyczny / Elżbieta Wołoszyńska, Wołoszyński Marek. - Warszawa : Muza SA, 2010. - 479, [1] s. : fot., mapy, wykr. ; 19 cm.

Letni wypoczynek już za nami. W najbliższej perspektywie złota polska jesień – być może czas dalszych wędrówek, odkrywania piękna rodzimej przyrody. Inspiracją niech będzie jedyny w swoim rodzaju, od lat wyczekiwany, przewodnik turystyczny po Górach Świętokrzyskich. Autorzy drobiazgowo prezentują wszystkie szlaki turystyczne (aktualne, zweryfikowane w terenie!). Wśród nich każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy skamielin z minionych epok geologicznych wyruszą Szlakiem odkryć paleontologicznych oraz Szlakiem ciekawostek geologicznych (tam m.in. tropy słynnego tetrapoda). Amatorzy literackich wrażeń zagłębią się w Świętokrzyski Szlak Literacki, związany z życiem i twórczością 27 pisarzy polskich, m.in. Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Edmunda Niziurskiego. Cykliści podążą Rowerowymi Szlakami Architektury Obronnej oraz intrygującym Szlakiem "Miejsc Mocy". Każdy z opisanych szlaków dopełniają: historia regionu, profile topograficzne oraz mapy. Autorzy stworzyli fascynujący obraz świata przyrody oraz urokliwych miast regionu świętokrzyskiego wraz z unikatowymi zabytkami.
Zachęcam do wnikliwej lektury, w myśl znanej maksymy Stanisława Jachowicza "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie"...

poleca Joanna Kalisz



Filia "Zawodzie"


Özkan, Serdar
Zaginiona róża / Serdar Özkan ; z ang. przeł. Anna Pajek. - Warszawa : Świat Książki, 2009. - 207, [1] s. ; 20 cm.

Nastrojowa i pełna tajemniczości baśń dla dorosłych. Jej bohaterkami są siostry bliźniaczki – Diana i Mery, które zostały rozdzielone tuż po urodzeniu.
Po śmierci ukochanej matki Diana dowiaduje się o istnieniu siostry i musi ją odnaleźć.
Jedyną wskazówką, gdzie może się znajdować Mary są listy pisane do matki. W listach tych Mary opowiada o wyprawach do różanych ogrodów Stambułu, gdzie poznała mowę róż.
Diana wyrusza śladem siostry do Stambułu. Podróż obfituje w niezwykłe przygody, które odmienią życie Diany.
Poznaje tam tajemniczą kobietę, nauczycielkę mowy róż. Czy każdy ją może usłyszeć?...
Książka jest napisana w stylu "Alchemika", to piękna baśń dla wszystkich, którzy mają swoje marzenia.

poleca Jolanta Stawiarska



SIERPIEŃ

Oddział dla Dzieci


Najpiękniejsze miejsca w Europie / z niem. przeł. Beata Kruk i Eliza Modzelewska. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, cop. 2008. - 256 s. : il. Kolor. ; 31 cm.

Europa ma do zaoferowania wiele przeróżnych miejsc wartych zobaczenia, dlatego na wakacje proponuję książkę "Najpiękniejsze miejsca w Europie".
Fascynujący przewodnik z pięknymi kolorowymi zdjęciami, niekiedy całostronnicowymi, przenosi nas w cudowne zakątki Europy. Książka zawiera także opisy najważniejszych miejscowości, najciekawsze regiony, najpiękniejsze miasta, pomniki przyrody i kultury oraz plany 31 miast i 20 map państw. Podróżujmy po Europie, choćby tylko za pośrednictwem przewodnika!

poleca Marta Jasińska



Wypożyczalnia dla Dorosłych


Signorini, Alfonso
Zbyt dumna, zbyt krucha / Alfonso Signorini ; z w. przeł. Anna Osmólska-Mętrak. - Warszawa : Świat Książki, 2010. - 287, [1] s., [16] s. tabl. : il. ; 20 cm.

Alfonso Signorini – włoski dziennikarz i znawca opery – w powieści "Zbyt dumna, zbyt krucha" opisuje życie legendarnej greckiej śpiewaczki. Maria Callas, nazywana "primadonną stulecia", obdarzona charyzmą, temperamentem i wyjątkowym głosem, wzbudzała podziw na świecie. Jej zdolności aktorskie i oryginalna barwa głosu uczyniły ją sławną. U szczytu kariery poznała greckiego magnata Arystotelesa Onassisa. Dla niego zrezygnowała z pracy, dała poniżać się w imię miłości. Miłości, która odeszła tak nagle, jak się zaczęła.
Maria Callas, wielka śpiewaczka operowa, dla licznych wielbicieli "Boska", była jednoczesnie kobietą wykorzystywaną przez bezwzględną rodzinę, upokarzaną w młodości, ambitną, pracującą ponad siły, zmagającą się z problemami psychicznymi.
Powieść "Zbyt dumna, zbyt krucha" to opowieść o samotności, która pojawiała się, gdy tylko przebrzmiała ostatnia wyśpiewana nuta i gasły światła rampy. To prawdziwa historia miłości, która okazała się katastrofą i tak tragicznie zaważyła na życiu Callas. Tytuł powieści jest cytatem z niepublikowanej korespondencji Marii Callas,która stała się osnową tej książki. Na pokładzie jachtu Onassisa w czerwcu 1963 roku Maria napisała: Urodziłam się zbyt wrażliwa, "zbyt dumna, ale też zbyt krucha".

Powieść Signoriniego jest adresowana nie tylko do miłośników opery. Również do tych, którzy kojarzą nazwisko, nie znając dobrze postaci primadonny. Za sprawą włoskiego dziennikarza Callas nie będzie jedynie wielką czy dumną, ale także kruchą i wrażliwą.

