Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiąca 2007



Żyj wielokrotnie – CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".



GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

HAMMOND, Paula.
Niesamowite maszyny : motocykle, samochody, ciągniki, ciężarówki, sprzęt ciężki, samoloty, śmigłowce, statki i okręty, parowozy / Paula Hammond ; z ang. przeł. Bolesław Rykowski. - Warszawa : Świat Książki-Bertelsmann Media, 2007. - 192 s. : il. kolor. ; 20 cm.

"Niesamowite maszyny ..." Pauli Hammond to idealna lektura dla młodych miłośników wszelkich pojazdów mechanicznych.
W książce tej znaleźć można ponad 80 opisów najbardziej fascynujących maszyn lądowych, powietrznych i wodnych, począwszy od legendarnego motocykla Harley-Davidson WLA, po "niewidzialny" samolot bombowy B-2A Spirit.
Dodatkowo zawiera ona szereg informacji dotyczących historii udoskonaleń owych maszyn, trudy w pokonywaniu barier technicznych i technologicznych, odwagę konstruktorów i pionierów motoryzacji.
Na szczególną uwagę zasługuje bogata szata graficzna - kolorowe ilustracje maszyn, zdjęcia i diagramy przedstawiające pierwsze projekty, najważniejsze elementy budowy, zasady działania.
Całość napisana jest w sposób atrakcyjny, przystępny i bardzo ciekawy.

" Trudno powiedzieć, kto wynalazł samochód ciężarowy. Inaczej niż w przypadku pierwszego samochodu czy motocykla, nie możemy wskazać inżyniera lub wynalazcy, który przyczynił się do powstania pierwszej ciężarówki. Jak w przypadku wielu innych innowacji, potrzeba była matką wynalazków".

Polecam i życzę miłej lektury
Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych

 


STASIUK, Andrzej
Jadąc do Babadag / Andrzej Stasiuk. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2004. - 321, [3] s. : fot. ; 20 cm.
Dojczland / Andrzej Stasiuk. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2007. - 111, [1] s. ; 20 cm.

Podróże ze Stasiukiem - tak chyba najlepiej można zarekomendować czytelnikom dwie bardzo dobre książki. "Jadąc do Babadag" i "Dojczland" to dwie opowieści, które można czytać łącznie, ponieważ pasują do siebie jak prawa i lewa ręka, wschód i zachód - dwa wyloty wyobraźni ludzi z naszych stron. Obie stanowią rodzaj dzienników podróży - jedna przez Słowację, Węgry, Rumunię, Mołdawię, a druga do Niemiec, i łączą w sobie wszystkie walory dotychczasowej twórczości pisarza. Jak zwykle u Stasiuka, błyskotliwa narracja inspiruje i zmusza do myślenia.
(...) "Bo właśnie w podróży, rano w obcym mieście, zanim druga kawa zacznie działać, doświadcza się najmocniej dziwności własnego pozornie banalnego bytu. Podróż jest po prostu stosunkowo zdrowym rodzajem narkotyku" (...)

W obu opowieściach świetny reportaż łączy się z wielkim bogactwem obserwacji. Wędrując przez kraje, narrator dotyka konkretu, jednak w głębszej warstwie książki odnajdujemy podróż intelektualną. W istocie jest to wędrówka przez historię, polityczną mitologię czy... "historię codzienności" mieszkańców zapisaną w ludzkich gestach, mapach, ruinach i śmieciach...
"Romania Mare, Wielka Serbia, Polska od morza do morza... cudownie durna fikcja tych krain. Beznadziejny smutek tęsknoty za tym, co nie bardzo było, za tym, co być nie mogło , i zasmarkany żal nad tym co jest".
A na zachodzie
"Czułem się jak barbarzyńca z wiecznie zaburdlonego, niedokończonego wschodu. Brakowało mi kontrastów, chaosu i zasadzek, które wystawiają umysł na próbę. Przyzwyczajony do nieciągłości, do utraty wątku, do zwrotów akcji z pogranicza snu i złego smaku, nie mogłem się pogodzić z przestrzenią uformowaną w tak nieodwołalny sposób".

Opowieści Stasiuka tętnią życiem, wyrażają wielki niezaspokojony głód świata. Napotykane postacie (choć czasem zjawiają się, jak cienie ze starej fotografii) są ludźmi z krwi i kości. Pod tym względem prezentowane książki przywodzą na myśl przesłanie Hemingway'a czy Londona.

poleca Paweł Nowicki
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"



Czytelnia Główna


STREET, John
Mass media, polityka, demokracja / John Street ; przeł. Tadeusz D. Lubański. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. |2006. - [10], 254, [2] s. : il. ; 23 cm. - (Media)

"Czasem można odnieść wrażenie, że polityka to jest właśnie to, co pojawia się w telewizji czy prasie, że w życiu politycznym liczy się tylko wizerunek: ci którzy mają władze nad obrazem, panują nad rzeczywistością, nie mamy już prawdziwej polityki, mamy politykę wirtualną." (s. 5)

Współczesne media nie tylko ukazują rzeczywistość, ale dążą też w coraz większym stopniu do jej kształtowania. Realizują cele komercyjne i polityczne. By w pełni zrozumieć treści medialne należy poznać praktyki dziennikarskie, politykę koncernów medialnych, zastanowić się nad możliwościami wpływania mediów na świat.
Książka J. Streeta to kompleksowa analiza związków polityki z mediami. Ukazuje (nawet te najbardziej ukryte) mechanizmy oraz cechy władzy mediów i władzy nad mediami. Przystępny język i bogactwo przykładów to dodatkowe zalety tej pozycji, która dla każdego może stać się doskonałym przewodnikiem w labiryncie zależności świata mediów i polityki.

poleca Tomasz Hryc



LISTOPAD

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

PIĄTKOWSKA, Renata
Opowiadania z piaskownicy / Renata Piątkowska ; il. Iwona Cała. - Warszawa : Bis, 2006. - 119, [3] s. : il. kolor. ; 20 cm.

"Opowiadania z piaskownicy", to zbiór ciekawych, zabawnych i niesamowitych historii, których głównym bohaterem jest, znany już dzieciom z "Opowiadań dla przedszkolaków", Tomek. Wszystkie wydarzyły się w całkiem zwyczajnych miejscach - w domu, w piaskownicy na podwórku, w kinie, w windzie, u fryzjera, w tramwaju, w sklepie i - oczywiście - w przedszkolu.
Według Tomka nawet najzwyklejszy dzień może dostarczyć nam wielu pozytywnych wrażeń i emocji a ciekawe przygody mogą przydarzyć się wszędzie. Bo tak naprawdę żaden dzień nie jest szary i zawsze coś się dzieje.

" Jak ja lubię, kiedy w przedszkolu dzieje się coś niezwykłego. Tak jak wczoraj, kiedy pani z tajemniczą miną powiedziała:
- Teraz dziewczynki pobawią się grzecznie w tej Sali, a chłopców poproszę na chwilkę do jadalni.
Na te słowa gruby Marek, największy łakomczuch w naszym przedszkolu, wyraźnie się ożywił:
- Super, na pewno dostaniemy jakiś specjalny deser. Coś czuję, że to mogą być lody. [...]
Okazało się jednak, że w jadalni nie czekał na nas żaden deser, pani chodziło o coś zupełnie innego." (s. 37)

Polecam i życzę miłej lektury. Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


KLIMA, Ivan
Ani święci, ani anioły / Ivan Klima; przeł. Jan Stachowski. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2003. - 301, [1] s.; 20 cm.

