Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiąca 2006



Żyj wielokrotnie – CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".


GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

NAYLOR, Phyllis Reynolds.
Alice na wakacjach / Phyllis Reynolds Naylor ; przeł. Katarzyna Janusik. - Kraków : Znak, 2006. - 156, [4] s. ; 19 cm.

Alice na wakacjach to ciepła, pełna humoru opowieść o dwunastoletniej dziewczynie. Tytułowa Alice, choć nie ma mamy, na samotność raczej nie może narzekać. Ma ukochanego tatę, brata, dwie oddane przyjaciółki oraz całkiem nowego chłopaka. I niekończącą się listę pytań związanych przede wszystkim z uczuciem pierwszej miłości. Bycie zakochanym dla Alice jest bardzo przyjemne, dlaczego więc bohaterka w pewnym momencie rezygnuje z miłości na rzecz "specjalnej przyjaźni".
Przeczytajcie – warto!

poleca Beata Mituś

Kiedy ma się chłopaka, najbardziej przerażające jest to, że nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. To do pewnego stopnia fajnie, bo człowiek zawsze się zastanawia. Ja jednak więcej się martwię, niż zastanawiam. Im bardziej się do kogoś zbliżasz, tym bardziej chcesz z nim być. Jak blisko jest za blisko ? Jak blisko jest nie dość blisko? (s. 81)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


PAMUK, Orhan.
Śnieg / Orhan Pamuk ; przeł. Anna Polat. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2006. - 553, [2] s. ; 21 cm.

Trudno o lepszą rekomendację dla dzieła literackiego niż Nagroda Nobla, ale w przypadku powieści "Śnieg" Orhana Pamuka za wyborem na książkę miesiąca przemawia także jej aktualność. Pisarz przedstawił w niej niezwykle złożoną sytuację społeczną, polityczną i religijną Turcji – kraju, w którym się urodził i który, jak wiadomo, ubiega się właśnie teraz o przyjęcie do Unii Europejskiej. Wywołuje to uzasadnione obawy społeczeństw zachodnich wobec narastającego islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu. Podążając za bohaterem powieści, znanym poetą i dziennikarzem Ka - przybywającym po dwunastu latach emigracji w Niemczech do rodzinnego, przygranicznego miasteczka w Anatolii w przeddzień wyborów na burmistrza - wnikamy w tamtejszą społeczność i przecinające ją podziały. Padający nieustannie śnieg, nadając opowieści trochę baśniowy charakter, jest tłem poruszających wydarzeń, których świadkiem staje się poeta. Zamierza on napisać artykuł o tajemniczych samobójstwach młodych dziewcząt, którym władze zakazują noszenia muzułmańskich chust. Ka ma także nadzieję odnaleźć swoją dawną miłość. Prowadząc dziennikarskie śledztwo zapuszcza się w środowiska zupełnie nieznane europejskim turystom – związane z laicką, wojskową władzą, czy też islamskimi fundamentalistami. Poznaje studentów ze szkół koranicznych, szyickiego szejka i kurdyjskich partyzantów. W mieście, odciętym od świata przez gwałtowne śnieżyce, dochodzi do zamieszek ...
Powieść Pamuka przybliża czytelnikowi turecką społeczność o odmiennych obyczajach i tradycji, codzienność mieszkańców Turcji i ich język. Poznajemy ten niezwykły kraj mający europejskie aspiracje, choć zamieszkały w ogromnej większości przez wyznawców Mahometa. W kraju tym, podobnie jak u nas, czasem sypie i wycisza wszelkie animozje śnieg. Powieść Orhana Pamuka to książka dla tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny współczesnych napięć między cywilizacją zachodnią, a światem muzułmańskim.

poleca Agnieszka Wrońska

Milczenie śniegu, pomyślał mężczyzna siedzący tuż za kierowcą. Jeśli miałby to być początek wiersza, tak właśnie określiłby swój obecny stan ducha: milczeniem śniegu.
W ostatniej chwili wsiadł do autobusu, który miał go zawieźć z Erzurumu do Karsu. Na dworzec w Erzurumie dotarł po dwudniowej, utrudnionej burzami śnieżnymi podróży ze Stambułu. Gdy tak błądził z torbą w ręku po brudnych, zimnych dworcowych korytarzach, próbując się dowiedzieć, skąd wyruszają autobusy do Karsu, przypadkowy przechodzień powiedział mu, że jeden z nich jest gotowy do odjazdu. Kierowca starego magirusa właśnie zamknął luk bagażowy, a ponieważ nie chciało mu się go ponownie otwierać, wyburczał, że nie ma czasu. Podróżny musiał zatem zabrać dużą torbę marki Bally w kolorze wiśni do środka i z braku miejsca wcisnąć ją między nogi. Ubrany był w grube popielate palto, kupione przed pięcioma laty w jednym z frankfurckich Kaufhofów. Dodajmy, że to eleganckie i miękkie okrycie w ciągu najbliższych dni spędzonych w Karsie miało mu przysporzyć wiele wstydu i trosk, ale wzmacniało też jego poczucie bezpieczeństwa.
Gdy tylko autobus ruszył, mężczyzna przykleił twarz do szyby. Z zaciekawieniem obserwował mijane przedmieścia Erzurumu, biedne sklepiki, piekarnie i podupadłe kafejki, które teraz zaczął pokrywać śnieg. Padał jeszcze intensywniej niż po drodze ze Stambułu. Gdyby nie zmęczenie podróżą, mężczyzna może uważniej przyjrzałby się ciężkim płatkom lecącym z nieba, podobnym do ptasich piór. Może przeczułby nadejście zamieci i zawrócił na początku z drogi, która miała odmienić całe jego życie.

