Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiąca



Żyj wielokrotnie – CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci


Macdonald, Fiona
Aztekowie : jedz, pisz, baw się i ubieraj jak... Aztekowie / Fiona Macdonald ; tł. Beata Rusinowska. - Kraków : Aksjomat, 2008. - 32 s. : il. kolor. ; 31 cm. - (Zabawy z Historią)
Egipcjanie : jedz, pisz, baw się i ubieraj jak... Egipcjanie / Fiona Macdonald ; tł. Beata Rusikowska. - Kraków : Aksjomat, 2008. - 32 s. : il. kolor. ; 31 cm. - (Zabawy z Historią)
Rzymianie : jedz, pisz, baw się i ubieraj jak... Rzymianie / Fiona Macdonald ; tł. Beata Rusikowska. - Kraków : Aksjomat, 2008. - 32 s. : il. kolor. ; 31 cm. - (Zabawy z Historią)
Wikingowie : jedz, pisz, baw się i ubieraj jak... Wikongowie / Fiona Macdonald ; tł. Beata Rusikowska. - Kraków : Aksjomat, 2008. - 32 s. : il. Kolor. ; 31 cm. - (Zabawy z Historią)

Seria książek "Zabawy z Historią" umożliwia nam poznanie czterech fascynujących cywilizacji, które rozwinęły się przed wiekami na różnych kontynentach. Są to Aztekowie, Egipcjanie, Rzymianie i Wikingowie.Dowiemy się, jak ludzie się ubierali i mieszkali, co jedli, pili, w co wierzyli i jak się bawili w dawnych kulturach. Poza mnóstwem informacji znajdziemy również propozycje ciekawych zadań i zabaw, które możemy sami wykonać. Polecam tę serię nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom i nauczycielom.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Nurowska, Maria
Anders / Maria Nurowska. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2008. - 254, [2] s. : il. ; 20 cm.

Do lektury najnowszej książki Marii Nurowskiej właściwie nie trzeba namawiać, tytuł i nazwisko autorki zapewne przyciągną czytelników jak magnes. Władysław Anders, bohaterski żołnierz, owiany legendą generał polskich nadziei, zwycięski wódz spod Monte Cassino. Maria Nurowska, niezwykle poczytna pisarka, specjalizującą się w opowiadaniu burzliwych, wojenno-miłosnych historii. W świadomości Polaków utrwalił się mit generała Andersa jako charyzmatycznego dowódcy i obdarzonego niezwykłą intuicją polityka, który potrafił rozbroić nawet Stalina i uzyskać jego zgodę na tworzenie polskiej armii z zesłanych w głąb Rosji Polaków. Wyprowadził tę armię z "imperium zła" gdy jeszcze nie był znany los polskich oficerów więzionych w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Po wojnie na emigracji w Londynie niestrudzenie działał w imię polskiej narodowo-niepodlegościowej sprawy. Z powieści Nurowskiej wyłania się także inne, mniej znane oblicze Generała, mężczyzny nie pozbawionego ludzkich słabości, szczególnie wobec kobiet. Książka łączy cechy dokumentalnej biografii i osnutej na autentycznych motywach powieści. Zadowoli więc zarówno miłośników historii i literatury faktu jak i amatorów romansów. Dodatkowym jej walorem są liczne fotografie, kopie prywatnych listów i historycznych dokumentów np. decyzji o pozbawieniu generała Andersa polskiego obywatelstwa przez Radę Ministrów z dnia 28.09.1946 roku.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Socjologia codzienności / pod red. Piotra Sztopmki i Małgorzaty Boguni-Borowskiej. - Kraków : Znak, 2008. - 973,[3] s. ; 24 cm.

Proponuję Państwu książkę "Socjologia codzienności", która stanowi wybór tekstów z najnowszej zagranicznej literatury socjologicznej, dotyczących różnych aspektów życia codziennego. Teksty uporządkowane są w 8 częściach, z których każda dotyczy odmiennego obszaru czy kontekstu, w którym toczy się życie codzienne w społeczeństwie. Jedynym słowem, są tu wszystkie zjawiska i kwestie, z którymi jako zwykli ludzie, członkowie ponowoczesnego społeczeństwa, borykamy się każdego dnia.
Artykuły mają charakter teoretyczno-analityczny, są jednak wzbogacone licznymi przykładami i interpretacjami zjawisk codzienności.
Książka ta zainteresuje zarówno studentów nauk społecznych, jak również będzie ciekawą lekturą dla szerszego grona czytelników.

poleca Ewa Bochenek



Filia "Zawodzie"


Forna, Aminatta
Kamienie przodków / Aminatta Forna ; przeł. Ewa Horodyska. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2008. - 412, [4] s. ; 20 cm. - (Seria z Miotłą)

"Kamienie Przodków" to wspaniała saga rodzinna ukazująca XX wieczną Afrykę. Abie przybywa z Londynu do Afryki, by przejąć plantację kawy po swoim zmarłym dziadku. Na miejscu spotyka jego cztery córki. Sędziwe już ciotki snują opowieści o swoim życiu, nie pomijając bolesnych wydarzeń i wstydliwych tajemnic. Dzięki nim Abie poznaje część historii swojej rodziny i ojczystego kraju. Dla czytelnika to okazja do zagłębienia się w dzieje kontynentu o odmiennej kulturze i obyczajach.

poleca Jolanta Stawiarska



LISTOPAD

Oddział dla Dzieci


FOX, Marta
Kaśka Podrywaczka / Marta Fox. - Łódź : Akapit Press, [2008]. - 245, [3] s. ; 20 cm.

"Kaśka Podrywaczka" – to powieść adresowana do młodzieży! Tytułowa bohaterka, jak każda nastolatka, ciągle poszukuje swojego miejsca na ziemi. Stąd spory z rodzicami, kłótnie i nieporozumienia z przyjaciółmi, tęsknota i poczucie odrzucenia.
W wyniku okrutnego żartu Kasia obiecuje sobie być twardą i nie dać się zranić. Przybiera więc maskę dziewczyny – podrywaczki, zdecydowanej feministki traktującej z góry chłopaków. Tym samym wpada w pułapkę własnego wizerunku; kreując się na samowystarczalną, pozbawia się szansy na miłość i czułość.
Ale czy tego właśnie pragnie nasza bohaterka?

... Wiem, że nie chcę, by inni decydowali o moim życiu, bo nie chcę być bezwolną, małą, słodką kobietką, której szczęście mogłoby zależeć od mężczyzny. Wybierze lub nie wybierze, znajdzie, nie znajdzie. A jak znajdzie, to szczęście na maksa, pełen odlot. Ciekawe dokąd? Kto powiedział, że to facet ma wybierać i decydować? W czym on jest lepszy ode mnie, by mi dyktować warunki? ...
s. 5

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


VARGA, Krzysztof
Nagrobek z lastryko / Krzysztof Varga. - Wołowiec : Wyd. Czarne, 2007. - 354, [2] s. ; 20 cm.

Na listopadowy wieczór – Krzysztof Varga. Pisarz i dziennikarz. Autor nominowanej do Nagrody NIKE 2008 powieści "Nagrobek z lastryko". Akcja książki została umieszczona w przyszłości, w roku 2070. Bohater z perspektywy lat dokonuje rozrachunku z teraźniejszością, rozpędzonym światem, który pędzi i "zjada własny ogon". Varga, niczym wytrawny impresjonista, kadruje rzeczywistość. Wytyka słabości, absurdy, wyostrza cechy współczesnego człowieka, który bezmyślnie poddaje się manipulacji i nieustannie szamocze się w szponach konsumpcjonizmu. W poszukiwaniu sensu, w poszukiwaniu szczątkowego szczęścia. Czarny humor, ironia, groteska, smutna refleksja przeplatają się w powieści, tworząc specyficzny klimat zagrożenia i klęski. Varga pisze ku przestrodze "apokalipsę naszych czasów".

poleca Małgorzata Sarkowicz



Czytelnia Główna


Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata / red. Anna Willman ; tł. Olga Małecka-Malcew, Renata Schodnicka. - Bielsko-Biała : Debit, [2008]. - 183, [1] s. : il. kolor. ; 30 cm.