O dobrych książkach nie powinno się mówić, że są "na czasie". Jak wiadomo, wielka literatura wybiega ponad swój czas, zarazem jest tym, co zostaje, gdy ten czas minie.
Jeśli jednak tak się zdarzy, że opowiedziana historia na bieżąco dotyka wspólnych doświadczeń ludzi z jakiegoś zakątka świata, to tym lepiej.
Tak też jest w przypadku prezentowanej książki Ivana Klímy. Akcja powieści rozgrywa się w Czechach po upadku komunizmu i ukazuje losy trzech pokoleń - matki, nastoletniej córki i młodego mężczyzny.
Każda z postaci niesie pewien paradoks, zarazem nieuchronnie wpisana jest w swój czas i w swoją rolę. Wszyscy ponoszą konsekwencje przeszłości - zarówno zawirowań politycznych, jak również błędów życia prywatnego. Mimo swych ułomności i ograniczeń zagubieni bohaterowie starają się jednak odnaleźć właściwą drogę. Nie są ani świętymi ani aniołami lecz ludźmi, i tak jak potrafią, starają się brać odpowiedzialność za to, za co mogą wziąć odpowiedzialność- za własne życie. Ich czas jest ograniczony.

Autor mówi nam między wierszami, że kto zrozumiał przesłanie XX wieku winien się zdobyć na pokorę. Ci, którym brak było pokory, chcieli zrobić z ludzi aniołów. W celu "tępienia ziemskich nawyków" stworzyli obozy pracy. To prawda, że w niejednym spośród zwykłych ludzi tkwi ukryta bestia. Ale historia uczy, że system polityczny, który próbuje budować Raj na Ziemi uwalnia jeszcze większe zło.
Lecz bestia mogła postępować tak jak postępowała tylko dlatego, że bestialska władza podzieliła ludzkość na ludzi i podudzi. Podludzi można było więzić, katować i zagazowywać - bez sądu i bez pardonu.

Ivan Klíma (ur. 1931) - prozaik, dramaturg, eseista - jest jednym z najwybitniejszych czeskich pisarzy obok B. Hrabala czy M. Kundery. Przeżył obóz koncentracyjny w Terezinie i po wojnie mieszkał w Czechosłowacji aż do inwazji sowieckiej w 1968 roku. W latach 1969-1970 był profesorem literatury na Uniwersytecie Michigan w USA. W latach siedemdziesiątych wrócił do kraju jednak jego książki były objęte cenzurą. Należy do najczęściej tłumaczonych czeskich pisarzy, przede wszystkim w USA, Niemczech i krajach skandynawskich.

poleca Paweł Nowicki
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"



Czytelnia Główna


Atlas Gór Polski : Sudety, Karpaty, Góry Świętokrzyskie / red. Krzysztof Radwański, Marcin Szymczak ; tekst Waldemar Brygier [et al.]. - Warszawa : ExpressMap, 2006. - 448 s. : fot. kolor., mapy kolor. ; 32 cm.

Polecana książka omawia 29 pasm górskich w Polsce i pozwala poznać bogactwo różnorodność górskich terenów, od Gór Izerskich po Góry Opawskie w Sudetach, od Beskidu Śląskiego po Bieszczady w Karpatach oraz Góry Świętokrzyskie.
Zaletą atlasu jest bogactwo treści: od czytelnych, treściwych map poczynając, po wiadomości o budowie geologicznej, klimacie, faunie i florze oraz fascynującej historii każdego z opisywanych obszarów górskich.
"Atlas Gór Polski" to piękna i estetyczna publikacja przyciągająca oko. Korzystając z niej można zaplanować i odwiedzić miejsca najciekawsze, najbardziej nas intrygujące, ponieważ atlas przygotowywali nie tylko fachowcy, ale także miłośnicy i fascynaci gór - ludzie, którzy rozumieją i kochają góry.

poleca Ewa Bochenek



PAŹDZIERNIK

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

MYŚLIŃSKI, Robert
Siedem supełków : bajki, które pomagają wychować / Robert Myśliński. - Warszawa : Papilon, cop. |2007. - 126, [2] : il. kolor. ; 25 cm

Kiedyś, gdy mama chciała, aby dziecko pamiętało o czymś ważnym, wiązała mu na chusteczce supełek. "Siedem supełków. Bajki, które pomagają wychowywać", to zbiór siedmiu opowiadań skierowanych dla dzieci i rodziców. Przedstawione tutaj historie, opatrzone dodatkowo komentarzem znanej i cenionej "niani" Doroty Zawadzkiej, pozwalają rodzicom spojrzeć na świat oczami dziecka, zrozumieć jego emocje i marzenia, wychowankom zaś pokazują cenne wartości takie jak: przyjaźń, odpowiedzialność, zaufanie. Dzieci razem z bohaterami siedmiu supełków poznają świat, przeżywają pozytywne emocje i uczą się odróżniać dobro od zła.

"...Marceli to nasz przyjaciel. Nie mogłam pozwolić, by nie wywiązał się z danej panu Nowakowi obietnicy. Słowo to słowo i trzeba go dotrzymać. Przyjaciele są także po to, aby pomagać w potrzebie, a wszyscy mieszkańcy cukierni uważali się za przyjaciół młodego cukiernika. Uruchomiłam więc swoją dyszę i zawołałam głośno.
 - Uwaga, uwaga, przystępujemy do "Akcji Tort"!..." (s. 33)

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych


PILCH, Jerzy
Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści / Jerzy Pilch. - Warszawa : Bertelsmann Media Świat Książki, 2006. - 298, [3] s. ; 22 cm. - (Nowa Proza Polska)

Lektura dobra na letnie dni, ale również na spokojne jesienne wieczory dające poczucie wolniej upływającego czasu i sprzyjające podążaniu za nastrojem płynącym z lektury. Można poddać się gawędziarskiej narracji autora, oraz plastycznemu i błyskotliwemu językowi.

Książkę tą można potraktować powierzchownie, albo bardzo poważnie.

W pierwszym przypadku będziemy – być może – zaśmiewać się z groteskowych sytuacji, koncentrować na dziwacznych zachowaniach postaci, albo dostrzegać zbyt wiele alkoholu, kobiet i ironii. Będziemy się wtedy męczyć. Zaś w drugim – można poddać się urokowi miejsc, ludzi i sytuacji. Możemy spojrzeć z przymrużeniem oka na poszukiwanie w alkoholu sprzymierzeńca w odnajdywaniu właściwych rozwiązań, czy też na gmatwaninę relacji z kobietami.

Można się przecież złościć, albo zżymać, na – zdawałoby się – buńczuczny stosunek do rodziców, obnażanie ich słabości i dziwactw. W gruncie rzeczy to ludzie bardzo rodzinni, zatroskani i pracowici. W narratorze odnajdujemy człowieka niezwykle przywiązanego do rodzinnych korzeni, szanującego tradycję, kochającego rodzinę i miejsce z którego pochodzi. Jest pełen szacunku dla mądrości i "stoickiej" postawy dziadków, czy też umiejętności i życiowej filozofii członków "luterskiej" społeczności.

Można dziwić się, że bohater opowieści w pogoni za coraz to nowymi "najpiękniejszymi kobietami świata", sprowadza związki z nimi do fizycznego wymiaru, a sam kreuje się na kogoś miewającego z kobietami osobliwe, acz mocno erotyczne przygody. Tymczasem jest to mężczyzna samotny, skrywający swoje tęsknoty pod maską pozorów, spoglądający z nostalgią wstecz, w pełni świadomy destrukcyjnej roli upływającego czasu, którego coraz bardziej mu brakuje.