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


Baggini, Julian
Przybornik etyka : kompendium metod i pojęć etycznych / Julian Baggini, Peter S. Fosl ; przeł. Paweł Borkowski. - Warszawa : Instytut Wydawniczy Pax, 2010. - 357, [1] s. ; 21 cm.

Problematyka etyczna od zarania towarzyszyła ludzkiej refleksji nad światem i pojawiała się we wszystkich kulturach. Pod kątem etyczności można oceniać każdy ludzki czyn i postępowanie. Aby właściwie rozpatrywać kwestie moralne potrzebna jest jednak wiedza obejmująca dorobek filozofii i myśli etycznej minionych wieków. Cały ten teoretyczny zasób zawarto w "Przyborniku etyka". Lektura ta może okazać się świetnym kursem rozumowania etycznego, rozpoczynającym się od pytania o podstawy etyki i przedstawienia nurtów myślowych w etyce. Następnie mamy opis głównych pojęć używanych w dyskursie etycznym i przegląd sposobów wykorzystywanych w krytyce teorii i sądów etycznych. Ostatnia część książki dotyczy badania granic rozumowań moralnych. Dużą zaletą tego kompendium jest przystępny, a niekiedy nawet żartobliwy język, w jakim autorzy przybliżają pojęcia i koncepcje związane z etyką.

poleca Tomasz Hryc



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Niermeyer, Rainer
Motywacja : jak zachęcić pracowników, aby dali z siebie wszystko? / Rainer Niermeyer ; [tł. Olga Koszutska]. - Warszawa : Wydawnictwo C. H. Beck, 2009. - XII, 175 s. : il. ; 19 cm.

Motywacja jest jednym z podstawowych czynników wpływających na sukces lub porażkę przedsiębiorstwa. W dobie ostrej rywalizacji na rynku, to właśnie poziom zaangażowania poszczególnych pracowników i całej załogi może stać się najważniejszym elementem różnicującym dwóch konkurentów. Książka przedstawia wiele możliwości wzmocnienia motywacji, nie tylko własnej, lecz i pracowników. W publikacji między innymi testy sprawdzające zdolność do motywowania:
  • Czy stwarzasz pracownikom warunki do automotywacji?
  • Jak silna jest Twoja motywacja?
  • Na ile jesteś kompetentny emocjonalnie?
  • W jaki sposób przekazujesz informację zwrotną?
  • Jakie obszary celów masz przed sobą?
  • Czy współgrają u ciebie chęć, umiejętności i możliwości zewnętrzne?
  • Czy znasz swój stosunek do czasu?

Autorzy: Rainer Niermeyer Partner w firmie KienbaumManagement Consultants.Od wielu lat zajmuje się doradztwem i coachingiem oraz jest trenerem menadżerów i ich pracowników specjalizującym się w tematyce umiejętności "miękkich".

poleca Urszula Karasińska



LIPIEC

Oddział dla Dzieci


Berowska, Marta
Trzy tajemnice / Marta Berowska ; il. Jolanta Marcolla. - Warszawa : Wydawanictwo Mozaika, cop. 2009. - 253, [3] s. : il. ; 23 cm.

"Trzy tajemnice" to powieść historyczna dla dzieci od 11 lat i bardzo sympatyczna lektura na letni odpoczynek.
Dwoje bohaterów Ewa i Wojtek podróżując autostopem i wędrując po górach podczas wakacji przeżywają trzy niesamowite przygody. Na skutek przedziwnych okoliczności niespodziewanie trafiają na zamek Bolka Świdnickiego, poznają obyczaje sprzed wieków i przeżywają bardzo zabawne przygody przekraczając granicę świata baśni. Ta przygoda nosi tytuł: "Tajemnica Liczyrzepy". Dwie następne to: "Tajemnica Ślęży" oraz "Tajemnica Szurpilskiego Jeziora".

poleca Danuta Gumulak



Wypożyczalnia dla Dorosłych


Nazario, Sonia
Podróż Enrique / Sonia Nazario. - Zakrzewo : Wydawnictwo Replika, cop. 2009. - 341, [1] s. ; 21 cm.