(s. 7-8)
Czytelnia Główna


ALLEN, Jeff.
Taniec towarzyski : dla żółtodziobów czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o ... / Jeff Allen ; przeł. Jolanta Kubiak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2006. - XXXII, 386, [3] s. : fot. ; 24 cm. + 1 dysk CD ROM. - (Dla Żółtodziobów)

Sięgnij po ten poradnik, a wraz z nim otrzymasz:
  • fascynujące wskazówki, jak poprzez taniec pogłębić swój związek z partnerem
  • proste sposoby opanowania wiedzy na temat rytmu i taktu
  • profesjonalną wiedzę o podstawowych stylach tańca towarzyskiego, standardowym i latynoamerykańskim
  • wskazówki na temat technik autorstwa największych ekspertów.

poleca Ewa Bochenek



LISTOPAD

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

OSBORNE, Mary Pope.
Tygrysy w mroku / Mary Pope Osborne ; il.Sal Murdocca; tł. Irena i Krzysztof Kubiakowie. - Warszawa : Egmont Polska, 2005. - 82, [3] s. : il. ; 19 cm. - (Magiczny Domek Na Drzewie)

Dziewiętnasty tom z serii "Magiczny Domek na drzewie" przenosi głównych bohaterów do indyjskiej dżungli. Tam Jacek i Ania muszą pomóc uwięzionemu przez kłusowników tygrysowi.
Czy dzieciom uda się uwolnić drapieżnika?
Jak poradzą sobie, stojąc oko w oko z groźnym zwierzęciem?
Dowiecie się tego, czytając "Tygrysy w mroku" Mary Pope Osborne.
Dobra zabawa gwarantowana! Polecam!

poleca Jolanta Firszt

... Ania zdecydowanie ruszyła w stronę tygrysa.
Zaczekaj! Chyba wiesz, że tygrysy pożerają ludzi? Sprawdźmy najpierw, czy mamy jakieś informacje...
(s. 56)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


MUSIL, Robert.
Człowiek bez właściwości. T. I - IV / Robert Musil ; tłum. Krzysztof Radziwiłł, et al. - Warszawa : PIW, 1971.

Człowieka bez właściwości Roberta Musila polecam na długie zimowe wieczory wszystkim spragnionym prawdziwej duchowej uczty.
Obok dzieł Joyce´a, Prousta czy Manna jest to kolejna wielka książka XX wieku, do której warto wracać. Nie jest to powieść dla wszystkich – wymaga cierpliwości oraz pełnego intelektualnego zaangażowania. W tok tradycyjnej narracji, w której autor przedstawia nam losy bohaterów, wplecione są rozbudowane dygresje, co sprawia, że pewne partie czterotomowego dzieła można wręcz odbierać jako rodzaj filozoficznej eseistyki.
Autor roztacza przed nami klimat epoki poprzedzającej wybuch pierwszej wojny światowej – wielkie austro-węgierskie miasto, którego nazwa nie pada ani raz, telefony, światło elektryczne i mroczne ulice – obrazy przywodzące na myśl powieści Kafki. Nie zdziwi nas w związku z tym labiryntowy, w istocie nieco borgesowski motyw biblioteki – fragment, w którym dowiadujemy się, że prawdziwi bibliotekarze nie czytają książek – kto zajmuje się treścią jest zgubiony jako bibliotekarz. Sam pracownik biblioteki jest co prawda doktorem w swej branży, ale w bibliotece na temat samych książek najbardziej kompetentny okazuje się woźny. Woźny wie co nieco o książkach za sprawą przypadkowych rozmów z czytelnikami. Dlatego znany profesor starając się o rzadką pozycję szuka protekcji u woźnego...
W swych rozważaniach pisarz konstatuje, że dziś nikt nie zajmuje się poszukiwaniem prawdy w rozumieniu tradycyjnym – poszukiwaniem zakładającym jakąś metafizyczną jedność. Filozofia stała się jedną z wielu specjalności. Przedstawiciele różnych specjalizacji nie komunikują się miedzy sobą – nie ma wspólnego tematu, istoty; innymi słowy – wspólnego horyzontu kultury.
Prezentowana książka stanowi subtelne a zarazem bezlitosne studium kondycji moralnej współczesnego człowieka, który zatracił poczucie istotności oraz metafizycznej doniosłości świata i samego siebie. O bohaterze wiemy, że jakkolwiek jest kimś, zarazem w każdej chwili może być kimkolwiek innym &ndash ani otaczający go świat ani wewnętrzna struktura ja nie wydają się czymś trwałym i obowiązującym, lecz danym tylko fragmentarycznie i przewidywalnym podług prawideł statystyki. Stąd w centrum uwagi stają relatywizm, moralny indyferentyzm i swoisty estetyzm, wiodące do postawy polegającej na tym, by traktować swe życie jako permanentny eksperyment.
Losy bohaterów powieści przerywa wybuch wojny, która – choć nie jest odpowiedzią na żadne z nurtujących ich pytań – wydaje się ostatecznym potwierdzeniem duchowej dezintegracji kultury. Destrukcja okazuje się jedynym wspólnym przedsięwzięciem, do którego Europejczycy są w stanie przystąpić z pełnym zaangażowaniem, jedyną rzeczywistością, o której da się powiedzieć, że nie jest utkana z fikcji i pustych deklaracji.
Choć autor nie feruje ocen, dokonując jedynie skrupulatnej analizy, dowiadujemy się jak odrzucenie tradycyjnego systemu wartości prowadzi do ostatecznej katastrofy.

poleca Paweł Nowicki
członek Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"


Czytelnia Główna


PAUL, Allen.
Katyń : stalinowska masakra i tryumf prawdy / Allen Paul ; z ang. przeł. i oprac. red. Zofia Kunert. - Warszawa : Świat Książki : Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2006. - 399 s., [16] s. tabl. : il. ; 25 cm.