Świątynie to miejsca, w których przenikają się dwa światy – boski i ludzki. Stanowią ucieleśnienie odwiecznego marzenia człowieka o spotkaniu z Bogiem. Na przestrzeni dziejów powstawały i ulegały zagładzie świątynie przeróżnych rozmiarów i form. Zbudowane z drewna, gliny i kamienia, wykute w skałach, wzniesione na piramidach albo zagłębione w ziemi, wspaniałe i skromne, sławne i zapomniane, stanowią nieodłączną część pejzażu.
Książka "Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" prezentuje miejsca święte wielu ludów i cywilizacji – budowle wznoszone od tysięcy lat na Bliskim i Dalekim Wschodzie Azji, w Europie, Afryce i Ameryce. Przedstawione tutaj kościoły, sobory, cerkwie, meczety i inne domy modlitwy nie tylko wzbudzają zachwyt, ale też pomagają dostrzec różnice i podobieństwa między poszczególnymi religiami.

poleca Tomasz Hryc



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


MIAGASZEWSKI, Zdzisław M.
GAŁUSZKA, Agnieszka
Podstawy geochemii środowiska / Zdzisław M Migaszewski, Agnieszka Gałuszka. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2007. - 574 s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.

Treść książki jest podzielona na część ogólną i szczegółową. W części ogólnej opisano m.in. fizykochemiczne podstawy klasycznej geochemii, mineralogii i petrologii, najważniejsze czynniki geochemiczne, klasyfikacje pierwiastków, a także rodzaje środowisk i procesów geochemicznych zachodzących w litosferze. Wskazano na znaczenie biosfery w procesach geochemicznych i w obiegu pierwiastków, takich jak azot, fosfor, siarka, tlen, węgiel i wodór oraz przedstawiono charakterystykę geochemiczną i toksykologiczną 42 pierwiastków. Opisano też zastosowanie izotopów do badań stanu środowiska.

W części szczegółowej omówiono w zarysie metody badań terenowych i laboratoryjnych, zastosowanie metod geofizycznych, zwłaszcza teledetekcji, w rozwiązywaniu problemów geochemii środowiska, wpływ zmian globalnych („kwaśnych” opadów, „dziury” ozonowej, efektu cieplarnianego) na środowisko przyrodnicze. Osobny rozdział dotyczy roli geochemii środowiska w badaniach i ochronie podstawowych składników przyrody nieożywionej, w tym wpływu kwaśnych wód kopalnianych i naturalnych (z pirytonośnych formacji skalnych) na ekosystemy. W dalszej części omówiono interaktywne związki między elementami biotycznymi i abiotycznymi przyrody oraz znaczenie biowskaźników w badaniach monitoringowych środowiska. W końcowej części przedstawiono podstawowe zagadnienia z zakresu geotoksykologii, geochemii organicznej i medycznej.

Książka jest przeznaczona dla specjalistów, doktorantów i studentów studiujących nauki o Ziemi i środowisku przyrodniczym oraz nauki chemiczne, biologiczne, rolnicze i medyczne.

poleca Urszula Karasińska



PAŹDZIERNIK

Oddział dla Dzieci


DYLEWSKI, Adam
Najpiękniejsze zabytki Polski / Adam Dylewski ; fot. Anna Olej-Kobus ; fot. Krzysztof Kobus. Warszawa : Świat Książki, 2006. - 108 s. : fot. kol. ; 30 cm.

Album "Najpiękniejsze zabytki Polski" prezentuje ponad 50 obiektów zabytkowych. Ukazuje znane nam miejsca, takie jak Wawel, kopalnię soli w Wieliczce, Warszawskie Łazienki, ale również budowle niekiedy zapomniane o wielkich wartościach historycznych, artystycznych czy estetycznych. Znalazł się tutaj również jeden z zabytków Ziemi Gorlickiej – Kościół Św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Album, poza wspaniałymi zdjęciami, zawiera podstawowe informacje o wybranych budowlach, ich dziejach, lokalizacji, walorach architektonicznych oraz anegdoty z nimi związane. Korzystając z tej książki można zapoznać się z miejscem, które planuje się odwiedzić.
Polecam bardzo gorąco nie tylko podróżnikom.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


KUCZOK, Wojciech
Senność / Wojciech Kuczok. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2008. - 247, [5] s. ; 20 cm.

(...)Ludzie tak naprawdę mogą mieszkać tylko w innych ludziach(...).
Nieśmiały, początkujący lekarz – Adam. Uznany pisarz cierpiący na niemoc twórczą – Robert. "Gwiazda wielkiego formatu", której blask słabnie – Róża. Bohaterowie Wojciecha Kuczoka szamoczą się w poczuciu niespełnienia. Samotni, nie rozumiani, wyklęci, podejmują próbę wskrzeszenia siły, która wyrwie ich z życiowego letargu. Czy nadejdzie wyzwolenie?
Powieść przełamująca tabu, kontrowersyjna, refleksyjna i prawdziwa.

poleca Małgorzata Sarkowicz



Czytelnia Główna


Kompendium wiedzy administratywisty / red. gł. Stanisław Wrzosek ; zespół red. Michał Domagała [et al.] ; aut. haseł Agata Barczewska-Dziobek [et al.] ; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. - Lublin : Wydawnictwo KUL, 2008. - 688 s. ; 25 cm.

"Kompendium wiedzy administratywisyty" to zarys historii oraz ogólnej wiedzy dotyczącej funkcjonowania administracji publicznej. Książka podzielona jest na 24 rozdziały składające się z haseł ułożonych w kolejności alfabetycznej. Zawierają wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego, europejskiego, finansowego, ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, budowlanego, kościelnego oraz postępowania administracyjnego. Każde omawiane zagadnienie zakończone jest wykazem literatury przedmiotu, na podstawie której autor opracował poszczególne hasło. Publikacja napisana została przez pracowników Instytutu Administracji, Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz pracowników współpracujących ośrodków naukowych. Polecana głównie studentom kierunku Prawa i Prawa Administracyjnego oraz pracownikom poszczególnych organów administracji publicznej.

poleca Ewa Tempińska



Filia "Magdalena"


ZIĘTARA, Anna
Bajerom wbrew / Anna Ziętara. - Warszawa : Prószyński i S-ka, cop. 2007. - 390, [1]s. ; 21 cm.