Sonia Nazario – pochodząca z Argentyny reporterka Los Angeles Times pisze na temat najbardziej palących problemów społecznych współczesnego świata – głodu,narkomanii, imigracji. W 2002 roku otrzymała prestiżową nagrodę Pulitzera za cykl reportaży stanowiących kanwę książki "Podróż Enrique" – opartej na faktach historii siedemnastoletniego chłopca z Hondurasu przemierzającego niezwykle niebezpieczna drogę na dachach pociągów w poszukiwaniu matki, która – opuszczona przez męża – wyjechała do Stanów Zjednoczonych "za chlebem" gdy miał sześć lat. Aby opisać los Enrique autorka sama odbyła podobną, trwającą trzy miesiące podróż i przekonała się, jakie trudy i niebezpieczeństwa musiał pokonać chłopiec, aby z rodzinnej Tegucigalpy w Hondurasie poprzez Gwatemalę i Meksyk dotrzeć do Ameryki. W podobny sposób co roku 48 tysięcy dzieci pozostawionych pod opieką krewnych wyrusza w drogę w poszukiwaniu rodziców, ukrywajac się na dachach pociągów towarowych zwanych El tren de la Muerte - czyli pociągami śmierci. Niejednokrotnie giną pod ich kołami. Głodne, wycieńczone, są narażone na ataki grasujących w rejonie przygranicznym band; bite i okradane przez skorumpowanych funkcjonariuszy służb imigracyjnych, wielokrotnie wyłapywane i odstawiane do granicy autobusami łez (El Bus de Lagrimas). Mimo tych przeciwności próbują ponownie, mając przy sobie kilka dolarów, tortillę na drogę i ukryty w ubraniu telefon matki. Sonia Nazarro nie opuszcza swojego młodocianego bohatera, gdy tylko udaje mu się wreszcie przekroczyć granicę na Rio Grande. Towarzyszy mu w przeprawie przez Stany Zjednoczone aż do Północnej Karoliny i opisuje trud odbudowy zerwanych na skutek rozłąki więzi pomiędzy synem i matką. Żal utraconych lat, pretensje, gniew tłumią radość spotkania. Nazario przejmująco ukazuje, jak dalece emigracja niszczy rodziny i odciska się piętnem na psychice dzieci, które nie potrafią darować rodzicom wieloletniej rozłąki. Nie zmienia tego fakt, że mogły się dłużej uczyć niż ich rówieśnicy czy też dostawały w paczkach lepsze ubrania.
"Podróż Enrique", nazwana odyseją dwudziestego pierwszego wieku, stała się światowym bestsellerem. Polecam ją szczególnie tym, którzy chcą widzieć świat tylko przez różowe okulary.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Diariusz dni grozy w Gorlicach : na podstawie pamiętników : Jana Benisza, Jana Budackiego, Stanisława Feliksa Grąglowskiego, Władysława Kijowskiego, Jana Sikorskiego, ks. Bronisława Świeykowskiego / wybrał i zestawił Andrzej Ćmiech. - Gorlice : Wydział Promocji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Gorlicach, Wydanictwo i Drukarnia NOVA SANDEC, 2010. - 176 s. : il. ; 21 cm.

Diariusz dni grozy w Gorlicach – pozycja, dzięki której czytelnik "uczestniczy" dzień po dniu w tragicznych wydarzeniach życia publicznego rejonu Gorlic w okresie od 15 listopada 1914 r. do 2 maja 1915 r. Autor zebrał wspomnienia ludzi, którzy byli naocznymi świadkami ówczesnych wypadków (Jan Benisz, Jan Budacki, Stanisław Feliks Grąglowski, Władysław Kijowski, Jan Sikorski, ks. Bronisław Świeykowski). Dzięki jego dociekliwości otrzymujemy dostęp do unikalnych relacji, niejednokrotnie zachowanych jedynie w rękopisach czy odpisach maszynowych. Całość stanowi solidne źródło historyczne, wzbogacone licznymi fotografiami.
Ze Wstępu: ...Jedyny w swym rodzaju diariusz zawiera prawdziwe, bez przejaskrawień, niekiedy być może nawet drastyczne opisy nie tylko wydarzeń historycznych, ale również osobistych przeżyć kronikarzy i ich bliskich, rejestruje marzenia, stosunek do zdarzeń, a nawet plotki krążące po mieście.
Polecam Gorliczanom, a przede wszystkim osobom żywo zainteresowanym historią pierwszej wojny światowej w regionie gorlickim.

poleca Joanna Kalisz



Filia "Magdalena"


Katende, Dorota
Dom na Zanzibarze / Dorota Katende. - Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2009. - 286, [2] s., [16] s. tabl. kolor. : il. ; 21 cm.

Zanzibar to idealne miejsce na wakacje – wspaniałe słońce, piękne plaże i błękitny ocean. Najbardziej znane plaże to te w okolicach Nungwi, małej wioski rybackiej; są też najbardziej żarłoczne. Wyjątkiem jest plaża hotelu Mnarani, który położony jest poza centrum wioski Nungwai i ma swój własny klif z pięknym widokiem na Ocean Indyjski.

Dom na Zanzibarze to prawdziwa historia Polki, która osiągnęła coś, o czym marzy wielu – wybrała się w egzotyczną podróż, która zmieniła jej życie. W Kenii, kraju Masajów i dzikich zwierząt odkrywa, że Afryka jest jej przeznaczeniem. Zanzibar, Kenia są tu pięknie opisane. Po powrocie z Afryki autorka założyła biuro podróży organizujące wyjazdy na kolonialne safari.
Pełną ciekawostek książkę polecam jako wspaniale napisany pamiętnik i doskonałą rozrywkę. Lektura nie tylko na deszczowe dni.

poleca Bożena Dykla



CZERWIEC

Oddział dla Dzieci


Skwark, Dorota
Tajemnice klubu Dobre Maniery : poradnik dobrego wychowania dla dzieci / Dorota Skwark ; [il. Edyta Borzych]. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2008. - 168 s. : il. kolor. ; 23 cm.

Do pani Doroty mieszkającej w Dobrotkowie przyjeżdżają na wakacje dzieci z rodziny. Zakładają fanklub "Dobre maniery" i chcą "zarazić" innych dobrym zachowaniem. Nie zawsze idzie im to łatwo, wtedy mogą liczyć na swoją ciocię Dorotę, która zawsze służy pomocą. Książka podpowiada, jak zachować się w danej sytuacji.
Poradnik dobrych manier wskaże m. in. jak kulturalnie się przedstawić, jak pisać listy, jak się zachować na spotkaniu towarzyskim lub na podwórku podczas zabawy, czy obgryzanie paznokci jest eleganckie, czy ładnie jest skarżyć.
Dzięki tej książce dobre obyczaje i maniery nie będą Wam obce.
Zapraszam do lektury.
"...Teraz każdego roku do pani Doroty przyjeżdżają na wakacje dzieci z jej rodziny. To piątka rozkosznych siostrzeńców, których sposób zachowania wywołuje dumę u ich ciotki […]. Wszyscy mieszkańcy Dobrotkowa zauroczeni są manierami tych maluchów..." s. 6

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Paszylk, Bartłomiej
Książki zakazane / Bartłomiej Paszylk. - Warszawa ; Bielsko-Biała : Wydawnictwo Szkolne PWN, 2009. - 358, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm.