Książka "Katyń Stalinowska masakra i tryumf prawdy" ukazała się po raz pierwszy w 1991 roku w Stanach Zjednoczonych, a w 1996 roku została wznowiona przez Naval Institute Press. Jest to debiut wydawniczy Allena Paula, Amerykanina, politologa, dziennikarza, doradcy wielu komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych. Publikacja ta doczekała się znakomitych recenzji w prasie amerykańskiej i polonijnej.
Oto niektóre z nich:

Wzruszające świadectwo wyjątkowej zdolności ludzi do przetrwania najbardziej nieludzkich form tyranii.
"Washington Post"

Książka Allena Paula jest doskonałą analizą nikczemnej masakry w Katyniu, a jednocześnie czymś o wiele ważniejszym: stanowi do głębi przejmujące świadectwo siły ducha ofiar tej zbrodni i ostatecznego tryumfu prawdy.
Telford Teylor
Główny amerykański oskarżyciel w procesie norymberskim

Paul wyróżnia się nieuprzedzoną życzliwością do narodu polskiego i zrozumieniem jego mentalności. Jest dociekliwy, niestrudzony i solidny... Dla niego Katyń to symbol całego tragicznego losu narodu polskiego podczas II wojny światowej, w szczególności morderczej polityki Stalina.
Andrzej Pomian "Przegląd Polski"

poleca Ewa Bochenek



PAŹDZIERNIK

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

ŚLEPOWROŃSKA, Dagna.
Księżniczka / Dagna Ślepowrońska ; il. [Artur Rajch]. - Warszawa : Wilga, 2004. - [12] s. : il. kolor ; 26 cm. - (Mała Wróżka)

Pewnie myślicie, że zwyczajna dziewczynka nie może być księżniczką z prawdziwym dworem, poddanymi i własnym księstwem? Historia przedstawiona w książce Dagny Ślepowrońskiej przekonuje, że dzięki magicznej sile wyobraźni to jest możliwe. W wielkim Księstwie Alicji marszałkiem jest kot Mruczysław, lalki są damami dworu, a funkcję szambelana pełni pluszowy miś. Najzwyklejsze przedmioty i sytuacje stają się częścią bajkowego świata. Życie tego niezwykłego dworu jest pełne atrakcji. Bale, polowania, czarodziejskie spotkania – to tylko niektóre z zajęć, jakim oddają się bohaterowie książki.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, jakie przygody spotkały Alicję i jej przyjaciół, przeczytajcie koniecznie opowieść o całkiem zwyczajnej księżniczce. Gorąco polecam!

poleca Elżbieta Lisowicz

Jak wam wiadomo, wszystkie dwory słyną z przeróżnych sporów i intryg. Już po kilku dniach panowania Alicji Anna, Elżbieta i Fryderyka pokłóciły się okrutnie. Wszystkie bowiem zabiegały o względy miśka – to znaczy, chciałam powiedzieć, pana szambelana. On zaś zupełnie nie zwracał na nie uwagi. To, co interesowało go naprawdę, to miodek i słodka drzemka na miękkiej poduszce. Damy jednak chciały, by zachwycał się ich fryzurami, podziwiał suknie i urodę. A to nie było w stylu Ignacego (s. 6)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


STASIUK, Andrzej.
Fado / Andrzej Stasiuk. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2006. - 168, [4] s. ; 19 cm.

"Fado" to książka dla miłośników prozy Andrzeja Stasiuka, a także tych, którzy – podobnie jak autor – lubią podróżować z dala od zgiełku wielkich metropolii i znanych kurortów. Stasiuk, mieszkając 15 km od przejścia granicznego w Koniecznej, przekracza je często i kieruje się na południe mało uczęszczanymi szlakami przez Słowację, Węgry, Rumunię, po Serbię, Czarnogórę i Albanię. Przemierza więc tę "gorszą Europę", pogrążoną w prowincjonalnej ospałości i biedzie. Dostrzega jednak, dla innych nieuchwytny, urok takiego krajobrazu i z pozoru beznadziejnego, spokojnego życia. Swoim specyficznym, poetyckim stylem snuje opowieść drogi, dostarczając nam możliwości odkrywania czegoś nowego i patrzenia na świat innym, wrażliwszym okiem. Jak w tytułowej portugalskiej pieśni, pojawiają się w tym zbiorze esejów i drobnych tekstów powracające motywy: smutku prowincjonalnej egzystencji i znajomego nam beskidzkiego krajobrazu. Są jednak w "Fado" i nowe wątki. Stasiuk opowiada też o niektórych literackich źródłach swojego pisarstwa i fascynacji bałkańskimi pisarzami, dzieli się z nami refleksjami na temat przyszłości cywilizacji Zachodu i naszej środkowo-europejskiej kultury. Na koniec powraca do rodzinnych wspomnień z dzieciństwa na Podlasiu, swojego beskidzkiego domu i pejzażu za oknem. Ubiegłoroczny laureat Nagrody Nike, który już kilkakrotnie gościł w naszej Bibliotece, dostarczył czytelnikom kolejnej, ciekawej lektury.
Jeszcze pachnąca farbą drukarską książka jest już w Wypożyczalni dla Dorosłych.

poleca Agnieszka Wrońska

Zaraz za Budvą zaczynają się góry. Droga wspina się serpentynami coraz wyżej. Po kilkunastu minutach i kurort, i disco, i piętnastocentymetrowe obcasy znikają i jest tak, jakby nigdy ich nie było. Z tandetnej imitacji nowoczesności przenosimy się w najbardziej realną przeszłość. Przy drodze pasą się osły, na wypalonych słońcem zboczach kozy szukają czegoś jadalnego. Na pustkowiach stoją kamienne domy o grubych murach i oknach jak otwory strzelnicze. Nic w tym dziwnego wciąż praktykuje się tutaj zwyczaj zemsty rodowej. Tak samo jak w leżącej trzydzieści kilometrów dalej Albanii. Dom staje się wtedy ostatnim schronieniem i twierdzą. W tym archaicznym pejzażu tylko sunące szosą samochody przypominają, że jest dwudziesty pierwszy wiek. (s. 48)

Czytelnia Główna


SZNAJDER, Michał. PRZEZBÓRSKA, Lucyna.
Agroturystyka / Michał Sznajder, Lucyna Przezbórska. - Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2006. - 257 s., [40] s. tabl. kolor. : il. ; 24 cm.