"Bajerom wbrew" to książka dla czytelniczek, które poszukują ciekawej powieści z nurtu literatury kobiecej. Bohaterka książki Anka kończy studia stomatologiczne z wyróżnieniem. Ma wspaniałych przyjaciół, na których zawsze może liczyć, ma talent w dziedzinie stomatologii, nie ma tylko faceta. Dopiero otrząsnęła się po zdradzie ukochanego Jacka – chłopak, na którym jej zależało został solidnie potępiony przez grono przyjaciół. Jednak Anka jest ciągle beznadziejnie zakochana... Bohaterka wybacza swojemu byłemu chłopakowi i kiedy tylko nadarza się okazja próbuje sobie z nim na nowo ułożyć życie.
Żywe pełne humoru dialogi, specyficzny sposób narracji sprawiają że "Bajerom wbrew" czyta się z przyjemnością i śmiechem – nawet w najbardziej ponure dni.

poleca Bożena Dykla



WRZESIEŃ

Oddział dla Dzieci


BECK, Ian
Tajemnicze przygody Tomcia Serdecznego / Ian Beck ; z ang. przeł. Bożena Stokłosa. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2008. - 281, [4] s. : il. ; 20 cm. Tyt oryg.: The Secret

Bohaterka powieści Marksa Schowe szesnastoletnia Doro Steiner marzy o pracy w telewizji. Jest gotowa zrobić wszystko, by spełnić swoje marzenie.
Kiedy w szkole pada propozycja wzięcia udziału w projekcie telewizyjnym i przygotowania własnego programu, podejmuje wyzwanie.
By zostać prezenterką, dziewczyna musi nakręcić reportaż i pokonać konkurencję. To wszystko udaje się jej zrealizować, mimo to Doro nie jest w pełni szczęśliwa. Dlaczego?
Jej reportaż krzywdzi niewinnego chłopca.
Dziewczyna stawia na szali swoje marzenia, by go uratować, ale jest późno. Wszystko zmierza do tragicznego końca.
Czy warto więc wykonywać zawód za wszelką cenę?

poleca Beata Mituś

" – Rezygnuję z castingu i programu chcę żeby pan puścił sprostowanie na temat Artura. A jeżeli nie, to obwieszczę tę historię całemu światu!
 Slilling odstawił z impetem swoją filiżankę na biurko, aż wylało sie troche kawy. Odchylił sie do tyłu, a potem zaczął się śmiać. Śmiał się głośno i serdecznie, aż po policzku potoczyły mu się łzy. Był tak rozbawiony, że nie mógł się pozbierać. Wyśmiał ją! Do rozpuku śmiał się z niej (...) małej i nic nieznaczącej smarkuli, która próbowała jego – giganta rzucić na kolana(...) Dawid przeciwko Goliatowi. "

s. 197-198


Wypożyczalnia dla Dorosłych


CEJROWSKI, Wojciech
Rio Anaconda : gringo i ostatni szaman plemienia Carapana / Wojciech Cejrowski. - Poznań : Zysk i S-ka ; Pelplin : Bernardinum, cop. 2006. - 453 s. : il. ; 22 cm.

Wzorzysta koszula, spodenki, bose stopy, przenikliwe spojrzenie ciekawego świata podróżnika – Wojciech Cejrowski – ekscentryczny, kontrowersyjny, zaskakujący, przyciągający błyskotliwym i otwartym umysłem człowiek. Wciągam się wiec w wir "Rio Anakonda", chłonąc zapach i smak dżungli. Popijając mate siadam przy ognisku, wsłuchując się w opowieści oscylujące na pograniczu rzeczywistości i magii. Zsuwam buty, wędruję... Pod stopami czuję wilgoć i tętno amazońskiego buszu. Strach, przerażenie, zmęczenie, niebezpieczeństwo. Śmiech, dowcip, refleksja, zaduma. Potężna skala emocji. "Dżungla wciąga... Przetrwa ten, kto ma instynkt..."

poleca Małgorzata Sarkowicz



Czytelnia Główna


Włodarczyk-Kulak, Anita
Kulak, Maurycy
Wiedza o kulturze / Anita Włodarczyk-Kulak, Maurycy Kulak. - Warszawa ; Bielsko Biała : Wydawnictwo Szkolne PWN, 2008. - 336 s. : il., fot. (w tym kolor.) ; 25 cm.

"Wiedza o kulturze" to zarys historii kultury przedstawiony na szerokim, obyczajowym tle.
Autorzy starali się podkreślić, że kulturę tworzą nie tylko wielcy artyści, ale również zwykli ludzie poprzez codzienne czynności. Tym samym książka ta stanowi doskonałe źródło wiedzy o tym, jak wyglądało życie człowieka na przestrzeni epok – od starożytności po XX wiek. Znajdziemy tu omówienia nurtów i kierunków w sztuce, biografie i ciekawostki z życia najważniejszych artystów oraz informacje na temat najbardziej reprezentatywnych dzieł.
Dodatkowymi zaletami tej pozycji są liczne ilustracje i indeksy.

poleca Tomasz Hryc



Filia "Zawodzie"


CEJROWSKI, Wojciech
Gringo wśród dzikich plemion / Wojciech Cejrowski ; tł. z hiszp. Helena Trojańska. Wyd. 8. - Pelplin : Wydawnictwo "Bernardinum", 2006. - 303, [1] s. : fot. kolor. ; 21 cm.

Jest to książka przygodowo-podróżnicza – barwna i pełna humoru opowieść o tropikalnej puszczy i jej mieszkańcach. Czyta się ją jednym tchem. Można poczuć, jakby samemu przemierzało się dzikie krainy i poznawało nowe kultury.
Książka napisana jest doskonałym, gawędziarskim językiem; lekka, przyjemna, często zabawna, ale niepozbawiona fragmentów zachęcających do refleksji. Są w niej fascynujące historie dotyczące "czarowników dżungli".
Gringo wśród dzikich plemion to opowieść o odchodzącym świecie, w którym człowiek jeszcze słucha natury, żyje w niej i z nią. Całości dopełniają piękne zdjęcia. Polecam wszystkim.

poleca Jolanta Stawiarska



SIERPIEŃ

Oddział dla Dzieci


Onichimowska, Anna
Hera moja miłość / Anna Onichimowska. Warszawa : Świat Książki-Bertelsmann Media, 2007. - 158, [1] s. ; 20 cm.

Książka Anny Onichimowskiej "Hera moja miłość" przedstawia typowy obraz współczesnej bogatej rodziny. Bohaterem powieści jest siedemnastoletni chłopiec Jacek, który boryka się z wieloma problemami. Rodzice chłopca zajęci swoimi sprawami, nie interesują się jego życiem.
Samotność i obojętność rodziców powoduje, że Jacek sięga po narkotyki. Zaczyna od czasu do czasu przypalać trawkę, uważając że nie grozi mu uzależnienie. Udaje mu się ukryć to przed rodzicami, jednak nie przed młodszym bratem, który podkrada mu narkotyki, co prowadzi do tragedii. "Hera moja miłość" to wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść dla młodzieży i rodziców nie zawsze poświęcających wystarczająco dużo uwagi swoim dzieciom.

... W pokoju Jacka paliła się nocna lampka. On sam siedział przy biurku, z głową opartą na otwartym zeszycie. W pierwszym odruchu Michał chciał go obudzić, ale przypomniał sobie że nie powinien wchodzić tu bez pukania. Bał się też trochę, że Jacek może znowu się na niego rozgniewać. W powietrzu czuł słodki dym. Znowu palił te swoje papierosy – pomyślał i wtedy zauważył trzy z nich w na wpół wysuniętej szufladzie. Starając się prawie nie oddychać, sięgnął po jeden, a potem po jeszcze jeden, chowając je śpiesznie w kieszeni piżamy.
s. 56

poleca Anna Nigborowicz


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Terlecka-Reksnis, Małgorzata
Holoubek – rozmowy / Małgorzata Terlecka-Reksnis. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2008. - 215, [1] s. : fot. (w tym kolor.) ; 24 cm.