Dziecięce, czy też młodzieńcze, wspomnienia momentami odrealnione, wręcz odrywające się od ziemi, przenoszą nas w miejsca, gdzie czas płynie inaczej. Przedmioty stają się symbolami tego, co dawniej ludzie zwykli byli uważać za fundamentalne dobra. Piękne figury szachowe, niezwykły stolik, stara lornetka czy zegar, a także przykryte kurzem dzieła klasyków w antykwariatach, po które sięga niewielu.

"Moje pierwsze samobójstwo" to książka z postaciami z przeszłości, które nikną, odchodzą, powiązane są pajęczyną miłości i przyjaźni, zachwytu i zdziwienia, bezradności i protestu. A wszystko to dzieje się w cieniu zaczarowanych "granatowych gór", ukochanych Beskidów. Dlatego warto znaleźć to wszystko w opowiadaniach Pilcha.

poleca Wiesława Giela
członkini Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"



Czytelnia Główna


SZWARC, Andrzej
Kto rządził Polską? / Andrzej Szwarc, Marek Urbański, Paweł Wieczorkiewicz. - Warszawa : Świat Książki, 2007. - 797, [3] s. : il., portr. ; 25 cm.

Prezentowana książka składa się z ponad stu not biograficznych. Zawiera też, chyba po raz pierwszy, pełną galerię monarchów władających ziemiami polskimi po rozbiorach: rosyjskich carów, perskich królów, austriackich i niemieckich cesarzy. Towarzyszą im polscy wodzowie i politycy - słowem wszyscy, którzy piastowali najwyższe urzędy. W książce spotykamy zarówno osobistości nieprzeciętne i wybitne, jak i zwykłe miernoty, wyniesione na szczyty władzy z tytułu urodzenia bądź po prostu przez przypadek.
Nie jest to słownik biograficzny, ani encyklopedia. Autorzy skupili się bowiem na tych cechach danej postaci i tych jej dokonaniach, które uznali za najważniejsze, biorąc pod uwagę wyniki ostatnich badań naukowych wnoszących coś nowego.
Sposób prezentacji bohaterów książki jest dyskusyjny i subiektywny. Niektóre ujęcia mogą znacznie różnić się od powszechni przyjętych, a nawet szokować. Dotyczy to szczególnie czasów najnowszych. Pewne oceny i opinie poruszają i oburzają... Tym bardziej warto sięgnąc po tę pozycję.

poleca Ewa Bochenek



WRZESIEŃ

Filia Magdalena

NIX, Garth
Pan Poniedziałek : t.1 / Garth Nix ; przeł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2006. - 301, [4] s. ; 20 cm. - (Klucze do Królestwa)
Ponury Wtorek : t.2 / Garth Nix ; przeł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2006. - 275, [4] s. ; 20 cm. - (Klucze do Królestwa)

"Pan Poniedziałek" – pierwszy tom serii "Klucze do królestwa"
Znakomita książka dla młodzieży pisarza australijskiego. Jej bohaterem jest Artur, któremu zlecona zostaje misja ratowania świata. Sięga on po nadprzyrodzoną moc, zdolną uczynić z niego potężnego herosa. Ale nie ma nic darmo: chłopiec, którego prawdziwi rodzice padli ofiarą epidemii, panicznie boi się chorób i zarazków. Dlatego też w momencie, gdy jego najbliżsi zostają narażeni na działanie morderczego wirusa pozaziemskiego pochodzenia, chłopiec podejmuje ryzyko i wyrusza do innej krainy...

"Ponury Wtorek" drugi tom serii "Klucze do królestwa"
Po zmierzeniu się z Panem Poniedziałkiem Artur liczył na kilka tygodni spędzonych w spokoju z rodziną. Niestety, krótka rozmowa z Pierwszą Damą, rezydującą w znajdującym się w innym wymiarze królestwie, rozwiewa marzenia chłopca. Okazuje się, że na jego tropie jest obecnie Pan Wtorek, kolejny władca Królestwa, dzierżący jeden z magicznych kluczy. Przed Arturem mnóstwo niebezpiecznych przygód, w których na szczęście pomogą mu nowi przyjaciele.

Poleca Bożena Dykla



Filia Magdalena

MCNAUGHT, Judith
Każdy twój oddech / Judith Mcnaught ; przekł. Ewa Spirydowicz. - Warszawa : Amber, 2006. - 236, [3] s. ; 21 cm.

Judith McNaught to uwielbiana przez miliony czytelniczek na całym świecie autorka współczesnych powieści łączących romans z sensacyjnym suspensem. Jej książki, sprzedawane w ponad 30 milionach egzemplarzy i wydawane w 21 krajach, zajmują pierwsze miejsca na amerykańskich listach bestsellerów.
W książce "Każdy twój oddech" bohaterka Kate Donovan nie może dojść do siebie po śmierci ojca, zamożnego restauratora z Chicago. Teraz, kiedy najbardziej tego potrzebuje, nie znajduje oparcia w narzeczonym, prawniku z chicagowskiej elity. Samotne wakacje na Karaibach mają przynieść jej ukojenie i pomóc podjąć decyzję czy naprawdę chce zostać jego żoną. Jednak spotkanie z zagadkowym milionerem wprowadza w jej życie jeszcze większy chaos. Kate jest zafascynowana pociągającym mężczyzną, lecz wkrótce zaczyna odkrywać mroczne sekrety przeszłości jego i jego wpływowej rodziny...

Poleca Bożena Dykla



Filia Magdalena

SŁOWACJA
Słowacja : karpackie serce Europy / pr. zb. [Nacher, A., Styczyński, M., Cisowski, B. et.al. ; współpr. Jerzy Sawicki, Dominika Zaręba]. - Kraków : Bezdroża, 2004. - 430 s., [8] k. tabl. kolor. ; il., mapy ; 18 cm. - (Przewodniki Bezdroży. Kraje.)

Zainteresowanie Słowacją jest w pełni uzasadnione i ma długą tradycję. Szukającym "karpackości" kraj ten oferuje ją w czystej postaci: od najwyższego szczytu łańcucha Karpat (Gerlach 2655 m n.p.m.), przez jedno z najbogatszych skupisk krasowych w Europie, po właściwe tylko Słowacji instrumenty muzyczne oraz relikty kultury z dalekiej przeszłości. Nasi południowi sąsiedzi mają też dziesiątki basenów termalnych, często w wielkich, doskonale zagospodarowanych kompleksach, w których spędzić można całe dnie. Pasjonatów skusi sporo jaskiń, jezior, pałaców i centrów narciarskich. Miły kraj o bliskiej nam mentalności i języku, przyciąga również dobrą kuchnią i cenami niższymi niż w Polsce.

Poleca Bożena Dykla



SIERPIEŃ

Filia Zawodzie

NORDQVIST, Sven
Kiedy mały Findus się zgubił / Sven Nordqvist ; przeł. Barbara Hołderna. - Poznań: Media Rodzina, cop. 2006.

Staruszek Pettson mieszkał w małym domu na wsi i niczego mu nie brakowało. A jednak czasem czuł się samotny. Pewnego dnia w jego domu pojawił się mały kotek Findus. Odtąd życie staruszka wypełniło się gwarem.

"...Każdego ranka Findus budził Pettsona, skacząc po nim lub ściskając go za nos albo mocując się z jego wielkim palcem u nogi. Takich poranków, w które staruszek najchętniej naciągnąłby kołdrę na głowę i zniknął, już nie było. Sama myśl o tym, że znów miałby żyć samotnie sprawiała, że odczuwał smutek, więc szybko się jej wyzbył..."

I oto pewnego dnia mały kotek się zgubił... Jeśli chcecie wiedzieć, co wydarzyło się później, jakie przygody spotkały Findusa i jak zakończy się ta bajka, zapraszam do wypożyczenia jej w filii "Zawodzie" i przeczytania.