Wydawnictwo Szkolne PWN po raz kolejny proponuje czytelnikom nie lada atrakcję w postaci publikacji Książki zakazane, z cyklu Literatura i kontrowersje. Bartłomiej Paszylk, recenzent i publicysta, w interesujący sposób przedstawia dzieje cenzury oraz wpływ, jaki wywarła na rozwój literatury polskiej i światowej. Autor wyjaśnia, jakie czynniki decydowały o tym, że niektóre publikacje stały się zakazane. A zatem – co spowodowało, że uczniowie amerykańskich szkół z wypiekami na twarzy czytali lekturę Buszujący w zbożu J.D. Salingera? Dlaczego z bibliotek masowo znikały takie książki jak: Zwrotnik Raka, Czarna wiosna, Zwrotnik Koziorożca H. Millera? Zachęcam czytelników do sięgnięcia po Książki zakazane, bo jak pisze autor: "... pomijając bardzo nieliczne wyjątki, omawiane tutaj tytuły to świetna literatura: odważna, innowacyjna, pozostawiająca w głowie niezwykłe obrazy i podpowiadająca, że czerpanie przyjemności z życia niekoniecznie polega na trzymaniu się najprostszych, dawno temu wytyczonych ścieżek".

poleca Agnieszka Labut-Biel



Czytelnia Główna


Kienzler, Iwona
Wzory korespondencji handlowej i umów w języku angielskim / Iwona Kienzler ; konsultacja Andrzej Hildebrandt. - Warszawa : Świat Książki, 2010. - 560 s. : tab. ; 25 cm.

W przedsiębiorczości – profesjonalnie prowadzona korespondencja jest wizytówką firmy i ma niebagatelne znaczenie w skutecznym prowadzeniu interesów. W przypadku partnerów zagranicznych – konieczne jest sformułowanie odpowiednich pism w języku angielskim. Zadanie to może stanowić pewien problem dla pracowników odpowiedzialnych za korespondencję służbową, którzy na co dzień nie posługują się tym językiem. Tutaj przyjdzie im z pomocą książka Iwony Kienzler. Zawiera ona przykłady pism i umów związanych z prowadzeniem firmy, jak również listów i dokumentów handlowych (bogaty wybór wzorów pism przewodnich, zapytań, ofert, zamówień i zleceń, kontraktów handlowych, dokumentów związanych z realizacją dostawy i płatnościami, a także reklamacjami). Pisma przygotowane są w formie szablonów, które można dowolnie wykorzystywać, biorąc pod uwagę specyfikę sytuacji w danej firmie. Przy układaniu konkretnych pism pomocny będzie też tematyczny słowniczek terminów handlowych: polsko-angielski i angielsko-polski zamieszczony w suplemencie.

poleca Tomasz Hryc



Filia "Zawodzie"


See, Lisa
Dziewczęta z Szanghaju / Lisa See ; z ang. przeł. Magdalena Słysz. - Warszawa : Świat Książki, 2010. - 364, [1] s. ; 21 cm.

Egzotyczna saga rodzinna rozgrywająca się w latach 1937-1957 w Szanghaju i Los Angeles.
Jest to historia dwóch chińskich sióstr, które wychodzą za mąż za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Po niebezpiecznej, trwającej wiele miesięcy podróży docierają do mężów.
Nowa ojczyzna i nowa rodzina rozczarowują je. Na miejscu okazuje się, że nic nie jest takie, jakie miało być. Siostry niewiele rozumieją z panującej w domu pełnej niedomowień atmosfery. One zresztą też skrywają pewną tajemnicę. Dziewczęta z Szanghaju to powieść, która przeniesie Cię do egzotycznego świata. Historia bohaterek pochłania czytelnika bez reszty.

poleca Jolanta Stawiarska



MAJ

Oddział dla Dzieci


Zarębska, Edyta
Mysi ród / tekst i il. Edyta Zarębska. - Lublin : Wydawnictwo Bociuś, 2006. - 68, [2] s. : il. kolor. ; 28 cm. (Opowieści babci Gruni / Edyta Zarębska ; cz. 1.)

Opowieści babci Gruni to książka skierowana do naszych najmłodszych czytelników.
Napisana wierszem i własnoręcznie pięknie zdobiona przez autorkę Edytę Zarębską.
Zawiera pięć niesamowitych opowiadań o przygodach rodziny myszek. Jest to pełna miłości i przyjaźni książka oparta na ciepłych rodzinnych relacjach. Na przykładzie bajkowego świata zwierząt pokazuje najważniejsze cele wychowawcze.

Zajrzyjmy przez komin?
A może przez drzwi?
Kto w tym domu mieszka?
Kto w tym domu śpi?
Kto co rano wstaje i pali w piecyku?
Kto to może być?

poleca Anna Nigborowicz


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Giza, Jerzy
Nowosądecka lista katyńska : pomordowani w Rosji Sowieckiej / Jerzy Giza. - Wyd. 2. - Nowy Sącz : Towarzystwo Gimnastyczne Sokół [etc.], 2009. - 276, [3] s. : il. ; 26 cm.