Małgorzata Terlecka-Reksnis z zawodu dziennikarka, jest autorką cyklu wywiadów ze znanymi aktorami, serii portretów polskich artystów.
W polecanej książce, gościem rozmów jest Aktor, Mistrz, Legenda i Człowiek – Gustaw Holoubek.
Rozmowy prowadzone w ciągu wielu lat, w różnych miejscach, od Teatru Ateneum poprzez Kraków, Zakopane, po kawiarnię Czytelnika – ulubione miejsce towarzyskich spotkań Gustawa Holoubka – to kolejne odsłony Wielkiego Aktora.
Poznajemy niezwykłego pod każdym względem aktora i intelektualistę, a przede wszystkim wrażliwego człowieka kultury, zadziwiająco skromnego, jak na swoje osiągnięcia. Osobę o nieprawdopodobnym poczuciu humoru, mistrza anegdoty, ciętego dowcipu.
Kolejne rozmowy to przywołanie granych przez Holoubka postaci, po legendarną kreację w "Dziadach" wyreżyserowanych w 1968 r. przez Kazimierza Dejmka.

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


Krucjaty/ pod red. Thomasa F. Maddena; [tł. Mariusz Zwoliński]. - Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. - 224 s.: il. kolor. ; 29cm.

Krucjaty – święte wojny chrześcijan – sięgające czasów średniowiecza, traktowane były jako wojny usankcjonowane przez Boga, prowadzone przeciwko wrogom Chrystusa i Kościoła. Udział w nich traktowany był jako akt pobożności, zapewniał krzyżowcom wiele przywilejów. Książka opisuje wyprawy chrześcijan na Bliski Wschód, Jerozolimy, Konstantynopola oraz wojny z Turkami i światem islamu. Składa się z 9 rozdziałów napisanych przez wybitnych historyków specjalizujących się w tematyce historii Europy i Bliskiego Wschodu. Autorzy dokonali wnikliwej analizy bitew ich przyczyn, skutków. Dodatkowym atutem są liczne ilustracje, fotografie, mapy, przybliżające czytelnikowi atmosferę i charakter omawianych tematów.
Gorąco zachęcam do przeczytania tej książki wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat historii chrześcijaństwa i świata islamu.

poleca Ewa Tempińska



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Pluta, Zbysław
Słoneczne instalacje energetyczne / Zbysław Pluta. - Warszawa : Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2007. - 246 s. : rys., wykr. ; 23 cm.

W książce przedstawiono zastosowania energetyki słonecznej, z uwzględnieniem najnowszych kierunków i tendencji rozwojowych, omówiono również zagadnienia mało znane w naszym kraju, takie jak np. słoneczna destylacja wody, kominy słoneczne, kuchnie słoneczne czy słoneczne instalacje chłodnicze. Najszerzej omówiono słoneczne układy przygotowania ciepłej wody użytkowej, grzewcze instalacje w budownictwie, układy fotowoltaiczne oraz problemy izolacji przezroczystych i gospodarowania oświetleniem naturalnym.

poleca Urszula Karasińska



LIPIEC

Oddział dla Dzieci


Connolly, Sean
Kokaina : warto wiedzieć... / Sean Connolly ; tł. Renata Jablońska. Warszawa : Wydawnictwo Visioner, 2003. - 56 s. : il. kolor. ; 24 cm.
Amfetamina : warto wiedzieć... / Sean Connolly ; tł. Robert Walis. Warszawa : Wydawnictwo Visioner, 2003. - 56 s. : il. kolor. ; 24 cm.
Heroina : warto wiedzieć... / Sean Connolly ; tł. Marta Łuczak. Warszawa : Wydawnictwo Visioner, 2003. - 56 s. : il. kolor. ; 24 cm.
Marihuana : warto wiedzieć... / Sean Connolly ; tł. Robert Walis. Warszawa : Wydawnictwo Visioner, 2003. - 56 s. : il. kolor. ; 24 cm.

Warto wiedzieć. Sean Connolly to seria książek wyjaśniająca czym jest każdy narkotyk (amfetamina, heroina, marihuana, kokaina), jakie skutki niesie jego używanie.
Autor w łatwy, przystępny sposób przedstawia historię każdego narkotyku, przyczyny "brania", problemy związane z odstawianiem.
Polecałabym tę serię nie tylko dorosłym (rodzicom, nauczycielom), ale głównie młodzieży; być może dzięki niej wielu nastolatków, nie zostanie wciągniętych w złudny świat "ekscytujących wrażeń".

poleca Jadwiga Śliwa


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Beskid Niski : przewodnik / [współaut. przewodnika Wojciech Krukar et al. ; koncepcja, oprac. kartogr., red. merytorczna i tech. Paweł Luboński]. Wyd. 2 popr. i aktual. Pruszków : Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2002. - 432 s., [32] s. tabl. kolor. : il., mapy ; 17 cm.

I był Beskid, i były słowa
Zanurzone po pępki w cerkwi baniach
Rozłożyście złotych,
Smagających się wiatrem do krwi...


Beskid Niski, tak opiewany w Pejzażach Harasymowiczowskich przez Wojciecha Bellona, kryje wiele turystycznych i krajoznawczych atrakcji, jak opustoszałe połemkowskie wsie ze zdziczałymi sadami, malownicze cerkwie, zagubione w górach cmentarze wojenne z pierwszej wojny światowej, okopy konfederackie, a przede wszystkim wiodące przez prawdziwe, leśne ostępy szlaki turystyczne, podążając którymi można przez cały dzień nie spotkać innego turysty. Tym, którzy na wakacyjną wędrówkę wybrali tę przygraniczną beskidzką krainę, radzimy wziąć do plecaka bardzo udany przewodnik Beskid Niski pod redakcją Pawła Lubońskiego. Zawiera on, poza opisem szlaków, bardzo ciekawy rys historyczny o Łemkowszczyźnie, słownik miejscowości ze szczegółowymi informacjami o wszystkich osadach na omawianym terenie, a także informacje praktyczne dotyczące bazy noclegowej i komunikacji oraz mapy i zdjęcia. Gorąco polecamy turystom ten wartościowy, nagrodzony w konkursie wydawnictw turystycznych przewodnik.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Sądeccy Sybiracy w stepach Kazachstanu / Barańska Alicja [et al]. - Nowy Sącz : Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru, 2008. - 287 s. : fot. ; 21 cm.

Książka Sądeccy Sybiracy w stepach Kazachstanu to przejmująca historia Polaków, którzy przeżyli koszmar zesłań na Syberię. To liczne wspomnienia zarówno z codziennego życia, walki o każdy kolejny dzień a zarazem piękna lekcja patriotyzmu, umiłowania Boga i Ojczyzny dla młodszego pokolenia Polaków. Ziemia nazwana przez wielu "Golgotą Wschodu" zapisała się na kartach naszej narodowej historii jako miejsce naznaczone tysiącami mogił naszych rodaków. Książkę odczytujemy jako dokument wspomnień sądeckich i gorlickich Sybiraków: Janiny Brzozowskiej, Stanisława Falińskiego, Zbigniewa Jeżowskiego, Aleksandra Potoczek, Barbary Staniszewskiej i Wojciecha Tokarczyka. Dodatkowym atutem są też liczne fotografie, które tak pieczołowicie zbierane i przechowywane przez lata zostały opublikowane w tej książce. Gorąco zachęcam do przeczytania wybranej przeze mnie książki, choć nie jest to lektura łatwa.

poleca Ewa Tempińska



Filia "Magdalena"


CIWONIUK, Barbara
Ania / Barbara Ciwoniuk ; [il. Katarzyna Listwon]. - Warszawa : Telbit, cop. |2007. - 198 s. : il. ; 20 cm. - (Przeczytaj Mnie)