Agroturystyka – to obecnie przedmiot dużego zainteresowania nie tylko polityki społecznej, gospodarczej i rolnej, lecz również ludzi, dla których jest szansą zdobycia nowych źródeł dochodu.
Polecana książka może stanowić bogate źródło wiedzy dla uczniów szkół średnich o profilach turystycznym, ekonomicznym i rolniczym. Zainteresuje również osoby zajmujące się problematyką rozwoju agroturystyki w regionach.

poleca Ewa Bochenek



WRZESIEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

ANDRZEJCZUK, Beata.
Opowiastki familijne ; [cz. 1] / Beata Andrzejczuk. - Kraków : Dom Wydawniczy "Rafael", cop. 2003. - 79 s. : il. ; 20 cm.

Opowiastki familijne to książka przedstawiająca pięć niezwykłych historii o szkole, rodzinie i przyjaźni. Jest w nich wiele ciekawych przygód, a zabawne perypetie głównych bohaterów bawią i śmieszą do łez. Jeśli chcecie się dowiedzieć czy szalona mama Bartka potrafi jeździć na hulajnodze, jaki prezent chciała zrobić Ania swojej mamie, a może ciekawi jesteście, jakie pomysły przychodzą do głowy chłopcu o imieniu Karol – przeczytajcie koniecznie Opowiastki familijne, a wszystkiego się dowiecie.

poleca Anna Nigborowicz

Gool! Gool! – krzyczała mama chyba głośniej, niż dziesięciu chłopców razem wziętych. Potem zaczęła podskakiwać z radości i znów ruszyła do ataku. Padły kolejne bramki. Bartek próbował ją powstrzymywać, lecz na próżno. Mecz zakończył się wynikiem 7:0. Niestety dla przeciwników, gdyż mama wszystkie gole wbiła do swojej bramki. W ogóle się tym nie zmartwiła. (s. 70)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


KALICIŃSKA, Małgorzata.
Dom nad rozlewiskiem / Małgorzata Kalicińska. - Poznań : Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2006. - 495, [1] s. ; 24 cm.

Gdy otrzymałam ten tom do rąk uśmiechnęłam się z radością. "Nareszcie porządna książka" pomyślałam – ma prawie 500 stron, rozdziały z króciutkim wprowadzeniem co do treści, a nawet skromne ilustracje. A potem zaczęłam czytać. Spaliłam czajnik, mąż pizzę zamówił zamiast obiadu, wyłączyłam telefon – musiałam się przecież dowiedzieć co dalej!... Książka jest o nas, kobietach wyrzucanych poza nawias z powodu wieku – dzisiaj 40 + to już, nie "trendy". Ale okazuje się, że nie ma tego złego... Małgorzata – bohaterka książki – po przymusowym uwolnieniu się z codziennego szaleństwa i gonitwy – zaczyna porządkować swoje życie. Odnajduje matkę, dowiaduje się dlaczego musiała ją zostawić. Poznaje życie na mazurskiej prowincji, ludzi dobrych i złych, żyjących teraz i kiedyś. Zaczyna dostrzegać smak prawdziwego życia. Nie ma tu papierowych, sztucznych postaci – uczucia są prawdziwe. Jest kochająca teściowa (czy często się na takie natykacie w literaturze?), pokazano, że pomimo rozejścia się z mężem można z nim normalnie rozmawiać, że matka odchodząca od dziecka nie musi być tą najgorszą, że nie zawsze życzliwi są nimi faktycznie. Ale bohaterką książki dla mnie jest mama Małgosi – cudna, starsza pani, bez liftingu i farby na włosach, otwarta na nowości dzisiejszego świata, np. Internet i jeżdżąca terenowym samochodem (tak wygodniej), a jednocześnie robiąca przetwory, nalewki i patrząca z dystansem i ślicznym uśmiechem na dziwactwa i szaleństwa dni codziennych. Mamy także wątek "młodzieżowy" tzn. córkę Małgosi i jej barwnych znajomych – ich pierwsze próby mierzenia się z uczuciami, z bolesnymi doświadczeniami. Kto lubi opisy przyrody też je znajdzie, a kto nie lubi – po przeczytaniu polubi. Bardzo sympatycznym akcentem jest wprowadzenie przepisów kulinarnych.
Podsumowując: dobre, ciekawe, życiowe i choć wiele prawd tu zawartych już znamy, co szkodzi się upewnić, że mamy rację? Że ważna jest miłość, rodzina... Książka jest debiutem autorki i podobno będzie miała ciąg dalszy – ja czekam niecierpliwie i myślę, że kto ją przeczyta, także będzie.

poleca Danuta Chrapkiewicz
członkini Klubu Czytelniczego "Nad Lipą"

Jest wrzesień. Objadam się tymi śliwkami, bo zrywam je na powidła i "krótkie" dżemy. Już nie mogę się doczekać smażenia, gadania, mycia spirytusem słoików. Całego tego obrzędu. Późnopopołudniowe słońce grzeje mnie w plecy. Lekki, ciepły wiaterek szemrze w gałęziach. Tak tu spokojnie...
Już ponad rok, odkąd tu jestem, i nie wyobrażam sobie, jak mogłam żyć w Warszawie - mieście rozpędzonych samochodów, rozpędzonych ludzi? Wśród krzyków reklam, obcego mi coraz bardziej świata, którego była fragmentem... rozpędzoną kulą? Jak spędziłam tyle lat bez mamy, śliwek, Rozlewiska, Kaczki Obrażalskiej, Piernackiego, Kaśki, Funia, Mazur...?
(s. 9)

Czytelnia Główna


KOCH, Wilfried.
Style w architekturze : arcydzieła budownictwa europejskiego od antyku po czasy współczesne / Wilfried Koch ; przeł. z j. niem. Waldemar Baraniewski et.al. - Warszawa : Świat Książki, 2006. - 528 s. mapy, pl., rys. ; 25 cm.