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci...
W. Szymborska

Żyjemy w kraju zerwanej ciągłości, tej historycznej, politycznej, prawnej i kulturowej. Znaczna część Polski symbolicznej pozostała poza obecną Polską geograficzną i dlatego to, co stanowi osnowę i fundament naszego trwania, musimy pielęgnować w nas i w następnych pokoleniach poprzez umacnianie narodowej pamięci... Oddając tę książkę Czytelnikom, wypełniłem tylko jedynie swój elementarny patriotyczny obowiązek. Mam nadzieję, że nazwiska sądeckich Katyńczyków wyryłem tym sposobem w sądeckiej zbiorowej pamięci na zawsze. Niech będzie to Ich symboliczny powrót z przeszłosci do współczesnej Polski. Niech pomaszeruje przez Sądecczyznę kondukt tamtej rozstrzelanej armii... – pisze we wstępie do książki autor.
Jest to już drugie wydanie Nowosądeckiej Listy Katyńskiej, wzbogacone o 124 biogramy poległych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Kijowie oraz w piątym – wciąż nieznanym – miejscu w Rosji Sowieckiej. Czytajmy o nich my i nasi bliscy, aby trwali w narodowej pamięci.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Reinhard, Wolfgang
Życie po europejsku : od czasów najdawniejszych do współczesności / Wolfgang Reinhard ; tł. Jacek Antkowiak ; red. nauk. Wojciech Józef Burszta. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. - 593, [2] s., [8] s. tabl. : il. ; 25 cm.

"Dzieckiem ziemi jestem i rozgwieżdżonego nieba".
Powyższe stwierdzenie Eugena Finka uczynił myślą przewodnią swojego najnowszego dzieła "Życie po europejsku" Reinhard Wolfgang – profesor historii nowożytnej z Fryburga.
Autor odsłania przed czytelnikiem arkana życia społeczeństw w Europie od czasów zamierzchłych do współczesności. Czyni to w sposób niezwykle odkrywczy oraz plastyczny. Trafny podział materiału na trzy części (I. Ciało – II. Życie w społeczności – III. Przestrzeń) sugestywnie opisuje stosunek Europejczyków do wskazanych trzech wymiarów życia ludzkiego.
Dodatkowym atutem jest znacznie rozbudowana bibliografia, która z pewnością okaże się pomocną przy pisaniu prac, a także jako punkt odniesienia dla badaczy absorbujących się historią i antropologią kultury.
Polecam wszystkim zapalonym badaczom, zainteresowanym szeroko rozumianą kulturą europejską, a przede wszystkim studentom.

poleca Joanna Kalisz



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Nowoczesne technologie w logistyce / red. nauk. Jan Długosz ; aut. Jan Długosz [et al.]. - Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2009. - 253 s. : il. ; 24 cm.

Warunkiem osiągnięcia sukcesu we współczesnej logistyce jest wdrożenie nowoczesnych technologii. Firmy, aby skutecznie działać w łańcuchach dostaw, muszą wykorzystywać systemy informatyczne, automatyczną identyfikację towarów czy elektroniczną wymianę danych.
W niniejszej książce autorzy omówili:
  • istotę i znaczenie technologii logistycznych,
  • technologie informacyjne w łańcuchach dostaw,
  • systemy automatycznej identyfikacji,
  • elektroniczną wymianę danych,
  • systemy łączności bezprzewodowej stosowane w logistyce,
  • współczesne technologie w transporcie,
  • zaawansowane technologie w praktyce magazynowej,
  • rolę opakowań w technologiach logistycznych.

Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków ekonomicznych w wyższych uczelniach różnych typów, kadry menedżerskiej przedsiębiorstw oraz praktyków chcących rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę logistyczną i doskonalić systemy logistyczne swoich firm.

poleca Urszula Karasińska



KWIECIEŃ

Oddział dla Dzieci


Spohn, Margot
Jaki to kwiat? / Margot Spohn, Roland Spohn ; [z niem. przeł. Monika Koch]. - Warszawa : Świat Książki, 2009. - 319, [1] s. : il. kolor. ; 20 cm.

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Warto zwrócić uwagę na kwiatypojawiające się na łąkach, w parkach czy w lasach, dlatego w tym miesiącu proponuję książkę "Jaki to kwiat?". Jest to idealny przewodnik na rodzinne spacery czy piesze wycieczki.
Książka prezentuje ponad 450 gatunków roślin kwiatowych występujących w Polsce i w całej Europie. Ponad 2000 kolorowych ilustracji. Przy każdej roślinie znajduje się informacja o występowaniu. Znajdziemy również informację o okresie kwitnienia danej rośliny, naturalne siedliska, ważne cechy ułatwiające rozpoznanie oraz ciekawostki.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kuchnia literacka / wybór tekstów Jan Tomkowski ; przepisy Barbara Jakimowicz-Klein.- Warszawa : Świat Książki, 2009. - 262 s. : il. ; 17x24 cm.

Historyk literatury Jan Tomkowski i specjalistka od kuchni Barbara Jakimowicz-Klein stworzyli wyjątkową historię kuchni, obyczajów przy jedzeniu, prozy i poezji od staropolszczyzny po współczesność. Literackim tekstom towarzyszą związane z ich treścią kulinarne przepisy. Wykład Wokulskiego o jadaniu ryb nożem i widelcem ilustruje przepis na pieczonego sandacza, a wizytę u bohaterów "Nad Niemnem" wieńczy receptura na nalewkę różaną, jaką częstowano w saloniku Korczyńskich. W opowieści o literackich dziejach polskiej kuchni nie zabrakło też potraw z wigilijnego stołu opisanego w "Chłopach", ani słynnego bigosu z "Pana Tadeusza". Droga, jaką autorzy proponują przejść czytelnikom jest długa – od średniowiecza po współczesność, ale warto ją przebyć, bo lektura to miła. Polecam do czytania i ... gotowania.

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


Biała, Alina
Literatura i malarstwo. Korespondencja sztuk / Alina Biała.- Warszawa ; Bielsko Biała : Wydawnictwo Szkolne PWN, 2009. - 574 s. : il. kolor. ; 28 cm.