Barbara Ciwoniuk, ulubiona pisarka nastolatek, autorka serii "Przeczytaj mnie". Książka czyta się szybko i z dużą przyjemnością. To w dużej mierze zasługa języka, który jest prosty i zrozumiały.
Bohaterka książki to trzynastoletnia Ania, która musi zmierzyć się z problemami, które są bliskie wielu dzisiejszym nastolatkom. Tymczasem mama jest wiecznie zajęta, tata znowu wyjechał, a przyjaciółka z każdym dniem coraz bardziej się oddala. Jednocześnie do serca nieśmiało puka pierwsza miłość. Na szczęście może liczyć na pomoc i wsparcie swojego kolegi Igora.
To dobra książka na spędzenie wolnego czasu. Rozrywka i relaks po wyczerpującym dniu.

poleca Bożena Dykla



CZERWIEC

Oddział dla Dzieci


BECK, Ian
Tajemnicze przygody Tomcia Serdecznego / Ian Beck ; z ang. przeł. Bożena Stokłosa. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2008. - 281, [4] s. : il. ; 20 cm. Tyt oryg.: The Secret

W Krainie Bajek nie ma kto obudzić królewny Śnieżki, a Kopciuszek – mimo, że zgubił na balu jeden z kryształowych pantofelków – nie może się doczekać wybrańca serca.
Żaden królewicz ani książę nie przybywa pięknym paniom na ratunek.
Tomcio Serdeczny musi odnaleźć sześciu braci, którzy przepadli bez wieści w Krainie Bajek, dokąd wyruszyli w poszukiwaniu przygód. Chłopiec chce zostać bohaterem, tak jak jego starsi bracia. Istnieje tylko jeden problem - nie jest zbyt odważny.
Czy bohaterowi uda się pokonać własny strach i czy wyruszy w podróż pełną tajemnic?

poleca Beata Mituś

"Mężczyzna w czerni stał na stole, a wielkolud siedział na krześle, opierając łokcie na blacie. Ich głowy znajdowały się mniej więcej na tej samej wysokości.
– Czy nadal są pod strażą? – spytał ten pierwszy zimnym głosem.
– Oczywiście, panie – zagrzmiał olbrzym, a jego oddech wzburzył włosy mężczyźnie w czerni.
– Stało się coś nieprzewidzianego – oznajmił mężczyzna w czerni(...) – Pojawił się nowy Serdeczny i jest tu, w zamku.
Olbrzym wstał, przewracając stojące na stole naczynia.
– Gdzie?! – ryknął. – Niech go tylko dostanę w swoje ręce! (...) Zmielę jego kości."

s. 210


Wypożyczalnia dla Dorosłych


PILCH, Jerzy
Marsz Polonia / Jerzy Pilch. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008. - 189, [1] s. ; 22 cm. - (Nowa Proza Polska)

"Marszem", truchtem, a nawet biegiem podążamy za akcją nowej powieści Jerzego Pilcha. Wraz z bohaterem gościmy na przyjęciu u Beniamina Bezetznego chłonąc atmosferę z pogranicza jawy i snu. Zaproszeni na bal "słynnego rozpustnika" stanowią barwną reprezentacje społeczeństwa "kraju nad Wisłą". Autor zuchwałym okiem ocenia polską rzeczywistość, w której "nawet zmiany na lepsze są możliwe". Z domieszką żartu i ironii powstała powieść niezwykle frapująca, prawdziwa, zachwycająca ostrością spojrzenia, dynamiką i kolorytem.

poleca Małgorzata Sarkowicz



Czytelnia Główna


Polska wielu kultur / tekst Adam Dylewski; fotografie Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus. - Warszawa : Świat Książki, 2008. - 358 s.: fot. kolor.; 36 cm.

Współczesna Polska na europejskim tle wydaje się krajem wyjątkowo jednorodnym. Jednak i w naszym kraju nie brakuje mniejszości etnicznych, narodowych czy religijnych. Romowie, Żydzi, Łemkowie – są częścią polskiego społeczeństwa, ale posiadają też własną tradycję i zwyczaje, którym warto się przyjrzeć.
W tym bogato ilustrowanym albumie zostały opisane obyczaje nierozerwalnie związane z kulturą mniejszości narodowych i etnicznych. Wspaniałe zdjęcia i mnóstwo informacji pozwolą poznać tych, którzy – choć nie zawsze bardzo widoczni – wciąż tu są.

poleca Tomasz Hryc



Filia "Zawodzie"


LONGRIGG, Clare
Świat kobiet mafii / Clare Longrigg ; z ang. przekł. Małgorzata Szubert. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2007. - 317, [1] s., [8] s. tabl. : il. ; 21 cm.

Clare Longrigg ukazuje mechanizmy rządzące środowiskiem, w którym przemoc stanowi nieodłączny element codzienności. Przedstawia sylwetki kobiet urodzonych w rodzinach mafijnych i tych, które z własnej woli związały się z mafią.
Jedne mają po prostu nieodpartą skłonność do gangsterów, inne uczestniczą w ich działalności ukrywając przed policją. Jeszcze inne chcą uchronić dzieci przed życiem kryminalistów.
Z rozmów wyłania się obraz świata niebezpieczeństw, w którym kobiety uczestniczą na różnych prawach i z różnych powodów. Warto z bliska przyjrzeć się życiorysom tych kobiet – to niewątpliwie ciekawe historie.

poleca Jolanta Stawiarska



MAJ

Oddział dla Dzieci



LESZCZYŃSKI, Grzegorz
Magiczna biblioteka : zbójeckie księgi młodego wieku / Grzegorz Leszczyński. - Warszawa : Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, 2007. - 208 s. : il. kolor. ; 25 cm.

Książka przeznaczona głównie dla bibliotekarzy i nauczycieli, ale także dla rodziców, którym nie jest obojętny właściwy dobór lektury dla swoich pociech.
Zawiera szkice o zjawiskach w literaturze dla dzieci i młodzieży, o książkach "gorących", które nie pozostawiają czytelnika obojętnym, przeciwnie, otwierają nadzieję przeżyć głębokich i autentycznych.
Przedstawiony zestaw tytułów został dobrany z pominięciem wszelkich rygorów formalnych czy tematycznych. Autor zgromadził książki, które młodszego czytelnika mogą zachwycić, poruszyć, rozbawić – dać materiał do przemyśleń lub powód do śmiechu. Nie ma tu książek letnich, pojawiają się za to książki kontrowersyjne.

poleca Jadwiga Śliwa


Wypożyczalnia dla Dorosłych


BONUSIAK, Włodzimierz
Szejk z Galicji : Ignacy Łukasiewicz 1822-1882 / Włodzimierz Bonusiak. - Rzeszów : Wydawnictwa Libra, 2007. - 179, [3] s. : il. ; 25 cm.

Włodzimierz Bonusiak w swej kolejnej monografii "Szejk z Galicji" ukazał Ignacego Łukasiewicza jako Wielkiego Polaka, patriotę, katolika, wynalazcę i społecznika.
Książka oparta jest na relacjach i publikacjach autorów, którzy osobiście znali Łukasiewicza, oddaje klimat polszczyzny, jaką posługiwano się na co dzień, przybliża ówczesną wiedzę naukową.
W monografii odnajdziemy wątki regionalne, gdyż w Gorlicach – jak wynika z przedstawionych źródeł – Ignacy rozwinął ożywioną działalność jako farmaceuta, toksykolog, chemik i biolog.
Materialnym dowodem prowadzonych prac jest lampa naftowa skonstruowana przez Łukasiewicza, umieszczona w Gorlicach w miejscu, gdzie po raz pierwszy na świecie w 1854 r. gorliccy rajcowie zapalili uliczną lampę naftową.
Tytułowy "Szejk z Galicji" był człowiekiem o wielkim sercu, gotowym dzielić się z bliźnimi tym, co posiadał.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą uzupełnić swą wiedzę o pionierze przemysłu naftowego, szczególnie na czas zbliżających się obchodów "Dni Gorlic"

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


Niccoli Riccardo
Historia lotnictwa: od maszyny latającej Leonarda Da Vinci do podboju kosmosu / Niccoli Riccardo - Warszawa: Wydawnictwo Carta Blanca, 2007. - 320 s.: il.kolor.; 36 cm..