Poleca Jolanta Stawiarska



Filia Zawodzie

DĘBSKI, Łukasz
Cafe Szafe / Łukasz Dębski. - Warszawa: Świat Książki Bertelsman Media, 2006.

"...Najbardziej lubię ten moment, gdy rozchylają się okiennice. Światło nagle wpada do kawiarni, którą otwieram o dziesiątej i robi się jasno..."

Takim zdaniem rozpoczyna się powieść Łukasza Dębskiego Cafe Szafe. Akcja książki umiejscowiona jest we współczesnym Krakowie. Opowiada o swoistym klimacie kawiarni, gdzie pojawiają się ekscentryczni goście: Pan Dzielnicowy (który z zasady nie karze kobiet), Pan Astronom (miłośnik ciał nie tylko niebieskich), Pan Karol (doktor socjologii handlujący perskimi dywanami) oraz wielu innych. Nastrój wnętrza wywołany ciepłymi barwami wnętrz, wspomagany aromatem egzotycznej kawy skłania gości do snucia niesłychanie interesujących i często zabawnych opowieści.

Poleca Jolanta Stawiarska



Filia Zawodzie

NOGA, Ewa
Delfin: trening umiejętności poznawczych / Ewa Noga. - Lublin: Klanza, 2004.

"Potrafię, jeśli wierzę, że potrafię."

W rozwoju aktywności poznawczej (intelektualnej) ważne jest dostarczanie dzieciom różnorodnych bodźców, urozmaicanie pomocy niezbędnych do wykonywania zadań, a także pobudzanie do samorozwoju. Znakomitą pozycją zawierającą wiele ciekawych propozycji, ćwiczeń pamięci, koncentracji i rozwijania wyobraźni jest książka Wydawnictwa Klanza. Zawiera ona materiały metodyczne do warsztatu Delfin - trening umiejętności poznawczych autorstwa Ewy Noga. Propozycję zajęć z powodzeniem można wykorzystać w procesie nauczania szkolnego, w świetlicach pozaszkolnych i wakacyjnych warsztatach. Autorka proponuje wykorzystanie materiałów takich jak: zapałki, gazety, chustki. Książka przedstawia sposoby, dzięki którym dziecko nabędzie umiejętności poznawania swoich mocnych stron, pozna sposoby osiągania celów oraz rozwinie swoją wyobraźnię.

Poleca Jolanta Stawiarska



LIPIEC

Filia Magdalena



NESBIT, Edith (1858-1924)
Złota księga Bastablów / Edith Nesbit ; tł. Ewa Fiszer. - Warszawa : Rytm : Waza, [2005]. - 229, [2] s. ; 21 cm. - (Klasyka)

Do grupy sympatycznych bohaterów "poszukiwaczy skarbu" spędzających wakacje w starodawnym wiejskim domu dołącza dwójka ich przyjaciół. Teraz jest zatem osiem głów, w których lęgną się szaleńcze pomysły. Nasi bohaterowie nie zwykli zastanawiać się długo i każdy z niedorzecznych projektów szybko wprowadzają w czyn. Chociaż przyświecają im najszlachetniejsze intencje, skutki działań całej grupy są raczej nieoczekiwane. A Złota Księga dobrych uczynków wygląda dość ubogo w porównaniu z bogactwem wakacyjnych przygód. Jedno jest pewne – wspólne wakacje to pyszna zabawa, choć czasem...

Poleca Bożena Dykla



Filia Magdalena



MEHRAN, Marsha (1977-)
Zupa z granatów / Marsha Mehran ; przeł. Joanta Kozak. - Warszawa : W.A.B., 2006. - 293, [3] s. ; 20 cm. - (Seria z Motłą)

Trzy piękne siostry Aminpur, uciekinierki z ogarniętego rewolucją Iranu, przybywają do małego irlandzkiego miasteczka, Ballinnacroagh. Otwierają w nim egzotyczną Cafe Babilon. Chociaż tradycyjne perskie potrawy kuszące nieznanymi aromatami intrygują mieszkańców, tajemnicze kobiety budzą nieufność i wrogość. Siostry muszą znaleźć sposób, by pokonać ludzką niechęć i zjednać sobie przyjaciół w nowym miejscu. Zupa z granatów – debiut, który stał się międzynarodowym bestsellerem – to wypełniona zapachami i smakami magiczna opowieść o konfrontacji dwóch odmiennych kultur, przypominająca Czekoladę i Przepiórki w płatkach róży. Dodatkowo dla smakoszy trzynaście przepisów na oryginalne potrawy.

Poleca Bożena Dykla



Filia Magdalena

FANCESCHI, Patrice
Wśród Papuasów : wyprawa w głąb prehistorii / Patrice Fanceschi ; przeł. Janina Pałecka. - Warszawa : Iskry, 1994. - 219, [5] s., [16] s. tabl. kolor. : fot., 1 mapa, portr. ; 21 cm. - (Naokoło Świata)

Patrice Franceschi jest potomkiem wielkich odkrywców minionych wieków. Przelatując nad ziemskim globem na leciutkim, prymitywnym samolociku lub poszukując tygrysa tasmańskiego, odkrywał podczas swoich wypraw zakątki położone na końcu świata, gdzie idea przygody zachowuje wciąż swój szlachetny sens.
"Wśród Papuasów" mówi o fantastycznej przeprawie przez ostatnie prehistoryczne terytoria naszej planety . W sercu Irian Jaya, indonezyjskiej części Nowej Gwinei, w środku gęstej i tajemniczej dżungli, egzystują ostatni ludzie z epoki kamiennej. Żyją tam setki papuaskich plemion - niektóre uprawiające jeszcze kanibalizm – w środowisku nieznanym od tysiącleci.
Tam właśnie Patrice Francschi przeżył jedną z najbardziej niebezpiecznych i niesamowitych przygód.
Pięćset kilometrów przeszedł pieszo, dwieście kilometrów przepłynął na łodzi pontonowej, tocząc niekończącą się walkę z dżunglą i robactwem, przeżywał spotkania, które w każdej chwili mogły przerodzić się w tragedię. Teraz Patrice Franceschi zabiera nas na tę właśnie niezwykłą wyprawę.

Poleca Bożena Dykla



CZERWIEC

Oddział dla Dzieci



ONICHIMOWSKA, Anna (1952- )
O zebrze, która chciała być w kwiatki / napisała Anna Onichimowska ; namalowała Joanna Sedlaczek. - Warszawa : "Arkady", 2004. - [28] s. : il. kolor. ; 24 cm. - (W lesie Marcina)

"O Zebrze, która chciała być w kwiatki", to jedna z najnowszych książek Anny Onichimowskiej z serii "W lesie Marcina".
Jak i w innych częściach, tak i w tej, realny świat przeplata się z fantastycznym, stworzonym kredkami przez dwójkę rodzeństwa.
Znudzona swoimi paskami tytułowa zebra domaga się od dzieci zmiany wizerunku. Ale czy kwieciste wzory na sierści uczynią ją szczęśliwą? Tego dowiesz się czytając tę intrygującą i ciekawą opowieść, której dodatkowym atutem są piękne ilustracje Joanny Sedlaczek, doskonałej i lubianej przez dzieci ilustratorki.

Przeczytajcie!
Beata Mituś

"– Nie wiem, doprawdy, kim teraz jesteś, ale życzę ci wszystkiego najlepszego - powiedziałem uroczyście i poszedłem do kuchni napić się kompotu.
– Wracaj, wracaj szybko! - dogonił mnie głos Natalki.
Na grzbiecie zebry siedziało już pięć motyli. Wirowały nad nią trzmiele i bąki, pszczoły i malutkie kolibry. Trochę zdziwił mnie ich widok, ale przypomniałem sobie szybko, że w moim lesie wszystko jest możliwe, i dorysowałem palmę. Kokosową."