Dzieło Wilfrieda Kocha fascynuje swoim zakresem, imponującą objętością i bogactwem materiału ilustracyjnego.
Intencją autora było monograficzne przedstawienie architektury sakralnej, zamków i pałaców, domów mieszkalnych i budownictwa komunalnego, a także rozwoju miast i osiedli od zarania dziejów po dzień dzisiejszy.
Ilustrowany leksykon zamieszczony na końcu książki jest zarazem indeksem rzeczowym, zawierającym również elementy wyposażenia wnętrz, które nie należą bezpośrednio do historii architektury.

poleca Ewa Bochenek




SIERPIEŃ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

PAOLINI, Christopher.
Eragon : dziedzictwa księga pierwsza / Christopher Paolini ; przeł. Paulina Braiter. - Warszawa : MAG, 2004. - 494, [1] s. ; 20 cm.

Prawdziwa gratka dla miłośników fantasy! Historia chłopca, który pewnego dnia znajduje smocze jajo. Tak zaczyna się jego niezwykła przygoda z magią i czarami. Eragon musi zmierzyć się ze złym królem Galbatorixem i pomścić wuja. Na szczęście ma po swojej stronie dzielnych sprzymierzeńców. Pełna napięcia akcja i wciągający świat zaludniony postaciami, które na stałe zagościły w masowej wyobraźni dzięki utworom Tolkiena czy Rowling, to bez wątpienia największe atuty tej książki. Nastoletni Paolini stworzył fantastyczną powieść, która przywraca wiarę w istnienie dobra.

poleca Anna Nigborowicz

Eragon wbił pięty w boki Cadoca, koń skoczył naprzód i popędził za Śnieżnym Płomieniem. W Galopie mijali domy dotarli już niemal na skraj osady, gdy Eragon znów poczuł mrowienie w dłoni. Po prawej dostrzegł jakiś ruch potem olbrzymia pięść zepchnęła go z siodła ... (s. 138)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


COELHO, Paulo
Być jak płynąca rzeka : myśli i impresje 1998-2005 / Paulo Coelho ; z portug. przeł. Zofia Stanisławska-Kocińska. - Warszawa : Świat Książki, 2006. - 286, [1] s. ; 20 cm.

Wśród licznego grona współczesnych pisarzy na uwagę zasługuje Paulo Coelho, twórca wybitny, umiejący słuchać i zrozumieć swojego rozmówcę. "Opowiedzcie mi coś" – prosi czytelników. Styl Coelho "wypływający" z "Być jak płynąca rzeka..." jest oszczędny, choć przy opisywaniu tak różnych wydarzeń łatwo popaść w patos. Już po przeczytaniu pierwszych stron nie sposób oderwać się od lektury. Trzeba iść przez strach i zwątpienie, zachwyt i nadzieję. Paulo Coelho, pisarz niepokorny, nie dający się zaszufladkować, jest naszym przewodnikiem. Prowadzi przez ludzkie bogactwo i biedę, szczęście i krzywdę, życzliwość i upodlenie. Pozycja ta w dorobku Coelho jest inna, znacznie różniąca się od poprzednich. Wspomnieniowa i współczesna, reportażowa i biograficzna, a w jakiejś mierze także i socjologiczna. Autor jawi się czytelnikowi jako samotnik, człowiek świadom swej misji, ale niejednokrotnie nią znużony. Humanista próbujący wyprowadzić czytelnika z zaściankowego świata własnych problemów i zainteresować drugim człowiekiem. Powstał w ten sposób zbiór felietonów, esejów, luźnych scen i krótkich impresji. Nie ma tu miejsca na fikcję. Są tylko niebanalne słowa, układające się w prawdziwe historie napisane przez życie. Coelho opisuje zwykły świat, ale nieprzeciętnych ludzi: dobrych, wrażliwych, silnych psychicznie, pięknych w swym człowieczeństwie. Przeplata się tu dramatyczna walka o wolność i niezależność, sens życia i własną godność. Niezależnie od tego, co zrobię z tym banknotem, zawsze będzie wart dwadzieścia dolarów. W życiu często bywamy poniewierani, deptani, upokarzani, a mimo to wciąż jesteśmy tyle samo warci. (Kto chce ten banknot?) Opowiadając o pogmatwanych losach ludzkich Coelho dotyka najintymniejszych tajemnic swoich bohaterów. Nie po to jednak, by budzić sensację, ale by dotrzeć do prawdy o człowieku. O co chodzi w tych krótkich opowieściach? Niech każdy na to pytanie odpowie sobie sam, sięgając po tę lekturę.

poleca Judyta Luboch
studenta bibliotekoznawstwa
praktykantka w MBP w Gorlicach



Czytelnia Główna


Kokowski, Andrzej.
Starożytna Polska: Od trzeciego stulecia przed narodzeniem Chrystusa do schyłku starożytności. - Warszawa : Wydawnictwo TRIO, 2005. - 608 s. : il. ; 24 cm.