Książka "Historia lotnictwa" to popularnonaukowa opowieść o urzeczywistnieniu jednego z największych marzeń człowieka – o przezwyciężeniu siły ciężkości i lataniu. Jest to pełny przegląd dokonań w tej dziedzinie techniki od czasów najdawniejszych i pierwszego projektu Leonarda Da Vinci do współczesnych technologii, takich jak samoloty, promy kosmiczne czy supermyśliwce XXI wieku. Na jej stronach czytelnicy znajdą omówienie poszczególnych etapów rozwoju tej dziedziny naukowej ułożonych w układzie chronologicznym oraz opisy wielu maszyn latających, które miały istotny wpływ na rozwój techniki lotniczej. Niewątpliwą atrakcją są także liczne anegdoty oraz bogaty materiał ilustracyjny, na który składają się zdjęcia i ryciny przedstawiające maszyny latające oraz ludzi je tworzących, słynnych konstruktorów i lotników.

poleca Ewa Tempińska



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza



Molenda, Jacek
Steczko, Katarzyna.
Ochrona środowiska w gazownictwie i wykorzystaniu gazu / Jacek Molenda, Katarzyna Steczko. - Warszawa : WNT, 2000. - 443 s. : tab. ; 26 cm.

Książka jest poświęcona ochronie środowiska w gazownictwie i użytkowaniu gazu. Omówiono w niej zagrożenia związane z poszukiwaniem złóż surowców węglowodorowych, wydobyciem i oczyszczaniem gazu ziemnego, jego przesyłaniem, podziemnym magazynowaniem, rozprowadzaniem i użytkowaniem.
Jedyna tego rodzaju pozycja w krajowym piśmiennictwie dotycząca ochrony środowiska w szeroko pojętym przemyśle gazowniczym, a także jedna z niewielu w literaturze światowej. Będzie przydatna dla studentów wielu kierunków uczelni technicznych oraz dla inżynierów i techników przemysłu i energetyki. Powinni po nią sięgnąć także pracownicy instytucji i organów władz terenowych promujących gazyfikację jako sposób poprawy stanu środowiska.

poleca Urszula Karasińska



KWIECIEŃ

Oddział dla Dzieci



JAROCKA, Mariola
O dzieciach dla dzieci / Mariola Jarocka. - Warszawa : Wydawnictwo Telebit, cop. |2006. - 88 s. : il. kolor. ; 25 cm.

"O dzieciach dla dzieci" to zbiór opowiadań, które powinny się znaleźć na półce młodego czytelnika. Baśniowy klimat każdego z nich pozwala przenieść się do innego świata, który zarazem jest nam bliski. Postacie występujące w książce to osoby, które można spotkać w szkole, na placu zabaw, w parku podczas spaceru lub w sąsiednim bloku. Są podobne do nas, cieszą je te same rzeczy, mają identyczne marzenia, problemy. Pokazują, jak wybrnąć z kłopotów, uczą cieszyć się życiem, z radością witać nowy dzień.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


JANKO, Anna
Dziewczyna z zapałkami / Anna Janko. - Warszawa : Nowy Świat, 2007. - 263, [1] s. ; 21 cm.

"Coraz częściej czuję, że konieczny jest kolejny ruch. W grze mojego życia. Ach rzucić wszystko i odejść, stworzyć świat raz jeszcze". Kobieta otoczona realiami pospolitego życia, próbująca w szarej rzeczywistości odnaleźć siebie samą. W tych poszukiwaniach bywa roztrzęsiona, chimeryczna, refleksyjna, sentymentalna...
Bohaterka Anny Janko, tutułowa "dziewczyna z zapałkami", próbuje na nowo rozniecić w sobie płomień życia prawdziwego.
Opowieść dla tych, którzy znaleźli i dla tych, którzy poszukuja... Spełnienia i miejsca na ziemi.

poleca Małgorzata Sarkowicz, stażystka MBP



Czytelnia Główna


Wojtysiak Jacek
Filozofia i życie / Jacek Wojtysiak - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2007. - 448, [4] s. ; 24 cm.

Ta siążka to oryginalny i frapujący podręcznik filozofii. Udowadnia, że z wielkimi problemami filozoficznymi spotykamy się codziennie w różnych życiowych sprawach, a systemy i teorie filozoficzne pozwalają nam je lepiej zrozumieć. Każdy rozdział rozpoczyna się od informacji o faktach z życia wziętych, znanych wszystkim z wiedzy potocznej, naukowej, z doświadczeń osobistych czy sztuki. Klarowny i wciągający wywód autora przeplata się z sugestywnymi cytatami z tekstów filozoficznych, religijnych, literackich i publicystycznych różnych epok. To książka nie tylko dla zdeklarowanych filozofów.

poleca Tomasz Hryc



Filia
"Magdalena"


TREVANE, Jacky
Fatwa : życie w nieustannym zagrożeniu / Jacky Trevane ; tł. Hanna Pawlikowska-Gannon. - Czechy : Wydawnictwo Alpress, 2006. - 281, [3] s. ; 21 cm. - (Klokan)

Książka autobiograficzna opowiadająca o losach młodej Angielki Jacky. Spędza ona wakacje w Kairze. Poznaje tam przystojnego Egipcjanina Omara, w którym się zakochuje. Wychodzi za niego za mąż. Po krótkiej rozłące wraca do Kairu pełna nadziei i planów na przyszłość. Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Nieprzystosowana do życia w arabskiej kulturze, przez sześć lat przeżywa fizyczne i psychiczne upokorzenia. W końcu Jacky postanawia uciec ze swoimi córeczkami Leilą i Amirą. Jednak jej życie nigdy nie będzie oazą spokoju. Za złamanie nakazów Islamu zostaje obłożona fatwą - karą śmierci, która od tej pory zmusza jją do życia w ciągłym strachu.
Zamiarem autorki było nie tylko przedstawienie w sposób artystyczny swojego dramatycznego losu, ale również ostrzeżenie młodych kobiet przed nierozważnym zachowaniem i zwrócenie ich uwagi na możliwą przepaść, dzielącą różne kultury i religie.

poleca Bożena Dykla



MARZEC

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Czytelni dla Dzieci!

JANSSEN, Ulrich ; STEUERNAGEL, Ulla
Uniwersytet Dziecięcy : mądre odpowiedzi na trudne pytania / Ulrich Janssen ; Ulla Steuernagel ; il. Klaus Ensikat ; tł. Renata Baranowska. - Warszawa : Dwie Siostry, 2006. - 223, [1] s. : il. kolor. ; 24 cm.

Dorośli mają już swoje uniwersytety - uniwersytet Jagielloński, Warszawski, Włocławski czy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Książka, którą polecam w tym miesiącu, to pierwszy uniwersytet nie dla dorosłych – "Uniwersytet Dziecięcy". Młody, ciekawy świata czytelnik znajdzie tutaj wiele interesujących i mądrych odpowiedzi na trudne dziecięce pytania, m. in.:
Dlaczego jedni są bogaci a inni biedni?
Dlaczego ludzie umierają?
Dlaczego wulkany zieją ogniem?
Dlaczego szkoła jest głupia?
Dlaczego człowiek pochodzi od małpy?