Wypożyczalnia dla Dorosłych


ZURHORST, Eva-Maria
Kochaj siebie, a nieważne z kim się zwiążesz / Eva-Maria Zurhorst ; przeł. Milena Hadryan. - Warszawa : Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, cop. 2007. - 269, [2] s. ; 20 cm. (Psychologia na Co Dzień)

Autorka książki Eva-Maria Zurhost była dziennikarką prasową i radiową w RPA i w Egipcie. Następnie pracowała jako doradca do spraw komunikacji w sektorze przedsiębiorczym. Obecnie, po uzyskaniu kwalifikacji w zawodzie psychoterapeutki, pracuje z przedsiębiorcami i parami małżeńskimi. Zajmuje się problemami związanymi z karierą zawodową oraz tym, jak szukać odpowiednich dróg do rozwoju miłości w związku. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęcona jest książka pod tytułem "Kochaj siebie, a nieważne z kim się zwiążesz". Stanowi ona rodzaj poradnika, gdzie w siedmiu rozdziałach autorka ukazuje problem wielu związków, polegający na zupełnym niezrozumieniu postawy oraz pragnień swego partnera.
Podając i analizując przykłady ze swej praktyki terapeutycznej, a także własnego, wieloletniego już małżeństwa, Eva-Maria Zurhorst daje do zrozumienia, że tak naprawdę wszystkie problemy tkwią w nas samych. Jesteśmy w mniej lub więcej świadomy sposób za nie odpowiedzialni. To obojętne kogo poślubisz. I tak spotkasz w nim samego siebie – to pierwsze słowa tego poradnika.
Eva-Maria Zurhorst udowadnia, że związek oraz miłość okazują się możliwe nawet tam, gdzie wszelkie nadzieje zdają się być pogrzebane, a partnerzy stają w obliczu rozwodu.

Poleca Małgorzata Szutkowska



Czytelnia Główna


RUDNICKI, Bogdan
Izrael / Bogdan Rudnicki - Warszawa : Mediaprofit, 2007. - 367, [1] s. : fot. Kolor., mapy ; 23 cm. - (Podróże Marzeń : Biblioteka Gazety Wyborczej nr 5)

Przewodnik po Izraelu dostarcza praktycznych rad oraz ogólnych informacji o historii, kulturze, religii i zabytkach tego ciekawego kraju. Książka ta pomaga milionom Czytelników "podróżować" w zaciszu własnego domu i zachęca do odwiedzenia tych miejsc naprawdę.
Rok temu Czytelnia Główna polecała Państwu serię 30 przewodników po najciekawszych państwach świata. W związku z ogromną popularnością, jaką cieszą się wśród naszych Czytelników, postanowiliśmy dokonać zakupu kolejnych 25 tomów. W Czytelni już czekają na Państwa przewodniki po Anglii, Nepalu, Chorwacji, Izraelu i Parkach Narodowych USA, a w najbliższym czasie ukażą się następne.
Kolekcja "Podróże marzeń" zabierze nas na spacer po najciekawszych miejscach na Ziemi, dowiemy się wszystkiego o zakątkach świata, które zawsze pobudzały naszą wyobraźnię.

Poleca Agnieszka Hebda



MAJ

Oddział dla Dzieci



SCHOPF, Sylvia i MUSZYNSKI, Eva
Odważny mały miś / Sylvia Schopf, Eva Muszynski ; [tł. Magdalena Jałowiec] ; il. Julia Ginsbach. - Kielce : "Jedność", cop. 2004. - [38] s. : il. kolor ; 25 cm.

Niedźwiadek Konrad to bardzo ostrożny, mały miś. Nie lubi wspinać się na wysokie drzewa ani chodzić z mamą po ciemnym lesie. Pewnego dnia odkrywa, że jest o wiele odważniejszy niż przypuszczał. Przeżywa mnóstwo ciekawych i niezwykłych przygód: ratuje kaczuszki przed lisem, nocuje w pustym drzewie, a na koniec... Tego jednak Wam nie zdradzę, jeśli chcecie dowiedzieć co się stało z niedźwiadkiem przeczytajcie książkę.

Przeczytajcie!
Poleca Aldona Bilska

"Konrad biegnie przez korytarz do schowka ze szczotkami. Ojej! Tam w środku jest strasznie ciemno, a niedźwiadek nie może nigdzie znaleźć pstryczka, żeby zapalić światło. Co to takiego? Długie i strasznie chude, z szorstkimi, odstającymi włosami!..." (s. 12)


Wypożyczalnia dla Dorosłych


KAPUŚCIŃSKI, Ryszard
Heban / Ryszard Kapuściński. - Warszawa : "Czytelnik", 1998. - 340, [4] s. ; 21 cm.

Heban to cykl reportaży z Afryki pisany przez Kapuścińskiego od 1957 roku do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Biorąc pod uwagę informację autora, że przez czterdzieści lat wracał do Afryki, ostatni reportaż mógł być pisany w latach 1997-98.
Każda relacja Ryszarda Kapuścińskiego ze spotkania z Afryką jest bardzo osobista i refleksyjna. W jednym tylko roku 1960, siedemnaście krajów Afryki przestało być koloniami.
Afrykanie nikogo nie podbijali, nie oszukiwali i każdego białego, który od 130 lat kojarzył się tylko ze złem, traktowali jak wroga, któremu nie można ufać.
Kapuściński przełamuje tę barierę przez autentyczne zainteresowanie człowiekiem i jego losem. On z tymi ludźmi mieszka, zaprzyjaźnia się, a oni uchylają mu drzwi wiedzy zakazanej dla białych. W reportażach znajdziemy tajemnice klanów, obrzędów inicjacji a nawet czarownictwa.

Zmierzch i wieczór nad jeziorem Wiktorii Kapuściński widzi tak: "Wszystko co w Europie nazywa się zmierzchem i wieczorem trwa tu zaledwie kilka minut. Jest dzień i zaraz potem noc, jakby ktoś jednym przekręceniem momentalnie wyłączył prądnicę słońca."
W czasie pobytu w Kampali zachorował na malarie mózgową. Reportaż poświęcony przeżyciom w tej chorobie zatytułował: "Wewnątrz góry lodowej". Dzięki temu, że przeżył, dał czytelnikom możliwość poznania tej choroby, zupełnie w Europie nieznanej.
Kapuściński nie ogląda Afryki z okien autobusu wycieczkowego. On z jej mieszkańcami jest, żyje wśród nich, rozmawia z nimi, uważnie obserwując i równocześnie interpretując wszystkie zachodzące zjawiska społeczne i polityczne. Czytając cykl tych reportaży, poznałam nie tylko smak i zapach Afryki. Fenomen Kapuścińskiego polega na tym, że jest się z autorem i w afrykańskim buszu i umiera się razem z nim z pragnienia i strachu na pustyni. Jest się obok i równocześnie w środku wszystkich wydarzeń.
Bardzo ciekawa podróż po "czarnym lądzie" i równocześnie podróż w czasie w towarzystwie Ryszarda Kapuścińskiego jest niezwykłym przeżyciem. Wystarczy otworzyć "Heban" - gorąco polecam.

Rekomenduje Urszula Rąpała
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"



Czytelnia Główna


KILLER, Wilhelm K.
Polsko-angielsko-niemiecki ilustrowany słownik budowlany / Wilhelm K. Killer ; terminologia pol. oraz hasła, teksyty i il. Eugeniusz Piliszek. - Wyd. rozsz. i znowelizowane. - Warszawa : Arkady, cop. 2007. - 263, [1] s. : il. ; 24 cm.