Książka ta jest zaproszeniem do przechadzki po galerii literacko-malarskiej. Czytelnik, który zechce z tego zaproszenia skorzystać odbędzie niezwykłą podróż po kolejnych rozdziałach, jak po muzealnych salach. Będzie miał okazję poznać związki "sztuk siostrzanych" – malarstwa i literatury. Fragmenty dzieł pióra i dzieł pędzla – nawiązujące do siebie, komentujące się, uzupełniające czy polemizujące ze sobą – ukażą literaturę i malarstwo w zupełnie nowym świetle. Warto się przekonać, jak silne związki łączą sztuki posługujące się odmiennymi środkami wyrazu.
Polecam. Nie tylko maturzystom, choć im szczególnie.

poleca Ewa Bochenek



Filia "Magdalena"


Syrwid, Marta
Zaplecze / Marta Syrwid. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2009. - 222, [2] s. ; 20 cm.

"Jestem głodna, jestem tak głodna, że poodgryzałabym tym dziewczynom mięso z przedramion. Tam gdzie skóra jest delikatniejsza. Wylizałabym pępki maślane. Złapałabym jakąś grubaskę. I najpierw biłabym ją. Bo ma za dużo przyjemności. Je. Je za dużo. Potem bym ją zjadła, na surowo... Wczepiłabym się i ssała tłuszcz."
Proponuję Państwu dojrzałą powieść młodej, utalentowanej studentki filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marty Syrwid. Jako pisarka zadebiutowała w wieku szesnastu lat. W "Zapleczu" autorka nakreśla w bardzo odważny sposób problem anoreksji wśród młodych dziewcząt. Zaburzenie to staje się jednak tłem do opisania historii Klary Wiśniewskiej, dla której odchudzanie staje się z biegiem lat jedynym celem w życiu, drogą ku samoakceptacji. Dziewczyna zrzuca kolejne kilogramy, by zapomnieć o ojcu tyranie, który w dzieciństwie zmuszał ją do jedzenia, znęcał się fizycznie i psychicznie, groził, że zamknie ją w piekarniku i odkręci gaz. Bohaterka przeżywa fizyczne i psychiczne katusze związane z głodzeniem się, potrafi policzyć wszystkie wystające żebra i kości, ale wciąż uparcie dąży do upragnionego celu... wyglądu manekinki.
Serdecznie zachęcam do lektury szczególnie młode dziewczęta niezadowolone ze swojego wyglądu. Powieść jest przestrogą przed nadmiernym kreowaniem w mediach kobiet o zbyt idealnych kształtach, przypominających upozowane manekiny z wystaw sklepowych.

poleca Iwona Bobola, stażystka



MARZEC

Oddział dla Dzieci


Meyer, Kai
Kolczaste monstrum / Kai Meyer ; przekł. z jęz. niem. Roman Niedballa. - Katowice : Videograf II, 2006. - 146, [1] s. ; 20 cm.

"Kolczaste monstrum" to 4. część 10-tomowej serii "Siedem pieczęci". Bohaterką tej serii fantasy jest rudowłosa Kira, która wraz z trójką przyjaciół – Nilem, Lizą i Chryzkiem – walczy przy pomocy czarodziejskich pieczęci z demonami i wiedźmami. "Po chwili znów stała na tarasie. Jasne światło księżyca rzucało teraz straszne cienie. Szelest drzew brzmiał inaczej niż przedtem. Złowrogo, jakby w gąszczu liści wylęgły się tajemnicze, nikczemne istoty. Kira odetchnęła głęboko odkąd ona i jej trzej najlepsi przyjaciele: Nils, Liza i Chrypek zostali naznaczeni Siedmioma Pieczęciami, wiele się zmieniło. W jednej chwili 12-letnia dziewczynka została skazana na ciągłe zmaganie się z atakami krwawych demonów" (s. 12-13)

poleca Danuta Gumulak


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Goik, Magdalena
Kobiety w literaturze / Magdalena Goik. - Warszawa ; Bielsko-Biała : Wydawnictwo Szkolne PWN, cop. 2009. - 328 s. : il. ; 25 cm.

Pisarki, artystki, muzy, emancypantki, matki, święte, wojowniczki, diablice... tak szeroki wachlarz kobiecych sylwetek prezentuje Magdalena Goik w publikacji "Kobiety w literaturze". Książka ta wchodzi w skład cyklu "Literatura i kontrowersje". Autorka w interesujący i niekonwencjonalny sposób przedstawia kobiety–pisarki, jak i bohaterki literackie, które wywarły szczególny wpływ na kształt literatury oraz rzeczywistość pozaliteracką. Opisywane bohaterki to kobiety wyjątkowe, a wśród nich: Aspazja, Irena Krzywicka, Zofia Nałkowska, Sylvia Plath, Faustyna, Delfina Potocka... Jedne z nich "trujące jak bluszcz", inne z kolei wybrały "granat zamiast odkurzacza"
Polecam. Nie tylko kobietom...

poleca Agnieszka Labut-Biel



Czytelnia Główna


Cegielska, Maria
Podróż do Brazylii. Wspomnienia córki galicyjskiego naftowca / Maria Cegielska.-Kraków : Księgarnia Akademicka, 2009.- 208 s. ; 21 cm.

