Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Festiwal im. Zygmunta Haupta


Plakat

Organizatorzy
organizator organizator organizator organizator
Partnerzy
partner partner partner partner partner
Patronat medialny
Patronat medialny Patronat medialny Patronat medialny Patronat medialny Patronat medialny
Strona internetowa festiwalu: www.festiwalhaupta.pl


27 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień dziesiąty

Last but not least — ostatni, lecz nie mniej ważny. Taki był ostatni, dziesiąty, dzień Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Nawet pogoda postanowiła uznać, że ten dzień jest wart słonecznej aury. Rozpoczęliśmy z werwą. Pierwsze spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą poprowadził Andrzej Stasiuk. Autor Wschodu z autorem Tequili przerzucali się anegdotami związanymi z warsztatem pisarskim, meandrując pomiędzy tematami, począwszy od fascynacji Vargi turpistyczną erozją człowieka poprzez kulturę spożywania posiłków i trunków aż po najnowszą historię Węgier. Po dawce Vargi przenieśliśmy się w świat literatury bardziej afirmującej i bawiącej się z rzeczywistością, niż z nią walczącej. Kolejne dwa spotkania autorskie, niestety już ostanie podczas Festiwalu, z Justyną Bargielską i Barbarą Klicką, upłynęły pod znakiem krótkich form prozatorskich i lirycznych, puentujących codzienne sytuacje, w których może się znaleźć człowiek.
Summą Festiwalu im. Zygmunta Haupta był panel dyskusyjny, podczas którego badacze twórczości Haupta zadali sobie pytanie o wizję świata wyłaniającą się z jego twórczości oraz spróbowali wyłuskać i opisać powracające motywy, które uczyniły prozę Zygmunta Haupta tak wyjątkową.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, autorom, prelegentom, moderatorom i artystom fetującym z nami przez ostatnie dziesięć dni twórczość pisarza, który — niesłusznie zapomniany — dzięki temu wydarzeniu może wreszcie pojawić się jako równy w kanonie polskiej literatury XX wieku. Mamy nadzieję, że Festiwal im. Zygmunta Haupta stanie się stałym punktem w programie wydarzeń kulturalnych Gorlic. A zatem do zobaczenia za rok.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


26 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień dziewiąty

W przedostatni dzień Festiwalu im. Zygmunta Haupta jego pomysłodawca Andrzej Stasiuk wystąpił w dwóch rolach. Po raz pierwszy na scenie gorlickiej biblioteki mogliśmy go zobaczyć jako moderatora spotkania z Jurijem Andruchowyczem. Autorzy rozmawiali między innymi o bezpowrotnie utraconej magii miast takich jak Lwów czy Kraków, przeobrażonych w turystyczne produkty i oczywiście o wschodzie, rozumianym nie tylko jako kierunek, lecz także jako klucz do osiągnięcia specyficznego stanu ducha i świadomości. Bardzo ważny okazał się także temat obecnej sytuacji Ukrainy, o który publiczność pytała Andruchowycza.
Nim jednak na kanapie zasiedli dwaj starzy przyjaciele, mogliśmy wysłuchać kolejnych tekstów Zygmunta Haupta w interpretacji Tomasza Schimscheinera.
Po pierwszym spotkaniu autorskim Andrzej Stasiuk zabrał głos już jako autor relacjonujący swój pogląd na odbieranie rzeczywistości poprzez samotność, która wcale nie musi doskwierać. Wieczór spotkań zakończyła rozmowa Darka Foksa z Andrzejem Niewiadomskim, autorem poruszającej książki o patronie festiwalu Jeden jest zawsze ostrzem. Inna nowoczesność Zygmunta Haupta. W strugach deszczu przenieśliśmy się do Gorlickiego Centrum Kultury na kończący ten dzień, energetyczny koncert Jurija Andruchowycza i Karbido, którzy zaprezentowali materiał ze swojego najnowszego projektu — Atlas Estremo.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