Uwaga budowlańcy i nie tylko!
Nie jest to klasyczny, alfabetyczny spis fachowych wyrazów, lecz praktyczny ilustrowany zbiór podstaw stanowiących budownictwo w układzie tematycznym. Książka zawiera zestaw najważniejszych haseł dotyczących wszystkich obszarów budownictwa. Podano je w trzech językach i zilustrowano poglądowymi rysunkami przybliżającymi odbiorcy zarówno pojęcia, jak i wyrażenia fachowe, w tym specyficzne terminy branżowe.
Alfabetyczne skorowidze rzeczowe ułatwiają korzystanie ze słownika czytelnikom polskim, angielskim i niemieckim.

Poleca Ewa Bochenek



KWIECIEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

PEYO
Dziwny smerf / Peyo ; il. Peyo. – Warszawa : Egmont, 2006. – 23 s. : il. kolor. ; 23 cm. – (Smerf)


"Dziwny smurf" to kolejna opowieść o niebieskich stworkach z cyklu "Nowe smerfne historie". Tytułowy dziwny smerf, znudzony życiem w wiosce, podejmuje życiową decyzję i wyrusza w podróż dookoła świata. Nikt i nic nie jest w stanie odżegnać go od tego zamiaru. Papa Smerf daje mu więc magiczny gwizdek, który pomoże w razie niebezpieczeństwa.
Ktoś jednak popsuje życiowy plan dzielnego buntownika, dodatkowo zakłóci spokój w smerfnej wiosce. Kto? Chyba nie trudno się domyślić.

Przeczytajcie!
Poleca Beata Mituś

"Gargamel złapał Papę Smerfa i podniósł do góry. - Mam cię wreszcie, ty mała niebieska kreaturo!- zawołał uradowany. Wtedy Papa Smerf wlał mu do ust wywar. Gargamel zamilkł nagle i poczuł, że kręci mu się w głowie, a myśli dziwnie się plączą..." (s. 14)


Wypożyczalnia dla Dorosłych


KAPUŚCIŃSKI, Ryszard
Podróże z Herodotem / Ryszard Kapuściński. – Kraków : Znak, 2004. – 258, [6] s. ; 22 cm.

Książka uhonorowana w 2005 roku włoską nagrodą literacką imienia Elsy Morante w kategorii "Kultura Europy" stanowi niezwykły zbiór reportaży. Współczesny autor podróżuje po krajach znanych niegdyś Herodotowi i odwołując się do fragmentów jego Dziejów, kreśli wspaniałe szkice, w których przeplatają się wątki dawnych i dzisiejszych czasów. Patrzy na współczesność oczami starożytnego historyka, ale równocześnie próbuje lepiej zrozumieć i zrekonstruować obraz minionych epok ukryty pod freskiem antycznego tekstu.
Zaduma i ironia – świadomość wiecznego powrotu ludzkich spraw - polityki i namiętności, są wiodącym motywem tej książki.
Bywały okresy, kiedy wyprawy w przeszłość pociągały mnie bardziej niż moje aktualne podróże korespondenta i reportera. Działo się to w chwilach zmęczenia teraźniejszością. Wszystko się w niej powtarzało; polityka – przewrotne, nieczyste gry i kłamstwa; życie szarego człowieka – bieda i beznadzieja; podział świata na Wschód i Zachód – ciągle ten sam. A podobnie jak kiedyś pragnąłem przekroczyć granicę w przestrzeni tak teraz fascynowało mnie przekraczanie granicy w czasie. - tak pisze o swojej książce nieżyjący już autor.
Oprócz tego, że pozostał w naszej pamięci jako wspaniały dziennikarz, Kapuściński był naprawdę wielkim pisarzem. Świadectwem tego może być choćby fragment, którego nie powstydziłby się zapewne nawet Zbigniew Herbert.
Na samym dole ciągnęła się dzielnica portowa, rzędem stały proste, drewniane bary, pachnące rybą, winem i kawą. Ale przede wszystkim podmuchy wiatru przynosiły cierpki zapach morza, łagodne, uspokajające orzeźwienie.
Nigdy nie byłem w miejscu, w którym natura jest tak życzliwa człowiekowi. Było w nim wszystko jednocześnie – i słońce, i chłodzący wiatr, i jasność powietrza, i srebro morza. Może dlatego, że tyle się o nim naczytałem, wydało mi się takie znajome. W jego gładkich falach była pogoda, spokój i coś jak zaproszenie do podróży i poznania. Miało się ochotę dosiąść do tych dwóch rybaków, którzy wyruszając na połów właśnie odbijali od brzegu.


Książka ta zainteresuje każdego – historyka, filozofa, amatora intelektualnych anegdot, geografa, a także kogoś, kto chce po prostu wybrać się w podróż. Jak wiemy, z księgi – świata, który jest nam dane zwiedzać zapamiętujemy na ogół tyle ile potrafimy nazwać. Warto więc sobie wybrać odpowiedniego narratora-przewodnika.

Poleca Paweł Nowicki
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"



Czytelnia Główna


ROJEK, Tadeusz
Nowy savoir-vivre : życie towarzyskie i domowe / Tadeusz Rojek. – Wyd. 4. – Warszawa : Książka i Wiedza, cop. 2006. – 271, [1] s. ; 20 cm.

Trzydzieści pięć rozdziałów tej książki przedstawia sytuacje, w jakich możemy się znaleźć, prowadząc życie towarzyskie i rodzinne. Znajomość zasad dobrego wychowania, umiejętność swobodnego znalezienia się w różnych okolicznościach daje poczucie pewności siebie, tak ważne dla dobrej kondycji psychicznej.
Poradnik pomoże Ci w następujących sytuacjach:
  • Idziemy z wizytą
  • Wydajemy przyjęcie
  • Jesteśmy w kinie, teatrze, na koncercie
  • Idziemy do kawiarni lub restauracji
  • Znajdujemy się w miejscu pracy
  • Jak się przedstawić i całować czy nie całować
  • Jak jeść
  • O czym rozmawiać
Savoir-vivre – po francusku oznacza "umieć żyć"

Poleca Ewa Bochenek



MARZEC

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

OSTROWICKA, Beata
Ale ja tak chcę ! / Beata Ostrowicka ; il. Krystyna Lipka-Sztarbałło. – Łódź : Literatura, 2006. – [36] s. : il. ; 2006.

W starym buku na polanie mieszkają stworzenia o nazwie Drzewiaki, żyją własnym życiem i własnymi spawami.
Pewnego dnia pojawia się Nowy – Kudłaty, ciemny stworek szukający domu.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie przygody spotkały Nowego, czy zostanie zaakceptowany przez Starych mieszkańców polany, czy znajdzie przyjaciela i dom, koniecznie przeczytajcie tę niezwykłą książkę.

Poleca Jolanta Stawiarska

"...Niepotrzebnie tutaj się pojawił. Dziwak. Zwykły dziwak, mruknął zabawodrzewiak. Prychnął, a następnie podskakując i kręcąc na przemian piruety pognał w kierunku stawu... "


Wypożyczalnia dla Dorosłych


BEYNAR-CZECZOTT, Ewa
Mój ojciec Paweł Jasienica / Ewa Beynar-Czeczott ; wstęp Władysław Bartoszewski. – Warszawa : Prószyński i S-ka, cop. 2006. – 182, [2] s. : faks. ; 24 cm.