Książka napisana przez znanego archeologa ukazuje najdawniejsze dzieje ziem polskich na tle ówczesnych wydarzeń w Europie. Autor obala w niej dość powszechny mit o niskim poziomie cywilizacyjnym ludów mieszkających poza zasięgiem cywilizacji śródziemnomorskich. Przystępny język i emocjonalne zaangażowanie autora, nie stroniącego od ironicznych komentarzy sprawiają, że wydawnictwo to będzie doskonałą lekturą dla każdego kto interesuje się historią i dawnymi kulturami.

poleca Tomasz Hryc

Osobliwy, ekspresyjny element gockiego obrządku pogrzebowego, to pochówki zwierzęce. Stanowią wyraz niezwykłego stosunku do zwierząt ich gockich właścicieli. Wielokrotnie odkrywano na osadach pieczołowite pochówki zwierząt. Nie wiemy jednak w myśl jakich prawideł dochodziło do pogrzebów zwierząt na cmentarzach. O ile szkielety zwierzęce złożone wraz z umarłym ich właścicielem (?) mogą stanowić podstawę do przypuszczenia o przywiązaniu do ulubionych czworonogów, o tyle co najmniej dziwne są przypadki, kiedy w grobach występują wyłącznie zwierzęta. [s. 399]



LIPIEC

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

WILSON, Jacqueline.
Sekrety / Jacqueline Wilson ; tł. Ewa Rajewska ; il. Nick Sharratt. - Poznań : Media Rodzina, 2005. - 214, [1] s. : il. ; 19 cm.

Wzruszająca powieść Jacqueline Wilson, autorki Malowanej mamy, nagrodzonej Guardian Children's Fiction Award, Podwójnej roli, Dziewczyny z walizkami. Książka o przyjaźni rozpoczynającej się w niezwykły sposób i łączącej zupełnie odmienne osoby. Napisana w dowcipnym stylu, porusza problemy, z którymi boryka się wielu młodych ludzi, dlatego z łatwością odnajdujemy w niej samego siebie. Bohaterki to dwie dziewczyny – India i Teodora. Pierwsza z nich, wraz z mamą i roztargnionym tatą mieszka w pięknym domu. Zainspirowana przez swoją ulubioną pisarkę Annę Frank, zaczyna prowadzić pamiętnik, w którym zapisuje różnorakie sekrety, swoje i domowników. Teodora mieszka razem z babcią w bloku. Boi się powrotu do domu, do matki, a przede wszystkim brutalnego ojczyma. W Kompendium Tortur dla Terry'ego Zatwierdzonego do Użytku Ogólnego spisuje pomysły, jak go ukarać. Spotkanie dziewczynek staje się początkiem ich wielkiej przyjaźni. Kiedy Teodora musi uciec z domu, India wpada na pomysł, gdzie ją ukryć. Ten sekret jeszcze bardziej zbliża je do siebie.

poleca Ewa Tempińska

Obudziłam sie dzisiaj wcześnie rano i siedząc na łóżku po turecku uzupełniałam mój dziennik. Za każdym razem, kiedy zapisywałam w nim imię mojej przyjaciółki Teosi, kaligrafowałam je ozdobnymi literami z mnóstwem zakrętasów i zakreślałam złotym cienkopisem, aż strona po stronie rozjaśniały się blaskiem. Wreszcie uświadomiłam sobie, że konam z głodu... (s. 102)
Wypożyczalnia dla Dorosłych


Opowiadania letnie, a nawet gorące / Janusz L. Wiśniewski [et al.]. - Warszawa : Prószyński
i S-ka, cop. 2006. - 411, [2] s. ; 22 cm.

Te opowiadania wyszły spod dobrych piór: Janusza L. Wiśniewskiego, Moniki Szwai, Marka Harnego, Małgorzaty Domagalik, Grażyny Bąkiewicz i innych. To zdecydowało o wyborze kolejnej książki miesiąca. No i oczywiście lato.
Lektura każdego z tych dwudziestu opowiadań to jak wakacyjna przygoda z kimś nie tylko atrakcyjnym ale i przystępnym. Dostarcza sporo przyjemności relaksuje i niezbyt długo trwa. Typowa dla letniej kanikuły chęć przeżycia przygody może mieć przykre następstwa ... Czy nie lepiej sobie poczytać ?
Lekka, łatwa i przyjemna książka na gorące i deszczowe dni lata czeka na Was w Wypożyczalni dla Dorosłych.

poleca Agnieszka Wrońska

 Zobaczyłam go idącego w deszczu.
 To mógłby być facet mojego życia, pomyślałam. Nie wiem dlaczego. Nawet go dobrze nie widziałam przez mokrą szybę.
 A jednak, zanim zdążyłam zastanowić się, co robię, odruchowo nacisnęłam hamulec. Widocznie ujrzałam coś, czego nie było. To mi się zdarza. Miał na sobie niebieską kurtkę z kapturem i wysoki plecak. I coś w ruchach. To wystarczyło. Wariatko, od razu nakrzyczałam na siebie w myślach, przecież nigdy nie bierzesz autostopowiczów. W dodatku on chyba wcale nie próbował mnie zatrzymać. Ale teraz byłoby już głupio tak po prostu odjechać. I chyba chciałam się przekonać, jak wyglądał z bliska. Opuściłam szybę. Idący w deszczu zajrzał do środka zdziwiony. Woda spływała mu ciurkiem z kaptura.
 Tak, to naprawdę mógłby być facet mojego życia, powtórzyłam w myślach. Gdyby nie to, że spóźnił się z urodzeniem co najmniej o dziesięć lat.
( s. 339)

Czytelnia Główna


TARABRA, Daniela.
National Gallery : Londyn / tekst w oprac. Danieli Tarabry ; z wł. przeł. Hanna Borkowska. - Warszawa : Świat Książki, 2005. - 142, [1] s : il. kolor., fot., pl., portr. ; 27 cm. - (Muzea Świata)