25 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień ósmy

Nie dopisała pogoda, jednak publiczność i tym razem nie zawiodła. Co do złośliwości aury można się jednak spierać, bowiem pierwszym tekstem Zygmunta Haupta, który w piątkowy wieczór zinterpretował dla nas Tomasz Schimscheiner był Deszcz. Nim jednak mżawka połączyła klamrą kompozycyjną to, co działo się wewnątrz gorlickiej Biblioteki i to, co za oknem, na czerwonej kanapie jako goście zasiedli Bohdan Zadura i Taras Prochaśko. Z pierwszym z nich Darek Foks rozmawiał o celnym puentowaniu rzeczywistości, z drugim Andrzej Stasiuk rozprawiał o zapachu i smaku Karpat i słowiańskiej duszy, która ciąży ku gromadzeniu niepotrzebnego. Kodą wieczoru był koncert fortepianowy Mishy Alperina. Jego jazzowe nuty współgrały z bijącym w okna deszczem równie dobrze jak hauptowska proza.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


24 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień siódmy

Festiwalowy czwartek okazał się świętem reportażu. Publiczność zgromadzona w gorlickiej Bibliotece była świadkiem spotkania autorek reprezentujących dwa różne pokolenia literatury faktu. Pierwsze spotkanie, z Małgorzatą Szejnert, obfitowało w odwołania do przygód autorki z PRL-owską cenzurą oraz w spostrzeżenia, w jaki sposób na co dzień sami na sobie dokonujemy autocenzury, zarówno jako autorzy, jak i zwykli ludzie. Drugie spotkanie, z Angeliką Kuźniak, autorką głośnej Papuszy, skupiło się głównie na intymnym charakterze kontaktu pisarki z powidokami bohaterek jej książek, zawartymi w rzeczach osobistych, wspomnieniach i listach. Na pytanie o trudność zbudowania zajmującej narracji, mówiącej o realnych postaciach, autorka odpowiedziała, że największym dla niej komplementem jest moment, w którym czytelnik przestaje widzieć w książce ingerencje pisarza, a dostrzega jedynie głównego bohatera.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


23 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień szósty

Powaga przeplatająca się z humorem — czasem nieco czarnym — były domeną szóstego dnia Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Rozmowy z goszczącymi tego dnia w MBP w Gorlicach autorami biegły niespodziewanymi torami. Z Lidią Ostałowską publiczność podjęła aktualny temat migrantów i mniejszości etnicznych, z Weroniką Murek kwestię religijności i kreacyjnej siły pisarstwa, zaś z Waldemarem Bawołkiem rozmawiano o afirmacji lub negowaniu zastanej rzeczywistości, która, choć na poważnie szczypie i uciska, może posłużyć autorowi do budowania narracji z mocnym przymrużeniem oka.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


22 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień piąty

Na półmetku Festiwalu, w piąty dzień jego trwania, czekały na nas dwa kolejne szalenie interesujące spotkania autorskie. Gorlicka Biblioteka gościła Wojciecha Nowickiego oraz Roberta Pucka. Panowie, choć mówili o tematach zgoła odmiennych, jeden o fotografii, drugi o obcowaniu z naturą, odnaleźli wspólny mianownik na płaszczyźnie filozofii. Obaj bowiem postrzegają świat i otaczającą przestrzeń poprzez pryzmat własnych pasji.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


21 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień czwarty

W poniedziałek ponownie przenieśliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, gdzie wraz zaproszonymi autorami rozpoczęliśmy program nowego tygodnia Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Tym razem na scenie gorlickiej Biblioteki gościły osobowości skrajnie różne, połączone jednak niezwykłym kunsztem literackim. Na czerwonej sofie w sali Pod Sową MBP o swej najnowszej twórczości mówili: prozaik i dziennikarz Ziemowit Szczerek oraz poeta Artur Szlosarek.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