...mam nadzieję, iż ta książka przybliży, zwłaszcza młodzieży, niezwykłą postać mojego ojca – tak o biografii pod tytułem Mój ojciec Paweł Jasienica, w jednym z wywiadów mówi autorka Ewa Beynar-Czeczott. Niewątpliwie należy przyznać jej rację, gdyż opisuje nie tylko życie swego ojca, ale także ówczesne tło historyczne oraz swoje aktualne uczucie rozczarowania i goryczy.
Pełna serdeczności biografia, pisana językiem prostym, zrozumiałym, jest również dokumentem, który w sposób rzetelny i szczery informuje czytelnika o twórczości Pawła Jasienicy – naprawdę Leona Lecha Beynara, o jego działalności patriotycznej, bezpodstawnych oskarżeniach i ich konsekwencjach. Doprowadziły one do ścisłego zakazu druku najwybitniejszych dzieł pisarza: Polski Piastów, Polski Jagiellonów oraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Najcięższym z oskarżeń było to, iż Jasienica współpracował ze służbami bezpieczeństwa i to ono rzuciło cień na jego dalsze życie. Zmarł trzydzieści sześć lat temu, w zupełnej bezradności wobec postawionych mu zarzutów. Teraz o jego dobre imię walczy córka, czego dowodem jest ta książka.
Daje ona wyraz temu, jakim człowiekiem był Paweł Jasienica. Autorka skupia się na swojej rodzinie, znajomych i przyjaciołach ojca. Znajdujemy w tej biografii fragmenty korespondencji, dokumentów. Niewątpliwą zaletą są także fotografie rodziny i samego Jasienicy, zdjęcia aktów, pozwoleń, artykułów prasowych. Zaskakuje poczucie humoru autorki, wzrusza szczerość, z jaką opisuje rzeczywistość.
Biografię Mój ojciec Paweł Jasienica Ewy Beynar-Czeczott bez wątpienia należy przeczytać przede wszystkim po to, by mieć świadomość, jak wielką postacią był jej tytułowy bohater i jak wiele zawdzięcza mu niepodległa Polska.

Poleca Małgorzata Szutkowska



Czytelnia Główna


Światowa encyklopedia filmu religijnego / pod red. Marka Lisa i Adama Garbicza ; [aut. haseł Adam Garbicz et.al.]. – Kraków : Biały Kruk, 2007. – 655 s. : fot. kolor. ; 30 cm.

Pierwsza na świecie tego typu encyklopedia.
W sposób znaczący uwzględnia tematykę polską i światową. Omawia głównie filmy fabularne i dokumentalne, ale także pojęcia, kierunki, postacie biblijne i postacie świętych. Zawiera monograficzne artykuły o największych religiach świata. Encyklopedia daje nam szeroki przegląd filmów (również spoza kręgu chrześcijaństwa), podejmowanych w nich tematów oraz przypomina twórców, którzy z punktu widzenia duchowości i religii nie powinni pozostawać nieznani.
Co ważne: nie jest to jednak zbiór omówień filmów ukazujących religię wyłącznie pozytywnie: wiele z prezentowanych tu tytułów bulwersowało, wywoływało protesty, pośrednio przyczyniając się – poprzez prowokacyjne nieraz treści i formę – do odświeżonego spojrzenia na wiarę.

Gorąco polecam Ewa Bochenek



LUTY

Oddział dla Dzieci



KASDEPKE, Grzegorz.
Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu : 22 [ dwadzieścia dwa] śmieszne opowiadania o kłótliwych bliźniakach oraz 22 [ dwadzieścia dwie] zabawy, dzięki którym unikniecie nudy / Grzegorz Kasdepke ; il. Ewa Poklewska-Koziełło. – Wyd. 3. – Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2006. - 103 s. : il. kolor. ; 23.

Kuba i Buba potrafią czasami zaskoczyć swoich rodziców. Dzieje się tak w przypadku gdy wytrzymują bez kłótni dłużej niż pół dnia i gdy z własnej woli oświadczają, że zamierzają posprzątać.
O tym czym jeszcze niesforne rodzeństwo zaskakuje swoich bliskich przekonacie się czytając cykl opowiadań o tytułowych bliźniakach.
Dodatkową zaletą książki jest zestaw zabaw, dzięki którym unikniecie nudy, nawet w długie, zimowe wieczory.

Życzę miłej lektury i dobrej zabawy
Aldona Bilska

" ...Podobno są gdzieś na świecie pary bliźniaków, które żyją ze sobą w zgodzie. Ale rodzicom Kuby i Buby trudno w to uwierzyć – ich sympatyczne dzieci zawsze znajdą jakiś powód do kłótni. Na przykład gdy Kuba – naoglądawszy się w telewizji Małysza – postanowił uprawiać skoki narciarskie, Buba natychmiast oświadczyła, że będzie trenowała siatkówkę plażową. - Zimą?! – zdziwił się Kuba. - To co, że zimą?! – wzrusza ramionami Buba. – Prawdziwy mistrz nie zważa na przeciwności!..." (s. 10)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


DEHNEL, Jacek
Lala / Jacek Dehnel. – Warszawa : W.A.B., 2006. – 401, [4] s. ; 20 cm. – (Archipelagi...)

Naprawdę niezła książka i chyba będzie jeszcze o niej głośno. Choćby dlatego warto ją przeczytać. Lalę polecamy, tym którzy lubią sagi rodzinne, ale też miłośnikom literatury erudycyjnej.
Prawie całą powieść wypełniają wspomnienia babci, ukazujące historię polskiej rodziny od początków XX wieku do czasów obecnych. Ten dość znany chwyt narracyjny pozwala autorowi na pewną rekapitulację problemów społecznych i politycznych epoki.
Jest to wyśmienita proza – niczym w cieście pracują w niej bez ustanku ręce wysokich antenatów – by wspomnieć choćby Gombrowicza, którego Dzienniki słychać najwyraźniej, gdzieś po drodze znajdziemy Abecadło Kisiela ale jest i Kurt Vonnegut. Ot, choćby w zdaniu – "Niesłychane są zamysły Pana i straszna jest Jego ironia." Warto zwrócić uwagę na trzeci plan powieści – efekt być może nie zamierzony przez autora, lecz wynikający z tego, "co się wynosi z domu" - atmosferę inteligenckiego środowiska – mądrość i subtelne poczucie humoru ludzi, którzy od pokoleń nauczeni tracić wszystko co mieli – pamiątki, dwory, nieraz całe miasta – mogli jedynie ocalić swój system wartości.
Książka zostałą nagrodzona "Paszportem Polityki".

polecają członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"

PS. Biblioteka nasza czyni starania, by zaprosić w tym roku na spotkanie autorskie Jacka Dehnela!

"Tyle przecież wtedy działo! Mijały miesiące i kwartały, Boże Narodzenia przechodziły w Wielkanoce, a Wielkanoce – w Boże Narodzenia. Wieszaliśmy łańcuchy, a babcia opowiadała nam, jak zajęła się kiedyś ogniem od świeczek, zajmując się świeczkami. Ugasił ją kuzyn (...). W Białym Stoku, w Gdańsku choinki płonęły jeszcze kilkakrotnie, raz z przerzutami na firanki. - Wiesz, bardzo się cieszyłam, bardzo, bo były paskudne. Efekt skąpstwa twojego dziadka, który wolał materiały tańszy o parę groszy, choćby był nie wiem jak brzydki. I spłonął, ha, spłonęły te obrzydliwe firanki."