Ten zbiór pytań i fachowych odpowiedzi może stanowić dla dziecka swoistego rodzaju kompendium wiedzy dla człowieka i otaczającego go świata.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


POLLACK, Martin
Po Galicji : o chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach : imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie czyli wyprawa w świat, którego nie ma / Martin Pollack ; przeł. Andrzej Kopacki. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2007. - 238, [4] s. : il. ; 20 cm. - (Odkrywanie Światów)

Czytelnikom, którzy bytując w galicyjskim obszarze pragnęliby poznać jego przeszłość a zarazem przeczytać zajmującą książkę polecamy "Po Galicji" Martina Pollack'a (ur. w 1944r. w Austrii.) Jej podtytuł brzmi: "O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginowana podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat którego nie ma." Na kartach tej powieści-reportażu autor przywraca niegdysiejszy świat monarchii habsburskiej na przełomie wieków. Wraz z Martinem Pollack'iem cofamy się w czasie, wsiadamy do kolei Karola Ludwika i odbywamy podróż po galicyjskich miastach i prowincjonalnych miasteczkach. Odwiedzamy Tarnów, Przemyśl, Drohobycz, Sambor, Stryj, Stanisławów, Kołomyję, Czerniowce a na koniec Lwów. Przyglądamy się nie tyle ich architekturze, co wymieszanym narodowościowo społecznościom.
Tę urokliwą peregrynację po c.k.Galicji wytycza nam mapa z 1900 roku, a ubarwiają stare pocztówki.

poleca Agnieszka Wrońska



Czytelnia Główna


Chaciński Bartek
Totalny słownik najmłodszej polszczyzny / Bartek Chaciński ; rys. Enenek - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2007. - 415, [1] s.: il. ; 21 cm.

Słownik ten ukazuje obraz najmłodszej polszczyzny i rozwój języka potocznego. To zbiór pełnych humoru definicji, a raczej felietonów, odnoszących się do najnowszych wytworów języka polskiego. Fragmenty były wcześniej publikowane na łamach "Dużego Formatu." – dodatku do "Gazety Wyborczej" oraz na łamach "Przekroju". Bartek Chaciński zadbał nie tylko o błyskotliwe oceny sloganów reklamowych i przedstawienie, jak na język wpływa aktualna polityka, ale też przygotował "wypisy" z polskiego hip-hopu.
Największą zaletą tej książki jest jednak to, że poprzez język pokazuje świat młodych Polaków.

poleca Tomasz Hryc



Filia
"Zawodzie"


GONSALES GALLEGO, Ruben David
Na brzegu / Ruben Gallego ; przekł. Katarzyna Maria Janowska. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2007. - 371, [1] s. ; 20 cm.

"Na brzegu" – powieść autobiograficzna Rubena Gallego, pisarza urodzonego w Moskwie, syna Wenezuelczyka i Hiszpanki, dotkniętego porażeniem mózgowym.
Porzucony przez rodziców dzieciństwo spędza w sowieckich domach dziecka. W 15 roku życia trafia do domu starców. Jest to miejsce gdzie codziennością jest przemoc i poniżanie.
Tam zaprzyjaźnia się z Miszą – chorym na postępujący zanik mięsni. Razem wspierają się w codziennych czynnościach, razem próbują przetrwać w trudnych warunkach. Najbardziej obawiają się trzeciego piętra, gdzie chorzy tylko leżą i umierają w brudzie.
Mimo okrucieństwa, jakie panuje w domu starców, Ruben nie traci nadziei na lepsze jutro.
To poruszająca i prawdziwa historia.

poleca Jolanta Stawiarska



LUTY

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Czytelni dla Dzieci!

ŁOŚ, Grażyna
Twórcy literatury polskiej i ich dzieła : analiza lektur, wypracowania, życiorysy pisarzy : poradnik szkolny / Grażyna Łoś. - Białystok : Printex, [2003]. - 352 s. ; 22 cm.

Książka przybliża oraz pomaga zrozumieć utwory literackie wybitnych polskich pisarzy. Znajdziecie tu również ich życiorysy, a także analizy poszczególnych utworów.
Zebrana w niej wiedza będzie dla Was pomocna w redagowaniu prac z języka polskiego oraz przy powtórzeniach materiału przed egzaminami.

Życzę owocnej lektury
Aldona Bilska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


WĘGLICKA, Katarzyna
Na dalekiej Ukrainie : gawędy kresowe / Katarzyna Węglicka. - Warszawa : Wydawnictwo "Książka i Wiedza", 2007. - 470, [1] s., [16] s. tabl. kolor., [1] k. tabl. złoż. : il. ; 21 cm.

Autorka kresowych gawęd w kolejnym swym tomie "Na dalekiej Ukrainie" zaprasza nas na ziemie leżące nad potężnym Dnieprem, na Dzikie Pola znane nam z powieści Sienkiewicza, nad piękny i niezwykle malowniczy Dniestr. Obok legend kresowych stanic, przesyconych dymami unoszącymi się na Dzikich Polach, szczękiem broni, dźwiękiem cerkiewnych dzwonów, tętentem końskich kopyt, autorka przedstawia dzisiejszy wizerunek tej krainy.
Przemierzając Kresy dawnej Rzeczypospolitej, odnajdziemy urokliwe miejsca nieco zapomniane, które odegrały ważna rolę w naszych dziejach, odkryjemy ślady pisarzy związanych z Kresami.
Polecamy tę książkę zarówno tym, którzy kochają podróże, jak i miłośnikom literatury, tym bardziej, że autorka w ciekawy sposób ujęła opisy tej baśniowej krainy, przeplatając je fragmentami utworów pisarzy związanych z Kresami.

poleca Barbara Warywoda



Czytelnia Główna


ONASCH Konrad
SCHNIEPER Annemarie
Ikony : fakty i legendy / Konrad Onasch, Annemarie Schnieper ; tł. z ang. Zofia Szanter ; z niem. Mariusz Smoliński (fragmenty) ; przekł. z grec. Fragm. Hymnów i tekst. liturg. Henryk Paprocki. - Warszawa : Arkady, 2007. - 301, [1] s. : il. Kolor. ; 34 cm.

Ta książka to pełny przegląd malarstwa ikonowego począwszy od jego źródeł w kulturze hellenistycznej, przez zabytki pierwszych wieków chrześcijaństwa, arcydzieła sztuki bizantyńskiej, bałkańskiej i ruskiej, aż po ikony powstające w imperium rosyjskim jeszcze na początku XX wieku.
Prawie 500 barwnych ilustracji, z których wiele wykonano specjalnie dla tej publikacji, oraz nadzwyczaj interesujący sposób omówienia tematyki ikonograficznej, czynią tę książkę godną uwagi każdego, kto interesuje się kulturą chrześcijańskiego Wschodu.

poleca Tomasz Hryc



Filia
Biblioteka Naukowo-Technicza


UZARCZYK, Andrzej
Czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy / Andrzej Uzarczyk. - Gdańsk : Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, 2006. - 616 s. : tab., il., wykr. ; 24 cm.