"Podróż do Brazylii" jest literackim debiutem Marii Cegielskiej, córki Olgi z Grodyńskich (doktora filozofii nauk na Uniwersytecie Jagiellońskim) oraz Franciszka Rziha zaliczanego do grona dziesięciu największych producentów ropy naftowej w Polsce.
Autorka w 67 obrazkach wspomina swoje dzieciństwo oraz młodość związane z Krakowem i Gorlicami. Pasjonująca i pełna ciepła opowieść, pisana lekkim językiem, a obejmująca czasy Polski przedwojennej. Zatapiając się w lekturze z łatwością przeniesiemy się w tamte czasy. Za przewodniczkę mamy Panią Marię Cegielską, która przywołuje obrazy z własnej pamięci, przeżyte chwile oraz zabawne epizody. Uzupełnia je bibelotami – a to porcelanowym koszyczkiem, a to drobiazgami z blaszanego puzderka. Wszystkie elementy oddają ducha okresu międzywojennego oraz dają obraz życia codziennego polskiej inteligencji i burżuazji. Przed naszymi oczami przewija się barwny korowód znanych osobistości, z którymi autorka zetknęła się na swej drodze życiowej; m. in. Henryk Markiewicz, Xawery Dunikowski, Maria Dąbrowska czy Wilhelm Mach.
Podróż do Brazylii – jak pisze autorka – "jest dla mnie synonimem marzeń, którymi żyje się w młodości, choćby otaczająca nas rzeczywistość była jak najbardziej prozaiczna, a nawet złowroga".
Zanurzmy się zatem we wspomnieniach minionych lat i wraz z Panią Marią udajmy się w podróż do Brazylii...

poleca Joanna Kalisz



Filia "Zawodzie"


Picoult, Jodi
Deszczowa noc / Jodi Picoult ; przeł. Katarzyna Kasterka. - Warszawa : Prószyński Media, 2009. - 533, [2] s. ; 20 cm.

Jodi Picoult w książce pt "Deszczowa noc" po raz kolejny dotyka kontrowersyjnych tematów – eutanazji, zdrady, kłamstw, intryg.
To wzruszająca powiść o granicach miłości, lojalności, odwagi i przebaczenia. Czyta się ją błyskawicznie, a po skończonej lekturze długo w myślach zostaje to, o czym się przeczytało.
Autorka pisząc o eutanazji zmusza nas do zastanowienia czy jest ona wyrazem miłości, czy egoizmu. Jak naprawdę wygląda miłość małżeńska i co o niej świadczy. "Deszczowa noc" to fascynująca, skłaniająca do refleksji powieść.

poleca Jolanta Stawiarska



LUTY

Oddział dla Dzieci


Allaby, Michael
Pogoda / Michael Allaby ; tł. Aleksandra Kubiak. Poznań : Wydawnictwo IBIS, 2009. - 44 s. : il. kolor. ; 29 cm. - (Encyklopedia Dla Młodzieży)

Książka ta przyda się młodzieży w napisaniu referatu, będzie bardzo pomocna w przygotowaniach do lekcji geografii. Jak powstaje para wodna, trąba powietrzna, co to jest tęcza, chmury, śnieg, grad, jak przepowiada się prognozę pogody? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w rekomendowanej książce. Zapraszam do lektury.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Szymczyk, Joanna
E-lementarz internetu czyli Najprostszy na świecie podręcznik dla miliona Polaków / Joanna Szymczyk. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2009.

Jest to bogato ilustrowany, zabawnie i prosto napisany podręcznik, opracowany na potrzeby seniorów, którzy nie umieją posługiwać się komputerem i Internetem. Został napisany w formie dialogów, które toczą się między aktorem Markiem Kondratem, a państwem Walczakami. Elementarz wyjaśnia, z jakich elementów składa się komputer, zasady posługiwania się przeglądarką internetową, prezentuje, w jaki sposób zakłada się konto e-mailowe i jak obsługuje się pocztę internetową, informuje, jak ustrzec się przed wirusami komputerowymi, jak zalogować się i posługiwać portalem nasza-klasa, jak dokonywać zakupów przez internet, jak posługiwać się wyszukiwarką internetową, jak obsługiwać mapę.
Książka jest sponsorowana przez ING Bank Śląski, portal onet.pl, portal nasza-klasa.pl. i jest rozdawana darmo w placówkach Banku ING, wobec tego zawiera materiały reklamujące te firmy. W ramach ogólnopolskiej akcji biblioteki otrzymują od wydawcy bezpłatne egzemplarze, stąd znalazła się i w naszej książnicy. Mimo tych reklamowych akcentów jest świetnym podręcznikiem dla osób, które zaczynają swoją zabawę z komputerem. Na końcu podręcznika znajduje się bardzo przydatny słowniczek ikonek internetu i niektórych skrótów klawiaturowych.
Książeczka warta polecenia!

poleca Grażyna Zastępa



Czytelnia Główna


Zarządzanie placówką oświatową : poradnik nowoczesnego dyrektora / pod red. Katarzyny Krysztofiak ; [aut. Dorota Igielska et al.]. - Warszawa : Wydawnictwo C. H. Beck, 2009. - XVIII, 381 s. ; 21 cm.

Placówka oświatowa, podobnie jak inne organizacje, odpowiada na zapotrzebowanie społeczne. Jednak środowisko szkolne nie tylko reaguje na potrzeby lokalnej społeczności, ale też kształtuje w swoim otoczeniu pewne standardy – kreując potrzeby edukacyjne, organizując życie społeczne, aktywizując do rozmaitych form działania, a nawet wspomagając w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Liderem tak rozumianej działalności szkoły powinien być jej dyrektor.
"Zarządzanie placówką oświatową" to książka skierowana właśnie do dyrektorów szkół. Przedstawiono w niej szczegółowe zagadnienia z zakresu kierowania szkołą i innymi placówkami oświatowymi. Omówione zostały kwestie związane z organizacją pracy szkoły, wychowaniem, bezpieczeństwem oraz współpracą z rodzicami uczniów i środowiskiem lokalnym. Autorzy szczególnie dokładnie opisali zadania i kompetencje dyrektora, funkcje rady rodziców i rady szkoły, organizację nadzoru pedagogicznego, zagadnienia dotyczące nostryfikacji świadectw uzyskanych za granicą oraz problematykę praw i obowiązków ucznia. Nie zabrakło też przykładowych programów profilaktycznych i wychowawczych
Książka ta z pewnością okaże się pomocna w kształtowaniu strategii prowadzenia szkoły.

poleca Tomasz Hryc



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Lech, Maria
Wszołek-Lech, Dominika
Jak prawidłowo rozliczyć projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki? / Maria Lech, Dominika Wszołek-Lech. - Gdańsk : Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, 2009. - 205, [1] s. ; 23 cm.