FREGOLENT, Alessandry.
Luwr : Paryż / tekst w oprac. Alessandry Fregolent ; z wł. przeł. Hanna Borkowska. - Warszawa : Świat Książki, 2005. - 142, [1] s : il. kolor., fot., pl., portr. ; 27 cm. - (Muzea Świata)

TARABRA, Daniela.
Prado : Madryt / tekst w oprac. Danieli Tarabry ; z wł. przeł. Hanna Borkowska. - Warszawa : Świat Książki, 2005. - 142, [1] s : il. kolor., fot., pl., portr. ; 27 cm. - (Muzea Świata)

Impelluso, Lucii.
Metropolitan Museum : Nowy York / tekst oprac. Lucii Impelluso ; przeł. z j. włos. Hanna Borkowska ; red. prow. Tomasz Jendryczko ; red. Aleksandra Czeszunist-Cicha. - Warszawa : Świat Książki, 2006. - 143 s. : fot. kolor., pl. ; 26 cm. - (Muzea Świata)

Arcydzieła, historia oraz sekrety sławnych galerii w nowej, oryginalnej serii książkowej, pozwalającej odbyć wirtualną podróż do miejsc, w których zgromadzone są bezcenne dzieła sztuki z różnych epok.
Reprodukcje najwspanialszych dzieł sztuki, opatrzone ciekawym, zrozumiałym komentarzem.
Nasza Biblioteka ma już cztery z planowanych przez wydawcę dwunastu tomów tego albumu. Zapraszamy do podróży po największych muzeach świata!

poleca Ewa Bochenek

Galeria Narodowa, stworzona za panowania Jerzego IV, miłośnika sztuki i hojnego mecenasa, stanowi wyjątek na tle innych muzeów europejskich. W odróżnieniu od paryskiego Luwru, florenckiej Galerii Uffizi, wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum czy Prado w Madrycie, powstałych ze zbiorów książąt i królów, muzeum londyńskie założyli kupcy i kolekcjonerzy, którzy pragnęli zaszczepić swoje umiłowanie sztuki szerokiej publiczności. (s. 7)



CZERWIEC

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

Abbott, Tony
Miasto w chmurach / Tony Abbott ; przeł. Marta Orczykowska. - Kraków : Wydawnictwo Wanda, cop. 2004. - 99, [1] s. : il. ; 20 cm

Czy chcielibyście dowiedzieć się jaka przygoda spotkała Nila? Jeśli tak, to sięgnijcie po książkę Tony Abbott "Miasto w chmurach".
Zapierające dech w piersiach przygody młodych bohaterów w świecie fantazji, magii i niebezpieczeństwa. Niewidzialne miasto Ro ukazuje się raz w roku, dzieci mają jeden dzień, aby do niego dotrzeć zanim zniknie na zawsze. Czy im się uda... ? To pełen uroku świat dziecięcych przygód: tajemne drzwi, magiczne schody, Kraina Droon.

Młody Czytelniku! Przeczytaj, a nie będziesz żałował. Ta książka dostarcza wiele emocji!

poleca Jolanta Stawiarska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


MROŻEK, Sławomir
Baltazar : autobiografia / Sławomir Mrożek. – Warszawa : Noir sur Blanc, 2006. - 251 s., [24] s. tabl. : fot. ; 17 cm.

Pojawienie się autobiografii Sławomira Mrożka (ur. w 1930 r.) – pisarza o światowej sławie, błyskotliwego i mądrego obserwatora współczesności, stało się wydarzeniem literackim. I nie bez przyczyny. Autor odtworzył z pamięci i opisał z ujmującą szczerością swoje dzieciństwo spędzone w Borzęcinie i w Krakowie, młodzieńcze przeżycia przypadające na czas okupacji i pierwsze lata powojenne, początki życiowej samodzielności w Krakowie, pierwsze próby i sukcesy literackie oraz okoliczności wyjazdu z Polski na długie lata i powrotu w roku 1996.
Tajemniczy tytuł autobiografii – "Baltazar", nasuwa nieodparte skojarzenie z mitycznym królem Babilonii i inskrypcją "mane tekel fares" (policzono zważono rozdzielono). Pisarz rozlicza się więc ze swoją przeszłością, czasami bardzo krytycznie. Przy okazji wyławia z niej pierwsze oznaki swojej postawy spragnionego wolności buntownika, która z czasem doprowadziła Go do emigracji.
Wspomnienia dokumentują liczne fotografie, przybliżając rodzinne otoczenie pisarza, w którym tylko portret matki pozostaje bez skazy...
Książka napisana świetnym, wartkim i, jak zwykle u Mrożka, nieco ironicznym stylem, zawierająca liczne anegdoty i realia z tamtych lat, w pełni zasługuje na polecenie szerokiemu gronu czytelników, co niniejszym czynię.

poleca Agnieszka Wrońska

Istnieje legenda dotycząca Domu Literatów. Zaraz po wyzwoleniu, kiedy jeszcze panował rozgardiasz i wiele poniemieckich budynków było do dyspozycji na Krupniczą wtargnęła delegacja Związku Literatów Polskich. Budynek był wtedy hotelem przerobionym dla niemieckich urzędników naftowych. To tłumaczy zarówno rozkład pokoi, jak i Bierstube, bawarską restaurację na parterze, a także zapas win i wódek pozostawiony przez Niemców. Delegacja Literatów, mimo że wybór przyszłego Domu Literatów był wtedy nieograniczony, pozostała na Krupniczej 22, dopóki nie skonsumowała zapasów. I w efekcie nie pozostało jej nic innego, jak pozostać tu na stałe. (s. 166)

Czytelnia Główna


ŁAWECKI, Tomasz.
Wycieczki z klasą : szkolny przewodnik turystyczny / Tomasz Ławecki. - Warszawa : Wydawnictwo Telbit, cop.2006. - 419 s. : fot. w tym kolor. ; 23 cm.