W książce omówiono w wyczerpujący sposób wszystkie czynniki szkodliwe mogące wystąpić na stanowiskach pracy. Podano sposób działania czynników szkodliwych na organizm człowieka, obowiązujące normatywy i metody pomiaru. Omówiono sposoby likwidacji zagrożeń i zasady doboru i stosowania ochron osobistych. Przedstawiono zgodnie z aktualnym stanem prawnym obowiązki pracodawcy w przypadku występowania czynników szkodliwych. Publikacja jest praktycznym poradnikiem zalecanym dla techników bhp, uczestników studiów podyplomowych z zakresu bhp oraz laboratoriów prowadzących badania czynników szkodliwych w środowisku pracy.

poleca Urszula Karasińska



STYCZEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Czytelni dla Dzieci!

Życzenia na każdą okazję / wybór tekstów Jolanta Szczepanik. - Kalisz : Martel, 2007. - 247, [1] s. : il. ; 24 cm.

"Życzenia na każdą okazję" to książka dla każdego, kto ceni sobie kontakty z rodziną , przyjaciółmi, kto pamięta o ważnych datach dotyczących nie tylko własnego życia. W pozycji tej znajdziecie m.in.:
  • Zabawne wierszyki z okazji Dnia Babci i Dziadka,
  • Wyznania miłosne dla ukochanej osoby,
  • Gratulacje dla nowożeńców oraz młodych rodziców,
  • Życzenia dla mamy i taty
  • Życzenia SMS-owe
  • Przeprosiny
Każda zawiera również specjalny rozdział "Mowa kwiatów", z którego możecie dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne kwiaty - zarówno te kupowane w kwiaciarni, jak i te zebrane na łące.

Życzę owocnej lektury
Aldona Bilska

Niechaj Dziadzio z Babunią tak nam długo żyją,
póki komar i mucha morza nie wypiją.
A ty mucho, ty komarze, pijcie wodę powoli,
niech się Dziadzio z Babcią nażyją do woli.

Wypożyczalnia dla Dorosłych


KERTÉSZ, Imre
Los utracony / Imre Kertész ; przekł. Krystyna Pisarska. – Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2002. – 268, [1] s. ; 19 cm.

Temu, kto nie ma wyrobionej opinii o literaturze węgierskiej proponuję, by zaczął od Imre Kertesza. Jego "Los utracony" to naprawdę książka z najwyższej półki.

Jest to opowieść młodego chłopca, Żyda z Budapesztu, który przeżył koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych. Relacja pozbawiona patosu, daleka od moralizmu i jeśli ją czytać uważnie, autor co krok podkreśla subiektywny i wyrywkowy charakter swoich obserwacji jak gdyby pisał reportaż z pobytu w osobliwym miejscu. W przeciwieństwie do znanych z literatury polskiej obrazów wojny i holocaustu - Rożewicza, Nałkowskiej nie znajdziemy tu wątku martyrologii. Może najbliższa wydawać by się mogła wizja Tadeusza Borowskiego ale i tak porównanie to, nie jest adekwatne. Książka Kertesza w swej głębszej warstwie zawiera przesłanie metafizyczne i trzeba ją czytać mając w pamięci powieści Franza Kafki. Mamy więc skrupulatny opis zdarzeń, z którego powoli i bardzo dyskretnie wyłania się mroczna metafora tragizmu ludzkiej egzystencji.

Bo co nam przypomina sytuacja bohaterów, w której każdy spośród aresztowanych snuje naiwne przypuszczenia - gdybym nie poszedł tą ulicą, gdybym się nie spóźnił do odjeżdżającego tramwaju, gdy przecież wszyscy byli z góry skazani i jednakowo pozbawieni szans. Perfidnie zorganizowany świat obozu nie od razu ukazuje więźniom swoją grozę. Daje nawet obietnice, że da się w nim jakoś żyć. Autor mówi nam o powolnym działaniu czasu, sile przyzwyczajenia pozwalającym człowiekowi tworzyć iluzje. Widzimy stopniową przemiana zdrowych ludzi w półżywych nędzarzy, powolne umieranie.

Czy obóz staje się w książce Kertesza uniwersalnym symbolem...?

poleca Paweł Nowicki
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"

" -(...) wszędzie, nawet w obozie koncentracyjnym , bierzemy się najpierw do nowych spraw w dobrej wierze - przynajmniej ja tego doświadczyłem; na początku trzeba być dostatecznie dobrym więźniem, a resztę przyniesie przyszłość (...)
- Ale samobójstwa zdarzały się rzadko, w żadnym wypadku nie były regularne ani w żadnym razie typowe, to przyznawali wszyscy. Do moich uszu też docierały wieści o jednym czy drugim takim wydarzeniu, słyszałem, jak ludzie dyskutowali, wymieniali na ten temat poglądy, niektórzy z jawna przygana, inni z większym zrozumieniem, znajomi z litością - ogólnie jednak zawsze w taki sposób, w jaki człowiek stara się odsądzić nader rzadki, daleki od nas, w pewnym sensie trudno wytłumaczalny, może trochę lekkomyślny, może trochę godny szacunku, ale na pewno zbyt pochopny postępek.(...)

- Rzuciła mi się w oczy jeszcze jedna zmiana, i to zwłaszcza w osobach postronnych, a więc w ludziach z fabryki, naszych strażnikach, a głównie w niektórych funkcyjnych w obozie; zauważyłem mianowicie, że stali się inni. Na początku nie bardzo wiedziałem, jak mam to sobie wytłumaczyć; wszyscy jakoś wypięknieli, przynajmniej w moich oczach. Dopiero potem zrozumiałem, ze to my musieliśmy się zmienić, oczywiście, tylko to było mi trudniej dostrzec. -

(...) Dopiero wtedy zrozumiałem, ze czas niekiedy zawodzi nasz wzrok, jak się wydaje. Tak samo musiał umknąć mojej uwagi ten proces - choć w rezultacie bardzo wymierny - dotyczący całych rodzin, na przykładzie rodziny Kollmanów. (...) Było ich trzech; niski, łysy ojciec i dwóch chłopaków, większy i mniejszy (...) Oni zawsze trzej chodzili razem, jeśli to było możliwe ręka w rękę (..) Otóż po pewnym czasie zauważyłem, ze ojciec zostaje w tyle i synowie muszą mu pomagać, ciągnąć go za sobą, trzymając za ręce. Znów upłynął jakiś czas i "




Czytelnia Główna


Polaków dzieje malowane / [red. Elżbieta Olczak ; aut. tekstu Konrad Banach et al.]. - Warszawa : Demart, 2007. - 287 s. : il. kolor., mapy kolor. ; 34 cm.

Niezwykła pozycja. Ilustruje najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, ale co ciekawe, wybór nie ogranicza się tylko do pozytywnych wydarzeń z naszych dziejów. Znalazła się tutaj także scena zabójstwa Św. Stanisława, niesławnej pamięci wojna kokosza z roku 1537, czy też słynna matejkowska wizja Rejtan. Upadek Polski.
Wszystkie obrazy mają obszerne komentarze dwojakiego rodzaju. Pierwszy dotyczny samego obrazu i mówi, jakich nieścisłości czy nawet – z historycznego punktu widzenia – błędów dopuścił się autor.
Drugi natomiast opowiada o tym, jak naprawdę było. Ukazane na obrazach wydarzenia rzuca więc na tło historyczne epoki, szczegółową uwagę zwraca na ich przyczyny i skutki.
Odbiorca spogląda na obraz przez "podwójne okulary" - artysty i badacza - co stanowi pewne novum, mogące zainteresować nie tylko przedstawicieli kilu dyscyplin humanistycznych, ale i szerokie grono czytelników.
Szczególnie polecamy maturzystom.

poleca Ewa Bochenek