Jeśli chcesz prawidłowo rozliczyć projekt w PO KL – ta publikacja jest dla Ciebie. Jej celem jest przedstawienie wybranych zagadnień (również w aspektach praktycznych) związanych z zarządzaniem i kontrolą, rozliczaniem, monitorowaniem oraz sporządzaniem sprawozdań z realizacji projektów. W opracowaniu podjęto próbę budowy polityki rachunkowości (planu kont) przystosowanego do sporządzania wniosku o płatność. Publikacja może być wykorzystywana przez beneficjentów realizujących projekty, menadżerów zarządzających projektami, księgowych, audytorów zewnętrznych i wewnętrznych, biegłych rewidentów, jak również przez kadrę dydaktyczną i trenerską.

poleca Urszula Karasińska



STYCZEŃ

Oddział dla Dzieci


Penston, Gail
Witaj Święty Mikołaju ! : Książka z szablonami / Gail Penston ; il. Stuart Trotter, Andy Everitt-Stewart, Jason Billin ; tł. Patrycja Zarawska. Bielsko-Biała : Wydawnictwo Debit, [2008]. - 25 s. : il. kolor. ; 26 cm.

Książka ta zawiera wesołą historyjkę o Świętym Mikołaju oraz 6 szablonów, dzięki którym dzieci bez trudu narysują:
  • Mikołajowe sanie
  • 2 renifery w locie
  • świątecznie przystrojony kominek
  • Mikołaja z prezentami
  • Ładnie ubraną choinkę
  • Zimową scenkę z bałwanem
Wystarczy dobrze zaostrzony miękki ołówek, kilka kolorowych kredek, a szablony pomogą przy wykonaniu ładnych świątecznych i zimowych kartek.

poleca Danuta Gumulak


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Nicieja, Stanisław Sławomir
Kresowe trójmiasto : Truskawiec, Drohobycz, Borysław / Stanisław Sławomir Nicieja. - Opole : Wydawnictwo MS, cop. 2009. - 294, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 25 cm.

Stanisław Sławomir Nicieja – wybitny znawca dziejów Kresów Wschodnich, autor historycznych bestsellerów: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Panteon Orląt Lwowskich, Twierdze kresowe Rzeczypospolitej, przygotował czytelnikom kolejny książkowy rarytas. Z właściwą sobie erudycją i swadą opisał przedwojenny świat kresowego trójmiasta – Truskawca, Drohobycza i Borysławia, dokumentując pieczałowicie opowieść starymi fotografiami wydobytymi z zakamarków tammtejszych domostw. Zachwyceni szatą edytorską, smakujemy Kresowe Trójmiasto jak świąteczny specjał.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Mowa ciała dla bystrzaków / Elizabeth Kuhnke. - Gliwice : Wydaw. Helion, 2008. - 314 s. ; 23 cm.
"Język ciała jest głośniejszy niż wszelkie słowa..." tymi słowami Elizabeth Kuhnke rozpoczyna swoją najnowszą publikację Mowa ciała dla bystrzaków. Z pewnością każdy, kto podejmie próbę komunikowania się z pominięciem mowy ciała, szybko przekona się o niebagatelnej roli aktywizacji własnego ciała w kontaktach międzyludzkich. Powyższy aspekt porozumiewania się umożliwia ujawnienie i odczytanie myśli, nastrojów oraz nastawienia, a proces przebiega zarówno świadomie, jak i podświadomie.
Każdy z rozdziałów książki dotyczy konkretnego aspektu języka ciała, pomaga interpretować gesty wykonywane w określonym kontekście. W części poświęconej kontaktom towarzyskim i zawodowym autorka przeanalizowała m.in. przebieg rozmowy rekrutacyjnej oraz przekraczanie barier kulturowych, czyli znaczenie gestów charakterystycznych dla określonych narodów i społeczności.
Pozycja przydatna dla osób zainteresowanych polepszaniem swoich umiejętności w zakresie komunikacji niewerbalnej w relacjach zawodowych oraz osobistych. Pomoże w przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej, negocjacjach czy po prostu w odczytywaniu emocji innych ludzi.
Zrozum język gestów, postawy i mimiki!

poleca Joanna Kalisz



Filia "Magdalena"


de Blasi, Marlena
Tysiąc dni w Wenecji / Marlena de Blasi ; przeł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2009. - 301, [2] s. ; 20 cm.

Marlena de Blasi – dziennikarka, krytyk kulinarny, autorka książek o Wenecji, Toskanii i Sycylii oraz trzech książek kucharskich. Z pochodzenia Amerykanka, od kilkunastu lat mieszka w Wenecji. Obecnie wraz z mężem zajmuje się organizacją wycieczek po Toskanii i Umbrii.
Wpadają na siebie przypadkiem na Placu św. Marka – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona, dojrzała kobieta, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Ta miłość była im pisana. Ciepła zabawna i inspirująca książka dla marzycieli, wielbicieli włoskich klimatów, a także smakoszy włoskiej kuchni, którzy odnajdą w niej wiele smakowitych przepisów. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym. Poruszająca książka o prawdziwej miłości i drugiej szansie.

poleca Bożena Dykla