Czytelnia Główna


DRABAREK, Anna.
Intuicja poznanie bezpośredie / Anna Drabarek. – Warszawa : Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, 2006. – 74, [4] s. ; 24 cm. – (Monografie i Opracowania ; nr 11)

W jaki sposób właściwie rozpoznać dobro i odróżnić je od zła, jak sprawiedliwie osądzić czyn, by nie skrzywdzić sprawcy, jak działać w biznesie, by nasze działanie przyniosło zyski. Wiedza o tym daje nam władzę nad rzeczywistością. Jak więc powinniśmy poznawać, by wiedzieć i naszą wiedzę doskonalić rozumowo, empirystycznie, a może właśnie intuicyjnie?
Tym, którzy chcieliby zastanowić się nad możliwościami ludzkiego poznania, nad jego wzlotami i upadkami proponuję właśnie tę książkę. Jest to próba odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w procesie poznania odgrywa intuicja. Wielostronne spojrzenie na temat pokazuje, że to co z racji niewiedzy nieraz budziło nasz opór, lęk i dezaprobatę, może zostać poznane i oswojone.

poleca Ewa Bochenek



STYCZEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

BIENIEK, Christian
Karolka Karotka i Klub Silnych Dziewczyn / Christian Bieniek ; przeł. Elżbieta Zarych ; il. Irmgard Paule. - Kraków : Zielona Sowa, 2005. – 95, [1] s. : il. kolor. ; 21 cm.

"Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną (...) jesteśmy silne - przede wszystkim stojąc przeciwko chłopakom z naszej szkoły" - oto dwie najważniejsze maksymy Karolki Karotki i jej żeńskiej paczki.
Od pewnego czasu w szkole grasuje złodziej włosów, który obcina je dziewczynkom w czasie przerwy. Kiedy ofiarami zostają dwie członkinie Klubu Silnych Dziewczyn, Karolka i jej przyjaciółki rozpoczynają śledztwo w tej sprawie.
I co się okazuje? Wszystkiemu winni są... Indianie. Bohaterka odkryje jeszcze niejedną ważną prawdę i miło się rozczaruje.

poleca Beata Mituś

"... Podchodziłyśmy bliżej, bliżej i bliżej – i nagle otworzyłam szeroko oczy - na trawniku przed sltaną stał wielki indiański wigwam! Esther złapała mnie za ramię i syknęła wściekła:
 - Te głupki bawią się w Indian. Czy też myślisz o tym, o czym ja myślę?
Skinęła głową.
 - Aha, to tu mieszka Plemię Fryzjerów..."
(s. 60)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


COETZEE, J.M.
Powolny człowiek / J.M. Coetzee ; przekł. Magdalena Konikowska. – Kraków : Znak, 2006. – 255, [2] s. ; 20 cm.

Wszyscy pamiętamy piosenkę Johna Lennona, w której śpiewa o tym, co będzie, gdy skończy 60 lat. Lennonowi nie było dane dożyć tego wieku, ale jego pokolenie – pokolenie wielkiej rewolucji obyczajowej zeszłego stulecia – w tej chwili zaczyna się starzeć. Wielu ludzi, którzy w tamtych czasach oparli swoją wizję świata wyłącznie na wartościach doczesnych, (młodość, seks, życie bez zobowiązań) a tym samym odrzucili tradycyjny wzór rodziny, teraz w obliczu starości i śmierci zostaje z pustymi rękami.
Ale ten problem, to tylko jedna z warstw powieści, ponieważ Powolny człowiek to coś dla prawdziwych koneserów.
Ta niewielka książka jest jak magiczna szkatułka, w której można odnaleźć misternie poukładane odniesienia do wielkiej literatury – od platońskiego Fajdrosa po Joyce´a i poezje Eliota.
Tak naprawdę jest to książka o miłości czy raczej o późnym dojrzewaniu do miłości. Bohaterem jest starszy mężczyzna Paul Rayment, emerytowany fotograf. Dowiadujmy się, że kiedyś był żonaty, ale jego małżeństwo rozpadło się i nigdy nie miał dzieci. Choć ma na koncie spory majątek, pewien dorobek intelektualny i cenną kolekcję archiwalnych zdjęć, czuje się pozbawiony racji dalszego życia.
Paul traci nogę w wypadku. Zostaje sam, bezradny, zdany wyłącznie na płatną opiekę. Dopiero teraz wychodzi na jaw pustka jego dotychczasowej egzystencji. Kondycja duchowa bohatera przywodzi na myśl The Hollow Men T.S. Eliota. (Warto też zwrócić uwagę na rozsiane w tekście liczne odniesienia do Ziemi Jałowej i Czterech kwartetów).
Życie Paula rozświetla rodząca się miłość do pielęgniarki Marijany - emigrantki z Chorwacji. Kobieta ta jest jednak dla niego niedostępna - jest zamężna i ma szczęśliwą rodzinę. Paul nie mogąc zrealizować swego uczucia pragnie wejść w jej życie przynajmniej jako przyjaciel domu. Chce zafundować jej synowi czesne w elitarnej szkole marynarki. Jednak dwuznaczny charakter takiego układu rodzi liczne komplikacje.
W pewnym momencie na planie pojawia się tajemnicza postać - Elizabeth Costello – pisarka – autorka książki opowiadającej życie samego bohatera. Trochę jak Don Kichot, Paul natrafia wewnątrz powieści na książkę o sobie samym. Może jego życie jest snem – w pewnej chwili wątpi, czy rzeczywiście wybudził się z narkozy, czy może umarł i to co, czego teraz doświadcza, jest jego życiem po śmierci.
Pisarka prowokuje bohatera, stawiając mu trudne pytania, nieraz bezlitośnie obnażające jego iluzje na temat własnego życia. Jak akuszerka - w sensie sokratejskim – pomaga mu wydobyć z siebie samego prawdziwą wiedzę o sobie.
Nieszczęśliwy wypadek staje się w ten sposób lapsus culpa i odtąd bohater zaczyna daleką podróż – wędrówkę ku samowiedzy.
Kim jest Elizabeth Costello? Dowiadujemy się, że jest chora i bezdomna, nocuje w parku na ławce, bywa głodna. Wyłania się nie wiadomo skąd, jak senna zjawa.
Czy jest aniołem stróżem, daimonionem – sumieniem, a może jest to jego własna żona, z którą która rozstał się tylko w wyobraźni, a która cały czas czuwa nad nim, mimo że na starość jej nie zauważa.
Nie zdradzam zakończenia, ale nieco zaskakujący pogodny finał (żaden happy end!) nadaje całej kompozycji cech klasycznego umiaru, a zarazem podkreśla jej nowoczesną, lakoniczną ostrość.

poleca Paweł Nowicki
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"

"Patrzy na nią ostro.
- Wymysły! Wzięta pisarka, równie zamożna jak ja, nie musi spać w krzakach.
- Możliwe Paul. Może nieco przesadzam, choć w mojej sytuacji to całkiem trafny wymysł. Próbuje ci uświadomić, że nasze dni są policzone, a jednak tu jestem trawię czas, a czas mnie trawi i wciąż czekam.. czekam na ciebie.
On bezradnie potrząsa głową
- Czego ty ode mnie chcesz?
- Przyj"

(s. 137)


Czytelnia Główna


BHASKARAN, Lakshmi
Design XX wieku : główne nurty i style we współczesnym designie / Lakshmi Bhaskaran ; przeł. Paulina Broma. – Warszawa : ABE Marketing, 2006. – 256 s. : il. (gł. kolor.) ; 23 cm.

Powyższa pozycja to niezastąpione źródło informacji dla zainteresowanych wzornictwem ubiegłego wieku. Wielu z nas swobodnie wypowiada się na temat "historii sztuki użytkowej", ale ile tak naprawdę wiemy o tej dziedzinie? Album Design XX wieku - jest kluczem do zrozumienia współczesnego wzornictwa. Niewątpliwym atutem są kolorowe ilustracje, prezentujące różne dziedziny designu: wzornictwo przemysłowe, grafikę, sztukę i architekturę. Książka może posłużyć za przewodnik w poszukiwaniu kreatywnych i unikatowych rozwiązań.

poleca Ewa Bochenek