20 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień trzeci

Nie mniej interesująco niż poprzednie dni ubiegła festiwalowa niedziela. Dzień ten obfitował bowiem w wydarzenia, które nie pozwoliły odetchnąć publiczności. Program rozpoczęły dwa spotkania autorskie: z Ewą Winnicką i Arturem D. Liskowackim. Następnie mieliśmy okazję ujrzeć na scenie mistrza aktorskiego rzemiosła — Jerzego Trelę, który zinterpretował dla zgromadzonych gości teksty opowiadań patrona Festiwalu, opublikowane w zbiorze Pierścień z papieru. Po tej uczcie dla ducha publiczność z zainteresowaniem przeniosła się do Szymbarku, by nasycić umysł podczas kolejnego panelu dyskusyjnego z udziałem literaturoznawców i badaczy twórczości Haupta. Głos zabrał również syn patrona Festiwalu — Arthur Haupt. Trzeci dzień imprezy kulturalnej zakończył żywiołowy koncert grupy Laboratorium Pieśni, podczas którego publiczność wysłuchała — śpiewanych a cappella — etnicznych utworów słowiańskich, bałkańskich i skandynawskich.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


19 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień drugi

Podczas drugiego dnia Festiwalu im. Zygmunta Haupta przenieśliśmy się do Gorlickiego Centrum Kultury. Tam mogliśmy się spotkać z trzema autorami. Byli to: Michał Olszewski, Krzysztof Środa oraz Agnieszka Wolny-Hamkało. Spotkania prowadzili Darek Foks i Jarosław Klejnocki. Wieczór zakończył monodram Sławomira Grzymkowskiego, w którym aktor, wcielając się w postać Zygmunta Haupta, dokonał próby zbliżenia się do osobowości samego autora oraz doświadczeń, przeżyć i uczuć, które tę osobowość ukonstytuowały.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


18 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta — dzień pierwszy

Pierwszą edycję Festiwalu im. Zygmunta Haupta rozpoczęła konferencja prasowa w sali plenarnej Urzędu Miasta w Gorlicach. Oprócz mediów nie mogło zabraknąć organizatorów tego wyjątkowego święta literatury. Głos zabrali: Rafał Kukla — burmistrz Gorlic, Ryszard Guzik — wójt gminy Gorlice, Andrzej Stasiuk — dyrektor artystyczny Festiwalu, Magdalena Miller — dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Janusz Zięba — dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Witold Bochenek — kierownik Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN w Szymbarku–Bystrzycy. O twórczości patrona Festiwalu mówił prof. dr hab. Aleksander Madyda. Gościem specjalnym konferencji był Arthur Haupt, syn Zygmunta Haupta, który przybył na Festiwal ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka na co dzień.
Po zakończeniu konferencji uczestnicy Festiwalu zostali zaproszeni na pierwsze wydarzenie, którym było spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim (moderowane przez Andrzeja Stasiuka). Bezpośrednio po spotkaniu w sali Pod Sową MBP w Gorlicach odbyło się otwarcie wystawy rysunków Zygmunta Haupta. Wernisaż nie zakończył jednak pierwszego dnia Festiwalu. Zgromadzonych gości zaproszono bowiem na pokaz filmu Errata do biografii. Zygmunt Haupt oraz do uczestniczenia w panelu dyskusyjnym z udziałem ekspertów i badaczy dorobku autora, które odbyły się w Dworze Groblewskich przy Stacji Naukowej IGiZP PAN w Szymbarku.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


Więcej o rozpoczynającym się Festiwalu im. Zygmunta Haupta znajdziecie Państwo na stronach:
Urzędu Miejskiego w Gorlicach,
Gminy Gorlice,
Gorlickiego Centrum Kultury,
Gorlice TV,
ABC Gorlice,
Halo Gorlice,
Gorlice 24,
Teraz Gorlice.

18 września — Haupt mniej znany — rysunki 1933-1975


Zapraszamy na wernisaż rysunków Zygmunta Haupta ze zbiorów syna pisarza — Arthura Haupta.
18 września 2015 r. (piątek) godz. 17.30, Sala Pod Sową Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. Stanisława Gabryela w Gorlicach


Spot promujący Festiwal im. Zygmunta Haupta



18-27 września — Festiwal im. Zygmunta Haupta


Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na pierwszą edycję
Festiwalu im. Zygmunta Haupta,
który odbędzie się w Gorlicach i Szymbarku
w dniach 18-27 września 2015 r.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie Państwo pod adresem:
www.festiwalhaupta.pl