Na czytelników czeka już drugi tom tego znakomitego przewodnika turystycznego. Według słów wydawcy: Drugi tom oprowadza nas po miejscach, w których żyli i tworzyli m.in. poeci i pisarze: Zygmunt Krasiński, Kazimiera Iłłakowiczówna, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Kasprowicz, Melchior Wańkowicz, Stefan Żeromski, Maria Dąbrowska i Arkady Fielder – pisarz i podróżnik. Zaglądamy do miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem, rodziną Kossaków, idziemy także szlakiem krzyżackich warowni: Malborka, Ostródy, Grudziądza, Kwidzyna.
Wielkim atutem przewodnika są scenariusze do wykorzystania na lekcjach.

poleca Ewa Bochenek




MAJ

Oddział dla Dzieci

Ta książka czeka na Was w Wypożyczalni dla Dzieci!

Child, Lauren
Clarice Bean? To właśnie ja! / Lauren Child ; tł. Rajewska Ewa.- Poznań : Media Rodzina, cop. 2006,- 30 s.: il. kolor. ; 27 cm

Będziecie pękać ze śmiechu! To niezwykle oryginalna, przeznaczona dla starszych dzieci książka z obrazkami o przygodach rozbrykanej i psotnej Clarice Bean. Zabawny i znakomicie uchwycony obrazek z życia rodziny, z galerią świetnie nakreślonych postaci. Napisana żywym, pełnym humoru stylem Lauren Child, jest idealną lekturą nie tylko dla młodego czytelnika.

poleca Elżbieta Lisowicz

Mój starszy brak Kurt najchętniej spędza czas za zamkniętymi drzwiami swojego pokoju. Kurt rzadko się odzywa, nosi za to t-shirty z różnymi wiele mówiącymi napisami. Na przykład ZAMKNIJ DZIÓB I ZJEŻDŻAJ.
- Przeżywa teraz trudny okres – usprawiedliwia Kurta mama.
- Powinien spróbować, jak to jest, kiedy się przekroczy czterdziestkę - tata marszczy brew [...]
- Kurt desperacko próbuje odnaleźć własną drogę w mrocznym labiryncie dojrzewania - twierdzi mama.
Ale prawda jest taka, że Kurt przeważnie nie rusza się ze swojego pokoju. Motto życiowe Kurta brzmi: Nikt mnie nie rozumie.
(s. 11-12)

Wypożyczalnia dla Dorosłych

ANDERMAN, Janusz
Cały czas / Janusz Anderman. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2006. - 308, [3] s. ; 20 cm.
  Aktualna i realistyczna powieść Janusza Andermana, znanego prozaika, tłumacza i felietonisty, ukazuje w krzywym zwierciadle polską burzliwa rzeczywistość ostatnich lat. Jej "bohater" – cyniczny, podły, tchórzliwy, pozbawiony talentu pisarz, nazwany wymownie A. Z., jadąc z Gdańska do Warszawy ze znaną aktorką jest o krok od zderzenia z nadjeżdżającym tirem i w tym momencie "przeżywa" całe swoje życie. Obciążony dziedzicznie po ojcu brakiem moralnych skrupułów, dążąc za wszelką cenę do kariery, nie ucieka się przed żadną podłością np. plagiatem. W lawirowaniu w zmieniających się układach politycznych i towarzyskich osiąga prawdziwe mistrzostwo. Skutecznie i bezwzględnie wykorzystuje wpływowe kobiety, na które ma cały arsenał wypróbowanych sposobów i każdą nadarzającą się okazję aby "wypłynąć". Czy nie zacznie jednak tonąć?
Świetna lektura dla tych, którzy nie mają powodu aby utożsamiać się z A. Z. Innym też polecam.

poleca Agnieszka Wrońska

Młoda aktorka wracała do domu dopiero przed północą, po spektaklu. Nie miała telewizora, tylko niewielkie radio Jowita. Mówiło się wtedy, że ten model radia Związek Radziecki kazał produkować w Polsce na podstawie swojego modelu spidola, robionego na licencji włoskiej, i że to było lekkomyślne i niezrozumiałe pociągnięcie, bo i spidola, i jowita miały takie zakresy fal krótkich, których nie obejmowały urządzenia zagłuszające, przez co Wolną Europę odbierały jak Warszawę. Trudno było takie radia kupić, ale można je było upolować w domach towarowych w małych miasteczkach; miejscowi ich nie brali, bo nie miały okazałego wyglądu. (s. 153)

Czytelnia Główna



Ławecki, Tomasz
Wycieczki z klasą : szkolny przewodnik turystyczny / Tomasz Łowecki, Liliana Olchowik-Adamowska.- Warszawa : Wydawnictwo Telbit, cop. 2005,- 432 s.: fot. w tym kolor. ; 23 cm (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum)

Nie chcesz zanudzić siebie i swoich uczniów? Skorzystaj z "Wycieczek z klasą"! To połączenie tradycyjnego przewodnika turystycznego ze szkolnym podręcznikiem i poradnikiem. Książka adresowana do nauczycieli i rodziców podejmujących się organizacji szkolnych wycieczek. Omówione trasy zawierają nie tylko opisy obiektów zabytkowych, ale także opowieści o związanych z nimi sławnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Każda z tras dostosowana jest do programów szkolnych. O wyjątkowości i niepowtarzalności przewodnika świadczą dodatkowo dołączone scenariusze lekcji, związane tematycznie z wycieczkami.

poleca Anna Nigborowicz

Prowadzenie wycieczek szkolnych to rodzaj "tajemnej" wiedzy. Swoistej magii. Inaczej bowiem brzmi ta sama opowieść w murach szkolnych, a inaczej w ruinach zamku, w zabytkowym kościółku czy etnograficznym skansenie albo ogrodzie botanicznym. W warunkach naturalnych nabiera ona innych znaczeń, wciąga i fascynuje. (s. 20)